ZATERDAG EERST NAAR WAALS VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT - EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Sept. 1932, medegedeeld door bet Kon. Ned Meteor, Instituut te De Bildfc: Hoogste barometerst.: 765.3 te Stockholm. Laagste Barometerst.: 746.7 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 10 Sept.: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. De depressie over de Britsche eilanden is nog even blijven naderen maar neemt thans snel af zonder veel te naderen, zoo dat de regen niet veel verder dan onze kust kwam. De algemeene stijging van de barometer over het geheele vasteland en de Britsche eilanden zal tijdelijk eenige verbetering in het weer brengen, maar bij IJsland nadert weer een diepe depressie. Op de Britsche eilanden is het vrij koel en regenachtig. In Frankrijk warmer met eenigen kans op onweer in het Oosten, Duitsohland en Zuid-Scandinavië hebben opklarend en in Duitsohland warm weer. Aberdeen had 28, Biarritz 23 m.M. regen. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 19.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 7.59 uur tot Zaterdagmorgen' 5.55 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminr., Hooge Rijndijk hedenmorgen 7 uur 18, 12 uur 19 en 3 uur 19 gr. C. Zweminr. „De Zijl', hedenmorgen 7 uur 17, 12 uur 18 en 3 uur 18 gr. O. .HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zaterdag 10 September voorm. 11.55. uur en nam. 12.20 uur. Wollen jongens Slip over, leeftijd 78 jaar, kleine 07^ stijging Effen gekleurde Pya- maflanel, vele mooie kleuren, 1 fi per el AU Gemengde wollen jea- ger flanel, pracht- JC lUa,'+ Heeren Sportflanellen, bijz. voordee- CA lige aanbieding Heeren flanellen, ongekend lage CA Prijs Dames flanellen, let op deze 37* Breikatoen indanthren geverfd, per 10 IRC rrrom Witte kussensloopen met overslag OO bijz. reclame 2-persoons Lakens, Belgisch linnen, zeer sterke Irmolifaif VU Borstrokken-wol, mooie kwal. 4 A groote knotten Coupons witte lingerie katoen, extra kwa- >Ueit, per 1>60 Linnen dames japon- schorten, kleurechte QO p F affail Kunstzijden Bedsprei 1.65 Engelsch Ledikant 4.90 Geblokte fantasie Dekens O AQ mn V one LtAJU Gelakte parapluiebak, met koperen 1 band Rookstel, 4-deelig, fraai bew. O OA koper Borstbeelden v. com ponisten, bijzondere mooie uit- 1 IA voering Nederl. Linoleum, 200 c.M. br. 1 OC zeer goedk. Velour divankleeden buitengew. IA OJJ lage prijs- Mystere, 130 c.M. br. fijne bovenstof met moderne 1 rand ONZE MAGAZIJNEN ZIJN DES MAANDAGS TOT HALF TWEE GESLOTEN HAARLEMMERSTRAAT llllllllllllllll 130-136 llllllllllllllll De Leidsche Winkelstand. De vanoudsbekende firma D. van Amp- rongen, Haarlemmerstraat 145—147, in 1897 opgericht, heeft haar hoedenmagazijnen ge moderniseerd door er een nieuwe pui voor te plaatsen en de etalages te vernieuwen. Vijf en dertig jaar geleden werd begon nen met één winkel, maar de verkoop nam reeds spoedig een zoodanigen omvang aan, dat tot bijtrekking van het pand 147 moest worden overgegaan. Zoo is het steeds ge bleven en het devies getrouw „groote om zet, kleine winst", wist de fa. van Ameron- gen de jaren door tal van klanten in Leiden en Omgeving te werven en te houden. Thans geeft zij blijk met haar tijd te willen meegaan en onder architecteur van den heer Ponsen heeft de aannemer v. Dijk het exterieur een geheel ander aanzien ge geven door de verschillende gevels te ver vangen door een moderne pui, die het goed doet. Ook de etalages zijn in verband daar mede uitstekend verbeterd, terwijl de elec- trische verlichting door den heer v. Rijn te roemen valt. Het geheel mag voor de Haarlemmer straat een goede verbetering genoemd wor den. Tenslotte wijzen we er nog op, dat al les op eigen atelier vervaardigd wordt, waardoor aan alle aanvragen van de clien tèle kan worden voldaan. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 79. F. Haalebos. Leiden, Oude Rijn 86. Agentuur- en commissiehan del. Overl. E.: F. Haalebos, Leiden, <d.d. 3 September 1932. Opheffingen: 3663. D. den Boer. Sassenheir, Hoofdstraat 236. Kruidenier- Comestibles. 1095. A. J. v. d. Wijngaard. Leiden. Doo- zastraat 11. Koek- en Banketbakkerij. In Den Haag zijn uit een gracht opge- vischt verschillende voorwerpen die bij in braken aan den Hooge Rijndijk en Witte Singel alhier zijn ontvreemd. In verband daarmede zijn onlangs twee personen ge arresteerd. Bij de V.V.S.L. alhier hebben zich jaar 120 nieuwe leden laten inschrijven. Het vorig jaar was dit aantal 150. Aan den agent van politie Mom is van wege het Carnegie-Heldenfonds een grati ficatie uitgereikt wegens het redden van een kind uit het water. DE SPERWERBEURS GESLOTEN. De Sperwerbeurs, gedurende drie dagen in de Stadsgehoorzaal gehouden, is een suc ces geworden voor de organiseerende ver- eeniging, de E.L.I.C., zoo-wel als voor de standhouders. Het bezoek heeft de ver wachtingen zeer zeker overtroffen, want het totaal aantal klom gisteren tot 4600. Dat alleen reeds zou voldoende zeggen over he-t succes als zoodanig, maar beter wordt dit geïllustreerd door de tevredenheid der standhouders, die zelfs niet in staat zijn al de opgegeven orders oogenblikkelijk te ver werken. (Zie advertentie in dit nummer). Gisteravond was al reeds vrij spoedig merkbaar, da-t het einde naderde. Te om streeks half elf begonnen sommige stand houders reeds in te pakken en toen te elf uur het officieel sluitingsuur daar was, stond de heele zaal in een oogenblik op haar kop Even later lag alles ech-ter weer stil, want de voorzitter van de ELIO, de heer Laman, had allen uitgenoodigd in de koffiekamer. Daar sprak hij een woordje tot sluiting van deze goed geslaagde Sperwerbeurs. Spr. uitte er zijn groote dankbaarheid over, dat niet minder dan 4600 personen de beurs hadden bezocht, waarvan hij tevens hoopte, dat minstens de helf-t Sperwer-verbruikers zouden blijven. Daarnaast bracht spr. dank aan de standhouders, aan bestuurders en leden, aan den directeur van het Sperwer- Verbond en zijn staf, aan den heer Burg voor zijn werk als étaleur, aan helpers en helpsters tijdens de beurs en tenslotte aan de pers. De directeur van het Sperwer Verbond, de heer L. Kool, feliciteert hierna de Leid sche afdeeling hartelijk met het welslagen dezer beurs. Spr. was ten zeerste getroffen door de manier, waarop hier de beurs werd gehouden. Hij roemde de collegialiteit van bestuur en leden, de medewerking van standhouders, die voortreffelijk en de hulp der dames en heeren die prachtig te noemen wa-s. Spr. hoopte, dat het gevolg dezer 'beurs zou zijn een uitbouw van het Sperwerver- bond in den grooten strijd tegen de winkel- maatschappijen en de coöperaties. Die strijd j zal echter gewonnen worden, indien ook in andere steden gewerkt wordt als hier. Maar I laat het zijn een eerlijke, open strijd, aldus spr., want alles wat gedaan wordt mag ge zien worden. Hier is een pijler