KERKNIEUWS SPORT RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW OONDERDAG 22 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AARDVERSCHUIVING. Twee dooden, een zwaar gewonde. Uit Kattowitz wordt ons gemeld: In een boorgat bij Bogutsohuetz wer den Woensdag drie werklieden door het instorten van een aardmassa bedolven. Twee hunner konden sleohts al? lijken worden geborgen, teerwijl de derde ern stig werd gewond. MILUKTE AANSLAG OP D-TREIN MOSKOU—BERLIJN. Granaat aan de rails vastgebonden- Op dén D-trein van Moskou naar Ber lijn is Maandagnacht in de buurt van Diineburg ee/i aanslag gepleegd, die echter zonder gevolgen is gebleven. De machinist van den trein bemerkte tij dens de reis, dat een voorwerp on de rails lag, dat door de wielen van de lo comotief ter zijde geslingerd werd. Een patrouille' van de Letlandsoho spoorweg politie vond l.i ter op de aangegeven plaats een 3 c.M. granaat, die met ijzer- draad aan de rails vastgebonden was. Een ontoloffing van de granaat zou on getwijfeld een ernstige raann hebben veroorzaakt. Enkele verdachte personen zijn gearresteerd. GOUDSCHIP nnOR PIRATEN BEDREIGD. De bemanning van wapens voorzien. De millioenenschatten, die het Ita- liaansehe bergingaschip „Artiglio" uit de dien te der zee haalt, bereiden den misdadigers blijkbaar slapelooze naohten Zoo meldt de kapitein van het stoom schip, dat zich reeds gedurende e°rige dagen in de nabijheid van de „Artiglio" een verdacht sohin vertoont en dat van boord van dat schin het bergingswerk met groote belangstelling wort gadege slagen. Uit de manoeuvreering van het schip, dat steeds kruist rond de plaats, waar het gnudsohip de ..Egypt" ligt, is met stelligheid te concludeeren, dat het een ka^erschin is. Daar de kapitein der „Artiglio" reke ning houdt met een eventueelen aanval van roovers heeft hij de bemanning van wapens voorzien. Hii verklaarde ech'er, dat het den zeeroovers wel niet geluk ken zou. op zijn sohin vasten voet te krijgen. Vooral de ruimen waarin de goudschatten van de ..Egypt" bewaard worden, zijn uiterst sterk beschut, zoo dat de aanval, indien deze plaats zou hebben, vast en zeker op een fiasco uit moet loopen. EEN VISCH-AUTOMAAT IN DE DIERENTUINEN. Zeer geliefd bij de zeehonden. Een Berlijnsohe uitvinder heeft in zijn werkplaats iets zeer merkwaardige ver zonnen. Het is een visch-automaat met sirene en werpinriohting. De bedoeling is, dat het toestel in de dierentuinen wordt gebruikt en aan den rand van den vijver wordt gezet, waarin de zeehonden rondproesten. De automaat ziet er uit als een soort schilderhuisje. Gooit men er een 50-pfennigstuk in, dan weerklinkt op hetzelfde oogenblik een diep, brom mend gehuil. Dat is het verzamel signaal voor de bassinbewoners, die op de eer- ete klanken opduiken en vol verwachting voor den automaat wachten. Een paar minuten later wordt uit een opening een dik pak vette visoh geworpen, welke in het water valt. Er ontstaat een gewel dig tumult, een happen en slikken, en dan is het weer waohten op de volgen de munt. De Londensche dierentuin heeft de première gehad van dit bij de zeehon den geliefde toestel. Reeds op den eer sten middag werden er 186 munten in geworpen. De zeehonden hebben tot nu toe geen last van buikpijn gehad. MALAISE VOOR INDISCHE FAKIRS. In October van dit jaar zal in Alla habad in Br. Indië een congres gehouden worden van Indische bedelmonniken uit de verschillende kasten. Op dit congres zal in de eerste plaats over gemeenschappelijke beroepsbelangen beraadslaagd worden. Aanleiding tot het bijeenroepen van het congres was de stijgende verwaar- loozing, waaraan de bedelmonniken staan blootgesteld, benevens de vermindering van inkomsten, waaronder de fakirs te lijden hebben. Door een uitgebreide propaganda in de grocte havensteden wil men de bevol king er weer aan helpen herinneren, dat de fakirs een religieuse