CRISISGEDACHTEN VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN STOMPWIJK Schrijver dezes kan zich nog zeer goed de jaren herinneren tusschen 1885 en 1900. Toen was het ook misère in den landbouw. We leefden toen over 't algemeen in den tijd van den vrijhandel en 't was vooral de snel opkomende landbouw in de Vereenigde Staten, welke one land met het overschot van z'n granen begon te overstroomen en daardoor den graanteelt in ons eigen land tot een met meer loonend bedrijf maakte. Toen kon men in alle bladen, die zich ge roepen achtten den boeren goeden raad te geven, de leuze lezen: „als 't getij verloopt moet men de bakens verzetten". Veel meer moest men zich gaan toeleggen op zuivei- productie en tuinbouw. Nederland, zeide men, moest de groentetuin van Europa worden. Aan dien raad is gevolg gegeven. Duizende hectaren bouwland zijn in wei land veranderd, daartegenover veel weiland in tuinland omgezet. Voeg daarbij, dat door de steeds grooteren aanvoer van vee voeders, de veehouderij steeds intensiever gedreven werd en de teelt van granen meer en meer werd verdrongen door suikerbie ten en allerlei handelsgewassen alsmede door den zig.n. groven tuinbouw, en ge hebt een beeld van de verandering, welke zich in de jaren rond 1900 voltrok. We exporteerden lustig naar alle kan ten en inderdaad beleeide de landbouw in de jaren tusschen 1900 en 1914' een bloei als nooit te voren. Toen kwam de groote stagnatie. Oorlog, berooide schatkisten en daardoor steeds hooger opgevoerde bescherming. Begrijpe lijkerwijze, dat onze geheel op uitvoer in- gestelden landbouw in de klem kwam. Nu zijn er velen, die beweren, dat onze fiere(ï!) HollanOsche leeuw z'n manen eens moet schudden en tegenover 't buiten land z'n tanden laten zien inplaats van als de vetgemeste poes van 'n oude jonge juf frouw achter de kachel te liggen soezen. In hoever zulks mogelijk is, weet ix met. Wel begrijp ik met waarom wij altijd bang moeten wezen voor represailles van het buitenland en men daar nooit bang schijnt voor represailles van onzen kant; maar overigens verklaar ik mij op handelsge bied gaarne onbevoegd. Wanneer ik echter zie, wat nog steeds rondom ons gebeurt, hoe Engeland zich nauwer bij z'n domi nions aansluit, hoe men in Dmtschland op nog verdere invoerbeperking aandringt, en hoe b.v. Italië nog pas het invoerrecht op spek verhoogde met ca. 13 cent per pond, dan schijnt het me toe, dat we. de eer6te jaren niet een terugkeer naar den ouden toestand mogen verwachten. Maar dan zal 't zaak zijn ook nu weder de bakens te ver zetten. Want de teelt van gewassen zooals suikerbieten en onze grove tuinbouw, wel ke slechts met zeer grooten steun kunnen worden in stand gehouden, zal toch ten slotte een onmogelijkheid blijken. Dan zul len we er ons m.i. op moeten toeleggen, die gewassen" te telen, welke we zelf kunnen gebruiken. En als we dan zien, dat b.v. in 1929 nog rond 600.000 ton tarwe en ruim 100.000 ton haver werden ingevoerd, dan geloof iik, dat daar nog zeer voldoende mo- LAND- EN TUINBOUW DE MALLE WERELD. Varkens van 120 K.G. zijn goedkooper dan die van 100 K.G. Het Handelsblad schrijft: Hoe zonderling de toestand op de kunstmatigevarkensmarkt is, moge o.a. blijken uit het feit, dat op het oogenblik een varken van 100 K.G. levend, een zouter dus, méér waard is dan een van 120 K.G. „Het klinkt raar'', schrijft de „Vee- en Vleeschhandel", „maar het is zoo, want zouters van 76 tot 100 K.G. brengen 15 cents per K.G. levend gewicht op (richtprijs) en zwaardere varkens Maandag te Heeren veen en ook elders 12 cents, op sommige plaatsen 11 cents. „Om de varkens, die even over het