S)e £eld6cli^0oii^cMit WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1932 No. 7310 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN EEN BEGROOTINGSTEKORT VAN 148 MILLIOEN. BINNENLAND 23ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week MM f 2.60 per kwartaal Franco per pott f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeiingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Besparingen, salariskorting, verhoogingen invoerrechten, accijns en belastingen. BLIJVENDE SALARISVELAGING AFGEWEZEN. Geen verlaging van werklooze- steun in het vooruitzicht gesteld. De Minister van Financiën, mr. D. J. de Geer, heeft zijn „millioenennota" inge diend. Daaruit blijkt, dat er op de Rijksbegroo ting voor 1933 een tekort is van 147.6^ mil lioen gulden. Voor 125 millioen wordt dek king voorgesteld door vier soorten maat regelen. Deze zijn: lo. Een besparing op de uitgaven tot een bedrag van 57 millioen. 2o. Een salarisverlaging ad 14.5 mil lioen. 3o.- Een versterking van de middelen met 36 millioen. 4o. Een tegoedschrijving aan den dienst voor 1933 van 18 millioen uit het reserve fonds. Er blijft alzoo een tekort van 22.1 mil lioen, welk bedrag een gevolg is van het tekort op de exploitatie der spoorwe gen. BEPERKING ÓP DE UITGAVEN. Nagenoeg alle hoofdstukken der begroo ting hebben hun aandeel in de besparing geleverd. Daarbij is uiteraard gebruik ge maakt van het rapport-Weiter. BEZUINIGINGEN BIJ HET LEGER. De vredessamenstelling van de land macht zal aldus worden gewijzigd, dat de opleiding van de dienstplichtigen van 8 re gimenten infanterie zal geschieden bij de 16 overige regimentende beide Storm- scholen worden opgeheven; de Normaal- schietschool wordt opgeheven als zoodanig; het eerste regiment onbereden artillerie en twee treinafdeelingen worden opgeheven, benevens één der drie schoolbatterijen en de Rijkspostduivendienst. De duur der her halingsoefeningen wordt met 4 dagen ver kort. De Rijkswerf te Hellevoet-sluis zal ge heel woiden opgeheven, het Amsterdam- sche marine-etablissement gedeeltelijk. De rechtpraak zal aldus worden gecon centreerd, dat 7 rechtbanken .en 48 kanton gerechten worden opgeheven. De concentratie van rechtspraak zal me de tot bezuiniging leiden bij het gevange niswezen (opheffing van huizen van bewa ring) en bij de kinderbescherming (concen tratie Voogdijraden). Ook in de militaire strafrechtspraak en de belastingrechtspraak is zij het op beperkte schaal vereenvoudiging moge lijk. Verder komt in aanmerking de afschaf fing van den dienst van deurwaarders in strafzaken, het vervangen van het stelsel van exploiten door mededeeiingen, door bemiddeling van den postdienst. Bij het gevangeniswezen is door de re organisatie van den dienst der Rijkswerk inrichtingen opheffing van qó gestich ten te Hoorn en Gorinchem reeds een besparing verkregen. Ook bij het Rijkstucht- en opvoedings wezen is door de opheffing van het Rijks opvoedingsgesticht te Avereest reeds ver mindering van lasten bereikt. Intusschen zal een verdere terugbrenging van de in derdaad zeer hoogere uitgaven van dezen dienst worden verkregen door de perso neelsformatie in die gestichten, evenals vroeger, bij die der tuchtscholen te doen aansluiten. De subsidiën aan particuliere zorg op het gebied der kinderbescherming zijn, in verband ook met de kostendaling, vermin derd, waarbij echter met groote omzichtig heid is gehandeld. Terwijl deze maatregelen een ten dee- le in deze begrooting verwezenlijkte vermindering van uitgaven brengen, is bij de voorbereiding dezer begrooting tevens in het oog moeten worden gehouden, dat nieuwe of vermeerderde uitgaven onder de bestaande omstandigheden