LETTEREN EN KUNST Wat is: het Noorderlicht WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 WERELDWEDSTRIJD BIJ ANTWERPEN. Lemaire eerste met een uursnelheid van meer dan 35 km. De Antwerpsche correspondent van de „Msb." meldt: Gisteren is te Brasschaet bij Antwerpen de jaarlijksche wereldwielerwedstrijd ver reden. Het was een herhaling van het wereld kampioenschap te Rome. Alle kampioenen van Italië, Frankrijk, Nederland, België, Oostenrijk, Duitsdh- land, Zwitserland en Luxemburg versche nen aan den start. Er waren meer dan 100.000 toeschouwers onder wie duizenden Nederlanders, voornamelijk uit Brabant. De af te leggen weg bestond uit 22 ronden te zamen 200 km. 1. Lemaire, België 5 uur 48 min. (gemid delde snelheid 35 km. 160 m. per uur); 2. Bonduel, België op 2 min. 10 sec.; 3. Aerms op vier min.; 4. Evert; 5. O'Hevel. De Nederlandsche renners Braspenning, Valentijn en Bogaerts reden in de eerste ronden zeer goed. Valentijn won zelfs twee sprinten. Later zakten zij af en Braspen ning gaf een der ronden op tegelijk met den wereldkampioen Binda, Italië. Leidsche Ren- en Toer-Vereen. „Swift". De oefenwedstrijden op het A. S. C.- sportterrein zullen morgenavond gehouden worden. Er zal een sprint- en koppel wedstrijd gereden worden, beide over korte afstan den. Aanvang van den wedstrijd 6.30 uur. KERKNIEUWS MGR. DR. J. B. BUCKX. Zilveren Priesterjubilé. De parochie Born was Maandag in feest dos. Het heele dorp was met vlaggen ver sierd en de weg vanaf de kerk tot aan de ouderlijke woning van mgr. Buckx we melde van palen en paaltjes allen kwistig versierd met wapperende vlaggen. De be- teekems van het feest werd zoo treffend weergegeven door het opschrift aan de ouderlijke wonmg van Z. H. E.: Hulde aan den priester-missionaris, steun en hulp aan den Finschen Bisschop-missionaris, bij ge legenheid van zijn 25-jarig priesterfeest. Bij het Kerkplein had zioh een lange stoet opgesteld, om ingr. aan de ouderlijke woning af te halen en kerkwaarts te gelei den. Bij den ingang nam de zeereerw. heer pastoor het woord om den grooten dorps genoot, met wien de bevolking zoo sympa thiek meeleeft, te begroeten. Als een blij vend gedenkteeken bood de pastoor aan Z. H. E. een verguld zilveren kan met scho tel aan. Op den schotel prijken de wapens van Nederland, Born, Finland en het wa pen van Mgr. Buckx met de spreuk: Mise- rioordia et Veritas, en verder symbolische figuren als uitdrukking van de kracht van het H. Doopsel. Daarna begon de pontificale Hoogmis door mgr. opgedragen met assistentie van den hoogeerw. deken uit Sittard, de gees telijkheid van Born, den hoogeerw. Missie procurator pater Finke uit Rotterdam, den zeereerwaarden heer Hoen, aalmoezenier van Soc. Werken te Roermond en de zeer eerw. heeren pastoors van Buahten, Holturn, Grevenbicht en Obbicht. Na het Evangelie sprak Mgr. de aanwe zigen toe. Het waren woorden van dank baarheid voor de ondubbelzinnige blijken van sympathie en hoogachting, die hij van ouden en jongen had mogen ondervinden, een spontane hulde betooging, waarvan de indruk bij Z. H. E. nooit zou uibgewischt worden. Na de plechtige H. Mis werd mgr. in de zelfde volgorde huiswaarts gevoerd, waar de fanfare met een paar flinke marschen de plechtigheid besloot. „Msbd." Pater Leander Rahder 0. F. M. f In den ouderdom van 64 jaar is in het Minderbroederklooster te Megen overleden de zeereerw. pater Leander Rahder, die heel zijn