23ste Jaargang WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1932 No. 7316 e£cid^cfie(Bou/tant DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonué's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruit betaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarir betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ec. verhuur, koop en verkoop f 0.50. V De jongeren en de vredesactie. Van uit Leiden zal men niet den oorlog uit de wereld kunnen bannen een ver- eeniging te Leiden, die 'ns een keer ver gadert, zal niet de wereld kunnen bekee- ren van de dwaasheid, welke nog zoo velen verblindt voor het feit, dat de menschen- slaohting, die oorlog heet, onmogelijk moet worden gemaakt dat de volke ren naar dit ideaal ernstig en ge wetensvol moeten streven! Helaas, ontbreekt er nog zooveel aan dat streven. En nogmaals: wij hier in Leiden zullen daar geen ommekeer in kunnen brengen. Maar toch toch mogen de Leidsche Katholieken niet stilzitten, niet onverschil lig of werkloos staan tegenover de vre- Wij mogen niet stilzitten; en daarom hebben wij met sympathie opgenomen een ingezonden artikel, waarin bepleit wordt de oprichting van een afd. Leiden van de R. K..Jongeren Vredesbond, een onderaf- deeling van den R. K. Vredesbond. Van onder-af: nationaal en in de na ties ook weer locaal zal over heel de wereld moeten worden verspreid de vre- des-gedachte, moeten worden gevoerd een vredes-actie. En daarbij is ook de hoop gevestigd op de frissche energie van de jongeren. De jongeren goed geleid in een organisatie, als de R. K. Jongeren Vredes bond. Want er heerscht ook op dit terrein zooveel dilettantisme; er is op dit gebied zooveel geestes-verwarring ook onder goed- gewillendenutopisme wordt hier zoo vaak aangeduid als idealisme. Zoo zijn enkele jongere Katholieken in het begin van dit jaar begonnen een Ka tholieke Jongeren Vredes-Actie; zij uiten zich in het bijtend en bittere orgaan „Oor log en Vrede", want de katholieke orga nen „Pro Pace" of „Vred es-a ktie" zijn hun blijkbaar niet radicaal genoeg. Voor de ware katholieke vredes-actie vragen wij daadwerkelijke sympathie dus ook voor het initiatief van eenige jongere katholieken in Leiden, die hier een afdeeling van den R. K. Jongeren Vredesbond willen oprichten. V Wat erg naar zich toel Naar aanleiding van het 25-jarig be staan van de Leidsclie Lichtfabrieken schrijft het Leidsche Raadslid mr. D. A. v. Eek in „Vooruit" een beschouwing, waarin hij, als sociaal-democraat, dankbaar erkent, „dat Leiden in het monopolistisch bedrijf der Lichtfabrieken een waardevol bezit heeft." En verder lezen we: „Onder de buitengewone omstandighe den van thans verzetten wij sociaal-demo craten ons niet tegen de groote winst-uit- keeringen aan de gemeente." In gewone omstandigheden is echter het standpunt der S. D. A. P. anders ge weest: In den loop der jaren heeft zich een belangrijk verschil van opvatting geopenbaard tusschen de sociaal-de mocraten en de burgerlijke partijen op welke wijze bij de exploitatie dei lichtfabrieken het best de belangen der ingezetenen zouden worden ge diend. Wij sociaal-democraten hebben steeds aangedrongen op lage tarie ven, terwijl van burgerlijke zijde steeds werd geijverd voor groote gemeente lijke baten. Al zijn de sociaal-democra tische voorstellen tot verlaging der lichtprijzen geregeld afgestemd, toch is het resultaat geweest, dat die prijzen niet hooger waren dan in andere plaatsen over het algemeen zelfs lager, en dat de gemeente aanzienlijke win sten trok uit de exploitatie der fa brieken. Deze voorstellig is grappig door de zelf ingenomenheid, welke er uit spreekt! Alle voorstellen der S. D. A. P. inzake het beheer der Lichtfabrieken zijn afge stemd, en toch is het feit, dat in Leiden èn de prijzen laag èn de winsten hoog zijn te danken aan de S. D. A. P. 1 Een brutaal mensch.... „Als kameraden,,. „Wij dienaren