offi- cieele gewicht van 100 K.G. heen zijn, weer lichter te krijgen, jagen de boeren ze soms uit 't land; dan gaan ze eerst weer in ge wicht terug, en varkens, die aan de grens ■van 100 K.G. zijn, worden thuis niet meer gevoerd, doch gaan met de leege maag naar de markt, dan zijn ze lichter.... Normaal is, dat de dieren vóór de markt goed ge voerd worden, om het varkensbuikje zoo rond mogelijk te krijgen. Aldus het blad. Verder bestaat er een bepaling van de Varkenscentrale, dat een varkenshouder in !het halfjaar 1 Oct.1 April zes maal zoo veel biggen mag fokken als hij in de jaren 1930 en 1931 gemiddeld zeugen had. Zege nen zijn zeugen hem met méér biggen, dan moet bij vijf gulden per big betalen (öf het dier afmakenDeze maatregel is in het verband der steunwet overigens logisch, ■want een ongebreidelde uitbreiding der fok kerij (men denke aan de tarwewordt er door voorkomen. Doch men moet maar niet denken aan de uitvoerings- en controle- kosten De biggen, die mogen blijven „bestaan", krijgen een loodje in him oor geknipt. Dat geschiedt door een z.g. biggen-merker, •waarvan er alleen in de provincie Zuid-Hol land 56 zijn aangesteld. Verder worden in de loopende maand a-lle varkens in ons land geteld en gemerkt, dat geschiedt door de districts-secretarissen, (waarvan er alléén in Zuid-Holland eveneens 66 zijn. De boeren moeten daarvoor 12 ct. per dier betalen. Nu zou het mogelijk zijn, dat de merker smetstof zou overbrengen van de eene boer derij naar de andère. Daarom is hij ver plicht, telkens zijn tang te ontsmetten. Maar óók zou hij besmetting kannen over brengen door zijn kleeding, enz. Méér de boer, die ontsmetting ook daarvan kan eischen, moet dat zelf betalen. gelijkheden liggen. Ook aan veevoeder worden nog ontzaglijke hoeveelheden in gevoerd en zal dee teelt van, zij 't ook an dere soorten daarvan, nog ruime mogelijk heden bieden. Tegelijkertijd zal dan de veehouderij moeten worden ingekrompen, zoodat we niet meer aan zuivelproducten behoeven te exporteeren dan we nu nog kunnen. Mogelijk dat daardoor de werkge legenheid in den landbouw zou worden in gekrompen; maar 't is toch nog beter, brood te hebben en minder werk, dan veel werk en geen brood. Ook op een ander ge bied zal t noodig zijn de bakens te ver zetten, n.l. dat ons volk zich meer één gaat gevoelen met den landbouw en beseffen, dat de ineenstorting daarvan onvermijde lijk heel ons volksbestaan zal meesleepen. Dan zal 't noodig zijn, dat ons volk zich vergenoege crisis brood te eten, waarin niet 25 pet. maar misschien 75 pet. eigen ver bouwde tarwe is vermalen al of niet ver mengd met enkele procenten aardappel meel (idee van Pastoor Swildens). Dan zal 't ook noodig zijn, dat men de boeren doet meespreken in zaken, welke hen zelf be treffen, en hen niet langer als onn mdigen beschouwt, zooals nu waar b.v. van een crisis-zuivelcentrale slechts één boer lid is, evenals in de commissie door de K. K. Staatspartij ingesteld ter bestudeering van het paohtvraagstukterwijl men hem niet alleen in zijn eigen, maar wel degelijk ook in 't algemeen belang eene plaats zal moe ten inruimen in 's lands vergaderzaal, om dat hij door zelf beleven 't beste kan ge tuigen, wat in 't belang van den landbouw noodig is. Nog meer zou noodig of althans wensche- lijk zijn; doch genoeg. Ik heb getracht in deze beschouwingen op eenvoudige en zakelijke wijze uiteen te zetten, wat m.i. in deze moeilijke tijden zou te doen wezen om voor de crisis in den landbouw, zooal niet een oplossing te bren gen. dan toch de mogelijkheid te scheppen ze door te komen en de nu dreigende cata strofe te voorkomen. Ik wil er echter