centrale verwarming ki1.ï5k sanitaire installaties BUITENLAND UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 VOLKENBOND HET I. A. B. EN DE CRISIS. Naar de 40-uren werkweek? De Raad van Bestuur van het Intern. Arbeidsbeurs zal Woensdag 21 September a.s. in een buitengewone zitting bijeenko men om het voorstel te onderzoeken van den vertegenwoordiger der Italiaansohe regcering, De Miohelis, om een bizondere zitting van de intern. arbeid9conferentie bijeen te roepen om te geraken tot verla ging van den arbeidstijd in de industrie, met 't oog op de wereldcrisis en de werk loosheid. Deze kwestie is reeds eenige malen door den raad van bestuur onderzocht en on langs heeft de raad een rapport van de werkloozen-commissie in ontvangst geno men, waarin gepleit werd voor een werk week van 40 uren. Deze buitengewone zitting van den raad van bestuur van het I. A. B. zal twee da gen duren. ONTWAPENING. DUITSCHLAND EN DE ONTWAPENING. Waarom Duitschland niet komt. Zooals gisteren reeds gemeld, heeft de Duitsohe regeering in een schrijven aan den voorzitter van de Ontwapeningsconfe rentie Henderson medegedeeld, dat zij in de op 21 Sept. a.s. bijeenkomende zitting van het bureau der conferentie niet verte genwoordigd zal zijn. In dit schrijven wordt OA. gezegd: Om de voorwaarden van Duitschlands verdere medewerking aan de ontwape ningsconferentie zoo snel mogelijk te ver wezenlijken heeft de Duitsohe regeering getracht langs diplomatieken weg een op lossing voor de vraag van pariteit in de bewapening te verkrijgen. Het spijt haar te moeten bekennen dat die pogingen tot nog toe geen bevredigend resultaat hebben opgeleverd. In verband daarmede zal Duitschland niet verschijnen op de confe rentie van 21 Sept. Duitschland zal het werk van de conferentie met aandacht ga deslaan en bij het verloop daarvan beslui ten hoe zijn verdere houding zal zijn. In de nota wordt verder uiteengezet dat Duitschland niet kan deelnemen aan on derhandelingen op een conferentie, wan- noer niet van tevoren vaststaat, dat hot resultaat van de besprekingen ook op Duitschland van toepassing is en voor Duitschland geen uitzonderingssysteem wordt vastgesteld. Geen schriftelijk antwoord aan Frankrijk. Het W. B. verneemt verder van bevoeg de zijde, dat de Rijksregeering niet schrif telijk zal antwoorden op de Fransohe ant woordnota inzake Duitschlands voorstel voor directe onderlinge onderhandelingen. Het spijt haar te moeten constateeren, dat in deze nota het geheele probleem van den gelijkgerechtigheids-eisch verkeerd wordt opgevat en uitgelegd en dat de nota in geen enkel opzicht toenadering vertoont tot het standpunt zooals dat is neergelegd in de Duitsche nota van 29 Augustus. Van een verdere wisseling van gedachten door mid del van nota's stelt de Duitsche regeering zich niet veel resultaat voor, reden waarom de rijksminister van 'buitenlandscho zaken, Von Neurath, den Franschen ambassadeur te Berlijn, Frangois-Poncet gistermiddag bij zioh heeft ontvangen en hem heeft me degedeeld, dat de Duitsche regeering be reid is tot het weder opnemen van monde linge diplomatieke onderhandelingen over deze kwestie. Londen beraadslaagt nog steeds. De diplomatieke medewerker van den „Morning Post'' meldt, dat de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, zich nog steeds bezig houdt met het bestudeeren van de problemen, die uit den Duitschen eisch van gelijkgerechtigheid ten aanzien der bewapening voortvloeien. De Engelsche regeering aoht het nood zakelijk een oplossing te vinden, nu de Duit8oh-Fransche nota-wisseling geen re sultaat heeft gehad. Zij is tegen weder be wapening van Duitschland en voor ontwa pening der andere mogendheden. Men zou een weg kunnen vinden om uit de moeilijk heden te komen door de buitengewone be palingen van hoofdst. V van 't verdrag van Versailles buiten werking te stellen en Duitschland to veroorloven dezelfde wa pens te bezitten als volgens de besluiten der ontwapeningsconferentie der andere landen mogen handhaven. Voorloopig eoh- ter zou Duitschland een beperking van het effectief