niet kunnen worden aanvaard. In verband hiermede heeft de minister tot zijn leedwezen moeten afzien van de inwerkingstelling van de jeugdgevangenis te Zutfen, die naar schatting voor 1933 een bedrag van 200.000 zou hebben ge vergd. De kosten ter zake van ondertoezicht stelling van minderjarigen, die zich de laatste jaren in steeds stijgende lijn bewo gen, en, ondanks door den minister getrof fen maatregelen, ook in 1932 het daarvoor uitgetrokken bedrag zullen overschrijden, heeft de minister voorshands niet willen schrappen, in het vertrouwen, dat van do zijde der kinderrechters begrepen zal wor den, dat deze uitgaven binnen enge gren zen zullen moeten worden gehouden, wil niet buitenwerkingstelling van de thans bij ondertoezichtstelling mogelijke bijzon dere voorzieningen onvermijdelijk zijn. Voor de psychopatenzorg was verhoo ging van uitgaven voor 1933 niet te ont gaan, doch ter voorkoming van verdere stijging zal een voorstel worden gedaan om de gevallen, waarin ter beschikking stelling mogelijk is, te beperken. Voorts zal een voorstel tot wijziging van het tarief van gerechtskosten in strafzaken worden ingediend, ten einde de zeer be langrijke stijging, die deze post in de laat ste jaren heeft vertoond, terug te brengen. Betreft het vorenstaande de uitgaven, op vermeerdering van inkomsten is de minister eveneens bedacht. In verband daarmede kan worden tegemoetgezien een ontwerp tot wijziging der gratis procedure in burgerlijke zaken, terwijl voorts voor zieningen in overweging zijn betreffende de invordering van gerechtelijke boeten en aan opvoering zooveel mogelijk van het verhaal ter zake van kosten van kinder verzorging aandacht zal worden gegeven. DIPLOMATIE. Het aantal gezanten zal blijkens de thans verschenen begrootingsstukken worden ver minderd door wijziging in de diplomatieke vertegenwoordiging te Athene, Cairo, Lis sabon, Mexico, Warschau en Weenen. MEER EN MINDER. Wat de verschillende begrotingshoofd stukken betreft, wordt in vergelijking tot 1932 voor 1933 geraamd: voor de hooge colleges van staat f 52.434 minder; voor buitenlandsche zaken f 336.581 min der; voor justitie f 1.946.439 minder; voor binnenlandsche zaken f 1.986,228 minder; voor onderwijs f 5.836.544 minder; voor nationale schuld f 10.683.811 meer; voor financiën f 1.631.395 minder; voor defensie f 7.519.164 minder; voor waterstaat f 10.187.361 meer; voor economische zaken en arbeid f 16.583.931 minder; voor koloniën f 194.029 minder. SALARISVERLAGING. Een bedrag yan 14.5 millioen aan salaris verlaging had de commissie-Weiter willen vinden door de bestaande tijdelijke korting, met depressie voor lager bezoldigden en ge huwden, te vervangen door een definitieve en uniforme korting van 8 pet. en door daarnaast den bestaanden 3 pets aftrek voor ongehuwden te vervangen door een 5pcts aftrek. De regeering wenscht het laat ste punt over te nemen; het eerste niet.. Zij is van meening, dat de driejarige korting met depressie, zooals die verleden jaar werd vastgesteld, ongewijzigd kan blijven. Overneming van het desbetreffende voor stel der commissie zou reeds thans vast leggen dat de salarissen blijvend moeten worden verminderd; zou de gedurende drie jaren voorgenomen depressie tusschentijds beëindigen en zou den pensioengrondslag, welke tot dusver onveranderd bleef, in de verlaging betrekken. De regeering ziet tot een en ander niet voldoende aanleiding en is daarom te rade gegaan, de vereischte vermindering van lasten aan te brengen door het bestaande verhaal der pensioen premie voor het eigen pensioen met 5 pet. te verhoogen en dus te brengen op 8 pet. VERSTERKING VAN DE MIDDELEN. Het bedrag van 36 