CtV/v EXTRA AANRIEDING VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Financiën en Economie R. K. KERKELIJKE LEENINGEN. En het faillissement der emittenten. Aan houders van obligation, deel uitma kende van de hierna te benoemen leenin gen is de volgende circulaire gezonden: De hierachter opgesomde leeningen wer den geëmitteerd door de Nationale Emis sieband N.V., terwijl als Trustee optrad de N.V. Ned. Spaar- en Emissiebank behalve voor de met gemerkte leeningen, die niet onder trustverband staan. Zooals u bekend zal zijn, verkeeren beide instellingen thans in staat van faillisse ment. De uitoefening van de taak van trustee is daardoor niet wel mogelijk. Curatoren van het faillissement hebben daarom reeds geruimen tijd overleg ge pleegd met het Amsterdamsch Trustee's Kantoor N.V. over de overname van het trusteeschap voor al deze leeningen. De N.V. heeft zich daartoe bereid verklaard en ook te dien aanzien onderhandelingen met de verschillende debiteuren der geld- leeningen geopend. Volgens de bepalingen van het meeren- deel der trust-acten is voor de benoeming van een nieuwen trustee eene vergadering van obligatiehouders noodig, waarin de helft van het uitstaande bedrag der lee ning vertegenwoordigd is. Teneinde noodelooze kosten te vermij den voor oproepingen tot vergaderingen, welke ten slotte zouden blijken niet be voegd te zijn tot het doen van een rechts geldige benoeming van een nieuwen trus tee, wordt obligatiehouders verzocht de mantels hunner stukken met lijsten welke bij Amsterdamsch Trustee's Kantoor N.V. verkrijgbaar zijn, ten kantore van deze, Keizersgracht 279283, Amsterdam, in te leveren, ten einde daarvoor in eene even tueel op te roepen vergadering hetzij zelve of door een gemachtigde stem te laten uitbrengen. Telkens wanneer blijkt dat voor eene leening een voldoend aantal obligatiën in eene vergadering vertegenwoordigd zijn zullen de houders van obligatiën deel uit makende van die leening tot eene verga dering bijeengeroepen worden. De ondergeteekende Curatoren van de Nationale Spaar- en Emissiebank, thans nog met het trusteesohap belast, brengen obligatiehouders met nadruk onder het oog, dat het in hun welbegrepen eigenbe lang is tot de benoeming van het Amster damsch Trustee's Kantoor mede te wer ken. Dit kant-oor staat onafhankelijk te genover de debiteuren en de geheele voor geschiedenis der leeningen, zoodat het zonder aanzien des persoons uitsluitend de rechten van obligatiehouders kan be hartigen. Uit deze overwegingen hebben Curatoren hun keuze laten vallen op ge noemde instelling. Voorts» wijzen Curato ren er nadrukkelijk op dat zij geen vrijheid kunnen vinden de bij hen berustende acten en bescheiden af te geven aan anderen dan aan personen of instellingen, welke de noodige waarborgen bieden dat zij in geval van hunne benoeming de taak van trustee naar behaoren zullen vervullen. De met aangeduide leeningen zijn wel is waar niet onder trustverband uitgege ven; echter worden hier de leeningsvoor- waarden niet nagekomen en is het daarom in het belang van obligatiehouders om zich te vereenigen ten einde tot een gemeen schappelijke actie te geraken. Het betreft de volgende leeningen: R. K. Parochie van den H. Bart'holomeus, te Ahlen (bij Münster) 7 pet. Ie Hyp. 20-jarige leening dd. 1 Augustus 1927. Orde der Pa ters Dominicanen, Antwerpen 6 pet. Hyp. obligatieleening dd. IB October 1926. R.K. Kerkbestuur der Parochie v. d. H. Marti- nus, Worms: 8 pet. Ie Hyp. obligatielee ning dd. 1 Juni 1926. Orde der E.E. Zus ters Ursulinen, Dorsten: 7 pet. Ie Hyp. lee ning dd. 1 September 1927, Eerw. Zusters Norbertinen, Duffel bij Antwerpen: 