De italiaansche katholieke actie 23ste Jaargang VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1932 No. 7300 ^e£cidóelie6ou^aiit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. EEN PRACHTIGE, INNERLIJKE BEWEGING Het leiderscongres op Sardinië (Van onzen Komeinschen correspondent) De katholieke actie in Italië, het voor werp van den scherpen en niet onbloedigen strijd van Mei 1931 en van het eindelijk ac- coord van September van datzelfde jaar, beleeft deze week een hoogtepunt in haar ietwat gedrukt bestaan; het studentencon gres, dat te Cagliari op Sardinië bijeenkomt Het punt van samenkomst is wat afgele gen en het congres is er dan ook niet op uit groot vertoon te maken. Het is op de eerste plaats een studiecongres, waar de leiders der verschillende afdeelingen hun beginse len komen sterken en hun meeningen ver gelijken. Dit rustige werk van de studenten der katholieke actie (F. U. C. I. of: Federatie van Italiaansche Katholieke Universiteits studenten) is karakteristiek voor de huidige positie der katholieke actie in Italië. De F. U. C. I. is verreweg de meest actie ve groep in de katholieke actie. In de at mosfeer van het fascisme, dat naijverig zijn monopolies bewaakt, heeft het katholieke vereenigingsleven slechts weinig gelegen' heid zich te ontplooien. Ook de katholieke studentenverenigingen zijn in hun werk zaamheid zeer strikt beperkt tot het gebied van den godsdienst en van cultureele belan gen, slechts in zooverre deze met den gods dienst verband houden. Maar terwijl de overige katholieke ver- eenigingen, met weinige uitzonderingen, door deze naijverige beperking in hun ont plooiing worden belemmerd, hebben de stu denten hun vuur niet laten dooven maar het met onverminderden gloed naar binnen gericht. En hun beweging heeft door de be perkingen van haar arbeidsveld aan diepte gewonnen. Het is een ernstig en verantwoordelijk werk, wat deze katholieke studenten met weinig uiterlijken glans, maar met prach tige persoonlijke toewijding verrichten. Hun aantal, ongeveer drieduizend op zes-en-der tig-duizend studeerenden, luidt erop, dat zij een elite vormen. En dat dit inderdaad het geval is bewees 't feit, dat him aantal bij de vervolging want daar kwam het op neer van het vorig jaar, géén deser teurs kende. Degene, die ons dit met rustig vertrou wen bevestigde, was dr. Igino Righetti, de voorzitter van het verbond, die achter zijn bureau in het groote gebouw, dat de Paus aan de Italiaansche Katholieke Actie heeft geschonken, de laatste aanmeldingen voor het congres opstapelde. De eerste vraag, die wij hem stelden, be trof de verhouding van de F. U. C. I. tot de G. U. F., „Gioventu Universitaria Fascista'' de officeele fascistische 6tudentenvereeni- ging. Ongeveer 90% van c dr. Righetti, behoort óók tot de „Goef", die de studie- en vakbelangen van de studenten vertegenwoordigd en verder vooral aan sport doet. De katholieke studentengroepen scheiden zich, afgezien van hun vereeni- gingswerkzaamheid, niet van de menigte af, maar willen daarin veeleer, elke voor zich, door persoonlijken invloed en voorbeeld in de goede richting werken. Godsdienstige uitingen, zooals bij-v. de Paaschftommunie der studenten, worden door de leden der F. U. C. I. voorbereid, maar bij de plechtig heid zelf treden deze op den achtergrond en lossen zich in de menigte van hun medestu denten op, terwijl het de bisschop van de universiteitsstad is, die de geheele studen tengemeenschap oproept. Zoo werkt de F. U. O. I. dus in de alge- meene studentenmaatschappij als „kern". Maar de kracht, daartoe komt natuurlijk uit haar intense innerlijke vorming binnen haar eigen kringen. Deze vorming nu heeft zich, naast de ver dieping van het godsdienstig leven, de laat ste jaren met grooten nadruk en bewust ge richt op de wijsbegeerte. De beteekenis va-n het studentencongres te Cagliari ligt dan ook volgens dr TNghetti in zijn wijsgeerig program, dat niets anders wil als de tho mistische filosofie, door de kerk sinds vijf tig jaar tot grondslag der kerkelijke studies gemaakt, ook onder de leeken te