BERICHT. Advertentiën DINSDAG 20 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 ept. 1032, medegedeeld door bet Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 769.5 te Vestmanocr Laagste barometerst.: 740.6 te Abisko. Verwachting tot den avond van 21 Sept.: Zwakke tot matige Noordelijke tot Oos telijke wind, meest half bewolkt, wei nig of geen regen, aanvankelijk iets kouder, mogelijk nachtvorst. De depressie over Scandinavië trekt in diepte afnemend NoordOostwaarts, maar brengt nog regen en krachtige Noordwes telijke winden aan de Noorsche kust en buiig weer aan de Duitsche Oostzeekust. Do Zuid-Westelijkke depressie vult op, de hooge drukking bij IJsland breidde zich over ons land uit, zoodat in onze omge ving de kans op regen afneemt. Op de Britsche eilanden is het dientengevolge zeer koud geworden voor de tijd van het jaar. Op een hooggelegen plaats in Schot land kwam vorst voor. Ook het binnen land van Scandinavië heeft in den nacht vorst gehad, in Frankrijk en Oost-Duitsch- land houdt het warme weer nog aan. In- Hoog water te Katwijk aan Zee op Woensdag 21 September voorm. 7.05 uur en nam. 7.30 uur. dien de hooge drukking zich verder over het Oostzeegebied uitbreidt en da druk in Frankrijk laag blijft, is een periode van Oostenwind met opklaring, 'maar koude nachten te wachten. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 15.— gr. C. HOOG WATER LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 7.32 uur tot Woensdagmorgen 6.13 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminr., Hooge Rijndijk hedenmorgen 7 uur 18, 12 uur 18.5 en 3 uur 19 gr. C. Zweminr. „De Zijl", hedenmorgen 7 uur 16, 12 uur 16.5 en 3 uur 17 gr. C. Zij die zich vanaf heden abonneeren op „De Leidsche Courant", ontvangen de nog verschijnende nummers tot 1 October a.s. gratis. DE ADMINISTRATIE. Hedenmiddag to 5 uur heeft de opening plaats gehad, alleen echter voor dineeren- dcn. Morgen is het bedrijf geheel in wor king en wel van 122 uur warme lunch, van 57 uur diner en verder don gchee- lon dag h la oarto. In de toekomst zal er tevens nog gelegenheid zijn een zitje te bekomen op den daktuin. Dat dit een go- zolligo verpoozing belooft aan zulk een drukke straat, behoeft niet te worden ge zegd! Handelsregister K. v. K. Wijziging 6142. Handelsonderneming „Suero". Leiden, van Oldenbarneveltstraat 32. Handel in hygiënisch verpakte suiker. De zaak is verplaatst naar: Oegstgeest, Emnialaan 44. Majoor N. T. Carstens, hoofdinstructeur bij het 6e regiment veldartillerie hier ter stede, wordt 1 November overgeplaatst bij den generalen staf en is bestemd tot chef van den staf der Ie divisie te 's-Gra- venhage. Kapitein A. H. Schimmel, adjunct-chef van den staf der IVe divisie te Amersfoort, wordt 1 November bevorderd tot majoor en is bestemd tot hoofdinstructeur bij het 6e regiment veldartillerie hier ter stede. Mej. W. J. Meijer alhier staat als no. 2 op de aanbeveling ter benoeming van een tijdelijk leerares in de oude talen aan het Gymnasium te Delft. Door de Mij. tot Bedding van drenke lingen is aan den heer D. W. Dee, meter- opnemer aan de Lichtfabrieken alhier, het diploma plus een bedrag in geld toegekend wegens het redden van een jongen in de Zuidbuurt te Zoeterwoude. 'Bleeds in 1923 werd den heer Dee even eens voor redding een zilveren medaille toegekend. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Maan dag 10 October a.s. Bij de Uitgeversfirma P. C. van Does- burgh is verschenen het Jaarboek der Rijks universiteit alhier voor 1932, bevattende alle bijzonderheden betreffende de tegen- woordigen staat der universiteit, de ge schiedenis der universiteit gedurende het academiejaar 19311932 en de opgaven be treffende de overige universiteiten en hoo- gescholen in Nederland en Nederlandsch- Indië. idem, op proefschrift getiteld: „Nitra- tie van Meta-chloor- en Broom-aniline-de- rivaten", de heer M. M. de Monchy, gebo ren te 's-Gravenhage; idem, op proefschrift