7 pet. Ie Hyp. leening dd. 1 December 1926. R.K. Parochie v. d. H. Antonius v. Padua, Düs- seldorfHassels: 7 pet. Ie Hyp. leening dd. 1 Februari 1927. R.K. Kerkbestuur v. d. H.H. Petrus en Paulus te Esohweiier: 7 en 8 pet. leeningen dd. 16 November 1925. Benedictijner Abdij, Ettal bij Obe- rammergau, 6.5 pet. 10-jar. Hyp. leening dd. 1 December 1926. Evangelisch D'iaco- nessenhuis Graz8 pet. Ie Hyp. leening dd. 15 Juli 1927; *R.K. Kerkbestuur der Parochie van Christus Koning, Guideswei- ler: 8 pet. leeningen dd. 1 November 1926, 1 Mei 1927, 1 Mei 1928. Congregatie der Paters Gamilianen te Vaals: 5 pet. Ie Hyp. leening dd. 1 Juli 1926. Orde der E.E. Zus ters Dochters van Liefde van den H. Vin- centius a Paulo, Keulen—Nippes7 pet. Ie Hyp. leening dd. 1 Juli 1927; 7.5 pet. 1 Hyp. leening, dd. 1 October 1927. R.K. Pa rochie van St. Michael, Klausenburg: 8 pet. Ie Hyp. leening dd. 1 April 1927. St. Monica, Gesticht, Mannheim: 8 pet. Ie Hyp. leening dd. 1 Febr. 1927. *Caritas Verband, Mannheim: 8 pet. 5-jar. leening d.d. 15 April 1926. *R.K. Parochie v. d. H. Apostel Petrus, Hvesheim, Mannheim: 8 pet. 5-jar. leening dd. 1 Augustus 1926. St. AnnarGe sticht, MannheimNeokarau: 8 pet. Ie Hyp. leening dd. 1 November 1926; 8 pet. Hyp. 15-jar. leening dd. 15 Deoem- ber 1926. Congregatie der Zusters Fran ciscanessen v. d. H. Familie, Mayen: 8 pet le Hyp. leening dd. 1 Mei 1926. Verg. der E.E. Zusters v. d. H. Anna. Münohen: 8 pet. le Hyp. leening dd, 1 Mei 1926; R.K. Hoogere Handelsschool, Münohen: 7 pet. le Hyp. leening dd. 1 April 1927. Abdij der Benedictijner Missionarissen Münster— Sohwarzaoh7 pot. le Hyp. leening dd. 1 September 1927. R.K. Par. Kerkbestuur v. d. H.H. Petrus en Paulus, Narbach; R.K. Par. Kerkbestuur v. d. H. Johannes, Pies- bach— Bettstadt; R. K. Par. Kerkbestuur y. d. H. Michael, Körprich Saar: 7 pet. 15-jar. leening dd. 1 Februari 1927. Congre gatie der Zusters Clarissen, Bad Neuenahr 8 pet. le Hyp. leening dd. 1 September 1926; 8 pet. Hyp. leening dd. 1 September 1928. Bisdom Speyer (Spiers): 7 pet. lee ning dd. 1 September 1925. R.K. Parochie v. h. Allerh. Hart van Jezus, Unterlauch- ringen Baden: 8 pet. le .Hyp. 10-jarige lee ning dd. 1 October 1926. Abdij St. Bene- dictusberg Vaals: 5 pet. obligatieleening. R.K. Hoogere Handelsschool, Münohen: 8 pet. le Hyp. leening dd. 15 Januari 1926. Caritasverband der Diözese Mainz, Mainz: 7 pet. 3-jar. Depositaire obligatieleening dd. 1 Jan. 1925. *Congregatie der Zusters v. d. H. Engelbewaarder, St. Alban: 8 pet 10-jarige* goud-obligatieleening dd. 15 Juni 1926. *Instituut der Engelsohe Zus ters, Nymphenburg bij München: 8 pet. 15-jar. goud-obligatieleening dd. 1 Mei 1926. *R.K. Kerkbestuur der Parochie v. d. H. Michael, Friedriohsthal a. d. Saar: 8 pot. 15-jar. goud-obligatieleening dd. 15 Dec. 1926. Congregatie der Zusters Fran ciscanessen van O. L. Vrouw Koningin der Engelen, St. MarienhausWaldbreitbach 8 pet. le hyp. 15-jar. oblig. leening dd. 1 Dec. 1925. Orde der E.E. Zusters Carme- litessen D. C. J., Moederhuis Düsseldorf: 6 pet. le hyp. 20-jar. Obligatieleening dd. 1 October 1927. Abdij der Paters Benedic tijnen, Lambach (Boven-Oostenrijk)8 pet le hyp. 8-jar. oblig. leening d.d. 15 Febr. 1926. Uit de Landbouwwereld De lepenziekte. In het jaar 1918 trad in ons land voor het eerst een ziekte in de iepen of olmen op, die door haar hevigheid dadelijk de aandacht trok. Plotseling ver dorden de takken, meestal in den top van den boom en vooral jonge boomen stierven in korten tijd geheel af. Bij oudere boomen verliep de ziekte meestal niet zoo snel, maar vele van deze vertoonden ook zeer duidelijke verschijnselen