DEHI/AI/ON/ PEEKTCLOPPEMBURfi DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HET CONCEPT-PROGRAM DER R. K. STAATSPARTIJ. BEHANDELING IN DE R. K. KIESVEREENIGINGEN. Het is nu tijd om het concept-program 1933 der R. K. Staatspartij te behandelen in de plaatselijke kiesvereenigingen. De plaatselijke kiesvereenigingen moe ten in deze dagen vergaderingen beleggen om de leden der R. K. Staatspartij in de gelegenheid te stellen: a. amendementen op dit concept-program en b. voorstellen ter behandeling op de a.s. Partijraadsver gadering in te dienen. Üm iedereen in de gelegenheid te stel len zijn gedachten nog eens over het con cept-program te laten gaan en op de ver gadering der R. K. Kiesvereeniging besla gen ten ijs te komen, laten wij hier dit concept-program nog eens volgen. Concept-program der R. K. Staatspartij. De komende parlementaire periode zal in menig opzicht een der gewichtigste en moeilijkste zijn, die ooit in de moderne politieke geschiedenis zijn voorgekomen. Niemand weet wanneer de wereldcrisis haar diepste punt zal hebben bereikt. Dat zij echter in haar moreele en economische gevolgen nog langen tijd zal -nawerken, staat vast. Het gaat er om deze gevolgen ©enerzijds zooveel mogelijk te verzachten, anderzijds zoo krachtig mogelijk te beheer- echen en ten goede te keeren tot welzijn van ons volk. Meer dan ooit is dan ook bezinning noo- dig op beginsel en praktijk; het beginsel, dat de ^praktijk moet bezielen en gezond houden; de praktijk, die het beginsel vruchtbaar moet maken door een uit da den sprekenden wakkeren werkelijkheids zin en vooruitziend beleid. Aan ons Program van actie-1933 behoo- ren daarom vooraf te gaan enkele princi- pieele richtlijnen, die uiteraard niet nieuw zijn, maar thans bijzondere beteekenis heb ben. Het program van actie zelve noemt ©eni ge concrete onderwerpen, die in dezen tijd op den voorgrond treden. De staat is in zooverre dienstbaar aan het individu dat hij door zijn inrichting, wetgeving en bestuur er naar mö'et stre ven, het individu in staat te stellen door eigen kracht, in samenwerking met an deren, zijn tijdelijk geluk gezien in het licht van zijn eeuwige bestemming zoo veel mogelijk te verzekeren, met name een behoorlijk peil van welvaart te bereiken. Daartoe is onmisbaar het staatsgezag, hetwelk de activiteit der in het staatsver band levenden individuen en groepen zoo noodig dwingend moet richten op het gemeenschapsdoel en moet voorkomen, dat in het nastreven van particuliere doelein den de natuurlijke vrijheid misbruikt wor de ten nadeele van het algemeen welzijn. Daaruit volgt de plicht van de Over heid om het gezag hoog te houden en de plicht van de burgers om het gezag te eer biedigen. De eerste en voornaamste gemeenschap van individuen in het staatsverband is het gezin. De werkzaamheid van den Staat moet er dus op gericht zijn de voorwaarden te scheppen, waardoor het gezin in zedo- lijk, maatschappelijk en economisch op zicht tot volle ontplooiing kan komen. Deze gezinspolitiek moet het geheele staatsbeeld doortrekken. Van dit uitgangspunt moeten worden be oordeeld de maatregelen: op het terrein van opvoeding en onder wijs, als primaire recht en primaire plicht van de ouders; op het gebied van het burgerlijk recht' met betrekking tot het huwelijk; op het terrein der sociale politiek, in het bijzonder ten aanzien van de loonsvor- ming en ten aanzien van den arbeid dor gehuwde vrouw; op het gebied van het strafrecht, ter voorkoming van alles, wat den zedelij ken grondslag van het gezin kan onder mijnen (neomalthusianisme, pornografie, zedeloosheid) op het gebied van volksgezondheid en woningbouw, ten aanzien van de verdeeling der open bare lasten. Naast de zorg voor het gezin staat als hoofdpunt van activiteit der R. K. Staats partij de politiek op sociaal en economisch terrein. De encycliek Quadragesimo Anno wijst hier de fundamenten aan voor een betere