DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 ELECTRIFICATIE TRAMLIJN HEEMSTEDE—LEIDEN. Behandeling van bezwaren voor Ged. Staten van Noord-Holland. Bij het college van Ged. Staten van Noord-Holland is, zooals bekend, een ver zoek ingekomen van de N.V. Noord-Zuid- Hollandsche Tramwegmaatschappij te Haarlem, om vergunning tot het leggen en instandhouden van een trambaan in open bare wegen, gelegen in de gemeenten Ben- nebroek en Heemstede, in verband met de electrificatie van de tramlijn van Leiden naar Haarlem. Voor een commissie uit het college be stond gisteren gelegenheid bezwaren te gen den aanleg mondeling toe te lichten. De voorzitter, de heer D. Kooiman, deelde mede, dat er brieven waren ingekomen van de gemeentebesturen van Heemstede en Bennebroek. Het gemeentebestuur ver zocht in de vergunning een bepaling op te nemen, dat de onderhoud tusschen de tramails voo'r rekening van de tram komt. Het gemeentebestuur van Bennebroek had vier bezwaren, waarin zij op de vol gende wijze wenschte te voorzien: le. B. en W. ontvangen de gronden bij de trambaan om niet van de maatschappij. Zij zullen zich dan belasten met den on derhoud 2e. Er zal een minimum aantal stopplaatsen komen3e. Op gevaarlijke plaatsen behooren electrisohe seintoestel- len aangebracht te worden; 3e. De oude trambaan moet de maatschappij laten weg halen en zij is verplicht de kosten te be talen voor herstel van den weg. Ir. W. J. Burgerdijk, directeur der N. Z. H., meende dat de bezwaren niets te ma ken hebben met de vergunning. Wat de opmerking van het gemeentebestuur van Heemstede betreft over den onderhoud, deelde hij mede, dat de wet deze materie regelt. Beheerders van wegen moeten ge dogen, dat een trambaan aangelegd wordt. Een trammaatschappij moet eventueel schade vergoeden door aanwezigheid van trambanen. Spr. verzekerde, dat door over leg veel te bereiken zal zijn. De heer Burgersdijk deelde verder mede, dat de maatschappij niet verplicht kan worden gesteld haar grondbezit gratis over te dragen. Als do gemeente of een ander een weg aanlegt, langs de tram baan, moet de omliggende grond gekocht worden. Billijk is het dan ook den grond van de maatschappij te koopen, want zij heeft eveneens moeten betalen. Over het aanbrengen van stopplaatsen zal wel over eenstemming bereikt kunnen worden. De directie heeft ongeveer dezelfde plannen als bet gemeentebestuur, zoodat een en ander geen teleurstelling zal wekken. Over de electrische seinen kan ook geen bepa ling gemaakt worden, omdat de inspec teur-generaal van toezicht op de tramwe gen bepaalt, waar een sein geplaatst moet worden. Het opbreken van de oude baan kan niet in de nieuwe vergunning geregeld worden. Dat hoort in de oude vergunning te staan. Daarin staat evenwel niets over een verplichting. De maatschappij zal de tramrails niet laten liggen. Het is evenwel lastig te zeggen, wat de oude toestand was. Misschien wel een modderpoel. Spr. stelt zich voor, dat'er op dit punt ook wel overeenstemming te bereiken is. Nadat de inspecteur van het Rijkstoe- zicht op de tramwegen zijn meening had medegedeeld, welke in hoofdzaak overeen kwam met die van den heer Burgersdijk, deelde de heer Kooiman mede, dat Ged. Staten later uitspraak zullen doen. STIJGENDE WERKLOOSHEID TE AMSTERDAM. Totaal 43.218 ingeschrevenen. Aan het einde der verslagmaand stonden als niet geplaatst bij de Gemeente-Ar beidsbeurs te Amsterdam ingeschreven 53.892 werkzoekenden, van wie 43,218 werk- loozen naar eigen opgaaf, als mede 444 ge deeltelijk werkloozen (de overige 10.230 stonden ingeschreven om via het arbeids marktorgaan van betrekking te verande ren). Bij vergelijking met de vorige maand toen het aantal werkloozen 41.710 bedroeg, blijkt, dat dit aantal in de verslagmaand 1508 hooger is. Vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar toen 24.061 werkloozen werden genoteerd, is de werk loosheid in de verslagmaand 19.157 hoo ger. Van het totale aantal van 43.218 werk loozen, die aan het einde der maand Aug. nog niet aan werk konden worden gehol pen, behoorden tot