Onze Vacantie-Fotowedstrijd DE MOEILIJKE BESLISSING KLIK 1 GEIJTENBEEK'S FOTOHANDEL! ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Maar... de teerling is geworpen Dit is het einde. Het roemvol einde van onzen fotowed strijd. Versta mij goed! Het waren vacantie- foto's, dat wil zeggen, foto's, die gemaakt waren tijdens de vriendelijk dagen der va cantia. Misschien zult u zeggen, dat wij deze interpretatie wel wat eerder hadden De prijzen. 1. Ihagee klap-camera 6X9 met anastigmaat lens. 2.Agfa Box-camera 6X9 met special lens. 3. Zeiss-Ikon Box-Tengor 4 y2 X 6. 4. Kodak-Brownie 6X9. 5. 4 deelig metaal-statief. 6. Leeren camera-tasch. 7. Vulpenhouder. 8. Vulpenhouder. 9. Vulpenhouder. 10. Vulpenhouder. EEN RUSTIG PLEKJE. Ingezonden door G. Th. Deters, A 52, Oude-Wetering. kunnen geven. Maar mochten wij niet ver onderstellen, dat onze lezers voldoende lo- gischen zin hadden om zelf reeds aan stonds te begrijpen, dat de grens tusschen foto's in 't algemeen en speciale vakantie foto's moeilijk te trekken valt? Nu zijn grenzen op zich toch al eigen aardige dingen en vooral landsgrenzen, want die kronkelen bovendien nog op zeer geheimzinnige wijze, zoodat het moeilijk i3 uit te maken of men zich aan deze of gene zijde van de grens bevindt. De grens is hoogstens hier en daar te kennen aan een gewapende soldaat en dat is nog gevaarlijk op den koop toe. Met de grens tusschen gewone algemee- ne foto's en speciale vacantiefoto's is het wel niet zoo gevaarlijk, maar minstens even eigenaardig gesteld. Waar is die grens? De grootste wijze zal dit niet kunnen uitmaken. Een vacantiefoto kan een foto zijn, die in de vacantie is vervaardigd en is meestal een foto, die een stuk vakantiepret tot on derwerp heeft. Natuurlijk heeft dit onderscheid wel zijn stempel gedrukt op de keuze bij het toe kennen der prijzen. Echte vacantie-foto's kwamen eerder in aanmerking, dan die foto's, die nog van alles buiten de vacantie konden voorstellen. Maar toch konden wij er niet aan ontko men om ook enkele van de laatste te be kronen. Wij wijzen in dat verband op de zesde en de negende prijs, die aan zulk genre foto's zijn toegekend. Bij de keuze hebben wij echter niet al leen op ons eigen het zij in alle beschei denheid gezegd feilloos oordeel willen afgaan en daarom hebben wij de mede werking ingeroepen van een bij uitstek des kundige, die dagelijks gedurende den ge- U moet echter over de taak van een foto redacteur niet zoo heel gek denken. Vooreerst is daar het feit, dat wij zelf onze vacantie al te pakken hadden en dus met een soort weemoed de stroom van in zendingen gadesloegen, die ons vertelden, wat wij allemaal nog meer hadden kunnen genieten, indien onze vacantie wat langer had geduurd of indien wij de vaoantie nog voor.den boeg zouden hebben. Nu is het woordje „indien" een slechte raadgever en wij hebben deze gedachte dan ook aanstonds uit ons brein verbannen om alleen te denken aan de vele genoegens, die onze lezeressen en lezers in de vacantie blijkbaar hadden gesmaakt. En dan ga je het op den duur zelfs jam mer vinden, 'dat je zelf den inzendsters en inzenders al die genoegens niet hebt ver schaft. Want het is een feit, dat een mensch meestal meer pleizier heeft van een genoe- UIT MET DE ROEIBOOT. Ingezonden door Agnes Kapel, Voorstr. 99, Noordwijk. heelen zomer bijna niets anders deed, dan foto's beoordeelen. Die deskundige was de heer Geytenbeek. En met diens gewaar deerde hulp kwamen wij tot den uitslag, dien wij heden publiceeren. Wat nu te zeggen van onzen vacantie- foto-wedstrijd Natuurlijk, dat het aantal inzendingen onze verwachtingen nog verre heeft over troffen en dit is ook zoo. Bijna tweehonderd inzendingen kwamen in die enkele weken binnen en u kunt dus allicht bevroeden hoe moeilijk de taak van uw foto-redacteur is geweest om al die foto's te ordenen en te schiften, zoodat ten slotte nóg meer deskundige medewerking dan de onze, zooals gezegd, het pleit moest beslechten. NA HET BAD. Ingezonden door Mej. B. v. d. Peppel, Doelenstraat 15 Amsterdam. gen, dat. hij