ONDERWIJS VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Gistermorgen vergaderde de raad de zer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester J. Wiegman. Afwezig is de heer C. van Tql. Er is één vacature. Na opening der vergadering zeide de voorzitter, dat hij zich gedrongen gevoelde staande eenige .woorden te spreken in ver band met het ontijdig overlijden van het medelid, do heer Drop, Terwijl alle leden zich van hun zetels verhieven, zeide de voorz, dat het den leden wel zou zijn ver gaan als hem, dat zij ontsteld waren op geschrikt door het bericht van overlijden. Die ontsteltenis is geworden tot versla genheid,. nu wij beseffen, wat wij missen. Toen hij in ons midden was verwarmde hij ons, zorfder dat wij het merkten, door zijn trouwe vriendschap, oprechte eerlijkheid, gevoelig gemoed. En nu plotseling, onver wachts wie had het kunnen vreezen is hij ons ontvallen. Nu weten wij ons eens klaps geplaatst voor de voelbare, tastbare werkelijkheid. Het raadslid Drop zal niet meer zijn beste krachten geven aan wat hem lief was. Een goede, nobele man, trouw en vooral liefde. Daarom past het mij als voorzitter van den Eaad, die uit zijn handen én met zulke goede wenschen dezen ambtsketen mocht ontvangen, een woord van erkentelijkheid te spreken voor het vele goede, hetgeen hij als raadslid, later als wethouder en ten slotte weer als raadslid, met zooveel werkkracht, opoffe ring, liefde heeft verricht, Wassenaar zal dit niet licht vergeten en wij kunnen niet beter doen dan ons daaraan spiegelen. De heer Schalekamp, het oudste lid, verkrijgt daarop het woord, om hem te herdenken, wiens stoffelijk overschot wij gisteren aan den schoot der aarde heb ben toevertrouwd. Wat hebben wij veel goeds gehoord, vooral van zijn kinderen, dat heeft spreker op hoogen prijs gesteld. Hier heeft spreker hem slechts korten tijd gekend, maar waar wij hem ontmoetten, hetzij in den Raad, of in commissieverga deringen, heeft de heer Drop getoond een warm hart te hebben voor alles, wat in zorgen verkeerde, zoo vereenigingen als personen. Spreker heeft hem voorts ook gewaardeerd om zijn religieuse gevoe lens. Ten slotte richt spreker zich tot den voorzitter, dien hij gelukwenscht met zijn herstel. De Raad heeft gehoord, dat de heer Drop uw vriend was. Wij hopen dat u uw hart ook voor ons zult ontsluiten, als wij tot u komen. Zijnerzijds geeft hij de verzekering dat hij zal medewerken, om de taak van den voorzitter te verlichten. De heer K ie wiet de Jonge zegt, dat bei de vorige sprekers terecht het licht heb ben laten vallen op de verdiensten van den heer Drop. De geuite woorden zijn alle uit het hart gegrepen. Bij zijn leven heeft de heer Drop echter niet alleen dank ge kend. Ook de critiek is hem niet be spaard. Daarom te meer heeft hij het ge waardeerd, dat hij na zijn aftreden als wethouder als raadslid heeft willen mede werken aan het dienen van het algemeen belang. Als woordvoerder van de Vrijz. fractie herinnert spreker vervolgens aan de oprichting dezer fractie voor een jaar geleden. Hij was daarvan de promotor. De felle critiek, welke hij daarbij ondervond ligt nog versch in het geheugen. Wij, die voor hem stonden, hebj>en zijn voortva rendheid bewonderd. Waar vogels van diverse pluimage bijeenkwamen, was zijn taak als voorzitter niet gemakkelijk. Als hij nadrukkelijk constateert, dat de geest van samenwerking is gegroeid, dan hoop ik dat dit niet beperkt zal blijven tot deze zaal. Die samenwerking was te danken aan de leiding van den heer Drop, aan zijn objectieve rechtvaardigheid en eerlijkheid. Veel zijn wij dus aan hem verschuldigd. De heer van Leeuwen zegt, niet de be