POLITIEKE ACTIE VAN KATHOLIEKE BOEREN EN TUINDERS. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Niet buiten de R.K. Staatspartij. MEER MENSCHEN UIT DE PRACTIJK IN DE KATHOLIEKE TWEEDE-KAMERFRACTIE. BUITENLAND PAN-EUROPA. DE PAN-EUROPA IDEE. Een Europeesch Congres te Bazel. Op initiatief van graaf Coudenhove-Ca- lergi, den leider der I'an-Europa-beweging, zal van 1 tot 4 October aanstaanden in Bazel, onder eere-voorzitterschap van den Franschen minister-president Herriot, ecu Europcesoh congres worden gehouden, ten doel hebbend de noodzakelijkheid van Europa's aaneensJuiting voor oogen te houden. Er zijn 19 commissies ingesteld, die zich voornamelijk met economische en poütiex- economische vraagstukken zullen bezig houden. Hiertoe behooren o-a. de Donau-commis- sie, tor bestudeering van de mogelijkheid eener aaneensluiting in het Donaugebied, de commissie voor Europeesch handelsrecht en de commissie voor de samenwerking der Rijnstaten, welke moet streven naar een politieke en economische toenadering tus- sehen Duitschland en Frankrijk, en België en Nederland. Verder is er een vredescommissde en een commissie voor de reorganisatie van den volkenbond. De Pan-Europa-idee zal blijvend worden gepropageerd door middel van voorlich ting in de pers, op de scholen, in films en door de radio. ONTWAPENING DE DUITSCHE PARITEITSEISCH. Geen Duitsch antwoord op de Engelsche nota. De rijksregeering is gisternamiddag te gen vijf uur bijeengekomen, o.m. ter bespre king vjin de situatie op het gebied der bui- tenlandsche politiek, zooals die door do Britsche nota in zake de Dmtsche pan- teitseisohen is geworden. Hoewei uiteraard aan deze nota groote beteekenis wordt toegekend, staat niettemin vast, dat aan het Duitsche standpunt in deze aangele genheid niets zal worden gewijzigd. in bevoegde kringen is men van oordeel, dat het politieke doel der Engelsohe nota is, de ontwapeningsconferentie onder allo omstandigheden te redden en een methode te vinden, welke, naar men hoopt, Duitscü- land er toe zal bewegen, weer aan de on derhandelingen deel te nemen. Het stand punt van Duitschland echter, zooals dat in het schrijven aan den voorzitter der ont wapeningsconferentie Henderson is uiteen gezet, is door de Britsche nota niet gewij zigd, zoodat de Duitsche regeering op laatstgenoemde nota niet zal antwoorden. Duitschland zal, zooals het heeft aange kondigd, de besprekingen van het bureau der ontwapeningsconferentie met aan dacht volgen en zijn besluiten laten af hangen van het verdere verloop dezer on derhandelingen. Berlijnsche persstemmen over de Engelsche nota. De Berlijnsone biauen veroordeelen al len het in de Engelsche nota tot uitdruk king gekomen standpunt der Bratsche re- geeriug ten aanzien van de geiijkgerech- tigheiusk w es tie. De „Deulscne Zeitung" spreekt van een algeneeie ineeningsveraudering van Enge land en noemt de nota een frivool memo randum. bleeds weer blijkt, dat Engeiand sedert Versailles slechts bij de sterkste •bataljons zijn heil zoekt. De „Kreuzzeitung noemt de nota een mededeeling van een schoolmeester. Men moet, alaus het blad, in het Engelscne standpunt een poging zien, zij aan zij met Frankrijk Duitschland te beletten zijn ge lijkgerechtigdheid inzake politieke weer macht te herkrijgen. De „Beri. Lokal-Anzeiger" schrijft, dat de nota zeer sterk de geheele diplomatieke en politieke wereld heelt verontrust. De „Deutsche Tageszeitung" plaatst bo ven het Londensche bericht de woorden: Hoogmoedige en onbegrijpelijke nota, en herinnert voorts aan de uitlatingen van Lloyd George; dat de zegevierende mo gendheden haar trouw inzake het bewape ningsvraagstuk schaamteloos gebroken hebben. De „Berliner Boersenzeitung" eischt van de Duitsche regeering, de tot nu toe ge voerde politiek op den zelfden voet voort te zetten. Het Duitsche volk dient er zorg voor te dragen, dat de buitenlands oh e spe culaties op de Duitsche tweedracht niet in vervulling zullen gaan. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft o-a.: Het volgens Engelsche opvat ting totaal onschuldige consultatief pact, waarover men te Lausanne in de kringen der geallieerden onderhandelde en dat ten slotte alleen met Frankrijk werd afgeslo ten, wordt thans door de Engelsche nota wel heel schril belicht. Wanneer de Engelsche regeering meent, dat zij met deze methode ons aan de con ferentietafel te Genève terug kan halen, schrijft de „Germania", dan vergist zij zich toch wel sterk omtrent den ernst van den Duitscken wil tot gelijkgerechtigheid. Wij strijden momenteel om het principe en niet om de cijfers, en deze strijd moet door staatslieden en niet door generaals gevoerd worden. „Engeland tegen het Duitsche recht" en „onbegrijpelijke Londensche nota" schrijft de „Berliner Boerscnkurier" boven het be richt. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Vóór-besprekingen. Gisteren heeft, het bureau der ontwape ningsconferentie, bestaande uit den voor zitter Henderson, den onder-voorzitter Po- litis, den rapporteur-generaal Benes, sir Eric Drummond en den directeur van de ontwapeningsafdeeling van het volken bondssecretariaat Aghnides, een eerste voorbereidende bespreking gehouden met het oog op de vergadering van het bureau op a.s. Woensdag, aldus schrijft de corres pondent van de „Msb.". De leiders van het bureau hebben beslo ten, aan het bureau Woensdag voor te stel len, gewoon voort te gaan met het door de algemeene commissie op 23 Juli aan het bureau opgedragen werk, ondanks de afwe zigheid van de Duitsohers. Vooral Henderson schijnt sterk erop te hebben aangedrongen, dat geen enkel uit stel in de werkzaamheden van het bureau zal intreden. Hij hoopt blijkbaar, dat de Duitsohers na korten tijd weder aan de beraadslagingen van het bureau zullen deelnemen. Degenen, die gisteren bijeen zijn geko men, hebben voorts besloten, Woensdag aan het bureau voor te stellen, dat in deze periode tusschen de zittingen van de alge meene commissie van 1932 en die van 1933 in, het bureau in het openbaar zal verga deren. Men neemt hier aan, dat deze eer ste nieuwe zitting van het bureau ongeveer twee weken zal duren. Henderson heeft bovendien gisteren een antwoord gezonden aan de Duitsche regee ring naar aanleiding van den brief van von Neurath, dat Duitschland voorloopig niet meer aan de bureauzittingen zal deelne men. Henderson doet een beroep op de Duitsche regeering, om een verandering van standpunt nog in overweging te willen i nemen. Henderson verklaart, dat hij als voorzit ter der ontwapeningsconferentie geen oor deel heeft uit te spreken over de ontwa- penings-bepalingen van het verdrag van Versailles, doch meent wel te mogen opmer ken, dat het voorbarig is, om zooals de Duitsche regeering gedaan heeft, thans reeds als vanzelfsprekend aan te nemen, dat de ontwapeningsconventie bij de bepa lingen van het verdrag van Versailles zal ten achterstaan. Het wegblijven van Duitschland zou ech ter het succes der ontwapeningsconferentie ernstig in gevaar kunnen brengen! DUITSCHLAND „DUITSCHE NATIONALE VEREENIGING". Nieuwe partij in Duitschland opgericht Zondag is te Berlijn op een bijeenkomst, welke -bezocht was door afgevaardigden uit alle deelen van het rijk, besloten tot de oprichting van de „Duitsche nationale vereeniging". Doel der vereeniging is, die Duitschers te groepeeren, die in de vrije en verantwoordelijke personlijkheid de ba sis zien van staat en bedrijfsleven. Er is een voorloopig bestuur samenge steld, bestaande uit de heeren Wilder- muth, Berlijn graaf Dohna, Bonnvon Wilamowitz, Berlijn en dr. Blueher, Dres den. De vergadering machtigde dit bestuur, zijn sterkte naar eigen keuze te vergroo- ten. Tot het bestuur mogen ook vrouwen behooren. GRAAF GRAVINA GESTORVEN. Graaf Gravina, de Volkenbondscommis- saris voer Danzig, is gisteravond om 10.20 in den ouderdom van 49 jaar overleden. BRITSCH-INDIE GANDHI EN DE PARIA'S. De president van de Al-Indische liga voor afschaffing van de paria-kaste te Poona heeft