een ander, dan van een ge noegen, dat hij zich zelf verschaft. Nu is het natuurlijk wel waar en wij hebben dit gedurende den wedstrijd ook wel ervaren, dat wij in ieder geval een aan tal inzenders het genoegen hebben ver schaft hun foto's in de courant gepubli ceerd te zien. Maar des te meer spijt het ons, dat wij zoovele hebben moeten teleurstellen èn wat betreft de publicatie hunner foto's èn wat betreft de toekenning der prijzen. Maar dat kon nu eenmaal niet anders. Als wij alle goede foto's hadden moeten publiceeren zou u zelf evenals wij, door de boomen het bosoh niet meer kunnen zien. Wij behoeven niet nog daarbij te gaan betoogen, dat zulks bovendien nogal kost baar zou worden en dat last not least daar voor geen plaatsruimte zou zijn. Een onzer lezers vraagt ons of het in 't vervolg niet beter zou zijn bij de beoor deeling onderscheid te maken tusschen zelf ontwikkelde en door een vakman ontwik kelde foto's. U begrijpt natuurlijk aan stonds, dat de oolijkerd foto's inzond, die door hem zelf ontwikkeld en afgedrukt wa ren. En het zij dan aanstonds tot zijn eer gezegd, dat hij met zijn zelf ontwikkelde foto's een prijs won. Wat nu de bekroonde foto's betreft, wij zullen die een voor een even onder de loupe nemen. No. 1 is „Een rustig plekje" van G. M. Deters te Oude-Wetering, welke foto wi] vooral bewonderen om de mooie omgeving, jvaarin de foto genomen is, de wolken en ZEEVAARDERS. Ingezonden door P. M. Pont, Nic. Beetsstraat 5, Leiden. het water. De boot, waarin de vacantie- reis gemaakt vormt het middelpunt en de entourage van bosschen en een molen ma ken deze foto tot een prachtig geheel. Het zij direct gezegd, dat het grootste deel der prijswinnaars elkander niet veel ontloopt en u zult dat zelf ook aanstonds bemerken, als u deze foto met de volgende vergelijkt. Voor de lezeressen en lezers is dat na tuurlijk te moeilijker te beoordeelen, om dat zij sleohts een afdruk zien in de krant, waarbij de foto veel van haar scherpte ver loren heeft. Waar nu, zooals wij reeds zeiden, het verschil tusschen deze foto's toch al mi niem is, zal ddt voor de lezers moeilijk te constateeren zijn. De tweede prijs beeft de foto „Uit met de roeiboot" van Agnes Kapel te Noord- wijk. Ook deze foto is los en ongedwongen, scherp belicht en genomen in een goede omraming. Er is een mooie tegenstelling van zon en schaduw en een aardige weer spiegeling van de boomen in het golvende water. De derde prijs bleek een aardig meiske te zijn en dat is geen wonder, als u weet, dat uw foto-redacteur nog onverzwakt vrijge zel is. Het aardige meiske, dat u daar ziet komt op de foto heel scherp uit, haar houding is los en ongedwongen. De foto is juist vol doende belicht en goed ontwikkeld en af gedrukt. Zij viert haar vacantie in het bosch, dit meiske, en de rust van het bosoh schijnt een goeden invloed "óp "haar te hebben. „Zee"-vaarders van P. M. Pont te Leiden kreeg do vierde prijs. Dit is een foto, die met een goed toestel genomen is, want de moment-opname is goed gelukt. Vooral met den bewegelijken achtergrond, was deze foto een moeilijke opname, die echter prachtig geslaagd is. Vooral echter is de foto een echte vacantie-foto. De vijfde prijs, toegekend aan de foto „Per tandem op vacantiereis" van P. Hen driks te Leiden, munt vooral uit door scherpte en heeft met een mooien achter grond een goede belichting gehad. „Ma geeft les in 't hengelen", ingezon den door C. van Sohagen te Hoogmade, werd reeds door ons in een der vorige num mers gepubliceerd. Het is een mooie duide lijke foto, die heel sterk een sfeer van rust geeft bij een rustige en prettige vacantie- bezigiheid. Deze foto verwierf de zesde prijs. De zevende prijs is toegekomen aan een foto, die eigenlijk niet direct een vacantie- foto is, al is er met wat goeden wil wel een vacantiefoto van te maken. Zij is getiteld „Na het bad" en zou kunnen voorstellen, dat kleine broer na zijn vacantie-genoegens door Moeder in het bad is gestopt om weer in een toonbaar menschje te worden