IN DE KOU. FRANKRIJK DUITSCHLAND EN DE ONTWAPENING MEDEDEELING! RECTIFICATIE. 23ste Jaargang MAANDAG 26 SEPTEMBER 1932 No. 7314 3)e Zcidócha (Boii/^ont DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poEt f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Med^j|jf^AHrordt id. bet dubbele van het Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 wooim», waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop f 0.50. regeL Dit nummer bestaat uit vier bladen Het optreden van den heer Felix Don ders uit Tilburg op de propaganda-vergade- ring van de R. K. Volkspartij, welke Don derdagavond te Leiden werd gehouden, verdient sterk afgekeurd, maar nog ster ker 'betreurd te worden. De R.K.V.P. maakt dikwijls haar beklag over de afwerende houding van Katholieke overheidspersonen, geestelijkheid en pers ten haren opzichte aangenomen. Doch wan neer deze partij, in één moment van op rechtheid, in de spiegel kijkt, zal zij met Tijl Uilenspiegel moeten toegeven: „ik heb het er ook naar gemaakt''. Was dè,t nu het naar-buiten-optreden van een ernstige politieke partij, die evenals Alle Katholieken) algeheele ombouw wenssht van het maatschappelijk stelsel „in den zin naar Jezus Christus, onzen Heer".. Moet dit de inleiding zijn tot Christus' maatschappij volgens Christus' leer van liefde en eendracht: dat Zijn dienaren wor den beticht van de grootste schande, waar van men een priester betichten kan, name lijk de Katholieken tot geloofsafval te Dan spare de Heer ons voor dat stelsel. Het 'blijft de „eeuwige schande'' van den heer Donders een dergelijke meening ver kondigd te hebben. Zulke taal is denkbaar op een oproerige vergadering van godloochenende communis ten, maar op een. vergadering van Christe nen moest deze opruiende straattaal niet worden geduld. Wanneer de Katholieken, in die zaal aanwezig, het hart op de rechte plaats hebben (waaraan wij niet twijfelen), dan hadden zij luide hun ontstemming moe ten betuigen. Dat de voorzitter, die de lei ding der vergadering heeft, een dergelijke insinuatie liet passeeren, is van hem een groote fout. Het heeft ons genoegen gedaan, dat in geen van de bladen, welke een verslag van deze bijeenkomst gaven (Leidsch Dagblad en bet soc. dagblad „Vooruit'') ook maar is gezinspeeld op deze uitlatingen van den heer Donders. Blijkbaar hebben de verslag gevers den spreker op dat moment niet „au sérieux'' genomen. Wij zijn bereid dit standpunt eveneens in te nemen, mits de heer Donders in „Onze Vaan'' uitdrukkelijk verklaard, dat hij deze onverantwoordelijke uitlating niet in ernst heeft bedoeld. Hoe eerder de R. K. Volkspartij echter een dergelijken averrechtschen propagan dist zijn congé geeft, des te beter het voor haar is. Dit politieke „incident'' blijven wij be treuren, omdat het zoo moeilijk wordt voor ernstige Katholieken een onbevangen standpunt tegenover de Volkspartij in te nemen. Men is geneigd de geheele Partij niet „au sérieux'' te nemen. Meer en meer ontaardt de Volkspartij, zooals ook de O.S.P. ten opzichte van de S.D.A.P. en de Duitsche S.A.P. ten aan zien van de Sociaal-Democraten aldaar, in een doorloopende beschimping van de Moeder-partij. Daarvan is geen vruchtbare actie .te pluk ken. Waarom gaan de Volkspartijers en de genen, die met haar sympathiseeren buiten de Staatspartij? „Omdat de Staatspartij niet genoeg voor uitstrevend is. Wij voelen ons binnen de Staatspartij-muren niet hthuis, omdat wij een „democratische" regeering wenschen", aldus is hun bescheid. En daarom treedt U uit de Staatspartij Welk oen onredelijk standpunt! Wan neer iemand in zijn vriendenkring