LUCHTVAART UIT DE OMGEVING WILT U IETS WETEN? CENTRALE VERWARMING ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 INTERNAT. SAMENWERKING. DRIE VOORSTELLEN TE STRESA. Preferentie voor graan aanbevolen. Bij de economische commissie van de conferentie van Stresa zijn drie voorstel len ingediend, n.l. van de Dmtsche, Fran- sone en lialiaansche delegatie. Het Duit- scüe voorstel houdt in, 'dat Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Italië en Tsjeoho- slovakije den zuiver agrari9chen landen prelerentie voor gTaan, veevouder en maïs toestaan. Dit kan door tariefverlagingeo, terugbetaling van rechten of door andere maatregelen geschieden. Verder moeten bilaterale verdragen afgesloten worden. De gunsten van deze preferentie zullen ook open staan voor de meestbegunstigde lan den en ook voor de staten, die later even tueel tot de conventie toetreden. De Duit- sche delegatie stelt verder voor, dat uit vertegenwoordigers der ais koopere optre dende Landen een commissie wordt ge vormd, welke haar zetel bij den Volken bond zal hebben. Europeesche landen, die nog geen rechten op graan hebben, doch deze willen invoeren, zullen uitgenoodigd worden, tot de conventie toe te treden. Be doelde conventie zal geldig zijn tot 30 Oc tober 1035. Het Fransche voorstel is gebaseerd op het principe van de multilaterale verleening van prei eren tie voor graan, maïs, gerst en veevoeder. Het Fransche ontwerp-conven- tie stemt overeen met het Duitsche voor stel wat de wijze van verleening dezer pre ferenties betreft. Verder stelt de Fransche delegatie, evenals de Duitsche, de vorming van een oommissie voor Deze zal oa. de grootte der uit te voeren contingenten moeten controleeren. Ten slotte stemt het Fransche voorstel ook met het Duitsclie overeen in zake de bepalingen omtrent ae meest begunstigde staten, de landen, wel ke nog geen graanrechten kennen en den duur van de conventie. Het Italiaansche voorstel houdt eveneens het sluiten van bilaterale verdragen van alle landen met de landbouwstaten in. Vol gens dit voorstel zullen de landbouwstaten van elk land op basis van den wereldhan del van dat land een bijdrage ontvangen, waarvan het bedrag nog nader vastgesteld moet worden. Als tegenprestatie zullen do Z.O.-Europeesche staten een overeenkom stige verlaging van hun rechten moeten toestaan. DUITSCHLAND DE REGEERING EN DE RIJKSDAG. Hindenburg noodigt vertegenwoordigers van Centrum en nat.-socialisten bij zich. Naar vernomen wordt heeft rijkspreei- dent van Hindenburg de vertegenwoordi gers van de nationaai-socialisten, de Beier- sche Volkspartij en het Centrum uitgenoo digd tot een bespreking op Dinsdag a.s. üm deze reden zullen de debatten over de re- geeringsverklaring in den Rijksdag eerst W'oensdag a.s. plaats hebben, terwijl Dins dag geen plenaire bijeenkomst zal worden gehouden. De onderhandelingen tusschen de verschillende partijen en vooral tus schen de nationaai-socialisten en het Cen trum zullen de komende dagen worden voortgezet. Door de betrokken partijen wordt de toekomst met vertrouwen tege moet gezien. Men gelooft, dat het onder houd, dat het rijksdagpresidium met den rijkspresident heeft gehad, niet geheel vruchteloos is geweest. DUITSCHLANDS BETALINGEN AAN AMERIKA. Uitstel gevraagd. Het Amerikaansche departement van Buitenland9che Zaken en de minister van Financiën zijn er gisteren door den Duit- sohen gezant van in kennis gesteld dat Duitschland een uitstel van de betalingen voor de Amerikaansche bezettingskosten en van die, voortvloeiende uit de z.g. mixed claims, wensoht. Deze betalingen zouden op 30 September