priesterleven aan het onderwijs heeft gewijd, eerst zes jaar aan het gym nasium te Venray, sedert 1903 aan het gym nasium te Megen. Veertigjarig kloosterfeest. Op 27 September a.s hoopt de hoogeerw. Pater Dr. Cyprianus Verbeek den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in de orde trad vam O. L. Vr. v. d. Berg Carmel. Pater dr. Verbeek was voorheen provin ciaal der Ned. Provincie der Carmelieten en is thans prior in Oss. Ook Pater dr. Eugenius Drussen, vroe ger rector te Oss, thans te Merkelbeek, viert zijn 40-jarig jubilé als Carmeliet. De schilderstukken der Koningin. De schilderstukken der koningin, die hier ten bate van het crisiscomité zijn en worden tentoongesteld, zullen ook naar de West gaan en in Suriname en op Curacao worden geëxposeerd. Aug. Falise ziek. De bekende beeldhouwer Aug. Falise te Wageningen is van de laatse H. H. Sacra menten voorzien. RECHTZAKEN WIELRIJDER DOODGESCHOTEN DOOR EEN MARECHAUSSEE. Was dat geen machtsmisbruik? Voor den Krijsgraad te 's-Hertogenbosch stond gisteren terecht de marechaussée L. H .S. uit Thorn, die op 15 Mei te Obbicht den wielrijder J. W. v. d. W., die zonder licht reed, heeft doodgeschoten. Verdachte deed 'n uitvoerig verhaal van 't gebeurde. Hij wandelde met zijn verloof de in de kom van ht dorp, toen hij den wiel rijder zag rijden. Vier maal heeft hij hem gesommeerd af te stappen, omdat hij ver moedde, dat er iets niet in orde was, daar de man zonder licht reed. De wielrijder echter voldeed niet aan zijn bevel, doch reed door. Verdachte schoot toen in de lucht en achtervolgde den man. Tenslotte moest hij echter wegens ver moeidheid deze jacht staken. Toen. hij daarop weder een schot loste, keerde de Vluchteling zich om en riep: „Verren reed verder. Verd., die zijn browning in de rechterhand had, maar niet den vinger aan den trekker, was van plan op het rijwiel te schieten. Vermoedelijk door aanraking met den schakelaar van zijn electrische lantaarn is evenwel een schot per ongeluk afgegaan. Daardoor werd de wielrijder en niet het rijwiel getroffen, wat verd. niet bedoeld heeft. De president meende, dat verd. niet van een wapen mocht gebruik maken. De verdediger, mr. E. van Zinnicq Berg man en verd. beroepen zich daartegenover op art. 895 der algemeene wet. De auditeur militair merkte op, dat verd. niet in dienst was waartegenover de verde diger erop wijst, dat een politieman altijd in dienst is. De verloofde van verd. wist niet veel mee ■te deelen. De bankwerker W. Reiners, te Geleen, meent, dat verd. per ongeluk de hand aan den trekker hield en dat daardoor het schot is afgegaan. De mijnwerker J. de Wildt, te Obbicht, verklaarde eerst, dat verd. hem had gezegd, dat het schot „per ongeluk", daarna na der door den president ondervraagd dat het te vroeg was afgegaan. De verdediger vroeg acte van deze afwij kende verklaringen. De marechaussée L. Dussink deelde mede dat het slachtoffer uit den neus bloedde en dat verd, had beweerd, dat er al bloeddrup pels op den weg lagen vóór het doodelijke schot was gevallen, zoodat v. d. W. wel aan een neusbloeding kan zijn overleden. Wachtmeester G. Agteree erkende, dat verd. buiten dienst geen vuurwapen mocht dragen, maar hij is ook buitengewoon com mies en mag als zoodanig wel altijd een browning bij zich hebben. Get. erkende voorts, dat een marechaussée ook buiten diensttijd moet ingrijpen als het noodig is. Volgens verklaring van den deskundige