uitdrukkelijk op wijzen, dat deze regelen volstrekt geen critiek be doelen op de thans genomen regeerings- maatregelen. Integendeel, al zou ik voor mij maatregelen in den door mij aangege ven zin liever gezien hebben, zoo ben ik toch van meening, dat deze, zopals ze nu in 't algemeen belang genomen zijn, door boer en burger loyaal moeten worden ge steund, en dat zij, die door hunne tegen werking oorzaak zouden zijn, dat deze mislukten, een zeer groote verantwoorde lijkheid op zich zouden laden. Laten we toch- ook bedenken, hoe moei lijk de taak onzer Regeering in dezen tijd is en, liever dan door doelloos gemopper hen die taak nog zwaarder te maken, bid den, dat God hun de noodi-ge wijsheid schenkt, om hun moeitevolle taak te ver vullen tot heil van heel ons volk. Sedes sapientiae, 'ora pro nobis. Aan de Redactie mijn dank voor plaat sing. J. B. WESSELINGH. Beestjes, die lichter zijn dan 10 K.G. wor den niet gemerkt; dat moet gebeuren, zoo dra zij genoemd gewicht bereiken. Het be reiken van een lichaamsgewicht van 10 K.G. is dus voortaan een belangrijke mijlpaal in het varkensleven, want dan ontvangen zij een loodje in hun oor! Ook zijn er nog var kens, die vanwege de Varkenscentrale ge tatoeëerd worden; welke dat zijn, weten wij helaas niet. Vast staat in elk geval, dat. na 1 October op geen enkele Nederland- sche boerderij varkens mogen worden aan getroffen, die zwaarder zijn dan 10 kilo en niet gemerkt .zijn. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. WILHELMINAFEESTEN. Onder begunstiging van mooi zomerweer werden Woensdag te Koninginnefeesten te Leidsöhendam ingezet. Om 9.15 uur verza melden zich de schoolkihderen op de Dam- laan en om 9.30 uur trok men in optocüt onder vroolijke tonen der Harmonie „St. Cecilia" door het dorp naar het feestter rein. Voor de woning van Burg. Keijzer werd door de kinderen gezongen, terwijl aan werd dor de kinderen gezongen, terwijl aan mevr. Keijzer een fruitmand werd aange boden. Het was een prettig en mooi gezicht de honderden en 'honderden kinderen, al len getooid met de oranjekleuren en allen met blijde en glunderende gezichten te zien optrekken. Op het feestterrein was het di rect een gezellige drukte en werd terstond oen aanvang gemaakt met de diverse kin derspelen, welke alle een spannend ver loop hadden, en door zeer velen met be langstelling werden gadegeslagen, terwijl de verschillende ouders hun kroost zooveel mogelijk aanmoedigden. De uitslagen der diverse kinderspelen werden ten slotte als volgt: le klasse Meisjes A. Ballen- werpen: le prijs S. Blonk, 2e pr. A. Noordermeer, 3e pr. L. Kappetein, 4e pr. A. Warmenhoven. le klasse Meisjes B. Ballen werpen: le pr. Cl. Meester, 2e pr. L. Hooijmans, 3e pr. D. Prenen, 4e pr. Jo de Groot. 2e klasse Meisjes A. Ballen werpen: le pr. J. Verhagen, 2e pr. A. v. d. Maden, 3e pr. J. v. d. Zijden, 4e pr. Jo Halverhout. 2e klasse Meisjes B. Ballen werpen: le pr. J. Rolvinck, 2e pr. C. v. d. Berg, 3e pr. M. Vie veen, 4e pr. M. Kulker. 3e klasse Meisjes A. Ballen werpen: le pn L. Thnmers, 2e pr. Cl. Ammerlaan, 3e pr. A. Booij, 4e pr. J. Hooijmans. 3e klasse Meisjes B. Ballen werpen: le pr. Jo Boers, 2e pr. M. v. S wieten, 3e pr. Tb. v. d. Kleij, 4e pr. J. van Woerdekom. 4e klasse Meisjes A. Turf rapen: le pt. A. Akkerman, 2e pr. M. van Ndel, 3e pr. L. Soonius, 4e pr. J. Neuteboom. 4e klasse Meisjes B. Turf rapen: le pr. M. Brouwer, 2e pr. R. Hooijmans, 3e pr. L. Lamboo, 4e pr. Jo Hofland. 5e klasse Meisjes. Tonnetje rijden: le pr. Cor Knijnenburg, 2e pr. S. de Haan, 3e pr. T. Heijnen, 4e pr. Cl. Bontje, 5e pr. A. van Tol, 6e pr. D. Hooidonk. 