Gandhi uitgenoodigd om zijn aangekondigde hongerstaking te volbren gen in het missiehuis der paria's te Poona. De bedoeling is een poging te doen om een bemiddeling tot stand te brengen tusschen Gandhi en de paria's. M. M. Gandhi, de oudste zoon van den mahatma, is van Kaapstad naar Britsch- Indië vertrokken, ten einde tijdens de hon gerstaking van zijn vader aan diens zijde te vertoeven. GEVECHTEN AAN DE INDISCHE N.W. GRENS. Britsch soldaat en twee Indiërs gedood. Er worden eenige schermutselingen ge meld aan de N.W. grens van Indië. Daar bij werden een Britsch soldaat en twee Indiërs gedood. Gisteravond deed een kleine groep leden van een vijandelijken stam een aanval op het kamp te Warai; de aanval werd afgeslagen. De aanvallers lie vig gevecht plaats midden in het oerwoud gevecht plaats midden in het oerwoud waarbij ongeveer twintig leden van .den stam gedood werden. p CHINA NIEUWE PARTIJ IN CHINA. Fascistisch geaard en toenadering zoekend tot Japan. Volgens een nog niet van andere zijde bevestigd bcrioht van de „Kanton Daily News" zou maarschalk Tsang Kai Shek besloten hebben, een nieuwe partij tc stichten. De nieuwe partij zou een program krij gen. dat gebaseerd is op de beginselen van het Italiaansche fascisme. De partij zou streven naar toenadering tot Japan. BUITENL. BERICHTEN. ORKAAN BOVEN DE BAHAMAS- EILANDEN. De Engelsche minister van Koloni9n heeft een telegram ontvangen van den gou verneur der Bahamas-eilanden waarin medegedeeld wordt dat de kolonie op 5 September door een orkaan is geteisterd. Veertien personen werden gedood en 60 tot 70 menschen gewond. Geneeskundige hulp is voldoende aanwezig. Er is groote schade aangericht aan regeeringsgebouwen en par ticuliere huizen. BOTSING OP DEN ZUGSPITZ- SP00RWEG. Naar het Wolffbureau uit München meldt heeft Zaterdagavond tegen zes uur op de Kreuzeckbahn, een deel van de Beiersche Zugspitzbahn, een botsing plaats gehad tusschen een bergafwaarts rijdenden trein en een uit tegenovergestelde richting ko menden trein. Volgens de laatste berichten, welke om trent het ongeval binnenkwamen, zijn hier bij acht personen zwaar gewond. Van de zijde der directie van de Beier sche staasspoorwegen wordt medegedeeld, dat de bergafwaarts rijdende trein niet tij dig genoeg heeft gestopt. De bestuurder van den bergopwaarts rijdenden trein heeft reeds vijftig meter tevoren sterk geremd. De materieele schade is niet zeer groot. Slechts de zijwanden van den eersten wa gen van den eenen trein zijn ernstig be schadigd. STIER LOSGEBROKEN. Twee dooden, één zwaargewonde. In het dorpje Elverdingfe nabij Yperen heeft een ontzettend drama plaats gehad, waarbij twee personen het leven lieten en een derde zwaar gewond word. Op de boerderij van zekeren Jonkheer werd geconstateerd, dat een stier was los gebroken. De broeder van den boer, diens vrouw en voorts de vader van de vrouw gingen het beest terughalen. Aanvankelijk ging alles goed, doch onverwacht viel de stier den vader van de vrouw aan. De vrouw, die het gevaar zag, waarin haar va der zich bevond, trachtte den ouden man te ontzetten, doch toen wendde het dolle beest zich ook tot haar en ook haar man, die inmiddels ter hulp was gesneld, werd door het dier aangevallen. Alle drie personen werden door de horens en de pooten van het beest bewerkt. Op het hulpgeroep der slachtoffers kwamen buren ijlings toege- loopen, die het beest tenslotte overmees terden. •Het bleek, dat de oude man en de vrouw reeds aan de ernstige verwondingen waren overleden. De broer van den boer was zeer zwaar gewond en moest naar het zieken huis worden over gebraebt. WANORDELIJKHEDEN IN DUITSCH OPVOEDINGSGESTICHT. Meubilair enz. vernield. In het opvoedingsgesticht „Schloss Dehrn" te Limburg a. d. Lahn is Zondag avond ten gevolge van politieke agitatie een opstand uitgebroken. De jongens ver nielden vensters, deuren en meubilair en poogden te ontsnappen. Brandweer en veld wachters herstelden de orde, doch reeds wa-s het aan een aantal