populari- seeren. Het. hoofdonderwerp van het congres heet de actualiteit van het thomisme. In de verschillende faculteitsvergaderingen wordt dat voor de verschillende wetenschappen nader uitgewerkt. Daarbij komt aan de de batten een belangrijke plaats toe. Immers de onderwerpen, die besproken worden, zijn gedurende het afgeloopen jaar in de studie kringen der F.U C.I. behandeld en wat de studenten naar Cagliari meebrengen, is de neerslag van een heele periode van toege wijde studie. Voor katholiek Italië be teekent dit con gres dan ook een kostbare levensuiting, die men in de studenten organisatie met des te meer vreugde begroet, naarmate het leven van andere groote groepen vaak een licht onder de korenmaat is. De Paus zelf, die het leven van zijn dier bare studenteno!< anisatie bijna- van dag tot dag volgt, heeft aan den voorzitter een schrijven gericht, waarin hij zijn instem ming met het congresplan uitspreekt, dat overigens aan hemzelf zijn inspiratie heeft ontleend. Niet zonder belang is het nog te vermel den, dat de fascistische autoriteiten alle medewerking verleenen, niet te vergeten de' bij groote gelegenheden gebruikelijke re ductie van 50 pCt. op de vervoerprijzen. Ook de verhouding van de F. U. C. I. tot de G. U. F. is doorgaans uitstekend; de jeugd is immers bewegelijk, en zooals zij in Mei van het vorig jaar de opruiers volgde, heeft zij zich ook het nieuwe parool van samen werking gemakkelijk eigen gemaakt. BINNENLAND OOK PRINSES JULIANA IN DE HOOFDSTAD. Opening van het Blindeninstituut te Bussum. Geheel onverwacht is gistermiddag ook Prinses Juliana in de hoofdstad gearri veerd. De auto, waarin de Prinses gezeten was, reed voor den achteringang van het Paleis, zoodat de komst van de hooge be zoekster aan velen is ontgaan. Te half vier zijn H. M. de Koningin en de Prinses van het Paleis op den Dam uit gereden om een bezoek te brengen aan het Koloniaal Instituut. Hedenmiddag is dé Koningin, tegen woordig geweest bij de opening van het Blindeninstituut te Bussum. CONSUMPTIE MELK BELAST. Zal prijsstijging uitblijven? Binnenkort is een algemeene maatregel van bestuur te verwachten, waarbij de con- sumptiemelk eveneens onder werking van de Crisis-Zuivelwet wordt gebracht. Aan leiding hiertoe vormt de omstandigheid, dat de prijs, dien de boeren voor de con- sumptiemelk ontvangen, niet medegegaan is met den prijs voor de industriemelk. De bedoeling is, het opkoopen van consumptie- jnelk voortaan te beperken tot door de Crisis-Zuivelcentrale erkende melkhande laren. Er zal een minimum groothandelprijs worden bepaald, waarvan een gedeelte ten goede komt aan in te stellen districts fondsen. De aldus bijeen te brengen gelden zullen aan alle veehouders van het district ten goede komen. Men hoopt aldus te bereiken, dat de producenten van industriemelk niet langer een drukkenden invloed zullen oefenen op den prijs van de consumptie- melk. Verwacht wordt, dat de detailprijs van de consumptiemelk als gevolg van dezen maatregel, geen of nagenoeg geen stijging zal ondergaan, daar de winstmarge voor den handel ruim genoeg is. Een optimisme welks houdbaarheid wij echter meenen te mogen betwijfelen. Of wat wij op het oogen- blik met den boterprijs zien gebeuren, is althans weinig bemoedigend. In Den Haag is de klein'handelprijs reeds opgeloopen tot 90 cent per pond, een prijsstijging, die beduidend aanzienlijker is, dan door de omstandigheden gerechtvaardigd wordt. Dat hierdoor een rem menden invloed op het boterverbruik geoefend en de werking der Crisis-Zuivelwet doorkruist wordt, be hoeft wel geen betoog. Naar wij vernemen, zal de botercommis- sie zich met dit verschijnsel bezig houden. Als het zoo voort gaat, zal het noodzakelijk worden, de verbruikers te beschermen d<5or het stellen van maximum-Meinhandelprij- zen. Met betrekking tot de op handen zijnde I regeling voor de vetten en oliën doen aller lei geruchten de ronde. Kennelijk ingege ven door speculanten, die ten koste van de gemeenschap wat hopen te verdienen. Over den inhoud der regeling, die slechts aan een drietal personen bekend is, wordt dan ook een