MAANDAG 26 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. TiLEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen Torficht in den morgen van 26 Sept. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.768.0 te Reykjavik Laagste barometerst.: 745.8 te Stensele. Verwachting tot den avond van 27 Sept.: Meest matige tijde lijk wellicht krach tige Zuid-Westelij ke tot Noord-Weste- lijke wind, zwaar bewolkt, met tijdelij ke opklaring, aan vankelijk nog regen buien en koeler. De depressie, die Zaterdag ten Westen van Schotland lag, trektrin diepte afne mend, Oostwaarts, maar beheerscht nog het weer over bijna geheel Europa. In Frankrijk, ons land, Duitschland en Zwe den, is dientengevolge de lucht betrokken met tamelijk zacht weer en regen vooral in het Westen; op de JBritsche eilanden en Hoorwegen waaien koude, in Schotland en Ierland stormachtige Noordenwinden met regen of hagelbuien, alleen in het Zuid- Oosten, Zwitserland, Oostenrijk, is nog ta melijk gunstig weer, maar ook in Zwitser land is regen te wachten. Bij het verder Oostwaarts trekken van de depressie zal de afkoeling ook ons land bereiken, en is guur en buiig weer te wachten, waarna vermoedelijk opklaring volgt. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half, drie 15.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 7.18 uur tot Dinsdagmorgen 6.33 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminr., Hooge Rijndijk hedenmorgen 7 uur 16.5, 12 uur 16.5*en 3 uur 17 gr. C. Zweminr. „De Zijl", hedenmorgen 7 uur 15.5, 12 uur 15.5 en 3 uur 16 gr. C. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Dinsdag 27 September voorm. 1.10 uur en nam. 1.35 uur. BLOEMPJESDAGEN. „De R. K. Kies ver eeniging te Leiden, in vergadering bijeen op Vrijdag 23 Septem ber 1932, Overwegende, dat door het College van B. en W. der Gemeente Leiden in den loop van dit jaar verschillende malen aan ka tholieke vereenigingen en instellingen van weldadigheid vergunning is geweigerd tot het houden van bloempjesdagen, laatstelijk aan de It. K. Vereeniging „Herwonnen Le venskracht"; Overwegende, dat de weigering aan deze vereeniging is geschied in strijd met de Armenwet Overwegende, dat „Herwonnen Levens kracht" en de andere vereenigingen door deze weigering van B. en W. ernstig bena deeld worden in hun streven ten bate van hunne noodlijdende of hulpbehoevende me deburgers; Overwegende, dat de motieven van B. en W. voor deze weigering "aangevoerd vooreerst niet kunnen worden aanvaard en vervolgens ook door B. en W. niet conse quent worden doorgevoerd, getuige het toestaan van een bloemendag aan andere instellingen, welke geen algemeen karak ter dragen; Overwegende, dat bij algeheele toepas sing van het stelsel van de algemeenheid slechts aan enkele instellingen toestem ming tot het houden van bloemendagen za! kunnen worden verleend; Overwegende, dat ook de katholieke in stellingen van weldadigheid of tuberculose bestrijding, waarvan verschillende een na tionaal karakter dragen, het recht moeten hebben een beroep te doen op de publieke milddadigheid Overwegende, dat aan het houden van bloemendagen geen zoodanige overwegen de bezwaren verbonden zijn, die de weige ring zopden kunnen billijken; Gehoord de besprekingen, Betreurt het door het College van B. en W. in deze ingenomen standpunt; Verzoekt het College van B. en W, ern stig dit standpunt