ge- iiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiitiiiiiiiiiiiimiimiiimuiiiiimimiiiiiia 99 i zegt Uw sluiter en de rest doen wij Vakkundig ontwikkelen, afdrukken en 1 7037 Vergrooten tegen Lage Prijzen I BREESTRAAT 79, TEL. 1851 - Filiaal: Noordwijk (B.) Douzastraat 9 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï mètamorphoseerd. Intusschen blijft dit in deze foto een gebrek. En ware deze foto werkelijk een vacantiefoto geweest, dan zou de eerste prijs haar zeker niet zijn ontgaan. Want bij geen enkele der ingezonden foto'8 kwam zoo mooi de prachtige belich ting uit. Het is een spel van licht en scha duw en toch blijft het kleine kereltje, dat er echt ongedwongen bijstaat het middel punt. den prijs tevreden zijn, ook al is deze in zending als foto nog zoo bewonderens waardig. De achtste prijs was voor „Het Dogen- paleis in Venetië" een foto die heel scherp is belicht en heel goed de voorname sfeer geeft van deze vorstelijke omgeving. Deze foto werd ingezonden door mevr. A. Carton te Leiden. Van de foto „Watersport" valt in veel opzichten hetzelfde te zeggen als van de foto „Na het bad". Het is eigenlijk geen vacantie-foto, want Moeder zal wel met uit louter vacantievreugd haar jongste spruit gaan boenen. Deze foto viel onder de prijzen om de goed-geslaagde geestige opname en ook deze foto, die ingezonden werd door mevr. A. Markx-Wubbels te Alphen aan den Rijn, zou voor een hoogeren prijs in aanmerking zijn gekomen, indien het idee vacantie meer tot uiting was gekomen. Tenslotte werd de tiende prijs toege kend voor een foto, die eveneens reeds werd gepubliceerd n.l. „Hoe genoeg'lijk rolt het leven eens gerusten landmans heen", ingezonden door M. A. C. Dingjan te Lei den. Al zijn deze woorden van den dichter Poot tegenwoordig nu niet geheel meer waar, toch bleek dit onderschrift bij deze VACANTIE IN HET BOSCH. Ingezonden door Jac. de Graaf, Hooge Rijndijk 107b, Leiden. 2. Uitmetderoeiboot. Agnes Kapel, Voorstraat 99, Noordwijk. 3. Vacantie in hetbosch. Jac. de Graaf, Hooge Rijndijk 107b Leiden. 4. „Ze e"-vaard ers. P. M. Pont, Nic. Beetsstraat 5, Leiden. 5. Per tandem op vacantie- MA GEEFT LES IN 'T HENGELEN. Ingezonden door C. van Sohagen, Hoogmade. PER TANDEM OP VACANTIE-REIS. Ingezonden door P. Hendriks, Alexander- straat 40, Leiden. fobo niet onaardig en zij vormt eén waardig slot van de bekroonde foto's. Nu zult u wellicht vragen, hoe het komt, dat er van de reeds gepubliceerde foto's zoo weinig bekroond werden. Dat komt omdat er gedurende de laatste week nog een stroom van inzendingen kwam, die een prachtige climax vertoonde, zoodat in de laatste zendingen heel wat prijzen za ten. Natuurlijk zullen er zijn, die teleurgesteld zijn, maar laten zij dan de voordeelige zijde van het geval zien en bedenken, dat deze foto-wedstrijd als verlengstuk van de va cantie niet onaardig en bovendien span nend is geweest. Tenslotte konden er toch van de honderden ingezonden foto's slechts tien een prijs winnen. Indien allen dit zul- en. onze moeite beloond. En ook, ieder vindt zijn eigen foto's vaak het mooist, mooier in ieder geval dan de bekroonde, nietwaar? Maaj wie weet, wat u het volgend jaar te wachten staat. Adieu dus, tot het volgend jaar en de volgende vacantie. Aan de hiernavolgende personen zijn de prijzen ten deel gevallen: 1. Een rustig plekje. G. Th. De ters A 52, Oude-Wetering. reis. P. Hendriks, Alexanderstraat 4Q Leiden. 6. Mageeftlesin 't hengelen. O, van Sohagen, Hoogmade. 7. N a h e t b a d. B. v. d. Peppel, Doelen straat 15, A'dam. 8. Het Dogenpaleis in Vene tië. Mevr. A. Carton-Lempers, Nieuwe Rijn, Leiden. 9. Watersport. Mevr. A. Markx- Woibbels, Hoofdstraat 87, Alphen aan den Rijn. 10. Hoe genoeg! ij k rolt het le ven eens gerusten landmans heen. M. A. O. Dingjan, Burchtsteeg 8, Leiden. De prijzen, die deze week zijn te bezich tigen in de étalage van den heer J. Gey tenbeek, Breestraat 79, zullen in den loop van de week aan de winnaars worden toe gezonden. Zooals gebruikelijk blijven de foto's eigendom der redactie.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5