van de legermacht en van zijn be wapening opgelegd moeten blijven. Het is mogelijk dat Duitsohland zich met dergelijke beperkende maatregelen voor een bepaalde periode, bijvoorbeeld tot het definitieve einde der ontwapeningsconfe rentie en tot het einde van de werkzaam heden daarvan d.w.z. voor den duur van 5 tot 10 jaar, accoord zal verklaren. Pantserkruiser C wordt gebouwd. Nu de ontwapeningsconferentie tot dus verre geen practisch resultaat heeft opge leverd, heeft de Duitsche rijksregeering, naar de D.A.Z. uit Wilhelms-hafen meldt, aan de marinewerf aldaar thans opdracht gegeven, te beginnen met den bouw van pantserkruiser C. De termijn is vastgesteld op vier jaar. SPANJE CATALONIE AUTONOOM. Een van Spanje's neteligste kwesties opgelost. Het statuut, waarbij aan Catalonië auto nomie verleend wordt, is gisteren door den president der Spaansche republiek, te San Sebastian, de hoofdstad der Baski- sche provincie Guipuzcoa, onderteekend. In deze stad kwamen de republikeinen in Augustus 1903 uit allé deelen van Span je bijeen, om de plannen tot omverwer ping der monarchie op te maken. Het do cument, dat-zij daar gezamenlijk ondertee kenden, bekend als het pact van San Se bastian, hield o.a. ook de belofte in, dat de streken, welke dit zouden verlangen, autonomie zouden verkrijgenu. Het lag voor de hand, dat de Catala nen overeenkomstig deze belofte beloond zouden worden voor den krachtigen steun, welken zij de nieuwe republiek verleenden en dat „hun" statuut zou onderteekend worden in de stad, waarin hun eenmaal erkenning hunner rechten werd beloofd. De onderteekenig van het statuut door Alcala Zamora maakt voor goed een einde aan een lange periode van verdrukking en strijd, welke ruim twee eeuwen voor Span je een voortdurend gevaar opleverde. Het staat onomstootelijk vast, dat de monarchie niet het minste gedaan heeft, om het intense patriotisme der Catalanen ook maar eenigszins te bevredigen. Eerst te elfder ure besloot de laatste regeering der monarchie, de eischen van Catalonië „in overweging te nemen". Zoodra de republiek evenwel gevestigd was? deden de Catalanen een krachtige poging, om zioh onmiddellijk een auto noom bestuur te verzekeren. Zij riepen de republiek in Barcelona uit nog eenige uren voordat zich in Madrid de revolutie vol trok en eerst na langdurige onderhande lingen stemden zij er in toe, hun aanspra- ken op een geheel zelfstandig republi- keinsch bestuur te laten varen. De Madrileensche regeering moest van haar kant beloven, dat zij aan het statuut, wanneer dit in de cortes zou worden inge diend, haar steun zou verleenen. De beloften, welke eenmaal te San Se bastian aan Catalonië gedaan werden, zijn thans op loyale wijze nagekomen. Catalo nië heeft weliswaar lang op de vervulling dier beloften moeten wachten maar toch niet tevergeefs. Toen het statuut de vorige week in zijn geheel in de cortes in stemming werd ge bracht, werd het met een overweldigende meerderheid aangenomen. Tijdens de hul diging van den grooten Catalaanschen vrij heidsheld Casanova maakte kolonel Ma- cia, de president der Catalaansche genera liteit, weliswaar een toespeling op „be paalde minder gelukkige wijzigingen, wel ke in het statuut zijn aangebracht wegens een gebrek aan vertrouwen" maar overi gens sprak hij op zeer hartelijken toon en de menigte bleek volkomen voldaan. Het zou evenwel te veel gezegd zijn, wanneer men beweerde, dat thans het Ca- talaansch vraagstuk en alles desbetreffende schillende meer of minder bijkomstige pro- schilende mper of minder bijkomstige pro blemen vragen nog steeds om een oplos sing maar de essentieele kweties zijn thans in ieder geval geregeld. MEXICO DE GODSDIENSTSTRIJD IN MEXICO. Aanval op de katholieke scholen. Naar Kipa uit Mexico-city verneemt, heeft de staatssecretaris van binnenland- sche zaken twee rechters en zeven secre tarissen van de jeugd rechtbank in de uit oefening van hun ambt gechorst, wijl zij eenige kinderen naar het verbeterhuis van den goeden Herder hadden gezonden. Ter motiveering van zijn maatregelen ver klaarde de minister, dat