EEN ADVERTENTIE HUIZE „ST. AGNES" ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 IMTERPAROCHIEELE GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPH'S GEZELLEN-VEREENIGING 1922. Tusschen de bedrijven door werd ook hard geblokt- om op 14 Mei a.s. het Be- schermfeest van St. Joseph zooveel mogelijk luister bij te zetten. Het was van den Raad van Bestuur goed gezien om dit mooie feest te combineeren met het z.g. Voorjaarsfeest, hetwelk door de late viering van het Jaar feest 1921 was uitgesteld geworden. Wij willen volstaan met het getuigenis, dat ook dit dubbelfeest in alle deelen slaag de. Vanaf den vroegen Zondagmorgen in St. Lodewijk tot en met den laatsten uitvoe ringsavond. De persverslagen van dit feest doorlezend, trof ons, naast een vleiende be oordeeling van het oerkomische Blijspel „de Hoed van Italiaansch stroo", het sim pele zinnetje: ,.de Mandolineclub Concen- to bestaat niet meer'', en even verder, „de muzikale opluistering van het feest was dit maal geen eigen werk". Als vanzelf werd ons dit een aanleiding tot een historisch-critisch onderzoek naar het ontstaan en werken onzer respectieve lijke Onderafdeelingen, hetgeen ongetwij feld noodig is voor een onbevangen oor deel over het interne leven in onze vereeni- ging. Zoo beknopt mogelijk lasschen wij het re sultaat van dit onderzoek hier in. Van de oudste tijden af kende onze Ver- eeniging een prettige verscheidenheid van ijverig werkende onderafdeelingen. Onze eerste Liedertafel b.v., die al be stond in de voorafgaande St. Joseph's Ver- eeniging, kwam in haar geheel over tot onze in 1887 gestichte Kolpingsvereeniging, aan wie zij onvermoeid twintig jaren lang haar beste krachten schonk. In het 2e Stichtingsjaar onzer Vereeni- ging vormden een zestal gezellen de eerste z.g. Reciteerclub, die, voorloopig op de Zondagavond-bijeenkomsten spelend, met ernst en luim hun beste krachten gaven aan de cultureele ontwikkeling hunner me deleden. Luttele jaren daarna komen respectieve lijk de Kegel- en Boogsohutterclubs het aantal Onderafdeelingen met goed gevolg uitbreiden. En eindelijk, als dan in het eerste decen nium onzer Vereeniging genoemde Kunst en Ontspanmngsafdeelingen zich volkomen hebben ingeleefd, dan zien wij met vreug de, hoe in de jaren 18961897 de Turn- en Fanfareclubs zich met jeugdig optimisme scharen in deze rij. Zien wij nu hoe het de zen onderafdeelingen in den loop der jaren verging. De eerste Liedertafel, wij weten dit reeds, werkte 20 ja-ren lang met stijgend succes, in en ook buiten de Vereeniging. Dat zij in 1907 moest worden opgeheven lag grootendeels daaraan, dat de Vereeni ging zelf in moeilijke omstandigheden ver keerde, vooral van economischen aard. Deze toestand duurde eenige jaren, en als dan Augustus 1914 aanbrak, was, zooals vanzelf spreekt, alle hoop op een heroprich ting der Liedertafel vervlogen. Helaas moest dat zoo voortduren tot lang na den wereldoorlog; waaruit dan 'ook blijkt, dat andere, onvoorziene factoren dit herstel on mogelijk maakten. Met buitengewone voldoening mogen wij echter vaststellen, dat, ondanks zoovele moeilijkheden, nooit een Kerkelijke plech tigheid der Vereeniging werd gevierd zon der de toegewijde medewerking van mins tens een zestal oud-leden der vroegere Lie dertafel. Om wille der discretie verzwijgen wij de namen dezer getrouwen, wel wetend, daarmee in hun geest te handelen. De Tooneelafdeeling, geleidelijk gegroeid van een bescheiden