doeling te hebben gehad te spreken. Bij alles, wat hier gezegd is, is iets vergeten. Dé heer Drop was een man met veel so ciaal gevoel. Uit dat oogpunt is spreker hem veel dank verschuldigd. Toen spreker hier kwam trof hij vele wantoestanden aan. Toen hij den heer Drop daarop wees, is hij mede pionier en medestander gewor den om deze toestanden té verbeteren. Wat Wassenaar is geworden op sociaal terrein, is aan zijn werk te danken. - Hij weet uit aller naam te spreken, als hij h(f 1 dank zegt voor dien arbeid. De critiek is hem niet bespaard, maar deze kwam vaak voort uit niet begrijpen. Ook namens het Katholieke volksdeel brengt hij hem dank. De heer Drop wist ieders overtuiging te eerbiedigen. De voorzitter dankt den heer Schale kamp voor zijne tot hem gerichte woorden. Het is steeds zijn voornemen geweest voor allen niet alleen een voorzitter te zijn, maar ook met hen in contact te ko men als menseh. Hij waardeert het, dat de heer Schalekamp heeft geapprecieerd zijn vriendschap met den heer Drop. Hierna werd met de agenda begonnen. Een brief waarin het overlijden van den heer Drop ter kennis van den Raad wordt gebracht, zal met een brief van rouwbe klag worden beantwoord. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van eenige goedgekeurde raadsbesluiten. Van den voorzitter van het Centraal Bureau is bericht ingekomen, dat in de vacature Drop is benoemd als raadslid J. W. K. von Weiier, in de vacature van Tol de heer B, Broekema. Van den Minister van Financiën is be richt ingekomen, dat men het aanbod, om van de gemeente grond aan te koopen, aan de Joan de Wittstraat voor den prijs van 8.per vierk. M. voor een te stich ten telefoonkantoor, accepteert. B. en W. worden gemachtigd deze zaak af te doen. Op een verzoek van D. Veldhuysen, om enkele perceelen bouwgrond te mogen koopen aan de van Zuylen van Nijevelt- straat, wordt gunstig beschikt. Gunstig wordt beschikt op een verzoek van het bestuur der Ohr. Bewaarschool om continueering van de toegekende sub sidie voor de oude bewaarschool, tot het tijdstip van opening der school, doch uiterlijk tot 1 Januari. Een voorstel van B. en W. om aan A. [Potjer te restitueeren de helft van zijn aanslag in het schoolgeld, en het retribu- tiegeld, wordt na eenige discussie aange nomen. Medegedeeld wordt, dat alle rond te zen den stukken voortaan zullen worden gede poneerd in een specialen kast, waarvan elk lid een sleutel zal ontvangen. Op een adres van de N.V. Expl. Mij. Park de Kieviet, om op een perceel bouw grond in het park, winkelhuizen te mo gen oprichten, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, omdat het ge bleken is, dat er in deze omgeving geen behoefte aan winkelhuizen bestaat. Op een viertal verzoeken om ontheffing van bepalingen der bouwverordening wordt gunstig beschikt. Vastgesteld wordt het kohier van het retributiegeld voor het tijdvak van 1 Mei tot 31 Juli 1932, voor het middelbaar on derwijs op 1675,50 en het Hooger Onder wijs op 2649,24. Aan de vereeniging voor Chr. Middel baar Onderwijs te 's-Gravenhage wordt over 1930 een subsidie toegekend van 292.52. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten aan enkele gegadigden een perceel teelland te verhuren. Eenige anderen, die huurachterstand hebben, zullen de ge bruikte perceelen kunnen inhuren, als waarborgen worden gegeven voor de beta ling van den achterstand. De begrooting voor 1932 wordt gewijzigd o.m. in verband met het doen innen van de huur en met het maken van een ven tilator in de raadzaal, het houden van toezicht op de woningen aan het Haven plein, hetwelk door de Wassenaarsohe bouwvereeniging zal geschieden. Na eenige