geslagen, waarop de hoeksteenen van het Sperwer- verbond worden uitgebouwd. Spr. hoopt nog meerdere malen aldus met de afd. Leiden te mogen samenwerken en hij dankt tenslotte het bestuur voor al les wat in het belang van het Ned. Sper- werverbond is gedaan. Namens de standhouders bracht vervol gens de heer Lettinga uit Haarlem harte lijk dank aan de Leidsche afdeeling voor de ondervonden medewerking. Daarna verkreeg de heer H. W. Tieleman het woord, die erop wees, dat de fabrikan ten <net eigen merken in den beginne wel eenigermate afkeerig s-tonden tegenover het Sperwerverbond, doch dat die afkeer had plaats gemaakt voor belangstelling. Immers, men begreep, dat ook de fabrikan ten belang hebben bij een welvarenden mid denstand. Spr. uitte tenslotte den wensch, dat de goede verstandhouding tusschen we- derverkoopers en fabrikanten moge blijven bestaan. Na nog een woord van den heer Kool en een algemeene aansporing van den secreta ris, den heer v. d. Broek, tot de leden om trouw de vergaderingen te bezoeken, en nieuwe leden te winnen voor de vereeni- ging, sprak de heer Laman nog een alge meen slotwoord, waarop de beurs teneinde was en de deelnemers opnieuw aan den ar beid togen Vandaag is de rust in de Stadsgehoor zaal weer hersteld. In het perceel Oude Rijn 41, waarin ook vroeger een dansschool gevestigd was, heeft Mevr. H. J. van Galen een nieuwe dans school gevestigd. Mevr. v. Galen is sinds 14 jaar de trouwe assistente van den heer W. F. van Wijk, dus iemand die met de danskunst volledig be kend is. Zij wil zich nu vooral gaan toeleg gen op dames- en Jdnderclu'bjes, ballet- en solo-dans. Het pand waarin de nieuiyre dansschool is gevestigd, is geheel gerestauraeerd, met nieuwe dansvloer,.plafond en wandbeklee- ding. Van de eerste avonden om de nieuwe in richting te bezichtigen is reeds door vele belangstellenden gebruik gemaakt. LAATSTE BERICHTEN KAPITALE BOERDERIJ AFEBRAND. Hedenmorgen omstreeks 10 uur brak brand uit in de boerderij van Joh. Corsten, gelegen aan de Kruisstraat, gemeente Rosmalen. Het vuur nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat de kapitale boerderij met inboedel en landbouwereedschappen geheel in vlammen opging. Om twaalf uur lag de boerderij geheel tegen den grond. Ook een tegenover gele gen voorraadschuur werd een prooi der vlammen. De schade is aanzienlijk, mede doordat de geheel wintervoorraad graan, haver en hooi door het vuur werd vernield. Het vee kon tijdig gered worden. De brand moet ontstaan zijn door een defect aan de bakoven. De boer was juist aan het broodbakken. De boerderij die een groote oppervlakte besloeg, is eigendom van den heer G. Tilman uit Den Bosch. TELEGRAMMEN ERNSTIG MIJN-ONGELUK IN ELZAS- L0TH ARINGEN. Twee mijnwerkers gedood, drie zwaargewond. PARIJS, 9 Sept. (V. D.). Gisteren is op de mijn „Amelie II" te Wittelsheim na bij Muhlhausen een ernstig ongeluk ge beurd. Vijf mijnwerkers waren bezig met het graven van een nieuwe schacht, toen plotseling een aardlaag van circa 15 ku bieke meter losliet en naar beneden kwam. Alle vijf arbeiders werden onder de aard- massa begraven. Een reddingsbrigade slaagde er pas na eenige uren in, de licha men der ongelukkigen onder de aarde van daan te halen. Twee slachtoffers waren reeds overleden, terwijl de overige drie zwaar gewond naar een ziekenhuis moes ten worden overgebracht. Korporaal doodt in vlaag van waanzin twee officieren. PARIJS, 9 Sept. (V. D.). Eerst thans