het bouwbedrijf 8067, het diamantvak 4652, de grafische vakken 1051, het handels-, kantoor- en winkelper soneel 4906, het hotel-, café- en restaurant bedrijf 765, het hout- en meubelbedrijf 2181 het kleedingbedrijf 771, het metaalbedrijf (inclusief het electrotechnisch, film- en ra- diobedrijf) 6951, het technisch en opzicht houdend personeel 542, het transportbe drijf te land en te water 4451 en de onge schoolde beroepen 6810. Jan Smit voor de radio. Voor de trouwe luisteraars van het Ver- bondskwartiertjo was het gisteravond een welkome verrassing zoo onaangekondigd onzen vriend Jan Smit te hooren ppreken over „Voor 65 jaar en au" en getoetst aan eigen levenservaring een parallel te hoo ren trekken tusschen de zeventiger jaren en nu. Het sobere beeld wat Jan Smit daarvan gaf sloot zich uitstekend aan bij zijn opwekking om als do gelegenheid zich voordoet de Verbondsfilm „Kentering" te gaan zien. En met buitengewoon genoegen hebben we naar Jan Smit, toen hij aan 't eind van zijn korte causerie, een nog te onbe kend Verbondslied „de nieuwe dag" als solist en zonder begeleiding ten beste gaf, geluisterd. Dat was voor onzen bijkans 81-jarige een knap staaltje, waarvoor we respect hehben. Maar eigenlijk behoef je je bij Jan Smit over niets meer te verwonderen. „Volkskr." DE R. K. MIDDENSTANDSBOND EN DE WINKELSLUITINGSWET. Moeilijkheden voor het banketbakkers en slijtersbedrijf. Sedert geruimen tijd heeft het hoofdbe stuur van den Ned. R. K. Middenstands bond zijn volle aandacht geschonken aan de gevolgen, welke de doorvoering van de Winkelsluitingswet voor den middenstand heeft gebracht. In onderscheidene bijeen komsten, o.a. de laatstgehouden Vakraads vergadering, zijn de gerezen bezwaren in den breede besproken. Nochtans stelde het hoofdbestuur 't op prijs, zijn ervaringen over een tot beoordeelen voldoend tijdvak te doen loopen, om te voorkomen dat con clusies zouden worden getrokken uit wrij vingsverschijnselen, welke zich steeds bij de invoering van een nieuwe wet voordoen. Thans, nu na het in werking treden van de Wet voldoende tijd voor rustige beoor deeling is verloopen, heeft het bestuur zich tot den minister van Economische Zaken gewend, ten einde dezen zijn oordeel te doen kennen. In dit adres zet het hoofdbestuur uiteen, dat, hoewel de practische doorwerking der wetsbepalingen in groote lijnen aanvaard baar is te achten, van dit gunstig oordeel eenige punten behooren te worden uitgezon derd. Met name wenschtde Ned. R K Midden standsbond de aandacht van den minister te vragen voor de groote moeilijkheden, welke de Zondagssluiting voor een tweetal bedrijfstakken, het banketbakkersbedrijf en het slijtersbedrijf. heeft doen ontstaan. Het hoofdbestuur is dan ook van meening, dat de betreffende bepalingen, zooals deze nu voor de beide bedrijven gelden, moeilijk kunnen worden gehandhaafd. De Ned. R. K. Middenstandsbond blijft zich daarbij stellen op zijn standpunt, dat de Zondagsluiting in beginsel als een groot goed moet worden gewaardeerd, hetgeen echter niet uitsluit, dat de daaruit voort spruitende economische nadeelen voor be paalde groepen van winkeliers van dien aard kunnen ?ijn, dat uitzondering op den regel der Zondagssluiting ten volle is ge motiveerd. Een dergelijke toestand acht het bestuur aanwezig in het banketbakkersbedrijf en het slijtersbedrijf. Reeds bij de totstandko ming der wet is het banketbakkersbedrijf gedurende 4 uren op Zondag vrijheid van verkoop gelaten. De practijk heeft echter aangetoond, dat deze 4 uur onvoldoende moeten worden genoemd. Banketbakkersbedrijf en Slijtersbedrijf verzorgen beide de plotseling opkomende consumptieve behoeften, welke in het ver leden zich op den Zondag concentreerden en dit allerwaarschijnlijkst ook in de toe komst zullen blijven doen. Bovendien is het aan een groot deel van het publiek nu een maal onmogelijk, tevoren in deze behoeften te voorzien. Een en ander geeft dan ook voldoenden grond voor de verwachting, dat handhaving van de bestaande bepalingen eeirtblijvend groot nadeel voor de betrokken bedrijfsgroepen zal be teekenen. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond heeft daarom gemeend aan den minister met allen aandrang te verzoeken te willen bevorderen, althans het daarheen te willen leiden, dat op Zondag aan het banketbakkerbedrijf ruimer vrijheid tot verkoop worde gegeven, en het slijters- bedrijff een beperkte verkoopsmogelijkheid worde geboden. HET KAMERLID PROF v. d. BILT. Stelt zich niet meer beschikbaar. Naar het „Hbld." verneemt, heeft prof. ir. C. L. van der Bilt Maandag jl. aan den voorzitter van den Vrijheidsbond medege deeld, dat hij zich niet meer voor een candidatuur van de Tweede Kamer be schikbaar stelt. FAILLISSEMENTEN Opgeheven wegens gebrek aan actief: F. Gijselaar, H i 11 e g o m. Financiën en Economie RENTEVERLAGING VAN DUITSCHE OBLIGATIE-LEENINGEN. Drei-KÖnige-Hospital te Keulen-Mulheim. Ih Hotel Métropole te Nijmegen had gis terenmiddag een vergadering plaats van obligatiehouders in de 7 pet. le Hypothe caire 15-jarige obligatieleening, groot 450.000 ten laste van het R. K. ziekenhuis „Drei-Konige-Hospital" te Keulen-Mül- heim. Trustee dezer leendng was de „N.V. Geldersche Trustmaatschappij" te Arnhem, namens welke de N.V. Mij. voor Trust- en Administratiezaken te Amsterdam, obliga tiehouders in bovengenoemde leening tot deze vergadering had opgeroepen. De vergadering werd gepresideerd door den heer J. A. Schippers, als directeur van laatstgenoemde N.V. Na eenige discussie, waarbij van de zijde van het hospitaal den invloed van de cri sis op de bedrijfsinkomsten werd geschetst, wordt een voorstel aangenomen, dat als volgt luidt: „De rente zal verlaagd worden van 7 pet. tot 5 pet. voor een termijn van 5 jaar, in gaande 1 April 1932 (coupon 1 October 1932 tot en met ooupon 1 April 1937), met dien verstande, dat de coupon per 1 October wordt betaald met 2 pet. en die per 1 April met 3 pet. De Trustee is gerechtigd, indien haars inziens na gehouden onderzoek daar toe aanleiding bestaat, de coupon per 1 April met 2 pet. te doen betalen, met dien verstande, dat de ontbrekende 1 pet. door het Drei-Könige-Hospital blijft erkend, als een schuld, die wordt betaald, zoodra de middelen dit naar het oordeel der Trustee maar eenigszins toelaten. Hetzelfde onderzoek moet bepalen, of wellicht méér dan 3 pet. op de April-cou pon kan worden betaald". Een voorstel om de aflossing drie jaren op te schorten, wordt aangenomen met 45 tegen 14 stemmen. „Katholiches Vereinshaus Kolping". In hetzelfde hotel had gisteren eveneens een vergadering plaats van de Obligatie houders in de 1% pet. le Hypothecaire 15- jarige Obligatieleening, groot 42.000, der R. K. Gezellen-Vereeniging „Katholdsches Vereinshaus Kolping" e.v.) te Schiffweiler- Saarbrücken. Voorgesteld werd: 1. Verlaging der rente van 7J^ tot 4 pet. voor den tijd van 3 jaar, te beginnen met den coupon vervallen per 1 Augustus 1932. 2. Uitstel der aflossingen voor den tijd van 3 jaar, te beginnen 1 Augustus 1932. Deze voorstellen werden ongewijzigd aan genomen. STADSNIEUWS ST. JOSEPH'S GEZELLEN VEREEN. Propaganda-avond. Hedenayond hec, in het Gezellenhuis, Rapenburg 52 een Propaganda-avond plaats. Bedoeling is bij den aanvang van het winterseizoen het ledental wederom hooger op te voeren. De Gentraal-Praeses Elector J. Th. van Galen uit Amsterdam zal de jongeren toe spreken. Onderscheidene onderafdeelingen der Gezellen vereeniging als Zangclub, Symphonie, Turnclub en Tooneelclub bren gen een gevarieerd program van muziek en zang, turnen en voordracht. Deze bijeenkomst is niet alleen voor de leden toegankelijk, maar voor alle jongelui van omstreeks 17 jaar, die voor het lidmaat schap der Gezellen-vereeniging in aanmer king kunnen komen. Vcor het lidmaatschap van het Leidsch Studentencorps hebben zich 93 candidaten aangemeld, over de verschillende facul teiten als volgt verdeeld: rechten 54 medi cijnen 27, wis- en natuurkunde 6, letteren 6, vereenigde faculteiten 3. Voor het examen politie-dïploma van den Alg. Ned. Politiebond is geslaagd de heer C. J. Koevoet, alhier. R. K. COMITé VOOR WERKL00ZEN- Z0RG. Men