BERICHT. 23ste Jaargang ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1932 No. 7307 3)e £eid^clve(2oii4omt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal .Bij onze Agenten 20 cent per week f 2,60 per kwaijaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. KAPELAAN R. NIEVEEN VAN DIJKUM Twaalf en een half jaar Kapelaan der Mon Père. R. Nieveen van Dijkum her denkt Maandag 19 September den -dag, waarop hij vóór l^1/* jaar benoemd werd tot kapelaan aan de kerk van O.'L. V. He melvaart .alhier. Plechtig wordt dit feest morgen, Zondag, kerkelijk gevierd. Twaalf en een half jaar kapelaa in één en dezelfde parochie: 't gebeurt wel meer, maar niet dikwijls, dat een kapelaan zóó „hokvast" is, want het is een heele tijd twaalf en een half jaar en gedurende al die jaren hebben de parochianen der Mon Père- kerk mogen profiteeren van zijn vele gaven van geest en hart. Geen wonder dan ook, dat zij zich blijde hebben opgemaakt, om hem te huldigen en om door een passend parochiegeschenk hun erkentelijkheid te toonen voor bet vele werk, dat hij in de afgeloopen jaren onder hen en ook buiten de parochie heeft ver richt. Dankbaar kunnen getuigen van zijn zor gen en toewijding, van zijn arbeid en liefde, van zijn wijze raadgevingen en zijn warm- kloppend priesterhart het St. Elisabetii- Gasthuis alvorens dit een eigen rector had, het St. Franciscus-patronaat en het gewone parochie-patronaat, de R. K. sport in haar eersten wiege-tijd, de Vriendenkring van het Allerh. Sacrament, de R. K. Harmonie „Perosi", nu reeds de R. K. Verkenners, vooral ook het Zangkoor der parochiekerk: mannen- en jongenskoor, dat hij als Direc teur tot steeds grooter bloei opvoerde en waaraan hij uren en uren wijdde, onver moeid, na drukken dag, de repetities leidend in zachte gestrengheid en gestrenge zacht heid -met overgroote liefde voor de kunst in den dienst van God. En om het geloovige volk te brengen t-ot nog grooter en intensiever deelname aan het H. Sacrificie der Mis, wist hij met schier bovenmenschelijk pogen den volks zang ingang te doen vinden bij de Zondags- Hoogmis, waar nu de geloovigen medezin gen en medeantwoorden bij de gebeden van den offerenden priester en staan of zitten of knielen volgens de voorschriften der H. Liturgie. Dat is het werk geweest van ka pelaan Nieveen van DijkumMaar zijn grootste glorie en zijn troetelkind is de Maria-Congregatie, waarvan hij maakte een model-Congregatie, zooals er weinige zijn. Die jongens en jongemannen der Ma ria-Congregatie dat zijn „z ij n jongens" en dankbaar erkennen zij 't en herhaal delijk reeds hebben zij dit getoond hoe zeer zij waardeeren alles, wat hij daarin en daarbuiten voor hen doet, ook daarbuiten: want voor hen is hij de vraagbaak, de groo- te raadsman, tot wien zij zich vol vertrou wen wenden, de vader, die weet te steunen en te sterken en te bemoedigen in dien moeilijksten tijd van het menschenleven, den tijd der rijpende jeugd. Hoe nauw die Maria-Congregatie hem aan 't harte ligt, blijkt wel hieruit, dat de directeur het een ellende vindt, als door een of andere kerke lijke feestviering, zijn Congregatie-bijeen komst moet wegvallen. Zoo heeft kap. Nieveen van Dijkum ge werkt en werkt hij nog in het openbaar, gezien door de wereld, maar hij zelf en on telbaar velen weten, en dat weet de we reld niet wat hij als priester doet in biechtstoel en in huisgezin, in de huisgezin nen der welgestelden en der armen, der ar men vooral. In dankbaarheid voor dat alles zal er morgen een heel bijzonder gebed in de pa rochie opstijgen voor zijn welzijn, voor Gods zegen over zijn persoon en over zijn priesterlijken arbeid met de bede tot O. L. Heer, dat kap. Nieveen van Dijkum tot zijn pastoorsbenoeming toe moge blijven de ge lukkige en gelukbrengende kapelaan der Mon Përe-kerk. Dat gebed moge verhoord worden door God! DEKEN HOMULLE. ONZE AANSTAANDE UNIVERSITEITS-ZONDAG. Sinds jaren heeft Italië zijn „Giornata