verschil van meening heeft, loopt hij dan de deur "uit, om buiten „in de kou" eenzaam te schetteren Op die wijze zou hij immers niets berei ken. Hij probeert in den kring zijner vrienden zijn meening ingang te doen vinden. Wat bereikt een Volkspartijer buiten „in de kou" Hoegenaamd niets. Hij ont trekt zijn medewerking aan de Staatspar tij, die hierdoor beroofd wordt van voor uitstrevende elementen. Wanneer alle personen, welke eigen ideeën hebben over den gang van zaken, dit voorbeeld volg den, zou de Staatspartij inderdaad ver starren. Frissehe ideeën zij vormen de motor van het beproefde auto-merk „De Staatspartij". Wat kan men echter beginnen met een motor zonder wagen? Met ideeën, maar zonder machtige partij, om deze ideeën uit te dragen? Zoo'n motor zonder wagen is de E.-JL Volkspartij. *Laat men toch niet de illusie hebben, dat de Volkspartij het ooit brengt tot een behoorlijk stemmenaantal. Het overgroot© deel der Katholieken zullen de harde les der historie en de uitdrukkelijke wensch van de Bisschoppen niet negeeren: dat eendracht macht maakt. Men behoeft geen ja en amen te zeggen op alles, wat de Staatspartij doet of na laat. Critiseer naar hartelust in de Kies- vereenigingen en stelt candidaten, welke in hun ideeën vooruitstrevend zijn. Maar zoek geen heil in een onvrucht bare afscheiding. Deze is slechts schade: schade voor uzelf, schade voor de politieke eenheid, schade voor Ohristus' Kerk in Ne derland. BINNENLAND KINDERBESCHERMING. Op Binn. Zaken is anderhalf millioen be zuinigd, op de afd. Volksgezondheid. Dit staat de Residentiebode niet aan. Het Kath. Blad laat zich als volgt uit: „De post Kinderhygiëne en tuberculose bestrijding is verlaagd met vier ton, de subsidie voor de uitzending van zwakke kinderen naar buiten met 65.000. Dit zijn bezuinigingen, welke op dit begrooting3- hoofdstuk niet hadden mogen voorkomen. Tengevolge van de economische crisis is de armoede in alle kringen op dit oogen- blik grooter dan ooit en de kinderen voor al, worden meer dan ooit door ondervoe ding bedreigd. Wij kennen reeds verschillende gevallen alleen hier uit de stad, dat kinderen op school in elkander zakten, tengevolge van ondervoeding. De Regeering raadplege eens de ge meentelijke schoolartsendienst over de toe name van het aantal zwakke kinderen op dit oogenblik en over de geweldige geva ren die ons volk bedreigen door de tuber culose. Het Haagsche orgaan verwacht, dat heel de Katholieke Kamerfractie voor dit groote volksbelang krachtig zal opkomen". Productie en uitvoer van varkens. De directie van den Landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen van 1521 September 1932 zijn geslacht voor bacon- bereiding 32.866 (voorafgaande 7 dagen 29.857) varkens, terwijlwerd uitgevoerd bacon, afkomstig van 29.139 (23.498) var- In Denemarken werden in dezelfde pe riode geslacht 134.030 (132.263) stuks en uit gevoerd 113.704 (119.494). De totale invoer van bacon in Groot- Brittannië beliep in de week van 1217 Sept. 1932 197.815 (198.827) stuks. JAARVERSLAG ST. VINCENTIUS- VEREENIG ING. De Hoofdraad der vereeniging van den H. Vinoentius a Paulo in Nederland heeft dezer dagen het jaarverslag over 1931 uit gebracht aan de Hoogw. Bisschoppen van Nederland. Behalve den Hoofdraad .bestaan er in Nederland 41 bijzondere raden en 431 (414) conferenties met 6937 (6570) werkende le den, 175 (185) honoraire leden en 8 (21) as pirantleden, die 14096 (12605) gezinnen heb ben bezocht en 556.527 (490.888) in natu- ra en 206.911 (194.624) in geld hebben uitgekeerd. In het bisdom 's-Hertogenbosch bestaan 7 Bijzondere Raden, 93 (90) conferenties met 1417 (1367) werkende leden en 47 (43) honoraire leden, die 2586 (2240) gezinnen hebben bezocht en 142.889 (122.735) in natura en 31.493 (30.556) in geld hebben uitgedeeld. De tusschen haakjes aangegeven cijfers zijn uit het jaarverslag Tan verleden jaar, waaruit dus blijkt, hoe deze schoone ver eeniging haar zegenrijken arbeid steeds uitbreidt. „Sint Jansikl." HERRIOT HOUDT EEN GROOTE REDE. Duitschland wijst op Herriots vergissingen. De Fransche premier Herriot heeft Zon dag te Graimat een groote politieke rede gehouden. De gedachten der Fransche re geering, aldus Herriot, zijn voor alles op den vrede gericht. Voor ons is, evenals voor Briand, de oorlog een misdaad. Ons program heeft niets dubbelzinnigswij hebben dit in ons antwoord aan Duitsch land tot uitdrukking gebracht, welke ant woord ondanks zijn gematigdheid zooveel opwinding heeft verwekt. Wij volgen de politiek van den Volkenbond, een politiek, welke aan alle volken, groot of klein, ge lijke rechten geeft. Wij stellen met voldoening vast, d&t wij niet de eenigen zijn geweest, die ver klaarden, dat een hernieuwde bewapening van Duitschland het begin zou zijn van een terugkeer tot de oude dwaasheden, want het gaat hier om hernieuwde bewa pening. Naast de vele demonstraties heb ben wij hiervoor talrijke bewijzen. Een mi nister, die ons voortdurend ons zooge naamd streven naar hegemonie verwijt, geeft in een diplomatieke nota op bedekte wijze uiting aan zijn plannen, doordat hij oorlogsmateriaal eischt en de stichting van een militie verlangt. De verordening van 13 September j.l. or ganiseert de voorbereiding der Duitsche jeugd zoodanig, dat zij in staat zal zijn de wapens te dragen. Het is een van de treu rigste hoofdstukken van den huidigen tijd, dat de jonge generatie, die uit de smarte lijke ervaringen harer vaders, voordeel had moeten trekken, gebruikt wordt voor han delingen, die een ongunstigen invloed moe ten uitoefenen op het ontwapeningsstre- ven en den vrede. Hoe kan men kinderen de kunst van het dooden leeren Wij hebben echter nog andere aanleidin gen tot ongerustheid, welke veroorzaakt wordt door den duidelijken opzet te bewij zen, dat er overeenstemming bestaat tus schen de eischen, die zekere kringen voor gematigd houden, en de publicaties van militaire deskundigen, die het onderscheid, dat wij tusschen een aanvalsoorlog en een verdedigingsoorlog maken, niet erkennen. Deze militaire deskundigen, wier autori teit onbetwistbaar is, willen ons doen ge- looven, dat Duitschland tracht een machtig modern leger te organiseeren, dat niet alleen bestemd is voor de nationale verde diging, maar ook geschikt voor den aan val. Dat is de dramatische zijde van het ont wapeningsprobleem. Zeer zeker hebben de geallieerden van den vorigen oorlog be loofd hun bewapening te verminderen. Men citeert echter te dikwijls de preambule van deel vijf van het verdrag van Ver sailles en de toelichting, die Clemenceau namens de geallieerden heeft overhan digd. Deze toelichting preciseert, dat de ontwapening van Duitschland de eerste stap is naar vermindering en beperking der bewapening, waarnaar alle mogendhe den trachten te streven, daar het een der beste middelen is om den oorlog te voor komen. Ook de Volkenbond moet in de eer ste plaats hiernaar streven. Het schijnt dikwijls, alsof het verbinden van veiligheid en ontwapening een soort van ouwei'wetsch begrip is en als voor wendsel dient voor den slechten wil. Wie kan echter het schitterende antwoord ver geten, dat de Fransche socialistische partij in 1917 heeft gegeven op de vragenlijst van Stockholm In dat