instelling vor men. Alle fakirs zullen hiervoor hun me dewerking moeten verleenen. Zoodoende verwachten zij, dat hun clientèle weer uitgebreid zal worden. ELDORADO VOOR ONDERWIJZERS. Men meldt uit Rome: De Italiaansohe minister van open baar onderwijs heeft bekend gemaakt, dat in het nieuwe schooljaar twaalfhon derd nieuwe lagere scholen, over het ge- heele land verdeeld, zullen worden ge opend, in verband met het aanzienlijk toegenomen aantal leerlingen. Tevens ligt het in de bedoeling, bier mede het analfabetisme te bestrijden, dat ook thans nog, veel meer dan men algemeen in het buitenland aanneemt, met name in Zuid-Italië veelvuldig voor komt. Juist daar zijn dan ook bijzonder veel lagere scholen opgericht, o.a. 108 in de provincie Campanië, 105 in Calabrië, 110 in Sicilië en 55 in Sardinië. De economische crisis in de badplaatsen. Biarritz de stad waar vorsten en geld magnaten hun vacantia kwamen doorbren gen is totaal verarmd. De economische we reldcrisis heeft ook hier haar noodlottige gevolgen doen gevoelen. Vroeger werd Biarritz de koningin der badplaatsen ge noemd. Men vond hier de meest weelde rig ingerichte hotels en een prachtig Kur- haus. Maar de hotels staan thans leeg: slechts weinige pensiongasten zijn dit sei zoen teruggekomen. De Spaansche adel, wier goederen door de Republiek ont eigend zijn, is dit jaar heelemaal wegge- ble>en. Het eene hotel na het andere moest haar betalingen staken. Enkele maanden geleden werd reeds verteld, dat heel de badplaats door de eigenaars voor 24 mil- lioen' gulden te koop werd aangeboden. Maar er kwamen geen liefhebbers opdagen. Later wak heel de badplaats te koop voor '2.50U.000 gulden. Maar daar ook deze prijs nog te hoog is hebben de eigenaars, zij het dan ook met een bezwaard hart, moeten besluiten om met hun prijs nog meer naar beneden te gaan. Biarritz, de badplaats der rijke menschen, is thans te koop voor 1.500.000 gulden. Zouden er nu liefhebbers komen? AFSCHEID MISSIONARISSEN. Woensdag, feestdag van den Apostel Mat- thaeus, had in de kloosterkerk der Paters Minderbroeders te Venray een indrukwek kende plechtigheid plaats. Under groote belangstelling van medebroeders en fami lieleden werd t kerkelijk afscheid gevierd van 16 minderbroeders. Het waren de Pa ters: Gelasius Wismans, Crispinianus v. d. Stok (uit Leiden) Jeremias Kemp, Hu- milis Castelein en broeder Faustinus Coo- len, bestemd voor de missie van China; de Pater dr. Odulphus v. d. Vat, Solanus Geubels, Guibertus Alders, Concordius v. Bavel, Benno v. Buytenen, Jordanus Noor- dermeer, Hildebrandus v. Putten, Erasmus Veen, frater Jucundianus de Kok en broe der Methodius Kager, bestemd voor de missie van Brazilië; Pater Adam v. d. Veldt, bestemd voor de missie van Java. Om 8 uur droeg de oudste der missiona rissen, P. Gelasius Wismans van Venray, de plechtige H. Mis op, geassisteerd door de Paters dr. Odulphus v. d. Vat en Adam v. d. Veldt. Na het Evangelie hield een broeder van een der missionarissen, P. dr. Mag. J. v. d. Veldt, hoogleeraar te Rome, een toe spraak, waarin hij uiteenzette, hoe bij dit afscheid, als eens bij het afscheid van Augustinus en zijn moeder, de weemoed om het heengaan verdrongen wordt door het blijde uitzicht op de heerlijke komende dingen. Na de H. Mis verrichtte de Hoog eerwaarde P. Provinciaal Honoratus Ca- minada geassisteerd door de Zeereerw. Pa ters Gardiaan Malachias Geelen en Viva- rius Meinardus Broerse, de plechtigheden van het vertrek. In een hartelijk afscheids woord gaf P. Prorinciaal zijn groote vreug de te kennen ditmaal zestien Minderbroe ders te mogen uitzenden en vermaande de priesterlijke functies op Franciscaansche wijze uit te oefenen. Daarna werden de zendingsbrieven voorgelezen en de krui sen gewijd en omgehangen. Vertrouw vol klonk dan 't lied tot de Sterre der Zee en het gebed te mogen gaan den weg van vrede. Langs de groote