6e klasse Meisjes. Muiltje loopen: le pr. D. Gvervliet, 2e pr. J. v. d. Hulst, 3e pr. F. Benz, 4e pr. R. de Koning, 5e pr. D. Luk. 7e klasse Meisjes. Muiltje loopen: le pr. Jo Krijger, 2e pr. L. Hooijmans, 3e pr. P. v. d. Krogt, 4e pr. B. van Veen. le klasse Jongens A. Knikker bord: le pr. A. v. d. Lubbe, 2e pr. P. Verlaan, 3e pr. M. van Huisstede, 4e pr. C. Blom. le klasse Jongens B. Knikkerbord: le pr. M. L. de Konink, 2e pr. W. de Vreedo, 3e pr. W. v. d. Ham, 4e pr. A. Ruiterman. 2e klasse Jongens A. Knikkerbord: le pr. P. Hakkaart, 2e pr. H. Meester, 3e pr. Fr. Angenent, 4e pr. C. Rijnsburger. 2e klasse Jongens B. Knikkerbordle pr. B. Uittenbroek, 2e pr. J. de Haan, 3e pr. N. Peschier, 4e pr. J. van Rijn. 3e klasse Jongens A. Klompje slaan: le pr. Jan Bontje, 2e pr. Nica Tos, 3e pr. J. Vie veen, 4e pr. A. v. d. Lubbe. 3e klasse Jongens B. Klompje slaan: le pr. J. v. d. Steen, 2e pr. W. Blonk, 3e pr. G. Scheenaard, 4e pr. W. Kleijberg. 4e klasse Jongens. Hard hoepelen: le pr. J. Rijnsburger, 2e pr. H. Veenstra, 3e pr. W. Alenburg, 4e pr. H. Wortman, 5e pr. B. v. d. Helm, 6e pr. J. Starrenburg, 5e klase Jongens. Boegspriet loopen: le pr. C. v. d. Ham, 2e pr. A. v. d. Hulst, 3e pr. Fr. Muller, 4e pr. S. Horters, 5e pr. P. v. d. Bosch, 6e pr. W. Warmehoven. 6e klas-se Jongens. Zak loopen: le pr. N. Olsthoorn, 2e pr. L. Vermeulen, 3e pr. B. Berk, 4e pr. J. Huifstede, 5e pr. Fr. Ver ver. 7e klasse Jongens. Zak loopen: le pr. Jac. Blom, 2e pr. G. Ruiterman, 3e pr. C. Remmerswaal, 4e pr. N. v. d. Hulst, 5e pr. J. Keukenmeester. Om pl.m. 12 uur waren de spelen afge- loopen; intusschen waren de kinderen tij dens de spelen getracteerd op chocolade en limonade, enz., terwijl allen eenige gra tis ritten in draai- of kindermolen, enz. kregen. Des middags om 2 uur verzamelden zich de deelnemers aan de volksspelen voor café „Het Eiland" en trok men wederom in op tocht onder de vroolijke tonen der Har monie naar het feestterrein, waar zich reeds velen hadden opgesteld om de diver se spelen te kunnen volgen. De deelname was, vooral van de dames, zeer groot en er werd fel gekampt om de prijzen, zoodat de aanwezigen vol belangstelling en span ning de verrichtingen volgden en er dikwijls vooral bij den stoelendans voor dames, hartelijk gelachen werd. De ringrijderij per fiets voor dames, waarvoor ruim 50 deel neemsters waren, had veel bekijks en er waren vele ritten noodig voor de prijs winnaars bekend waren. Ook de spelen der heeren waren zeer interessant, ofschoon de deelname niet zoo groot was. De uitslagein der diverse spelen werden als volgt: Stoelendans voor dames: le prijs Jo Hendriks, 2e pr. Jo Hakkaart, 3e pr. Jo Weerdenburg, 4e pr. Ali Halverhout. Ringrijden per fiets voor dames: le pr. G. Huntman, 2e pr. Josien Halverhout, 3e pr. Cor Bosmeijer, 4e pr. C. Hendriks. Troostprijs Cl. Olsthoorn. Touwtrekken voor heeren: le pr. P. Keu kenmeester, 2e pr. Tieleman Vermeer, 3e pr. Koos Vogels, 4e pr. Abr. Kroon. Hardloopen met hindernissen voor hee ren le pr. P. v. Heiningen, 2e pr. D. Schuijt, 3e pr. Abr. Kroon, 4e pr. G. Harsiqg. Om 8 uur werden op het feestterrein de prijzen door den voorzitter, den heer J. Meijer, met hartelijke en toepasselijke woorden aan de winnaars uitgereikt. Hierna gaf men zioh over aan de kermis vreugde en werd van de diverse attracties, die in groote getale op het feestterrein stonden, tamelijk ruim gebruik gemaakt en hècrsehte er nog langen tijd een groote en vroolijke drukte. Mede dank zij het prachtige weer ma.g deze le dag der Koninginnefeesten als schitterend geslaagd genoemd worden en kan het- bestuur met genoegen op dezen dag terugzien. RIJNSBURG. Tuinbouw. De