document werd ver klaard, dat het scheppen van een interna tionale strijdmacht, in dienst van het recht, het hoofddoel van een Volkenbond is. Eerbiediging der internationale verdra gen, het maken van een einde aan de ge heime diplomatie, arbitrage en militaire en economische sancties, dat zijn de nood zakelijke elementen voor de oplossing van het probleem. Ik meen te weten, vervolgde Herriot, dat vooraanstaande leden van den Vol kenbond op het oogenblik een program be- studeeren, waardoor er verband wordt ge bracht tusschen de ontwapening en de vei ligheid Sedert de historische rede van Stimson en het -grootmoedig beroep van president Hoover, die beiden getoond heb ben hoezeer de Vereenigde Staten opko men voor de verdediging van het Kellogg- pact, hebben zich vooraanstaande mannen in Scandinavië met dit hen verontrustende probleem bezig gehouden. Wij zullen hun pogingen nauwgezet volgen. Onder de huidige omstandigheden is Frankrijk van plan zijn daden en zijn standpunt te baseeren op een onbeperkte eerbiediging van het vredesverdrag en het V olkenbondspact. HET DUITSCHE ANTWOORD. In verband met de door Herriot gehou den redevoering publiceert het Wolffbu- reau een verklaring van Duitsche zijde, waarin gewezen wordt op de vele onjuist heden en verkeerde voorstellingen in die redevoering. De bewering van Herriot, dat Duitsch land zich opnieuw wensoht te bewapenen, terwijl Frankrijk den vrede wil, i® in te- gespraak met de feiten. Alle Duitsche verklaringen hieromtrent ook die van generaal Sohleicher wij zen er met nadruk op, dat Duitschland elk wapenverbod en iedere ontwapeningsmaat regel zal toejuichen en er aan medewerken. Herriot meent de maatregelen der rijks- regeering tót disciplineering der jeugd als bewijs hiervoor te kunnen aanvoeren en laat zich daarbij zelfs verleiden tot den uitroep: „Ho© kan men aan kinderen de kunst van dooden leeren". De leider der Duitsche jeugd-opvoeding, generaal Von Stülpnagel, heeft in zijn be kend interview met een Franschen jour nalist duidelijk uiteengezet, dat het disci plineeren der jeugd niet in het minst een militair karakter zou hebben. In tegenstelling hiermede is Frankrijk alle andere landen voorgegaan in het mili tair drillen van de jeugd. Het deelnemen aan deze jeugdoefeningen in Frankrijk is een der belangrijkste voorwaarden voor bevordering in het actieve leger. Hieruit blijkt duidelijk, dat Herriot den staat van zaken in beide landen geheel verkeerd voorstelt. Hetzelfde geldt voor dat deel in de rede van Herriot, waarin deze over moreele ont wapening spreekt. Het is zeker geen blijk van moreele ont wapening, toen slechts eenige dagen gele den, de voorzitter van den Franschen Op pensten Oorlogsraad bij de demonstratie te Turenne, verklaarde, dat geen krijgsman in Frankrijk rusten mooht, zoolang er nog een Duitscher op den linker oever van den Rijn staat. Dit is zuivere propaganda voor de an nexatie van den linker Rijnoever en nog wel gedaan door een der meest vooraan staande leden der Fransche generaliteit. Hoe dergelijke uitlatingen in overeen stemming zijn te brengen met moreele ont wapening, is voor Duitschland, doch ook voor neutrale mogendheden, een raadsel. Ten aanzien van de verklaringen van Herriot over het oprichten van een inter nationale strijdmacht, wordt er op gewe zen, dat Duitschland nimmer deelneming aan zulk een organisatie geweigerd heeft. ALLE HOOP TE GENEVE OPGEGEVEN. Men schijnt thans alle hoop te moeten opgeven, dat de Duitschers nog in deze zitting van het bureau der ontwapenings conferentie zullen terugkeeren, sohrijft de „Msb."