rij van medebroeders trokken de missionarissen vaarwel zeggend naar het kerkplein waar de auto voor het vertrek gereed stond. SCHIETEN LEIDSCHE SCHIETBOND. Wedstrijden te Katwijk. Door den Leidschen Schietbond is van 1017 September een wedstrijd gehouden te Katwijk, waaraan door zeven vereeni- gingen is deelgenomen. De uitslagen luiden: Korpswedstrijd: O. O. S. V. „Ge neraal Snijders" 212 punten, L. S. V. „Wil lem Teil" 203 punten. Hoogste korpsschutter A. van Zijll, 47 punten. Vaste baan: A. C. Mijs, Alphen aan den Rijn 28.27.27—24.22.17 82 punten; "G. Bergs- hoef id. 29.27.26—25.25.23 82 punten; J. Keereweer, Leiden 27.27.2626.22.21 80 punten; J. Worst id. 28.26.2525.25.23 79 punten st~ 73; L. de Witt idem 28.26.25 20.20.17 79 punten st. 57; G. J. Yperlaan Voorschoten 30.26.23—21.20.19 79 p. st. 60; A. A. Buijs, Wassenaar 27.26.2424.21.18 77 p. st» 63; W. Valkenburg idem 27.27.23 23.22.19 77 p. st. 64; J. Noort, Voorschoten 27.25.24—24.22.20 76 p. st. 66; M. G Over- duin idem 27.25.24—21.17.15 76 p. st. 53. WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM. Nu de definitieve contracten met het be stuur van de R. A. I. geteekend zijn, staat het vast, dat de Zesdaagsohe te Amster dam van 1824 November in het R. A. I.- gebouw zal worden gehouden. Omtrent de deelnemende koppels zullen binnenkort nadere berichten volgen. On derhandelingen met een aantal vooraan staande internationale renners worden op het oogenblik gevoerd. DE ZESDAAGSCHE TE BERLIJN. In verband met de Rijksdagverkiezin gen, welke op Zondag 6 November worden gehouden, is er een wijziging in de data gekomen van de 28ste Berlijnsche Zcsdaag- sche. Deze zal thans definitief van 915 November a.s. plaats vinden. ZONDAGSAUTO MOBILISTE. Veroordeeling gevraagd tot twee maanden hechtenis. Het Haagsche rechtshof behandelde gis teren in hooger beroep de zaak tegen de 40-jarigen candidaat-notaris mej. A M. van W. te Amsterdam, die tot veler verwonde ring door de Haagsche rechtbank is vrij gesproken van de haar ten laste gelegde misdrijven van dood door schuld en het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, van welk vonnis de officier van justitie in appèl is gekomen. Verdachte werd wederom bijgestaan door mr. J. van E.shout uit Rotterdam. Verdachte reed op Zondagmiddag 11 October 1931 met een door haar bestuur den auto op den strandboulevard nabij het Oranjehotel te Scheveningen. Naast haar zat de chauffeur E. H. T. P. Een eindje van het trottoir stond de auto van zekeren L. Ph. K., die defect was. Sommige auto's passeerden den stilstaanden wagen links, enkelen ook rechts. Mej. Van W., die aan vankelijk gestopt had, kreeg van den heer K, een teeken, dat zij langs kon rijden. Zij zette daarop den wagen in beweging waarna deze met een schok rechts het trot toir opreed, waarbij eenige van de talrijk daarop wande.ende voetgangers werden meegesleurd Vervolgens ging de auto naar links, waardoor hij tegen een bank opbotste waarop drie dames en een meisje gezeten waren. De drie dames werden tegen den grond geslingerd. Tv?ee van haar, mevrouw De Zwet uit Rotterdam en mevrouw de wed. Frederiks. alhier, zijn aan de gevolgen overleden. Mevrouw Hemmes, die bewuste loos werd opgenomen, heeft, na tien weken verpleegd te zijn, het ziekenhuis kunnen verlaten. Na uitvoering verhoor nam Mr. J. A. de Visser, requisitoir. Concludeerend achtte spr., dat er cau saal verband is tusschen den dood van beide slachtoffers en het rijden van deze verdachte en eischte deswege vernietiging van het vonnis der rechtbank en schuldig verklaring van verdachte en haar veroor deeling tot twee maanden hechtenis. OVERVAL OP EEN BANKL00PER. „Allemaal leugen en bedrog", zegt verdachte. „De heele wereld spant tegen ons samen". Op 22 April van dit jaar werd een over val gepleegd op den banklooper Keizer. Een tweetal personen poogden hem op de Kalkmarkt te