van verdro ging der bladeren en gingen daaraan na eenige jaren ten gronde. Deze verschijn selen neemt men thans nog bij veel boo men waar. In de eerste jaren werden vooral de Zuidelijke provincies en het midden van het land door de ziekte geteisterd, zoowel in de steden als daarbuiten. Vooral in Rotterdam is de ziekte van het begin af in zeer sterke mate opgetreden. Thans heersoht zij overal in ons land, óók in de Noordelijke provinciën, waar zij tot voor eenige jaren nog weinig voorkwam. Toch zijn er nog streken, waar de aantasting gering is; daartoe behoort o. a. de kust streek. Vrijwel tegelijk met de eerste waarne mingen in ons land is de ziekte ook in Frankrijk, België en Duitschland met groo- te heftigheid opgetreden, ter.wijl zij ook in Engeland en in Noord-Italië voorkomt. Door haar snelle uitbreiding en de vele slachtoffers, die zij maakt, is de iepen ziekte thans bij allen, die belang hebben bij het behoud van den iep voor straat-, weg- en dijkbeplantingen, zeer gevreesd. Van het eerste optreden af hebben onze plantenziektenkundigen zich bezig gehou den met het onderzoek naar de oorzaak der ziekte en de wijze waarop zij van den eenen boom op den anderen werd over gebracht en de middelen, waardoor zij zou kunnen worden voorkomen of bestreden. Teneinde dit onderzoek zoo volledig en stelselmatig mogelijk te doen uitvoeren, hebben de verschillende wetenschappelijke instellingen en rijks- en particuliere dien sten in ons land, die zich met plantenziek- tenkundig onderzoek en met de bosohbouw en houtteelt bezig houden, zich vereenigd in ben Oomité tot bestudeering en be strijding van de iepenziekte, kortweg „Iepenziekte-Comité" genoemd. Dit Comité heeft met behulp van geldelijke bijdragen van rijk, provincies, gemeenten, water schappen en polders en van particulieren gedurende een tweetal jaren dit onder zoek op vrij uitgebreide schaal mogelijk gemaakt; de resultaten daarvan zijn gepu- fc" ~erd in oen "1-tal mededelingen. Het ie echter in verband met het groot© belang, waarom het hier gaat, nl. het be houd van de voor ons land feitelijk onmis bare iepen, noodzakelijk het onderzoek voort te zetten. Onder leiding van Prof. Dr. Joha. Wes- terdijk wordt in het laboratorium Willie Commelin Soholten te Baarn getracht, nog meerte weten te kómen omtrent de le vensverschijnselen van de ziekteverwek kende zwam (Graphium Ulmi). Zeer be langrijk voor de praktijk is voorts, dat het onderzoek naar de iepen, die een groote mate var» onvatbaarheid voor de gevreesde ziekte bezitten, zoo krachtig mogelijk wordt voortgezet. Men heeft ge gronde hoop, er in te zullen slagen, voor de ziekte onvatbare iepen te zullen vinden, die ook voor wegbeplanting geschikt zijn. Het onderzoek omtrent de meest doel treffende wijze van bestrijding der iepen- spintkevers overbrengers der ziekte wordt te Wageningen onder leiding van Prof. Dr. W. Roepe voortgezet. Van alle kanten werden middelen, waarvan de sa menstelling meestal geheim was, ter ge nezing van aangetaste iepen, aanbevolen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa geningen onderzocht deze op hun bruik baarheid, doch tot nu toe bleek geen en kel middel deugdelijk te zijn. Behalve door het geven van veel steun aan het eigenlijk onderzoekingswerk, heeft het Comité zich ook beijverd, in breeden kring belangstelling op te wekken voor de iepenziekte en haar bestrijding. Zoo werd het vorig jaar te Utrecht een tentoonstel ling georganiseerd en dit jaar zijn er een drietal gehouden. Door middel van vlug schriften en persberichten tracht het Comité zooveel mogelijk kennis te ver spreiden en op te wekken tot medewer- IVOOi ZEER