Het wielerfeest van Swift" in het water gevallen MAANDAG 12 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE OLYMPISCHE KAMPIOEN DESONDANKS INGEHAALD EN GEHULDIGD. Gesprekken met van Egmond. Het wielerfeest van „Swift", dat giste ren met grasrbaan wedstrijden op het A.S.C.-terrein en een grootsche huldiging Tan den Olympisohen wielerkampioen Jac. van Egmond zou worden gevierd, is jam merlijk in het water gevallen. Men kent het drama. Om half tien in den morgen begon de regen te vallen en de regen bleef vallen. Om tien uur pijpesto- len, om elf uur regenvlagen, om twaalf uur hoosbuien, om één uur plasregens. En om één uur arriveerde de Olympische kampioen J. van Egmond. Er was toen al geen sprake meer van, dat de wedstrijden doorgang zouden kunnen vinden en men troostte zich met het feit, dat de huldiging van van Egmond tenminste toch kon door gaan. Tooh was het intusschen voor het ijve rige bestuur van „Swift", dat voor dezen dag geen kosten had gespaard, een groo- te teleurstelling. De regen had de stra ten leeggemaakt en de propaganda, die naar men hoopte ervan zou uitgaan tot het vriespunt teruggebracht Zooals vermeld, werd de "Olympische wielerkampioen om één uur in „Zomerzorg", waar hij met een auto arriveerde, ontvan gen door het volledig bestuur van „Swift", en het bestuur van „A.S.C.", op wiens ter rein de wedstrijden zouden worden gehou den. Van Egmond had onderweg panne ge had, maar een automobilist, op weg naar Rotterdam, die door hem werd aangehou den, en die hoorde, dat hij met den Olympi sohen wielerkampioen te doen had, vond het natuurlijk niet onaardig hem mede te nemen en bracht hem gaarne naar „Zomer zorg". Nadat hier wat was gebruikt en de ver welkoming had plaats gehad, reden in den stroomenden regen de rijtuigen voor om een tocht door de stad te maken. Een rijtoer in den regen. In het eerste rijtuig, dat door vier paar den werd getrokken, nam van Egmond plaats met het bestuur van „Swift", het weid gevolgd door twee rijtuigen elk met twee paarden bespannen, waarna nog twee auto's in den stoet meereden. De paarden waren gepluimd in de kleuren van „Switt". Wat een aardige tocht had dit geweest kunnen zijn, indien het een stralende Zon dagmiddag was geweest met veel zon en veel menschen. Zulk een stoet met open rijtuigen zou in de stad zeker groote be langstelling hebben gewekt, nu moesten door den regen de rijtuigen dicht blijven en vele Leidenaars zullen van den feestelij- ken stoet door de straten weinig bemerkt hebben. De tocht ging langs Stationsweg, Steen straat, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Watersteeg, Hoogewoerd, Kraaierstraat, Plantsoen, Korevaarstraat, Breestraat, Rapenburg, beide zijden, Kort Rapenburg, Beestenmarkt en Nieuwe Bees tenmarkt naar het clublocaal van „Swift", het café van den heer van Meizen, waar de officieele huldiging zou plaats hebben. Hier zaten de renners, die voor deze wielerwedstrijden tot zelfs uit Brabant ge komen waren, wat mistroostig bijeen, maar de komst van hun kampioen, was reden genoeg om aanstonds de belangstelling te doen herleven. De huldiging. Toen allen hadden plaats genomen nam allereerst de heer Graafmans, voorzitter van „Swift", het woord om den Olympi- schen kampioen te huldigen. Hij dankte hem voor zijn komst en wensohte hem geluk met zijn schitterende overwinning te Los Angeles, waarover heel sportief Nederland vol lof was. Als blijk van hulde overhandigde de heer Graaf mans hem een lauwerkrans met linten in de kleuren van „Swift", waarop gedrukt stond: Swift aan J. van Egmond. Nadat het stormachtig applaus, dat hier- po volgde was bedaard, wenschte spr. van Egmond ook in de toekomst veel succes, vooral daar waar de vaderlandsche kleuren zouden moeten worden verdedigd, en bood hem als souvenier dan nog aan een zwart zijden chatelaine met goud gemonteerd waaraan een Swift-insigne. Namens het bestuur van Vreemdelingen verkeer sprak de heer den Hollander, die zeide dat van Egmond's overwinning te Les Angeles de kroon op zijn werk had gezet. Na de grootsche huldiging te Amsterdam en te Haarlem volgde