discussie wordt beloten in te gaan op het aanbod van de firma Staat en Co. te 's-Gravenhage voor een onders- handsohe geldleening groot (3 ton) ƒ300.000 tegen parikoers en 5 pet. rente voor 40 jaren. De heer Wildt Meijboom was van mee ning, dat bij openbare uitgifte voordeeli- ger voorwaarden zouden zijn te bedingen en dat speciaal de bepaling dat de eerste 5 iaren niet kan worden geconverteerd, wellicht te vermijden zou zijn geweest. De voorzitter wijst er op, dat toen de gemeente het aanbod kreeg, het zeer voordeelig was. Nadien is er wel eenige verandering gekomen ma&r dit zal wel blijven. De voorwaarde omtrent aflossing acht hij ten aanzien van ondershandsche leeningen redelijk. Aan B. en W. wordt machtiging ver leend om in het 4e kwartaal kasgeldlee- ningen op te nemen tot het benoodigde be drag en hoogstens 5 pet. rente. Tot bestuurslid van Maatschappelijk Hulpbetoon wordt benoemd de heer C. Mans velt. De voorstellen tot benoeming van drie leden der Commissie voor Openbare Wer ken en van 4 leden der Bedr ij vencommissie worden aangehouden in verband met de onvolledigheid van den Raad. Tot leden der Commissie voor onderzoek van geloofsbrieven worden benoemd de heeren Ruys, van der Kroft en Idenburg. De vaststelling van de verordening op het Lager Onderwijs wordt in verband met ingekomen opmerkingen van de Ihoofden van scholen, aangehouden. Daarna is aan de orde het gewijzigd voorstel van B. en W. tot afwijking van de Wet op de winkelsluiting. B. en W. heb ben advies gevraagd van de beide Mid- denstandsvereenigingen. Deze adviezen loopen echter zoo uiteen, dat B. en W. daaraan geen aandacht hebben geschon ken. Wijders zijn ingekomen een aantal adressen deels tot afwijzing van het scheppen van uitzonderlijke bepalingen voor den Rijksstraatweg, Meijendell en het Wassenaarsche Slag, deelds tot inwil liging. De heer van der Stoel kan het stand punt van B. en W. begrijpen, dat zij komen met een voorstel, Dit moet even wel niet gegrond worden, op tegenstrijdige adviezen. Beide vereenigingen hebben een gelijk standpunt. Hoogstens is er sprake van verschil van meening tusschen het het bestuur en leden der Hanze. De heer Boender is voor het voorstel van B. en W.. Als de Minister voor bepaalde deelen der gemeente afwijking wil toe staan, dan moet men dit aanvaarden. De heer Kiewiet de Jonge meent, dat het voorstel van B. en W. is gebaseerd op positieve gronden. Hij is het eens met den heer Boender. Waar de Minister voor een bepaalde groep afwijkingen wil toestaan, moeten deze niet worden afgewezen. Er is de nadruk op gevestigd, dat het onbil lijk zou tzijn voor enkele uitzonderingen te maken, zelfs is gesproken, dat anderen schade zouden ondervinden. Vaststaat, dat van geheele winkelsluiting allen schade hebben. Als dus nu voor een bepaalde groep eeniger mate kan worden verzacht, dan moet men daaran medewerken. Het gehouden referendum door den Mid denstand was niet in het algemeen belang. Het gold particuliere belangen. Daarom hecht hij daaraan niet veel waarde. De heer Schalekamp is van mee ning, dat het Voorstel onbillijk is. Hij is voor algeheele sluiting. Is dat niet moge lijk, dan moeten de uitzonderingen ook voor het Dorp gelden en niet alleen voor den Rijksstraatweg. De heer van Leijenhorst heeft geen be wondering voor de gedachte welke bij de Middenstand voorzit. Men redeneert al dus: „Wij in het dorp hebben een strop, dan de anderen ook maar". Hij is voor het voorstel van B. en W. De heer van Leeuwen wijst er op, dat Den Haag een gelijk standpunt inneemt als hier is voorgesteld. Tijdens de inwer kingtreding der wet is er veel veranderd, Principieele voorstanders van algeheele sluiting hebben nu ook gezegd, dat men geen algeheele sluiting moet invoeren. Hij releveert het verloop der geschiedenis en meent, dat de Middenstand het moest waardeeren, dat men dezen zomer geopend kon blijven. Thans echter moet een beslis sing vallen. B, en W. nemen een ruimer standpunt in dan de heer Schalekamp. Zij moeten rekening houden met alle meenin gen. Nu is het een feit, dat velen scha de hebben geleden bij de sluiting. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de landelijke vereenigingen een groote actie zijn begon nen tot wijziging der wet. Het voltallig college van B. en W. van Den Haag heeft besloten mede te werken tot verruiming van den openingsduur. Ook hier zal het college een in te stellen actie steunen. Na verdere discussie wordt het voorstel tot vaststelling eener verandering, waarbij uitzonderingbepalingen voor winkels langs den Rijksstraatweg, in Meijendel en aan 't Slag worden voorgesteld, aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden do heeren Idenburg, Schalekamp en van der Stoel. Het voorstel tot bespreking van de be drijfsresultaten en tarieven wordt aange houden. Ten slotte is aan de orde een bespre king omtrent een te stichten badhuis. Aan vankelijk zou de Wassenaarche Bouwver eeniging een gebouw stichten op gemeen tegrond en in de exploitatie een bijdrage ontvangen. Op dit idee is deze vereeniging teruggekomen. B. en W. stellen thans voor dat de ge meente een gebouw zal stichten en dit zal verhuren aan de Wassenaarsche Bouw vereeniging onder bepaalde voorwaarden. Zij zijn er van overtuigd, dat de stich ting van een dergelijke inrichting in het belang der Volksgezondheid noodzake lijk is. Na eenige discussie besluit de Raad in beginsel tot stichting van een badhuis voor gemeenterekening en tot verhuur aan de Wassenaarsche Bouwvereeniging. Hierna werd de vergadering gesloten. LEI DSCHENDAM. Volksbond. Het bestuur van den R. K. Volksbond te Leidschendam wil de le den nogmaals in herinnering brengen, wat er Zondag j.l. vanaf den kansel is verzocht, n.l. dat alle leden Zondag a.s. 18 Septem ber na de Hoogmis aanwezig willen zijn in het Patronaat. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden zooveel mogelijk present zullen zijn. NOORDWIJKERHOUT. Een verkiezing met een staartje, maar met een goed einde. Men schrijft ons: Bij het Bestuur der Noordzijderpolder is heden bericht ingekomen van het Bestuur der Pro vincie Zuid-Holland, dat de heer E. Hoger- vorst Gzn. is toegelaten als Bestuurslid van bovengenoemde Polder. Deze verkiezing heeft tot driemaal toe plaats gehad, omdat de tegenstanders tot tweemaal toe in beroep zijn gegaan bij Ge deputeerde Staten, wegens eenige kleine fouten ingeslopen bij het stembureau. Telkens als deze verkiezing werd ongel dig verklaard kreeg het bestuur der Polder door middel van ingezoi den stukjes in de plaatselijke dagbladen onaangename din gen te lezen, zooals verwaarloosd piich .be sef enz., maar de ingelanden hebben voet bij stuk gehouden en wenschten geen an dere dan de nieuw gekozene, omreden dat de vroegere bestuursverdeeling in den pol der dan weer hersteld zou worden. Treinenloop. Bij de ingezetenen van Noordwijkerhout wordt met een lijst rond gegaan om handteekeningen te verzamelen voor een request aan de Directie van de Ned. Spoorwegen om een trein ingelascht te krijgen die te Noordwijkerhout stopt, tusschen de treinen no. 3850 (20.03) en no. 3854 (23.33). Geschikt zou hiervoor zijn trein 1160 welke te Warmond stopt 21.39, Dat dit een reuze verbetering zou zijn lijdt geen twijfel, als men bedenkt, dat velen die te Noordwijkerhout woonachtig zijn, hiervan gebruik zouden