FIJNE ZIJDEN «M DAMESKOUS cent Fantasie boord. Versterkte voet GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP king, ook van particuliere zijde! Een zoo algemeen mogelijk medewerking van be langhebbenden is noodzakelijk om de ziekte tot staan te brengen. De taak van het Oomité is nog geens zins geëëindigd. Integendeel, de loopende onderzoekingen in samenwerking met de practijk opgezet, moeten worden voortge zet; de voorlichting mag niet worden ge staakt Dit kan geschieden, indien allen, die zich tot dusverre afzijdig hielden, in de verkregen uitkomsten een aansporing zien cm het Comité zooveel mogelijk te steu nen. Volledigheidshalve wordt hierbij me degedeeld, dat het Oomité als volgt is sa mengesteld: E. D. van Dissel, Dir. van het Staatsibosohbeheer, Utrecht, Voorzitter; J. L. Brouwer, Voorz. v. d. Ver. van deskun dige hoofden van gemeentebepl., Haarlem, vice-voorzitterIr. van Poeteren, Insp. Hoofd v. d. Plantenziektenkundigen Dienst, Wageningen, Secretaris; Ir. J. P. van Lonkhuyzen, Dir. v. d. Ned. Heide Mij. Arnhem, penningmeester; S. G. A. Dooren- bos, Dir. der Gemeente-Plantcsoenen, Den Haag; Ir. L. G. Geerling, waarn. Dir. van het Bijksboschbouw-proefstation, Wage ningen; Prof. Dr. H. M. Quanjer, be heerder van het Lab. voor Mycologie, idem Prof. Dr. W. Boepe, beheerder van het Lab. voor Entomologie, idem; Prof. Dt. Joha. Westerdijk, Dir. v. h. Phytopatholo- gisoh Lab. Willie Cammelin Scholten, Baarn. De kalk in het Thomasmeel. Het Thomas slakkenmeel, kortweg Thomasmeel en meestal in de wandeling slakkenmeel genoemd, is een pbosphorzuur-meststof en ontleent dan ook zijn waarde en beteeke- niB voor land- en tuinbouw in hoofdzaak aan het gehalte phosphorzuur, waarvan het gemiddeld 17 pet. bevat. De rest is echter volstrekt niet waardeloos, al be taalt men alleen daarvóór. Slakkenmeel is een samengestelde meststof, bevattende verschillende stoffen. Hieronder zijn er, die hoewel in een gering procent aanwe zig, toch uit een landbouwkundig oogpunt niet zonder beteekenis zijn. Wij noemen bijv. mangaan en magnesia, waarop we la ter wel eens terugkomen. Eén stof is er, die naast het phosphorzuur vermelding verdient; dat is de kalk. Die komt er voor ongeveer de helft in voor, dus in een hoe veelheid, die niet zonder beteekenis kan zijn; althans niet, wanneer geregeld jaar lijks een slalckenmeel-bemesting wordt aangewend. In dat geval kan men gerust zeggen, dat men met Thomasmeel een ph°s- phorzuur-kalk-bemesting geeft. Iedère boer, die in de laatste jaren gevolgd heeft wat er i« geschreven over den kalktoe- stand onzer bouwgronden en graslanden, zoowel op het zand als op de klei, weet, dat zeer vele onzer cultuurgronden aan den zuren kant zijn en behoefte hebben aan alcalische of basische bemesting. Wel nu, deze kunnen ze geven in het slakken meel, door de aanwezigheid daar van kalk. Is deze kalk in water oplosbaar? vraagt wellicht iemand. Neen: dit is zoomin met do kalk als met het phosphorzuur het geval. En daaruit zou men licht kunnen ccncludeeren, dat men van de werking van het Thomasmeel in de bouw voor niet veel mag verwachten. Dit was vroeger dan ook k priori het oordeel van de mannen der wetenschap. En men zocht naar middelen om de ono^'-sbare verbindingen in oplos bare om te zette i. Tc'lat bleek, dat men op eenvoudig j wijze het doel kon berei ken, namelijk door Thomasslak fijn te malen. Hierdoor verkr men een uitste kend werken Je mestst f, omdat nu de phosphorzuur- en ka"-verbindingen door de bodemzuren (humuszuren en koolzuur houdend water) konden worden opgelost en door de plantenwortels konden worde opgenomen. De goede werking van het