ordening der verhoudingen, ook voorzoo ver de Staat daarbij, juist in den tegen- woordigen tijd, een taak heeft te vervullen. Geen steen kan uit dezen onderbouw wor den losgemaakt maar enkele voorname on derdeden zijn toch duidelijk te onderken nen: de eigendom in zijn individueel en sociaal karakter; de dringende noodzakelijkheid om allen die aan de voortbrenging direct of indi rect deelnemen, in rechtvaardige verhou ding te doen deelen in de vruchten en ook degenen, die door arbeid deelne men, te brengen tot voldoend eigen be zit; eensgezinde samenwerking in organi- schen vorm van allen, die in bedrijf en onderneming werkzaam zijn; verwerping èn van de vrije concurrentie èn van de economische dictatuur, als lei dend beginsel voor de volkshuishouding; opbouw eener sociale en juridische orde ning, doortrokken van sociale rechtvaar digheid en sociale liefde. Program van Actie. I. Het is de les uit de laatste zware jaren, dat ©enerzijds de crisis buitengewone eischen stelt aan de werkzaamheid van den Staat, terwijl deze anderzijds juist zeer groote moeilijkheden ondervindt bij het zich verschaffen der middelen om die taak te vervullen. Het is immers zóó, dat de mogelijkheid om hulp te verleenen gerin ger wordt, naarmate de nood stijgt en de internationale verwarring op economisch gebied toeneemt. Daarom zal de staat zeker in dezen tijd alles moeten doen om te voorkomen, dat hij zelf zijn vermogen om helpend en steu nend op te treden ondermijnt, zoodat hij in gevaar zou brengen met name volkson derwijs en sociale voorzieningen. Zoo is allereerst noodig: 1. dat de Staat zorgvuldig waakt voor het behoud en de versterking van het fi nancieel evenwicht in zijn eigen huishou ding en in die van zijn deelen, en dat bij zijn eigen werkzaamheid doeltreffend or- ganiseere. 2a. Bij het opleggen van nieuwe lasten rechtstreeks of zijdelings, worde een recht vaardige verdeeling daarvan nagestreefd. Wanneer aan deze hoofdvoorwaarden wordt voldaan, komen eenige punten van actueel crisisbeleid op den voorgrond, waar bij in het oog moet worden gehouden, dat het program nimmer de beteekenis kan hebben van een beperking der politieke ac tiviteit, zeker niet in crisistijd met zijn telkens wisselende omstandigheden. 3. Krachtige maatregelen ten behoeve van den Nederlandschen Landbouw en Nijver heid, den Handel en de Scheepvaart, oot behoud en verruiming van den afzet in bet binnenland en tot bescherming van den export. 4. Voorzoover anders dan door de maatregelen onder 3 nationale werkloos heid kan worden tegengegaan, dient voor op te staan: a. het bevorderen met alle dienstige mid- deeln van een geregeld overleg tusschen de organisaties van werkgevers en werkne mers tot werkbehoud; b. werkverruiming, zoo noodig ook door het verschaffen van werkgelegenheid bij niet-aanstonds-productieve werken. 5. Waar werkgelegenheid ontbreekt, aan passing der werkloosheidsverzekering aan de nooden van den crisistijd, in overleg met de betrokken organisaties en de ge meentebesturen; bevordering, zoo noodig, door wettelijke maatregelen, van de tot standkoming van behoorlijke, aansluiten de steunregelingen in de gemeenten. II. In sterk Godsvertrouwen mag de eigen werkzaamheid voor den opbouw van een betere toekomst, ook in de oogenblikkelij- ke moeilijke omstandigheden, waarin slechts geleidelijk verbetering kan worden verwacht, niet worden uit het oog verlo ren. Voor die werkzaamheid stelt de R.K. Staatspartij, onder handhaving van de pro grams 1922 en 1929, voor zoover niet ge wijzigd of niet reeds verwezenlijkt, de navolgende punten voor de eerstvolgende periode op den voorgrond: 1. Krachtige medewerking aan iedere poging om de internationale samenwerking op economisch gebied vooral in Europa te herstellen en de bevorderen, met inachtne ming van gelijkberechtigdheid van alle, dus ook de kleine Staten. Onderwijl, bij gelei delijken terugkeer van meer