a.s. moeten plaats heb ben. Duitschland vraagt thans uitstel tob 31 Maart 1934. SPANJE BEZITTINGEN VERBEURD VERKLAARD. Onteigening groot-grondbezit zonder schadeloosstelling. De Cortes heeft in een nachtzitting een aanvullend wetsontwerp op de agrarische hervorming aangenomen, waarvan de juiste tekst nog niet bekend is, doch waar in oa. wordt bepaald, dat alle landgoede ren der voormalige Grandes van Spanje zonder schadeloosstelling worden ont eigend. Minister-president Azana zette het standpunt der regeering uiteen en ver klaarde, dat men te doen. had met een re volutionairen maatregel, die in het belang dér republiek noodzakelijk was. Spanje moest geheel nieuw worden opgebouwd en het was onvermijdelijk dat bepaalde groe pen hieronder hadden te lijden. Men kon daarbij slechts bedenken, dat deze men- schen vroeger de republikeinen hadden la ten lijden. De oppositie tegen het ontwerp was fel, doch numeriek te zwak om iets te kunnen bereiken. De in het algemeen gematigde agrari sche hervorming heeft hierdoor plotseling een scherp revolutionnair karakter gekre gen. Thans zullen n.l. ook de landgoederen van personen, die zich niet vijandig tegen over de republiek hebben gedragen, door den staat zonder vergoeding worden ont eigend. Men neemt aan, dat de omwentelingspo- ging van generaal Sanjurjo veel heeft bij gedragen tot deze verscherping der regeo- ringsmaatregelen. H0NGER0NLUSTEN IN RUSLAND? Verscheidene personen zouden zijn gedood. Volgens een bericht van den „Lokalan- zeiger" uit Moskou zouden in het district IwanowoWoschnesensk ernstige onlusten zijn uitgebroken. De arbeiders zouden daar door den honger tot vertwijfeling zijn ge bracht en op eenige plaatsen magazijnen hebben geplunderd en in brand gestoken. De Gepoe heeft ingegrepen en het vuur geopend, waardoor verscheidene personen zouden zijn gedood. Het blad meldt verder, dat men alge meen gelooft, dat de onlusten slechts de voorloopers zijn van onlusten in andere streken, aangezien sedert jaren de voedsel voorziening niet zoo slecht zou zijn ge weest als dit jaar. CHINA LYTTON'S ADVIES IN ZAKE MANDSJ0ERI JE. Volgens Japansch bericht acht hij terug keer tot status quo ante onmogelijk. Volgens betrouwbare inlichtingen wordt in het rapport der Lytton-commissie, welke in opdracht van den Volkenbond een on derzoek heeft ingesteld naar de toestan den in China en Mandsjoerije, erkend, dat 'n terugkeer naar den vroegeren status-quo in Mandsjoerije onmogelijk is. Het rap port stelt daarom voor, dat Mandsjoerije zal worden gedemilitariseerd, dat het auto nomie verkrijgt, waarbij het den steun zal ontvangen van Japansche adviseurs, ter wijl de souvereiniteit in naam aan China blijft en de open-deur-politiek gehand haafd moet worden. Onder controle van den Volkenbond zou den China, Japan en Mandsjoekwo verder direct onderhandelen over de hangende kwesties. Er zal echter geen sprake mogen zijn van annexatie door Japan of van een protectoraat. In verband hiermede wordt in officieele kringen verklaard, dat Japan van plan is Mandsjoekwo in de naaste toekomst te er kennen; daarna zou het directe onderhan delingen tusschen Mandsjoekwo en Cihina kunnen aanbevelen. De Japansche regeering heeft aan Ge- nève medegedeeld, dat zij een verklaring over Mandsjoerije wensoht af te leggen, nadat zij kennis zal hebben genomen van het Lytton-rapport. Bijgevolg is den Vol kenbond verzocht de openbaarmaking van het rapport uit te stellen totdat die ver klaring gereed is, opdat \an de beide do cumenten gelijktijdig kennis kan worden genomen Naar verder wordt verklaard, kan Japan onmogelijk de meeste