millioen aan verster king van de middelen wordt gevonden uit de heffing gedurende een jaar van 30 op centen op alle invoerrechten en op den bier accijns (26 millioen) en uit de (aanhangige) weeldevertenngsbelasting (10 million»). De minister stelt verder de heffing van 30 op centen op alle aanslagen in de Gemeente fondsbelasting over het aanstaande belas tingjaar in uitzicht; het aantal van 30 zal voor de hoogere inkomens geleidelijk tot 150 stijgen. De opbrengst wordt geraamd op 24 millioen, waarvan 2'3 aan de begrooting voor 1933 ten goede komt. Verder extra- opcenten op de vermogensbelasting, ge raamd op 3 millioen, waarvan ook 2/3 aan 1933 ten goede komt. HET 'RfAPPORT-WELTER. Geen verlaging van den werkloozensteun? „Het rapport-Weiter bevat tal van ad viezen, welke niet de gewone rijksbegroo- ting betreffen, of althans niet tot een con creet. voorstel tot besparing op die begroo ting hebben geleid. Tot de hier bedoelde adviezen behooren b.v. die welke gelden de uitkeeringen aan de werkloozen. alsmede verschillende maatregelen geheel of ten deele rakende andere publiekrechtelijke lichamen dan het Rijk. Sommige daarvan zijn van zeer ingrijpenden aard. De regee ring meent, dat het omvangrijke en nauw gezette werk, door de commissie ook op al zóódanige punten verrioht, en dat haar in bepaalde gevallen gebracht heeft tot voor stellen van reorganisatie, die, al zijn zij niet van onmiddellijk belang voor het tegen woordig budget, naar het inzien der com missie op den duur tot belangrijke vereen voudiging en dus besparing kunnen leiden, een ernstig onderzoek verdient, al moet zij zich haar oordeel in verschillende der hier bedoelde aangelegenheden nog voorbehou den". SAMENVATTING Om het tekort te dekken stelt de Regec- ring voor: 1. Besparing f 57.000.00 2. Salarisverlaging f 14.500.000. 3. Bijdrage uit Reservefonds f 18.000.000. 4. Opcenten Gem..; ridsbel. (30 tot 150) f 16.000.000.— 5. Dertig extra-opeen ten vermogen f 2.000.000.—. 6. Opcenten invoerrechten bieraccijns (30) f 26.000.000.—. 7. Weeldeverteringsbelasting f 10.000.000. Totaal f 143.500.000 HET SPOORWEGTEKORT. De minister van financiën wijst voorts op het spoorwegtekort over 1932 als een der donkerste punten op de rijksbegrooting. Dit tekort zal, naar verwacht wordt, rond f 26 millioen bedragen, terwijl f 5.5 mil lioen hiervan, naar de vigeerende bepalin gen, zal gevonden worden uit gelden, die anders voor afschrijving bestemd zijn. De regeering is met de directie der spoorwe gen in overleg getreden tot het voorberei den van maatregelen, om in 1933 het tekort op de exploitatie dat op de Rijksbegroo ting van 1934 zal drukken tot de geringst mogelijke afmetingen terug te brengen. In middels is het denkbeeld van het instellen van een Rijksverkeersfonds bij de regeering in overweging. Zij betwijfelde, of de ver wachting juist is, dat een verhooging der wegenbelasting het concurrentievermogen der spoorwegen in die mate zou bevorderen, dat het hun hierdoor mogelijk zou wor den, na invoering van de noodige bezuini gingen, hun exploitatierekening te doen sluiten. Intusschen is de instelling van een verkeersfonds mogelijk, ook zonder dat een versterking van de wegenbelasting wordt aangebracht. In elk geval, en ook afgescheiden van een eventueele in te stellen verkeersfonds, zal het vraagstuk van het spoorwegtekort in den eersten tijd de voortdurende aan dacht van de regeering vorderen. Intusschen is met de dekking van dit te kort thans hoofdstuk IX der Rijksbegroo ting voor 1933 moeten worden belast en vormt deze dekking de oorzaak, dat er een nadeelig saldo van f 22 millioen op het Rijksbudget voor het volgend jaar blijft be