normale toe standen, bijzondere concessies verleenen aan Staten, die medewerken aan maat regelen tot herstel van een vrijer ruilver keer. 2. Krachtige bevordering in den geest der Vredesnota van Benedictus XV, van een zoodanige werkzaamheid van den volken bond, dat de stoffelijke macht der wape nen worden vervangen doqr de zedelijke macht van het recht, waartoe gelijktijdige en wederzijdsche vermindering der bewa pening onmisbare voorwaarde is. 3. Bij de regeling van de verhouding van Nederland tot België worde vooropgesteld: erkenning van de cultureele banden tm- schen beide volken; eerbiediging van de souvereiniteit van elk der beide staten over eigen gebied; geleidelijke ontplooiing van de mogelijkheden tot wederzijdsche aan vulling op economisch terrein. Verbetering van onderlinge verkeerswe gen worde mede dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling, binnen het eigen staats verband, van die gebiedsdeelen, welke bij de totstandkoming ervan meer in het bij zonder zijn betrokken. 4. Wettelijke regeling van geheele of ge deeltelijke verhinderd verklaring van col lectieve arbeidsovereenkomsten. Verdere uitbouw van de organische sa menwerking in bedrijf en onderneming. 5. Regeling van het Pachtvraagstuk on der volledige erkenning van het sociale karakter van den grondeigendom. 6. Zoodanige invloed van den Staat op het beleid der centrale Circulatiebank, dat dit blijvend gericht zij op het algemeen welzijn. Daarbij tevens versterking van de positie van de centrale Circulatiebank, in haar verhouding tot de credietbanken. Wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening van het bankbedrijf, in het bijzon der ten aanzien van de openbaarheid. 7. Wettelijke regeling, zooveel mogelijk op internationalen grondslag, van de opne- baarheid ten aanzien van concerns, trusts en kartels. Zorg voor de vergrooting der ontwikke lingsmogelijkheden van het in zich gezonde kleinbedrijf. 8. Ook bij verlaging van belastingen worde gestreefd naar een rechtvaardige verhouding tuschen directe en indirecte belastingen. 9. Met behoud van zelfstandige, gelijkbe rechtigde omroepsorganisaties worde op het gebied van de radio gestreefd naar sa menwerking zoowel op het gebied van het programma als op dat der techniek. Morgenavond vergadert de R. K. Kiesvereeniging te Leiden ter behandeling o.m. van het bovenstaande, in „den Burcht", te 8.15 uur. BUITENLAND ONTWAPENING HET ONTWAPENINGSBUREAU. Werkzaamheden hervat. Precies op den in Juli daarvoor bepaal den dag heeft het bureau der ontwape ningsconferentie gisteren zijn werkzaamhe den "hervat, meldt de „Msbd."-correspon- dent. Tot de van Fransche zijde in uitzicht ge stelde afrekening met Duitschland is het vandaag echter nog niet gekomen. Ofschoon Herriot en Paul Boncour bei den te Genève waren, hebben de Franschen gehoor gegeven aan het Engelsche verlan gen, om nog het stilzwijgen over de Duit- sche gedragslijn te bewaren, opdat sir John Simon en Henderson in de eerstvolgende dagen nog gelegenheid zullen hebben, in vertrouwelijke gesprekken met von Neu- rath, die vandaag te Genève aankomt, een bemiddelingspoging te ondernemen, die in de eerste plaats er op gericht zal zijn, Duitschland er toe te bewegen, weder aan de werkzaamheden van het bureau deel te nemen. In Duitsche kringen te Genève acht men het niet geheel uitgesloten, dat de Engel sche bemiddelingspogingen bij von Neu- rath een welwillende ontvangst zullen vin den. Alles zal dan afhangen van de hou ding der Franschen. De beraadslagingen van gistermiddag waren niet zeer belangrijk en betroffen voornamelijk kwesties van procedure, in het bijzonder de rangorde, waarin de ver schillende kwesties, die de algemeene com missie aan het bureau heeft toevertrouwd, zullen behandeld worden en de vraag van het bureau om nieuwe deskundigen com missies voor de voorbereidende besprekin gen van sommige dezer vraagstukken. Boncour