nu een bescheiden huldiging in Leiden, die echter even op recht en even goed gemeend was. Voor uw l prestaties in Amerika, aldus spr., zijn wij u dank verschuldigd. Spr. bood hem daarom namens het be stuur van Vreemdelingenverkeer een pla quette aan met den wensch, dat hij deze huldiging nog lang zou mogen gedenken. Namens A.S.C. hield de heer Planjer een geestige speech. Hij zeide, dat voetbal en wielersport toch veel met elkaar gemeen hadden, omdat bij beiden getrapt wordt, terwijl bovendien van Egmond op de Olym piade een hooge trap had bereikt. Uw naam, aldus spr., heeft een histo- rischen klank. In de vaderlandsche geschie denis leerden wij, dat van Egmond en Hoorne werden onthoofd. U hebt ook het hoofd geboden, maar op een andere wijze. Voor de wijze, waarop van Egmond dat had gedaan, wilde ook A.S.C. hem huldi gen, waarop spr. hem een bouquet aanbood met linten in de rood-zwarte kleuren. Namens de Brabantsche renners uit Ze venbergen en Oudenbosch sprak de heer van Eden, die hem gelukwenschte met het behaalde succes, en hoopte, dat van Egmond ook nog eens in Oudenbosch zou komen. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen. Van Egmond deelde portretten uit en vertrok toen per auto weer naar Haarlem. Van Egmond over de reis naar Los Angeles. Het voordeel, dat deze mislukte dag had was dit, dat wij in de gelegenheid waren een langdurig onderhoud te hebben met den Olympischen kampioen. Van Egmond is een aardige, openhartige jongen, wien de successen niet naar het hoo.t'd zijn gestegen. Hij is vlot en gemak kelijk en doet zich met anders voor dan hij is, een jongen uit het volk. De renners zijn zijn vrienden en zijn dat gebleven, on danks het feit, dat hij nu in de sportwereld met hoofd en schouders boven hen uit steekt. Hij sprak prettig en enthousiast over zijn Olympische, reis en vertelde als een aangenaam causeur daarvan allerlei bijzonderheden. Ln gezelschap is hij on derhoudend en het imponeert hem aller minst, wie zijn toehoorders ook zijn. Zijn sport beoefent hij serieus, hij rookt niet en drinkt niet, omdat hij weet, dat dit nadeelig is voor zijn conditie en het doet prettig aan te ervaren, dat hij zich de ge varen van iemand in zijn positie volkomen bewust is. Natuurlijk vroegen wij hem naar de reis en de kwestie tussohen Swaab de Beer, de leider der renners als afgevaardigde der N. W. U. en Kellenbach, de chef de mis sion. Wij hebben hierover tijdens de Olympi sche Spelen gedeelten uit de brieven ge publiceerd, die Swaab de Beer voor „Sport- Eoho" schreef en waarin hij Kallenbach met feiten aanviel betreffende de leiding. Och, zei van Egmond, u weet wie Swaab de Beer is, hij had dat allemaal niet moeten schrijven. Wat heb je er an! Maar de feiten, die hij noemde waren juist. Hij had het echter even goed kunnen bewaren voor de vergadering van het N. O. C. tot hij terug was in Holland. Als hij op reis eens gemoedelijk met Kellenbach gepraat had, was het ook wel goed gegaan en was dat allemaal niet noodig geweest. Want toen Kellenbach op verschillende dingen was attent gemaakt, veranderde het toch ook. Wij vroegen wat er dan aan de leiding mankeerde. Nou, om maar eens wat te noemen, zei van Egmond, hij had per hoofd vier honderd gulden meegekregen voor fooien, bagage, verfrisschingen in den trein enz. En toen begon Kellenbach direct al te vertellen, dat wij zelf de koffers moesten sjouwen of anders de witkielen zelf moes ten betalen, en toen wij in Amerika bij een ondragelijke hitte den heelen dag in den trein moesten zitten, kregen wij als verfrissching één pruim per dag of één klein verschrompeld sinaasappeltje. En dat in het land van het fruit. Toen Kellenbach daarop eenmaal attent was gemaakt ging het beter. Maar toch heeft Swaab de Beer zoo'n klein verschrompeld sinaasappeltje meege nomen om het op de vergadering van het N. O. C. te kunnen toonen. Dat zal dus wel op de proppen komen. Maar later ging het beter. En hoe was nu dat Olympisch dorp, vroegen wij. O, allemaal vriendelijke, aardige huis jes, maar zonder ramen en zonder W.C. Den eersten avond mistte het