Thomasmeel m^efc ongetwijfeld voor oon belangrijk deel worden toegeschreven aan de kalk die r in een ideaal fijne verdee ling. voorkomt. Ter verbetering van zure gronden, van alle gronden, welker kalk- toestand te wensohen overlaat, heeft men derhalve in het Thcnasslakkenmeel een voortreffelijke meststof; men geeft daarin twee voedingstoffen, phosphorzuur en kalk en betale alleen voor de eerste, de tweede, die bovendien grondveibeterend werkt, krijgt men voor niets. B r UIT DE RIJNSTREEK Donderdag j.l. kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering ten ge meentehuize bijeen. Voorzitter: P. A. Oolijn, burgemeester. Secretaris: Mr. F. A. Helmstrijd. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat als eerste door loting voor stemming en rondvraag is aangewezen de heer de Ruyter, verder dat door het min of meer onverwachte bijeenroepen dezer ver gadering, de notulen der vorige vergade ring nog niet gereed zijn. Punt 2. Ingekomen stukken. B. en W. stellen voor de onder a. tot en met h. genoemde stukken aan te nemen voor kennisgeving. i. een schrijven dd. 12 Aug. 1932 van den heer L. D. verzoekende om herziening van zijn aanslag in de hondenbelasting over het jaar 1932. Op dit verzoek werd afwij zend beschikt. 4. Voorstel tot uitloting van 3 obligo- tiën ad f 500.van de leening oorspronke lijk groot f 54.000.Uitgeloot werden de nos. 64, 49 en 99. 5. Aanbieding van de rekening van ont vangsten van het Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1931. 6. Aanbieding van de rekening van ont vangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1931 met bijbehoorende beschei den. 7. Prae-advies van B. en W. over den werktijd van een gedeelte der gemeente werklieden. In dit adres stellen B. en W. voor de werktijd van eenige gemeente-werklieden van 50*/^ uur te stellen op 48 uren. Omge rekend naar het uurloon zou deze vermin dering met inbegrip van de z,g. sociale kos ten een bedrag vorderen van f 803.40 en zonder de sociale kosten van f 738.40 per jaar. De heer Boekraad kan zich niet geheel met het adres vereenigen, vooral daar mis schien over eenigen tijd toch een loonsver laging zal moeten worden ingevoerd. Voorzitter merkt op dat de heer Boek raad de f 800.over het hoofd ziet. Met de publieke werken zal dit bedrag ongeveer f 1000.zijn. De gemeente moet de uiter ste zuinigheid betrachten, om de f 100.000, bij elkaar te krijgen welke noodig zijn voor steun verleening en werkverschaffing. Het zou ongemotiveerd zijn een dergelijk bedrag prijs te geven. De heer van 't Hart zegt tegen te stem men. Het voorstel wordt in stemming gebracht en met 0—4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Noest, Boekraad, 't Hart en Van der Staak. 8. Voorstel tot wijziging der algemeene politieverordening 1925. Met eenige discus sie z.h.st. aangenomen. 9. Voorstel tot het aangaan van een geld- leening. De heer Boekraad is eenigszins verwon derd, daar B. en W. reeds nu met een voor stel tot geldleening gekomen zijn, daar zij in de vorige vergadering tot uitstel gepleit hebben. Niettegenstaande dit zal spr. zich niet tegen het voorstel verzetten, alhoewel men nog goedkooper terecht had gekund dan met een rente van 51/» te betalen. Het verwondert den heer Boekraad ook, daar in de vorige vergadering een voorstel werd ingediend tot leening van een bedrag van f 110.000.en dit nu verhoogd is tot f 115.000Spr. vraagt waar deze f 5000. voor diener;. Als antwoord op de vraag van den vorige spr. deelt de voorzitter mede, dat de f 110,000noodig zijn voor uitbreiding, terwijl de overige f.6000.bedoelt zijn als kasgeldvoorziening voor het gasbedrijf. ,Het voorstel werd verder z.h.st. aange nomen. 