ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Gorgoelof een kopje kleiner. De vliegende fa milie. Von Papen's strijd tegen den Rijksdag draak. Prettige vooruitzichten voor de Ontwa peningsconferentie. Van Gandhi's kiezen en een ander kiesstelsel. Abnormaliteiten. Het drama, dat begoii met den moord op de eerbied waardige figuur van den grijzen president Doumer, is Woensdag geëindigd in het slot bedrijf onder de guillotine van Parijs. Het Russische monster, dat den grijsaard neerschoot zonder eenig verklaarbaar mo tief, is in den vroegen morgen onthoofd, nadat het laatste redmiddel, het verzoek om gratie, door Doumer's opvolger van de ihand was gewezen. Het afgeslagen hoofd zal worden onderzocht; misschien kan men er de een of andere afwijking in vinden, welke zou kunnen wijzen op krankzinnig heid. Het zal ons slechts matig interesseeren. De Eus was in ieder geval een rot lid in de maatschappij, dat geamputeerd moest worden en weinigen zullen er zijn, die zijn heengaan betreuren. Misschien het arme vrouwtje, dat eens in hem geloofd heeft en dat nu zulke gruwelijke herinneringen met zich heeft mee te dragen. Nu wij het toch over gekken-hebben, kunnen wij wel even het geval van de Flying Family in herinnering brengen. Het heeft maar een haar gescheeld of de heeie gezellige vliegende familie was in het ijs koude water bij Groenland verdronken. Een Schotsohe trawler heeft ze opgepikt en weer aan land gebracht. Dezelfde traw ler zal ze waarschijnlijk ook weer naar meer bewoonbare streken terugbrengen, want de laatste boot, welke vóór den win ter Angmagsalik aandoet, ie reeds vertrok ken, en met de resten van het vliegtuig spelen op het oogenblik de ijsberen en de zeeleeuwen. Het is te'hopen, dat deze dwazen bij hun aankomst in de „beschaafde" wereld door het sensatie-belust publiek niet als helden zullen worden ingehaald. Duitsche klucht. In Duitsch- land heeft zich deze week een kluchtspel afgespeeld, dat wel teekenend is voor de verwarring, welke er in dat land bestaat. De rijksregeering had bij noodverordening een grootsch saneeringsprogram afgekon digd, dat echter door den rijksdag weer ongedaan kon worden gemaakt. Zoodra nu de nieuwe Duitsche rijksdag bijeen kwam, was het duidelijk, dat deze een aanval op deze noodverordening zou doen, daar on geveer alle partijen, met uitzondering van de Duitsch-nationalen, zich er tegen had den verklaard. Derhalve hield von Papen het ontbindingsbesluit gereed. Tot zoover was alles vrij normaal, hoe wel niet alledaagsch. Maar nu heeft de rijksdag het in zijn hoofd gekregen om met de regeering een wedloop aan te gaan, wie er het eerst was. Direct na opening van den rijksdag werd van communistische zijde een voorstel ge daan om meteen tot stemming over te gaan over de ingediende motie van wantrouwen en de opheffing van de noodverordening. Tot aller verwondering had niemand daar bezwaar tegen. Men zat ermee verlegen en verdaagde de zitting een half uur. De rijkskanselier, die .zooiets ook niet verwacht had, haalde in allerijl het ontbin dingsbesluit en vroeg na heropening der zitting het woord, maar kreeg het niet. Tot tweemaal toe weigerde de nationaal-socia- listische voorzitter hem aan het woord te laten. De opzet was toen duidelijk, om von Papen te verhinderen het ontbindingsbe sluit af te kondigen. Daarop smeet de rijkskanselier het document op de presi dentslessenaar en verliet met zijn minis ters de zittingzaal. Vanaf dat moment was de rijksdag ont bonden. Men ging evenwel door en verwierp met groote meerderheid de noodverordening en nam de motie van wantrouwen aan. Eerst daarna deed de voorzitter mededeeling van het ontbindingsbesluit. Voorzitter Goering meende, dat het ont bindingsbesluit ongeldig was, omdat de re geering door aanneming van de motie van wantrouwen ten val gebracht was, en wil de den rijksdag den volgenden dag opnieuw bijeen roepen. De Nazi's gingen met hun