leelijk en .als je dan 's nachts je bed uit moest, moest je in die mist zestig meter loopen naar het toilet. Bovendien was het veel te ver van de baan verwijderd. Op zich zou dat nog zoo erg niet zijn, maar als je een afstand van 35 K.M. tweemaal per dag moet afleggen in een bus, die door het drukke verkeer geregeld stoppen moet, dus telkens uitscha kelen en weer inschakelen, dan komt cr natuurlijk een massa benzinedamp naar binnen en dat is tooh niet erg bevorderlijk voor een goede conditie. Het eten was er echter best, er was een Hollandsche kok en die kookte heerlijk. Maar is Pasadena hadden wij het toch nog beter, al bracht het natuurlijk veel ex tra-kosten mee. En wat ben je nu van plan, was onze laatste vraag, prof worden? Ik weet het heusch nog niet, was het antwoord. Het is zoo moeilijk te kiezen Als ik flink kan gaan verdienen, misschien wel, ik moet toch ook voor mij zelf zorgen. Maar als ik prof word, moet ik ook uit blinken, anders wordt het niets. Ik zal echter maar kalm afwachten en eerst eens uitzien. Toen namen langzamerhand de renners hem in beslag en vochten om de foto's, die hij verrijkt had met zijn handteekening, uitdeelde Er werd toen gesproken over een reprise en besloten werd de wielerwedstrijden a.s Zaterdag te doen plaats hebben. Van Egmond werd verzocht, dan ook weer van de partij te willen zijn en bij zijn afscheid beloofde hij, zoo gauw mogel.jk bericht te zullen zenden of hij dien dag kon komen. Ik kan het nog niet beloven, zei hij, als ik het beloof, dan kom ik ook. Dus bo- loof ik nog niets. Toen vertrok de Olympische kampioen, uitgeleide gedaan door vele renners en vele belangstellenden, weer per auto naar Haarlem, beladen .met bloemen. WIELERBAAN TE RIJSWIJK. J. van Egmond komt Zondag 18 September worden op de Rijswijksohe Wielerbaan de officieele slui tingswedstrijden verreden. Achter de groo te motoren over 90 km. in drie ritten van 30 km. starten de Hollandsche stayers Snoek, Blekemolen, Van der Wulp en De Graaf. Jac. van Egmond, onze Olympische kampioen, zal dien dag een officieele po ging doen tot verbetering van het 1 km.- wereld-record, standing, start, onder de officieele tijdwaarnemers van de Neder- landsche Wielren Unie. Verder zullen sprint- en 10 km.-races voor amateurs en onafhankelijken het pro gramma vullen-. „Vad." KORFBAl NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. De competitie. Gisteren is het korfbalseizoen aangevan gen met den eerste competitiewedstrijden van den Nederlandschen Korfbalbond. Van het zeer uitgebreide programma gingen vrijwel alle wedstrijden niet door in ver band met den sleohten toestand der ter reinen door den zwaren regenval. De uitslagen luidden: Eerste klasse West Z.-H. Het ZuidenOns Eibernest 51. Oost. Afdeeling B. D.O.S.Achilles 61. WANDELSPORT LEIDSCHE SPORTCLUB. Een 45 K.M.-marsch. De Leidsche Sportclub L.S.C. heeft Zon dag 11 September met succes deelgenomen aan de 45 K.M.-marsch, uitgeschreven door de Wandelsportvereeniging „Dudok de Wit" te Haarlem. De deelnemers verwierven ieder een schitterende medaille en de vereeniging als eerste prijs .een mooie zilveren beker voor de grootste vereeniging en het binnenko men zonder uitvallers. Ondanks het zeer slechte weer een schit terende pretsatie van deze jonge vereeni ging. DE ESTAFETTE DWARS DOOR LEIDEN. U. V. S. WINT VOOR DE DERDE MAAL. OnsportiviteiL Zaterdagmiddag had wederom de jaar- lijksche estafette dwars door Leiden plaats uitgaande van de Leidsche Athletiekkring. Voor deze estafette, die onder betere weersomstandigheden plaats vond, dan de een week daarvoor gehouden Singelloop, was de belangstelling in de stad enorm. Wel dreigde het in den aanvang even naar regen, maar gelukkig bleeft het bij een dreiging en bleef het gedurende de estafette droog. Waar de belangstelling voor dezen tra- ditioneel geworden loop zoo enorm vtas, is het des te meer te betreuren, dat hij we»d ontsierd door het zeer onsportief en laak baar gedoe van een lid van U. V. S., die per fiets zich tussohen de loopers begaf en deze daardoor hinderde. Onbegrijpelijker wordt dit feit