clubje tot een stevige, zelfbewuste onderafdeeling, heeft in heel haar bestaan slechts eene korte periode van inzinking gekend (voorjaar 1909). Ook dit was een onvermijdelijk gevolg van het bo ven beschreven tijdperk. Geen halfjaar la ter evenwel was de Tooneelclub deze crisis glansrijk te boven gekomen. HEEFT ONS SPEL EEN TAAK? „De spreekkoor-beweging heeft in de al lerlaatste jaren van haar ontwikkeling zulk een beduidenden keer genomen, dat men er niet meer achteloos langs kan loopen. Ze heeft ons een taak gewezen, die we hebben aan te pakken vóór het ook hier weer te laat is'1. Aldus spreekt W. Peuler S.I. in een artikel getiteld. Zur Entproletarisierung des Sprechchores. Als nu in het bijzonder de Kolpingszonen theater en spreekkoor in hun program be trekken dan moeten deze cultuurgebieden vanuit een bepaalde, een innerlijke zielge- steltenis uit veroverd worden. Dus.... niet slechts doen, wat anderen doen neen,.... spelen en doen, alleen vanuit het Gezellen ideaal van Adolf Kolping. Het Kolpingsideaal nu, doet de Gezellen ernaar streven om als levende menschen ;an vleesch en bloed en ziel ook diè dingen tegemoet te treden, die niet alleen brood- en maagvraag zijn, maar dje stroomen door onze ziel, doch die we noch door verstand noch door lange redevoeringen tot een blij vende gesteltenis in ons kunnen maken. Bovendien heeft onze tijd met zijn ver schillende nood-toestanden speciaal een sterke behoefte aan een warm hart, aan ge moed, omdat de wil moet worden bewogen. Welnu, in vele repetities een ernstig the ma uit het tijdgewricht leeren en beleven, er de diepste oplossingen van doorleven, dien ernst in eigen leven verwerkelijken en anderen voor te spelen tot opwekking ter mede-beleving, dat is de taak van het spel der St. Joseph's Gezellen. Leekenspel is dus voor ons de diepe, christelijke levensernst. Van meer gewicht derhalve dan de uitvoering zijn van onze repetities. Aan de blijvende waarde van het spreek koor op zich kan ik moeilijk meer geloo- ven. Evenwel staan vanuit het spreekkoor mogelijkheden open tot verdieping van de hedendaagsche rythmische bewegingscul tuur in organisch verband met spelactie en muziek, tot het vieren van werkelijk katho lieke gemeenschapsfeesten. Gelukkig heeft de critiek aan het spel „Maran Atha" zeer bouwend gewerkt.. Lee- kenspelers zullen zich bovendien zooals het begrip van het woord leekespeler zelf uit drukt, steeds bewust moeten blijven, da.t het ideaal toch niet bereikt wordt. Met bescheidenheid en nederigheid in den ar- heid van het spel willen ook de Gezellen medewrken tot verwerkelijking van een ka tholieke spelbeweging. Dat is het Apostolaat der spelende Ge zellen, het vervullen van datgene, waar naar het volk met heimwee verlangt, naar wat het volk verstaat en pakt. Geen spel dus om het spel, neen het spel der Joseph's Gezellen wil zijn een verzinnebeelding; voor hen is ook zelfs het spel een weg tot het volle katholieke leven. „Maran Atha", dat wil zeggen: „Onze Heer kome1'; 't is een heenwijzen van allen, die in nood ver- keeren, naar het ontzaglijk lijden van ons Hoofd en onzen Leider Jesus Christus, die door Zijnen Dood, nood en dood heeft over wonnen. Hoogste christendaad is: Met Christus als Christen te lijden. St. Joseph's Gezellen.... erkent mede uw plicht aan uw cultureele taak voor het Nederlandsche katholieke volk en uwe dwalende broeders. Rechtvaardigt ons vertrouwen in het be proefde Kolpingswerk. Heemstede. J. C. W. v. d. WIEL, pr. MACHTELOOSHEID? Niets is treuriger in onze dagen dan te moeten zien, hoe vele mannen en jongeren gedoemd zijn tot nietsdoen. 