partijgenoot Goering mee, maar de andere partijen von den dat toch wat al te kras en zoodoende ging dat spelletje niet door. De oppositie werd echter voortgezet in de twee commissies, die ook na ontbinding van den rijksdag nog blijven bestaan, al. de z.g. controlecommissie en de commissie voor buitenlandsche zaken. De regeering weigert echter voor deze commissies te ver schijnen, zoolang deze niet erkennen, dat het besluit tot opheffing van de noodveror dening onwettig is genomen. Beide partijen beschuldigen elkaar nu over en weer van grondwetsschennis. Nu mag men over formaliteiten denken wat men wil, maar twee dingen staan vast. Ten eerste zegt de grondwet: „De rijkskanselier en de rijksministers hebben voor het uitoefenen van hun ambt het vertrouwen van den Rijksdag noodig. Ieder van hen moet aftreden als de Rijks dag hem bij uitdrukkelijk besluit zijn ver trouwen ontzegt". Een ten tweede is wat vóór de ontbin ding even zeker was gebleken, dat de rijksdag met 550 tegen 32 stemmen geen vertrouwen in de regeering had. De eenige conclusie hieruit is, dat dit de reinste dictatuur is, de genade-slag voor het Duitsche parlementarisme. Maar het parlement heeft het er ook naar gemaakt. Want het was van plan een grootsch opgezet saneeringsplan zonder meer om hals te brengen, zonder dat men er iets anders tegenover kon stellen. Ieder land krijgt de regeering, die het waard is. Ontwapening. Frankrijk 'heeft de Duitsche eisch tot gelijkgerechtigdheid in zake bewapening botweg afgewezen. Het was nauwelijks anders te verwachten. Frankrijk is zóó bang voor een Duitsche re vanche, dat alleen de gedachte, dat Duitschland gelegenheid krijgt om zich meer en beter te be\vapenen, het Fransche volk kippe-vel bezorgd. En vooral in dezen tijd, nu Hitler-mannen soldaten-allures aan nemen en Stahlhelm-Lieden bij Berlijn pa rade houden als in den goeden ouden tijd. Het alternatief van betere bewapening voor Duitschland is meer ontwapening voor de andere mogendheden. Maar ook daar wil Frankrijk niet aan, ondanks alle mogelijke sohoone leuzen, want verzwakking van eigen leger beteekent indirect versterking van Duitsche aanvalsmogelijkheden. En ook dat is om kippevel van te krijgen. De Duitsche eisch wordt gesteund door Italië en ook door Engeland, die er een aansporing tot bewapeningsvermindering in zien. Zoolang echter geen bevredigende oplossing voor de Duitsche eischen is be reikt, weigert Duitschland om langer deel te nemen aan de Ontwapeningsconferentie. Zoo blijft het ontwapeningswerk sleepend, ondanks crisis en malaise. De erkenning van Mandsjoerije door Japan zal er ook geen goed aan doen. Gandhi. Een beroemd man denkt over zijn problemen na waar en in welke Omstandigheden hij zich ook bevindt. Zoo vergaat het ook Gandhi. Deze Britsch-Indische leider, die zich momenteel in de gevangenis bevindt (waar hij het best kan uithouden) liet zich dezer dagen juist een nieuw gebit aanmeten, toen het hem bij het bepeinzen van de belangen der paria's opeens te binnen schoot, dat hij best eens den hongersdood kon gaan ster ven. Toen derhalve de tandarts hem het proefgebit uit den mond had Echt en goed zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoe ders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wonmpocders', enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. 7033 sprak de tandelooze holte: Yanaf Maandag eet ik niets meer. Men meende aanvankelijk, dat deze uit spraak .iets met het gebit uitstaande had, maar het bleek dat de oude heer inder daad stevig van plan was in hongersta king te gaan, omdat de Engelsche regee ring den paria's een bepaald soort kies stelsel wilde verleenen. Dit was geen be nadeeling der paria's maar werkelijk be doeld als een manier om dezen van alle rechten verstoken menschen gelegenheid te geven zich uit -hun positie te bevrijden. Zoodat deze plotselinge oppositie van Gandhi wel heel onverwacht komt en zon derling