getiteld: „Nitro- en Broom- nitro-derivaten van Para-amino- acetophenon", de heer C. W. Raadsveld, geboren te Zutphcn. LAATSTE BERICHTEN WINKELBRAND TE KATWIJK. Hedennacht heeft een hevige brand ge woed in een winkel aan de Stationstraat te K a t w ij k aan Zee. Met twee stra len op do waterleiding was de brandweer een uur na het uitbreken den brand mees ter. De bewoners moesten zich door het bo venraam over het dak van een belendend peroeel redden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. BRAND IN EEN NETTEN-PAKHUIS. Hedenmorgen vroeg heeft een zware brand gewoed in het pakhuis van do ree- derij van J. J. v. d. Tooren aan de Stevin- straat 29, te Scheveningen. Buren ontdekten te 4.15 uur dat op de tweede verdieping van het gebouw waar in zich naast het woonhuis het nettenpak- huis bevindt, dikke rookwolken en felle vlammen te zien waren. Zij waarschuwden onmiddellijk de brandweer. Uiteraard was de strijd tegen het vuur niet gemakkelijk, daar zich op deze ver dieping veel brandbaar nettenmateriaal bevond, doch nadat vele stralen gedurende eenigen tijd op de brandende massa wa ren geworpen, verminderde de vuurgloed tot een smeulende rookende massa, waar van verder alle gevaar voor uitbreiding van den brand was geweken. De schade is vrij aanzienlijk. Behalve de tweede verdieping werd ook de eerste etage door het bluschwater aangetast. De oorzaak van den brand is vermoede lijk kortsluiting. Op het tijdstip van den brand was in het pakhuis niemand aanwe zig. D00DELIJK VERKEERSONGEVAL. Hedenmorgen omstreeks zes uur reed de 54-jarige heer Klaas ten Have, wonende te Niezijl, per fiets in de richting Groningen. Te Noordhorn werd de wielrijder door een auto van de Thermogenische fabriek te Bergum aangereden. De zijwand van de auto raakte het hoofd van den man. Hij was op slag dood. Een streng onderzoek wordt ingesteld. MISDRIJF? Hedenmorgen is de ongeveer 50-jarige F. Wijtstra, afkomstig uit Leeuwarden, die te Heerenveen in een café verbijlf houdt in een sloot verdronken gevonden. Omtrent de oorzaak van het ongeval doen allerlei geruchten de ronde. Het lijk is in beslag genomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Uit de te verrichten sectie zal moeten wor den uitgemaakt, in hoeverre hier van mis drijf of ongeluk sprake is. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. TELEGRAMMEN GANDHI'S HONGERSTAKING HEDEN BEGONNEN. Algemeene boetedag voor Hindoe-bevolking BOMBAY, 20 Sep. (V.D.). Gandhi heeft gisteren nogmaals uitdrukkelijk aangekon digd dat zijn hongeractie, die hij indien de huidige communale wetgeving gehandhaafd blijft voornemens is voort te zetten tot de dood er op volgt, heden begint. Van alle kanten worden pogingen gedaan om hem i van zijn voornemen af te brengen. Heden j zullen alle scholen, universiteiten, markten en zaken gesloten zijn, terwijl de Hindoes zijn opgeroepen om zich eveneens boete op te leggen. Teneinde te trachten de kwestie alsnog tot oplossing te brengen begint heden te Bombay een groote conferentie waaraan wordt deelgenomen door vertegenwoordi gers van alle Hindoe-kasten, ook van de pa ria's, in de hoop dat overeenstemming kan worden bereikt. Uit Durban wordt gemeld, dat de oudste zoon van Mahatma Gandhi uit Zuid-Afrika naar Indië is vertrokken om zijn vader weer te zien alvorens deze zijn voornemen tot uitvoering heeft gebracht. BOMBAY, 20 Sept. (V.D.). Dinsdagmid dag precies om 12 uur begon Gandhi in de gevangenis van Yeravdi zijn aangekondig de hongerstaking. Hij wil deze hongersta king tot den dood toe volhouden, indien het voornemen de onderdrukte klasse een afzonderlijk kiesrecht te geven niet jvordt ingetrokken. Gandhi heeft het hem door de Indische Regeering voorgestelde ontslag uit de ge vangenis afgewezen, daar hij met de be paalde vrijheidsbeperkingen geen genoegen kan nemen. Hij zal daarom zijn hongerstaking in de gevangenis volhouden, daar de autoriteiten hem nauwelijks met geweld zullen kunnen