OP DE UNIVERSITEITS-ZONDAG. GEURIGE BAAITABAK AGENDA CENTRALE VERWARMING BET OLIEBRANDB SANITAIRE INSTALLATIES ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Voor een betere toekomst. 45 cent per 1/2 pond - 18 cent per ons HAVEN 20 - Fa. Wed. C. J. VISTER - LEIDEN Zwaar drukken de gevolgen van de eco nomische crisis landbouw, industrie, han del en scheepvaart, kortom het gansche bedrijfsleven verkeert in nooit gekende moeilijkheden- Honderdduizenden zijn mo reel en materieel geslagen door de ramp der werkloosheid. Andere duizenden voor al onder de zelfstandige boeren, kunnen niet meer of ternauwernood nog bestaan van de vruchten van hun arbeid. Weer anderen verloren een groot deel van hun bezit. Het volksinkomen is zeer belangrijk gedaald, het volksvermogen met een derde verminderd en bestuurders van Rijk en Gemeenten zuchten onder de zorgen, om bij stijgende uitgaven en dalende inkom sten begrootingen sluitend te maken. Dit is, in grove lijnen geschetst, het beeld van den economischen toestand des lands. In de oorzaken zullen wij ons niet ver diepen. Slechts meenen wij even de op merking te moeten maken, dat de groote crisis, die nu in alle landen heerscht, voor al een gevolg is, niet van onveranderlijke economische wetten, maar van geestelijke afdwaling, van verloochening door verant woordelijke leiders en openbare bseturen der eeuwige christelijke beginselen. Wiemand minder dan de thans zoo roem rijk regeerende Paus Pius X heeft dit in zijn jongste encyclieken helder uiteenge zet zoo zelfs, dat één dier omvangrijke encyclieken in de toch niet christelijk ge regeerde Vereenigde Staten van Amerika letterlijk werd aigedrukt in de Handelin gen van het parlement. Laten wij dit grondig overwegen. Ongetwijfeld hebben allen, die dit le zen, reeds maatregelen genomen, om voor zichzelf en anderen de crisisgevolgen te bestrijden. Vanzelfsprekend zal hierbij het eerst aan materieel© belangen zijn ge dacht. Dit is natuurlijk. Gelijkgezinden hebben vereenigingen gesticht of ver sterkt. Nieuwe economische instellingen zijn tot stand gebracht of, bestaande, uit gebreid. In particuliere huishoudingen, zoo wel als bij overheidslichamen zijn bezuini gingsmaatregelen getroffen. Men doet al les, om in stoffelijken zijn te redden, wat nog te redden is en zich sterker te maken voor den strijd, die nog komen moet. Maar vergeet men dikwijls niet het voornaamste 1 Vergeet men niet, dat wij bij onze zor gen voor de toekomst toch vooral moeten denken aan het behoud en de versterking van onze geestelijke en zedelijke volks kracht 1 Hiervan toch zal afhangen of en in hoeverre wij deze crisis te boven kunnen komen en zóó sterk in de toekomst zullen staan, dat zulke, aan menschlijke fouten te wijten verwarring kan worden vermeden. Op gezag van den Paus hebben wij hier boven als de diepere oorzaak der tegen woordige ellende aangewezen, de geeste lijke afdwaling, de verloochening der ook op onze stoffelijke welvaart betrekking hebbende christelijke beginselen. Welnu, dan moet vooral in dezen tijd met grooten ernst worden gewaarschuwd tegen afbraak of zelfs maar verzwakking van de bolwerken die wij met veel offers hebben opgericht, om onze geestelijke be langen te bevestigen om onze zedelijke krachten te versterken, om onze zoo ware en juiste levensbeginselen weer te doen heerschen op elk terrein van Wetenschap, Staatsbestuur, Sociale Actie en economi sche leiding. Laten wij dit eens zeer eenvoudig be wijzen. Onder welke moeilijke financieel© om standigheden ouders ook mogen verkeeren, hun laatste cent, om zoo te spreken, zullen zij besteden aan het onderwijs en de op voeding hunïler kinderen. Op deze uitga ven mag niet worden bezuinigd. Het be treft immers het zedelijk weerstandsver mogen van die kinderen voor de toe komst. Verstandige staatsbestuurders handelen niet anders. In