aandoet. De oude heer zal het wel niet zoover laten komen, maar als hij zich werkelijk laat doodhongeren, is de herrie nog niet te overzien. SPORT HET BEGIN DER COMPETITIE. De eerste wedstrijden voor het nieuwe seizoen zijn voor morgen weer vastgesteld. Koning voetbal gaat weer van zich doen spreken en allerwege zullen de velden weer belangstellenden trekken Yoor den - eersten Zondag is er reeds een aardig programma vastgesteld, doch uit den aard der zaak valt er weinig te zeggen over hetgeen de dag van morgen zal brengen. Immers kunnen de diverse elftallen zoo vele veranderingen hebben .ondergaan, het zij ten goede, hetzij ten kwade, dat er geen peil valt te trekken op prestaties uit het vorig seizoen. Intusschen heeft de copipetitieleider het Leidsch Districtsbestuur leelijk dwars gezeten door het vaststellen van competi tiewedstrijden voor Leiden en Teijlingen. Het R. K. F.-districtselftal moet nu nood gedrongen wel gewijzigd worden, zooals men trouwens elders kan lezen. Over do mogelijke resultaten zullen we ons maar niet uitlaten. Wedstrijprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A: MarsanaV. V. H.; R. K. O. N. S.—Sitt. Boys; Valken burgKimbria; KerlcradeR. K. V. V. L. Eerste klasse B: R. A. C.R. K. T. V. V. Eerste klasse O: GennepWilhel- mina; VenloBoxmeer; S. V. B.D. E. V. Eerste klasse D: AltiorSwift. Eerste klasse E: N. E. O.Dene kamp. Eerste klasse F.: V. V. Z.D. E. M.; H. M. S.Limvio; Y. L O.Forti- tudo. Eerste klasse G: D. O. N. K.D. H. L.; G. D. A.Leonidas; Graaf Willem H—H. B. C.; Santpoort—T. Y. B. B. Tweede klasse O: Spartaan II Leiden; ExcelsiorBlauw Zwart; Wilhel musTeijlingen. R. K. S. V. LEIDEN. j We staan dan weer aan 't begin van de competitie. Menigeen zal zich afvragen: wat zal Leiden presteeren dit seizoen en dan zullen er zijn, die de toekomst eenigs- zins donker inzien, maar zeer zeker zullen er velen zijn, die er anders over denken en daaronder zijn in de allereerste plaats de eerste elftalspelers. Serieus hebben zij dezen zomer getraind en verschillende spe lers zijn op tekortkomingen in hun spel ge wezen; doet er in deze competitite je voor deel mee. Op de trainings-avonden hebben jullie getoond den vasten wil te hebben je spel te verbeteren; welnu doet dan geen half werk en pakt aan van den eersten tot den laatsten competitiewedstrijd. Dan al leen is er iets te bereiken. Zondag gaan we op bezoek bij Spar taan II in Rotterdam, een nieuweling in deze afdeeling waarvan dus weinig valt te zeggen. Uiterlijk kwart voor twaalf moeten spo- lers en supporters op 't Stationsplein aan wezig zijn. De leden worden er nogmaals op attent gemaakt, dat zij de contributie van den I. V. C. B. ét 0.10 per jaar en per lid moe ten voldoen. Met D. H. V. B.-contributie heeft deze 10 cent niets te maken. A.s. Zondag is er om 8 uur een H. Mis met H. Communie in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van het District Leiden. De leden worden zooveel mogelijk verzocht deze H. Mis bij te wonen. R. K. Sportvereenigirtg „Teijlingen". Yoor ons eerste elftal begint morgen de competitie weer. Telde de aanvankelijke indeeling voor de tweede klasse I. Y. C. B. maar zeven vereenigingen, dit is echter op verzoek weer opnieuw herzien en nu zijn er tien, zoodat Teijlingen achttien wedstrijden voor den boeg heeft. A. s. Zondag gaat Teijlingen I naar Voorburg om daar Wilhelmus te ontmoeten. In de vorige competitie was Wilhelmus wel de favoriet, op het nippertje af moest zij het kampioenschap afstaan aan L. en Sn„ zoodat Teijlingen, dat een geruimen tijd niet heeft gespeeld, zich wel zal moeten inspannen om een overwinning te behalen. Vertrek per bus om 12.30 uur vanaf K. S. A. Supporters, die wenschen mede te reizen, moeten zich melden bij den heer H. Hoogervorst, Lindelaan 7. Teijlingen II gaat op bezoek bij Nubia te Wassenaar. Dit kan een goede vooroefening zijn voor de competie. De wedstrijd vangt aan om 