A. Bodemeyer, geweermaker bij het reg. wielrijders, kan het schot niet zijn afgegaan zonder aan den trekker te trekken. De aud. mil. vroeg hierna uitstel der ver dere behandeling om deskundigen te hoo- ren over de vraag of verd. in zijn functie van commies een wapen mocht dragen en over de' oorzaak der neusbloeding. De krijgsraad stelde daarop de verdere behandeling uit tot 27 September. ƒ70.000 verduisterd. Voor de arrondissementsrechtbank te Maastricht heeft terechtgestaan een inwo ner van Sittard, 64 jaar oud, terzake van valschheid in geschrifte en verduistering ten nadeele van de R. K. Vereeniging Het Limburgsche Groene Kruis te Sittard. Se dert 1921 heeft verdachte ongeveer 70.000 verduisterd. In 1918 aangesteld, had verd. aanvanke lijk een salaris van 1000, dat opgeklom men is tot 5000. Hoofdzakelijk werden subsidies van Rijk, provincie en gemeenten niet gestort en quitantiea gefingeerd. Het O.M. eischte anderhalf jaar gevan genisstraf. De verdediger mr. Paul Tripels uit Roermond pleitte clementie. UIT DE OMGEVING LISSE. Gunning. Burgemeester en wethou ders dezer gemeente hebben aan den heer G. J. Ransdorp, alhier, gegund de afbraak en de wederopbouw van de onderwijzers- woning bij de openbare bewaarsohool voor de door hem ingeschreven som bij de op 24 Augustus j.l. gehouden aanbesteding. Z0ETERMEER. Geboren: Mathea Adriana, d. v. W. H. van Breda en A. C. Moeuwis. Bertha, d. v. A. van Stuijvenberg en J. A. Vogel zang. Johannes Theodorus, z. v. J. van der Ven en A. A. Turk. ZEGWAART. Geboren: Albert Arie, z. v. A. Dek kers en H. C. Langendoen. Maartje, d. v. G. P. Roos en E. W. de Zeeuw. Ondertrouwd: J. Bos, oud 31 jaren en Z. van Zetten, oud 30 jaren te Zegwaart. TER-AAR. Gezellen, gij zijt toch present? Don derdagavond na het Lof zal de nieuw be noemde kapelaan Henning door den Z.E. Heer Pastoor worden geïnstalleerd als Vice- Praeses der St. Jozef Gezellenvereeniging. Dat deze avond een bijzonder karakter draagt, zal ieder Gegzel duidelijk zijn, maar to oh achten wij een aansprong om toch allen te komen, niet overbodig. Te vens zal ook "het winterseizoen geopend worden en misschien al voorloopig eenige mededeelingen gedaan worden over het win terprogram. Geboren: Emerentia Adriana Maria, d. v. C. J. v. d Boogaard-Markman. Geer- truida, Petronella, d. v. A. Heemskerk- Me ij er. Ondertrouwd: N. C. J. van Haas trecht 30 jaar en J. M. C. v. d. Meer 21 j. Overleden: Hendrik Vergeer 13 jaar. Ge v e 8 t i g d: J. C. van Steijn van Ze venhoven. Vertrokken: C. van Heijningen naar Alphen aan den Rijn; D. Verzaal en gezin naar Alphen aan den Rijn. VOORHOUT. Kie&vereeniging. Gisteravond verga derde de R.-K. Kiesvereeniging „Eensge zindheid" in het Parochiehuis, alhier. De voorzitter, de heer H. A. Allard, opende de vergadering met den chr. groet en heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond, den zeereerw. heer pater H. de Greeve S.J. Het bestuur had gemeend nu de ver kiezingen voor de Staten-Generaal weder om naderbij komen, om reeds vroegtijdig eenige sprekers te laten komen, om de kiezers en kiezeressen op te wekken voor den komenden strijd. Hierna deed de voorzitter mededeeling, dat was ingekomen een .schrijven van de Kamer-Centrale, waarbij het R.