Amsterdam een actetasch te ontrukken. De aangevallene was echter niet voor een kleintje vervaard. Hij hield zijn tasch stevig vast en intusschen riep hij om hulp. De bedreiging met een revolver maakte ook weinig indruk op hem en juist op het oogenblik, dat een van beide aan vallers hem met de revolver sloeg, werd de banklooper ontzet Het tweetal sloeg op de vlucht, zonder dat het gelukt was de tasch uit <le handen van den banklooper te rukken. Woensdag stonden een veertig-jarige loswerkman en een 36-jarige timmerman voor de vijfde kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht, verdacht van poging tot diefstal in vereeniging. Beide verdachten bleven ontkennen den overval te hebben gep.eegd. Ze waren op dien dag en op dat oogenblik niet op de Kalkmarkt geweest. En bovendien, zoo voerde een der verdachten aan, kan van daag de behandeling niet doorgaan, want „m'n getuigen binne niet compleet" De kantoorlooper, in dienst van de Maat schappij „Nederland", gaf een relaas van het gebeurde. Hij kwam dien dag van de Javakade en was op weg naar het Scheep vaarthuis. Op de Kalkmarkt hoorde hij plotseling een stem achter zich, die fluis- terd: „geef hier die tasch". Een tweede persoon was voor hem gaan staan en had hem bedreigd met een revolver. „Ik. hield m'n tasch stevig vast, hoewel een van de twee er stevig aan rukte. Juist toen de man met de revolver me een klap op m'n gezicht gaf, struikelde :k en door mijn hulpgeroep kwamen menschen toeloopen". Het twee tal is er toen vandoor gegaan. Een chauffeur vertelde, dat hij met zijn auto besteld was op de Kalkmarkt Hij had langen tijd gewacht en te omstreeks kwart voor elf was het tweetal aan komen wande len van de Kalkmarkt af. Zij hadden hem gewenkt en waren in zijn auto gestapt. Get. had hen toen achtereenvolgens naar een adres op den O. Z. Voorburgwal en in de Spaarndammerstraat gebracht. Een der verdachten: Hij liegt het, hij weet heel goed wie hij wèl gereden heeft, dat waren wij niet. De daders loopen nog op vrije voeten. Het is een complot, waar wij de dupe van worden. Maar wij zijn on schuldig. De president las hierop de registers van beide heeren voor. De oudste verdachte was reeds tien maal veroordeeld wegens diefstallen en inbraken, zijn mede-verdach te heeft ook reeds bijna vijf jabr in de ge vangenis doorgebracht. Een inspecteur van politie had het twee tal in de nabijheid van de Kalkmarkt ge zien; hij had hen uit den bewusten auto zien stappen en eenigen tijd later waren zij weer op komen da^en en waren toen weggereden. Verdachte: Het is allemaal leugen en bedrog, ik heb u al gezegd dat er een groot complot tegen ons bestaat, de heele wereld spant tegen ons samen. Categorisch ontkenden de verdachten alles wat de getuigen verklaarden Zij ble ken van de versehi.lende strafprocessen, waarbij zij betrokken zijn geweest, een ze- WAT MOET IK METMYN PRO&UCTEN BEG INNEN ZUCHT TEGENWOORDIG DE FABRIKANT „TJA...TOCN ALLEEN DOOR ADVERT LEREN RAAKT U.UW WAREN VAN DE HAND V kere welbespraaktheid op juridisch gebied te hebben overgehouden. Van de instructie deugde naar hun meening al heel weinig, terwijl ook een van de beide advocaten, die de verdediging op zich hadden genomen, in het „complot" was betrokken. Wel gaf een der verdachten toe, dat hij een afspraak met zekeren W. had gemaakt om een banklooper te overvaLen, die ge regeld 4000 vervoerd. Hij had dien man 6 a 7 weken gevolgd, maar met den bank looper Keizer had hij niets te maken. Een getuige a décharge had den oudsten verdachte gezien in de Spinhuissteeg te on geveer kwart voor elf. Pres Mr. Huysinga (tot get.): „Hoe weet u dat zoo precies?" Get.: „Ik schat het zoo. want ik was om kwart over tien op den Dam". Ook de andere getuigen k décharge had den niet het overtuigend succes, dat de verdachten ervan hadden verwacht. De vrouw, waarmee de timmerman eenigen tijd had samengeleefd, verklaarde