universitaria". Onder bescherming en aan moediging van Z. H. den Paus. De univer- siteits-dag is daar gesteld op Passie-Zon- 'lag; in alle kreken wordt de aandacht ge vestigd op het hooge belang van de Katho lieke universiteit, er wordt gebeden voor haar groei en bloei, er wordt geldelijke steun gevraagd voor onderhoud en uit breiding, Zoo worden verschillende doel einden tegelijk bereikt: het besef, dat de Katholieke universiteit primair een groot geestelijk belang is, wordt verlevendigd bij het volkde overtuiging wordt gesterkt dat zij een gemeenschapsbelang is, dat dus allen ter harte moet gaan; de offerzin wordt geprikkeld om dat gemeenschappe lijk ideaal te helpen verwezenlijken. In een brief, gedateerd 10 October 1928, heeft de Paus aan het Hoogwaardig Episcopaat van de Vereenigde Staten voor gesteld dit voorbeeld te volgen. Hij ver zoekt om één Zondag aan te wijzen als „Universiteitsdag", waarop in alle kerken gepreekt zou moeten worden over het nut en de noodzakelijkheid der Washing- tonsche universiteit. De geloovigen dienen dan te worden opgewekt tot de grootst mogelijk liefdadigheid en giften moeten worden ingezameld volgens voorschriften door- het Episcopaat te geven. Ook het Nederlandsoh Episcopaat wenscht dit voorbeeld te volgen. De jaar- lijksche inzameling is reeds sinds 1921 ge regeld, iedere parochie heeft daarvoor zijn eigen organisatie, het Sint Rad-boud-comi- té. Maar het is ook noodig, dat we ons allen op één dag meer bijzonder bezinnen .op de geestelijke belangen, die voor ons volk op het spel staan bij het hooger on derwijs. De meest aangewezen dag scheen daarvoor de laatste Zondag van Septem ber, waarop de aankondiging en aanbe veling geschiedt van de jaarlijksche inza meling. De opening van het nieuwe studie jaar, die daaraan kort te voren vooraf gaat, is een aanleiding te meer, die in de zen tijd de aandacht op onze eigen univer siteit vestigt. Op Zondag den 25sten September a.s. zullen wij op verzoek van het Hoogwaar dig Episcopaat in het openbaar en geza menlijk bidden voor het werk van onze katholieke universiteit. In het wijd ver spreide wekelijksch Zondagsmissaal „Bron van christelijken geest" zal het gebed met korte toelichting worden opgenomenhet is tevens voor alle parochiale comité's verkrijgbaar gesteld, gedrukt op een devo tieplaatje voor de St, Radboud, ontworpen door Joan Collette. Moger er voor onze katholieke hooge- school rijke zegen uitgaan van deze alge- meene gebedsactie. Over den nood van onzen tijd klagen we allen. Maar de mees ten zien te uitsluitend den stoffelijken nood, terwijl toch de geestelijke in de eer ste plaats onze bezorgdheid dient te wek ken; in dien nood ligt tevens de diepste grond van de stoffelijke ontreddering on zer samenleving. Onze geestelijke en so ciale voormanne, die in de branding staan van den tijd, houden niet op ons daarop te wijzen. En van het hoogste gewicht voor be houd, herstel en doorwerking van de ge zonde geestelijke beginselen, die de maat schappij moeten leiden, is het hooger on derwijs. Wij willen hierbij wijzen op de merkwaardige woorden uit een oproep tot deelneming aan de „Salzburger Hoch- schulwochen", die uitging gezamenlijk van de Görrisgesellsohaft, van de „Katholische Akademikerverband", van den vorst- aarts-bisschop van Salzburg Mgr. Dr. Ig natius Rieder en van den deken der theo logische Fakulteit, Dr. Paul Baumgartner: „De katholieken staan voor den zwaren strijd, die gevoerd wordt om de religeuse en geestelijke grondslagen der Europeesche Kuituur. Zij moeten bekwaam worden ge maakt tot dat „apostolaat van den geest", dat Pius XI heeft aangewezen als de bij zondere zending der intellectueelen. Zij die nen zich uit te rusten voor een beslissing, waarbij, als we ons niet bedriegen, alles op het spel staat. Zulk een uitrusting kan niet diep en grondig genoeg zijn. De ernst van den tijd, dien alleen geestelijk blin den miskennen, roept