3)e £eidóeli&0owta/ri£ 23ste Jaargang DINSDAG 27 SEPTEMBER 1932 No. 7315 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poEt f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 Dit nummer bestaat uit 6 bladen. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Wennen aan de crisis. Majoor van Nijnatten bespreekt in de „Limburger Koerier" het gevaar van het wennen aan de crisis: „Een gevaar in vele opzichten! Ten eer ste voor ons zeiven, omdat de mooiste men- sc-helijke deugd de naastenliefde dreigt aangetast te worden Ons sociaal verantwoordelijkheidsgevoel stompt ai. Wij dreigen weer opnieuw bezeten te worden door het egoïsme; de gemeenschapsplieht, die ons soberheid en het brengen van of fers ten bate van de malaisestakkers op legde, wordt verdoezeld, daarna wegge drongen uit het hart, dat tihans weer ge heel door het materialistische „Ik" wordt opgeëischt. En we geven hieraan toe door die vervloekte sleur. De bioscopen en café's, de badplaatsen en toeristenoorden zitten propvol menschen, die niet eens meer pra ten over de crisis. Het is alsof er geen crisis meer is, nu deze botweg wordt doodgezwegen. En toch! De winter staat weer voor de deur. De crisisnood zal misschien hevigor dan ooit worden. Een tweede groot gevaar is een gemeenschapsgevaar. Het crisis- slachtoffer, dat door den evenmensch mo reel en financieel geholpen en gesteund werd, en vol hoop op betere tijden rustig zijn armzalig bestaan verder sleet, zal, als de sociale liefde verflauwt en verslapt, bij zijn botsen tegen de ongevoeligheid van de bevoorrechte massa de berusting laten va ren en de gevaarlijke ontevredenheid zal hem geleidelijk maar zeker geheel inpal men". Wij mogen niet wennen aan de crisis. En de waarschuwing voor het ten deze dreigende gevaar in het bovenstaande ge geven iè op haar plaats. Er bestaan eohter nog méér gevaren van het zioh-wennen aan de crisisZoo zou men kunnen wennen aan een crisis-slapte in zijn bedrijf, waardoor de zaken in een slakken gang voortsukkelen; men zou er zich bij kunnen neerleggen, zijn krachten niet lan ger inspannend, om het Anders te doen loopen berustend in de gedachte, dat het nu eenmaal toch niet anders kan in dezen tijd. Een dergelijke geestesgesteldheid zou echter den oeconomischen wagen nog die per in het moeras doen zakken; zou de malaise voor de géheele gemeenschap nog ernstiger maken. En daarom: waardeering voor de zaken mensehen, de eigenaars en de leiders, hoo- gere en lagere, van bedrijven, die den moed niet laten zakken, wier energie door de tegenslagen en moeilijkheden van dezen tijd sterker schijnt te worden! En daarom: waardeering voor den Leid- sohen winkelstand, die ook dit jaar weer een Leidsche Winkelweek heeft georgani seerd, welke vandaag is begonnen! BINNENLAND BESPREKINGEN TUSCHEN DE OUCHY-STATEN. Woensdag bijeenkomst te Luxemburg. Men meldt aan het „Hbld.": Naar wij vernemen zullen de besprekin gen over economische aangelegenheden tusschen de vertegenwoordigers van Neder land, België en Luxemburg Woensdag a.s. aanvangen. Hierbij zal o.m. speciale aan dacht gewijd worden aan de vraag wat er gedurende het tijdperk, waarin het te Ouchy gesloten verdrag nog niet in wer king getreden zal zijn, ten aanzien van con- tingeneteeringsmaatregelen mag of kan ge schieden. Vergissen we ons niet, dan ligt het bo vendien in de bedoeling om bij deze gele- gnheid tevens het Nederlandsch-Belgisch overleg over het tusschen die beide landen te sluiten handelsverdrag voort te zetten. DE CRISISZUIVELWET EN ONBE WERKTE VETTEN EN OLIëN. In het algemeen zullen onbe werkte vetten en oliën onbe last blijven. Een heffing op gesmolten reusel echter in voorbereiding. De verwach ting ten aanzien van oliën. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van der Sluis: 1. Is het juist, dat de regeeringscommis saris voor de hulpverleening aan de vee houderij zich in een persgesprek oa. als volgt heeft uitgelaten: „De minister heeft aanvankelijk als zijn meening te kennen gegeven, dat onbe werkte vetten buiten de belasting zullen kunnen blijven. Evenwel is middelerwijl reeds gebleken, dat dit zeer groote bezwa ren heeft. Men heeft bijv. een toeneming van den invoer van onbewerkte reuzel uit Duitschland opgemerkt, die waarschijnlijk aan de uitlating van den minister moet worden toegeschreven. Welke vetten er belast zullen worden is nog niet uitge maakt en men kan er zeker van zijn, dat, zoo hieromtrent een beslissing wordt geno men, men deze pas op het allerlaatste oogenblik zal vernemen." 2. Indien de gestelde vraag bevestigend mocht worden beantwoord, moet dan uit de mededeelingen van den regeerings- commissaris worden afgeleid, dat de mi nister overweegt zijn toezegging, gedaan in de vergadering van de Tweede Kamer van 26 Mei, welke toezegging aldus luidt: „Ik blijf bij hetgeen staat in de memorie van antwoord dat in den natuurstaat spek, reuzel en oliën onbelast zullen blijven". niet gestand doen? heeft de minister van oeconomische zar ken en arbeid geantwoord: 1. Het antwoord op vraag 1 luidt beves tigend, met dien verstande, dat over onbe werkt rund vet is gesproken. 2. Ook thans handhaaft onderge te eken- de nog zijn toezegging. dat in den natuurstaat spek, reuzel en oliën onbelast zullen blijven Ter voorkoming van misverstanden voegt ondergeteekende hieraan eohter het navolgende toe: De besprekingen in de Tweede Kamer op 25 Mei, met betrekking tot het onder- werpelijke punt, gingen over twee ver schillende aspecten van het vraagstuk. En wel in de eerste plaats om de principieele vraag, of onbelaste consumptievetten be schikbaar zullen blijven, bijv. onbewerkte reuzel, onbewerkt rundvet, spek. Deze principieele vraag is door ondergeteeken de bevestigend beantwoord; het standpunt van ondergeteekende heeft te dien opzich te geen wijziging ondergaan. Aansluitend daarop zijn enkele voorbeelden in de be spreking betrokken. Het is ondergetee kende bekend, dat bij den regeeringscom- missaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij voorstellen in voorberei ding zijn, die in een enkel onderdeel van de in de Tweede Kamer besproken voor beelden afwijken. Heffing op gesmolten reuzel in voorbereiding. Zoo zal het, volgens den regeeringscom- missaris, die zioh ter zake op het eenstem mig advies van deskundigen beroept, niet mogelijk zijn een heffing op „gesmolten" reuzel achterwege te laten, wanneer men niet de kans wil laten loopen het nuttig effect van de ontworpen regelingen voor een goed deel teniet te doen. Intusschen ligt het in de bedoeling voor gesmolten reuzel een speciale regeling te treffen, waardoor in de practijk ten volle bereikt zal worden, hetgeen ondergeteekende bij de besprekingen in de Tweede Kamer in uitzicht heeft gesteld. Het niet belasten van oliën geschiedt in de verwachting, dat de indus trie niet zal overgaan tot het bezigen van deze oliën in plaats van tot dusver gebezigde vetten. Blijkt deze verwachting onjuist, dan zal ook op oliën een heffing gelegd moeten worden. DE HANZE IN DEN HAAG. Viering van het Zilveren Feest Op luisterrijke wijze heeft de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" te 's-Gravenhage Zondag de viering van haar 25-jarig bestaan besloten. Door den plaatselijken geestelijken ad viseur werd des morgens te half negen in de kapel van „Groenestein" een plechtige Hoogmis opgedragen waaronder de Schola Oanborum der H. Sacramentskerk de li turgische gezangen