2.30 uur. Vertrek per fiets om 1 uur vanaf K. S. A. Teijlingen III gaat bij Foreholte op be zoek tegen Foreholte II. Wij willen de 3e elftallers bekend maken dat zij allen op komen, zoo niet dan volgt voor de wegblij vers geen prettige tijding. Athletiek. De onderlinge sport dag, die Zondag gehouden zou worden, is jammerlijk verregend, zoodat deze wed strijden later nog worden gehouden. Toch heeft het bestuur gemeend om a.s. Zondag voor onze adspirantleden de wedstrijd te moeten laten doorgaan. Daarom adspiran- ten draagt allen en niemand uitgezonderd, zorg, dat gij om 1.30 uur op het Sporthof aanwezig zijt. Verschillende mooie prijzen zijn beschikbaar. Wegens het groote aantal medailles, dat de afd. Athletiek zich dezen zomer heeft weten te veroveren, is er een medaillekast in de maak, welke volgende week zal wor den geplaatst in het K. S. A.-gebouw. De bedoeling is dat alle athleten a.s. Donder dagavond om 8 uur present zullen zijn om de medailles in de nieuwe kast ten toon te stellen. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET DISTRICT LEIDEN. Als het weer medewerkt zal het morgen op het Sportpark Haag weg te Leiden een drukke dag worden. Morgen bestaat heb Leidsche District 10 jaar. Het bestuur heeft gemeend hier niet zoo'n grooten feestdag van te moeten maken in verband met de tijdsomstandigheden, maar iets moet er toch gebeuren. Er is n.l. om 8 uur een H. Mis met algemeene Heilige Communie in de St. Lodewijkskerk. Daar worden natuur lijk alle vereenigingen verwacht uit het District. Hierna is er ontbijt in het clubhuis aan den Haagweg. De wedstrijd van het reeds gevormd R. K. F.-elftal dat zou spelen, gaat niet door in verband met het vaststellen van com petitie-wedstrijden voor Teylingen en Lei den. Dit is jammer voor do spelers, daar zij er alles op gezet hadden a.s. Zondag uit te komen voor het R. K. F.-elftal. Het Leidsche District heeft 14 dagen tevoren OaUUiu: Oppassen! Zeker, de wachter zorgt voor Uw veiligheid. Maar., hij kan falen. En daarom: óók bij BEWAAKTE overwegen geldt het parool: OPPASSENI uitstel gevraagd aan don I. V. C. B. om dezen Zondag vrij te houden, maar het pro gramma was reeds gemaakt en kon niet meer gewijzigd worden. De competitie gaat voor en bovengenoemde wedstrijd is ver vangen door Lisse ILenig en Snel I. Om 12.30 uur speelt het District-junioren elftal tegen de D.H.B.-junioren, kampioenen District den Haag. Het Districts-elftal speelt met de vol gende opstelling: A. v. Egmond (Alphensche Boys), A. Meiman (R.W.D.), A. v. d. Meer (Lisse), B. Brakel (Leiden), A. Kamphues (Leiden), H. Tijsoen (Meerburg), B. Dissel- dorp (S.N.A.), C. Slootbeek (Lisse), J. v. Nierop (R.W.D.), B. v. Leeuwen (R.W.D.) en J. v. Hameren (D.O.S.). Dit elftal blijft voor morgen gehandhaafd. De elftal-commissie verzoekt de Junio ren uit het Leidsche District hun bezwa ren en klachten rechtstreeks te sturen aan het Districtsbestuur en niet aan de „Leid sche Courant", zooals reeds 12 Sept. jJ. is gebeurd. Het volledige programma is als volgt: 12.30 Districts-JuniorenD. H. B.-Junio- ren. 1.45 D.H.V.B.-elftalGraaf Floris V L 3.30 Lisse ILenig en Snel I. De vereenigingsbesturen worden verzocht zorg te dragen, dat de spelers en reserves op tijd aanwezig zijn. De entrée's zijn: 1ste rang en tribune 0.50, 2de rang 0.25, jongens 0.15. Niemand heeft vrij toegang. Dit geldt ook voor do leden van Leiden en 11.W.D. Spelers, reserves en genoodigden hebben natuurlijk vrij toegang. Direct na de wedstrijd zullen do prijzen door den voorzitter van het Leidsche Dis trict worden uitgereikt. Voor den Junioren-wedstrijd is er een medaille, voor het D.H.V.B.