't Is het schrijnend leed van onzen tijd, dat er bij een teveel aan goederen ook zelfs een teveel aan arbeidskracht is. Hoe we uit-deze warboel moeten komen weet geen mensch en de knapste koppen op economisch gebied zien geen kans tot ver betering, tenzijer beter geluisterd werd naar de Kerk. Want dit ie absoluut zeker, de waanzinnige wereld van de laatste jaren heeft van God een vloek „afgebeden'' door hoogmoed en tuchteloosheid. Het stelsel, dat wij economie noemen, is niet los te maken van de waardigheid van den mensch en de eeuwige wetten van God gelden voor al het kunnen en bewegen in de wereld. En daarin schuilt de moeilijk heid, dat ex teveel stroomingen zijn van anti- of ongodsdienstig karakter, stroomin gen óf van liberalen óf van socialistischen oorsprong, die zoowel patroons als arbei ders hebben „verrijkt" met het stelsel: Ha len wat er te halen is. In Encyclieken daartoe aangespoord, moeten alle katholieken de foutieve stelsels uitbannen, want het gaat niet om den strijd, doch om de toenadering. Kolping heeft het zoo juist gezien in zijn vereeniging, waar het gaat om de vorming van de jongeman, godsdienstig, maatschap pelijk en cultureel, om hem te maken tot den degelijken christen-werkman, den christen-huisvader. Machteloos mogen we niet toezien, doch zooveel we kunnen moeten we het leed om ons heen verzachten, en door ons goede voorbeeld de menschen brengen tot God, op de knieën biddend om erbarming in dezen droeven tijd. SEVERUS. PROGRAMMA VAN DISTRICTSDAG. Door de Commissie van Voorbereiding voor de Gezellendag van het District Lei den is voorloopig het volgende programma opgesteld. De Commissie houdt zich nog voor in de eerst volgende weken dit pro gramma in zeer kleine onderdeelen zoo noodig te wijzigen. I. Te zeven uur aantreden van de deel nemende Vereenigingen op het Pieters kerkhof. In het belang van de goede orde worden de leiders dringend verzocht te zor gen, dat hunne groepen door de Kloksteeg vanaf het Rapenburg naar het Pieterskerk hof komen. Te half acht vertrekt de fakkeloptocht volgens de route, die volgende week zal worden gepubliceerd naar de Stadsgehoor zaal. Duur der tocht ongeveer drie kwar tier. Voorop gaat een groep tamboers en pij pers dan volgt de banier van het Centraal Verband geflankeerd met vier fakkeldra gers, 35 Kolpings vlaggen, 350 fakkeldra gers, tweede groep tamboers, tweede groep van 35 Kolpingsvlaggen, 250 fakkeldragers. II. Gezellenbijeenkomst in de Stadsge hoorzaal. Aanvang 8.15. 1. Amerikaner-marsch. 2. Begroetingswoord van den Districts- FUNCTIONEERT VAAK ALS LAATSTE REhMlCAEL OEFENBIJEENKOMST VOOR DE DEMONSTRATIE. Met de meeste aandrang worden de Leid- sche deelnemers aan onze demonstratie ver zocht heden, Zaterdagmiddag te drie uur te komen naar het sportterrein van de Kol pings Boys (Kanaalweg. bij Koekfabriek De Bij) ter noodzakelijk oefening voor onze fakkeloptocht. Aantreden te 3 uur. Elk kenne zijn plicht tot medewerken aan het welslagen van het geheel. 4. Feestrede van den Centraal-president Pauze van 15 minuten. 5. La Serenata van Braha. 6. Opvoering van het Leekespel Maran- atha, spel van ziels- en lichaams-nood onzer Jongeren: door 75 Gezellen. 7. Aan U, o Koning der Eeuwen. (Door allen mede te zingen). WEEKAGENDA R.K. VEREENIGINGEN TE LEIDEN. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN Secretariaat: Leliestraat 7. Zondag. De groote zaal van het Bonds- gebouw voor ontspanning geopend vanaf 6.30 uur. Maandag. Rechtskundig Bureau voor de leden van de afdeeling Leiden en Omstre ken van 6.308.00 uur, Bondsgebouw Steenschuur 15. Maaidag. Nachtvergadering voor de aid. kellners, 12 uur in het Bondsgebouw. Woensdag Bestuursvergadering R. K. Volksbond. Donderdag. Jaarvergadering R. K. Coö peratie „Eendracht", groote zaal, Bonds gebouw, 8 uur. Vrijdag Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Vrijdag Vergadering Brabantsche en LimburgsChe Vereeniging, 8 uur. Zaterdag. Spaar- en Voorschotbank 78 uur. Brandstoffencommissie 78 uur. Ziekenkas 7 uur. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen Illen Maandag van de maand, 's avonds om half 9 in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis. Zondag is de zaal geopend van 12.30 uur tot 2.30 uur, en van 7 tot 10.15; verplichte bijeenkomst van 8.159.45 uur. Om 10.15 wordt de zaal gesloten. Van 1 tot 2 uur zitting van de St. Jo seph's Spaarkas. De Spaarkas wordt waar genomen door de heeren C. de Goede en O. Bik. 8.15 uur prijsbiljarten. Prachtige prijzen. Maandag. Bijeenkomst voor de leden van 6 tot 10.15 uur. 8 uur turnclub Oranje Zwart, lokaal Pieterskerkhof. Dinsdag bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. 8.30 uur vergadering St. Elisabethver- eeniging. Woensdag 8.15 uur Liedertafel „Sebas tian Schaeffer", Allen op tijd aanwezig. 8.30 uur Repetitie tooneelclub Adolf Kolping". Donderdag bijeenkomst voor de leden van 8—10.15 uur. 8.30 uur Aspirantencursus. Vrijdag 8.15 uur Symphonie „Franz Schweitzer". 8.30 uur Repetitie tooneelclub Adolf Kolping". 8.30 uur Bestuursvergadering turnclub. Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. 8.15 uur Kegelclub de Poe delaars. Verdere mededeeüngen: 2 October ope ning der bibliotheek. Met onze Gezellen- retraite van 2528 December gaat het goed, maar het kan nog beter wonden, als we allen propaganda maken, want het is de mooiste maar moet ook de grootste onderafdeeling blijven. ST. PETRUS-PATRONAAT. Rapenburg 52. Zondag 4.15 uur Contributie betalen en ontspanning. Maandag 8.30 uur St. Ailoysius-groep. Dinsdag, 8.30 uur Tooneelclub K. N. G. Zaterdag 5 uur Huisvlijtclub. SINT FRANCISCUS LIEFDEWERK. Nieuwe Rijn 52, Postrek. 70108. Zondag 910 uur Morgengebed. H. Mis met preek, onder de H. Mis Algem. H. Communie, 1010.15 uur ontbijt; waarna ontspanning voor afd. I; 6 uur Lof en ont spanning. Dinsdag 8.30 uur ontspanning. Vrijdag 8.30 uur ontspanning. Zaterdag 8—10 uur Recreatie Afd. I. ONS CLUBHUIS „ST. ANT0NIUS". Zondag 4.30 uur Oontributiebebalen en ontspanning. Maandag 6.30 uur Teekencluh Jongste afdeeling. Woensdag 6 uur Postzegelclub jongste afd.; 6.45 uur Postzegelclub hoogste afd.; 6.45 uur Zaagclub; 7.30 uur Esperantoles;' 8.15 uur Tooneelclub. Vrijdag 7.45 uur Teekenclub, hoogste afdeeling. Zaterdag 7 uur Contributie betalen. Bi bliotheek. ZITA-VEREENIGING Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomsten voor Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van 8.00—11.00 uur. Avond bijeenkomsten voor Duitsohe meis jes op Zondag en Donderdag van 810.30 uur. DE GRAAL. Voor Leiden en alle stootbrigades. Zondagavond om 8 uur ledenvergadering Alleen voor de Leidisohe Graalleden, die dan ook zonder pardon zullen komen. Al len hebben zeker het verzoek gezien, dat bij de ingang van het clubhuis is opgehan gen: neem mee een potlood en een schrift. Het 'huis moet te klein worden !1 Zor gen jullie ervoor 1 Dan gaat het pas goed!! Zondag om 3 uur cadetten vergadering, om 5 uur Zangles, om 8 uur ledenvergade ring. Zondag, 5.30 uur zangles. Maandag om 7.45 uur H. Mis. 8.009.30 uur reidansen, knippen en naaien. 