conclusies van het rapport aanvaarden. Zooals bekend, heeft de Lytton-commis- sie zoowel in Ohina als Japan een afschrift van haar rapport achtergelaten, waarvan de betrokken regeeringen eohter geen ken nis kunnen neonen, voordat het bij den Vol kenbond is ingediend. Keizer Himhito heeft gisteren den op perbevelhebber van het Japansche leger in Mandsjoerije en vier generaals in audiën tie ontvangen. De mikado heeft hun tijdens deze audiëntie onderseheidingsteèkenen uitgereikt. De Britsche consul te Moekden heeft ge neraal Moeto, Japan9 specialen gedelegeer de in Mandsjoerije, verzocht al het moge lijke te doen, om de invrijheidsstelling te verkrijgen van de twee Engelschen, die door bandieten zijn' ontvoerd. Volgens een nader bericht weet men thans waar de twee Engelschen zich bevin den en zijn zij ongedeerd. Generaal Wang Tjen-tsjoeng onderhandelt met de bandie ten over hun vrijlating. BUITENL. BERICHTEN. BOOTRAMP TE NEW YORK. KETELEXPLOSIE DE OORZAAK. Reeds 37 dooden geborgen. Een ontzettende ramp heeft gisteren in New-York plaats gehad, die, voor zoover thans bekend is, aan 37 menschen het le ven heeft gekost, terwijl minstens 97 an deren verwondingen hebben opgeloopen, en voorts nog een aantal personen worden vermist. Aan boord van de veerboot „Ob servation", die door het gemeentebestuur van New York was gestuurd om 165 arbei ders over te brengen naar het Rikers- eiland in de East?-rivier, waar een gevan genis wordt gebouwd, heeft n.l. een ketel ontploffing plaats gehad, kort nadat de boot den aanlegsteiger had verlaten. De explosie was zoo hevig, dat velen in de omgeving dachten, dat er een kruishuis in de lucht was gevlogen. De gevolgen van de ontploffing waren verschrikkelijk. Van den oever af zag men hoe het schip verdween in een dichte rookwolk en toen deze wolk wat was weg getrokken, zagen de doodelijk verschrikte toeschouwers aan den wal, dat de „Obser vation" was verdwenen en dat tal van mannen in het water wanhopig vochten voor het behoud van hun leven. Het bleek, dat het schip door de kracht der ont ploffing uit het water getild en weer neer- gesmakt was. Van het veertig meter lange schip was de kiel geheel weggeslagen, ter wijl alleen het bovengedeelte was overge bleven. Arbeiders meters ver weggeslingerd. Onder de opvarenden, vrijwel allen me taalarbeiders, was een ware slachting aan gericht; de overlevenden v.ertellen dien aangaande de gruwelijkste bijzonderheden. Talrijke arbeiders werden hoog de lucht ingeslingerd om neer te storten in de diep te, te midden van een ruine van verbogen ijzer en brandend hout, soms ook vielen zij tusschen hun kameraden, die in de gol ven worstelden met den dood. Tot overmaat van ramp had het koken de water zich uitgestort over een aantal der schipbreukkelingen, van wie er dan ook velen ernstige brandwonden bekwamen en ernstig belemmerd werden in hun pogin gen tot lijfsbehoud. Eten man werd in een grooten boog naar den oever geslingerd en kwam terecht in het venster van een elec- trische centrale, die vijftig meter van den wal is gelegeneenige slachtoffers kwa men dertig meter van de plaats der ramp in het water terecht, een hunner is zelfs op den wal geworpen. Onmiddellijk werden maatregelen geno men om de slachtoffers te hulp te komen. Talrijke schepen, die zich in de omgeving van de „Oservation" bevonden, boden hulp aan de drenkelingen en langen tijd was de scheepvaart gestremd. Binnen korten tijd waren ambulances en doctoren ter beschikking en kon een begin, worden ge maakt met het bergen der dooden en het verzorgen der gewonden, van wie er 75 naar de naburige ziekenhuizen