staan. Het voorzitterschap der Tweede Kamer. Hedenochtend om half elf heeft de com missie uit de Tweede Kamer, daartoe door den voorzitter aangezocht, aan H. M. de Koningin de nominatie voor het voorzit- terchap der Tweede Kamer aangeboden. Op het vastgestelde uur kwamen de Ka merleden in 4 auto's aan bij het Paleis Noordeinde. De heeren prof. Aalberse en van Dijk waren in het ministerscostuum, dr. Vos en baron van (Boetzlaer van Dubbeldam in het costuum van Tweede Kamerlid, prof Eerdmans droeg de professional toga, de heer Schaepman was in uniform als ma joor der Grenadiers en mr. Joekes in rok. Voorts maakte mevrouw van Italille van Embden deel uit der commissie. J. J. C. AMENT. t Zooals gemeld, is te Amsterdam, 68 jaar oud, overleden de heer J. J. C. Anient, lid van de Tweede Kamer en directeur van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond te Roermond. Johannes Josephus Cornelus Ament werd 21 Mei 1864 te Stamproy in Limburg ge boren. Te Rolduc werd hij opgeleid voor onderwijzer, welk ambt hij van 1884 tot 1905 uitoefende, eerst aan de school te Beegden, later als hoofd van de school te Tungelrooy en onderwijzer aan de Nor maalschool te Weert. Hij had intusschen in 1896 de akte Landbouwkunde behaald en zijn belangstelling voor dit vak bepaalde zijn latere loopbaan. In 1905 verliet hij n.I. het onderwijs om als zuivelconsulent iu Limburg op te treden, totdat hij in 1918 benoemd werd fot Rcgeeringscommissaris te Maastricht. Na twee jaar werd hij di recteur van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond en voorzitter van den Ziud- Nederlandsöhen Zuivelbond. Sinds 1922 maakt de heer Ament ook deel uit van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau, tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw in 1930 cn tot commandeur in de orde van Leopold II van België in 1932. De begrafenis zal te Roermond geschie den. Opvolger als Kamerlid. Opvolger voor den Kamerzetel van den heer Ament is dé heer J. H. Maenen. EERSTE KAMER. Nadat de griffie der Eerste Kamer voor- i lezing heeft gedaan van het Koninklijk Be- sluit, waarbij tot voorzitter der Kamer j voor het zittingsjaar 1932/33 is benoemd mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, houdt deze de volgende rede: J Zoo heeft het dan H. M. de Koningin ten i vierden male mogen behagen, mij voor het tijdperk eener zitting de leiding van de Eerste Kamer der Staten-Generaal toe te betrouwen. Mijne erkentelijkheid deswege zal door voeld worden door een ieder, die weet hoe na dat Hooge Collego van Staat mij aan het harte ligt. Een lichaam, waarvan de leden, op door mij niet genoeg te waardee- ren wijze, den voorzitter bij de vervulling van zijn ambt medewerking en steun ver- leenen. U zij daarvoor mijn oprechte dank ge bracht. Wel zijn het benarde bange tijden. Wil len wij de moeilijkheden doorworstelen, die op onzen weg liggen, ze te boven ko men, dan zal het Nederlandsche volk in zijn geheel, met ernstige bezinning, zich hoe langer hoe meer daarvan bewust moo- ten wo-den, gereed manhaftig groote offers te brengen. Onafwijsbare voorwaarde om eene betere toekomst, een mogelijk herstel voor te bereiden. En zoo is het onze dure plicht, de kracht, den eerlijken moed to hebben der Natie, zonder eenige verdoezeling, helder en klaar voor oogen te stellen, dat de toestand in hooge mate zorgwekkend is. Derhalve zien, maar ook zeggen, waar het op staat. Zulks na te laten waren sohnl- digo verzuimenis, zou getuigen van poli tieke inzinking en verwording. Bovendien. Al geven wij ons volkomen rekenschap van het „niets bestendigs hier benêen", toch verlangen wij allen, ofschoon het overig Europa grootendeels er reeds op is teruggekomen, hier te lande vooralsnog behoud van het parlementaire stelsel. Dit zal zich echter slechts zoolang staande kunnen houden als het Staatsbestel het Staatsgezag onder zijn vigueur veilig zijn. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Hcover doet een beroep op Duitschland om deel te nemen aan de Ontwapenings conferentie. Henderson pleit voor het Duit- sche standpunt. (2e blad). Gandhi in hongerstaking. (2e blad). BINNENLAND. MILLIOENENNOTA EN STAATSBE- BR00TING VOOR 1933 (1ste blad). Verhooging van Duitsche invoerrechten. (2de blad). Ernstige relletjes te 's-Gravenhage. Een agent verraderlijk gestoken. (3de blad en Laatste Berichten). Vlasfabriek te Appingedam afgpjrand. (Gem. Berichten, 3de blad). OMGEVING. De officieele opening van het nieuw9 Raadhuis te Katwijk. (3de blad). Daartoe is primordiale eiscfc, dat de leden der volksvertegenwoordiging, zich van hun ne kiezers volstrekt onafhankelijk gevoelen de en betoonende. eerbied afdwingen. Niet het minst door de wijze, waarop zij den volke onomwonden, onverschrokken de waarheid, des nondig de rwest harde, ja pijnlijke, durven voorhouden. Geve God, aan Wiens zegen alles is ge legen, dat de Eerste Kamer der Staten- Generaal haar zoo schoon verleden indach tig, gedurende de zitting, welke heden aan- vig, ook te dezen hare taak versta cn /c met groote oprechtheid en nauwgezetheid vervulle. Deze rede werd door alle leden staando aangehoord. De voorzitter spreekt vervolgens woorden van waardeering aan het adres van de heeren v. d. Lande, Arntz, Dobbel- mann en „last not least" mr. Rink, die na veeljarige werkzaamheid zijn afgetreden, als lid der Kamer. Nadat mr. Van Lanschot (R.-K.) namens de betreffende commissie rapport heeft uitgebracht over do geloofsbrieven van den voorzitter en nadat mededoeling is gedaan van de beëediging door H. M. do Koningin van baron De Vos van Steenwijk, legt de heer mr. C. H. J. A. J a n s s e n do L i m p e n s (R.-K.) in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De voorzitter wenscht den heer Janssen de Limpens geluk met diens be noeming. De vergadering wordt gesloten. WAAROM HET WEER ZOO AFKOELDE. AANVOER VAN KOUDE LUCHT. Sedert het laatst van de vorige week, toen nog warme zomerdagen voorkwamen met een maximum-temperatuur van 25 gra den Celsius, is het weer sterk afgekoeld, vooral van Maandag op Dinsdag. De val van de temperatuur was vooral groot bij do minimum-temperatuur en bedroeg ongeveer 7 graden Celsius terwijl het maar weinig gescheeld heeft of in den nacht van Maan dag op Dinsdag was de eerste nachtvorst opgetreden. Het is een volkomen normaal verschijn sel, wanneer in dezen tijd van het jaar het weer snel koeler wordt. In den regel ver loopt de daling van de temperatuur in dien tijd sneller dan de stijging in de lente. Do afkoeling der laatste dagen is echter het gevolg van de omstandigheid, dat vrij plot seling een koude Noordelijke luchtstroom is doorgekomen, die over het grootste gedeel te van Noordwest-Europa massa's koud© lucht heeft aangevoerd. Deze koude lucht stroom, uit het hooge Noorden komende, werd het eerst Zaterdagmorgen bij Ysland waargenomen. Een etmaal later was deze stroom doorgedrongen tot Schotland cn Ier land. Hij bereikte Maandagmorgen ons land, hetgeen ook geheel overeenkomt met de omstandigheid, dat het Maandagmorgen veel koeler was dan een etmaal tevoren. Met deze afkoeling, die vooral in tegen stelling met het warme weer dat eraan voorafging, zoo opvallend is, keerde de tem peratuur terug tot het niveau, dat voor dezen tijd van het jaar normaal is. (Nadruk verboden).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1