ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 WAT GEEFT DE GRAAL? Met een laaiend enthousiasme is de Leidsohe Graal aan het werk geslagen enhet gaat Veel nieuwe leden en.... een leuke Alles is vol vuur en ijver aan het werk voor onze toekomstige Hoe zou het worden? Dat hangt van jullie, Graalleden af. Hoe harder jullie werken, des te beter zal alles slagen. Donderdags is het leuk om alle clubs eens even binnen te sluipen en af te luisteren, hoeveel geheimpjes de club leden met hun leidsters bespreken. De houtzaagclub zet onder het zagen de grootste plannen in elkaar. De zangclub zal buiten het Holland- fdhe repertoire ook Duitsche liederen in studie nemen, terwijl de kerkmuziek met heel veel zorg wordt ingestudeerd. Ook een „strijkje" is niet meer onbe kend voor het Leids-che clubhuis. Enkele Graalleden en cadetten zullen onze gezellige avonden opluisteren met muziek en zang. Maar buiten al deze gezelligheid én jood, wil de Graal méér. Tot ideaal koos zij toch „De wereld moet bekeeren En God zal triompheeren". Wat wil de Graal anders van jullie maken dan echte Apostelinnen, die we ten waarom God je schiep en wat jullie taak is in deze grootsche 20e eeuw. Als jullie Apostelen willen zijn, moeten jullie weten, dat er twee soorten van Apostolaat bestaan. Daar bestaat een Apostel-leven, dat lijkt op de kalme, serene Hollandsche wateren, die allerlei grootere en kleine vaartuigen bereidwillig voortdragen, en aan allerlei vissohen en waterdieren mild het voedsel geven, dat ze vragen. Dat is het Apostolaat van de trouwe plichtsvervulling, het Apostolaat van dag voor dag bereidwillig al het werk te ver richten, dat God van je vraagt, in de etoorlooze overgave aan Zijn Wil, en de ongeschokte zekerheid dat dit allemaal ■vrucht za-1 dragen voor de eeuwigheid. Maar er zijn ook apostellevens, die lijken op een bergstroom. Waï zijn die bergstroomen mooiDat zijn voorbeelden van extremisme! Vol groote steenen tot hinderpalen hebben ze telkens kritieke stroomversnellingen en geduchte watervallen. Zulke berg stroomen slepen alles mee, wat ze op hun weg ontmoeten. Zoo moeten jullie ook allemaal worden even rein als dat heldere, parelende bergwater, maar met evenveel geweld je door de rotsen bre kend, al kost het ook bruisend lijden: vooruit; aldoor vooruit! Dét is de revo lutie-metbode van het apostolaat. Dan zul je zelfs tot in den steenen grond van harde harten diepe groeven graven, tot ze heel en al aan God hooren voor altijd! ills jullie échte Apostelen wihen zijn, moeten jullie beide soorten van Aposto laat in je weten te vereenigen, zooals bijna iedere rivier ook een hevig brui sende bergstroom en een kalme, alles drage/jde 'beneden-rivier beeft. Jullie moeten mild en trouw je dage- lijksohe taak vervullen, en nooit moede worden, alle moeite en teleurstellingen en verveling misschien, die deze mee kan brengen, met een heel blij en bereidwil lig hart aan God op te dragen. Maar jullie moeten ook in je Apostolaat kun nen zijn als de bruisende bergstroom, die voor niets stil staaat en in hevige vaart alles meesleept naar de Eeuwige Bedding voor alle menschenzielen. naar God. DE GR 4AL. BUITENLAND ONTWAPENING. DUITSCHLANDS PAR1TEITSE1SCH. Het initiatief van Henderson. Tri goed ingelichte kringen bestaat de in druk, dat de voorbereiding voor algemeen verwachte besprekingen tusschen de be langhebbende mogendheden over de eischen van Duitschland slechts zeer langzaam vor dert. Tot dusver schijnt van geen enkele zijde de eerste stap voor deze besprekingen te zijn gedaan. Daartegenover wordt gemeld, dat de pre- eident van de Ontwapeningsconferentie