aanvoer bestaat mo menteel voornamelijk uit bloemkool, waar voor goede vraag is met zeer goede prij zen, in 1ste kwaliteit van 11.80 tot 15.10 en 2de soort van 2.10 tot 5.60. Deze prij zen zouden loonend zijn als in het alge meen niet zooveel 2de soort moest worden aangevoerd, 't Is hier evenals elders: nie mand heeft een best gewas. Voor de klei-eigenheimers is nog even weinig vraag als vorige weken en de prij zen zijn laag, van 1.20 tot 1.80 per 100 K.G. in de goede kwaliteit. Uien komen matig, de prijzen zijn laag, van 2.50 tot 2.90 per 100 K.G. Voor beste partijen wordt iets meer betaald. WARMOND. Wachtpost Door de Directie der Ne- derlandsche Spoorwegen is aan Burge meester en Wethouders dezer gemeente vergunning verzocht voor plaatsing van een wachtpost naast den overweg nabij het station voor de bediening der overweg- boomen. Laatste concert. De R.K. Muziekver- eeniging „St. Matthias", alhier zal Zater dag a.s. haar laatste buiten concert van dit seizoen op de gemeentelijke muziek tent alhier geven. Voor dezo gelegenheid stuk voor stuk bij mij gebracht. Ik heb is met bijzonderen zorg een buitengewoon mooi programma samengesteld, zoodat er veel te genieten zal zijn. Dinsdagavond te 7.30 uur kwam de Raad der Gemeente Stompwijk in openbare ver gadering bijeen. Voorz. burg. W. Keijzer, secr. H. J. van Delft, aanwezig alle ledeoi, behalve de heer Van Dam. De voorz. opent de vergadering met gebed, waarna do no tulen onveranderd worden goedgekeurd. De ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen, terwijl een ver zoek van Volksonderwijs betreifende ver strekking schoeisel en kleeding aan school gaande kinderen, die zulks noodig hebben, wordt gezonden aan B en W. om prae- advies. De heer Bloemheuvel vraagt B. en W. spoedig het verzoek van Volksonderwijs in behandeling te nemen. Het voorstel tot onderhandsche verhuur lokalen voormalige O. L. School te Leid söhendam, alsmede het voo>retel tot bepa ling later sluitingsuur voor 7 en 8 Septem ber 1932 (art. 9, 3e lid, Winkelsluitingswet) worden z. h. s. aangenomen. Bij het voorstel aanvulling steunregeling werkloozen, zegt de heer Vink tegen de wijziging geen bezwaar te hebben Hij vraagt, of B. en W. bereid zijn in oen nota mede te doelen, hoe de werkelijke toestand der werkloosheid in de Gemeente is. Hij wenscht ook mededeeling, hoe het staat met de aanstelling van een controleur en welke pogingen er gedaan zijn of niet ge daan zijn om tot werkverschaffing te ko men Verder verzoekt hij in deze nota in lichtingen inzake de bepaling in do rege ling, dat geen uitkeering zal worden gege ven, als de inkomsten 1 Vs maal het steun bedrag oversohrijden. De voorz. zegt toe, hierop zoo spoedig mogelijk te zullen antwoorden. De heer Willemse bespreekt eveneens de werkverschaffing en in verband hiermede het dempen der sloten aan den Broekweg; hij verwacht spoedig een voorstel van B. en W., ook voor het aanstellen van een con troleur, daar het voor de Commissie on mogelijk ie alles na te gaan en uit te zoe ken, welke meening ook de heer Bloem heuvel is toegedaan. De voorz. zegt spoedig antwoord toe, waarna het voorstel z. h. s. wordt aange nomen, terwijl besloten wordt de regeling in werking te doen treden op 29 Mei. Het voorstel, houdende afwijzende be schikking op verzoek M. A. Warmerdam, Oostvlietweg 52, om steun uit do gemeente kas, ingevolge art. 13 L. O. Wet 1920 (in de vorige vergadering aangehouden) wordt na eenige bespreking z. h. s. goedgekeurd. De grensregeling is ondoenlijk. Voorstel inzake grensregeling 's-Gra- vanhage ca. De heer Willemse zegt, dat B. en W. zijn standpunt weten, doch hij moet