verwijderen. Hij heeft evenwel volle vrijheid van be weging, mag ongehinderd de gevangenis in- en uitgaan en bezoek ontvangen van wien hij wil. Voordat Gadhi zijn Hongerstaking be gon, nam hij zijn laatste maaltijd, bestaan de uit brood, in water geweekte dadels, to maten, sinaasappelen en melk. Toen hij met eten klaar was, overhandigde hem zijn se cretaris Desai niet bevende handen zijn gebruikelijke citroensap met soda-water. Gandhi zeide eohter: Mijn vastentijd is BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. City: Volwassenen. Luxor: Afgekeurd. Trjanon: Afgekeurd. Ook Uiec: Oppassen! Zeker, de wachter zorgt voor Uw veiligheid. Maar., hij kan falen. En daarom: óók bij BEWAAKTE overwegen geldt het parool: OPPASSENI begonnen, waarop hij, zijn secretaris en de aanwezige leider der Hindoe's Patel een lang gebed uitspraken. Drie uur na het begin van de honger staking deelde de arts van Gandhi mede, dat deze onpasselijk was geworden en vooreerst geen bezoek mocht ontvangen. Drie deviezensmokkelaars gearresteerd. BERLIJN, 20 Sept. (V.D.). De bankiers Hans Becker en Hans Richau, eigenaars van de bankzaak Johann Julius Becker in de Dorotheenstrasse te Berlijn en de effec tenmakelaar Helmuth Bachmann zijn op last van de douane-autoriteiten gearres teerd, aangezien zij voor een bedrag van ruim een half millioen mark aan Duitsche effecten uit Nederland naar Berlijn hebben overgebracht en de opbrengst in strijd met de deviezenverordening weer naar Amster dam terug hebben gesmokkeld. Tegen een borgstelling zijn de beklaagden voorloopig in vrijheid gesteld. Incidenten tijdens een rede van Greszinski te Kopenhagen. KOPENHAGEN, 20 Sept. (V. D.). De oud-politiepresident van Berlijn, Grzes zinski zou gisteravond in het Vakvoreeni- gingshuis te Kopenhagen een redevoering voor de sociaal-democratische partij hou den. In de zaal bleek een vrij groot aantal communisten aanwezig te zijn, die Grzes- zinski, toen hij in de zaal verscheen, be groetten met den uitroep: „Bloedhond", die door de sociaal-democraten werd be antwoord met „Vrijheid", Een ware or gaan brak in de zaal los, en toon Grzes- zinski met zijn rede wilde beginnen, suisde een, ware regen van tomaten door de zaal naar het podium los. Grzeszinski zelf werd door eenige tomaten getroffen en moest achtef het spreekgestoelte dekking zoeken. In de zaal ontstond een vechtpartij tus- schen communisten en jong-socialisten die met stoelen op elkaar in sloegen. Pas na twintig minuten was men er in geslaagd de communisten uit de zaal te verwijderen en kon de Pruisiche oud-minister met zijn rede beginnen. Hij verklaarde dat de regcering van von Papen een mislukking was geble ken, nadat zij alles in scherven had ge slagen. De communisten droegen de schuld, dat de arbeiders niet de meerderheid in alle parlementen hadden. Reeds 34 jaar had Grzeszinski nu reeds in politieke par tijen en vakbeweging gewerkt, doch zoo iets als hem thans in Kopenhagen was overkomen, had hij nog nooit beleefd. Een dergelijk schandaal zou in Duitschland tus- schen arbeiders onmogelijk zijn. Ook buiten, voor het Vakvereenigings- huis, kwam het tot incidenten en moesten ongeveer 150 politie-agenten met de gum mistok tegen de menigte optreden. Een aantal gewonden moest naar het zieken- i huis worden overgebracht. Zeven commu- j nisten werden gearresteerd en Grzeszinski kon slechts onder politie-bescherming zijn hotel bereiken. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn - 59.28l/2 Londen 8.641/0 New York 2.49 Parijs 9.753/4 Brussel 34.52 Zwitserland 48.03 Milaan -12.80 Madrid 20.40 Oslo 43.40 Kopenhagen 44.85 Stockholm 44.40 YYeenen Praag 7.36 Boedapest BEURSOVERZICHT. De Amsterdamsohe fondsenmarkt had heden een gedrukt voorkomen onder den invloed vaji de reactie die in Wallstreet heeft plaats gevonden en de minder opti mistische berichten omtrent 'den economi- schen toestand in de Ver. Staten. De han del was wederom zeer stil, omdat men niet grif was met aanbieding. De koersver liezen bleven daardoor beperkt. Kon. Olie daalden lot '160. De Amerik. soorten ver keerden in reactie. Aku's enkele punten lager Philips vrij goed prijshoudend, doch Unilevers leden een klein verlies Rubbers ondergingen de invlood van zwakkere ten- denz op de Rubbermarkt. A'dam Rubbers verloren 2 pet. Tabakken weinig veranderd Suikers flauw H.V.A.'b reageerden tot 190. Amerikanen bepaald zwak, doch later trad een gedeeltelijk herstel in. Prol. 1 pet. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Elisabeth Jansje d. v. H- Struik en J. van As. Nicolaas z. v. N. van F.s en J. H- van Borkesteijn. Cornelia Christina dr. v. L. Develing en C. Chr. Pracht. Dirkje Cornelia <1. v. J. de Groot en W. Mooy. Rina Jacoba d. v. A. D. Deussen en J. P. C. Schenkovcld. Jaco bus Bernardus z. v. B. A. Kennedee en A. II. \V. Knijneiiburg. Margaretha Corne lia d. v. C. van der Tuin en J. J. H. Boots gezel. Susanna Adriana d. v. J. Keizer en M. Bekooij. Overleden: A. Rohaft ongeh. m. 57 j. A. Klinkenberg m. 77 j. Gctro u w d: J. A. Oomen jm. on \V. J. J. Koekenbier jd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 Sept. GroentenveHing. Per 100 stuks: Andijvie 0.401.20, kroten 1.001.80, komkommers f 1.108.50, bloemkool I 5.40—12.90, bloemkool II 1.00—5.90, roodekool 2.10-1.80, savoye- kool 4.505.70, groenekool 1.103.40, meloenen 224, pieterselie 0.501.00, prei 1.40—250, propsalade 0.4O— 3.20, selderie 0.50—1.10, bleekselderie 22—24 wortelen 1.20—5.40, rabarber 20—50 cent perziken 210, per 100 kg.: kroten 12 kroten gek. 58, snijboonen 344, stokboonen 526, pronkboonon 35, stamboonen 415, postelein 1017, spinazie 1425, tomaten A 1.60, B 2.50, C 1.40, CO 1.00, uien 2.10— 3.90, spruiten I 12—13. 20 Sept. Vette Varkens. Aangevoerd 487 totaal, waarvan 339 zwaar 2627 cent en 148 lioht 24—25 cent per kg. levend ge wicht. Handel tamelijk vlug. PURMEREND, 20 Sept. Kaas. 18 kleine fabriekskaas per 60 kilo met Rijksinerk 23.—, 1 Goudsche per 50 kilo met Rijks- merk 21.50. Aanvoer 5000 kg. Handel matig. Boter. Aanvoer 1601 kg. Goobotor 1.35—1.60 en weiboter 1.25—1.40 por kg. BODEGRAVEN, 20 Sept. Kaas. Aange voerd 339 partijen Goudsche kaas, waar onder 336 met rijksmerk, totaal 11884 stuks, wegende 144956 kg. Prijs met R.M. Ie soort 26—29, 2e soort 21—24, zwaar dere tot 32. Handel matig. ROTTERDAM, 20 Sept. Vee. Aange voerd: 225 paarden, 36 veulens, 994 magcro runderen, 875 vette runderen, 255 vette kal veren, 563 nuchtere kalveren, 730 graskal veren, 224 schapon of lammeren, 3 varkens en overloopers, 29 biggen, 123 bokken of geiten. Prijzen per half kg.: koeien 14—15.5 25—27.5 en 31—37.5 cent; ossen 17—18, 22.525 en 2830 cent, stieren 1417, 10— 21 en 2326 cent, vette kalveren 27.5— 32.5, 3541 en 47.5—50 cent, graskalveren 1115 cent. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeion 120230, stieren 50 300, graskalvercn 1040, werkpaarden 110280, 8lachtpaarden 110160, hitten GO120, veulens 40—70, nuchtere fok- kalveren 8—16, nuchtere slachtkalveren 4—7.50, kalfkocien 1.302.40, pinken 40—85, vaarzen 80125, biggen 47, biggen per week 4070 cent Getrouwd: 8550 J. A. OOMEN en W. J. J. KOEKENBIER, die, ook mede namens weder- zjjdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Oosterhout (N.H.), 20 Sopt.'32 Arondstruat 11. t Heden overleed, na een kortstondige ziek te, na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten der Sterven den, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootva der, do heer 7112 FELIX PROSPER JOSEPH SOUPART, in den ouderdom van 70 jaar, eerder weduwnaar van MATHILDE MARIA BALHAN. Uit aller naam: Wed. SOUPART— POMMEé Kinderen en Kleinkinderen. Leiden, 19 Sept. 1932. Catharinastraat 2. Algem. kennisgeving. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen bij het over lijden van mijn geliefde Echt* genoote, 8556 HERMINA SUSANNA BILOERBEEK geboren VAN GEEN HUIZEN, betuig ik, medo immens do kinderen, mijn hartolijken dank. H. W. BILDERBEEK. Limburg Stirumstr. 