nog, als men weet, dat be doelde persoon tot en met verleden jaar zelf voor zijn vereeniging in de estafette meeliep en het protest van Donar dat hun looper, die op de Breestraat in tweede po sitie lag, gehinderd zou zijn, mag dan ook zeker au serieux genomen worden. Wij vermelden dit voorval opzettelijk, om èn de L. A. K. èn de betrokken ver eeniging U. V. S. onder het oog te bren gen, dat de sport door zulke beoefenaren allerminst wordt gediend en dat het meer dan ooit een verstandig besluit der bestu ren zou zijn zoo iemand als lid te royee- ren. Waar we genoemd feit zelf hebben kun nen constateeren vanuit de persauto waar mede wij den loop volgen, aarzelen wij niet om deze houding van dat lid van U. V. S. ten zeerste af te keuren. Wij willen dan nog niet eens ingaan op het protest van Donar, dat bedoelde persoon hun loo per opzettelijk zou hebben gehinderd, al leen het feit, dat een sportman, die zelf weet, hoe hinderlijk het is. te moeten loo pen tusschen belangstellende fietsers, zoo iets deed, zegt ons reeds voldoende en het wordt dan ook noodig tijd dat tegen der gelijk onsportief gedoe van de zijde der besturen maatregelen worden genomen. Het spreekt vanzelf, dat de strijd hier door niet weinig werd ontsierd en o. i. had U. V. S. verstandiger en ook sportie ver gedaan, door de estafette-stok, die zij nu, door voor de derde maal te winnen, in eigendom kreeg, nog niet te aanvaarden, maar het volgend jaar opnieuw den strijd te strijden. Van den loop zelf kunnen wij het vol gende vermelden. Deelgenomen werd door twee ploegen van U. V. S., Donar, Fides Pacta en A. R. C. uit Alphen. Om even na kwart over drie had de start bij de II. B. S. op den Hooge Rijndijk plaats. In het begin had A. R. C. de leiding, maar reeds bij het begin van den Zoeter- woudsche Singel kwamen U. V. S. I en Donar naar voren en kwam A. R. C. lang zamerhand op de laatste plaats. Bij het eerste wisselpunt ging Donar voorop, gevolgd door U. V. S. I, Fides Pacta, U. V. S. II en A. R. C. Nog bleven U. V. S. I en Donar dicht bij elkaar en bij het derde wisselpunt was er slechts 1 meter verschil tusschen de loo pers van U. V. S. en Donar, die de kop hadden. Daarna liep U. V. S. echter uit en nam een voorsprong van ongeveer 8 meter, die op de Korevaarstraat reeds ver kregen werd. In de achterste gelederen wist Bergshoef intusschen A. R. C. van de laatste plaats af te brengen en Fides Pacta te passeeren, waarna Gotthelp ook U. V. S. II wist voorbij te gaan en daar door voor A. R. C. de derde plaats ver overde. Aan den kop duurde de strijd echter on verminderd voort, al behield U. V. S. ook een goeden voorsprong op Donar. Bronsgeest, de voorlaatste looper van Donar wist eohter in te loopen op Ouwe hand, waarna Schüss op het laatste ge deelte zelfs met G. Annokkee van U. V. S. wist gelijk te komen. De laatste liep eohter daarna uit en veroverde voor U. V. S. den eersten prijs in den tijd van 9 min. 16 sec. (vorig jaar 9 min. 24 sec.), zoodat U. V. 8. tevens het record brak en den be-sten tijd noteer de, die ooit voor de Leidsche estafette werd genoteerd. Donar maakte een tijd van •9 min. 17.5 sec, en A. R. C. 9 min. 58.3 sec. Zooals reeds gemeld werden er na afloop enkele protesten ingediend en na einde- looze debatten kon de heer Meerburg, voor zitter van den L. A. K. tot de slotplech- ligheid overgaan. Deze heette allen welkom en zeide het te betreuren, dat zich incidenten hadden voorgedaan. Spr. deelde mede, dat in deze j estafette de kortste tijd was gemaakt en bracht dank aan de juryleden, de hce- ren Koopmans en Van der Lof en de firma 's-Gravendijk, die belangeloos een auto be schikbaar stelde, aan de pers en aan de directié van het L. D., die wederom een wisselprij8 wilde uitloven, waarna hij aan den heer van der Lof verzocht de prijzen te willen uitreiken. De drie eerst aankomenden namen hier op de prijzen in ontvangst. Vermelden wij tenslotte, dat de winnen de ploeg bestond uit de volgende loopers? Boom, Hakkaart, Wassonburg, Harland, de Lange, Arbouw, Annokkee, Delfos, Ouwehand en G. Annokkee. DE INTERN. WEDSTRIJDEN