diep stilzwijgen bewaard. Zooveel kan echter als vaststaand worden be schouwd, dat rauwe reuzel, rauw rundvet. en rauw spek als zijnde het allerarmsten niet belast zullen worden. Vóór de volle inwerking van de crisis. Verschenen is de statistiek der inko mens en vermogens in Nederland over 1930 '31, samengesteld uit gegevens van het Centraal-bureau voor de Statistiek. Het hierna volgende is aan genoemde statistiek ontleend. Inkomens. De mededeelingen betreffen de zuivere inkomens vóór den kinderaftrek. Opge merkt zij, dat hieronder niet zijn begrepen de buiten de belasting vallende inkomens van personen, die na vermindering met den kinderaftrek lager dan 800 zijn. In het algemeen hebben de cijfers betrekking op de inkomsten, genoten in 1929de gege vens staan dus nog steeds in geringe mate onder den invloed van de in het najaar van 1929 ingetreden economische crisis. Het toale bedrag van het rijksinkomen bedroeg 4.367,241.000 met 1.892,553 aange- slagenen en een opbrengst in hoofdsom van 91.048.000. Bijna 42 pet. der aange slagen en hadden een inkomen van ƒ800 tot 1400, 28 1/2 pet-, van ƒ1400 lot 2000 enz. Slechts 0.05 pet. der aangeslagenen had een inkomen van 100.000 en hooger. De 42 pet. der aangeslagenen voor inkomens beneden 1400 hadden te zamen bijna 20 pet. van het totaal-inkomen en droegen slechts even 3 pet. bij tot de totaal-op brengst der inkomstenbelasting, terwijl de bijna 2 pet. der aangeslagenen voor inko mens van 10.000 en hooger met een even groot deel van het inkomen bijna 59 pet. in het totaal-bedrag dezer belasting bijdroe- genfc Van de drie steden Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage had laatstgenoemde het hoogste percentage (36.32) inkomens van ƒ800 tot ƒ1400 (Rotterdam 31.82 en Amsterdam 34.46) en ook het hoogste per centage (1.47) inkomens van 20.000 en hooger (Rotterdam 0.71 en Amsterdam 0.77). Van de provinciën stond voor de laagste inkomens Friesland bovenaan met 51.90 pot en Noord-Holland het laagst met 36.90 pet.; voor de hoogste inkomens stond Zuid-Holland bovenaan met 0.85 pet. en Drente het laagst met 0.15 pet. Opmerkelijk is, dat in de 6 gemeenten met meer dan 100,000 inwoners, waarin 27.24 pet. der totale bevolking was geves tigd, ruim 39 pet. van het totaal-inkomen was geconcentreerd, terwijl in de 382 ge meenten der provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht met te zamen bijna 49 pet. der totale bevolking dat het geval was met bijna 63 pet. van het totaal inkomen. Daarentegen was in 399 gem. met minder dan 2001 inwoners 5.87 pet. der toale bevolking gevestigd, die te zamen 3.54 pet. va-n het totaal-inkomen hadden. In het grootste aantal gemeenten (393) was het gemiddeld inkomen van 1500 tot 1750. In slechts 2 gemeenten (Wassenaar en Bloemendaal) was het gemiddeld inko men hooger dan 5000. Het hoogste gem. inkomen had Bloemendaal met 7417 (v.j. 7722), het laagste Marken met 1327 (v.j. Itteren met 1151). Amsterdam ƒ2493, Rotterdam 2464, 's-Gravenhage 3058, Rijksgemiddelde 2308 (v.j. 2310). Vermogens. Opgemerkt zij, dat hieronder niet zijn begrepen vermogens beneden 16.000, als mede de vermogens, waarover navorde ring van belasting plaats vond. Het be treft de vermogens op 1 Mei 1930, zoodat ook hier de economische crisis nog slechts van weinig invloed is geweest.- Het totale bedrag van het rijksvermo gen bedroeg 15.623.203.000 met 197.501 aangeslagenen en een opbrengst in hoofd som van .14.831.000. Ruim 43 pet. dei aangeslagenen hadden een vermogen van 16.000 tot 30.000, bijna 24 pet. van 30.000 tot 50.000 enz. Slechts 0.66 pet. van de aangeslagenen had een vermogen van 1.000.000 en hooger. Het getal mil lionaire bedroeg 1306 met een totaal-ver mogen van 2.931.224.000. De even 43 pet. der aangeslagenen voor vermogens beneden 30.000 bezaten bijna 12 pet. van het totaalvermogen en betaal den ruim 7 pet. van de totaal-opbrengst der belasting, terwijl bijna 4 pet. der aan geslagenen voor vermogens van 300.000 en hooger met ruim 38 pet. van het totaal-ver mogen ruim 40 pet. van het totaal-bedrag der belasting voor hunne rekening had