uitvoerde. In „Amicitia", Westeinde, vereenigden de ledenJ zich daarna aan een gemeen schappelijk ontbijt. In bovengenoemd gebouw hield de jubi- leerende vcreeniging des namiddags te 3 uur een feestvergadering, waarin de di recteur van het Nationale Hanze-Bureau, het Tweede Kamerlid. Mr. J. A. G. M. van Hellenberg-Hubar, als feestredenaar op trad. Spr, herdacht hoe een kwart eeuw gele- dep de R. K. Middenstand gehoor gaf aan Mgr. Callier's roepstem om zich principieel te organiseeren en gaf aan de hand van het feestprogramma een sdhets van de ge schiedenis der Haagsche afdeeling, waar van de pas gehouden tentoonstelling een waardig slot vormde. Vervolgens nam rector Brink het woord om allen te herdenken die zich als leider van deze afdeeling onderscheiden hebben. Speciaal den heer Borghols kwam een woord van hulde toe voor diens krachtig optreden voor de belangen van den mid denstand. Zich tot den voorzitter, den heer Destrée richtende, zeide spr„ dat diens ar beid als voorzitter zeer op den voorgrond treedt, ondanks zijn bescheiden karakter. Het was spr. aangenaam namens het hoog ste Kerkelijk Gezag den heer Destrée het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice" uit te reiken (langdurig applaus). De aanwezigen zongen hierop „Roomsche Blijdschap". De heer Destrée sprak een kort dank woord. Nog voerden het woord de heeren C. J. G. Struycken, alg. voorzitter van de Han ze, C. F. B. Sleijffers, namens de vakgroe pen, M. Kropoeld namens de K. v. K., van Bommel namens de 's-Gravenhaagsohe Winkeliersvereeniging, van den Akker, namens den R. K. Volksbond, alsmede de oud-voorzittèr, de frV de Coster. DE BOTER INVOER IN BELG IE VERRUIMD. Met ingang van October wordt het invoer contingent met 25 pet. verhoogd. De correspondent van de .,N. R. Crt." te Brussel meldde gisteravond: De kabinetsraad heeft vanmiddag lang durig beraadslaagd over het vraagstuk van de stijging van de boterprijzen. De boter kost hier thans 32 francs per K.G. Besloten is, gevolg te geven aan het ver zoek van publiek en kleinhandel en met ingang van October het contingent van invoer van Nederlandsche en Deensche bo ter met 25 pet. te verhoogen. Verwacht wordt, dat, als gevolg hiervan de prijs van de boter tot 25 francs per K.G. zal dalen. BOTER IN KOELHUIZEN. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat het verboden is, boter voorhanden te hebben in een koelhuis, waarvan de houder niet door de Crisis-Zuivelwet is erkend. Onder koelhuis wordt in deze beschikking verstaan een ruimte, waarin 1000 K.G. boter of meer wordt gekoeld en is opgeslagen. Dit ver- bod is niet van toepasing bij zuivelfabrie ken voor zelf geproduceerde boter, die niet langer dan veertien dagen in die ruimten verblijft. Gedurende een tijdvak van zes dagen, aanvangende heden, is het toegestaan uit een koelhuis, waarvan de houder niet is er kend, boter te vervoeren naar een koel huis, waarvan de houder wel is erkend, mits de partij vergezeld is van een geleide- biljet, door of vanwege de Crisis-Zuivel- Centrale afgegeven. De winkelsluitingswet en de verkoop door middel van automaten. De 's-Gravenhaagsche sigarenwinkeliers- vereeniging heeft er in een adres het col lege van B. en W. opmrekzaam op gemaakt dat na sluiting en tijdens den Zondag op perrons, in café's, restaurants, lunchrooms, bioscopen en sportterreinen volop gelegen heid bestaat, tabaksartikclcn te koopen tot schade van de sigarenwinkeliers. dat door het toestaan van bijvullen van automaten de wet, die door den wetgever is bedoeld ter bescherming van den win kelier, hem gelegenheid te geven tot ver- poozing, tot een aanfluiting is gemaakt, daar de automaathouder-winkelier nu ge dwongen is toch den