15. J. J. C. AMENT. t Lid der Tweede Kamer. Heden is overleden de heer J. J. C. Ament, lid der Tweede Kamer, directeur van den Limburgschen Land- en Tuin bouwschool te Roermond. De heer Ament werd 21 Mei 1864 gebo ren. Hij studeerde te Rolduc. Behalve directeur van den Limburg schen Land- en Tuinbouwbond was de heer Ament voorzitter van den Zuid-Ne- derl. Zuivelbond. In 1922 werd hij als candidaat van de R.-K. Staatspartij tot lid der Tweede Ka mer gekozen. De overledene was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. De ter-aarde-bestelling van den overle dene zal te Roermond geschieden. STADSNIEUWS CRISIS-COMITé. Subcommissie Ontwikkeling en Ontspanning. De onderscheidene Sportvereenigingen, die hun terreinen voor het voetballen voor de Werkloozen beschikbaar hadden ge steld, hebben deze toezegging tegen den aanvang van de competities moeten terug trekken. Zeer tot haar spijt moet daarom de Subcommissie mededeelen, dat zij vanaf heden niet meer in staat is gelegenheid tot beoefening der voetbalsport aan de Werkloozen te geven. HUIZE „ZARSE". De tearoom „Zarse" heeft zich in den betrekkelijk korten tijd van haar bestaan ©en algemeene bekendheid weten te ver werven. Het gebouw aan den Stationsweg was echter in dien korten tijd reeds veel te klein geworden, om degenen, die aldaar de lunch of het diner gebruikten, te be vatten, hetgeen tot gevolg had, dat de energieke onderneemster besloot er een huis bij te bouwen, dat een plaats vond in den grooten naastliggenden tuin. Dit huis bestaat voorloopig uit een flinke, keurig ingerichte eetzaal, onder architectuur van den heer van Straaten door den aannemer van der Pla9 gebouwd. Het schilderwerk werd verzorgd door den heer Rietkerken, de centrale verwarming werd aangelegd door den heer Joh. Kager, terwijl de stof feering en meubileering door de fa. Loeb werd uitgevoerd. Er is tevens gezorgd voor keurige toiletten. De wethouder voor Sociale Zaken, de heer Mr. A. J. Romijn, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. Op een bouwwerk aan de van Alkemade- laan te Den Haag kreeg gistermiddag de 47-jarige werkman J. P., wonende te Lei den, een steen op zijn voet. Met een breuk van den linkervoet werd hij opgenomen in het Diaconessenhuis aan de Bronovolaan. T00NEEL. 'n Zomerzotheid. Gezelschap Saai born N.V. Wij waren gisteravond nog juist genoeg in zomerstemming om het grappige ver haal van Cissy van Marxveldt ,,'n Zomer zotheid", in 7 tafereelen bewerkt voor de planken, te kunnen waardeeren. Er was zon op het tooneel, veel groen, jeugd, zomertoiletjes en het tempo van het jolige studentenleven. Julia de Gruyter rende als een echte robbedoes van 'n Erica door de zeven ta- freelen heen, gesecondeerd door 'n hoogst amusante aanstellerige Ella van Loui se Kooiman, beiden verliefd op den jonk heer Padt v. Heijdendaal. Maar het aan stellerige spook van 'n Ella vliegt er na tuurlijk in, want de echter jonkheer (Ferd. Sterneberg) is de chauffeur en deze is ver liefd geraakt op de ronde Erica. Erica keek meer naar „den leuken jongen" en Ella naar den titel. Enfin, u kent het boek waarschijnlijk wel en anders is het heels vertelsel gauw weergegeven in de ver melding, dat het hier een paar studenten betreft, die een groepje meisjes studenten voor den mal houdt, door den echten jon ker te verdonkeremanen tot chauffeur, ter wijl een pseudo-jonker (hier Rien v. Nop pen) de „honneurs" waarneemt. Deze zo merzotheid loopt dan natuurlijk uit op het bekende einde: ze krijgen mekaar. Een aardig spel, dat alleszins geschikt is, om in het begin van het seizoen ons eon paar uur aangenaam bezig te houden. De zaal was, althans wat parterre be treft, goed gevuld. ACADEMIENIEUWS LEIDEN: - Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: Eenige onderzoekingen over Absorptie en Osmose", de heer C. L. do Vries, geboren to 's-Gravenhage;

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3