WIJ VERWACHTEN heel LEIDEN en OMGEVING a.s. DINSDAG om 2 uur Schitterende Straat- en Waterverlichting OOK VOOR U a STADSNIEUWS SPORT ONDERWIJS ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 bij de OPENING des- GROOTE GALONNEN RECLAME ir A A Geschenken ter waarde van en...|OUU fl. 10.000 zijn gratis beschikbaar S Zie vooral annonce Maandagavond met volledig Winkelweek-Program CRISISTOESTANDEN IN VROEGER JAREN. De historie herhaalt zich en er ia niets nieuws onder de zon. Wij moenen, dat wij die thans een econo mische crisis meemaken bijzonder getrof fen worden, in tegenstelling met de men- schen uit „den goeden ouden tijd", maar als men dc historie opslaat, ziet men dat deze goede oude tijd even goed zijn tijden van malaise en crisis heeft gekend. De heer J. J. Planjer heeft onder boven staande titel enkele losse notities gepu bliceerd, door hem verzameld, voornamelijk uit „De Geschiedenis ©ener Hollandscho stad" van wijlen prof. P. J. Blok en uit „De Geschiedenis van de Leidsche Laken industrie" van prof. dr. H. W. Posthumus, waaruit blijkt, dat ook onze vaderstad eeuwen geleden zorgvolle tijden heeft ge kend. Zelfs in de 14e eeuw lezen wij van loonkwesties en molestatie van werkwil ligen; in de 15e eeuw van ©en tarievenoor- log, waardoor vooral de lakenindustrie ge troffen werd; in 1431 van ©en dreigend failliet van de gemeente Leiden, weike door belastingverhooging moest worden voorkomen, enz. Ook in de 17e eeuw bestond hier te Lei den een steunregeling voor werklooze „ge- meene handwerx- en arbeytsluyden", ter wijl wij in het boekje (dat nauwelijks 20 bladzijden telt) ten slotte nog lezen, dat in Febr. 1815 Leiden 28.500 inwoners telde, van wie in 1816 niet minder dan 10.600 ge regeld werden bedeeld! Dan hebben wij het nog zoo kwaad nietl R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden. Donderdag vergaderden de R. K. Metaal bewerkers in het Bondsgebouw. De voor zitter, de heer J. Giezen, opende de verga dering met den Chr. groet en sprak een woord van welkom tot een hoofdbestuurder J. van Abbevê en de leden. De notulen werden gelezen en onveran derd goedgekeurd. Mededeeling werd ge daan, van een schrijven van de „Leidsche Installateurs-Vereeniging'', dat zij 31 Aug. het contract, hetwelk 1 November 1932 ein digt had opgezegd. De samenwerkende bon den hadden aan het bestuur van bovenge noemde vereeniging verzocht, zoo spoedig mogelijk met de bespreking te beginnen over het nieuwe af te sluiten contract. Vervolgens werd voorgelezen de gevoerde correspondentie met de Directie der N.V. „Zilverfabriek Voorschoten". Uit dit schrij ven bleek, dat de stemming onder het per soneel der „Zilverfabriek'' minder gunstig is. Volgens ontvangen inlichtingen op de personeelsvergadering had de directie een loonsverlaging doorgevoerd van ongeveer 25%. ©en cijfer hetwelk zoover bekend nog in geen enkel bedrijf was toegepast. De per- soneel-vergadering had dan ook den hoofd besturen opgedragen met de directie der „Zilverfabriek" de besprekingen te openen voor ©en loonsverlaging op een basis van 10%. Daarna werd de vergadering in kennis gesteld, met het uitvoerig schrijven van het hoofdbestuur over de contributie-verhoo- ging van 5 cent per 1 October a.s. Na al deze mededeelingen was het woord aan den hoofdbestuurder J. van Abbevê. Spreker deelde mede, dat aan de Directie van Tieleman en Dros' conservenfabrieken door de samenwerkende bonden een bespre king was aangevraagd, in verband met het groote ontslag van werklieden enz. Dat ein de September de wachtgeldregeling zou eindigen aan de Kon. Ned. Grofsmederij, die voor het grootste gedeelte van het per soneel zeer ongunstig was geweest. De werkzaamheden die de bondsbesturen bij de rijkswerkloozendienst