89 uur Gymnastiek. Dat gaat goed! Iedere week 1 of 2 nieuwe leden erbij.'Uit breiding van deze zaak is gewenscht: dus binnen enkele weken splitsing van deze club. Dinsdag van 79 uur reliëf en handwer ken. 9 uur instudeer en van religieuze dansen voor de leidsters. Woensdag Kruiskinderen van 1.303 uur reidansen en handwerken. van 34.30 uur knutsel-, handwerk- en operetteclubje. 89.30 uur reidansen en tooneel. Donderdag 56 uur Gym. jongere Afd. in de St. Ursulasteeg. 8.0010.00 uur mandoline. 89.30 uur reidansen, handwerken, hout zagen, huisvlijt, handwerken voor de ka pel, trommelen. Vrijdag van 5.306.30 uur Gym. Afd. A. van 8.159.30 uur Gym. Afd. B. van 6.308 uur naaien en knippen. van 8.009.30 uur reidansen, naaien en knippen. Zaterdag 89.30 uur Volkszang. GRAALWACHTEN OF STOOT BRIGADES. Zondag: Zoeterwoude: 7.30 uur Alg. H. Communie; 3.30 uur bijeenkomst van alle Graalleden. Oegstgeest: 4 uur bijeenkomst van alle Graalleden. Maandag Oegstgeest reidansen van 8.15 9.45 uur, de kruiskinderen Woensdag van 3.305.00 uur. Stompwijk: reidansen en handwerken van 78.30 uur. Zoeterwoude: Gymnastiek van kwart voor zeven tot kwart voor acht. Werken jullie hard voor nieuwe leden 1 Voorschoten: van 7.309 uur olubavond. Hillegom: St. Jozef van 7.309 uur rei dansen voor de jongeren. Dinsdag: Lisse: van 78.15 uur club avond voor de jongeren, daarna voor de groote afdeeling. Zoeterwoude van 7—9 uur reidansen, tooneel en handwerken. Meerburg: van 7.309.00 uur knippen en handwerken. Woensdag. Hillegom: St. Martinus van 7.30—9.30 uur reidansen en handwerken. Meerburg: van 67 uur trommelen van 78.45 uur tooneel. Donderdag: Hillegom: St. Jozef van 7.309.30 uur clubavond. Vrijdag: Warmond: 7.309 uur reidansen en handwerken. Zaterdag. Groenendijk: van 7.309.00 reidansen en handwerken. Excelsior, Alleluja, vooruit 11 VOORHOUT (Z.-H.) «662 Pension Ie, 2e en 3e klas DAMES EN HEEREN IV* PROSPECTUS OP AANVRAGE -VI Oirectie: Zusters Francisoanessen van Veghel KALENDER DER WEEK Dat ziet er beroerd uit. De hemel moge hem de hand boven het hoofd hou den. Onder hem, dat is beter. FEEST VAN DEN H. BAV0. ZONDAG 25 Sept. Negentiende Zondag na Pinksteren. Mis: Salus populi. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede der Heiligen); 3e naar keuze v. d. priester. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Allen worden wij geroepen tot het bruï- lofsmaal des hemels. Maar om daaraan te kunnen deelnemen, moeben wij den ouden mensch, d.L de zonde in ons dooden en leven een nieuw leven, gesierd met het brui loftskleed der heiligmakende genade. (Epis tel en Evangelie). Prijzen wij God om onze roeping tot den hemel (Alleluja-vers) maar bidden wij Hem ook, dat Hij alles, wat voor ons een beletsel is voor den hemel, van ons wegneme (Graduale en Gebed). Vragen wij, dat het H. Misoffer ons heilzaam moge zijn (Stilgebed), ons geven voort te gaan op den weg des Heeren (Communio) en onze heilige Communie ons de kracht verleene Gods H. Wet aan te hangen (Postcommu- nio). Want dan zullen wij eenmaal behooren tot de uitverkorenen en God zal ons heil zijn, onze Heer in eeuwigheid. (Introitus). MAANDAG 26 Sept. Mis v. d. H.H. Cy- prianus en Justina, Martelaren: Salus autem. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze van de priester. Kleur: Rood. DINSDAG 27 Sept. Mis v. d. H.H. Cos- mas en Damianus, Martelaren: Sapientiam. Gebeden als gisteren. Kleur: Rood. Cosmas en Damianus, twee broeders-ge- neesheeren in de stad Aegea, werden oan hunne fiere geloofsbelijdenis en hunne standvastigheid in het geloof, na vele mar telingen gedood. WOENSDAG 28 Sept. Mis v. d. H. Wen- ceslaus, Hertog, Martelaar: In virtute. Ge beden als op Maandag. Kleur: Rood. Wencesl&us, geboren uit een christen va der en eene heidensche moeder, opgevoed door de godvreezende Ludinilla, onder scheidde zich door zijne liefde voor de ar men, weduwen en weezen. Hij was ook go- woon eigenhandig het brood te bereiden en den wijn, noodig voor het H. Misoffer, Op aanstoken zijner moeder werd hij verrader lijk door zijn broer Boleelaus vermoord op een feestmaal (10e eeuw). DONDERDAG 29 Sept. Jaarfeest van de wijding eener kerk te 'R^ome, toegewijd aan den H. Michaël. Mis: Bonedicite. Credo. Kleur: Wit. VRIJDAG 30 Sept. Mis v. d. H. H.ierony- rrais, Belijder en Kerkleeraar: In medio. Credo. Kleur: WiL In het jaar 331 werd te Stridon geboren de H. Hieronymua. Vanaf zijn vroege jeugd ontving hij onderricht in de katholieke godsdienst en in verschillende wetenschap pen. Als jongeling naar Rome gezonden tor voltooiing van zijne studiën werd hij op den verkeerden weg meegesleurd door het slech te voorbeeld van zijne omgeving. Weldra evenwel deden zijne godsdienstige gevoe lens, welke hem van zijne jeugd af beziel den, hem den verkeerden weg weer verla ten en begon hij een leven van boete in de eenzaamheid, waar Rij vier jaar verbleef. In 377 liet hij zich tot priester wijden. Zijne voornaamste bezigheid is geweest de studie der Heilige Boeken. Hij wordt geroemd als de groote kenner en uitlegger der H. Schrift. ZATERDAG 1 October. Feestdag v. d. H. Bavo, Titelheilige van de Kathedrale Kerk te Haarlem en eerste Patroon van de Bisschoppsstad. Mis: Gaudeamus. (Zin in het Feesteigen v. h. Bisdom). Oredo. Kleur: Wit De H. Bavo, op het einde der zesde eeuw geboren, leidde eerst een wereldaoh en los bandig leven. Doch bekeerd door het deugd zaam leven zijner dochter, begon hij een kluizenaarsleven, in heldhaftigen graad be levend de christelijke Leer, waarin bij was onderricht door den H. Amandus. Bavo stierf in de zevende eeuw te Gent. In Haar lem wordt St. Bavo als beschermheilige ver eerd, omdat, volgens de overlevering, do inwoners van Haarlem door den Heilig© aan te roepen zijn gered uit een zeer groot gevaar. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Oredo, De gewone Prefatie. IN DE KERKEN DER E.E.P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender van het Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Franciscus Maria van Camporubeo. Geen 3e gebed. MAANDAG. Mis v. d. Z. Luzia van Gal- tagirone, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H.H. Cyprianus en Justina; 3e A Cunctis. Kleur: Wit. DINSDAG. Mis v. d. H. Elzearius, Belij der: Os Justi. 2e gebed v. d .H.H. Cosmas en Damianus, Martelaren. Kleur: Wit. ZATERDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Joan nes van Dukla en Nicolaas van Furca Po- lena, Belijders (alleen in stille H.H. Missen). Geen Credo. Amsterdam. ALB. M. KOK. Dr.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7