zijn stand punt thans nog wijzigen. Hij is indertijd tegen grensregeling geweest, omdat de sa menvoeging van Stompwijk en Veur daar niet aan vast zat, doch thans is hij tegen de grensregeling, ook al zouden Veur en Stompwijk tot een Gemeente vereenigd worden, omdat, als Veur het stuk tot aau de viaduct er bij zou krijgen van Den KATWIJK. Om den Tokio-beker. De wedstrijd om den Tokiobeker tusschen Quick-Boys II en S.L.F. I van Leiden, die 1.1. Zaterdag door het slechte weer uitgesteld moest worden, zal thans plaats hebben a.s.s Zaterdag middag op het terrein aan den Nieuwen Duinweg. Aanvang 3 uur. Werkverschaffing. Eenige arbeiders zijn ten laste der werkverschaffing aan den arbeid gezet door het uitdiepen van de vaart in de zanderij de Ridder naast de chemische fabriek van Dr. van Dorp. Werkloosheid. Het aantal werkloozen ingeschreven aan het Arbeidsbureau was thans als volgt: Landarbeiders 52, boerenarbeiders 2, tuinlieden 1, los arbeiders 106, stucadoors 4, opperlieden 24, grondwerkers 52, timmer- liéden 32, schilders 8, metselaars 26, fa brieksarbeiders 2, autogeenlasschers 1, loodgieters 2, smid 1, boekhouder 1, pot tenbakker 1, broodbakker 1, kuipers 38, varensgezellen 8, chauffeur 1, scheepmakers 8, mandenmakers 2, stokers 9, binnen schippers 7, vissohers 56, kok 1, machinist 1, kleermaker 1, straatmaker 1, machine bankwerker 1, stoffeerder 1, zeilmaker 1. Totaal 453. Verder zijn nog ingeschreven beneden 18 jaar: 3 jongens en 1 fabrieks arbeidster. Onvelig duin. Wegens het schieten met scherp zal het duinterrein achter do Rijksschietbanen onveilig zijn op: Maandag Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m., en van 6 tot 9 uur nun. Op Donderdag van 9 uur v.m. tot 9 uur n.m., en Zaterdag van 2 tot 8 uur n.m. Slecht dan als de roodo vlaggen zijn in gehaald is het terrein weer veilig. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Dagelijks blijkt nog welk een ongunstigen invloed de warme dagen van half Augustus hebben uitgeoefend op sommige tuinbouwproducten en wel voor namelijk op bloemkool. Op geen enkele veiling wordt werkelijk beste kwaliteit aangevoerd hetgeen te wijten is aan de warmte. Nu wil dit niet zeggen dat zulks groote schade is, want niettegenstaande er op alle bloemkool aanmerkingen te ma ken zijn, is de prijs toch zeer goed, en vooral 'hier omdat Katwijk behoort tot de plaatsen waar de kwaliteit nog eenigszins redelijk is. Verwacht wordt dat de late bloemkool, die over ongeveer 14 dagen komt veel be ter in kwaliteit zal zijn. Het weer is er thans zeer gunstig voor. Voor bos- en breekpeen blijft de gewone belangstelling bestaan met goede prijzen. Die hiervan een goed gewas heeft, kan re kenen op een loonende uitkomst. De eerste gele kool brengt een lage prijs Haag, de n\puwe Gemeente voor een schul denlast van pl.m. 1 y, millioen zou komen te staan, bovendien zitten wij dan met ver schillende dingen, die z.i. niet op hun plaats staan. De voorz. zegt, dat hij voor de overname der school, enz. niet zoo huiverig is, doch wel voor overname grond, straten, enz. en daarom is het ondoenlijk. De heer Vink zegt, dat iedereen het met hem eens zal zijn, dat men weinig respect kan hebben voor deze 2 stukken van Ged. Staten, omdat doze onjuist zijn on er fout op fout in zit. Deze stukkon berusten niet op de belangen van de Gemeenten, doch op opdrijven van de groote gemeente Den Haag. Deze heeft hier gedecreteerd, wat er moest gebeuren. Hij zet zijn standpunt duidelijk en breedvoerig uiteen en merkt op, dat volgens het gemeenteraadsverslag thans de felste voorstanders van annexa tie een voorstel deden, de annexatie uit te stellen