en bij B en W. der gemeente Leiden daarvoor hadden gedaan werden aan de vergadering medegedeeld. Uitvoering heeft spreker de vergadering inlichtingen gegeven over het besluit van het hoofdbestuur tot 5 cent contributie-ver hooging per 1 October a.s. Het hoofdbe stuur kon niet anders handelen. Wat men voorheen over 6 jaar aan werk!oozen-uit- keeringen uitbetaalde, moet nu in 1 jaar uitbetaald worden. En tot slot werd besproken de buitenge wone Verbondsvergadering op 29 Sept. te Utrecht te houden. Dan zal het „rapport- Weiter" eens flink onder het mes worden genomen. En het standpunt van de Ver bondsvergadering over dit. rapport zal in een adres aan de R. K. Kamerfractie en aan de Tweede Kamer worden bekend ge maakt. Bij de rondvraag waren nog eenige klachten over loonen, werkverschaffing en wachtgeld Kon. Ned. Grofsmederij, waarna sluiting volgde op de gebruikelijke wijze. SLUITING VAN CAFé'S OP 3 OCTOBER A.S. Namens den Burgemeester dezer ge meente brengt de Commissaris van Politie ter kennis van belanghebbenden, dat het sluitingsuur voor drankinrichtingen in den nacht van 3 op 4 October a.s. is bepaald op 1 uur. Tot dat uur mogen houders van muziek- vergunningen in hunne inrichtingen muziek laten maken. Degenen, die zich alsnog van zoo'n ver gunning wenschen te voorzien, moeten een daartoe strekkend verzoek vóór Donderdag, 29 September a.s. bij den Commissaris van Politie hebben ingediend. Biologenclub „Pater Bernsen". De biologenclub der R. K. H.B.S., thans genaamd Biologenclub „Pater Bernsen", houdt volgende week Maandag en Dins dag haar jaarlijksche biologische en geo logische tentoonstelling in het schoolge bouw, ingang Galgewater. De tentoonstel ling is Maandag geopend van 79.30 uur n.m. cn Dinsdag van 25 en 79.30 uur namiddag. Prof. Van Itallie 25 jaar hoogleeraar. Prof. dr. van Itallie, hoogleeraar in do artsenijbereidkunde en waarnemend recbor- magnificus der Leidsche Universiteit, her denkt morgen den dag, waarop hij 25 jaar geleden het hoogleeraarsambt aanvaardde. Ernstige aanrijding. Hedenmorgen omstreeks 9 uur heeft op het kruispunt VrouwensteegAalmarkt— Boommarkt een ernstige aanrijding plaats gehad. De 31-jarige J. W., ambtenaar bij den Burgerlijken Stand, kwam op dat mo ment uit de Vrouwensteeg om naar de Kippenbrug te gaan, doch werd gegrepen door een van de Boommarkt komende luxe-auto, bestuurd door S. O. uit Am sterdam. W. werd 10 M. op den radiateur meegenomen en viel daarna van den wa gen af, waarna het rechterwiel hem over de borst ging. Ernstig gewond werd hij door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Volgens ooggetuigen zou de auto bestuurder te snel gereden hebben. De Leidsche winkelstand. In perceel Hoogl. Kerkkoorsteeg 9. heeft de heer C. van Muyen een zaak geopend in brillen, pendules en zilverwerken. De heer v. Muyen, die aanvankelijk eenige jaren in het klokken-vak was, heeft daarna een opleiding voor opticien gevolgd. Men zie de desbetreffende advertentie in dit num mer. Cursus Reddend Zwemmen der L. R. B. Nu het zomerseizoen weer ten einde raakt gaat langzamerhand het zwemmen weer tot het verleden behooren. Toch kan en mag de Leidsche Reddingsbrigade niet stil zitten. Getracht zal dan ook worden om, evenals het vorige winterseizoen, een cursus reddend zwemmen te organiseeren in de zweminrichting aan de Mauribskade te den Haag. Dit kan echter alleen bij vol doende deelname doorgaan. De kosten be dragen slechts 15 cent per les van 1 1/2 uur. Men verplicht zich voor het gehee'e seizoen. De lesuren zijn waarschijnlijk des Zaterdags van 6 tot 7 1/2 uur n.m. Opgave kan geschieden bij den heer W. Laman, Kanaalstraat 50. Geeft u ook op aJs lid der L. R. B. Contributie zwemmend lid mini mum 