-K. Staats- program werd aangeboden. Het bestuur stelde voor om dit program eerst te be handelen nadat hierover is gesproken in de Kanier-Centralevergadering met de daarop uitgebrachte amendementen. Indien evenwel een der leden hierover een aparte vergadering wenscht zal het bestuur zulks doen, alwaar men dit pro gram kan behandelen en bespreken en eventueel wijzigingen in kan brengen. De heer G. Bulten wist niet, dat dit punt dezen avond aan de orde zou worden gesteld, weshalve hij het noodig oordeelde om hierover apart te vergaderen, opdat alle leden in de gelegenheid zijn hun weri- schen dienaangaande kenbaar te maken. De voorzitter zegde hierop een vergade ring toe voor 30 September a.s., waarna hij het woord verleende aan den spreker van den avond. De zeereerw. heer pater de Greeve, be gon met te zeggen, dat hij geen politieke redevoering zou houden, omdat men nog te ver van de verkiezingen af was en om dat hij zioh niet geroepen gevoelde der gelijke redevoeringen af te steken, waar voor leeken beter geschikt zijn dan een priester. De priester moet zich van dit ter rein onthouden, terwijl de leeken zich moe ten stellen op zijn plaats in de politiek, omdat zij de plicht hebben zulks te doen in het belang van de R.-K Staatspartij. Spr. zegt het dezen avond te zullen hebben over de bestrijding van het Katholieke ge loof in het algertieen. In goed gekozen woorden schetste spre ker de verschillende bestrijdingen van de Kerk in het algemeen. Deze bestrijding vond spr. evenwel niet zoo geheel erg, omdat het slechts een bestrijding is van den godsdienst en van zijn aanhangers. Erger en verschrikkelijker is het evenwel dat men in den tegenwoordigen tijd zulk een groote Godshaat heeft en men dus God durft te bestrijden en aan te vallen. Tegen dezen Godshaat en tegen deze ver volging van God moeten wij stelling ne men. De beoefening van onze Godsdienst zal ons hierin helpen, omdat de Gods dienst een natuurlijke behoefte van den mensch is en een plicht, terwijl het een der eerste cultureele beginselen is van den mensch. De grootste bestrijder van den Gods dienst, de felste vervolger van God is het Communisme en wat daaraan vast zit. Het communisme en het bolsjewisme is evenwel in den loop der jaren een absoluut iets geworden, omdat de opzet, de midde len en het resultaat absoluut zijn. Do op zet is absoluut omdat het alles voor zich opeischt, n.l. goederen, wapenen en gezag. Zij stellen zich op de plaats van God en overheerschen de Godsgedachte. De mid delen zijn absoluut omdat het alles uit roeit, vernietigt en uitbrandt wat zich te gen het bolsjewisme verzet. Het resultaat is ten slotte absoluut, omdat de opzet en middelen absoluut zijn, zoodat het resul taat, door de onderwerping aan het com munisme met de daarmede verband hou dende terreur, absoluut moet zijn door den dwang. Spreker schetste verschillende toestan den, welke het communsme en het bolsje wisme te weeg hebben gebraoht in Sovjet- Rusland. De gruweldaden en het verwor den van do menschheid is door spreker aangetoond geworden met bewijzen en sta tistieken. Op het einde van zijn redevoe ring waarschuwde spreker voor de gevaren van het communisme en dat wij ons daar tegen moeten wapenen. Hiervoor is ook noodzakelijk dat wij straks aaneengeslo ten staan achter de R.-K. Staatspartij, op dat wij daar een flink aantal krijgen en op zijn minst behouden tegen deze be strijders van God, Godsdienst en mensch heid. (Applaus). De voorzitter dankte den spreker voor zijn gehouden rede en was ongetwijfeld do tolk der vergadering, toen hij verzocht of spreker nogmaals in Voorhout zou willen komen. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring, welke druk bezocht was. Het deelnemen van Nederland aan het Internationale Pooljaar 1932/33 verleven digt uit den aard der zaak de belangstel ling voor alles wat betrekking heeft op do Noordpool. Daaronder behoort zeer zeker het merkwaardige verschijnsel, dat bekend ia onder den naam Noorderlicht. Do meesten van ons kennen het Noorder licht alleen uit beschrijvingen of z.g. van hooren zeggen en voor hen is het iets ge heimzinnigs, iets onwezenlijks, iets als het hooggebergte is voor iemand, die nooit hoo- ger heuvels gezien heeft dan de duinen. En toch biedt de natuur nu en dan de gelegen heid, dat duizenden in ons land met eigen oogen het Noorderlicht in gansch zijn in drukwekkende pracht te zien krijgen. Men weet dat niet en de gelegenheid is er maar zelden maar in een menschenleven is het in ons land toch wel eenige keeren te zien. Helaas echter leeft een groot gedeelte van de bevolking van ons land in de steden en daar zijn de omstandigheden wel zoo on gunstig als zij maar zijn kunnen om een ver schijnsel waar te nemen, dat enkel uit licht bestaat en alleen goed gezien kan worden tegen een donkeren aehtergrond en bij af wezigheid van kunstmatige lichtbronnen, waarvan zelfs verwijderde lichtjes het oog nog te veel verblinden om de zwakke Noor- derlichten waarneembaar te maken. Ja, de sterkste Noorderlichten kan men natuurlijk wel zien ook al is men in de stad met zijn zee van kunstlicht, maar om een Noorder licht mooi te zien en ervan te genieten, moet men een ruim uitzicht op den donke ren horizon hebben. Het is dus echt een verschijnsel voor de menschen, die buiten wonen en een goede plaats kunnen kiezen, vanwaaruit zij het prachtige verschijnsel ongestoord kunnen gadeslaan. Er gaat haast geen jaar voorbij, dat in ons land niet enkele malen een Noorder licht wordt gezien, maar dat zijn meest zwakke schijnsels aan den Noordelijken horizon. In zomernachten, als de scheme ring eigenlijk nooit heelemaal van den Noordelijken horizon verdwijnt, zou men een schemeringsscgment gemakkelijk met een zwak Noorderlicht kunnen verwarren, wanneer niet tussoben beiden een typisch verschil bestond, De z.g. Noorderlichtsboog, die altijd het eerst verschijnt, ziet er welis waar als een sohemeringssegment uit, maar hij rust op de z.g. donkere segment, een donkere boog, die eruit ziet als een wolken bank. Het verschil met een wolkenbank is echter, dat heldere sterren in dat segment te zien zijn. Zoodra men dus op heldere avonden een paar uren na zonsondergang aan den Noordelijken hemel een opvallend donkere „bank" ziet met een of meer ster ren daarin en een lichtschijn er boven uit heeft men een zwak of een beginnend Noor derlicht voor zioh en dan is het zaak goed op te letten omdat plotseling stralen boven deze donkere boog te voorschijn kunnen ko- Een kenmerk van het licht boven het donkere segment is de eigenaardig geelach tig groene kleur en de soms sterk wisse lende intensiteit. Trouwens de kleur zelf is wisselend en gaat van groenachtig dikwijls over tot geel of tot roodachig. WASSENAAR. Mij', voor Tuinbouw- en Plantkunde. In het Dorpshuis hield do afdeeling Wassenaar van De Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde een le denvergadering. Door voorzitter Polderman werden al len hartelijk welkom geheeten. Bij de ingekomen stukken was o.m. een circulaire van de afdeeling Haarlem, mel