-elftal en lau wertak en voor den hoofdwedstrijd een mooie beker beschikbaar gesteld. Na de prijsuitreiking bestaat er gele genheid het bestuur te feliciteeren in de bestuurskamer van het clubhuis. Er zijn nog enkele vereenigingen in ge breke gebleven om hun Junioren-elftal voor de competitie op te geven. Hiervoor bestaat nog gelegenheid tot a.s. Dinsdag; dit geldt ook voor de pas opgerichte vereenigingen. Wordt hieraan niet voldaan, dan kunnen zij deze competitie niet meer worden in gedeeld. Het bestuur veTwacht dan ook aller medewerking van de aangesloten ver eenigingen om het 10-jarig bestaan van het Leidsche District zoo goed mogelijk mee te vieren. Dus alle morgen naar het Sport park Haagweg. O. J. v. LEEUWEN, socr.-penningmee8ter. R. K. Sportvereeniging Foreholte. Het is voor onze vereeniging een druk ke dag morgen. Het eerste en derde elftal spelen een thuiswedstrijd en wel tegen Lisse II en III gecombineerd en Teijlin gen III. Het eerste Juniorenelftal krijgt j bezoek van de S. M. C. I-Junioren, en het tweede Junioren-elftal gaat waarsohijnlijk op bezoek bij Teijlingen. Het tweede senio ren-elftal gaat op bezoek bij V. V. S. B. (St. Bavo) te Noordwijkerhout. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR ROMAN VAN EDGAR JEPSON. Vertaald door F. van Veisen. (Nadruk verboden). 21) Op een goeden dag hoorde ik toevallig, dat Mc. Manus er tegen den eersten ma chinist over klaagde, dat hij aan boord van het jacht geen gelegenheid had om eens te schermen, er was niemand die zich eens met hem wilde meten. Doch dat wca juist iets voor mij, ik voelde al sedert eenige dagen de behoefte aan een gezonde lichaamsbeweging. Toen ik dit aan Mc. Manus vertelde, verwijderde hij zich met een stralend gezicht en kwam al heel spoe dig terug met een aantal batonneerstok- ken, hi paar oude leeren vesten en twee hoofdmaskers. Wij speelden een warm par tijtje. Hij was wel niet vlug ter been, maar zijn pols was buitengewoon soepel en zijne oogen keken scherp. Het. getik van onze stokken had de meeste leden der be manning opmerkzaam gemaakt op ons spel en al spoedig waren wij door een aan tal toeschouwers omringd. Ook Emma stond toe te kijken, wat echter onze op lettendheid niet verminderde. Mijn huid is blank en zeer dun en rea geert onmiddellijk op elk» aanraking. Ik had de mouwen van mijn overhemd hoog opgestroopt en op mijn bloote armen ver toonden zich al spoedig blauwe en fel- roode striemen en streepen, die getuigden van herhaalde aanrakingen met Mc. Ma nus' stok. Toen wij even pauseerden trad Emma op ons toe en zei: „Dat verkies ik niet langer te zienHoudt onmiddellijk op. Begrepen OnmiddellijkKijk eens, hoe mijnheer Hulston's arm is toegetakeld. Ik heb niet gedacht, dat 't zoo'n wreed spel was, anders zou ik er zeker eerder een eind aan hebben gemaakt-" Ik ontdekte een zweem van medelijden in haar blik. ,,'t Is van geen beteekenis, juffrouw Cumberland", zei ik, „van heele- maal geen beteekenis „Noemt u dat nietsIk weet zeker, dat 't vreeselijk pijn doet. 't Is een afschuwe lijk spel en ik wensch dat u er mee ein digt Zij stampte met haar voet op den grond. „U moest toch een beter vermaak kunnen vinden, dat deze noodelooze kwel ling van elkaar. Als je niet onmiddellijk ophoudt Andries, zal ik Jeanne gaan roe pen, begrijp je." Mc. Manus keek beduusd in het rond en mompelde iets van jonge meisjes die er niets van begrepen en van die dingen geen verstand hadden, maar hij raapte toch de batonneerstokken op en nam mijn helm en vest aan. Lachend zei hij: „Nu mijnheer Hulston, ik moet zeggen, dat u een uitstekend schenner bent. Op de sabel zou ik het niet graag met u aandurven." „Nou, nou", zei ik „schermen is niet eens mijn fort, ik houd nog meer van bok sen." Juffrouw Cumberland scheen verstoord te zijn, zij keerde ons den rug toe en ging hoen. XIII. Mooi weer. Alsof zij spijt had van haar toch wel vriendelijk optreden bij ons schermpartij- tje, liep juffrouw Cumberland aan tafel weer over van hatelijkheden aan mijn adres. Mijn onverstoorbaarheid scheen haar hevig te prikkelen en op een bepaald moment liep zij de kajuitstrap op en ging aan dek. Na het diner liet ik Cumberland alleen en ging ook naar