wordt bekend dat zich Maandag j.l. op een vooruitgeschoven Fransche post in Ma rokko een bloedig incident heeft voorge daan. Een gekleurd korporaal kreeg ten gevolge van overmatig alcoholgebruik een vlaag van waanzin en loste uit zijn dienst revolver verscheidene schoten op soldaten in zijn omgeving. Twee Fransche officie ren, die hem wilden ontwapenen werden door de revolverkogels getroffen en waren op slag dood. GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE Vergadering van den Raad der gemeen te op Donderdag 8 September des v.m. 10.30 Aanwezig alle leden. Voorzitter is de burgemeester de heer J. van der Meulen, die de vergadering opent met ambtsgebed, bed. De secretaris, de heer B. den Braver leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Hierop komt aan de orde een schrijven van de Commissaris der Koningin, waarin wordt aangedrongen op deelname van de gemeentèveldwachters aan een cursus voor vakonderwijs, daar steeds hoogere eischen worden gesteld van bekwaamheid. Door heb openen van een cursus voor 193233 zal daarin worden voorzien, en de politie beambten de gelegenheid worden geboden en diploma te verkrijgen. De kosten zullen bedragen 25.per persoon per jaar. De voorzitter geeft een nadere toelichting en wijst er op dat het verplichtend zal wor den hieraan deel te nemen, en dringt hoe wel bezwarend wat de financiën betreft, aan, hiertoe over te gaan. Na gehouden bespreking, waaraan verschillende leden deelnamen, stelt de heer M. Scheel voor geen gelden hiervoor beschikbaar te stel len, welk voorstel gesteund door den heer J. A. van Vliet, wordt verworpen; waarop een voorstel van B. en W. tot het volgen van den cursus door de gemeenteveldwach ters, wordt aangenomen De rekening van de Vereeniging „Werkverschaffing" komt daarop in behandeling, waarbij de voor zitter mededeelt, dat engevolge van de groote werkloosheid ook in onze gemeente daaraan een groote uitbreiding moest wor den gegeven Kon men voorheen volstaan met alleen ouden van dagen hout te laten zagen, in den afgeloopen tijd moest naar werkgelegen heid worden gezocht om de vele werkloozen te helpen, zoodat de rekening sluit met een groot tekort ten bedrage van 220826, waarvan voor houtbewerking 151907 en voor bagger werk een bedrag van 689.19. Alleen voor het tekort bij baggerwerk zal door het Rijk 25 pet. wor den vergoed, zoodat het overige voor reke ning der gemeente komt te staan tot dek king. Na gehouden bespreking en toelichting door don Voorzitter wordt volgens voor stel van B. en W. de rekening goedgekeurd In verband hiermede informeert de heer Scheel of reeds bekend is wanneer de werkzaamheden voor een nieuwen weg zul len aanvangen, waarop de voorzitter zegt dat hieromtrent nog niets bekend is. Het rapport der commissie tot onderzoek der gemeente rekening en de rekening van het Waterbedrijf, dienst 1931 wordt voorgele zen. De commissie adviseert de rekeningen voorloopig vast te stellen, en heeft slechts een opmerking inzake de verlichting waar van de kosten 'zeer hoog zijn. De voorzit ter geeft omtrent deze zaak een nadere toelichting en deelt mede dat tengevolge van vernieuwing en reparatie aan lantaarns extra kosten moesten worden gemaakt, waardoor de rekening voor verlichting aan merkelijk hoog ia geweest. Overeenkomstig het advies der commis sie wordt de rekening der gemeente, dienst 1931, voorloopig met algemeene stemmen (de beide wethouders onthielden zich van