moesten worden overgebracht. Overigens hebben alle overlevenden min of meer ernstige kwetsuren opgeloopen. Zwaar getroffen vrouwen. Er hadden aangrijpende tooneelen plaats toen de lichamen van levenden en dooden uit het water werden gehaald en in rijen aan den oever der rivier werden gelegd ten einde geidentificeerd te worden. Vrou wen, die nog pa3 enkele uren geleden hun mannen en zoons hadden zien vertrekken, opgewekt omdat zij tot de gelukkigen be hoorden, die voor eenigen tijd werk had den gevonden aan den bouw der gevange nis, waren na het vernemen van de ramp in grooten angst naar de kade gesneld, waar velen haar mannen afschuwelijk ver minkt tegugvonden. Verscheidene vrouwen werd de aandoening te machtigzij vielen bewusteloos en moesten weggedragen wor den. In sommige gevallen waren de lijken der slachtoffers zoo zwaar verminkt, dat zij slechts geidentificeerd konden worden met behulp van voorwerpen, die zich in de kleeding der mannen bevonden. Ook de kapitein van de „Observation" is om het leven gekomen. De oorzaak van de ketelontploffing is nog onbekend; een ooggetuige verklaart, dat de ketel als een raket de lucht in werd geslingerd, terwijl even later ook de dek ken omhoog geworpen werden. Daar het schip, zooals reeds gezegd, vrijwel geheel vernield is volgens sommige berichten zijn ook de overblijfselen gezonken zal het moeilijk zijn de oorzaak vast te stel len. De „Observation" is een particulier jacht geweest, dat twee jaar geleden werd ver bouwd om als veerboot te dienen. De ramp had plaats op bijna precies dezelfde plek waar 28 jaar geleden het stoom schip „General Slocum" in brand vloog en zonk. „Tel." ERNSTIG MIJNONGELUK. Donderdag is in de Richthofenmijn in Janow een ernstig ongeluk gebeurd. Door het instorten van een pijler werden vier ar beiders bedolven. Door de neerstortende gesteenten werd veel mijngas vrijgemaakt, zoodat, wanneer men er in mocht slagen de bedoivenen te bergen, nauwelijks aan te ne men is, dat zij nog in leven zouden zijn. De reddingswerkzaamheden zullen bovendien verscheidene dagen duren. Nadat het losse gesteente was opgeruimd heeft men getracht, een smallen gang in het puin te graven teneinde de plaats van het ongeval zelf te bereiken. Men vordert hier bij echter zoo langzaam, dat het wel twee of drie dagen kan duren voor men de inge- slobenen vindt. Tot nog toe heeft men geen contact met de slachtoffers gehad. Klopteekens worden niet beantwoord. Het reddingswerk is zeer gevaarlijk, aangezien er nog steeds gesteen te naar beneden komt. HEVIGE BRAND TE MALMEDY. In de papierfabriek Steinbach. In de papierfabriek Steinbach te Mal- medy brak gisteren een geweldige brand uit, welke verschillende magazijnen tot aan den grond toe verwoestte. De schade wordt op eenige millioenen frs. geschat. Volgens een officieele mededeeling van het gemeentebestuur is het alleen aan de brandweer van Eupen, die ondanks een afstand van 40 K.M. het eerst op de plaats des onheils arriveerde, te danken, dat de brand zich niet verder kon uitbreiden. De papierfabriek Steinbach is niet al leen de grootste fabriek van deze soort in België maar ook een van de voornaamste van het' Europeesche contingent. Men neemt aan dat de brand door zeif onts teking of ook door kortsluiting ont staan is. DOKTER DOOR PATIëNT DOODGESCHOTEN. Gistermiddag ia te Halle een dokter in zijn spreekkamer door een patiënt dood geschoten. MYSTERIEUZE VERDWIJNING IN AMERIKA. Bekend drankbestrijder ontvoerd? De New Yorksche politie heeft namens de familie opsprong verzocht van KJhymond Robins uit Portland in Maine. Robins is een