Henderson thans opnieuw het initiatief heeft genomen om zoo spoedig mogelijk de behandeling van de kwestie der gelijkge rechtigdheid van Duitschland in het bureau der conferentie in openba-re zitting, zoo mo gelijk neg in het midden van de volgende week, te doen bespreken. De aankondiging van Henderson, dat hij het bureau een me morandum ter „verduidelijikng van den toe stand'' zal doen toekomen heeft in Engel- sche en Fransche kringen opzien gebaard. Het kleine bureau der conferentie, waarin behalve Henderson ook nog Politis en Dr. Benesj zitting hebben, komt heden bijeen. Men veronderstelt, dat getracht zal worden Henderson van zijn voornemen af te bren gen. Aan Fransobe zijde wordt algemeen de opvatting gehuldigd, dat de kwestie der ge- lijkgereohtigheid van Duitschland uitslui tend kan worden behandeld door de onder teekenaars van het Verdrag van Versailles of volgens artikel 203 van het Verdrag van Versailles in den Raad van den Volkenbond in behandeling moet worden gebracht. Ook aan Engelsche zijde wordt het nieuwe ini tiatief van Henderson niet gunstig beoor deeld, daar men hierin een zekere verzwak king van de pogingen ziet, welke Sir John Simon wil aanwenden om Duitschland in de Ontwapeningsconferentie te doen terug- keeren. Simon en v. Neurath confereeren. Gisteren heeft te Genève een onderhoud plaats gehad tusschen den Engelschen mi nister Simon en den Duitschen minister v. Neurath., de beiden in verband met de bijeenkomst van den Volkerubondsraad te Genève vertoeven. Naar verluidt is iil dit onderhoud de Duitsohe pariteitseisch besproken, in ver band met de Geneefsohe discussies. Het schijnt, dat de Britsche minister er prijs op stelde eenige toelichtingen te geven op het Britsche memorandum en een zekere ont stemming weg te nemen, die het memoran dum in Duitschland heeft veroorzaakt. Naar de meening van sir John Simon heeft men in Duitschland te veel den nadruk ge legd op het juridisch deel. Volgens Engel sche opvatting ligt de voornaamste betee- kenis van het document in het vijfde deel, waarin Engeland zijn opinie uiteenzet over de taak en het doel der ontwapeningscon ferentie, met inachtneming van de belan gen van elk land. Men heeft den indruk, dat Engeland thans poogt te bemiddelen tusschen Frankrijk en Duitschland, waarbij de Engelsche opvatting over het probleem een brug zou vormen. DUITSCHLAND RIJKSMINISTER NAAR DE CONTROLE-COMMISSIE. A Maar alleen om te getuigen. Naar vernomen wordt hebben thans do rijkskanselier, ,de ministers von Gayl en von Neurath en staatssecretaris Planck de uitnoodigingen ontvangen om voor de con trole-commissie -van den Rijksdag te ver schijnen, en wel op Dinsdagmiddag drie uur. Het rijkskabinet heeft gister deze kwes tie besproken en besloten aan de uitnoo- diging gevolg te geven. De reden hiervoor is, dat tot dusver bij de besprekingen in de commissie en de publicaties daarover zooveel beweerd is, wat den gang van za ken in een verkeerd daglicht plaatst, dat de regeering het noodig acht duidelijk uit een te zetten hoe de gebeurtenissen zich in werkelijkheid hebben toegedragen. De uitgenoodigde leden der regeering zullen er zich toe beperken de feiten, die op de ontbinding van den Rijksdag betrekking hebben, aan het geheele volk duidelijk te Overigens blijft het rijkskabinet tegen over de controle-commissie dezelfde hou ding aannemen al® tot dusver. De regee ring zal niet aan den arbeid der commis sie deelnemen, zoolang zij en de rijksdag president niet verklaard hebben, dat de stemming in den Rijksdag ongeldig was. RENTEVERLAGING. Officieel wordt medegedeeld: de Cen trale Commissie voor