schrijft ons: Nu het winterseizoen nadert en wij bin nenkort weer een beroep zullen moeten doen op de liefdadigheid onzer stadgenoo- ten, komt het ons voor in korte trekken het werk van ons comité over het jaar 1931 1932 te moeten bekend maken. Het gemiddeld aantal werkloozen, het welk zich bij ons comité aanmeldde, be droeg 400. In het geheel werden toen groote uitkee- ringen gedaan in natura. Deze omvatten vleesch, vet, spek, worst, boonen, erwten, rijst, koffie, thee, enz., enz. Een enkele maal werden ook grenten en aardappelen verstrekt. Vele malen zorgden heeren bakkers, dat er brood en heeren slagers, dat er een extra rantsoen kluiven verdeeld kon wor den. Niet minder dan 19 ontwikkelingsavon den werden er gegeven, of voor de mannen of voor de vrouwen der werkloozen. De meer dan stampvolle zalen waren het be wijs, dat deze avonden wel in den smaak vielen. Met St. Nicolaas is er een kinderfeestje gegeven, terwijl met Kerstmis aan een zeer groot aantal meisjes kleedingstukken werden uitgereikt. In den Paasohtijd werd een Triduum met algemeene H. Communie gehouden, het welk een groot succes kan worden ge noemd. Kort daarna volgde een tentoonstelling van werkstukken vervaardigd door de werkloozen. Deze tentoonstelling ging ge paard met een mooie verloting. Voor de tentoonstelling was een buiten gewone belangstelling, welke zich in klin kende munt omzette. Het ontspanningslokaal was geopend van 2 November tot einde Mei en werd gemid deld per dag bezocht door ruim 120 perso nen, soms nog meer. In Juli hielden wij een bedevaart naar St. Jeroen met de werkloozen, welke een onvergetelijke dag is geworden. Onze laatste groote uitkeering had plaats voor het feest van Maria Hemelvaart. Hier zouden wij een streep onder onze balans kunnen zetten, indien de werkloos heid tot het verleden behoorde, maar dat is helaas niet het geval. Als de voorteeke nen ons niet bedriegen zullen wij dezen winter nog het ergste krijgen. Mogen w ij daarom weder een beroep doen op onze R. K. Leidsch'e ingeze tenen?? Het vorig jaar hebben wij ongeveer 11.000 ontvangen en uitgekeerd in natura. Laat het dit jaar niet minder wezen. De eisehen, die aan ons comité gesteld worden, zullen veel zwaarder worden dan het vorig jaar. Gaarne willen wij hieraan voldoen, in dien het ons financieel mogelijk is. Roomsch Katholieken geeft allen ge volg aan den dringenden oproep van onzen H. Vader den Paus, en bedenkt ooi het sohoone woord dat reeds 20 eeuwen oud is, n.l.: „Hij, die den naaste lief heeft,^heeft de wet vervuld". Veearts Commandeur door een auto aangereden. Naar wij vernemen is dr. N. A. Com mandeur, veearts hier ter stede, te Brus sel door een auto aangereden, tengevolge vjoarvan hij zoodanige verwondingen op liep, dat hij naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Dr. Commandeur stond in de Zuidstraat te Brussel eenige reparaties aan zijn auto te verrichten, toen hij door een snel rij dende passeerende auto werd gegrepen en tegen zijn auto werd gedrukt. Hij liep daarbij vrij ernstige verwon dingen op aan een der beenen. Bij informatie vernamen wij, dat de toe toestand niet ernstig is en dat de heer Commandeur binnen een of twee dagen het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Arbeidsbeurs. Op den 4en September waren 3187 (v. j. 1119) werkzoekenden ingeschreven. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Sept. a.s. waargeno men door apotheek: C. B. Duyster, Nieu we Bijn 18, telef. 