welgesteld sociaal werker en een voor stander van de prohibitie. Men neemt aan, dat hij ontvoerd is toen hij zich op weg be vond naar Washington, waar hij Dinsdag een onderhoud zou hebben met president Hoover. Robins' echtgenoote verklaarde, dat haar man zich sinds Juni heeft bezig gehouden met de bestrijding van drank smokkelaars in Florida en dat zij hem se dertdien niet gezien heeft. Robins is leider geweest van de Roode Kruis-commissie in Rusland in het jaar 1917. NIEUWE ANTI FOOI EN CAMPAGNE TE PARIJS. Merkwaardig propagandamiddel. De campagne tegen het fooienstelsel, welke al zoo vaak en tot dusver nog met zoo weinig resultaat is gevoerd, heeft te Parijs thans nieuwe kracht gekregen. Er heeft zich zelfs een soort organisatie van niet-fooien-gevers gevormd, welke onder leiding staat van een zekeren Jean Char- lot. Chariot heeft, bij wijze van propaganda middel, koperen plaatjes laten vervaardigen welke oppervlakkig beschouwd op munt stukjes gelijken. Op de eere zijde staan de woorden „Laat uw patroon u betalen" en op de andere zijde „Het aannemen van fooi en is een vorm van bedelarij"'. De volgelingen van Chariot bedienen zich van deze penningen met groot succes. Zij stoppen ze den kellner in de hand, terwijl zij het café verlaten, eh deze ziet pas wat men hem eigenlijk gegeven heeft, wanneer de milde schenker het café reeds verlaten heeft. Vooral in die bioscopen en schouwburgen waar het personeel geen fooien mag aanne men, wordt de campagne met kracht ge voerd, evenals in sommige clubs, waar het zelfde verbod bestaat. Dezer dagen gaf een lid van Chariot's „vereeniging" een anti- fooienpenning aan een portier, die hem be leefd zijn hoed overhandigde. De portier mocht wel is waar geen fooien aannemen, maar aanvaardde de penning niettemin dankbaar. Nauwelijks had hij echter gezien, wat men hem eigenlijk in de hand had ge duwd, of hij gaf de penning even beleefd weer terug, met de woorden: „Dank u zeer meneer, maar het personeel mag hier geen fooien aannemen". Duitsch vliegtuigmoederschip. Naar verluidt, heeft de A. G. Weser, van de Deschimag opdracht gekregen, het s.s. „Westfalen" in t$ richten, resp. te verbou wen tot vliegtuigmoederschip, met de be doeling, het verzenden van poststukken per vliegtuig te bevorderen. De Duitsche Lufthansa zal voorbereidin gen maken van Las Palmas uit tot inrich ting van een tusschenlandingsplaats mid den in het Zuidelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan met den door haar gecharter- den „Westfalen''. Het schip zal zijn standplaats krijgen tusschen Bathurst of een nabijgelegen punt en het voor Pernambuco liggende eiland Fernando Noronha. Het vliegtuig moederschip zal worden uitgerust met een landingsinstallatie, voor raadkamers voor brandstof en remplacee- ringsdeelen voor de machines, benevens met een radio-peil-station. De verwerkelijking van deze plannen kan, na beëindiging der proefnemingen, binnen afzienbaren tijd worden verwacht. Hiermede zou dan een luchtpostdienst van Duitschland over Las Palmas naar Bra zilië zijn geschapen. ALKEMADE Geboren: Cornelis Wilhelmus z. van G. H. Roos en C. Plasmeijer Johannes Jaco bus z. van T. van Ruiten en H. Hoogenboom Jacobus Johannes Maria z. van G. J. v. d. Meer en J. M. v. d. Meer Mattheus Hen- dricus z. van R. W. Turk en H. C. Kuijpers. Getrouwd: A. Lems jm. 23 j. en M. de Jong jd. 18 j. E. J, Akerboom jm. 27 j. en M. W. Zoet jd. 23 j. LISSE Personalia. Tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool van de parochie „St. Agatha" alhier, hoofd den heer C. Strik, is benoemd de heer Chr. Schijf uit Beverwijk. Crisis-zuivelwet. Op