van de overheid, ambtena ren, politie van hoog tot laag, van hier en van elders, wij staan hier als kamera den bij de baar van een onzer" aldus de burgemeester van 's-Gravenhage in het doordachte woord, dat hij gisteren heeft gesproken aan het graf van de bij het ver vullen van zijn plicht gevallen politie-agent Baas. Inderdaad, er moet een zekere kame raadschap bestaan tusschen hen, die door eenzelfde streven worden geleid, die eenzelfde doel hebben. Zoo behoort het te zijn bij de dienaren van de Overheid; zoo behoort het ook te zijn elders in het maat schappelijke leven. Dit gevoel van kameraadschap moge niet alléén spreken aan het graf BINNENLAND DE STRIJD VAN TRAM EN AUTOBUS. CONCESSIE-VERLENGING BROCKWAY LIJN HAARLEM—LEIDEN Vijf jaar geleden heeft de Brock way Mij. concessie verkregen tot het rijden met autobussen tusschen Haarlem en Leiden. Deze concessie zou niet meer worden ver lengd per 4 Januari 1933, omdat dan de electrische tram zou rijden. Daar het wel zeker is, dat de stoomtram op dien datum niet verdwenen is, heeft de Brocway ver lenging der concessie aangevraagd. Thans zijn de bezwaren daartegen voor Ged. Sta ten behandeld. Allereerst zette de N.Z.H.T.M. de beken de bezwaren in 'n uitvoerig schrijven uit een. De chauffeurs van de Brockway had den een verzoekschrift tot verlenging der concessie ingezonden, omdat zij anders oe- gen 1 Januari broodeloos zouden worden. De gemeente Heemstede maakte geen be zwaar, temeer daar het gedeelte Haarlem Bennebroek op den hoofdweg geen tram zal krijgen. In een schrijven van het ge meentebestuur van Haarlem werd voor ver lenging van de concessie gepleit, omdat ae bussen in de behoefte voorzien en de elec trische tram op het bedoelde traject vol komen overbodig is! De heer ir. Burgersdijk, directeur van de N.Z.H.T.M., verkreeg het eerst het woord. Het schrijven van het gemeentebestuur "van Heemstede heeft hem bevreemd. De opvatting: hoe meer verkeersmogelijkheid hoe beter, mag toch niet meer door auto riteiten als de onderhavigen worden aan gehangen Teveel doet veel afbreuk aan net goedeHet komt spreker voor, dat de zaak feitelijk is afgedaan, ook door de Kroon. De bram-maatschappij heeft direct na de beslissing van de Kroon, waarbij haar plan nen tot electrificeering van de trambaan HaarlemLeiden werden goedgekeurd en gemonopoliseerd, alle maatregelen getrof fen om op tijd klaar te komen. Vertrouwd wordt, dat de lijn.klaar komt. En het zou onverantwoordelijk zijn om nu de toen ge nomen beslissing ondersteboven te gooien. De heer v. d. Wal, directeur van de Haar- lemsche Brockway Maatschappij, was van meening, dat de zaak nog niet is afgedaan. Spreker vroeg verlenging van de concessie, totdat de electrische tram rijdt en de be hoeften van het verkeer behoorlijk kan overnemen. Eenvoudige elecbrificatie van de stoomtram is niet voldoende, over het geheele traject is dubbel spoor noodzake lijk en dat komt er niet. De tram moet eerst bewezen hebben behoorlijk te vol doen, alvorens een concessie-aanvrage van de Brockway geweigerd kan worden. Spr. weet, dat het onmogelijk is, dat de elec trische 4 Januari a.s. rijdt. De geheele on derneming za-1 echter een financieele dé- bacle worden, hetgeen spreker met ver- voercijfers kan aan toon en. Spr. zeide dat het niet gaat om het electrificeeren, het gaat om de goede voorziening in de ver- keersoehoeften. Op een paar maanden ver lenging van de concessie stelde spr. geen prijs, daar de statistieken uitwijzen, dat Januarie tot Maart de slechtste maanden van het jaar zijn en dat juist de bollentijd deze maanden goed moet maken. Spreker wilde een half jaar verlenging. Het gaat hier om het brood van 40 chauffeurs die men tooh maar niet zonder meer op de De heer Burgersdijk gaf zijn toestem ming niet aan verlenging voor een half jaar. Gedep. Statpn zullen hun uitspraak na der bekend maken, keien kan zetten. BEGRAFENIS VAN POLITIE-AGENT BAAS. Onder een belangstelling, die alle ver wachtingen verre overtrof, heeft gisteren te 's-Gravenhage de plechtige uitvaart i plaats gehad van het stoffelijk overschot van den tengevolge van den op hem ge- pleegden aanslag overleden Haagschen agent van politie H. Baas. 