de betreffende in stelling onder katholieke leiding staat. Het departement van onderwijs van den staat Vera Cruz heeft twee bijzondere scholen in de stad Orizaba gesloten met de motiveering dat zij het officeele school- program, m.a.w. de nieuwe laicistische on derwijsmethode, niet volgden. Afgevaardigden van de staten Yucatan, Campeche, Chiapas, Tabasco, Vera Cruz en MLichoacan in het Mexicaansche con gres vallen zelfs de laicistische school aan en verlangen invoering der „rationalisti sche school". Zij zullen senor Bassols, staatssecretaris van openbaar onderwijs, verzoeken de methode der „rationalisti sche" school voor alle openbare scholen van Mexico door te voeren, hetgeen een wijziging zou beteekenen van artikel 3 der Mexicaansche constitutie. BUITENL. BERICHTEN. HET MOTORBANDITISME IN ENGELAND. Politie vraagt om speciale wetten. Dezer dagen heeft lord Trenchard, de hoofdcommissaris van de Londensche poli tie, een langdurig onderhoud gehad met MacDonaJd in Downingstreet, waarbij eerstgenoemde den premier op de hoogte heeft gebracht van de bedreiging, welke de zoagenaamde motorbandieten voor de open bare veiligheid vormen. In zekere kringen, aldus meldt de „Daily Herald", wordt zelfs verklaard, dat lord Trenchard voornemens is, indien de eischen, welke hij heeft gesteld tot het ne men van maatregelen tegen deze steeds brutaler wordende autobandieten, niet wor den ingewilligd, zijn ambt als hoofdcom missaris neer te legegn. De bedreiging, welke deze moderne struikroovers voor het verkeer vormen, is nog niet officieel door 't Engelsche kabinet besproken, doch do regeering zal wel ge noodzaakt zijn er haar aandacht aan te wijden. Indien de regeering dit steeds urgenter wordende vraagstuk niet aanvat, aldus ver klaart de „Daily Herald", is een aantal parlementsleden van plan, wetten voor te stellen, waarbij de bevoegdheid van de po litie in haar optreden tegen het motorban- ditisme aanzienlijk wordt uitgebreid. Ver wacht wordt, dat deze voorstellen door het geheele huis ondersteund zullen worden. Ais het parlement de volgende maand bijeenkomt, zal een interpellatie worden ingediend over de verontrustende toename van het aantal autoovervallen in Engeland. UITWISSELING VAN GEVANGENEN. In Kollossow aan de Poolsch-Russiscbe grens zijn gisteren 40 Pooleche politieke gevangenen uitgewisseld tegen een gelijk getal communisten, die in Polen gevangen werden gehouden. Tot de door Polen uitge leverde personen behooren eenige gewezen communistische afgevaardigden, terwijl Rusland verscheidene katholieek priesters naar Polen heeft gezonden. Pest in Zuid-Afrika. In het grensgebied van Portugeesch An gola en de Zuid-Afrikaansche Unie hebben zich enkele gevallen van builenpest voorge daan. Er is onmiddellijk een commissie ge vormd, die de noodige middelen zal bera men, om uitbreiding van deze epidemie te helpen voorkomen. Stijgende werkloosheid in Italië. Het aanbal werkloozen in Italië, dat op 31 Juli j.l. volgens officieele opgave 900.000 bedroeg, was op 31 Augustus 1932 gestegen tot ruim 946.000, waarvan 279.000 werkloo zen ondersteuning kregen. Ruim 690.000 werkloozen waren mannen, 257.000 vrouwen. Berlijn en zijn werkloozen. Naar VJ). meldt, heeft de Berlijnsche gemeenteraad gisteren, met de stemmen der voorstellers, de sociaal-democraten en de nationaal-socialisten een communistisch voorstel aangenomen, waarbij allen werk loozen en hun familieleden op kosten der stad gratis middagmaaltijden zullen ont vangen. Het totaal aantal werkloozen be droeg per 1 September te Berlijn 586.000 personen. Schoolkinderen als smokkelaars. In de buurt van het station Walheim hield een douaneambtenaar een groote schaar kinderen aan, die allen een rugzak droegen en in een gesloten rij marcheerden, alsof zij van een schooluitstapje terugkeer den. De douaneambtenaar vond dit verdacht, omdat de kinderen zonder begeleiding wa ren. Bij een nader onderzoek bleek dan ook, dat men met een goed georganiseerden smokkelhandel te doen had. Ongeveer 100 K.G. suiker werden in beslag genomen. BERNARD SCHULTE - Voorhout bij Leiden - TelefoonSassenheim 4532 GEMENGDE BERICHTEN AUTO OP EEN GROEP KINDEREN GEREDEN EEN D00DE, TWEE GEWONDEN. Chauffeur door zon verblind? Op den provincialen weg BeverwijkUit geest is gistermiddag een vrachtauto, be stuurd door den 21-jarige van W. uit Hoofd dorp, ingereden op een groep kinderen, die op weg waren naar school. Drie dezer kin deern werden door de auto gegrepen. De ongeyeer 10-jarige M. Tesselaar werd op slag gedood. Haar 14-jarig zusje Aagje Tes selaar en de 12-jarige Marie Nisben be kwamen ernstige verwondingen. Beiden moesten naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk worden overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. De toe stand van het meisje Niesten is zeer zorg wekkend. De chauffeur heeft verklaard niets van de meisjes te hebben gezien, daar de zon hem verblindde. De auto reed rechts van den weg, de meisjes liepen ook geheel rechts. Een politioneel onderzoek wordt ingesteld. ERNSTIG AUTO-ONGELUK ONDER HULTEN. Bestuurder gedood, mede-inzittende gewond. Op den Bredasohen weg nabij Huiten is gistermorgen een auto, met groote vaart komende uit de richting Breda, op een natte plek van den weg, veroorzaakt door van de boomen neergevallen dauw, plotse ling gaan slippen, waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor en de wa gen, na dwars over den weg geschoven te zijn, met een hevigen klap tegen een boom botste. In de buurt werkende landarbei ders en voorbijgangers snelden toe en haal den uit den verschrikkelijk verruïneerden auto een zwaar gewonden jongeman die hevig bloedde uit door glasscherven ver oorzaakte verwondingen aan zijn gezicht. Hij werd bij den landbouwer de Br. bin nengebracht terwijl men ijlings dr. v. Glab- beek te Rijen waarschuwde, die spoedig ter plaatse was om de eerste hulp te ver leenen. De auto-bestuurder werd ecihter dood achter het stuur uitgehaald. Hij werd voor loopig langs den weg neergelegd, terwijl het lijk met een laken werd toegedekt in afwachting van de komst van den ontboden ziekenwagen uit Breda. Een derde inzittende, broer van den auto bestuurder, werd slechts licht gewond. De slachtoffers. Ter plaatse vonden wij tegen den boom een totaal in elkaar gedeukten auto, een Ford, waarvan geen ruit meer heel was, terwijl de carrosserie geen heel onderdeel meer bezat. Wij vernamen hier nader, dat de gedoode autobestuurder was een zekere H. uit Den Haag. Een groote glasscherf was hem zeer diep in het hoofd gedrongen, terwijl hij voorts nog vele andere zware verwondingen had opgeloopen, die den dood onmiddellijk tengevolge gehad moeten hebben. De zwaargewonde was de heer H. Sch. oud 25 jaar uit Botterdam, die per zieken auto naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda is vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Het lijk van H. is door de maréchaussée in beslag genomen en voorloopig in de ka zerne te Rijen neergelegd. Ook de auto is voor nader onderzoek in beslag genomen en door een takelwagen eveneens naar de kazerne gebracht. De broer van het slacht offer van dit droevig ongeluk was, zooals men zich zal kunnen voorstellen zeer over stuur. De maréchausseé te Rijen heeft on middellijk de gemeentepolitie van Den Haag opgebeld om op voorzichtige wijze de familie van H. in kennis te stellen van het tragisch gebeuren. „N. Tilb. Crt." JONGEN TEGEN TRAM OPGEREDEN. Onvoorzichtigheid de oorzaak? Gisteravond te kwart over zeven heeft in de Jonathanstraat te 's-Gravenihage een ongeval 'plaats gehad, dat aan een 12-jari- gen knaap het leven heeft gekost. In deze straat fietste de 12-jarige G. K. met op het frame voor hem gezeten den 12-jarigen A. v. H., beiden wonende aan de Van Ostade- straat. De fietsende jongen schijnt, gehin derd door zijn vracht, een onhandige ma noeuvre te hebben gemaakt. Hij reed n.l. tegen een tramwagen van lijn 2 op. De jon gens kwamen te vallen, met het gevolg, dat G. K. zoodanige verwondingen bekwam, dat, toen de G. G. D. hem naar het R. K. Ziekenhuis vervoerde, de knaap tijdens het vervoer overleed. De andere jongen, A. v. H., is