al de ons omringende landen waar de orisisgevolgen nog veel erger zijn dan hier en waar in werkelijkheid honger wordt geleden, kwamen bezuinigingen op noodzakelijke uitgaven voor onderwijs, kun sten en wetenschappen eerst op de laatste plaats„ Vóór alles wil een volk zijn gees telijke goederen beschermen, omdat anders zijn ondergang zeker is. Wij behoeven niet uiteen te zetten waarom de beschaafde volken van Euro pa op dit punt zoo offervaardig zijn. Hier ligt immers de bron van hun vooruit gang! Maar hebben wij deze offervaardigheid tot behoud en vermeerdering van kennis en wetenschap in het algemeen als feit te aanvaarden, hoe enorm gewichtiger is dan nog het bestaan en de bevordering van de wetenschap, die in volmaakte harmonie is met Gods Openbaring Wetenschap, die zich in haar vakge bied opsluit en het verband met het geheel verliest, erger nog valsche wetenschap, kan, behalve in geestelijk ook, zooals wij thans indervinden, in stoffelijk opzicht nadeeliy zijn. Het is niet voldoende te weten, hoe we onze natuurlijke krachten onder stof felijk opzicht het best kunnen benutten, maar bovenal is noodig de zedelijke nor men te kennen, volgens welke dit geschie den moet. Gevaarlijk is kennis zonder deug delijke beginselen, want deze kan het menschdom tot zedelijk en mede tot stoffe lijk verderf zijn. Wetenschap is eerst dan waarlijk tot heil van den mensch, als zij met den volledi- gen mensch rekening houdt. Daarom is noodig leiding door gezonde hoogste rede beginselen en harmonie met Gods Open baring. Alleen een harmonisch verbonden geloof-en-wetenschap kan ons veilig leiden op alle levenswegen. Dit is vooral noodig om de mannen en vrouwen te vormen, die wij kunnen plaatsen op de hoogste posten, om de zwaarste verantwoordelijkheid te dragen. Wij zeggen dit alles hier zeer eenvou dig, om door allen begrepen te worden. Wij zeggen en herhalen het telkens weer, omdat de hoogste levensbelangen er mede zijn gemoeid. Wij zeggen het andermaal, nu in de verwarring van de crisis de grootste geva ren dreigen voor ons geestelijk welzijn. Wij zouden een noodkreet willen doen hooren. Het gevaar bestaat reeds in werkelijkheid, dat vele, overigens goede katholieken, gaan bezuinigen op hunne kleinere of grootere uitgaven voor de feestelijke schat, dien wij in Nederland bezitten in onze ka tholieke Universiteit Wij begrijpen zooals nu wel gebleken is, de ontzaggelijke moeilijkheden, waarin leven verkeeren. Maar is onze taal niet rijk aan spreekwoorden, om aan te dui den dat de wijsheid niet door de zuinig heid mag bedrogen worden; dat wij niet het beste, wat wij bezitten, mogen offe ren om te behouden, wat van mindere en vergankelijke waarde is t Weet men, wat Paus Pius X schreef aan kardinaal Richard te Parijs? „Het Instïtut catholique (de naam van de katholieke Universiteit in Frankrijk) moet tot iederen prijs in stand gehouden worden. Beroofd van de hupbronnen, die de wet u waarborgt aldus de Paus gedwongen, om voor alles, wat tot handha ving van den eeredien3t noodig is, de mild- daigheid der gelovigen in te roepen, zult gij dikwijls slechts met moeite kunnen voorzien in de zoo groote nieuwe behoeften en gij zult zooveel mogelijk de uitgaven moeten beperken, die, ofschoon nuttig, toch niet gerekend worden onder de dingen, die Maar wij zouden niet willen dat deze zui nigheid ook maar in eenig opzicht tot schade werd van het Instituut. Dat mag niet gerekeind worden nndei de dingen, die in geval van nood zouden kunnen worden opgeofferd. Dat benooi b veeleer tot de zaken, die tot iederen prijs \n stand moe ten worden gehouden Zoo spreekt de Paus, d-e Vader der Christenen. Zijn Fransche kinderen ver keerden in den grootsten nood. maar hii bezwoer hen. hunne offervaardigheid niet te verslappen, waar het eold de instand houding van de katholieke universiteit. Die woorden