Gredietwezen heeft Donderdag besloten de debetrente met 1 pet. te verlagen, terwijl de creditrente eveneens met 1 pet. is verminderd, met uit zondering van de spaargelden die met 1/2 pet. verlaagd zijn tot 3 1/2 pet., zulks te re kenen met ingang van Vrijdag 23 Septem ber. ENGELAND ACC00RD OVER DE L00NEN IN LANCASHIRE. Tewerkstelling nog te regelen. In zake industrie te Lancashire is een a cc oord reikt dat door de vertegenwoordigers der werkgevers en werknemers is aanvaard. De overeengekomen loonsverlaging zal een shilling en 8 1/2 pence per pond sterling bedragen. Thans zal nog de kwestie van het weder te werk stellen van arbeiders opgelost moeten worden. BRITSCH-INDIE NOG GEEN ACCOORD MET GANDHI. De mahatma zeer verzwakt. De hoop, dat Gandhi wellicht gisteren zijn hongerstaking zou kunnen beëindigen, is te niet gedaan door het bericht dat de leiders der verschillende Hindoe-kasten en die van de paria's heden niet tot een de finitief accoord konden komen. De onder handelingen zijn weer tot heden verdaagd en men rekent dan een definitieve regeling te bereiken. Toen de bovengenoemde leiders om balf- tien gisteravond nog onderhandelden, werd him medegedeeld, dat Gandhi na 82 uur vasten merkbaar verzwakt was en dat zich symptomen voordeden van misselijkheid en verdooving, terwijl het den mahatma ook moeite kostte de oogen open te hou den. De onderhandelaars begaven zich toen ijlings naar de Jarwda-gevangenis om Gandhi te bezoeken en hem te raadple gen over een, op een referendum betrek king hebbende kwestie, die bij de bespre kingen moeilijkheden opleverde en een accoord vertraagde. BUITENL. BERICHTEN. BOTSING IN KASJMIR TIJDENS PADVINDERSFEEST. Vijftig personen gewond. Uit Srinagar (Kasj'emir) wordt gemeld: Tijdens een optocht, welke gehouden werd raakten leden van verschillende gemeen schappen in bloedige botsing met elkan der. Er zouden vijftig personen gewond zijn. Verscheiden winkels zijn geplunderd. rr*hans >s «Jles weer rustig. H. M. DE KONINGIN hee ft gisteren een bezoek bracht aan de Indische Ten toonstelling van Den H; Het rotorschip „Barbara" in een storm. Het bekende Duitsohe rotorschip «Bar bara", dat met eenige andere koopvaardij schepen door de Rijksmarine was gechar terd om deel te nemen aan de manoeuvres in de Noordzee, moest gisteren wegens stormschade door het Keizer Wilhelmka naal naar de Oostzee terugkeeren. Door het zware werken van het schip tijdens het stormachtige weer in de Noordzee, was een der rotortorens losgeraakt en over boord geslagen. Hierdoor werd een ma troos getroffen en zwaar gewond. Te Cuxhafen werd hij aan land gebracht en in een ziekenhuis opgenomen. DE MIJNWERKERSONLUSTEN IN ILLINOIS OPNIEUW UITGEBROKEN. Tro^penversterking gevraagd. Uit Taylorville wordt gemeld, dat giste ren opnieuw onlusten ontstonden in de ko lenvelden van Christian County in Illinois, waar nog steeds wordt gestaakt en waar de nationale garde reeds ruim een week de orde handhaaft. De situatie liet zich zoo ernstig aanzien, dat kapitein Deaoham, die het comman do voerde over 120 infanteristen, naar Springfield om versterking liet zenden van zestig man on eenige machinegeweren. De onlusten begonnen, toen de „Peadbody Coal Company" bekend maakte, dat de mijn heden zou worden hergpend, en dat driehonderd mijnwerkers hadden geteekend om aan het werk te gaan op een basis- loon van vijf dollar. De stakers eischten bet herstel van de oude school van 6.10 dollar en maakten plannen om hij de mijn te posten, die aan leiding werden tot de botsingen met de politie en militairen. SPOORWEGAANSLAG. Een lampenreiniger van de spoorwegen vond