-oorrespondent te Genève. De besprekingen tussohen sir John Si mon en von Neurath hebben blijkbaar geen uitzicht op spoedige verbetering van den toestand geopend, want von Neurath heeft in een onderhoud, dat hij met Henderson had, dezen verklaard, dat hij geen ant woord op den brief van Henderson zou geven, daar dit antwoord niet anders dan ontkennend zou kunnen zijn. Aangezien verder Paul Boncour zich te gen iedere discussie in het bureau der ont wapeningsconferentie over den Duitschen gelijkberechtigingswensch blijft verzetten, neemt men thans aan, dat Henderson he den, wanneer het bureau der ontwapenings conferentie weder bijeenkomt, niet langer zal aandringen op een bespreking van poli tieke kwesties in deze zitting. Aan de deelnemers van de te houden winkelweek, van 27 Sept. tot 6 Oct. e.k. verleenen wij t/m 6 October 10% reductie op alle advertentieprijzen. De Administratie. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Herriot over de Duitsche pariteits-eisch en het antwoord van Duitschland op deze rede (1ste blad). Accoord tusschen Gandhi en de Paria's. Wanneer zal Gandhi 'zijn hongerstaking opheffen? (4de blad). «S, BINNENLAND. Bezuinigirnen bü c!e oosterijen. Geen salarisverlaging mogelijk. (1st© blad). Jongeman te Zuilichem op de kermis doodgestoken. (Gem. Berichten, 3de blad). Nederlandsche baggermolen in de Golf van Biscaye gezonken. Twee Nederland sche opvarenden verdronken. (Gem. Ber. 3e blad.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. R. K. Nederland wint den voetbalwed strijd van R. K. België te Gent De Leidsche Athletiekkampioenschap- pen. De voetbal-competities. De najaarszeilwedstrijden op de Braas- semermeren. VERGUNNING MELKPRODUCTEN. Bij beschikking van 22 September heeft de minister van oeconomische zaken en ar beid met ingang van 25 September: I. aangewezen al® melkproducten: melkproducten in den zin van artikel 1 der wet van 19 December 1930 (Staatsblad no. 482), voor zoover deze verkregen zijn door melk, al dan niet geheel of gedeelte lijk ontroomd, al dan niet onder toevoeging van suiker te brengen tot poedervorm; II. bepaald dat eene vergunning, als be doeld in artikel 2bis van het Crisis-Zuivel- besluit II, St'bl. no. 319, door de Cri&is-zui- veloentrale verleend wordt aan door deze erkende producenten van onder I aangewe zen melkproducten, op voorwaarde dat: a. genoemde producenten voldoen aan de voorwaarden voor de erkenning, zooals deze zijn vastgesteld in de Crisis-Zuivelwet 1932, Staatsblad no. 290, en het Crisis-Zui- velbesluit I 1932, Staatsblad no. 318, en b. dat door genoemde producenten aan de Crisis-zuivelcentrale betaald wordt een bedrag per eenheid door hen te vervoe ren, te verkoopen of af te leveren en voor het binnenland bestemde aangewezen melkproducten, welk bedrag in verhouding tot het meikvetgehalte evenredig is aan do krachten de Crisis-Zuivelwet vastgestelde heffing op boter. INVOER VAN TABAK IN AMERIKA. Overlegging van consulaire facturen. Naar de Economische Voorlichtings dienst van het Dep. van Economi sche Voorlichtingsdienst van het Dep. van Economische Zaken en Arbeid mededeelt, is de overlegging van consulaire facturen bij invoer van onbewerkte tabak in de Ver. Staten van 15 October a.s. af vereischt. Nadere inlichtingen verstrekt genoemde voorlichtingsdienst op aanvraag. KOLEN-INVOER IN FRANKRIJK. Een Reuter-telegram uit Parijs meldt, dat de Fransche regeering besloot den in voer van huisbrand-kolen, afkomstig van verschillende uitvoerende landen, met 100.000 ton te verhoogen. Deze maatregel gaat met 1 October in.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1