o.a. dat de revo.ver, die van den man was, eenige dagen vóór den overval uit het kastje was verdwenen. De tweede verdachte zou op den ochtend van den overval thuis zijn geweest, zijn broer wist dit met zekerheid te verklaren. Een tweede getuige k décharge, die dien ochtend volgens verd. bij hem thuis was ge weest, was voor de rechtbank weinig per tinent in zijn verklaringen. De Officier van Justitie, Mr. Kist. noem de het bewijsmateriaal zeer overvloedig. De verklaringen van de beide politie agenten en de chauffeur van den auto le verden reeds voldoende bewijs. Het staat vast, dat het tweetal op het bewuste tijd stip o]5 de Kalkmarkt was; de getuigen a décharge zijn weinig pertinent in hun verklaringen. Spr. slaat weinig geloof aan de verk.aring van den broer van een der verdachten, die dien morgen bij hem thuis zou zijn geweest. Beide verdachten zijn beroepsmisdadi gers met zeer donkere strafregisters. Spr. requireerde tegen beide verdachten een ge vangenisstraf van vier jaar (het maximum voqr poging tot diefstal). De verdediger van den timmerman, mr. E. Heldring, concludeerde tot vrijspraak, daar hij het bewijs niet geleverd achtte. De verdediger van den tweeden verd., mr. De Wilde, pleitte eveneens vrijspraak, mede op grond van de verklaringen a dé charge. Subs, bepleitte hij clementie. Vonnis 5 October. t VERDUISTERING DOOR EEN AMBTENAAR. Voor de Rotterdamsehe rechtbank heeft terecht gestaan een meteropnemer bij het Rotterdamsehe gasbedrijf, die een bedrag van 423 aan gaspenningen had' verduis terd. Het O. M. eischte zes maanden gevange nisstraf. KANTONGERECHT TE ALPHEN. Door het kantongerecht te Alphen wer den gisteren de navolgende verstekvonnis- sea gewezen wegens overtreding der Mo tor- en njwielwet tegen A. O. v. A. te Ter- Aar f25 s-ubs. 5 dg.; A. S. J. te Amersfoort i zü subs. 4 dg.; J. O. te Utrecht f 15 subs. 5 dg.; H. v. L. te Zwammerdam f4 subs. 1 dg.; H. P. R. te Boskoop f4 subs. 1 dg.; J. P. te Leiden f4 subs. 1 dg.; A. K. te Rijnzaterwoude f3 subs. 1 dg.; R. W. de O. f 4 subs. 1 dg.; W. L. v. A. te 's-Graven- hage f 4 subs. 1 dg.; P. W. J. A. id. f 5 subs. 1 dg.; J. M. f5 subs. 1 dg.; N. B. v. H. te Hazerswoude f4 subs. 2 dg.; P. H. te Wad- dinxveen f 3 subs. 1 dg. Terzake wegens overtreding der Arbeidswet: J. v. G. te Bilthoven 2X14 subs. 2 X 1 dg. Verorde ning v. d. Stoomvaart: J. v. W. te Dintel- oord f 7 subs. 2 dg.; J. M. H. te Ter-Aar f 6 subs. 2 dg. Overtr. van art. 453 wetb. v. strf.: J. F. H. H., zonder bekende woou- of verblijfplaats hier te lande f 20 subs. 1 dg. hechtenis; G. J. id. 4 dg. hechtenis. Overtreding der Trekhonden wet: W. T. 3 X f2 subs. 3 X 1 dg* hechtenis. Terzake wegens overtr. v. art. 426 wetb. v. straf recht: G. S. zonder bekende woon- of ver blijfplaats hier te lande f6 subs. 2 dg.; H. v. d. E. id. f 6 subs. 2 dg. Overtr. der alg. politieverorden. der gemeente Boskoop: H. H. id. f4 subs. 1 dg. Idem der gemeente Alphen: K. M. te 's-Gravenhage f3 subs. 1 dg. Waar geen woonplaats is vermeld wonen veroordeelden te Alphen aan den Rijn. TUINDERS BEIDT UW TIJD. Bij het toelatingsexamen der R. K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk slaagden zes candi dates Nog een kleine twee weken en de nieuwe cursus der middelbare R. K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk neemt wederom een aanvang. Het vorige jaar waren er 17 'candidaten, die slaagden, dit jaar sleohts zes. Juist in dezen tijd werd er op gerekend, dat aan het toe latingsexamen vele candidaten zouden deelnemen. Immers op school krijgt hij kijk op het hoe en waarom der dingen en leert hij de moderne middelen toepassen, die de moderne tijd eisoht. Op sohool wordt hij klaar gemaakt voor den strijd, die als de crisis zich nog scherper laat ge voelen hem een grooten voorsprong geeft op zijn collega's, die nog moeten zoeken naar methodes, die hij reeds