gistermorgen vroeg op het baanvak Gelsenkirchen-Wattensoheid-Kray-Nord hij kilometer 44.2 twee ijzeren dwarsliggers tusschen de rails geklemd. De directie der rijksspoorwegen heeft voot de arrestatie der onbekende daders een belooning uit geloofd. Gevaarlijke vleermuizen. Volgens een bericht uit Marina di Pisa in Toscane heeft daar een zeldzaam voor val plaats gegrepen. Twee metselaars, die op het dak van de openbare school bezig waren om herstellingswerkzaamheden te verrichten, werden plotseling aangevallen door een groote groep vleermuizen. Om zich tegen deze dieren te verdedi gen maakten de metselaars gebruik van hun werktuigen, zoodat zeer veel vleer muizen gedood werden. De arbeiders zelf bleven ongedeerd, ofschoon de kleine flad- deraars herhaaldelijk in hun gericht vlo gen. Deze gebeurtenis heeft groot opzien teweeg gebracht daar de vleermuis anders tot de meest schuwe dieren behoort. EEN BRUTALE JUWEELENDIEFSTAL TE LONDEN. In de Londensche voorstad Hampstead is gisteren een brutale inbraak gepleegd, waarbij voor 15.000 pond sterling aan ju- weelen werd buit gemaakt. De roof ge schiedde ten huize van een majoor, die juist aan tafel zat. De inbreker werd bij zijn aftocht door het dienstmeisje ontdekt, dat bijha tegen den grond werd geloopen. Zij vluchtte naar de eetkamer, doch was eerst niet in staat te vertellen wat er aan de hand was, zoodat de dief er in kon slagen ongemerkt naar buiten te ontko men. Dit is de 17de groote juweelendiefstal die dit jaar in Londen is gepleegd. De totale waarde der gestolen juweelen be draagt 83.000 pond sterling. Alleen in twee gevallen heeft men de daders kunnen ar resteeren, »Tel." REVOLVERSCHOT GELOST OP FRANSCHEN D-TREIN. Machinst ernstig gewond. Volgens een in de „Echo de Paris" ge publiceerd bericht uit Clermont Ferrant, is gisteren op den machinst van den D- trein ParijsNimes een revolveraanslag ge pleegd. Toen de D.-trein niet ver van het station Clermont-Ferrand een anderen trein kruiste, zag de stoker plotseling den machinist ineenstorten ten gevolge van een klaarblijkelijk uit den anderen trein gelost revolverschot. De machinist werd ernstig OP 700 METER DIEPTE. Afdaling in stalen kogel. Dr. William Beebe, voorzitter van het Zoölogisch Genootschap en een bekend autoriteit op het gebied van het diepzee leven daalde volgens een bericht van „Un. Press" bij de Burmud a-eiland en tot een diepte van 2200 voet in een hollen ko gel, genaamd „batysphere". Deze had een doorsnede van 41/2 voet en was vervaar digd uit staal van 11/4 inch dikte. De be reikte diepte is 750 voet meer dan het in 1930 bereikte record. De kogel bevatte een microfoon, met behulp waarvan dr. Beebe's bschrijvingen van tal van vischsoorten, die tot nu toe volkomen onbekend waren en die door hem 'ook werden gefotografeerd, door Amerikaansche stations draadloos werd uitgezonden. De geleerde noemde zijn afdaling tot deze groote diepte een aan genaam uitstapje. GEMEENTERAAD VAN HILLEGOM De Raad dezer gemeente hield gistermiddag te 1.45 uur een openbare yergadering. Voor zitter mr. D. F. Pont, burgemeester, afwezig met kennisgeving de heeren De Wreede en Spilker, er is een vacature, wegens overlijden van den heer Van de Loo, In diens plaats wordt als Raadslid toegelaten de heer J. v. Deursen, Benoeming van 4 leden van de commissie inzake werkverschaffing. Aftredend zijn de hee- den Fijma, Goemans en de Wreede. Er is één vacture wegens overlijden van den heer Van der Loo, De aftredenden worden allen herko zen, terwijl in de vacature wort benoemd de heer Van Deursen. Verleening van een crediet voor aanstelling van 2 nachtwakers. Het