hield bij deze gelegenheid een rede, die hem veler sympathie verwerven deed, doordat hij het bureau dringend ver zocht, zoo weinig mogelijk nieuwe deskun digen-commissie te benoemen. Na alle voor bereidende studies is het oogenblik thans aangebroken, zeide Boncour, waarop de leden van het bureau eindelijk als politici den moed behooren te hebben, een beslis sing te treffen. Ook John Simon en De Madariaga spra ken in denzeifden geest, zoodat dan ook besloten is, geen nieuwe commissie te be noemen voor het door prof. Rutgers in de algemeene* commissie ter sprake gebrachte vraagstuk van een verbod van de voorbe reiding in vredestijd tot den chemischen en bacteriologischen oorlog. Dit onderwerp zal onmiddellijk in het bureau zelf behandeld worden. Zooals men weat, is Nederland ook in het bureau vertegenwoordigd in den per soon van prof. Moresco als voorzitter der vlootcommissie. Het bureau zou vandaag met de bespre kingen over het internationale toezicht op de naleving der ontwapeningsconventic beginnen, ofschoon Litwinoff bedenkingen maakte, dat men over controle zou spre ken zonder reeds te weten, wat te contro leeren zal zijn. Litwinoff had willen begin nen met de behandeling van de kwestie van een vermindering van het personeel der landmacht, doch Benesj vond het oogenblik hiervoor nog niet rijp, daar dit delicate^ onderwerp tevoren in persoon lijke besprekingen tusschen de leden moet worden voorbereid. HONGARIJE REGEERINGSCRISIS. De regeering Karolyi heeft met het oog op den tegenwoordigen binnenlandschen politieken toestand met algemeene stem men besloten af te treden. De rijksbestuurder heeft het ontslag aan genomen en de regeering met de waarne ming der loopede zaken belast. ENGELAND ONDERHANDELINGEN VASTGELOOPEN. Werkgevers en werknemers katoenindustrie blijven op hun stuk staan. De onderhandelingen te Manchester in zake het conflict in de katoenindustrie zijn gisteren feitelijk vastgeloopen daar de ver tegenwoordigers van werkgevers on werk nemers niet schijnen te willen afwijken van het standpunt door hen in Augustus ten aanzien der loonen ingenomen. BRITSCH-INDIE EEN ACCOORD MET GANDHI? De honger heeft hem verzwakt. Zooals gemeld, heeft Gandhi gisteren in de Jerawda-gevangenis een delegatie ont vangen van de te Bombay vergaderde con ferentie van Hindoel-leiders. Volgens een bericht uit New Delhi zouden de afgevaar digde Hindoe-leiders hebben verklaard, dat een compromis tusschen de Hindoe's en paria's is bereikt. Vervolgens verklaar de zij, dat de inahatma veel zwakker is ge worden en dat zijn stem minder krachtig klinkt. De gedelegeerden zeiden, dat een accoord beslist noodzakelijk was; het zal morgen tot stand komen of nooit, zoo ver klaarden zij. Na een tiental dagen vasten zou Gandhi waarschijnlijk zoo uitgeput zijn, dat hij niet meer zou kunnen deelne men aan de besprekingen en misschien niet weer zou herstellen, al kon hij dan nog veertien dagen in leven blijven. Reeds se dert ruim dertig uur heeft Gandhi niets genuttigd behalve water, dat hij in ruime mate drinkt. Hij gaat voort met spinnen en bidden. Hij is overgebracht naar een andere cel in de Jeravda-gevangenis, die dichter bij den ingang is gelegen, hetgeen voor de bezoekers gemakkelijker is. De vooruitzichten op en accoord worden te Poona vrij goed geacht en in Londen koestert men veel hoop, dat een compro mis tot sland zal komen. Vandaag zullen dr. Ambedkar, de leider de paria's en pan dit Malaviya een bezoek aan Gandhi bren gen om de gedane voorstellen te bespre ken. AMERIKA ROOSEVELT TEGEN TARIEFSTELSEL DER V. S. Franklin Roosevelt, de candidaat der democraten voor de presidentsverkiezing der V. S. heeft te Sea til© een rede ge houden, waarin hij het tegenwoordige Ame- rikaansche tarievenstelsel scherp veroor deelt. Hij beloofde, indien hij gekozen werd, het initiatief t© zullen nemen voor een tarievenpolitiek om alle wederkeerigo