'R'eeds vroeg in den x:htend hadden zich in de omgeving van het woonhuis van den thans ontslapen politieman aan de Bruin- bankstraat de straat zelve was afgezet vele duizenden belangstellenden langs den weg geschaard om van de droeve plech tigheid getuige te zijn. Uit alle deelen des lands waren deputa ties van politie-vereenigingen, enkele met haar muziekcorpsen en van aan den politie dienst verwante instellingen naar de Resi dentie gekomen om den als slachtoffer van zijn plicht gevallen kameraad de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve heeft de burgemeester van 's-Gravenhage het eerst het woord gevoerd. Als Burgemeester van 's-Gravenhage en hoofd der politie gevoel ik de behoefte hier aan het geopende gTaf van den agent van politie Baas een kort woord te spreken. In mijn 15-jarige ambtsperiode heb ik, aldus spr., nooit moeilijker, nooit droever taak vervuld. In het aangezicht des doods valt alle menschelij'k verschil *"eg; ook aan dit graf. Wij dienaren van de overheid, ambtena ren, politie van hoog tot laag, van hier en van elders, wij staan hier als kameraden bij de baar van een onzer, die in de uit oefening van zijn plicht als trouw agent is gevallen. Zooals het hem is gegaan, zoo kan het morgen ons gaan; zooals zijn ge zin in rouw is gedompeld zoo kan het mor gen met het onze zijn en wij gevoelen aan dit graf, dat wij juist daarom moeten ge tuigen van onzen in y ?en wil onzen plicht te blijven doen, zooals hij dat deed, onzen plicht zonder aanziens des persoons, zon der rekening te houden met de gevolgen, die dat voor ons en de onzen met zich mede zouden kunnen brengen, onzen plicht ter wille van de orde, van het gezag in de Maatschappij, in Staat en Stad. Wij wilen hier ook getuigenis afleggen van ons vast voornemen elkander te schra gen, te steunen en te helpen in het nako men van onze taak, zooals wij ook de in nerlijke behoefte gevoelen thans en in het verdere leven te staan naast zijne weduwe en zijn kind. Er staat geschreven: Wij hebben hier geen blijvende stad, maar wij zoeken de toekomende; Baas is niet verloren, noch voor zijne naasten, noch voor ons, hij is slechts eerder gegaan naar dat wat eeuwig blijft, zooals wij op onzen tijd zullen gaan. Ons leven is zoo kort, ons strijden, ons willen, onze ingang en onze uitgang van zoo weinig beteekenis in het eeuwigheids- bestel en het oogenblik, waarop ons uur slaat, kan voor ieder onzer komen altijd, onverwacht, zooals het voor hem kwam in volle levenskracht, tijdens zijne plichtsver vulling. De beteekenis van ons leven ligt niet in het tijdsbestek dat ons gegeven werd, maar in de vraag die voor de eeuwigheid blijft, of wij onzen plicht hebben gedaan, niet voor ons zelf maar in gehoorzaamheid aan i den wil van den Almachtige, in Gods Ge- nade, in liefde voor onzen evenmensch. Zoo deed hij het, die ging, ook in liefde tot zijn naaste; moge dat eens van ons gezegd kunnen worden. En zoo kunnen, zoo mogen onze gevoe lens aan dit graf niet zijn van bitterheid of van wraak, maar van eerbiedige aan vaarding van het bestel van den Almachti ge, in ootmoedige onderwerping, ja, in dankbaarheid voor het voorbeeld ons gege ven. Wij widen hier ook getuigenis aifeggen misbaren troost voor het gezin aan on- zijn makker, wij tezamen, wij die hier nog in het leven, in ons werk staan, wij bidden aan dit graf God om kracht voor het ver der vervullen van onze taak, als het mag zijn in eeuwigheidslicht. De heer Kooistra, voorzitter van de afd. Den Haag van den Bond van Chr. Politie ambtenaren, sprak vervolgens namens alle collega's. Hij wees er op, hoe dit