geheelen dag zijn automaat te bedienen en dus geen ontspan ning e.a. ka'n genieten. Adressante vraagt cherper toe te zien op overtreding van de winkelsluitingsbepalin gen en het daartoe te leiden, dat bijvul ling van automaten gedurende sluitings tijd worde verboden. VERKOOP VAN EEN BOERDERIJ WEGENS HYPOTHEEKSCHULD VERHINDERD. Boeren en tuinders verzetten zich tegen den verkoop. Leden van de tuinbouwvereeniging te Nieuwe-Niedorp (N.H.) hebben in het café Ceres te behagen den voorgenomen execu- toralen verkoop verhinderd van een boer derij met land, schuren, enz. te Lutjewinkel, samen groot 0.04.70 H.A., eigendom van den heer A. Wit aldaar. De veiling ge schiedde door notaris H. J. van Veen te bohagerbrug, in tegenwoordigheid van den plaatsvervangenden kantonrechter te behagen, mr. D. Breebaart, burgemeester van Oaliantsoog. Het geheel was ingezet op 12.407.50. Bij den inzet reeds hadden bovenbedoel de boeren en tuinders op de tafeltjes in het café biljetten gelegd, waarin gezegd werd, dat „de nij\ere bouwer, wiens bezit tingen op last van zijn hypotheekgever wer den verkocht, zijn leven in noesten vlijt op zijn bedrijf heeft gesleten, en dat na een leven van harden arbeid slechts armenzorg of ontbering voor hen openstaat. En dit, land- en tuinbouwers, zijn wellicht ook uw vooruitzichten. Daarom hebben wij beslo ten, een boycot uit te spreken over den kooper van deze plaats; wij worden daar bij gesteund door de organisaties ter plaat se en in de omgeving. Vandaag hij mor gen gij". Ondanks deze opwekking werd bij den inzet toch geboden, wat de demonstran ten een dreigende houding deed aannemen. Buitenstaanders wisten maatregelen van geweld te voorkomen. Bij den nu gehouden afslag waren weer vele belangstellenden aanwezig; ook vier politiemannen. Weer werden biljetten als boven aangehaald op de tafels gelegd, waar den afslager schetskaartjes van de te vei len perceelen naast legde. Vóór de veiling begon, antwoordde de notaris op een vraag van een der aanwezi gen, dat de kooper den bewoner uit ?;jn huis moest doen zetten. De vrager bracht dit antwoord luide over aan het overige publiek, waarna de verkoop aanving. Op geen enkel der perceelen werd een bod gedaan, waarna een der demonstran ten, de heer Zwagerman, opstond, het pu bliek voor zijn houding bedankte en aan spoorde, evenzoo te handelen bij elke vol gende executorale verkooping. Tevens sprak hij den boycot uit over den notaris, die deze verkooping had geleid. De notaris deelde hierop mee, dat het geheel voor 12.457 was gekocht door den tweeden hypotheekhouder, en dat deze den heer Wit zal laten wonen voor een lagere huur, dan de hypotheekrente bedraagt. In het café en daarbuiten bleef het nog ©enigen tijd rumoerig. Later heeft de heer Zwagerman zijn boycot over den notaris teruggenomen, om dat deze door het gerecht voor den ver koop was aangewezen. LAND- EN TUINBOUW Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur. De heer A. Warnaar Jr. heeft bedankt als lid van het hoofdbestuur van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur. KERKNIEUWS DE EERSTE KERK TE AALSMEER NA DE HERVORMING. Iedere week, geachte lezeres of lezer, vindt gij in dit blad een advertentie, waar in pastoor Heggelman hulp en steun vraagt om geld ter leen voor zijne kerk. Het is de eerste R. K. kerk sinds 240 jaar. Wat be- teekent dat „na 240 jaar", zult gij misschien zeggen. Welnu, een kort antwoord hierop. Tijdens de Hervorming werd aan de Ka tholieken van Aalsmeer hun kerk, toegewijd aan de H.H. Apostelen Petrus en Paulus, thans nog staande in de onmiddellijke na bijheid der ringvaart van den Haarlemmer meer, ontnomen. Doch de grootste ramp op geestelijk gebied kwam over Aalsmeer