0.50. Contributie lid min. 1. T00NEEL. „Monte Carlo" op 3 October. Op 3 October zal in den Schouwburg een voorstelling worden gegeven van „Monte Carlo" van Ladislaus Fodor, den schrij ver van „Juffrouw Kerkmuis". De hoofdrollen worden vervuld door Annie van der Lugt Melsertvan Ees, Jan van Ees, Louis Gimberg e.a. Bijwoning van dit stuk achten wij alleen voor geestelijk volwassenen toelaatbaar. Hedenmiddag te ruim 12 uur passeerde Z. K. H. Prins Hendrik per auto de stad naar Den Haag. Openlucht-filmvoorstellingen. Op verzoek van de Winkelw'ëekcommissie der Leidsche Middenstands-Vereenigingen, heeft het bestuur der afdeeling Leiden van de vereeniging „Nederlandsch-Fabrikaat'' besloten, om, evenals het vorige jaar open lucht-filmvoorstellingen te houden op het Kaasmarktterrein. De voorstellingen zullen gehouden wor den op 28 September, 1, 3, 4 en 5 October a.s. aanvangende te 8.30 nam. Verschillende belangwekkende industrieele films zullen worden vertoond, oa. op den eersten avond het bedrijf der stedelijke lichtfabrieken, Pluimveevoederfabriek P. Sluis te Wees- perkarspel, bereiding van thee hier te lande en in N.O.I. en van de firma Jan Jaarsma Haardenfabriek te '«-Gravenhage. Bovendien heeft het bestuur gemeend, ge zien het resultaat van het vorige jaar, het zakelijk succes der winkeliers te vergrooten, door voor hen een doeltreffende reclame op met witte doek beschikbaar te stallen. -De gelegenheid hiervoor is opengesteld tot uiterlijk Dinsdagmorgen 12 uur bij den propagandadist Schutterstraat 10a te Lei den. Gistermiddag is de 6-jarige G. j. b. uit do Korte Langestraat op het Havenplein in een schuit gevallen. Hij liep een snij- wonde op aan den linkerwang en werd door i den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd ter behandeling. Vereeniging Motordienst Leiden. Op de gisteren in Hotel „Den Burcht' ge houden algemeene vergadering werd na verkiezing \an een 2den voorzitter wegens ontstentenis van den voorziter, den heer A. Kater, die reeds mondeling te kennen had gegeven zijn voorzitters-ambt wegens drukke werkzaamheden nedert te leggen, den heer H. M. Verhulst het presidium der vergadering opgedragen. Door den heer G. Hoppezak werd een keurig uitgewerkt verslag uitgebracht over de j.L gehouden feestelijke bijeenkomst, waarop vele landstormers aanwezig wa ren geweest. Na dankzegging door den voorzitter, werd besproken eventueel© me dewerking aan de op 1 Oct. a.s. te houden Taptoe in samenwerking met den B. V. L., wier oommdt., de heer E. Raams, aanwezig was. Tijdens deze besprekingen gaven meer dan de helft der aanwezigen zich op mede te werken en werd bij acclamatie besloten de overige leden der Verg. en der sectie per rondschrijven op te wekken mede te doen. Over het punt: te houden bijeenkomst werd druk gediscussieerd, en besloten, dat op de e.k. algemeene vergadering het be stuur met definitieve voorstellen zal ko men. De commissie van kascontrole bracht bij monde van den heer Raams, verslag uit be treffende hare bevindingen; de penning meester werd na dankzegging gedéchar- geerd. De rondvraag liet eenige belangrijke punten naar voren komen, welke deels af gehandeld, deels in handen van het be stuur ter afdoening werden gesteld. Namens het blad Motorstorm, het lijf blad der leden V. M. C„ was een der ver tegenwoordigers aanwezig, die op verzoek van den voorzitter uitmuntend uiteenzet te, dat daadwerkelijke steun gewenscht was, om het blad steeds ten volle tot zijn recht te doen komen. De aanwezige leden toonden dit ten deele door het nemen van een jaar-abonnement en het steunen met advertenties. De voorzitter wees op de belangrijkheid dezer zaak, n.L het handha ven >an het eigen orgaan. Te plan. 11 uur werd de vergadering door