boven, waar ik Emma vond, liggende op een stoel, haar hoofd diep gedoken in een dikke sjaal. Eenige malen liep ik op 'tdek op en neer en ik voel de dat ik beefde. Ten slotte zamelde ik al mijn moed bijeen en bleef vlak voor haar staan. „Het was heel vriendelijk van u om bij het schermen tusschenbeide te komen „Dat zou ik voor een hond ook gedaan hebben" zei zij zóó bits dat ik direct be greep, dat zij dit antwoord had voorbereid. Ik zag breede rimpels op haar voor hoofd. „Ik zou het prettiger gevonden hebben als u, in plaats van mijn arm, die weliswaar zeer gevoelig is, besloten had om mijn in nerlijke gevoelens wat meer te sparen, want ik verzeker u dat mij dat meer hin dert dan de geheele rest.'' „Uw gevoelensriep zij schamper. „Inderdaad, mijn gevoelens. Aangenomen dat ik in werkelijkheid de schurk ben waarvoor u mij houdt, dan bewijst dat toch nog niet dat ik geen menschelijk wezen ben. En een schurk voelt zich ook gekwetst door wreedheid „Wreedheid." „Ja wreedheid „Onzin", zei ze gejaagd, „dat zegt u maar om mij boos te maken, zooals u trou wens altijd doet. U bent.U bent ge voelloos, 't kan niet anders u moet gevoel loos zijn." „Ja, ik zou gevoelloos moeten zijn misschien. Ik vermoed dat mijn ongeluk daar voor een groot gedeelte do oorzaak van is", zei ik zacht. „Indien 't u werkelijk gehinderd had, zoudt u dat wel op do een of andere ma nier hebben laten blijken, maar dat doet u nooit. U glimlacht altijd „Heb ik laten blijken dat mijn bovenarm pijn deed? Ik glimlachte toen ook als ik mij niet vergis. U behandelde mij voortdu rend zeer slecht en ik vraag mij af hoever \i wel gegaan zoudt zijn als u bemerkt had, dat u eenigszins vat opmij had." „Neen", riep zij vertoornd uit, „u hebt niet het recht om zulke dingen te zeggen." „Misschien zoudt u het niet gedaan heb ben', zei ik. „Maar als., alsn.... werkelijk ge voel hebt, waarom bent u dan een schurk?" Haar stem had een droef verwij tenden klank. „Misschien ben ik wel heelemaal geen schurk", zei ik, niet geheel zonder vroo- lijkheid. „Dat bent u wel, dat moet u wel zijn, anders waart u niet in deze onderneming betrokken „O stellig, 't heeft er allen schijn van". „Waarom laat u dat vreeselijk plan niet varen? Waarom wordt u niet een eerlijk man? U bentu bent., jongen sterk en intelligent. Waarom gebruikt u uw gaven niet voor betere dingen 1" „Ja, waarom niet", zei ik mistroostig. „Natuurlijk, u hebt een ongelukkig leven gehad, bent mishandeld, en daarom haat u de menschen, niet waar? Maar u moet weten te vergeven, dat zou sterkte en kracht aan den dag loggen „Noemtu vergeven sterk?" zei ik zacht. ,",Ik twijfel er aan, want allen die verge vensgezind waren, vond ik zwakkelingen". Ik wilde haar beproeven. „Vergeven getuigt van kracht en adel", zei ze fier, „maar al zou dat niet zoo zijn, dan nog zoudt u uw beulen niet kunnen wreken, door do kroon van San Stefano te stelen! De prins is volkomen onschuldig aan uw ongeluk. Het heeft niets met sla vernij te maken. Waarom zet u dat plan niet uit uw hoofd „Ik zou kunnen antwoorden, dat hij voor mij de vertegenwoordiger is van dege nen, die ik straffen wil, maar ik doe dat niet. Het plan opgeven kan ik echter niet, want ik heb mijn woord gegeven aan uw vader. In den steek laten kan en wil ik hem niet. Dat doet u immers ook niet I" „Voor mij is dat iets anders, ik ben zijn dochter", zei ze, „maar uw belofte was slecht en door iets slechts bont u nooit gebonden". „Maar als ik, zooals u zegt, een schurk ben, dan is een belofte om een slechte daad te helpen voltrekken toch iets waar door ik mij als schurk zeker verplicht acht. „Tenzij u ophieldt een schurk te zijn.". Ik liep eenige passen op en neer over het dek en toen ik weer bij haar stoel stond zei ik: „Ik wil u een voorstel doen. Ik veronderstel dat u in Engeland een thuis hebt, ik bedoel een huis waarin u woont. Is dat zoo „Ja." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13