makenl We noemen os. op: hooger en lager personeel van de 2 krank zinnigengestichten, ambtenaren van radio station, onderwijzend personeel enz. enz. Het verkeer per trein zal door invoeging van een trein zeer in de hand gewerkt wor den. Seriewedstrijden. De soriewedstrijden op het St. Bavo-voetbalterrein zullen niet a.s. Zondag, doch op Zondag 25 September a.s. plaats vinden. Speldjesdag Herwonnen Levenskracht. Door het comité van Herwonnen Levens kracht, alhier, zal op Zondag 25 September a.s. de jaarlijksohe tulberculose-speldjes- dag worden gehouden. N00RDWIJK. Meer dan 400 werkloozen. Het aantal werkloozen in onze gemeente is de laatste weken niet onbeduidend ge stegen en bedraagt thans reeds ovei de 400, waarvan alleen ongeveer 100 bouwvakarbei ders. De huurkoopwoningen. Naar wij ver nemen zijn Burgemeester en Wethouders voornemens aan den Raad voor te stellen de huurkooptermijnen van de door de ge meente uitgegeven huurkoopwoningen be dragende respectievelijk 20 en 25 jaren in verband met de slechte tijdsomstandighe den 5 jaren op te schorten, zoodat geduren de deze 5 jaren met een lagere huur zal kunnen worden volstaan. Roode Kruis. De te Noordwijk gehou den collecte ten bate van het Nederland- sche Kbode Kruis heeft, naar wij vernemen, opgebracht de som van f 46.23. Aanrijding. Zekere P. uit de Bom- steeg te Noordwijk aan Zee is hedenmorgen als bestuurder van een rijwiel op den Hoek KerkstraatH. Geestweg door een auto aangereden. De hierdoor bekomen verwon dingen waren van dien aard dat P. naar het Ziekenhuis te Leiden moest worden vervoerd. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de aanrijding in. RIJNSATERWOUDE. Inenting. Op 20 September a.s. zal ten gemeeniehuize voorm. 11 uur gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting door dr. Stapensea van Leimuiden. RIJNSBURG. Tuinbouw. De bloemkool, het voor naamste product van heden, brengt goede prijzen op. Wel is er veel te veel 2de soort in verhouding tot de eerste kwaliteit, doch als onder de tegenwoordige omstandighe den de opbrengst redelijk is, valt het al erg mee. Bloemkool in 1ste soort van f 10.20 tot f 14.80, 2de soort bracht van f 3.10 tot f 5.40 op. Klei-eigenheimers gaan van f 1.30 tot f 1.60 per 100 K.G. Zaaiuien in goede kwa liteit van f 3.60 tot f 4.10 per 100 K.G. TER-AAR. Naar de Missie. In het begin van Oc tober vertrekt de Eerw. Zuster Agatha, in de wereld Corn, van Smoorenburg, naar de Missie in Noorwegen. Dezer dagen komt zij in de Parochie om afscheid te nemen van al wat haar dierbaar was. Wij wen schen haar een voorspoedige reis en dat zij in heb verre Noorden vruchtbaar moge werken tot eer van God. Personalia. De heer L. Koets, burg- wachter op de Papebrug alhier, is overge- plaats naar Nieuwveen ter bediening van de Kattebrug. GRAMOPHO'ONPLATEN TE DUUR. Mogen zor»der toestemming voor het onderwijs in vreemde talen niet aangeschaft worden. Blijkens het jaarverslag over 1931 van de Algemeene Rekenkamer besteedde de directeur der Rijkskweekschool voor on derwijzers te Appingedam bijna 100 voor aankoop van een linguaphone (gramophoon- platen) cursus voor de Engelsohe taal. Desgevraagd verklaarde de directeur daartoe geen machtiging verkregen te heb ben van den minister en van meening ge weest te zijn, dat zoodanige machtiging niet vereischt werd, omdat het orediet, voor leermiddelen toegestaan, niet was overschreden. De gramophoonplaten achtte de directeur noodig, omdat de leerlingen zijner school veel moeite hadden met de uitspraak van vreemde talen. Het lag in zijn bedoeling in volgende jaren zoo moge lijk tot aankoop van dergelijke cursusson voor Fransch en Duitsoh over