knapen gelukt te ontkomen. Vijf der raddraaiers zijn gear resteerd. De schade moet ongeveer 3000 mark bedragen. Ook in het vorige jaar is bij een brand, dien de jongens hadden veroor zaakt, groote schade aan het gesticht toe gebracht. HET BROOD, DAT BIJNA EEN OPSTAND VERWEKTE. Een woedende menigte bedreigt een coöperatieven winkel te Moskou, Een Mo&kousche huismoeder, aldus meldt de „Daily Express" die, na urenlang in de rij voor een der officieele coöperatieve win kels te hebben gestaan, erin geslaagd was, een brood machtig te worden, kwam thuis bij het aansnijden van het kostelijk voedsel tot de ontdekking, dat er behalve meel en melk nog een andere, meer harde substan tie in verborgen zat. Zij stelde een nader onderzoek in en dolf meD haar mes een voorwerp op, dat de mensch gewoon is aan zijn voeten te dra gen, n.l. een schoen en niet eens een nieu wen schoen, doch een oud, afgedragen exemplaar, dat haar bovendien niet paste, I omdat het waarschijnlijk toebehoord had aan een op grooten voet levenden sovjet werkman. Hevig verbolgen, begaf zich de huismoe der, die met dergelijk materiaal het honge rig gezin met op krachten kon houden, op weg naar den coöperatieven winkel, waar zij 't corpus dilicti toonde aan de lange menschenrij, welke nog steeds geduldig te wachten stond, tot het haar beurt was. De rij ondersteunde terstond den eisch der huismoeder, die verlangde, dat het brood geruild zou worden, wat echter door den leider van een winkel werd geweigerd onder voorgeven, dat „het" een ongelukje was. De menigte nam echter zulk een houding aan en uitte zulke bedreigingen, dat het brood tenslotte werd geruild voor een an- I der. I De woede der menigte was vooral te wij- i ten aan haar geloof, dat de schoen wees op een terugkeer naar de vroegere praktijken van de „saboteerders", die spijkers, glas, stukken van oude kleeren en papier in het brood mengden, om de regeering ender de j arbeiders in discrediet te brengen. Sinds eenigen tijd had zich te Leiden en Omgeving een voorloopig comité van per sonen uit den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond gevormd, om te trachten te komen tot een meer reoht- streeksche vertegenwoordiging in de Sta- ten-Generaal. In verschillende circulaires werd dit idee nader uiteengezet en in een daarvan heette het, dat de zoo abnormale tijdsom standigheden dezen wensch nog levendi ger hadden doen worden. Daarom waren deze personen bijeen gekomen om de vraag te bespreken: Is het wenschelijk, dat bij de verkiezingen in 1933 meer practische landbouwcan-didaten worden gesteld?. En zoo deze vraag bevestigend werd beant woord, daaraan de volgende toe te voe gen Hoe daartoe te geraken De eerste vraag werd door deze perso nen unaniem bevestigend beantwoord en wel in hoofdzaak op deze gronden. Ten eerste, omdat zij, ofschoon ten volle apprecieerend hetgeen de Katholieke landbouwcandidaten in het belang van den landbouw deden, toch meenen, dat ze toch meer zouden hebben kunnen berei ken, indien ze bij hun pogen in de Tweede Kamer den steun hadden van mannen uit de practijk. 't Is hu eenmaal een feit, aldus lezen we in bedoelde circulaire, dagelijks in ge sprekken en in de pers te moeten consta- teeren, dat niet-landbouwers zich moeilijk de nooden van den landbouw kunnen in denken en vooral van den thans daarin heerschenden noodtoestand geen flauw begrip hebben. Waar het bovendien in alle zaken een voordeel is, als theorie en practijk hand aan hand gaan, zoo meende men, dat 't al dus voor de boeren en tuinders nuttig zou zijn, indien zij naast de zoo te noemen theoretische vertegenwoordigers er ook enkele hadden, die door eigen practische ervaring deze konden torzijde staan. Ten tweede, omdat waar de nood der tijden zeer dringt, hen gevaar ook groot is, dat, indien niet aan de, gerechtvaardigde wenschen der boeren en tuinders zou wor den toegemoet gekomen, velen op andere partijen (o.a. den plattelandersbond) zou den gaan stemmen, welke wel aan hunne wenschen tegemoet kwamen. Daardoor zou dan groot gevaar bestaan, dat zulks ern stige afbreuk zou doen aan de Katholieke Staatspartij zelve. In het bovenstaande ligt het antwoord op de tweede vraag reeds opgesloten, dat de actie slechts gevoerd mag worden in het verband met de R.