gebiedend om een vaste wetenschappelijke gelegenheid tot systematische scholing en tot grondige en algeheele vorming, ontsproten aan den geest der katholieke Kerk en gericht op dien geest." Wij hebben die vaste gelegenheid in onze eigen katholieke -universiteit, al is zij dan nog onvoltooid. Moge onze komen de Universiteits-Zondag bij allen het besef verlevendigen, dat -wij al onze krachten dienen in te spannen om dit hooge geeste lijke goed te bewaren, te beschermen en breeder te doen gedijen. Namens het Centraal Sint Radboud-Comité: HENRI HERMANS, Voorzitter. Prof. J. HOOGVELD, Secretaris. BINNENLAND DE BEDRIJFSRADENWET. Uiterlijk in de tweede helft van October in behandeling? Naar de N.R.Ct. verneemt, is er groote kans, dat de bedrijfsradenwet nog vóór de algemeene beschouwingen over de rijksbe- grooting in openbare behandeling zal wor den genomen. Minister Verschuur schijnt de hoop te koesteren, dat dit wetsontwerp uiterlijk in de tweede helft van October aan de orde zal komen. NIET LUISTEREN NAAR MOSKOU. Minister Reymer acht het ongewenscht uit overwegingen van regeeringsbeleid. Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer, den heer De Visser, betreffende het nemen van maatregelen tot het verleenen van vergunning aan radio-distribuanten tot het afstemmen op den Vakvereenigingszen- der te Moscou op golflengte 1304 M. heeft de minister van Waterstaat geantwoord: Het Radioreglement 1930 voorziet geen censuur op radiodistributie, die derhalve niet wordt toegepast. Krachtens art. 33 lid 1, van het Radio reglement 1930 is zonder toestemming van den minister van Waterstaat het doorgeven door radio-distribuanten van door buiten- landsche omroepstations uitgezonden pro gramma's verboden. De minister geeft in den reg^l aan radio- distribuanten, die in staat zijn daarnevens de Nederlandsche programma's volledig door te geven, toestemming tot doorgeven van programma's der Europeesche stations, met uitzondering der Russische. Het stellen dezer uitzondering wordt bepaald door overwegingen van regeeringsbeleid. Het standnunt ter aanzien der Russische zenders geldt algeméén, ongeacht de tno- geliike belangrijkheid van bepaalde uitzen dingen. De minister beantwoordt ontkennend de vraag: „Weet de reeeerine dat voornoemde vakvereenigingszender uiterst belangrijke zendingen van groote cultureele waarden de aether instuurt, zooals pas nog weer de in teressante rede van den Nederlandsehen cineast Joris Ivens.en vindt de regeering het geoorloofd dat een belangrijk deel der luisteraars hiervan wordt verstoken?" OP DE MARKT TE GOUDA UIT LOGEEREN. Weer te groote aanvoer van varkens. Blijkbaar vervuld van de hoop, dat de regeering een even soepele houding zou aannemen als de vorige week, toen zij 1500 te veel aangevoerde slachtvarkens te gen den richtsprijs kocht, hebben de vee houders wonende rond Gouda gisteren we derom zooveel krulstaarten ter Goudsche markt gebracht, dat het door de Centrale Woensdag j.l. vastgestelde aantal van 200 verre werd overschreden. Toen de markt geëindigd was stonden nog 400 stuks in de hokken. Evenals de vorige week hebben het ge meentebestuur door den wethouder van het markt wezen, den heer C. H, Koemans en de voormannen der organisaties ge poogd de centrale tot koopen te bewegen, 'n Vertegenwoordiger der centrale is pools hoogte komen nemen en deed bij zijn ver trek toezegging in Den Haag nader over leg te zullen plegen, doch om ongeveer 6 uur kwam het bericht binnen, dat besloten was de varkens niet af te nemen. De aanvoerders wenschten ze echter niet meer mede te nemen en ze besloten de beesten op de markte te laten overnach ten in de verwachting, dat de regeering, die ook de varkens, welke men te Leiden had laten liggen, heeft gekocht, Vrijdag morgen, alsnog haar standpunt zou wijzi gen. Burgemeester Gaarlandt heeft nog ge poogd de veehouders te bewegen hun die ren op te laden, doch de meesten hadden naar zijn verzoek