OP DEN WEG NAAR ONTWAPENING 23ste Jaargang WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1932 No. 7298 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Het verschil tusschen Washington en Parijs Het ontwapeningsvraagstuk kan niet eenvoudig behandeld worden als een natio nale kwestie. Immers wanneer men van een staat ontwapening eischt zonder garanties voor zijn veiligheid, zullen al zijn verant woordelijke leiders hetzelfde verklaren als president Hoover, die den llen Augustus namens het Amerikaansche volk zeide: „Ik ben een voorstander van een leger en een vloot, welke sterk genoeg zijn om te ver hinderen, dat een vreemde soldaat zich op Amerikaanschen bodem zal ontschepen". Het ontwapeningsvraagstuk is ook niet uitsluitend een continentale kwestie, want, wanneer men b.v. zou eischen, dat Europa vóór Azië of vóór Amerika ontwapent, kan men er zeker van zijn, dat het uit vrees voor een aanval van die zijden zal weigeren aan dien eisch gevolg te geven. Het ontwapeningsvraagstuk is derhalve een inter-continentale kwestie en moet ook als zoodanig worden behandeld. Het draagt een universeel karakter. Zoolang één volk gewapend blijft, zal het gevaar oplevgren voor de andere, vooral als deze andere hun wapenrustingen hebben afgelegd.- De ont wapening moet algemeen zijn, of men moet er van afzien. Een ander alternatief is er niet. Alle volkeren moeten samenwerken om den oorlog overal op dezelfde wijze on mogelijk te maken en geen volk kan op dit gebied maar de geringste oneerlijkheid van een der andere dulden. Vandaar dat de laatste besprekingen op de conferentie te Genève een zoo bewogen verloop hadden en de pacifistische gezind heid van gansch het menschdom er geen vasten grond onder de voeten heeft gekre gen. De conferentie moest verdaagd wor den, zonder haar taak te hebben beëindigd en zonder een volledig bevredigende over eenkomst te hebben gesloten. Niettemin heeft de intercontinentale opvatting van het ontwapeningsvraagstuk er veld gewon nen, zoodat de mogelijkheid van een over eenkomst in zicht is gekomen en alle ver antwoordelijke persoonlijkheden van goe den wille met nut kunnen samenwerken in de daar ingeslagen richting. Vóór de ontwapeningsconferentie uiteen ging, nam zij het door den Tsjechischen minister Benesj opgestelde rapport aan, dat blijk geeft van een het ontwapeningsvoor stel van Hoover goedgezinde stemming. De Amerikaansche gedelegeerde Gibson ver klaarde zich dan ook voldaan. Bij de beoor deeling van dit resultaat moet men wel in het oog houden, dat niet alleen alle Volken- bondsstaten, maar ook Amerika en Sovjet- Rusland, die niet bij den Volkenbond zijn aangesloten, zich ermee accoord hebben verklaard. Wel hebben Duitsohland en Ita lië geweigerd de conclusies van Benesj's rapport te aanvaardden, maar deze weige ring heeft een helder licht geworpen op de dubbelzinnigheid van hun houding en aan getoond, hoe noodzakelijk het is de motie ven, welke deze mogendheden hebben ge leid, tot op den bodem te peilen. De confe rentie zal gelegenheid krijgen de leerstel lingen van Mussolini, namens Italië ver kondigd, over de moreele waarde van den oorlog, en de verklaringen van generaal von Schleicher, namens Duitschland afgelegd, aan een ernstig onderzoek te onderwerpen. Zij zal ook gelegenheid krijgen haar licht te laten schijnen op de zeer belangrijke mi litaire organisaties der stormtroepen van Hitier en der fascistische jeugd als aanvul lingen van de officieele legers in Duitsch land en Italië, welke organisaties niet zijn opgenomen in de statistieken van het mili taire jaarboek van den Volkenbond. Het belangrijkste is echter da-t een ge meenschappelijk accoord tot stand is kun nen komen tusschen de Vereenigde Staten, de Britsche Commonwealth en de Fransche republiek, aangaande de algemeene prin ciepen der ontwapening. Dit accoord is in het rapport-Benesj vermeld. Het