dende dat door haar op 15 tot 18 Septem ber in het Krclagehuis een speciale Dahlia- en bloemenkeuring en tentoonstelling wordt georganiseerd. Gezien het belang van een dergelijke keuring en tentoonstel ling, deed het bestuur het voorstel door de afd. Wassenaar een zilveren medaille be schikbaar te stellen. Aldus wordt besloten. Hierop komt aan de orde de vraag van het bestuur, wat. de leden tot resultaat kunnen melden bij 't gebruik van de kunst mest Nitrophosca. Deze kunstmest werd ter plaatse dit jaar door velen voor het eerst gebruikt naar aanleiding van een daarvoor in het voorjaar gehouden lezing. Op één uitzondering na, blijkt uit de hierdoor naar voren komende verslagen, dat deze kunstmestsoort uitstekende resul taten afwerpt, zelfs verre de verwachting overtreft cn in het bijzonder geschikt wordt geacht voor bloemen, groente en gras. Een bezwaar wordt het algemeen go acht dat de kunstmest zich zoo moeilijk doet bewaren omdat hot vocht tot zich trekt en daardoor voor een groot percen tage aan gebruikswaardo verliest. Hierop werden door den voorzitter tot jury benoemd ter keuring van de inzendin gen de heeren W. Boekee Tzn., Wr. Maar- sen cn G. J. Boeschoton. Bij monde van den heer Boeschoten brengt na de pauze genoemde jury verslag uit. Toegekend werden voor prijsvraag I .luidende 8 soorten Dahlia's van - ieder 5 stuks aan de hoeren D. de Gans en J. Lou- rens ieder een lsten prijs. Voor prijsvraag II: Het mooiste bloem stuk van Dahlia's, speciaal voor tuin knechts, le prijs J. van Noort; 2e prijs P. Kelderman. Voorts vestigde de jury de bijzondere aan dacht op een inzending cactussen ter op luistering door den heer D. de Gans, waar bij exemplaren geënt op anderen onder stam. Hierop wordt het woord verleend aan den heer E. Th. Witte. Deze houdt hierop een zeer interessan te causerie over de cactussen; de versohil- Het is juist een van do grootste aantrek kelijkheden van het Noorderlicht dat inten siteit, kleur en uitbreiding voortdurend wisselen. Daardoor blijft do aandacht van den waarnemer voortdurend gespannen want elk oogenblik kan er weer iets mooi ers te zien komen. Het Noorderlicht is als een reusachtige hemelbrand, dien men niet gebluscht kan krijgen en die tolkens oplaait. De in ons land zichtbare groote Noorder lichten vertoonen ook de zoo levendig op schietende stralen en de prachtige „drape- riën", die er uit zien als lichtende geplooi de gordijnen, waarin do kleuren voortdu rend afwisselen. Het is alsof golven van bloedrood, lichtrood, geel en groen vuur over den hmel loopen. Geen oogenblik is er rust in hot verschijnsel totdat het plotBO- ling uitdooft. Het Noordelicht ontstaat doordat de zon een stroom van electrisch geladen deeltjes uitzendt, die ten deele in de nabijheid van de aarde komt en daar onder den invloed komt van do kracht van het aardmagnetis me. De banen dezro deeltjes buigen zioh dan naar de beide magnetische polen der Aarde af, geraken daarbij in onzen damp kring, waarbij het tot lichtuitstraling komt. De kleuren van dit licht hangen af van de mate van ijlheid van de hoogste lagen van den dampkring en wel zoo, dat het rood ontstaat op geringere hoogte dan het geel en dit weer op geringere hoogte dan het groen. Carl Strümer, die hot eerst langs mathe- matischen weg heeft aangetoond, dat de genoemde deeltjes hun banen onder den in vloed van het aardmagnetisme naar de magnetische polen krommen, heeft zioh in de