geen ooren en aldus zag Gouda het ongewone gebeuren, dat de markthokken werden ingericht als slaap gelegenheid voor de onrustige knorrepot ten. De boeren verzorgden de dieren uit stekend en dekten ze, voordat zij ze onder de hoede van een politie-agent achter lie ten met stroo warm toe. In den laten avond hebben nog verschei dene boeren hun varkens opgeladen, doch pl.m. 200 beesten bleven overnachten. Hedenmorgen heeft burgemeester Gaar landt zich opnieuw met de varkenscentra le in verbinding gesteld, doch hem werd ten antwoord gegeven, dat men er niet aan dacht, tot koopen te besluiten. De boeren verlangden nu, het door hen betaalde marktgeld terug. Dit werd hun echter op verschillende gronden geweigerd ook nadat een deputatie zich met wethou der Koemans had verstaan. Een gedeelte der varkens werd daarop naar huis mede genomen, het andere werd aan opkoopers verkocht. DE CRISIS-VARKENSWET. Wat het district Gouda wil. Te Gouda is in „Het Blauwe Kruis" een bijeenkomst gehouden van de onderschei dene commissies, welke in de omgeving benoemd zijn om de Varkenswet en hare gevolgen nader te bespreken. Deze vergadering, welke onder leiding stond van den heer A. van Wijnen, werd mede bijgewoond, door den burgemeester van Gergambacht, den heer Kooiman, den wethouder van het marktwezen, den heer O. H. Koemans, den vertegenwoordiger van de Var kens centrale, den heer A. van Berkel, den secretaris van ed IIoll. Mij. van Landbouw, ir. Huisman en door verte genwoordigers van den Chr. Boeren- en Tuindersbond en van den R.-K. Land- en Tuindersbond. Na 'n inleiding van den heer v. Wij nen en langdurige discussies werd beslo ten in samenwerking met de organisaties de volgende verzoeken in Den Haag te be spreken: betere vertegenwoordiging in de Centralemogelijkheid tot wijziging van het teeken van het lidmaatschapvrijheid van huisslachtingen-; geen kunstmatige doordrijving van den invoer van één var kenssoort; wijziging der kosten van mer ken vrijstelling van merken van varkens, zwaarder dan 100 pondregistratie der zeugen; uitstel van het merken gelijkstel ling van den zichtprijs van zware en lich te varkensterugbetaling van het ge storte bedrag ad 5, wanneer een boven tallige big sterft. DE NOOD IN WEST-FRIESLAND. Werkverschaffing voor de tuinders en arbeiders. In Hoorn is deze week een bespreking gehouden tusschen burgemeesters van een 15-tal Westfriesche gemeenten, welke ge meenten in het bijzonder getroffen worden door de malaise in den tuinbouw, met den heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de Werkverschaffing. Het doel van deze bespreking was na te gaan, wat kan worden gedaan om den nood onder de tuinders en de tuinarbeiders zoo veel mogelijk te lenigen. Voor de tuinders, zoo werd medegedeeld, kon, daar het hier ging om werkgevers, geen steunregeling worden getroffen. Dit is echter wel mogelijk voor de arbeiders, het geen dan ook reeds in enkele plaatsen in West-Friesland is geschied. Voor de tuinders en ook voor de arbei ders zal thans zooveel mogelijk werk wor den verschaft, hetgeen op het goede voor beeld van hetgeen in de gemeente St. Pan- cras is geschied, voor een belangrijk deel zal bestaan in baggerwerk. Daarnaast ko men wegverbetering en slootverbetering aan de orde Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben over Augustus van dit jaar twee miillioen meer opgebracht, dan in Augustus 1931. Over de eerste acht maanden van dit jaar 33.5 mil- lioen minder dan over dat deel van 1931. Crisisbotermerk. De crisiszuivelcentrale deelt mede, dat de prijs van het crisisbotermerk en de vervoervergunning voor boter voor de week van 18 to en met 24 September 65 cent per K.G. bedraagt. President Haagsche rechtbank. Bij Kon. besluit is benoemd tot president van de arr.rechtbank te 's-Gravenhage mr. J. E. van Rhede van der Kloot, thans vice- president van die rechtbank Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. KERKNIEUWS