is vervol gens bekrachtigd door een reeks verklarin gen van drie van de hoogste Amerikaan sche autoriteiten: Stimson, Borah en Hoo ver. In Frankrijk zijn deze verklaringen ten zeerste begroet; zij kunnen dan ook ge noemd worden de drie bogen van een nieuwe brug, die de oevers aan beide zij den van den Atlantischen Oceaan verbindt. Vooreerst was er op 23 Juli de radiorede van Borah, waarin deze met grooten lof sprak over Eduard Herriot, in verband met diens werk te Lausanne en met het tot stand komen van het vertrouwenspact met Groot-Brittanië, waarin hij een onschat baar en blijvend goed zag. Vervolgens hield Stimson 8 Augustus aan het diner van de Associatie voor Buiten- landsche aangelegenheden te New-York de zoo belangrijke rede, waarin hij voor de eerste maal openlijk de verplichting ver kondigde eener gemeenschappelijke beraad slaging der staten, die het Briand-Kellogg- pact hebben onderteekend, telkenmale als dit pact dreigt geschonden te worden. Stim son beklemtoonde dus, dat geen enkele staat zich bij de schending van den vrede afzijdig kon houden. Ongetwijfeld blijft nog een groot verschil van standpunt tusschen Europa en Amerika bestaan, daar Amerika zich niet mili tair tegen den aanvaller wil binden. Stimson's verklaringen werden tenslotte bevestigd door de rede, welke president Hoover uitsprak, bij de opening zijner ver kiezingscampagne. In deze rede zeide hij o.a. deze merkwaardige woorden: „De Ver eenigde Staten van Amerika zouden nooit een aanspraak erkennen op territoriaal bezit, dat verkregen is door middel van een inbreuk op de vredes-pacten". Deze verklaringen hebben in Europa den indruk gewekt, dat Amerika niet werkeloos zou toezien, wanneer een oorlog zou dreigen door het optreden van een of meer mo gendheden. Europa zal Hoover hierom dankbaar blijven. Na deze verklaringen mag men immers redelijkerwijze aannemen, dat sinds de laat ste Volkenbondsvergadering te Genève een zeer groote vordering ten gunste van den vrede is tot stand gebracht. En men mag hopen, dat de volgende zitting der ontwape ningsconferentie niet zal eindigen met een échec. Inderdaad wordt den naties een nieuwe definitie van de veiligheid aangeboden, die van het Briand-Kelloggpact, welke de neu traliteit bij een dreigenden aanval veroor deelt en het samengaan der mogendheden voorschrijft om zich daartegen te verzet ten. Is nu deze definitie te verzoenen met de organisatie van een internationale ge wapende macht in dienst ofwel van den Volkenbond ofwel van het Permanente Hof van Justitie in Den Haag? Ziedaar het de licate, maar geenszins onoplosbare vraag stuk, dat gesteld blijft tusschen de Fran sche en de Amerikaansche veiligheidsdoc trine. Het gaat hier om de meest geduchte poli tieke kwestie, van den tegenwoordigen tijd, waarbij het bestaan van alle naties is ge in teresseerd. Reeds in 1910 verklaarde president Theo dore Roosevelt voor de commissie van den Nobelprijs te Oslo, dat het vredeswerk van het Hof van Justitie bemoeilijkt werd door het ontbreken van elke uitvoerende macht. Van de organisatie van deze internatio nale uitvoerende maoht, van deze continen tale politie, heeft een aantal groote Fran sche staatslieden de traditioneele doctrine van Frankrijk te Genève gemaakt. Het is dus noodig, dat het Amerikaan sche en Fransche standpunt tot-elkander worden gebracht in het licht van een criti- schen onpartijdigen geest. Het zal moeilijk zijn, maar niet onmoge lijk. Henry Berenger. BINNENLAND HET RIJKSOPVOEDINGSWEZEN. Naar uit Doetinchem wordt gemeld, ia met ingang van. 1 Januari a.s. aan alle ambtenaren en beambten van het rijksop voedingsgesticht de Kruisberg, met uitzon dering van den commies en den kok, ont slag en op wachtgeldstelling aangezegd. Deze maatregel houdt verband met de plannen van de regeering om tot versobe ring van het rijksopvoedingswezen te ko men: De bedoeling is den titel