herhalen wü, nu zulke ver slapping dreigt in Nederland. Allen weten, wat ons ideaal is. Wii streven naa-r het bezit, bet behoud en de uitbreiding eener Universiteit, die niet gedragen wordt door weinige riike menschen. maar die gedratren wordt door het eansehe volk. van hoog tot laac. Daar om is elke gift-, hoe gering ook, welkom en wordt met minstens evenveel dankbaar heid aanvaard als het ruk© eesehenk van den vermoeende. Het ziin de vele eifteu. het is de altremeene offervaardigheid, die in het verleden grootsohe werken heeft ge bouwd en ons katholiek volksdeel tot emancipatie bracht. Van ieder, van den arbeider, den werk gever, den bner, den middenstander, den ambtenaar, den dooT God met aardsehe goederen gezegende, verwachten wij huln en steun, een offer, klein of groot, maar int liefde en uit heilige geestdrift voor de groote zaak van onze Katholieke Univer siteit. Dan behouden en versterken wij dit bol werk van geestelijke volkskracht en zullen wij de gevolgen overwinnen van deze cri sis. Dan bouwen wij aan een betere toe komst. Erger dan de crisis is de crisisstem ming. Onder den invloed van het nu heer- schende pessimisme, verliezen wij dikwijls den moed en onderschatten onze eigen kracht. Dat is niet christelijk. Wij moeten in donkere tijden op God vertrouwen en nooit onze plicht verzaken, om te doen wat wij kunnen, teneinde door Zijne groote Liefde de wereld te winnen en het mensch dom te brengen naar het Licht van Zijne leer, en naar een wetenschap, die Gods Woord eerbiedigt! Namens het Centraal St. Rad boud-Comité: HENRI HERMANS, Voorzitter. Prof. J. HOOGVELD, Secretaris. ECONOMISCHE ZAKEN EN ARBEID. Verschenen is de begrooting voor Eco nomische Zaken en Arbeid voor 1933. Aan de toelichting tot de lagere raming van in totaal 16.583.931 is het volgende ontleend: Nietis overgegaan tot indienstneming van 2 nieuwe opzichteressen, 11 controleurs en 3 administratief-ambtenaren, waarvoor op de begrooting voor het loopende dienst jaar gelden zijn toegestaan, terwijl een va cature in den rang van inspecteur van den arbeid niet is vervuld en in een vacature van inspectrice voorloopig niet wordt voor zien. Naar aanleiding van de bezuinigings voorstellen van de Sbaatscommissie-Welter, waartoe oa. behoort de opheffing van een der districten der Arbeidsinspectie, is de sterkte voorts nog verminderd met 2 hoofd inspecteurs, 1 inspecteur, 2 technisch-amb- tenaren,. 2 controleurs, 2 administrAtief- ambtenaren, 1ste klases, 2 administratief- ambtenaren 2de klasse en 8 administratief- am'btenaren 3de klasse of schrijvers. LANDBOUW. Gerekend is op de benoeming van een Directeur-generaal van den Landbouw. Een vacature in den rang van hoofdcommies wordt niet vervuld. Het totaal van de verhooging met 10.939 wordt ruimschoots gecompenseerd door vermindering van het totaal der per soneelsuitgaven van het departement. Selectie-mesterijen. De uit Nederland afkomstige bacon kan zich op de Engelsche markt niet handha ven, omdat de eigenschappen ervan met in overeenstemming zijn met hetgeen daar verlangd wordt. Voor de toepassing van maatregelen om zoo snel mogelijk een var- kensTAS te verkrijgen, dat de gewenschte eigenschappen gezit, is een post van 20.000 op dit artikel gebracht, aangezien selectie- mesterij van varkens meestal op proefboer- derijen plaats vindt. Aardappelcontroleurs. Voor de aanstelling van aardappelcomtro- leurs is 11.00 uitgetrokken, welke uitgaaf door de inkomsten ad plan. 17.000 ruim schoots wordt vergoed. Voor het keuren vaq een wagon aardappelen wordt 3.50 in re kening gebracht. De aardappelcontroleur ontvangt hiervan 2.25 aan loon, zoodat elke uitgave van 2.25 eene zuivere in komst beteekent van 1.25 ter bestrijding van algemeene uitgaven. Voor onderhanden zijnde ontwaterings- werken wordt nog een bedrag van 120.000 aangevraagd. Voor afwerking