op het einde der 17e eeuw, toen de geheele Katholieke parochie met hun pastoor in clusief tot de dwaling van het Jansenisme afviel. Bijna 200 jaar heeft hier geen enkele katholiek meer gewoond. In deze eeuw ves tigden zich enkele katholieke gezinnen in Aalsmeer. Zij waren echter 1 A 2 uur van een Katholieke kerk verwijderd. In 1921 werd te Aalsmeer een klooster gesticht door VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De jaarlijksche Volkenbondsvergadering, welke gisteren begon, dreigt zeer onbelang rijk te worden. (2e blad). Gandhi eet weer; zijn lijdelijk verzet heeft overwonnen. (2e blad). De godsdienststrijd in Mexico. (2e blad). BINNENLAND. Nieuwe Duitsche maatregelen tegen den Nederlandschen invoer. (2e blad). Uitvaart van den hoogeerw. heer Kanun nik Th. F. Ebbinkhuiysen. (1ste blad). Te Laren botste een Duitsche autobus tegen de Gooische Stoomtram. Eén doode, vele gewonden. (4e blad). Nog meerdere verkeersongelukken. Verscheidene dooden. (Gem. Ber. 4de blad). LEIDEN. De opening der Leidsche Winkelweek. (lste blad). EEN LICHT- EN WINKELWEEKNUM MER. (5e en 6e blad). de E.E.P.P. Carmolieten. In dat klooster werd de eetzaal, later in verbinding met gastenkamer, tot kerk ingericht. Ruim 10 jaar hebben de Katholieken van Aalsmeer aldus hun godsdienstplichten kunnen ver vullen. Ten slotte moest voor het heil dor zielen een parochiekerk worden gebouwd, daar do 100 plaatsen in eetzaal en gastenkamer bo vengenoemd niet, meer toereikend waren. Die kerk is gebouwd en 14 Dec. 1.1. door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem ge consacreerd Die kerk is toegewijd aan O. L. Vrouw van den berg Garmel of van het H. Scapulier. In dien kerk is ook een kapel van de Kleine H. Teresia, waarin altaar met wit marnieren beeld, waaronder de re- liquie da-g en nacht staat uitgesteld. Stemt U dit alles niet tot innige dank baarheid? Immers, gij zijt tooh ailen kinde ren van Maria, gij draagt toch allen het H. Scapulier of de Scapuliermcdaille, Gij zijt toch allen vurige vereersters en vereerders van de KI. H. Teresia. Verheugt het U dan niet, dat gij thans de foto ziet van het in wendige van dit heiligdom, dat door ver schillende heeren architecten en aannemers wordt bewonderd, zoo zelfs, dat onlangs, op last van architecten, een ingenieur van een foto-bureau voor architectuur hier meerdere malen geweest is om foto's te nemen van het interieur dezer kerk. U ziet hier maar een foto, dooh met eigen oógen dit heilig dom zien, overtreft verreweg den indruk, die U van de foto krijgt. Geen wonder dan ook, dat dagelijks vreemdelingen deze kerk komen bezichtigen en allen hoogst voldaan Aalsmeer verlaten. U kunt u zelf van de waarheid dagelijks overtuigen. Do pastoor van dit heiligdom vraagt uwe hulp om geld ter leen tegen 4% of minder. Ook uwe gaven, hoe gering ook, zullen dankbaar worden aanvaard. In de vorige jaren, d.w.z. zoolang als het klooster be staat, hebben wij, Goddank veel steun ge had van Katholieken buiten Aalsmeer en voor die weldoeners en weldoensters is da»- gelijks Gods milde zegen naar ziel en lichaam afgesmeekt, Als nu vroeger reeds groote financieele steun noodig was van buiten Aalsmeer, hoeveel te meer thans, nu de kerk is gebouwd. Het aantal parochianen telt nog geen 300, de ruim 100 kinderen onder dc 12 jaar inbegrepen. De omtrek der parochie is plm. 20 Kilometer. Me dunkt, dat U zich kunt voorstellen, hoezeer de pas toor de hulp van buiten Aalsmeer noodig heeft. Ik wilde U de foto laten zien, opdat U in 't vervolg weet, aan welke kerk gij uw geld leent of geeft. Minzaam aanbevelend, Pater K. M. C. Heggelman, Pastoor te Aalsmeer. Gironummer 53007.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1