te willen herzien, opdat niet aan verschillende organisaties; het cha ritatief werk worde onmogelijk gemaakt; En besluit deze motie ter kennis te bren gen van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden, de leden van de R. K. Raadsfractie en de Pers". Zooals bekend, is bovenstaande motie door de R. K. Kiesvereeniging zonder hoof delijke stemming aangenomen in de ver gadering van j.l. Vrijdag, op voorstel van den heer H. Lombert. Wij waren het niet eens met de toelich ting. ,van den voorsteller, waar deze op merkte, dat een streven naar beperking van de bloemendagen ongemotiveerd is: men kan immers, zoo zeide hij. ai dan niet een bloempje koopen^ zooals i t dat zelf [wenscht. Hiertegenover staat echter, dat door de veelheid van bloemendagen het „instituut" zelf schade lijdt, zooals in veel extra schoolcollectes in de kerk het gevaar ligt, dat ten slotte op geen enkele collecte meer extna geofferd wordt! Hier bij komt, dat telkens en telkens weer te worden aangesproken en aangeklampt voor een bloempje misschien door een deel van het publiek als iets onaangenaams en ver velends wordt gevoeld hoewel aan deze laatste overweging, op zich zelf, o.i. toch haast geen overwegend bezwaar tegen het toestaan van bloemendagen kan worden ontleend. Alles te zamen overziende, is het ons verklaarbaar, dat in het College van B. en W. de gedachte is opgekomen, om er naar te streven, het aantal bloempjesdagen te beperken. Maar de manier, waarop <Êl streven nu in practijk is gebracht, is onbillijk en vooral in dezen tijd ongewenscht. O n b i 11 ij k omdat feitelijk wat on getwijfeld niet in de bedoeling heeft ge legen de burgers van verschillende gods dienstig beginsel niet óp eenzelfde wijze worden behandeld. Ongewenscht vooral in dezen tijd, omdat eenerzijds nu de lasten van vele charitatieve vereenigingen verzwaren, ter wijl anderzijds een bron van inkomsten .wordt .gestopt en de Overheid nu tooh in het algemeen liever tot vermindering dan tot verhooging van subsidies overgaat. Wij vertrouwen er dan ook zeer stellig op, dat B. en W. hun nu getroffen goed bedoelde maar feitelijk onbillijke en vooral in dezen tijd ongewenschte regeling in zake de bloempjesdagen zullen intrekken. Wat werkelijk, zou zijn in het VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Viering derde lustrum. De Vereeniging van Mathesianen, Don derdag j.l. begonnen met de herdenking van het 'vijftienjarig bestaan der vereeniging door middel van een goed geslaagde recep tie, heeft deze herdenking Zaterdagavond beëindigd met een uitstekenden feestavond in de Stadsgehoorzaal, die nagenoeg geheel was bezet met belangstellenden, die getui gen wilden zijn van de uitvoering der Ma thesianen. De voorzitter, de heer S. Sanders, heette bij den aanvang alle aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder het bestuur van het Genootschap M.S.G., de eereleden Vleu gels en dr. Crommelin, den directeur der school, ir. Verwijs, Leeraressen en leeraren, het bestuur van de Ver. van Oudleerlingen van M.S.G., van de Damesgymnastiekver. Concordia en van de Ver. van oud-leerlin gen der Ambachtsschool. Hierna gaf de voorzitter in korte trekken enkele details uit de geschiedenis der ver eeniging weer en herinnerde er o.m. aan, hoe den 27sten Juni de oprichting der ver eeniging een feit werd. Eerste voorzitter was de heer Vleugels, thans