10. Voorstel met betrekking tot de huren van woningen der woningbouwvereenigin- gen en -stichting. De heer Noest stelt voor het te verleenen crediet van f 611.op te voeren tot f 1100. Verder vraagt spr. hoe het zal gaan met de toeslag van woningen wat betreft de steun regeling. De heer v. d Wolf spreekt zijn dank uit over het door B. en W. gedane voorstel, te meer daar het moeilijk ia een goede rege ling te treffen. Voorzitter deelt mede, nog iets verder gegaan te zijn als aanvankelijk in de bedoe ling lag. Spr. moet het voorstel van den heer Noest echter ontraden. De f 611.is een bedrag voor 3 maanden. Op de begroo ting van het volgend jaar komt een bedrag voor van 4 X f 611Wat betreft de steun regeling zal deze onveranderd gehandhaafd blijven. Een huurtoeslag wordt gegeven voor woningen boven de f 3.Boven 00% steun kan geen huurtoeslag gegeven wor den. De heer Noest kan zich nog niet vereeni gen. De woningbouwvereenigingen weten niet wien zij f 1.verlaging moeten geven. De heer van Kleef merkt op „dan allen f 0.50". De heer Noest zegt, dat wanneer de heer v. Kleef zich den toestand eenigszins kan indenken, hij wel wat anders zal zien, dan hetgeen hij zelf medemaakt. Spr. brengt nog ter sprake het termijn te verlengen en door de woningbouwvereenigingen hot geld geleidelijk in kas te doen terugbrengen. De heer v. 't Hart brengt het oprichten van een huurcommissie voor particuliere woningen ter 'sprake. Voorzitter zegt, dat dit punt buiten de agenda ligt en vraagt zioh af of een huur commissie, in het leven geroepen om huren van particuliere woningen te verlagen, wel van eenig nut zal zijn. Spr. zal echter niet verder op dt punt ingaan daar het buiten de orde is. De heer Boekraad vraagt of de vereeni- gingen vrij blijven de huurtoeslag te geven aan wien zij goeddunken. Voorzitter antwoordt hierop, dat deze niet mag worden gegeven om werkloosheid, maar om rede de financieele gesteldheid in een gezin van dien aard is, dat de woning- huur voor die gezinnen te hoog is. De heer Noest verlangt stemming over zijn voorstel, n.l. het bedrag van f 611.te verhoogen tot f 1000.Het voorstel wordt met 112 stemmen verworpen. Voor stem den de heeren Noest en v. 't Hart. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. 11. Voorstel tot benoeming van twee gedelegeerden der gemeente in de badhuis- oommissie. Benoemd werden de heeren de Ruijter en Mesman. 12. Voorstel tot benoeming van twee leden der commissie van toezicht op den tuinbouwcursus. Benoemd werden do hee ren P Loef Anz. en O. Grootendorst. 13. Voorstel tot benoeming van drie le den en een plaatsvervangend lid der raads commissie voor onderzoek van begrootin gen en rekeningen. Benoemd werden de heeren W. O. van Kleef, D. Mesman, A. Brand Pz. en als plaatsvervangend lid de heer P. D. Noest. 14. Voorstel tot benoeming van gedele geerden der gemeente in de besturen van de woningbouwvereenigingen en -stichting. Benoemd werden in het bestuur van „On ze Woning'' de heeren de (Kfuyter en P. van der Staak; in hot bestuur van „St. Joseph", de heeren P. D. Noesten A. Abbenibroek en in het bestuur van „Patrominium" de' hoe ren P. Loef Az en A. Brand Pz. 15. Voorstel tot benoeming van drie le den der commissie voor werkloozen-aange- legenheden. Voorzitter deelt mede, van het raadslid Brand een schrijven te hebben ontvangen met het verzoek met het oog op de vele werkloozen, een commissie voor werkloo- zen-aangelogenhoden, met 2 leden uit te breiden. Spr. meent, dat met het oog op dit verzoek, het beter zal zijn het door hun ge dane voorstel tot benoeming in te trekken, om door het college nader in