der nog onderhanden zijnde ruilverkavelingen wordt een bedrag van 50.000 aangevraagd. Voor subsidie aan de paarden fokkerij wordt een bedrag van 50.000 10.160 min der) voldoende geacht. Staats-veeartscniikundig on- derzoekingsinsti' it. Aangezien in 1933 een aanvang zal wor den gemaakt met de werkzaamheden aan dit betrefiende instituut is het noodzake lijk, dat over eenig personeel kan worden beschikt. In verband hiermede zijn gelden uitge trokken oun. voor de wedden van den di recteur en een bacterioloog, wier salarissen in 1932 waren ondergebracht bij de uitga ven voor het personeel van den Veeartse- mjkundigen Dienst. Met het oog op de noodzakelijkheid van bezuiniging is bij nadere overweging van de vestiging van het Staats-Veeartsenijkun- dig Onderzoekingsinstituut door middel van verbouwing van bestaande gebouwen op het marine-etablisesment te Amsterdam afgezien en aanvankelijk besloten te trach ten het instituut onder te brengen in de gebouwen der Rijksseruminrichting te Rot terdam. Verschillende der voorloopige cijfers voor bouw een exploitatie van het betreffende instituut zijn in verband hiermede deels vervallen, deels verminderd, hetgeen een totale vermindering van het artikel met 33.850 mogelijk maakt. Subsidies voor rundvee-, var kers, schapen- en geitenfok kerij. Dit artikel wordt in 1932 bij suppletoi- re aanvrage met 50.000 verhoogd voor verbetering van het varkensras in verband met uitvoer naar Engeland. Voor 1933 wordt dit bedrag gehandhaafd. Voorts wordt 10.000 meer aangevraagd voor bij drage in de kosten van aanstelling van voe dercontroleurs, die tot taak zullen hebben verkwisting door ondoelmatige rantsoenen aan runderen zooveel mogelijk te voorko men en zoodoende de productiekosten te verlagen. Zooals reeds is opgemerkt, kan zich de uit Nederland afkomstige bacon op de En- gelsohe markt niet handhaven, omdat de eigenschappen er van niet in overeenstem ming zijn met hetgeen daar verlangd wordt. Voor de toepassing van maatregelen om zoo snel mogelijk een varkensras te ver krijgen, dat de gewenschte eigenschappen j>ezit, is onderdeel b (varkensfokkerij) met 30.000 verhoogd. Een nieuwe post van 10.000 is opge nomen ten einde pogingen om eene meer rationeel© veevoeding ingang te doen vin den krachtig te kunnen steunen, aangezien hierbij een groot economisch belang is be trokken. Regeeringssteun aan den land bouw. Voor commissiën in verband met de wet telijke bepalingen tot steun aan den land bouw is uitgetrokken een bedrag van 32.800, waarin zijn begrepen de toelage voor het administratief hoofd van het tar- webureau, alsmede vergoeding voor reis- en verblijfkosten van den Regeeringscom- missaris en de leden van de commissie van advies 9500) en de kosten voor het bureau voor de kredietverleening aan de aardap- pelmeelindustrie (f 15000). BEGROOTING WEGENFONDS. Opbrengst rijwiel- en wegerv belasting voor 1933 geraamd op f 19 millioen. Krachtige voortzetting rivieroverbrug gingen. Bij het opmaken van deze ontwerpbe- grooting is zooveel mogelijk rekening ge houden met de beginselen, welke voor de tweede vijfjarige werkperiode zijn ontwik keld in de M. v. T. bij de ontwerpbegroo- ting van het Wegenfonds voor 1932, welke beginselen door de Volksvertegenwoordi ging niet werden aangevochten. Evenwel moest voor 1933 ook bij dit ontwerp in het oog worden gehouden, dat de algemeene financieel© toestand, aan spoort tot voorzichtig beleid. Er is ox voor de inkomsten minder ge raamd dan bij normalen groei van het automobielbedrijf zou mogen worden ver wacht. Hoewel niet sterk sprekend, too- nen de inkomsten van de wegenbelasting over de eerste maanden van 1932 reeds aan, dat er een neiging is tot minder ster ken aanwas. Uit deze overwegingen is de opbrengst van rijwiel- en wegenbelasting te zamen voor 1933 geraamd op 19 millioen. De totale inkomsten