den. Van de drie grootste steden had Rotter dam het hoogste percentage (39.37) vermo gens van 16.000 tot 30.000 (Amsterdam 35.16 en 's-Gravenhage 29.37); 's-Graven- hage had het hoogste percentage (4.46) ver- j mogens van 500.000 en hooger (Rotter dam 3.50 en Amsterdam 5.54). Van de pro vinciën stond voor de laagste vermogens Limburg bovenaan met 57.69 pet. en Zuid- Holland het laagst met 36.72 pet.voor de hoogste vermogens stond Zuid-Holland bo- venaan met 2.78 pet. en Drente het laagst 1 met 0.40 pet. Bijna 35 pet. van het totaal-vermogen was geooncenteerd in de 6 gemeenten met meer dan 100,000 inwoners en 27.24 pet. der totale bevolking, terwijl in de 381 gemeen ten der provinciën Zuid-Holland, Noord- Holland en Utrecht met te zamen 48.82 pet der totale bevolking dit het geval was met 61.56 pet. van het totaal-vermogen. Daar entegen was in de 399 gemeenten van min der dan 2001 inwoners 5.87 pet. der totale bevolking gevestigd, die te zamen slechts even 5 pet. van het totaal-vermogen had den. In het grootste aantal gemeenten (295) was het gemiddeld vermogen van 40.000 tot ƒ50.000. In slechts 6 gemeenten was het gemiddeld vermogen ƒ200.000 en hoo ger. Het hoogste gem, vermogen had Baarn met 357.000 (v.j. 394.000), het laagste Vlodrop (L.) met 19.000 (als v.j.). Amsterdam 113.000, 's-Gravenhage 131.000, Rotterdam ƒ115.000. Rijksgemid delde 79.000 (v.j. 81.000). DE STAKING BIJ DE KOOPVAARDIJ. Dc Engelsche organisaties zeggen hun medewerking toe. Het secretariaat der I. T. F. deelt mede, dat in de Woensdag te New-Castle gehou den conferentie met vertegenwoordigers der contactcommissie, na korte bespre king van het in de Nederlandsche soheep- vaart uitgebroken conflict, volledige over eenstemming is verkregen ten aanzien van de te treffen maatregelen, zoowel in Ne derland al8 in Engeland, voor geval van de zijde der Nederlandsche reeders verder mocht worden getracht hun schepen onder andere dan tot nog toe in Nederland gel dende arbeidsvoorwaarden te laten varen. Van de zijde der Engelsche organisatie werd alle gevraagde steun ten volle toe gezegd. EEN PRIJSVRAAG VOOR G0ED- K00PER WONINGBOUW. Naar wij vernemen is uit de Baksteen- nijverheid en uit de Vereenaging van Han delaren in Bouwmaterialen in Nederland een commissie gevormd, welke binnenkort een prijsvraag zal uitschrijven met het doel een overzicht, te krijgen van de oorzaken, welke het bouwen van een goedkooper type arbeiderswoningen in den weg staan, c.q. het ontwerpen van plannen, teneinde, na het zooveel mogelijk wegnemen dier oorza ken, tot den bouw te kunnen komen van wo ningen, welke, zonder overheidssubsidie en bij een aan de tijdsomstandigheden aange- pasten huurprijs, een dekkende exploitatie mogelijk maken. In de kringen der genoemde organisaties leeft de overtuiging dat ook de verlaging der loonen van de bouwvakarbeiders, in den geest als nu door de Regeering verlangd als voorwaarde voor de verschaffing van cre- dieten, niet voldoende zal blijken om te ko men tot woningen van een huurtype als, bij de reeds plaats gehad hebbende en nog ver der te verwachten algemeene loondaling, vereischt zal zijn. Men meent, dat daartoe ook alle andere factoren, welke op de bouwkosten, dus op de huurbepaling van invloed zijn, onder de oogen moeten worden gezien. De grondprijzen, welke als gevolg der door vele gemeenten gevolgde grondpolitiek en door de veelal grootsch opgezette uit breidingsplannen sterk zijn gestegen; de belemmerende bepalingen der verschillende bouwvoorschriften; de hooge kosten in re kening gebracht door de gemeentelijke diensten; de prijzen der bouwmaterialen; de rentevoet der credieten en hypotheken, de hooge kosten van overdracht en nog tal van andere factoren, die tezamen de totaal- kosten vormen, zullen dienen te worden her zien. Slechts dan verwacht men te kunnen komen tot de zoozeer gewenschten bouw van woningen, welke aan het nieuw te ver wachten loonpeil zullen voldoen. De bedoe ling der prijsvraag is deze factoren, ver schillende van waarde en beteekenis voor verschillende gemeenten, naar voren te brengen, de noodig