-K. Staatspartij. Het voorloopig comité van actie had nu tegen gisteravond in café Zomerlust te Lei den een vergadering uitgeschreven, ten einde verdere planne voor deze actie te bespreken. De opkomst voor deze vergadering was opmerkelijk. Niet alleen uit Leiden en on middellijke omgeving, maar ook uit de Haarlemmermeer, uit den Noord en Zuid Schermer en van boven Rotterdam waren hoeren en tuinders aanwezig. De verga-dering werd gepresideerd door den heer J. B. Wesselingh uit Leiden, die mededeelde, dat een driestar in de „Leid- sche Courant", naar aanleiding waarvan hij zelf eenige artikelen had geschreven, de oorzaak was van de begonnen actie. Deze was niet gericht aan de organisatie van. den L. T. B. of den Tuindersbond, doch tot de personen, die van deze organisaties deel uitmaken. Spr. herinnert vervolgens aan het ver loop der besprekingen en petit comité, zoo als hierboven reeds is gezegd en wijst er op, hoe ook' Limburg een afzonderlijke R.-K. Boerenpartij heeft, Drente een Boe renbond, enz Het betreft hier geen crisisvergadering, geen varkensweb, geen zuivelwet-bespre- king, de vraag wordt alleen gesteld, of het gewensebt is, dat de boeren naast of ter vervanging van zittende Kamerleden zit ting krijgen in de Kamer als mannen van de practijk. Het is eigenaardig, aldus spr., dat de Katholieke Staatspartij met ruim dertig afgevaardigden geen enkelen practischen boer in de Kamer heeft, terwijl de A.-R. met 11 leden den heer v. d. Heuvel en de Chr.-Hist. met 7 leden den heer Weitkamp hebben. Spr. deelt dan mede, dat hem uit ver schillende plaatsen. o.a. uit Groenlo, 's-Hee- renhoek, Gouda, Nieuwerkerk, ea. adhae- sie-betuigingen gewerden voor deze begon nen actie. Voorts, dat het absoluut niet in de bedoeling van het comité ligt te agee- ren tegen de afgevaardigden, die den land bouw in de Kamer vertegenwoordigen, maar met een variatie op een bekend ge zegde, zou spr. willen zeggen: het is een burger nu eenmaal niet wijs te maken hoe een boer aan den kost komt. De afgevaar digden, die men zich dan wel wenscht, be hoeven natuurlijk niet de eerste de bes ten te wezen, maar mensohen met heldere koppen en gezond verstand, in ieder ge val geen ik-zuchtigen. Het ligt voorts in de bedoeling deze ac tie te ontplooien in overleg met de R.-K. Staatspartij. Het streven is dan ook alleen de Katholieke boeren en tuinders over het geheele land wakker te roepen, hun hand- leekeningen te verzamelen en vergezeld van een request op te zenden of te over handigen aan de R.-K. Staatspartij. In dat equest zal tot uitdrukking komen het- i geen er leeft onder de boeren. Na deze inleiding gaf de voorzitter het woord aan de vergadering en er werd ge durende eenige uren uitvoerig van gedach ten gewisseld. De heer Paardekooper (Oegstgeest) maakte den voorz. er allereerst op attent, dat er wel een practische boer voor de R.-K. Staatspartij zitting heeft, n.l. de heer Ja cob Vos. Spr. meende, dat er niet veel boe ren of tuinders zullen zijn, die het met den ontplooiden gedachtengang niet eens zullen zijn. De belangen van boeren en tuinders zijn inderdaad wel wat op den achtergrond geraakt en de Evenredige Vertegenwoordiging heeft daar mede schuld aan. De heer Sjerp (Hem N.-H.) wees er op, dat men niet tevreden behoeft te zijn met een enkelen of een paar vertegenwoordi gers, er mogen er gerust meerderen zijn, Het moeten echter menschen zijn met prac tische en theoretische kennis, niet een figuur als Rraat, want dan slaan de boe ren een figuur. Voorts hoopte spr. op het welslagen van de actie, niet alleen voor land- en tuinbouw, maar voor de geheele Nederlandsche Katholieke part-ij. De heer van Leeuwen (Berkel) vindt het jammer, dat de actie niet via den Ned. Boeren- en Tuindersbond wordt gevoerd, 't Is wel waar, dat de soc. organisaties niet aan politiek mogen doen, maar die bepa ling wordt niet door alle sociale organisa ties nageleefd, waarvoor spr. verwees naar het R.