maatregelen tusschen de naties te doen verdwijnen. Roosevelt verklaarde voorstan der te zijn van een tarievenstelsel, dat ge baseerd is op het eenvoudige principe van voordeelige uitwisseling van goederen, hetgeen bereikt kan worden door te onder handelen over tarieven, die gunstig zijn voor alle betrokken naties, d.w.z. dat wan neer andere landen iets van Amerika noo dig hebben en Amerika iets noodig heeft van andere landen, dan moeten overeen komsten getroffen worden, die voor beid© partijen bevredigend zijn. BOLIVIAANSCH STUDENTEN- BATAILLON VERNIETIGD. De Assoiated Press meldt, dat volgens berichten uit Asuncion een Boloviaansch bataillon, samengesteld uit jonge studenten uit La Paz. in het Chaco-gebied door Para- guaysche strijdkrachten volkomen zou zijn vernietigd. Het was op weg naar hefc fort Goqueron, waar sedert ongeveer twee we ken verwoed wordt gevocht. CHINA JAPANS BEDOELINGEN IN MANDSJOEKWO. Verklaring van den gezant. De Japansche gezant in de hoofdstad van den nieuwen staat Mandsjoekwo heeft zich tegenover een Fransch journalist uitgela ten over Japans houding ten opzichte van het nieuwe rijk. Het optreden van Japan in Mandsjoerije, zoo verklaarde de gezant, heeft uitsluitend ten doel dit gebied be schaving te geven. Japan kan den nieuwen staat veiligheid en orde garandeeren, en zal het land helpen in zijn economisch© ontwikkeling. Ten slotte zei de gezant, dat tusschen Japan en Mandsjoekwo volledig© overeenstemming bestaat en dat beid© staten door niets gosoheidon kunnen wor den. Chineesch geld wordt ingetrokken. De Mandsjoerijsohe regcering heeft ver klaard, dat zij binnen enkele dagen een wet ?al afkondigen volgens welke het Chi- neesche geld in Mandsjoerije wordt inge trokken en niet meer als betalingsmiddel zal worden beschouwd. De wet zal spoedig in werking treden. BUITENL. BERICHTEN. HET SPOORWEGONGELUK BIJ ALGIERS. De definitieve cijfers. Het gouvernement van Algiers publi ceert thans een officieelo lijst van do slachtoffers betrokken bij het spoorweg ongeluk in de nabijheid van Tlemoen. Het totaal aantal dooden bedraagt 61; hiervan waren 56 personen leden van het Vreemdelingenlegioen, terwijl vijf spoor wegambtenaren tot de slachtoffers be hooren. 52 personen werden onmiddellijk gedood, negen anderen zijn in het zie kenhuis aan de bekomen ernstige ver wondingen overleden. Het totaal aantal gewonden bedraagt 219. Hieronder bevin den zich twee ambtenaren, 217 personen behooren tot het Vreemdelingenlegioen. Van deze gewonden zijn 69 personen ernstig, de anderen licht gewond. Onder de overblijfselen van de wagen» bevinden zioh geen lijken meer. Een der gekwetste officieren is ernstig gewond, de andere officier is er beter aan toe, daar er voor hem geen levensgevaar oneer bestaat. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Chauffeur slaat de hand aan zich zelf. Uit Kattowitz wordt gemeld: De auto van den bekenden politicus, Korfanty, uit Oostelijk Oppcr-Silezië, heeft in vol!© vaart een ijsverkooper aangereden, dio met zijn wagentje langzaam op den weg reed. De man was op slag dood. De auto reed hierop tegen een trottoir band, waarbij eeen paasseerend jongetje zoo ernstig werd gewond, dat hij in be denkelijker toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De bestuurder van de auto, door wiens schuld het ongeval veroorzaakt was, haalde een revolver te voorschijn en echoot zich voor het hoofd. FAMILIEDRAMA. In de villawijk Gauting bij München heeft de vroegere „oberre-gierungsrat" dr. Wilhelm Jucht met een schot in het hoofd een einde aaan zijn leven go- maakt. Zijn 72-jarige schoonmoeder, zijn 66-jarige schoonzuster, de fabrikant© Ling en haar 42-jarige dochter vond men dood in de keuken, welke geheel met gas gevuld was. Men neemt aan, dat fi nancieels moeilijkheden de oorzaak is, dat de geheele familie zelfmoord heeft gepleegd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5