523. VEREENIGING VAN OUD-LEER LINGEN VAN M. S. G. Algemeene vergadering. Gisteravond werd in de Burohtzaal van Hotel „Den Burcht" de 21ste algemeene ledenvergadering gehouden van de Ver eeniging van Oud-leerlingen van het Ge nootschap Mathesis Scientiarum Genitrix. De vice-voorzitter, de heer D. van Lifch, presideerde de vergadering wegens afwe zigheid buitenslands van den voorzitter, den heer O. S. Rnottnerus. Spr. verheugde zich over de goede op komst en memoreerde, dat dit jaar einde lijk de bibliotheek van M. S. G. geordend is, zoodat de oud-leerlingen eerlang van deze bibliotheek gebruik zullen kunnen maken. De notulen der vorige vergadering, door den secretaris, den heer H. H. Verhulst, gelezen, werden onveranderd goedgekeurd. Aan het hierna uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij, dat het afgeloopen jaar een stil jaar is geweest. Gememoreerd wordt, dat de bibliotheek en de catalogus der 1600 boek- en plaat werken van M. S. G. thans gereed is. Aan den heer ir. I. J. Bademaker en den di recteur der'school, ir. R- J. Verwijs, wordt hiervoor dank gebracht. De propaganda-oommissie der vereeni ging heeft goed werk in het afgeloopen jaar verricht. Daarbij geeft het overlag tusschen de Ver. van Oud-Leerlingen en de V. v. M. de verwachting, dat in de ver volge samenwerking mogelijk zal worden. Het ledental liep terug van 199 tot 189, terwijl enkele werklooze leden voorloopig vrijgesteld werden van contributie-beta ling. Het aantal donateurs bleef op 16 ge handhaafd. Dit verslag werd onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Het financieel verslag gaf het vorig jaar een batig saldo van 835.87, dit jaar is dit geklommen tot 1083.35. De ont vangsten bedroegen 518.07, met het saldo 1353.94, de uitgaven waren in 1930 525.23 dit jaar sleohts 270.29. Ook de penningmeester, den heer Schreu der, werd na gunstig rapport der kasoom- missie, dank gebracht voor zijn keurig ver slag en zijn uitstekend beheer. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. In de vacature-Amoldus werd gekozen de heer O. A. M. Bik, terwijl de aftreden de leden, de heeren H. H. Verhulst, L. Th. van der Laken en R. Veenhuizen wer den herkozen. Tot kasnazieners werden benoemd de heeren H. v. d. Ouweelen, J. N. Bouter Jr. en H. van Berkel. Hierna kwamen de voorstellen van het bestuur aan de orde. Voorgesteld werd wederom een gift ter beschikking te stellen van het bestuur van M. S. G. De voorz. herinnerde eraan, dat in twee jaar geen bijdrage geschonken was in verband met de strubbelingen over de uitgave van den catalogus der biblio- taheek. Thans is de uitgave werkelijkheid geworden en eenigszins als dank daarvoor stelt het bestuur thans voor een bijdrage in de drukkosten te geven van 150. De secretaris leest hierop de in verband daarmede gevoerde correspondentie en onderhandelingen, waarna het bestuurs voorstel bij acclamatie werd goedgekeurd. Hierna bracht de voorzitter ter sprake de samenwerking tusschen de Vr. van Oud- leerlingen en de Vereeniging van leerlingen van M. S. G-, waarvoor het word verleen de aan den heer L. Th. v. d. Laken, den voorzitter der Propaganda-Commissie. Deze bracht de gevoerde correspondentie en de vergaderingen dienaangaande ge houden ter tafel en deelde mede, dat een voorstel der Propaganda-Commissie om de leden der Ver. van Mathesianen nog twee jaar lid te laten van de oud-leerlin gen der V. v. M. en hen daarna te doen overgaan naar de V. v. L. Dit voorstel werd door de V. v. H. vergadering met 1110 stemmen verworpen. Daarop werden nieuwe voorstellen, voor al ten aanzien van de financiën, gedaan, waarmede het bestuur van de V. v. M., in principe accoord ging. Volgens de voorge stelde overgangsbepalingen, waarbij de oud-leerlingen van V. v. M. automatisch overgaan naar de V. v. O., zou de kas van V. v. M. een schade van 73 per jaar lijden. De besturen der beide vereenigin- gen dienen die financieel© kwesties nader te regelen. Dit voorstel werd met 164 stemmen goedgekeurd. Na rondvraag werd de vergadering met een dankwoord van den heer v. Lith gesloten. E.H.B.0. Maandag- en Dinsdagavond zijn de ver volgcursussen van de E.H.B.O. weer be gonnen ter verkrijging van het diploma van het Groene Kruis. Deze bestaan in hoofdzaak uit het ge meenschappelijk oefenen binnen de vastge stelde termijn van een voorgewend onge val. Op het oogenblik is een vierde mannen groep gevormd, zoodat dit in totaal de vijfde is. Op verzoek van enkele verpleegsters en verplegers van de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest, zullen ook voor deze een afzonderlijke groep gevormd wor den.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2