droevig sterfgeval voor allen een roepstem is om trouw te zijn tot in den dood. Deze begra fenis is geen demonstratie van haat of wraak, maar wij kunnen mede voelen het diepe leed, dat zijn gezin en familie heeft getroffen, want wij weten dat zijn lot ook een ieder onzer had kunnen treffen. Daar om klemti de-s te meer voor ons allen de eisch, om getrouw te zijn, ook in den dienst. Baas was getrouw in den dienst, ook was hij getrouw als Oranjeman. Daar zijn we dankbaar voor, ons blijft de roepstem om hem na. te volgen en trouw te zijn in alles] en met en voor elkaar de eenheid te zoe ken. Na de ontroerende toespraak van den heer I£ooistra werd nog het woord gevoerd door den heer Kompagne, voorzitter van de Zondagschoolvereeniging Thabor, van wel ke vereeniging Baas dertien jaar lid is ge weest. Ds. Tiokelman beklom vervolgens het spreekgestoelte om namens de familie te bedanken. In de eerste plaats richtte ds. Tickelman zich tot H. M. de Koningin, die groote belangstelling heeft getoond tijdens de ziekte van den heer Baas en eiken dag naar zijn toestand heeft laten informeeren. Bij de deelneming van het Koninklijk Huis voegde zich die der regeering en van de gemeentelijke autoriteiten. Toen de kist in de groeve werd neerge laten, negen de vaandels en alle politie mannen brachten een laats ten groet aan hun collega. De groote schare verliet zeer ontroerd den doodenakker. DE CRISISVARKENSWET. Levering van varkens recht streeks aan de Crisis-varkens centrale. Op de markten wordt niet meer ingekocht De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat van Maandag 3 Oct. af in de provincie Limburg, Noord-Bra bant, Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Hol land, Friesland, Groningen en Drenthe le vering van Varkens rechtstreeks aan de vertegenwoordigers van de Nederlandsche Varkenscentrale kan gesohieden. Van de zen datum af zal inkoop van varkens in het zoutersgewicht, bestemd voor de Ne derlandsche Varkencentrale, niet meer ge schieden op de markten binnen deze pro vincies. Degene, die varkens aan de Ne derlandsche Varkenscontrale wil leveren, zal hiervan mededeeling moeten doen aan den plaatselijken zaakvoerder der Neder landsche Varkenseentrale in de gemeente van zijn inwoning. NIEUWE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Binnenkort voorstel der directie te verwachten. In de gisteren gehouden conferentie tusschen de directie en den Personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen deelde de directie mede, tot haar leedwezen verplicht te zijn, in verband met de steeds slechter wordende ontvangsten, binnenkort een voorstel te moeten doen tot verdere loons verlaging. Hierover zal de Personeelraad zoo spoe dig mogelijk nadere mededeelingen ont vangen. DUITSCHLANDS INVOERBEPER KINGEN. Onderhandelingen met de betrokken regeeringen? Wolff meldt uit Berlijn nog, dat de bla den het bericht, bevatten, dat Woensdag een ministerinsele commissie onder leiding van een ambtenaar van het Rijksministerie voor voedselvoorziening de door het nieuwe contingenteeringsstelsel getroffen landen zal bezoeken, om met de betreffende regee ringen directe onderhandelingen te voeren over de contingenten. DE NIEUWE OVEREENKOMST IN DE BOUWVAKKEN. R. K. patroons aanvaarden de voorstellen. In een gistermiddag te Amsterdam ge houden vergadering van de R. K. Vereeni ging van patroons in de bouwvokken is met 113 tegen 5 stemmen de nieuwe overeen komst in de bouwvakken aanvaard. Alle patroonsorganisaties hebben zich nu accoord verklaard met het bekende com promis, evenals de 'R'. K. en de Chr. werk nemers'vereenigingen. Het wachten is nu op den uitslag van het referendum dat de Moderne Bouwvakarbei dersbond vóór 3 October a.s. onder zijn lo den houdt. WAAROM „NEDERLANDS CH-FABRIKAAT." Nog steeds wordt ons land ernstig ge teisterd door werkloosheid, een verschijn sel. dat onze volle aandacht verdient. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling staan thans bijna 300.000 werk zoekenden ingeschreven, tegen 90.500 op 8 November 1930. Weet ge, wat dit beteekent? Beseft ge, dat het overgroote deel van deze werk- loozen vrouwen en kinderen hebben, zoodat zeker ruim zeshonderd duizend personen geholpen moeten worden, d.w.z. een bevol king viermaal de grootte van de stad I Utrecht, op vier na de grootste gemeente van Nederland. 1 Wat kost deze hulp? Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een Scandinavisch ontwapeningsplan. (4de blad). Mussolini mobilseert. (4de blad). Accoord in Lancashire bereikt. (4de bl.) Hevige aardbeving in Griekenland. (Buitenl. Berichten 4do blad). Portorico door een orkaan geteisterd. (Buitenl. Berichten 4de blad). BINNENLAND. Weer een verhaal van twee deserteurs uit het Fransche Vreemdelingenlegioen (3de blad). Nadere bijzonderheden omtrent het autobus-ongeluk te Laren. (Gcm. Ber. 3d® blad). LEIDEN. De Winkclweek-Lichtweek. (1ste blad). b iemand, die dit met nauwkurtgbeid kan zeggen, omdat armenzorg en de werkloo- zenzorg, d.wz. maatschappelijke en indivi- dueele oorzaken, dikwerf ineenvloeien De oorzaak van de armoede van tienduizen den is dikwijls uitsluitend de werkloos heid. Weet dan, dat in ons land volgens de sta tistiek in 1931 voor de leniging van de ar moede ongeveer honderd vijftig millioon gulden is uitgegeven. En nu do oorzaak van deze noodtoe stand in Nederland, er zijn zeer vele oor zaken, ze alle op te noemen zou tot een boekdeel leiden, dus zullen wij ons bepalen er enkele van op te noemen. Duitschland, Frankrijk, Engeland, de Vercenigde Staten, enz. (vooral eerstge noemde) beschermen hun nationale indus trie; hierdoor ontstaan in genoemde lan den hooge tariefmuren, vooral voor indus- trieele producten. Vergeleken bij deze laai den, is het invoertarief in Nederland een vrijhandeltarief. Alle landen hebben hun producten tos ongekende hoogte opgevoerd, met als na tuurlijk gevolg overproductie. In eigen land vindt men dan geen vol doende afzetgebied meer, zoodat het bui tenland op afname aangewezen is. Aangezien ons land geen hooge tarief muren heeft, wordt het land overstroomd van buitenlandsche producten. Dikwijls past men het z.g dumpnigsstelsel toe hooge prijzen in eigen land en spotprijzen in het buitenland. Men werkt dan in het buitenland met verlies, doch dit wordt opgeheven door de winsten, welke men van het product in eigen land maakt. De betrokken regeorin- gen zorgen wel door hooge invoerrech ten, dat buitenlandsche concurrenten wor den geweerd. Hierdoor is in ons land een economi sche crisis ontstaan, met als gevolg af danken van arbeiders op groote schaal, vele faillissementen, enz. En nog hoeft de werkloosheid haar hoogste punt niet bereikt, dagelijks wor den nog vele fabrieken stop gezet. De schuldvraag is een te moeilijke kwes tie om hier in haar geheel te behandelen. Doch een vaststaand feit is, dat de Neder landsche bevolking voor een zeer groot deel hieraan schuldig is. Wanneer ieder Nederlander meer aan dacht schonk aan hetgeen in Nederland zelf geproduceerd wordt en uitsluitend ar tikelen kocht van Nederlandsch Fabrikaat, wanneer ze in hoedigheid en prijs met de uit het buitenland ingevoerde waren kun nen wedijveren, dan werd de werkloosheid met al haar rampen tot een minimum beperkt. Weet wel. dat elke gulden onnoodig voor een niet Nederlandsch fabrikaat be steed, tengevolge heeft: toenemnde werk loosheid en dus toenemende verarming en daarmede gepaard gaande hooge belas tingdruk. Daartegenover staat, dat het koopen van artikelen, welke in Nederland vervaardigd zijn („Nederlandsch Fabri- gaat") onvermijdelijk moet leiden tot: Bestrijding der werkloosheid; Bestrijding der armoede Verlaging der belastingen en Verhooging van het welvaartspeil van j ons volk.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1