UNIVERSITEITS-ZONDAG. Zooals bekend is, heeft het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland reeds vroeger, den laatsten Zondag van September aan gewezen als den dag, waarop van den preekstoel moet worden aangekondigd, dat de parochiale St. Radboud-comité's in de maanden October en November do geloovi gen zullen bezoeken teneinde de jaarlijk sche geldinzameling te houden, ten bate van de Katholieke Universiteit te Nijme gen. Thans heeft het Hoogwaardag Episcopaat besloten, dien Zondag te maken tot een Universiteits-Zondag, zooals die in Italië bestaat, onder de hooge goedkeuring en aanmoediging van Z.H. den Paus, teneinde de geloovigen dieper te doordringen van het hooge belang, dat op het spel staat, bij het instandhouden en uitbreiden onzer Ka- bholieke Universiteit. Wij schrijven daarom bij deze voor, dat voortaan ieder jaar na de afkondiging, waarvan boven sprake is, onder of na de H.H. Missen van dien dag door priester en volk zal worden gebeden het volgende ge bed: Zij die zich vanaf heden abonneeren op „De Leidsche Courant", ontvangen de nog verschijnende nummers tot 1 October a.s. gratis. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Duitschland en de Ontwapening. (2de blad). Het Catalaansch statuut. (2d blad). BINNENLAND. Ernstige auto-ongelukken te Beverwijk en Huiten. (Gem. Ber. 3de blad). Jongen in Den Haag tegen tram gereden en gedood. (Gem. Ber. 3de blad). Nachtelijke roofoverval onder Weert. (Gem. Ber. 3de blad). LEIDEN. Dr. Wiersma benoemd tot lector aan de Universiteit te Charkow. (1ste blad). Gebed voor de Katholieke Universiteit. LAAT ONS BIDDEN. Wij bidden, Heer, dat de Verstrooster, die uit U voortkomt, ouzo geesten moge verlichten en volgens de belofte van Uwen Zoon tot alle waarheid voeren. O God, ons licht en onze kracht, zie ge nadig neder op ons, Uwe dienaren, gcwaar dig U, op voorspraak van de allerzaligste Moedermaagd en van alle Healigen van ons Vaderland, het werk van de R. K. Univer siteit te zegenen, dat wij tot verheerlijking van Uwen heiligen naam ondernemen en geef, dat het moge gedijen tot heil van hot U toegewijde volk. Door Christus onzen heer, Antw. Amen. H. Servatius, Antw.: Bid voor ons. II. Willibrord, Antw.: Bid voor ons. H. Radboud, Antw.: Bid voor ons. Alle Heiligen van Nederland, Bidt voor ons. Onze Vader Wees Gegroet. Glorie zij den Vader. t J. D. J. A ENG EN ENT, Bisschop van Haarlem. Kerkelijke rechtbank tot voorbereiding van het proces. Op verzoek van de rechtbank, ingesteld door Z.Em. Kardinaal Franciscus Marchet- ti-Selvaggiam, kardinaal-vicaris van Rome, om te onderzoeken de faam van heiligheid, deugden en wonderen van den Dienaar Gods Pater Joannes Philippus Roothaan S.J., heeft Z, H. Exc. de Bisschop van Haar lem een rechtbank ingesteld tot het opne men van getuigenissen, welke sommige per sonen in ons vaderland daaromtrent zouden kunnen geven, meldt „St. Bavo". Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft daartoe benoemd tot Index Delegatus den Doorl. en Hoogw. Heer Mgr. H. Taskin, president van het Theologicum te War mond; tot Iudices adiuncti den H. E. Z. G. Heer M. Wijtenburg, regent van Hageveld te Heemstede en den Z, E. Heer W. Nolet, Pastoor te Amsterdam; tot Promotor Fi- dei: den H. E. Z. G. Heer Dr. G. van Noort, Deken van Amsterdam; tot Actuarius den W. E. Heer H. Berkhout, Rector van het Maagdenhuis te Amsterdam; tot Cursor den W. E. Heer H. van Spanje, Kapelaan van het Begijnhof te Amsterdam. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Donderdag 22 September a.s. te half 1 uur in het Bissch. Paleis, voornoemde recht bank installeeren. Dr. Th. N. Vlaming. Naar wij vernemen heeft Z. Ii, Exc, de Bisschop van Haarlem aan den Hoogeerw. Zeergeleerden Heer Dr. Th. N. Vlaming op zijn verzoek om gezondheidsredenen tegen 1 October a.s. eervol ontslag verleend als officiaal van het Bisdom.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1