eerelid. Spr. memoreert dan den snellen groei aer V. v. M., de gehouden lezingen en ex cursies en hij dankt allen, die in al die ja ren op eenigerlei wijze hebben bijgedragen tot den bloei van de vereeniging. Vervolgens wijst spr. op de komende uit voering van de Revue: „Dat bestaat niet Tteeds bü voorbaat wil hij dank brengen aan degenen, die hun medewerking voor deze revue verleenden, als den heer Nie- vaart, door wiens toedoen de damesgym nastiekver. Concordia geheel belangeloos haar medewerking verleende, demheer Ver wijs voor de groote bereidwilligheid tijdens de repetities, den heer Leo Verschragen, den bekenden Mathesiaan door zijn be roemd geworden V.V.M -orkest en de hee- ren Heemann, Gertenaar en Brons, die resp. de revue schreven, de decors verzorg den en de muziek leverden. Hierna gaf de voorzitter nog een kort overzicht over het afgeloopen jaar en me moreerde, dat zes lezingen werden gehou den, welke door ruim 800 personen werdep bezocht, terwijl aan de vier excursies 150 personen deelnamen. Het aantal leden ver dubbelde bijna en het aantal donateurs steeg geweldig. Aan de professoren de Haas en Keesom en aan dr. Crommelin wordt dank gebracht voor het bereidwillig afstaan der collegezaal, aan mej. dra de Baat vppr de eere-insignes, welke aan het bestuur werden uitgereikt. Tenslotte eindigde spr. met den wensch, dat het de V.V.M. goed moge gaan en dat de aanwezigen een genotvollen avond zou den, mogen hebben. Dit is wel ten volle waarheid geworden, want- de opvoering van de revue: „Dat be staat niet,!'' is werkelijk een succes gewor den, al zijn er misschien geneigd te zeggen, dat zulks niet bestaat. Deze dilettanten hebben van begin tot einde weten te amuseeren in een aaneen schakeling van tafereelen, die revue heeten en ons, m<aar yooral ingewijden van de school, doen genieten van allerlei spitsvon digheden, grappen, grollen, enz., die nu een maal een groot deel van de revue beslaan. Maar daarnaast mochten we ook tevreden zijn over pnsceneering, costumeering, ver lichting, enz. die vooral in de finale goed tot hun recht kwamen. Voor de spelers zelf niets dan lof. Mocht er al eens een enkele wat blijven haperen, anderen, de brutaalsten mogen we wei zeg gen, sloegen er zich best doorheen en zij voerden het stuk tot een succesvol einde. Aan de .spelers G. Groenewegen, B. de Groot en J. Genang, benevens. aa,n de coup méres Bouwinia en Électrocia, uitgebeeld door de dames J. Devilée en J. Meiman, verder aan mej. S. Verhoorn de meeste hul de voor haar keurig spel. Ook aan de dames van Concordia hulde voor de uitgevoerde balletten, hulde ook aan de muziek voor de begeleiding ermelden we nog, dat de heer Jos de Hollander twee soli ten gehoore bracht als zanger en de heer M. Opdam een piano solo „Liebesstraume'' van Franz Liszt. Aan het slot van den avond vele dank woorden van den voorzitter, bloemen voor de dames en geschenken voor de heeren. HET 3 OCTOBER-FEEST. De 43e feestviering. Bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij IJdo alhier is verschenen de feestwijzer voor de 43ste feestviering. De verzorging van dit programma was als steeds bij de fa. IJdo in goede handen. Zooals bekend vangt het eigenlijke feest aan Zaterdagavqnd met een taptoe en vaandelgroet, waaraan door talrijke ver eenigingen wordt deelgenomen met 4 mu ziekcorpsen. Woensdagmiddag a.s. reeds begint het voorspel tot de feestviering met de opvoe ring in de Stadsgehoorzaal van de Kin- der-revue „Twee dagen en een nacht uit het leven van een Leidsche Schooljongen". Hiervan wordt een voorstelling gegeven des middags te 2 uur en des namiddags te 7 uur. Het dag-programma voor 3 October luidt: 7.00 uur v.m. Reveille van het Balcon der 6.00. uur v.m. Koraalmuziek. 