beraad geno men te worden. Dit levert geen bezwaar op bij den Raad. Rondvraag. De heer de Ruyter brengt het toeren van Zuidwijk ter sprake, en dient verder het voorstel in, om een controleur aan te stellen, om na te gaan in hoeven e de verdiensten zijn van de werkloozen in de» komende wintermaanden. Do heer Noest vraagt., of de reparaties aan den watertoren verricht worden met rijkssteun, of van do op de begrooting uit getrokken post „Onderhoud bedrijven". De voorz. antwoordt hierop, dat de kosten niet door het Rijk worden vergoed. De heer Brand verzoekt het tceren van de Tuinstraat op te nomen in de begroo ting. De heer Boekraad stelt voor bij de uitbreiding van het Pompstation, het werk te gunnen aan een ingezetene, en verder werkloozen uit de gemeente daaraan te werk te atollen. Wethouder van Gelderen deelt mede, dat de inschrijving publiek zal zijn. De heer van 't Hart vestigt de aandacht op den slechten verkeersweg van de Ju- lianastraat. De voorzitter zegt dat een be drag voor de verbetering van genoemde straat op de begrooting is uitgetrokken. De heer van der Staak vraagt wat er in de wintermaanden gedaan zal worden voor ontwikkeling en ontspanning van jonge werkloozen. De voorz. antwoordt hierop, dat door den wethouder, do organisaties zullen worden bijeengeroepen om een en ander nader te bospreken. Niets meer aan de orde zijnde sluit do voorzitter deze vergadering. ALPHEN AAN DEN RIJN. AUTO TEGEN EEN MUUR GEBOTST. Een persoon-vrij ernstig gewond. Gisterenmiddag is de vrachtauto van den heer B., op weg naar Haarlem, in de Emmalaan aangereden, door de pasaeeren- de melkauto van Dijkema uit Zwammec- dam. De auto van B. reed dientengevolge tegen den voorgevel van de dakpannen- fabriek van de firma v. Leeuwen o-p, waar door een gedeelte der voorgevel werd in gedrukt. De 70-jarige K., die naar zijn werk liep, raakte tusschen de auto en fabriek bekneld, waardoor hij vrij ernstig aan ar men en beenen werd gewond. Dr. v. W. verleende hem de eerste heelkundige hulp. De auto van den heer B. bleek aanzienlijk beschadigd, o.a. waren de beide voorwie len van den wagen, terwijl ook de motor werd beschadigd. De bestuurder-kwam met den schrik vrij. Het ongeluk werd veroor zaakt doordat de bestuurder D. te vroeg naar rechte uitreed waardoor de aanrij ding volgde. Marthastiohting. Gisteren herdacht de heer J. Welvaarbs den dag, dat hij gedu rende 25 jaar de functie had vervuld van adjunct-directeur der Marthastichting. Van de gelegenheid om den jubilaris te compli- menteeren werd door zoor velen gebruik gemaakt, o,a. kwamen tal van oud-vorploeg- den den heer Welvaar» persoonlijk geluk- wenschen. Behalve eon zee van bloemstuk ken, bereikte den jubilaris nog tal van te legrammen en schriftelijke gclukwensohen uit den lande. Geboren: Grietje, d. van J. Blom en W. Kuijper. Margje, d. van M. van der Neur en B. M. van Wieringcn. Hendrik, z. van J. Vis en J. Vis. Cornelia Neoltje, d. van J. de Bruijn en J. M. Hoogendoorn. Maria Wilhelmina, d. van A. Vroi en O. Stol. Enny Hendrika, d. van W. van Galen en W. Vos. Aaltje, d. van D. Hu- nink en P. van Oosterom. Cornelia Ari- toon, z. van J. Verkerk en W. Dekker. Gesina Geertruida, d. van J. C. de Vries en H. G. G. Steenbergen. Ario, z. van J. Wijfjo en 0. O. Jongeneel. Hendrika, d. van D. van Eijk en M. Heuff. Barta, d. van D. van Dijk en M. Heuff. Daniël, z. van N. Westcrhoud en M. C. S. Ankerna. Gehuwd: C. F. Braater 22 j. en J. van Emmerik 18 j. L. W. den Hertog 30 j. en G. Rijnsburgcr 25 j. Overleden: Johanna Froderika Jon- gejan 2 dag. O. Vergunst, weduwnaar van J. Zwaan 70 j.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7