TE BOCHUM. Het Internationale Athletiek Tournooi dat gisteren te Bochum gehouden zou worden en waaraan onze landgenoot Ohr. Berger en de estafette-ploeg van „Haar lem" zouden deelnemen, heeft wegens den regen geen doorgang kunnen vinden. In het „Parkhaus" vond slechts een in tieme huldiging der Olympische deelne mers van Duitschland plaats door verte genwoordigers van het West-Deuteche Spielverband, het gemeentebestuur van Bochum en van vele turn- en sportvereni gingen uit Bochum. Aanwezig waren oa. Jonath, Borohmeijer, Sperling, Spannagel, Greta Hauptling, Joachim Rademacher, Hendrix, Siering en Siewe. FRANKRIJK-FINLAND. Het Finsche teamNurmi opgegeven! Op 9 October a.s. vindt te Parijs een athletieklandenwedstrijd plaats tussohen Frankrijk en Finland. Bij het Finsche team ontdekt men den naam Nurmi, uit komend voor het nummer 5000 meter. Be halve de Olympische kampioen Iso Hollo is ook voor dit nummer Virtanen opgege ven? Hoe zit dat? Vermoed wordt, dat Finland wil demonstreeren met het ama teurisme van Nurmi, doch bij voorbaat weet, dat zijn athleet niet mag starten. Daarvoor is nu maar Virtanen als re serve opgegeven. De Finsche ploeg ziet er overigens als volgt uit: 100 meter: Virtanen en Strandvall; 400 meter Strandvall en Jaervinen; 800 meter Larva en Michselsson; 1500 meter: Lehti- nen en Purje; 5000 meter: Nurmi en Iso Hollo (reserve Virtanen); 110 meter hor denloop: Sjoestedt en Wilen; Versprin gen: Tolamo en A. Jaervinen; Hoogsprin gen: Reinika en Dahlman; Polsstokhoog springen Hakkinen en Lindroth; Kogelstoo- ten: K. Jaervinen en Wahlsledt; Discus werpen Kivi en Vaalamo; Speerwerpen: Penttila en Liettoe. SCHAKEN EEN LEVEND SCHAAKSPEL. Geslaagd* opvoering te Amsterdam. Onder zeer veel belangstelling van het publiek is Zaterdagmiddag te Amsterdam het „levend schaakspel", dat een week ge leden wegens het slechte weer moest wor den afgelast, op het IJsclub-terrein, dat met behulp van witteverf gedeeltelijk in een reusachtig schaakbord herschapen was, op gevoerd. Ofschoon de zon achter een wol kendek verscholen bleef en elk oogenblik een fikscho regenbui verwacht kon worden, is de natuur deze gebeurtenis, waarvan do opbrengst bestemd is voor het Amstcr- damsch Crisis-comité, gunstig gezind ge bleven. De levende schaakstukken waren in vol ornaat de partijen, van welke Weesper jongens, groote en kleine, als pionnen, ka«- teelen en andere schaakstukken fungeerden, droegen respectievelijk groene en witte ge waden en bordpapieren mutsen en schilden met de muziek van Amstelveens Muziek vereniging „Patrimonium" in optocht naar het IJsclub-terrein getrokken. Langs de route, welke gevolgd word, ging uiteraard de grootste belangstelling der kijklustigen uit naar de beide Koningen: Nederlands schaakkampioen Dr. Max Euwe én do be kende Santpoortsche schaker de heer J. Kroone, die beiden evenals de twee Konin ginnen, te paard zaten en een gezicht trok ken alsof <jit voor hen de gewoonste zaak van de wereld was. Het spel zelf, waaraan een serie turn oefeningen van „Kracht en Vlugheid'' vooraf waren gegaan, verliep op vrij vlotte wijze. Het verloop wa8, zooals velen ver wacht hadden. Nadat gedurende een twin tig tal minuten beide spelers elkaar weinig hadden toegegeven, groeide Euwe's spel langzamerhand in kracht en moest na an derhalf uur spelen de heer Kroone de meer derheid van zijn tegenstander erkennen. Jammer was het, dat hot publiek, ook de genen die zich op de tribune van het club huis bevonden, tegen en niet óp het groen en wit der levende schaakstukken keek, hetgeen afbreuk deed aan de volkomenheid van het interessante beeld. Niettemin de den de toeschouwers, door nu en dan, als er een goede zet was gedaan, te applaudisen- ren, blijken dat zij geheel met den strijd meeleefden. Na afloop van het spel had dr. Euwe een ovatie in ontvangst te nemen. Mevrouw Euwe, die met cenige andere dames tijdens het spel voor het crisis-comité collecteerde, heeft, naar wij constateeren, over de vrijgevigheid van het publiek niet te klagen gehad. Haamdag

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5