8.009.00 Uitdeeling Haring en Witte brood. 8.30 uur Wieler-afstandsrit „De 3e Elf- dorpentpcht, oip Leiden".. 9.30 uur: Loslaten van Postduiven bij bet Waaghoofd. 11.00 uur Luisterrijk vuurwerk. 7.30 uur Avond van vroolijke kunst in de Stadsgehoorzaal. 1.004.30 uur Optocht Plus en Min. Aan de beschrijving van de optocht is ditmaal veel werk besteed, waarom het koopen van een programma zeer zeker noo- dig is. De route van den optocht is in het pro grammaboek vermeld. Het belangrijkste verschil met vorige jaren is, dat de stoet ditmaal niet den Stationsweg neemt en dus den spoorwegovergang vermijdt. t RATTENPLAAG. Filmvertooning. Naar men ons mededeelt „is .er voor .de te Houden Lezing, met Filmvertooning, in zake rattengevaar en rattenbestrijding op Vrijdagavond 30 September a.s., zulk een groote belangstelling, dat de voor dien avond beschikbare toegangsbewijzen lang niet voldoende waren. Teneinde nog meerdere ingezetenen deze lezing en filmvoorstelling te doen bijwonen zal hiervoor alsnog ook gelegenheid wor- don geboden op Zaterdagmiddag 1 Octo ber a.s. des namiddags 2 uur, eveneens ia de Stadsgehoorzaal. Ook dan is de toegang voor ieder die deji leeftijd van 18 jaren heeft bereikt, koste loos, doch zal men zich van te voren van een plaatsbewijs moeten voorzien op het kantoor van den Gemeentelijken Reiui- gings- en Ontsmettfngsdienst, Noorder straat 18. PROEFNEMING MET BETONNEN HEIPALEN. Voor den nieuwbouw van „Zomerzorg". Hedenmiddag om 2 uur had op het oude terrein vgn, „Zomerzorg" .onder leiding van architect Ponse een proefneming plaats met een nieuw soort betonnen hei palen, die bij voldoen, bij den nieuwbouw van „Zomerzorg" zullen worden gebruikt. IJet is, een holle betonnen heipaal van 12 m. lengte, wegende 1181 kg,.die daar hedenmiddag in den grond werd geslagen. De paal is voorzien van een houten muts die met ijzeren ringen aan de paal is be vestigd, ter voorkoming van beschadiging der paal tijdens het heien. Als de proefneming slaagt moet de paal een gewicht van 15,000 kg. kunnen .dragen, wat echter gedeeltelijk ook afhangt van de bodemgesteldheid. De gewone hout,en heipalen kunnen niet meer dan 10.000 kg. dragen. Tevens kan men bij deze holle be- tonpalen kunnen constateeren of er grond- jvater in de paal is gekomen,, wat bij de massieve palen niet hef. geyal-i§. Bij de proefneming waren behalve de architecten van het pieu\ye Zomede rg" verschillende gemeentelijke autorieteiten o.a. van bouw- en woningtoezicht tegen woordig. Leidsche winkelstand. AVanneer men iederen dag uit den treure hoort jammeren, dat de tijden zoo slecht zijn, dan doet het als een verfrissching aan als een zakenman mededeelt, dat hij, geen klagen heeft. Op een dergelijke verfris sing hebben ons de heeren Kanbier, meu- meihandclaren, Haarlemmerstraat 165 ge- tracteerd, toen ,wjj hedenmorgen de uit bouw van hun bedrijf kwamen bezichtigen. Woorden waren eigenlijk niet noodig ge weest. Uit het feit reeds van deze uitbrei ding, .blijkt klaar en duidelijk, dat de zaak