laatste jaren ook bezig gehouden om van uit twee, op een afstand van elkaar ge legen plaatsen, de Noorderlichten te foto- grafeeren. Met behulp van deze fotografische opna men kon hij van Noorderlichten de juiste ligging van het verschijnsel in de ruimte bepalen. Hij heeft daarbij niet alleen zijn mathematische theorie bevestigd gevonden maar de hoogte van verschillende deelen van het Noorderlicht boven den grond kun nen nagaan, hoogten, die varieeren van 400 Kilometers voor het rood tot 600 voor heb groen. Wij zien dus, dat het Noorderlicht zich in de allerbovenste lagen van den damp kring afspeelt, waarmede tegelijk de onder stelling bevestigd is, dat op zoo groote hoogte toch nog gassen aanwezig zijn, die de door de zon uitgeschoten deeltjes tot het afgeven van licht of omgekeerd, dat deze deeltjes die gassen tot afgeven van licht kunnen brengen. Meer dan dat weet men met zekerheid niet van deze allerhoogste dampkringslagen. Nu de avonden vroeg beginnen in te val len en de kans om eens een mooi Noorder licht te zien grootcr wordt, moeten zij, die daartoe in de gelegenheid zijn, den Noorde lijken avond- en nachthemel good in het oog houden. Op den duur zal hun moeite worden beloond met een mooi Noorderlicht en wie de stille, doch aangrijpende pracht daarvan slechts eenmaal gezien hoeft zal dit nooit meer vergeten. (Nadruk verboden). lende verscheidenheden, hun oorspronke lijke bakermat, de toepassing, hot ge bruik on de schade, bijzonderheden over uiterlijkon groei als anderzins. Deze lezing werd onder een warm ap plaus beëindigd. Do voorzitter meende dan ook uit aller naam te sproken door den heer Witte hartelijk dank te betuigen voor deze leerzame en interessanto lezing. Uit de vragenbus kwamen oen viertal vakvragon naar voren, die grootendecls ten genoegen dor stellers, door de aanwozigon konden worden beantwoord. Door den voorzitter word ten slotte de heer Noyon toegesproken, en dank ge bracht voor de prettige en aangename wijze waarop met hem mocht worden sa mengewerkt. De heer Noyon die in 1933 als hoofdbestuurslid moet aftreden, zegt hierop dat speciaal de afdeeling Wasse naar bij hem in een prettige en aangena me herinnering zal blij ven voortleven en hij brengt dank voor den steun en de bui tengewoon prettige wijze van samenwer ken. Nadat voorts do voorzitter de aandacht had gevestigd op een tweetal to houden cursussen, bij voldoende deelname, wordt door hem deze leerzame en geanimeerde 1 vergadering gesloten. UIT DE RIJNSTREEK Z0ETERW0UDE. Rouwdienst voor Kardinaal van Rossum. Hedenmorgen te 8.15 uur werd oen pleoh- bige rouwdienst opgedragen door don zeer eerw. heer paatoor Klaverwoyden in de pa rochiekerk der H. Kruisverheffing voor de zieleru8t van Z. Em. Kardinaal v. Roasum, die beschermheer was van de Orde van het H. Kruis. NIEUWKOOP.. Gevestigd: J. G. Vonno, zonder beroep, uit Niepwveen O. Vorhaar, dienstbode, uit Mijdrecht D. W. van Dijk, boerenknecht, uit Noordeloos J. H. Stadsvoort, zonder beroep, uit Eindho ven J. M. van den Bosch, onderwijzeres uit 's-Gravenhage J. L. Hogoboom, schipper uit Leimuiden. Vertrokken: S. Osinga, boeren knecht, naar Heemstede H. van Hase- len, stuurman groote vaart, naar Rotter dam M. Baanstra en cchtgenoote, naar Franeker A. Stadsvoort, zonder be roep, naar Uithoorn H. M. Vorhage, dienstbode, naar Gouda P. F. Kuijper, onderwijzer, naar Alkmaa'

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7