geachte verbeteringen aan te geven en op basis daarvan ontwer pen te maken, geschikt voor verschillende groepen van steden, resp. voor het platte land. DE NED. VARKENSCENTRALE EN DE AANVOER VAN VARKENS. In de afgeloopen weken heeft de Neder- landsch Varkenscentrale er naar gestreeft de exportvarkens welke aan de markt worden gebracht, zooveel mogelijk af te nemen. Dit heeft alleen kunnen geschieden zoolang de aanvoeren zich ongeveer bin nen de grenzen van het normaal leven be wegen. Den laatsten tijd is dit niet meer het geval. Er valt een abnormaal grooten aanvoer te constateeren. In verband hiermede ziet de Nederland sche Varkenscentrale zich verplicht de boe ren en andere bij den handel in varkens betrokken personen te waarschuwen tegen het aanvoeren aan de markt van een te Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Vandaag werkhervatting in de Belgische mijnen. (2e blad). Centrum en Nazi's tegen het economisch program van v. Papen (2e blad). Oorlogskoorts te La Paz. (2e blad). BINNENLAND. Statistiek der inkomens en vermogens in Nederland over 1930—1931. (Binnen land lete blad). De consumptie-melk onder de Crisis-Zui velwet? (Binn. lste blad). De revanche der wereld wielerkampioen schappen in het Amsterdamsch Stadion. (2de blad). HET WEER OP ZONDAG. Vooruitzichten zeer onzeker, waarschijnlijk na kort durende afkoeling zacht, regenachtig weer. De intensieve storing in de weersge steldheid aan het einde der vorige week, die vergezeld ging van buitengewoon over- vloedigen regen, ontwikkelde zich plotse ling in den nacht van Vrijdag op Zater dag. Dat een storing te verwachten was word in het vorige bericht aangegeven, maar dat zij zoo krachtig zou worden, was niet te voorzien. Intusschen heeft zij het weer niet in die mate blijvend verstoord, dat wij regenrijk, koel weer gehouden hebben, integendeel, de laatste dagen kreeg het weer een nog zomersch karakter. Toch is in West- en Noordwest-Europa een alge meene weerstoestand ingetreden, die het weer heel wisselvallig en de vooruitzich ten erg onzeker maakt. Gaandeweg nemen de depressies die uit den Atlantischen Oceaan opkomen in beteekenis toe en breiden haar invloed meer en meer over het Vasteland uit. Deze omstandigheid maakt het weer regenachtig en bewolkt maar brengt tevens mede, dat do aange voerde lucht bij meest Zuidwestelijke wind nog vrij warm is. Gedurende de laatste dagen droigde een koude Noordwestelijke luchtstroom door te komen, maar de kans daarop schijnt weer gaandeweg te verminderen. De meest waarschijnlijke vooruitzichten voor het einde der week en voor Zondag zijn: Na aanvankelijk vrij warm weer op Vrijdag, gepaard met buien, volgt een tij delijke afkoeling met Westelijken of Noordwestelijken wind, die niet lang aan houdt, later weer naar het Zuiden terug- loopende wind en zachter, regenachtig weer. Alleen bij sterke daling van den ba rometer zou weer een nieuwe sterke sto ring in de weersgesteldheid te verwachten zijn. (Nadruk verboden.) groot aantal varkens. Zou dit toch gescrie- den, dan bestaat het gevaar, dat de varkens onverkocht mee naar huis genomen moeten worden. Het Bestuur der Nederlandsche Varkens centrale maakt bekend, dat na uitvoer van rug- en buikspek, afkomstig van varkens met een slachtgewioht van 170 K.G. en meer, geslacht in de periode van 12 tot en met 30 Septefnbor, door haar aan de expor teurs een bedrag zal worden vergoed van 9 cent per K.G. uitgevoerd spek, zijnde het bedrag, dat bij de slachting als heffing is betaald. Tot het verkrijgen van deze vergoeding zal het rug- en buikspek als bovenbedoeld gewaarmerkt moeten zijn door den Keu ringsdienst, welke de keuring heeft ver richt van het varken, waarvan het spek af komstig is. Tevens moet het spek voorzien zijn van een duidelijk dagstempel van de zen keuringsdienst. Tot het verkrijgen van de terugbetaling moet de uitvoer plaats hebbe§ vóór 15 November 1932. B0TERN0TEERING. Heden 83 cent per K.G. De botercommissie deelt mede, dat de Leeuwarder bolcrnoteering is vastgeeteld op 83 cent per K.G.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1