er vrij goed afgekomen. Een voorloo pig onderzoek, door de politie ingesteld, wijst uit, dat den trambestuurder geen schuld treft. Trambotsing. Op het emplacement van de Noord-Hol- landsche tram aan de Meeuwenlaan te Am sterdam zijn gisteravond twee electrische trams op een wissel tegen elkaar gebotst. De botsing was nog al hevig. Een van de bestuurders werd ernstig gewond en in be- wusteloozen toestand naar het gasthuis overgebracht. Een liep lichte kwetsuren op. Hij werd naar huis gebracht. Twee dames, die in een der wagens waren gezeten, kre gen eveneens lichte kwetsuren en lieten zioh door een geneesheer in de omgeving verbinden. De beide wagens zijn ernstig beschadigd. PAARD OP HOL. Jongeman gedood. In Vierverlaten bij Groningen heeft Don derdagavond een ernstig ongeluk plaats gehad. De 24-jarige Th. Heys reed met paard en wagen. Het paard sloeg op hol en H. vdel van den wagen en kreeg een van de wielen over het hoofd. Geneeskun dige hulp mocht bij het ernstig verminkte slachtoffer niet meer baten. Na ongeveer een' uur is de jongeman overleden. RENPAARD OP HOL GESLAGEN. Zevenjarig meisje gewond. Bij de te Beverwijk gehouden kortebaan- draverij is een ernstig ongeval gebeurd. In een der eerste ritten geraakte het tuig van Lady Bond bestuurd door J. van Leeuwen Jr. onklaar, waardoor het dier op hol sloeg. De draver rende de baan af en holde ver volgens door het drukke verkeer heen den Rijksstraatweg op. De berijder was op de baan van de sulky gevallen, doch had geen ernstig letsel be komen. Ter hoogte van de buitenplaats „Scheybeeck" sloeg de sulky tegen een boom, doch ook deze botsing kon Lady Bond niet tot staan brengen. Het paard passeerde den spoorwegovergang en rende vervolgens door in de richting van de pon ten over het Noordzeekanaal. Ten slotte liep de draver een wielrijder omver, waar door het paard viel, zoodat het dier kon worden gegrepen. De wielrijder, de heer Jonker uit Yelsen kwam er zonder verwon dingen af. Zijn zevenjarig dochtertje was er erger aan toe en moest met hoofd- en beenwonden in het Roode-Kruis Ziekenhuis worden opgenomen. Hoewel aanvankelijk het ergste gevreesd werd, bleek het kind gelukkig niet levensgevaarlijk gewond te zijn. Het paard had eenige verwondingen opgeloopen. NACHTELIJKE ROOFOVERVAL. Een man bewusteloos geslagen. Een brutale roofoverval heeft gister nacht om kwart over twaalf plaats gehad te Weert op den rijksweg naar Eindhoven onder het gehucht Hushoven. De heer Th. Meris keerde op dit uur huiswaarts en werd door twee personen aangevallen en met een zwaren steen op het bewusteloos geslagen. Daarna beroofde men hem van zijn geld, ruim 200 gulden aan bankpjapier. De gemeentepolitie wist twee verdachte personen aan te houden, n.l. den pas uit den gevangenis ontslagen C. F. en N. J. beiden uit Weert, welke laatstgenoemde door den heer Meris pertinent als één der overvallers werd herkend.. Beide verdach ten staan bij de politie ongunstig bekend. De verwondingen van den heer M. zijn van dien aard, dat hij in het ziekenhuis te Weert moest worden opgenomen. TWEE MEISJES AANGERAND. Donderdagmiddag, na het uitgaan van de scholen, zijn te Rotterdam twee meisjes, een van zeven en een van vier jaar, door een individu aangerand en met een zakmes gestoken. De ouders van de kinderen hebben bij de politie aangifte gedaan. Een negenja rig meisje wist van den dader een vrij vol ledig signalement op te geven en aan de hand daarvan is de 25-jarige L. de K. aan gehouden. Het zakmes is in zijn bezit ge vonden. Hij heeft een volledige bekente nis afgelegd. VEERTIGDUIZEND GULDEN VERDUISTERD. Een ingenieur uit Haarlem had in Ham burg een bedrag van ongeveer ƒ40.000 in effecten en baar geld liggen. Om dit geld in zijn bezit te krijgen, had hij een goe den kennis van hem, een 34-jarige jonge man, wonende in de Jan Luyenstraat te Amsterdam, gevraagd het mee te nemen. De jongeman heeft effecten en geld in twee pakken in een handkoffer gedaan. Bij him ontmoeting in Amersfoort deelde de man die uit Hamburg kwam, mede, dat hij den koffer met het geld kwijt