den voorzitter gesloten onder dank zegging voor de betoonde medewerking der leden tegenover hen, die onvoorbereid plotseling voor het leiden dezer belangrijke vergadering werd geplaatst, met mede- dankzegging aan den wnd. sectie-oommdt. en den oommdt. der B. V. L. Voor het examen politie-diploma (met aanteekening) van den Alg. Ned. Politie bond is geslaagd de heer C. Verkerk, voor het gewoon diploma de heer M. J. Verha gen, beiden alhier. voetbal Leidsche Politie Sportvereeniging. Het bestuur der Leidsche Politie Sport vereeniging is thans als volgt samenge steld: Inspecteur G. H. van der Ham, le voorzitterD. Slot, 8e voorzitterJ. de Boer, le secretaris; N. L. Segaar, 2e secre taris; J. B. Straathof, penningmeester; J. Vleerbos, commissaris en C. van Hoeyen, commissaris. Het secretariaat van de afdeeling voet bal bijft geveestigd bij den heer G. H. van der Ham, Rijn- en Schiekade No. 96a. Welterrapport „ondeskundig"! Het Hoofdbestuur van de Unie van christelijke onderwijzers heeft zich in zako het rapport-Welter met een memorie tot den ministerraad en de Tweede Kamer ge wend, waarin op de ondeskundigheid wordt gewezen, waarop in het rapport de onder- wijsbezuinigingen zijn behandeld. Nadat in het algemeen is opgemerkt, dat het door de commisie verstrekte cij fermateriaal geen betrouwbare basis is voor de geformuleerde voorstellen en is vastgesteld, dat het vertrouwen in geraam de cijfers door wat zich tijdens en na de bezuinigingen van 19231924 heeft afge speeld, in de kringen van ambtenaren en onderwijzers uitermate is geschokt, schrijft het bestuur, dat nationale zorgen natio naal gedragen moeten worden en dat in elk geval met de betrokkenen vooraf over leg gepleegd had moeten worden. De verhoogde leerlingenschaal wordt zoo nadrukkelijk mogelijk verworpen mede om dat de er uit voortvloeiende verbouwings- kosten de bezuinigingen illusoir maken. De maatregelen ten opzichte van het buiten gewoon onderwijs, dat ten bate der meest gehandicapten in den strijd om het be staan is ingericht, hadden achtewege moe ten blijven. De concentratie der scholen wordt ten sterkte ontraden. De berekenin gen der commissie dienaangaande missen elke reëele basis, elk der door haar ge noemde getallen is aanvechtbaar. Boven dien staan tegenover eventueel© geringe bezuinigingen nieuwe uitgaven aan ver- bouwingskosten enz. De wezenlijke bezui niging wordt op zijn zachtst genomen pro blematisch. De voorstellen om voor de beide laagste klassen een speciaal soort onderwijzeres sen te creëeren worden afgewezen. Hier gaf niet de wil, goed onderwijs te verschaffen, den doorslag maar de zucht om a tout prix te bezuinigen. De lyrische ontboeze ming over „de sfeer der moederlijke zorg" en, „vrouwelijke eigenschappen" zijn al te doorzichtig en maken geen indruk. Op dezelfde wijze worden de andere voorstellen der commissie onder de loupe genomen, terwijl daarnaast enkele objec ten worden aangewezen, waarop naar de meening van het bestuur op reëele wijze zou te bezuinigen zijn, wanneer daarover overleg met organisaties plaats heeft. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 577. Maar de ijzeren staven, welke door het matroosje naar het bosch zouden worden gebracht, waren wat al te zwaar voor hem. Tot zijn grooten schrik leit hij ze vallen, juist boven het wachtlokaal van de nachtwach ten, die het kasteel moesten bewaken. 578. Met donderend geraas vielen de tralies door het dak van het wachthuis en verschrikt vlogen de officier en zijn mansohappen uit de deur, sohreeuwend dat er on raad was. Een van de soldaten wilde door het venster het huis verlaten, maar omdat hij zoo dik was, bleef hij in de opening steken.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 14