toepast. En hebben de leerlingen van thans niet nog een mensc-henleeftijd voor zich om te profiteeren van hetgeen zij nu leeren! Maar wat is dan de reden, dat hij nu niet met beide handen de gelegen heid aangrijpt om goed vakonderwijs te verkrijgen, waar toch gebleken is, dat degelijke vakkennis een afdoend middel is om met veel minder nadeel de moei lijke jaren door te komen? Zijn het wellicht de kosten, die hem afschrikken om zijn zoon naar de school te zenden? Voor leerlingen uit Bever wijk en omgewing zijn de kosten van het onderwijs al zeer miniem. Per half jaar bedraagt het schoolgeld voor de ver- pliahte vakken 20.Aan boeken- en excursiegelden werd het vorige jaar per leerling gemiddeld 25.uitgegeven. Als men de kosten berekend, benoodiird voor gebouwen, personeel en leermidde len, welke Rijk en Bond (L. T. B.) mo menteel per leerling per jaar uitgeven, komt men ongeveer op een bedrag van 1000.Dit mag wel eens overwogen worden door hen, die zich verongelijkt voelen, wanneer de Regeering en Bond niet direct tegemoet komen aan i hun wenschen. De Regeering en Bond doen wat ze kunnen voor de belangen van de tuinders t.o.v. het onderwijs meer dan men oppervlakkig zou veronderstellen. Zelfs is de Regeering ondanks den zor- gelijken toestand van 's Land? geldmid delen nog bereid om een extra subsidie te verleenen en daarvoor in aanmer king komende on- en minvermogende leerlingen van goeden aanleg. Toegegeven moet worden, dat voor leerlingen, die ver van de school afwo nen boven het boeken, en schoolgeld nog kostgeld betaald moet worden» Ka tholieke leerlingen kunnen echter in dat geval gebruik maken van het internaat, dat aan de sohool is verbonden, zoodat de verblijfkosten dan tot het minimum worden gereduceerd. Kweekers, die hun zoon als werkkracht niet kunnen missen, mogen wel beden ken dat het onderwijs wordt gegeven gedurende twee winterhalfjaaren, dus in de minst drukke periode van het kwee- kersbedrijf. In de zomermaand-en val lende tusschen de frwee winterhalfjaren moet de leerling practisch werken en hij kan daarvoor ook op het bedrijf van zijn ouders werkzaam zijn. Is men nog niet overtuigd van het nut van het onderwijs? Het omvat behalve de algemeen vormende vakken, de hoofd vakken bollen-, groente- en fruitteelt, terwijl ook aan de handelsrakken (boek houden, administratie en handelskennis) bijzondere aanda-cht wordt besteed. Ook de moderne talen 2ijn facultatief te vol gen. Waar degelijke vakkennis gebleken is een afdoend middel te zijn om met veel minder nadeel de moeilijke jaren, die we nu beleven door te komen, mag geen tuinder de gelegenheid verwaar- loozen om zijn zoon zulk onderwijs te laten volgen, dat hij in staat is later be hoorlijk in zijn levensonderhoud te voor zien. Daarbij zal een kweeker met energie en ondernemingsgeest, met liefde voor zijn vak en durf in zijn hart, vooral in deze tijden zorgen vóór te zijn bij col lega's en niet afwachten tot wellicht be tere tijden aanbreken, maar manmoedig zelf de hand aan den ploeg slaan. Als man van de daad ligt trouwens het afwachten niet in den aard van den tuinder. Aanpakken is zijn parool en liefst doet hij zijn werk zonder inmen ging of steun van anderen, prijs stellend op de zelfstandigheid, welke hem boven alles dierbaar is. Tuinders beidt uw tijd. Door uw mate- rieele zorgen hebt gij wellicht vergeten aan de school te denken, die juist is op gericht om uw zorgen in de toekomst te verlichten. Nog is het niet te laat om uw zoon als leerling op te geven, maar stel u dan ook onmiddellijk in verbin ding met den Directeur der school, die gaarne bereid zal zijn om u alle ge- wenschte inlichtingen te verstrekken. WIE HEDEN KOOPT, koopt goedkoop. Ook bij zeer soliede zaken zijn nu de prijzen heel goedkoop. Men kijke daarom iederen dag met aandacht de advertenties na.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6