stemming) vastgesteld, voor wat de ge wone dienst betreft aan ontvangsten op 159.842.67; de uitgaven op 160.105.17 5, nadeelig saldo van 262.50 5. Dc kapitaal- dienst in ontvangsten op 25.277.45, de uitgaven op 55.277.45, nadeelig saldo van 30.000. De rekening van het Waterbedrijf in Ontvangsten en uitgaven voor den ge wonen dienst op 15.165.08 5, en de kapi- taaldienst in ontvangsten en uitgaven op 3779.15 5. In verband hiermede deelt de voorzitter mede dat wegens de kosten nog niet kan worden voldaan aan het verzoek ook den Zijdeweg te teeren, alleen waar 't beslist noodig is in een bebouwd gedeelte zal dit geschieden. De heer L. Noordam wijst er op dat de weg riet teer behande- lc" op den duur voordeel voor de gemeente zal opleveren. De voorzitter is van het zelfde gevoelen, maar een bedrag van 1350.dat gemoeid zou zijn om den Zij deweg te behandelen met teer, kan in de gegeven omstandigheden nog niet plaats hebben. De voorzitter deelt verder nog mede, dat naar aanleiding van een bespre king op een vorige vergadering tot plaatsen van een urinoir bij de openbare school of omgeving, door B. en W. een bespreking is gehouden et kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, die wel genegen bleken te zijn een gelegenheid te doen maken, maar dit niet voort 't publiek wilden openstellen. Wegens te hooge kosten en geschikte ge legenheid daarvoor stellen B. en W. voor hierop niet in te gaan, waarmede de raad zich kon vereenigen. Bij de rondvraag wijst de heer Scheel op het groot getal venters uit andere plaat sen, die met hun koopwaar onze gemeente bezoeken en ongetwijfeld concurrenten zijn van de ingezetenen die dezelfde artikelen verkoopen. Hij acht het niet meer dan bil lijk dat voor dit venten vergunning noodig is van B. en W. en door hen een bedrag aan belasting wordt betaald ten bate van de gemeentekas. De heer C. A. van Dam kan zich hiermede volkomen vereenigen, waarop de voorzitter zegt, deze zaak op de vergadering van B. en W. te zullen be spreken, om op de eerstvolgende vergade ring dit punt aan de orde tc stellen. De heer Jae. de Kort informeert of het een ijsventer uit een andere gemeente geoor loofd is op Zondag zijn waar aan het pu bliek ten verkoop aan te bieden, wat voor 14 dagen plaats had in onze gemeente. De voorzitter zegt, dat B. en W. hiertoe geen vergunning hebben verleend, en dit zeker de aandacht van de politie is ontgaan, daar dit anders niet had plaats gehad. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Gebores: Barendina Johanna, d. v. P. J. Vijf brief en J. E. Holverda. Harry, z. v. H. v. d. Boogaart en E. C. v. Venetie. Oatharina, d. v. P. J. Wetselaar en M. C. van Evert. - Hans, z. v. F. A. Heemskerk en 0. P. Popp. Johannes Cornelis. z. v. J. C van der Pluyin on B. Queens. Maar ten, z. v. K. van Wijk en P. Noordam. Ondertrouwd: J. Roos jm 28 j. en J. Ouwerkerk jd 21 j. D. Rothert jm 27 j. en G. A. Schulz jd 19 j. Overleden: S. M. Oudshoorn, ongch. vr. 60 j. Treinen door Chineesche bandieten geplunderd. CHAR BIN, 9 Sept. (V. D.). Do direc tie van den Oost-Chineesche spoorweg deelt mede dat ongeveer 400 K.M. ten oos ten van Charbin een personentrein door Chineesche bandieten tot ontsporing is ge bracht en vervolgens geplunderd. 