tot 1 Januari 1935. Do Gemeente wordt belemmerd in zijn ontwikkeling als deze zaak sleepende wordt gehouden on hij wil daarom een adres riohten aan do re geering, waarop gewezen wordt op do groo te moeilijkheid, die een en ander voor de Gemeente medebrengt, enz. De heer )Villemse bespreekt het adres aan de rogeering, waarmede hij hot volko men eens is. Hij vindt het beste de zaak door te drijven en de grenswijziging van do baan te schuiven; hij wenscht-, dat de zaak doorgang vindt en men weet, waarmede men er af is. De voorzitter zegt toe het adres te zul len samenstellen en dit ter goodkcuring van den Raad te zullen voorleggen, waar voor dan nog een vergadering zal worden bijeengeroepen. Een en ander wordt z. h. s. goedgekeurd. Een vraag van den heer Willemse inzake Kniplaan wordt door den voorzitter be antwoord. Een vraag van den heer Bloemheuvel, waarom aan den werkman Lans het beloof de contractloon niet is uitbetaald, wordt door den voorz. nader toegelicht. De voorz. zegt, dat 52 cent per uur is uitbetaald, doch. dat nimmer beloofd is het contract loon uit te betalen. Het door den Raad voor werkloozen vastgestelde loon voor opgezocht werk be draagt J 3.50 per dag, zoodat B. en W. nog meer gegeven hebben. Er worden hierover nog lange besprekin gen gevoerd, ook nog over het verstrekken van vacant-iebonnen. De voorz. zegt toe nog een en ander nader te onderzoeken, en ook zooveel mogelijk, zooals gevraagd is, ge huwde werkloozen te werk te stollen. Hot uitbetalen van 52 cent per uur wordt z. h. s. goedgekeurd. De heer Bloemheuvel dringt er op aan bij het vervoer van lijken dit ook den Stompwijkseho ingezetenen, die hiervoor in aanmerking komen, te laten doen, daar dit de laatste maal met het lijk van Ter horst niet is geschied De voorz. zegt toe hiermede zooveel mo gelijk rekening te zullen houdon. llierna sluiting. op, terwijl op heden ook voor uien nog geen voldoende vraag is. De gewassen dor uien zijn in het algemeen maar matig. Verwacht wordt, dat veel uien tijdig zullen moeten worden verkocht, omdat ze niet houdbaar zullen blijken. Voor boonen is na de storm van vorige week, toen er veel vernietigd is, weer moer belangstelling met betere prijzen. Aardappelen gaan alleen in goede kwa liteit en uit het zand voor redelijke prijzen alhoewel de aanvoer gering is. Alen wacht nog af. Kleiaardappelen gaan voor lage prijs ook al zijn ze goed in de kwaliteit. De voorraad is groot het aantal afnemers is gering. W0UBRUGGE. Opgraving. Door den lieer van Vliot is in zijn land opgegraven eon tweetal been deren, ruim twee meter lang en pl.m. 40 c.m. breed. Hot vermoeden dat zij afkom stig waren van een walvisch en voor dam- legers zijn gebruikt, kan niet juist zijn. Dat zou dan na 1744, toen de polder uitgevoerd word, zijn geschied en dat men de over blijfselen van een walvisoh gebruikten voor een afheining, dateert eenige eeuwen te rug. Wij zullen het oordeel van Prof. v. E. afwachten. In 1886 groef de landbouwer Visser in hot lage land een dergelijk boen op, dab na onderzoek bloek afkomstig te zijn van een mammouth Een motor „opgelicht". Tijdens de af wezigheid van den manufacturier G., al hier, heeft een zekere L. uit Alphen door onware mededoelingen, afgifte verkregen van diens motorrijwiel, en dit reeds te Ha- zerswoude verkocht. Met behulp der Al- phensohe politie is het rijwiel in beslag genomen. Werkloosheid In Augustus waren al hier ingeschreven 58 werkzoekende wo. 28 fabrieksarbeiders, zijnde 7 personen meer als in Juli 1.1. De sterke man: Heb geen reddingsgor- del. Zal je een goeden zwemmer toewemen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11