zijn voor 1933 ge raamd op 21.05 millioen, waartegenover staat een raming aan uitgaven, van ruim 29 millioen, wélk cijfer ongeveer 4 mil lioen lager is dan dat, uitgetrokken voor 1932. Er zal derhalve over 1933 ten hoog ste ongeveer 8.1 millioen voorschot aan het Wegenfonds moeten worden verstrekt om het tekort te dekken. Dit overschot zal noodig zijn om over eenkomstig het voornemen van de Regee ring ook in het tweede jaar van deze werk periode den arbeid aan de groote rivier- overbruggingen met de daarop aansluiten de verbindingen en aan de nieuwe verbin dingen in en met het centrum van het land krachtig te kunnen voortzetten zonder te groote vertraging te brengen in de verbe tering van het verdere Rijkswegennet. Wegen in Zuid-Holland. Aan de begrooting Wegenfonds 1933 ont- leenen we het volgende: Voor het nieuwe wegvak bewesten Oegstgeest en het Noordwaarts daarvan aansluitende deel van den weg no. 4 wordt voor grondaankoop op 202.500 gerekend. Voor dien aanleg van de aardebaan van het wegvak bewesten Oegstgeest wordt 200.000, voor verharding 112.500 en voor kunstwerken 18.000 noodig geacht. Ter verbetering van den doorgang door Den Deijl (gemeente Wassenaar) wordt 60.000 voor grondaankoop en 49.500 voor het verbreed en van de verharding gevraagd. Ter voortzetting van de verbetering van enkele smalle bruggen en wegvakken in den weg HaarlemSassenheim ('s-G-ra/- venhage) is voor grondaankoop 50.000, voor vernieuwing van bruggen 30.000 en voor het verbeteren en de verharding 63.000 opgenomen. Voortgegaan zal worden met de verbe tering van enkele gedeelten van den weg 's-Gravenhage-Haagsche SchouwLeiden BodegravenUtrecht, waarvoor 153.000 noodig wordt geacht, terwijl 60.000 is uitgetrokken voor de vernieuwing van bruggen, 30.000 voor grondwerk en 18.00 voor rijwielpaden. Ten einde in den weg Bodegraven Utrecht weder eenige gevaarlijke bochten weg te nemen en onvoldoende brugigen te verbeteren wordt 77.500 aangevraagd. Ter voortzetting van de eenvoudige ver betering van weg no. 16, gedeelte (Rotter dam)de PuntDordrect door den aanleg van een afzonderlijk rijwielpad ten N.W. van Rijsoorxi wordt 125.000 uitgetrok ken. Verder o.a. 90.000 voor den aanleg van den weg no. 26, gedeelte VianenZalt- bommeL Voor grondaankoop en wegaanleg van gedeelten van den weg AmsterdamBo degravenRotterdam, wordt op 693.000 aahgevraagd en voor grondaankoop en werken in den weg 's-Gravenhage Utrecht 1.318.150. Voor den weg 's GravenhageRotter dam moet worden gerekend op 400.000, noodig voor de overbrugging van de Rot- terdamsche Schie, verder 144.000 voor twee bruggen in het wegvak beoosten Delft en 315.000 voor verhardingen op de ge- reedzijnde aardebaan tusschen Delft en GEEN INPOLDERING VAN DEN N00RD-00ST-P0LDER. Regeering schat verlies dat het werk zou opleveren op 67 millioen. Totale kos ten op 144 millioen. Aan het standpunt, dat de regeering meent te moeten innemen ten aanzien van de voortzetting der inpolderingswerkeu, worden in de memorie van toelichting op de begrooting van het Zuiderzeefonds uit voerige beschouwingen gewijd. Minister Reijmer herinnert aan de motie van den heer Colijn, waarin vóór de be handeling van de begrooting 1933 een be rekening wordt gevraagd van -de kosten der inpoldering van den Noord-Oost-pol- der. Aan deze motie is gevolg gegeven, doordat aan de Kamer een nota is gezon den, die bij de memorie is gevoegd en die naast een algemeen plan een kostenraming, een werkplan en een financieele beschou wing bevat. Hoewel dit plan niet als de- Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. B. en W. van Leiden; Gezien bet verzoek van: a. Gebrs. G. en J. van den Oord om vergunning tot het oprich ten van een broodbakkerij in het perceel Mare- singel no. 71a, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie K., no. 3522; b. de firma L. J. Castelein