te gaan. De Rekenkamer was van de noodzake lijkheid dezer uitgaven niet overtuigd. Zij gaf den minister in overweging te beslis sen, dat voortaan aanschaffing van gra mophoonplaten niet meer voor rijksreke ning zou mogen geschieden, en voorts san de hoofden van onderwijsinrichtingen te doen kennen, dat zij zich onder de heer- sohende omstandigheden zeer zouden moe ten beperken bij het aanschaffen van hulp middelen voor het onderwijs, in dien zin, dat gekocht zou worden wat strikt nood zakelijk was, doch dat hetgeen slechts wenschelijk kon worden genoemd, achter wege zou blijven, zoolang 's Rijks finan ciën dit eischten. Uit 's ministers antwoord bleek, dat reeds eenigen tijd te voren een rondschrij ven aan directeuren van onderwijsinrich tingen was gezonden om op bezuiniging aan te dringen. De bovenbedoelde gramophoonplaten wa ren toen reeds gekocht, doch den directeur .van de kweekschool te Appingedam was medegedeeld, dat onder de huidige om standigheden niet tot uitbreiding van de collectie gramophoonplaten mocht worden overgegaan. Voorts had de minister een maatregel getroffen voor een nauwkeurig preventief toezicht. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TARAKAN (thuisr.) arr. 15 Sept. te Genua. KON. H0LL. LL0YD. ERFURT (uitr.) arr. 15 Sept. te Ant werpen. KON. NED. ST00MB. MIJ. A0HTLLES arr. 15 Sept. van Algiers te Barcelona. BOSKOOP vertr. 15 Sopt. van Amster dam naar Hamburg. COTTIOA vertr. 15 Sept. van Amster dam naar West-Indië. OOSTA RICA vertr. 15 Sept. van Am sterdam naar Hamburg. GANYMEDES arr. 15 Sept. van Samoa te Smyrna. IRIS vertr. 15 Sept. van Amsterdam n. Kopenhagen. NEREUS vertr. 15 Sept. van Amsterdam naar Gdynia. THESEUS vertr. 15 Sept. van Amster dam naar Hamburg. KON. PAKETV. MIJ. HOUTMAN vertr. 11 Sept. van Port Natal naar Java. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCHMONAR arr. 13 Sept. te Seattle. NEBRASKA Arr. 14 Sept. van Vancouver 1. v. Londen te Rotterdam. STATENDAM, New York naar Rotter dam; 17 Sopt. voorm. 4 uur te Plymouth verwacht. H0LLAND-00ST-AZIE LIJN. ZUIDERKERK (uitr.) arr. 14 Sept. te Port Said. ROTTERDAMSCHE LL0YD. STBAJAK (uitr.) arr. 15 Sept. ooorm. 10 uur te Mar*, .silo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ANTILOOHUS arr. 14 Sept. van Yoko hamma, 1. v. Havre te Rotterdam. EURYMEDON, Java-Amsterdam, vertr. 14 Sept. van Belawan. PERSEUS, Japan naar Rotterdam, vertr. 13 Sept. van Port Swetterham. (Vb.) •POLYDORUS, Batavia naar Amsterdam 14 Sept. 3.30 uur 255 mijl Z.W. van Lands' End. EMZETCO LIJN. JONGE JOHANNA, Valencia naar Rot terdam, pass. 14 Sept. Gibraltar. Is de dokter thuis. s— Hebt u met hem ^fgesoroken.! DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 567. Intusschen had het matroosje niet stil gezeten. Op zijn luchtpaardje gezeten, had hij in den avond eenige malen over en om het paleis gereden, of liever gevlo gen, om de omgeving eene goed in oogenschouw te ne men. Over koepels en minarets vloog hij en ontdekte ook weldra de toren, waar hij vermoedde, dat de ge zochte prinses gevangen zat. Het zou mij niets verwon deren, zeide hij, als daar het vogeltje in haar kooitje zdfL 568. En met dat alles niet tevreden, ging hij op verken ning uit om te weten hoe laat de wacht van het paleis van den sultan do ronde deed. Versoholen in een bosch- je van palmboomen zag hij, terwijl de maan den om trek helder verlichtte, een officier met uitgetrokken zwaard, een troepje Boldaten voorafgaan. Juist op dit oogenblik klonk een zware gong. Negen slagen, zei het matroosje, dus om negen uur trekken ze uit. Het is goed dat ik het weet.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11