Woensdag, 14 Sep tember a.s., des namiddags van 2 tot 5 uur zal ter secretarie dezer gemeente de uitbetaling geschieden ingevolge de Crisis-zuivelwet. EEN DAAD! Er is weer een heel jaar gezwoegd, Met linnen, naald en draad, Een jaar van arbeid is voorbij En zie het resultaat. Dat resultaat, dat kostte wel Veel arbeid en veel geld, En dat wordt door de naaikring nu Weer eens tentoongesteld. Die expositie echter heeft Een zeer bijzonder doel, Zij werkt bijzonder op uw hart, Uw beurs en uw gevoel. Want ook het komend jaar vraagt weer Een gulden en een riks, En als de Naaikrans die niet krijgt, Krijgen de negers niks. De Missie-Naaikrans is weer daar, Die naaikring is paraat, Zij vraagt U voor haar prachtig werk Ook in deez' tijd een daad. En zeg nu niet, dat het niet kan, Als iedereen dat doet, Dan wordt wellicht de slechte tijd, Door uwe daad weer goed. De oorzaak dat het dezen tijd, Den mensoh zoo slecht nu gaat, Is 't egoïsme en daarbij 't Ontbreken van een daad! TROUBADOUR. BROEDERS-CONGREGATIE O.L. VROUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA 6664 Opleiding vanaf 12 jaar voor jongens die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij het Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen. Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden. KATWIJK Geboren: Petronella d. van C. van Duijn en P. van Rijn Maria Splintina d. van L. van der Bent en G. M. Minnee Cornelis z. van J. den Duik en M. Hiemstra Huig z. van J. van Dijk en L. van Duijn Neeltje d. van J. Vlasman en N. van Duijvenvoorde Antje d. van J. den Hollander en A. Klok Ondertrouwd: J. van der Niet en Cl. Messemaker C. Guijt en J. Kraaijnoord P. de Wit en M. Haasnoot P. J. Soeteman en J. Vianen. Getrouwd: C. van Katwijk en N. van Delft. Overleden: Leijntje van der Wiel 75 j. NOORDWIJKERHOUT Geestelijk adviseur. Tot geestelijk advi seur van de R.K. Voetbalvereen. „N.V.C." al hier, is benoemd de weleerw. heer Loerak ker, kapelaan van de St. Victor-parochie. Concert. Begunstigd door een prachtigen herfstavond gaf de muziekvereeniging „St. Jeanne d'Arc" een goed geslaagd concert op de gemeentelijke muziektent. De verschillende nummers werden op voor treffelijke wijze onder leiding van den nieu wen directeur gespeeld. Het publiek dat in zeer groote getale was opgekomen, gaf dan ook na elk stuk door een luid applaus te ken nen, dat de muziek gewaardeerd werd. Lang zamerhand komt er bij het publiek meer kunst gevoel, wat blijkt uit de stilte onder de uit voering der nummers. De gemeente-politie zorgde als altijd voor een goede regeling van het verkeer, wat, gezien de plaats van de mu ziektent, langs een drukken verkeersweg, wel noodig is. VOORHOUT R.K. Voetbalver. „Foreholte". Morgen komt wederom S.M.C. III uit Warmond een bezoek brengen aan ons 2e elftal. Daar het de vorige keer een gelijk spel is geworden, zal er voor onze jongens gewerkt moeten worden om een overwinning te behalen. Dus jongens, doe je best. Allen om 2 uur present. Het 1ste junioren-elftal gaat op bezoek bij S.M.C. Daar zal ook gevochten moeten wor den om een succes te behalen. Dus junioren allen zorgen om 1 uur in Warmond te zijn. Wat betreft het 1ste elftal is nog niet be kend, of er een wedstrijd gespeeld zal wor den. We zullen hopen van ,wel. V raag: Hoe vroeg kan er te Bedel op Zondagmorgen over het pont gegaan wor den? Antwoord: Bedoeld wordt zeker He- del; daar is geen pont, doch een schip brug. MET DLIEBRANDER SANITAIRE INSTALLATIES BERNARD SCHULTE - Voorhout bij Leiden -Telefoon: Sassenheim 4532

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10