om vergunning tot het oprichten van een brood- en banketbakkerij in het perceel Lage Rijndijk no. 9, kadastraal bekend ge meente Leiden, sectie K,, no. 3746; c. F. J. en P. J. Schmitz om vergunning tot het oprich ten van een zouterij van vleeschwaren in het perceel Kuipershof nos, 3, 5 en 7, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie H., nos. 959, 3067 en 3287; d. W. Th. A. Bergers om ver gunning tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken van vleeschwaren met roo- kerij en zouterij in het perceel Pieter de la Courtstraat no. 24, kadastraal bekend gemeea- te Leiden, sectie M., no. 4306 (ged,) Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat genoem de verzoeken met de bijlagen op de secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den Ssten October 1932 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeente werken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijn ver schenen, ten einde hun bezwaren mondeling tce te lichten. Schouw van wegen, lanen. enz. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op Dinsdag 4 October 1932, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening van den 6den Juli 1899 (Ge meenteblad no. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verodening van den 9 Juli 1928 (Gemeente blad no. 22), op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en slooten, schouw zal worden gedreven over alle wegen, lanen, paden, stra ten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of dakrtoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigen dom zijn, en, zonder verhindering door of van wege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 September 1932. LEIDEN. Maandag. R. K. Bond van Hotel-, Café-, Restaurant Geëmployeerden „St. Antonius". Ledenvergadering R.K. Volksbond, 'g nachts 12 uur. Dinsdag, Alg. R. K. Propagandacluib „Dr. Schaepman", alg. vergadering, Ho tel „Den .Burcht", 8.15 uur. De Zondagsdienst der 'huisartsen zal worden waargenomen door de doktoren: v. Bock el, Jasperse en Meijboom. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en 'met Zondag 25 Sept. a.s. waarge nomen door apotheek: M. Boekwijt, Visoh- markt 8, telefoon 552. finitief beschouwd kan worden, geeft het volgens den minister een voldoende grond slag aan regeering en volksvertegenwoordi ging om haar standpunt te bepalen in zake de vraag betreffende de voortzetting van ■de inpolderingswerken in de afgesloten Zuiderzee. In de nota is uiteengezet, dat het vor men van den Noord-Ooet-polder volgens een werkplan in achttien jaar tijds een uit gaven zal vorderen van 144 millioen, waarvan 100 millioen moeten worden uit gegeven aan den Meerdijk met toegangs- sluizen, afwatering, enz. Voor het onder houd is 4 millioen geraamd, voor ontgin ning enz. 40 millioen. Tegenover deze uitgaven staat een waar de van 44.000 hectaren. De gemiddelde kos ten bedragen derhalve 3275 per hectare en worden dus niet door de waarde van den grond gedekt. Aan het inpolderings- werk is een verlies verbonden, dat volgens de nota op 66 millioen moet worden ge schat. De regeering heeft zich ernstig afge vraagd of het verantwoord is zich onder de huidige omstandigheden nieuwe lasten van dezen omvang op te leggen. Zij meent, dat het niet in overeenstemming zou zijn met de gedragslijn, welke bij de samen stelling van deze rijksbegrooting allerwege is gevolgd, indien thans reeds in beginsel zou worden besloten tot het ondernemen van een werk, dat het staatsbudget zeer aanzienlijk zou bezwaren. De voorstellen inzake het bouwbedrijf. In de gisteren te Zwolle gehouden leden vergadering van den Christelijken Bouw vakpatroonsbond zijn de voorstellen van de regeering inzake het bouwbedrijf aan genomen. BERNARD SCHULTE - Voorhout bij Leiden - TelefoonSassenheim 4532

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2