voorstel komt na bespreking in stem ming en wordt aangenomen met 103, Tegen Mesker, Paase en Fijma. Verkoop van grond. De heer Kerkhof drukt zijn spijt uit, dat er over dezen verkoop niet gesproken is met de slachthuiscommissie. Spr adviseert, dit voorstel in te trekken en het an dere terrein tusschen Evers en Copex te ver- koopen. In de naaste toekomst hebben we dit zelf noodig. Het slachthuis dient vergroot en een koelhuis bijgebouwd te worden. De paar centen, die het terrein opbrengt spelen geen rol. De directeur van het slachthuis was niet voor den verkoop. De heer Loerakker: als de directeur daar niet voor was, acht ik het niet juist, dat hij dat aan een raadslid vertelt, dan moet hij zijn bezwaren bij B. en W. kenbaar maken. Dat de slagers wel koelhuizen willen hebben be grijp ik: ze hebben bij het in gebruik nemen van het slachthuis wel kans gezien, de consu menten veel meer te laten betalen, dan het hun kost; hun argument telt bij mij niet zwaar. De heer Kerkhof begrijpt niet, dat de men- schen daar nog grond willen hebben: ze zitten altijd in de stank. De slagers zijn blij met het slachthuis. De voorz. zegt dat het voor hem een moei lijk taak was: persoonlijk was hij tegenstan der, omdat de grond bestemd is voor indus trieterrein; zoo staat het ook in het uitbrei dingsplan. Het vraagstuk is vroeger aan de orde geweest unaniem was men toen van oor deel, dat de ruimte niet noodig was voor vergrooting van het slachthuis. Was het gebrek aan ruimte juist, dan stond ik aan uw zijde. Wel slaat de heer Kerkhof den spijker op den kop, dat de slagers heel wat sympathieker te genover het abattoir staan dan voorheen: een koelhuis kan op hetzelfde terrein. De heer Loerakker: een koelhuis is nu niet aan de orde: het argument der slagers is ver klaarbaar, maar mijn bezwaar blijft bestaan. Indien een hoofd van een tak van dienst meent, dat iets niet is in het belang der gemeente, moet hij ongevraagd advies geven aan B. en W. De heer Kerkhof gebruikt diens meening als een gewichtig argument, maar dan had die directeur moeten komen. De heer Fijma wil dien directeur in bescher ming nemen en licht dit toe; spr. meent, dat er door ons indertijd een besluit is genomen, die grond niet te verkoopen. De voorz.: later stond de Raad niet meer op dat standpunt. De heer Kerhof wil den grond benutten als speeltuin. De voorz: laat u dit nu buiten bespreking. Weth. Klaver zegt, dat hij vaak aan het slachthuis komt, maar nooit of te nimmer heeft de directeur met hem gesproken over „te klein". Als alle menschen gelijk komen, zou dat zoo zijn, doch dat zou in de groote steden ook zoo zijn. De koelruimte hebben we: ook desgewenscht voor bloemisten. Aan alle kan ten is er nog ruimte omheen. Verkoopen we het gevraagde, dan is nog de helft over. De wagen, waarop de heer Kerkhof doelt staat bij de varkenshokken en is goed gesloten. De technici zeggen, dat we ruimte hebben totdat Hillegom 30.000 inwoners telt en als de heeren de situatie hebben bezien, zal hun gebleken zijn, dat het daar door die 2 mooie woningen een schitterend aspect wordt als maskeering. De heer Van Lierop wijst erop, dat in het verleden fouten gemaakt zijn bij de grondpoli- later zullen we spijt heben, verkocht te hebben, riek: men kan de industrie niet dwingen, maar Spr. zal tegenstemmen. De heer Kerkhof repliceert. Na nog 'n kor te bespreking wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 93. Tegen Kerkhof, Van Lierop en Fijma. Hieraan wordt verbonden: koop van 8 x 20 vierk. meter aan de overzijde tegen 7. Na korte bespreking wordt dit verworpen, aleen de beide wethouders stemmen voor. Verzoek van de Gew. Landstormcommissie Z- H. West om subsidie. Gevraagd werd 50. Met alg. st. werd besloten dit verzoek in ver band met de tijdsomstandigheden af te wijzen Mededelingen. Ingekomen is een verzoek van F. Weijers, Weeresteinstraat 134, Rat hij geen genoegen neemt inzake steunregeling. Dit hoort niet thuis bij den Raad. Weth. Vermeer en de voorzitter toonen aan, dat onjuiste gegevens werden ver strekt. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Inzake een verzoek van Ged. Staten woning bouw „Higo" (over het Postkantoor) zal aan het college bevestigend worden geantwoord. De woningen komen. Ingekomen is een verzoek om eervol ontslag van den heer P. van Lierop (Elsbroek) per 1 October als lid van het Burgerlijk Armbestuur Op voorstel van den voorz. wordt met alg. stemmen besloten het gevraagde eervol te ver- leenen met grooten dank voor de vele gewich tige diensten, die als zoodanig aan de gemeen te werden verleend. Ingekomen is een adres van de raadsleden Fijma en Van Lierop, den Raad verzoekend tijdelijk het inrijverbod der Sixlaan buiten wer king te stellen. Dit in verband met 't tijdelijk vestigen van het postkantoor in villa Sonne- vanck. De voorz. zegt, dat B. en W. niet tekort ge schoten zijn in hun plichten. Uit de gevoerde correspondentie blijkt zulks duidelijk. Alleen is gevraagd, dat de extra kosten voor het openstellen aan de wegen verbonden ons door de posterijen zouden worden vergoed, hetgeen toch heel redelijk is. Hierop is zelfs geen ant woord ontvangen. De heer Fijma zou toch graag een beslissing willen hebben; den wantoestand zien wij als bestellers het best. De voorz.: in onzen laatsten brief waren wij bereid aan allen toestemming te geven, maar dc kosten van wegen-beschadigen moesten wor den vergoed. De methode, die de huidige di rectie volgde was geheel fout, We krijgen van Waterstaat geen medewerking als wij die vragen en we vragen nooit iets onbillijks, maar wel wil men den raad in dezen dwingen. Men richtte zich refereerend aan ons antwoord tot de posterijen. Na nog wat heen en weer ge praat komt het voorstel Van Lierop-Fijraa de Sixlaan voor het verkeer weer tijdelijk open te stellen in stemming en wordt verworpen met 74. Voor stemden de heeren Paase, Fij ma, Van Lierop en Van Deursen. Rondvraag. De heer Van Lierop drukt zijn spijt uit, dat geen overeenstemming bereikt is inzake ge bouw electriciteitsbedrijf (opening en bezich- tiging) en deze vergadering. De voorz. wijst op een misverstand dienaan gaande. Verder stelt de heer van Lierop nog een vraag inzake loonen bouwvakarbeiders in ge meentedienst, welke volgende keer wordt be antwoord. De heer Fijma bespreekt de a.s. werkloos heid. Ofschoon hij vol vertrouwen is opzich- tens B. en W. in dezen, acht hij de commissie voor de werkverschaffing wel noodzakelijk om geraadpleegd te worden. Het blijkt, dat spr. zich vergist en de steunregeling met de werk verschaffing verwart. Weth. Vermeer geeft een duidelijke uiteenzetting der feiten. De heer Kerkhof geeft versmalling van het trotoir te genover het postkantoor in overweging, wat de voorzitter noteert. Tenslotte spreekt het nieuwe raadslid nog een kort woord. De heer Van Deursen dankt voor de hartelijke woorden tot hem door den voorz. gericht. Spr. is zich bewust van de moei lijke taak, die hem juist in dezen tijd wacht en heeft er ruim over nagedacht, alvorens hij de benoeming aannam. Doch thans kan hij de verzekering geven, dat hij zijn beste krachten zal geven in het belang der gemeente (applaus) Hierna sluiting, waarna geheime vergade ring.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13