florisseert. De meubelzaak van de firma Kanbier staat iu stad en omgeving uitstekend be kend. Het is een winkel, waarmen pleizie- rig koopt en degelijk. Maar er was één maar en deze „maar" is bij de nieuyre verbouwing verdwenen:, de etalage-ruimte was voor zijn groote zaak klein,,,en deze etalage is 'hans aanzienlijk uitgebreid, met een prachtige toonkamer. Wat zijn er tegenwoordig mooie meubelen te krijgen voor weinig geld Men staat er verbaasd van, wanneer men de prijzen ziet. En al gaan de zaken goed de. firma Kanbier is voorloopig nog niet uitverkocht. Welk een voorraden in dc zwaar-beladen opslag plaatsenwelk een,«werk voor velp han den in de eigen stoffeerings-ateliers, waar meubels worden vervaardigd volgens de nieuwste,modellen; en naar ieders smaak. Morgen wordt de nieuwe zaak geopend. Moge zij zich in een steeds toenemende be- klanting verheugen !-„- Het weven is tegenwoordig zwaar in de modp. Wel te'begrijpen, want het is voor de dames 3n aardig tijdverdrijf en er zijn mooie stukkep^ mee Jp jnakgn. Om de dames te toonen, wat er zoo al niet met weven is te vervaardigen en bovendien technische voorlichting te geven, wordt door de firma G. Molkenboer (Haarlem merstraat 16) in de bovenzalen van res taurant „De Harmonie", een tentoonstel ling gehouden. Het is voor een man altijd moeilijk, om zijn bewondering te luchten over handwerk maar het is werkelijk mooi. Gedemonstreerd wordt op verschil lende getouwen met rekvrij „Glück-auf"- wol. Wat men door weven fabriceeren kan? Kapstok en divankleeden, schoorstee nloo- pers, kussens, japonnen, vesten en nog veel meer. Ook Smyrna kan men op een weeftoostel vervaardigen, wat 1/3 aan wol voordeeli- ger is dan op gaas. Voorts is er een uit gebreide collectie tentoongesteld van te borduren witgoederen, gebreide goederen (pullovers, kinderpakjes enz.) en kussens. Alles Nederlandsch fabrikaat! Het zal voor vele huisvrouweneen extra-voordeel zijn, dat bij aankoop van wol gratis natro nen worden verstrekt. Op radio-gebied wordt men telkens ver rast met nieuwigheden. Bij den heer Nijen- buis, Haarlemmerstraat 63, is bhans het allerlaatste snu(je te bewonderen: een ra dio-toestel met ingebouwde electrische klok. Het geheel is een klein maar fraai wortelnoten kastje, dat gemakkelijk een plaats op de schoorsteen vindt. Nederlandsch Fabrikaat in de Leidsche Winkelweek. Men bericht ons, dat het overleg tus- schen de Afdeeling Leiden van de Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat,en het Leidsch Winkelweek-Comité, tot resultaat heeft gehad, dat aan alle deelnemers der Leidsche Winkelweek welke zuiver Neder- landsche fabrikaat etalages hebben inge richt, een diploma zal worden uitgereikt, dat desverkiezend in de etalage kan worden Het aanvankelijk gekoesterde denkbeeld om medailles- te geven, moest om bijzondere redenen worden prijsgegeven. Opgave van hen, die voor een dergelijk diploma in aanmerking wenschen te komen, wordt gaarne ingewacht op het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijniand, Stationsweg 43, Leiden. Men verzocht ons te willen mededeelen, dat er morgenavond „Jeugdclub" is van de Missie-Naai-Vereeniging „St. Franciscus Xaverius". Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier, op Vrijdag j.l., ten overstaan v^tn B. J. J. N. Troost, notaris alhier. Het huis c.a. te Oegstgeest, Rhijngeesterstraatweg 195, kooper H. L. Speel. Zaterdagavond is op de Oosterstaat de 8-jarige jongen J. H. C., die zich aan een rijdende auto. vasthield, op de straat ge vallen. Hij bekwam een lichte hersen schudding en werd ter observatie in het Diaconessenhuis opgenomen. Aan de Utrechtsche brug heeft. Zater dagmiddag een hevige botsjng plaats, ge had-tusschen twee auto's, de een bestuurd door den heer W. J. F. uit Wagenin- en de ander door den heer H. van V. te Rietveld. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De wielrijder W. G. uit de Burchtsteeg, die tussohen de wagons be kneld raakte kwam er zonder eenig iet- sel af. Hedenmorgen te half 9 werd een begin van brand geconstateerd in perceel Ga- renmarkt 7, bewoond door L. van H. Een jongetje had uit pleizier het gordijn in brand, gestoken. De brandweer maakte aan dit spelletje spoedig een einde. Langzamerhand hebben alle fietsen, wel ke in de stad rondrijden, een of meer da gen logies gehad op het politiebureau. Thans weer is aan een onbeheerde fiets, wolke achtergelaten was in de omgeving van de Boisot-lcade onderdak verschaft. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Arie Cornelis Hendrikus, z. van C. H. A. van Leeuwen en G. S. Ramp. Nelly, d. van J. P. Joore cn T. Tas, Mechelina Wilhelmina, d. van T. Scheepmaker en S. W. M. Hondrich. Matt heus Hendrikus, z. van H. G. Altorf en J. C. Kokee. Cornelis, z. van G. de Mooij en J. van Klaveren. Anna Gecr- truida Agnes, d. van J. de Horn en O. Zaal. Gerardus, z. van H. J. Heshusius en J. de Graaf. Susanna, d. van J. Brou wer en A. Stikkelorum. Jacobus Samuel Albertus, z. van J. Pels en J. I. van Leeu wen. Ondertrouwd: A. Oudshoorn jm 46 jaar en J. A. Eekhof jd 25 jaar J. Kromwijk jm 27 jaar en M. Neuteboom jd 24 jaar P. v. d. Zwet jra 25 jaar en E. v. 't Zand jd 2-5 jaar. Gehuwd: J. Roos jm. en J. Ouwer- kerk jd. Overleden: H. Brier m. 64 j. A. van der Krogt-Verbij vr. 57 j. O v e r i e d e n W. de Groot zn. 6 jaar J. A. Duivenvoorde zn. 11 maanden C. Th. M. van de Coolwijk ongeh. vr. 37 jaar A. R. Verleun dr. 3 maanden C. Kelderman m. 70 jaar. Casino: Luxor: City: BIOSCOPEN. Volwassenen. Volwassenen. Volwassenen. Trianon: Goedgekeurd. middelings-conferentie te Bombay reeds be- invloed tqt groote concessies tegenover do paria's. Verklaard word, dat deze in de toe komst volledig gelijkgerechtigd zouden zijn, alle tempels on scholen zouden mogen be zoeken en alle wegen en bronnen mogen ge bruiken. Gandhi is .cisteren door acht verschillen de geneeskundigen onderzocht. Zij verkla ren dat hij de hongerstaking niet lang meer zal kunnen uithouden. Sedert den aanvang ervan.is Gandhi negen pond in gewicht af gevallen. ENSTIG AUTO-ONGELUK NABIJ PARIJS. Vier dooden, dertien zwaargewonden. PARIJS, 26 Sept. (V. D.). Gistor- avond is nabij Parijs op den straatweg van Parijs naar Orleans een ernstig auto-onge luk gebeurd. Een volle autobus reed met groote snelheid links van den weg, tenge volge waaryan het gevaarte na elkaar te gen vijf van de tegenovergestelde zijde ko mende auto's en twee motorrijwielen bot ste. Alle vijf auto's werden van den weg geslingerd en oenigo ervan sloegen om. De qptobus zelf reed ten slotte met een vaart van bijna tachtig kilometer tegen een boom en wercl geheel vernield. Terwijl de inzittenden van de aangereden auto's min of meer e.rnstig gewond werden, bleken do passagiers van de autobus er