was. Hij had een verkeerd valies bij zich. Waar de verwis seling had plaats gehad, kon hij niet ver klaren. De HaaVlemsche ingenieur heeft de zaak bij de politie aangegeven. Deze heeft gis teren den man en ook zijn vrouw in ver zekerde bewaring genomen. De verwissel de koffer is in beslag genomen. De inhoud was: twee overhemden en een scheer kwast. Het onderzoek van de politie en justitie naar de afkomst van de in beslag genomen koffer en diens inhoud, wordt voortgezet. De bewoner van de Jan Luy- kenstraat en zijn 32-jarige vrouw zullen ter beschikking van de justitie worden ge steld, resp. verdacht van verduistering en heling. De man is al reeds vroeger ver dacht geweest van minder eerlijke hande lingen. „Yad." Jarenlang steenkolen gestolen. Te Vlissingen is aan het licht gekomen, dat gedurende een reeks jaren een uitge breide diefstal van steenkolen heeft plaats gehad van voorraden bestemd voor de Ne- derlandsche loodsbooten. Deze steenko len waren eigendom van het Staatsmijnbe- drijf. Het onderzoek der politie wees uit, dat verschillende gemeentelijke havenbe ambten bij deze diefstallen betrokken moe ten zijn en gaf aanleiding tot aanhouding van een hunner, die ter beschikking der justitie te Middelburg is gesteld. Ook een steenkolenhandelaar ,te Vlissingen, moet bij de zaak betrokken zijn. Rijnlandsche Processie naar Kevelaer. De Rijnlandsche processie arriveerde op 13 September ongeveer half twee met 10 gees telijken en 326 pelgrims te Kevelaer. Bij de processie was ook de oud-directeur, de zeer- eerw. heer A. H. J. Sprenger. Bij aankomst kon ieder zich eerst naar zijn hotel begeven om IK uur later aan het sta tion terug te zijn, om in processie naar de basiliek te trekken, waar door de direc teur het welkom in Kevelaer werd toegeroe pen. en allen werden opgewekt om met volle vertrouwen zich te wenden tot de Troosteres der bedrukten en vooral te bidden voor de algemeene intentie dit jaar: „Het christelijk herstel der menschelijke samenleving" en be vrijd te worden van de zware en bedrukte tij den, waarin men thans verkeert. Daarvoor werd de kaars geofferd en zong men gezamen lijk het Magnificat. Op de andere dagen wer den de gebruikelijke godsdienstoefeningen ge houden. Den laatsten avond werd na afloop van het avondgebed en het bidden voor verschillende intenties, de gebruikelijke lichtprocessie ge houden, wat bij het schoone weer, wat wij die dagen gehad hebben, goed tot zijn recht kwam. Daarbij is als een buitengewone bij zonderheid te vermelden, dat aan deze" stoet nog werd deelgenomen door den heer C. Droog van Boskoop, iemand van ruim 94 jaar, die daar voor de 45ste maal aan deelnam. Deze grijsaard heeft tevens alle dagelijksche oefeningen gevolgd, tot voorbeeld van vele jongeren. Den laatsten morgen, na afloop van de pre dicate op het kerkhof, begaf men zich naar het plein in Oud-Kevelaer, waar de plechtig heid van de huldiging van een der Broeder- meesters, den heer C. van Ooi uit Boskoop, plaats had, die eerst van de processie van Gouda en thans van de later opgerichte pro cessie van Rijnland te zamen 30 jaar Broeder- meester is geweest. Bij zijn zilveren jubileum heeft hij dit uit bescheidenheid verzwegen, maar thans is het door het bestuur uitge zocht, zoodat nu hem de zilveren medaille onder toepasselijke woorden van den zeer- eerw. heer Directeur werd uitgereikt. Deze onderscheiding werd door de pelgrims met een driewerf „hoera" en „lang zal hij leven" begroet. Na nog door de overige geestelijken en zijne mede Broedermeester te zijn geluk- gcwenscht, bedankte de jubilaris. Om half één waren allen weer in de kaar sen-kapel aanwezig, waar door den Directeur het afscheidswoord we'rd gesproken. Hij hoop te dat allen door de voorspraak van Maria geholpen mogen worden. Na allen opgewekt te hebben, om het vol gend jaar in nog grooter getale terug te ko men, werd de plechtigheid met den zegen met het H. Sacrament gesloten, en vertrok men in processie naar den trein in de hoop het volgende jaar weer terug te komen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10