100 pas sagiers, waaronder eenige Russen, werden gevangengenomen. Bij Kao-Liang werd een posttrein goplun derd waarbij verschgeidene postzakkon werden buitgemaakt, po pantsertrein, die den posttrein escorteerde, werd door de bandieten in bedwang gehouden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 Sept. Vee. Aangevoerd 680 runderen, 177 kalveren, 1338 schapen, 235 varkens, 542 biggen, 7 paarden, 5 veulens, 2 bokken en geiten. Prijzen: 67 stieren 65290; 131 kalf- en melkkoeien 115 225; 161 varekoeien 85—125; 221 vette ossen en koeien 180240, schoon aan de haak 30—68 cent; 34 vette kalveren 25 50, schoon aan de haak 2890 cent, 49 nuchtere kalveren 3-7, 93 graskalvcren 3055; 988 vette schapen 813; 350 woideachapen 7—11; 235 mestvarkons 7—18; 542 biggen 3.00—4.50, 7 paarden 75200; 5 veulens 3580. Kaas. Aangevoerd 117 partijen, w.o. 85 partijen Goudsche en 32 Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas 2124, 2e soort 1820, le soort Leidsche en 2e soort Leidsche 1719 per 50 kg. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas goed. WOERDEN, 7 Sept. Eierenveiling. Prijzen: kippeneieren wit 3.805.00, ge mengd 4.605.0, bruin 4.705.10, eend eieren 2.S03.50 per 100 stuks. Aanvoer 21000 stuks. Kaas 1423 cent per pond. BOSKOOP, 8 Sept. Bloemenveiling Rozen per bos van 10 stuks: Golden Op helia 812 cent. Marcel Rou.ver 1520 cent Hadley 2037 cent, Claudius Pern et 20 34 cent, Columbia 1425 cent, Butterfly 1524 cent, Mac. Keiler 1120 eens, Wil'h. Kordes 2033 cent, Mme. Jules Bouché 612 cent, Rosalandia 1526 cent, Florex 1528 cent, Phoebe 1016 cent, Potin 1018 cent, Chas. P. Kilham 1017 cent, Edith Helen 2032 cent, Aug. Noaok 20 32 cent, Else Poulsen 40—90 cent, Ellen Poulsen 1523 cent, Briarcliff 1016 cent, Chrysanten, grootbloeig 0.901.10, idem tros 4070 cent, Dahlia's 35 cent, Aspa ragus 11—15 cent, Clematis Durandi 15 28 cent, Clematis Prins Hendrik 1.201.80 Zinnea 6—10 ceut. ALKMAAR, 9 Sept. Kaas. Aangevoerd 81 stapels zijnde 116.000 kg. Fabrieks klei ne 22, Fabriekscommissie 21, Boeren kaas kleine 19 en Boerenkaas commis sie 23 per 50 kg. Handel goed. WISSELNOTEERTNGEN (AMSTERDAMS (Niet officieel). Berlijn 59.20 Londen 8.683/, New York Parijs Brussel Zwitserland Milaan Madrid Oslo Kopenhagen Stockholm Weenen Praag Boedapest Prolongatie 1 pot. BEURSOVERZICHT. In Wallstreet grepen de baissiers giste ren de kans aan, dio zij kregen voor het rapport van het oogstbureau, dat dn ka- toenoogst hooger raamde dan verwacht werd, De stemming was daar dan ook zeer flauw, welke tendonz door de Amstordam- sche beurs werd overgenomen, Do koersen waren bij de opening reeds vrij belangrijk lager en in het verder verloop brokkelden zij nog verder af. In Kon. Olie ging het een oogenblik druk toe, toen het er om draaide of do koers boven of beneden 170 zou komen. De noteering daalde tot 168 1/2 pet. Shell Unions waren flauw; do ge wone aandoelen verloren een volle dollar. Rubbers zwak in verband met de reactie van de prijs van het product benedon 3 pence en den ongunstigen indruk, dien de mededeeling van de H.V.A. wekte, dat twee rubberondernemingen heropend zou den worden. Suikers in reactie ovenals Ta bakken, die scherp terugliepen. Philips ver loren 7 pet., waarna een licht herstel in trad. Unilevers 5 pet. lager. Aku's stolden zich beneden 50 pet. Ook Scheepv. onder gingen den invloed van de algemeene stem ming. Ned. Soheopv. Unies verloven pl.m. 3 pet. Van do Amerikanen liepen Anacon da's aanzienlijk terug, terwijl ook andere waarden flauw gestamd waren. 2.493/10 9.76 34.53 48.09 12.8O 20 07l/o 43.6O ------- '-S"/2

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3