ernstiger aan toe to zijn. Uit do vernielde overblijfse len werden vier dooden en dertien zwaar gewonden geborgen. De chauffeur van dn autobus. die klaarblijkelijk ongedeerd bleef, v\pchttc. Een tweede ernstig verkeersongeval ge schiedde te Bagneux, in de Banlieu van Parijs, waar twee tramwagens met elkaar in botsing kwamen. Van de passagiers werden elf personen gewond, zoodat zjj naar het ziekenhuis moesten worden over gebracht. RECHTZAKEN HET DRAMA TE PUTBROEK Naar wij vernemen zal de Hooge Raad op Maandag 24 October a.s, het cassatie-beroep behandelen van den vader en zoon van den El zen uit .Putbroek, die in hooger beroep door het Gerechtshof te ,'s Hertogenbosch zijn ver oordeeld in verband met het bekende drama te Putbroek en wel de vader tot 15 jaar ge vangenisstraf wegens het voortgezet misdrijf van doodslag en de zoon tot 6 jaar gevange nisstraf wegens poging tot doodslag. TELEGRAMMEN ULTIMATUM VAN GANDHI AAN ENGELAND EN AAN HET INDISCHE VOLK BOMBAY, 26 Sept. (V.D.). Gandhi ver klaarde gisteren, dat hij zijn hongerstaking pas zou beëindigen, wanneer de Engelsche regeering de overeenkomst inzake het kies recht der paria's onvoorwaardelijk aan vaardt. Hij richtte echter niet slechts tot do Engelsche regeering, doch ook tot hpt, In dische volk een ultimatum; hij zou zijn hon gerstaking, terstond weer beginnen, wan neer de Hindoes geen energieke maatrege len namen, om een einde te maken aan het pariadom. Het ontwaken van Indië in de laatste vijf jaar vervulde hem echter m,et de hoop, dat het orthodoxisme, zich zelf zou overwinnen en dat het Hindoedom zich zou weten te bevrijden van het. gezwel van het pariadom, dat de levenskrachtigste deelen ervan vernietigt. Inderdaad heeft Gandhi's hongerstaking reeds zeer veel bereikt, en de vertegenwoor digers der hoogere Hindoekasten op de be- MARKTBERICHTEN j AMSTERDAM, 20 Sopt,. Vee. Tor vec- I markt waren lieden aangevoerd G wagons geslachte runderen uit Denemarken. 527 vette koeien, waarvan do prijzen waren: le kwal. 6672, 2e kwal. 58fil, 3o kwal. 5256 cent en mindere soorten 3445 cent per kg. slachtgcwicht; 20 stieren 4451 cent; 100 melk- en kalfkocien 170230; 139 vette kalveren lo kwal. 6062 oent,. 2e kwal. 5258 cent en 3e kwal. 41—50 oent per kg. levend gewicht; 4S nuchtero kal veren 612 per stuk; 112 schapen 10 14 per stuk; 700 varkens, vleeschvarkens wegende van 90110 kg. 3335 cent, zware 3132 cent, vette 3031 cent per kg. slacht gewicht, 36 paarden 05120 per stuk. Overzicht: Runderen met flinken aanvoer vlotte handel en over het algemeen prijs houdend. Vette kalveren met minderen anvoer, vlugge handel en de prijzen iels hooger. Varkens met minder aanvoer, wil lige bundel en de prijzen ids hooger. ROTTERDAM, 26 Sept. Vee. Aange voerd: 505 koeien en ossen, 272 vette kal veren, 1278 varkens en overloopors, 646 schapen of lammeren. Prijzen per half kg.: koeien 1417.5, 2628 cn 3133 cent, os sen 1718, 22.525 en 2830 cent, vette kalveren 27.531.5, 35II en 47.552.5 cent schapen 1620 cent, idem per stuk 10 12; lammeren 1012, varkens 12.5-13.5 c. WISSELNOTEKRINGEN (AMSTERDAM) (N iet officieel). Berlijn Londen New York Parijs Brussel Zwitserland 48.02 Milaan Madrid üslo Kopenhagen I Stockholm Weenen 1 Praag Boedapest Prolongatie 1 pet. •9.25 8.60l/2 2.49«/g 9 76 12.79 20.37l/2 43.35 44.25 7.371/j

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3