-K. Werklieden Verbond. De heer de Wildt (Nieuw Vennep) be toogde, dat nu de vergaderingen der kie#- vereenigingen weer beginnen, de boeren en tuinders klaar moeten staan, opdat men niet, wanneer de actie eenigen tijd in be slag heeft genomen, zegge, dat de boertjes weer achteraan komen. Over het algemeen hebben zij maar met zich laten sollen. Het boeren- en tuindersbelang is niet enkel een plattelandsbelang, maar ook een be lang van den middenstand en den stede ling, want als het den boer niet goed gaat, gaat het niemand goed. Voorts memoreert hij de invoering van de Tarwewet, de Sui- kerbietenwet, de wet voor de Vlasindus- trie, den Zuivel en de Varkenscrisiswet, die wel iets maar toch lang niet alles voor den boer hebben bereikt. Het jaar 1933 zal dan ook zijn een jaar van op- of onder gang. Verder wijst hij op den voortgang van communisme en socialisme, die hot platteland willen vergruizelen. Laten we "ons, aldus spr., er voor wachten, dat het ons vergaat als Rusland. Daarom spoort hij* aan als één man te stemmen op de boe ren van de groslijst, terwijl hij besluit met een woord van hulde aan den voorzitter, die het initiatief nam tot deze actie. De heer van der Weyden (voorloopig co mité) vindt het onjuist, dat de 31 Kamer leden adviseurs van den Partijraad zijn, terwijl naar zijn oordeel de verdeeling der kwaliteitszetels eveneens verandering moet ondergaan. De heer Mathot (Boskoop) zegt, dat als iedere stand zijn vertegenwoordiger wil hebben, men zetels tekort zal komen. Hij vraagt echter, of alle boeren en tuinders wel voldoende de vergaderingen der kies- vereeniging bezoeken. In Boskoop b.v. wa ren van de 600 leden der kiesvereeniging slechts 17 leden opgekomen. Als de boe ren zich meer met de politiek bemoeiden, zou de politiek zich wel meer met hen be- De heer Duinisveld (Zoetermeer voor!, com.) wijst er; op, dat er onder de bloem van Zuid- en Noord-Holland's katholieken een wanhoopsstemming heerscht. Bovendien, het mag niet aldus worden, dat men zich overgeleverd ziet aan communisten of so cialisten, die het voor deze of gene groep willen opnemen, indien zij er politiek voor deel inzien. Daarom moet men, binnen het raam der Staatspartij, de geestelijke be ginselen niet verwaarloozen, trachten te bereiken wat noodzakelijk is. De heer Verkley (Sassenheim voorl. com.) stelt de vraag, of -de Staatspartij dan zoo in gebreke is gebleven, dat er aldus moet worden opgetreden en betoogt hierop, dat de Katholieke Staatspartij inderdaad het leeuwenaandeel heeft van hetgeen voor boeren en tuinders is verkregen. Alleen missen de afgevaardigden de noodige prac tische voorlichting. De heer Lieverse (Hoogmade) zou een afvaardiging willen zien van vijf patroons en vijf arbeiders in de Kamer. Dit idee heeft hij in de Kamer Centrale Leiden ook reeds geopperd, doch hij vond geen aan hang. De heer Klein (Uithoorn) zegt te voe len, dat er iets zal moeten gebeuren. Op de vraag van den heer Verkley vraagt bij, wat de Kath. Kamerfractie dan heeft ge daan vor de tuinders. Deze hebben in drie jaar geen winst gemaakt. Het platteland zal volgens spr. goed doen voortaan geen onderwijzers of notarissen, maar boeren en tuinders af te vaardigen. Deze, niet de eerste zijn de vertegenwoordigers van het volk. De voorzitter beantwoordde hierna da verschillende sprekers en betoogt nog maals, dat het er juist om te doen is de menschen warm te maken om zich straks in de kiesvereeniging te laten gelden. Wat het optreden der regeering be treft, betoogt spr. nog, dat zij te laat heeft ingezien, dat er steunmaatregelen moesten worden genomen. Zoover had men het niet moeten laten komen. Men had geen crisis pachtwet moeten noodig ma-ken, de contin-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6