van leeraar en opvoedend ambtenaar af te schaffen en den leeraar-vakman den rang te geven van werkmeester en den leeraar-onderwijzer van onderwijzer, waarmee de toestand van vóór 1910 wordt hersteld. Voor zoover daar toe gelegenheid bestaat, zullen de op wachtgeld gestelden in de nieuw te vormen rangen kunnen worden herplaatst. CRISIS-ZUIVELCENTRALE. Opgave van den botervoorraad. De Crisis-Zuivelcentrale maakt bekend, in verband met een tot haar gerichte vraag, dat de opgave van den botervoorraad, welke aan haar dient te worden gedaan in gevolge de beschikking van den Minister van Economische Zuken en Arbeid van 5 September 1932, gepubliceerd in de Staats courant van dien datum, niet betrekking heeft op zoogenaamde doorgangsboter, het geen trouwens ook uit de koelhuisregeling kan blijken. SPIJSVET DER ARMSTEN. Rundvet en reuzel onbelast. Reeds eerder werd bericht omtrent de uitvoeringsmoeilijkheden, gerezen in ver band met de door minister Verschuur ge dane toezegging betreffende het .onbelast blijven van rundvet en reuzel. Tn tegenstelling met loopende geruchten als zou op die toezegging worden terugge komen, verneemt het „Volk", dat gestreefd wordt naar een regeling, waarbij de gedane belofte vrijstelling van het spijsvet der armsten gestand wordt gedaan, zij het dan met de noodige waarborgen tegen misbruik. CR ISIS-VARKENSWET. De Gewestelijke Varkens-Centrale voor Zuid-Holland. In verband met de vele vragen die tot ons worden gericht, over de Crisis-Varkens- wet en alles wat hiermede verband houdt, achten wij het dienstig het volgende ter algemeene kennis te brengen. De Crisis-Varkenswet heeft ten doel den varkensprijs te stabiliseeren op een zooda nig niveau, dat in elk geval de varkenshou ders hun bedrijf zonder verlies zullen kun nen uitoefenen. Om dit te bereiken is het noodig: Ie. regelend op te treden ten aanzien van den export en deze Le bevorderen 2e. regelend op te treden ten aanzien van de productie en 3e. zoo noodig leiding te geven aan de fokkerij, voor zoover het betreft de kwali teit van het te gebruiken fok-ruateriaal. Met de uitvoering van de wet is belast de Nederlandsche Varkens-Oentrale, die zich in haar taak doet bijstaan door de Ge westelijke Varkens-Centrales, terwijl deze laatste weer een gedeelte van haar werk opdragen aan de z.g.n. districts-Commis- sies. Voor zoover hot L^treft den handel ih en den export van baconvarkens is de re geling en uitvoering geheel in handen van de Nederlandsche Centrale en dus niet bij de Gewestelijke Oen trales. Verder geeft dit lichaam leiding aan de regeling der productie, door voor elk gewest vast te stellen het aantal biggen, dat in elk half jaar iu dat Gewest mag worden gefokt. Zij stelt voor elk Gewest het aanta-l uit te geven biggenmerken vast. Het komt nu hierop neer, dat een fokker in het eerste half jaar, (1 October 19321 April 1933) 6 maal zooveel biggen zal mogen fokken, als hij in 1930 en 1932 gemiddeld aan zeu gen had. Wil hij meer biggen houden dan het hem toegewezen aantal, dan kan hij ook deze gemerkt krijgen, doch de kosten bedragen dan 5.— per big. Dit natuur lijk om te zorgen, dat de fokkerij zooveel mogelijk binnen de gestelde grenzen blijft. De Gewestelijke Centrales geven leiding aan het werk der district-comjmissies en verdeelen de aan het Gewest toegewezen merken over de districten. Het aantal dis tricten bedraagt in Zuid-Holland 53. De districbs-commissies, die benoemd zijn door het bestuur der Gewestelijke Centrale op voordracht van de afdeelingen der 3 Cen trale Landbouworganisaties (Holl. Mij. v. Landb., L. T. B. en C. T. B.) zijn belast met de verdeeling van de merken in het dis trict. De districtscommissie wordt in haar werk bijgestaan door een z.g.n. merker, dit is de persoon, die met het merken der varkens wordt belast. De gang van zaken is nu de volgende: In den loop van de maand September worden alle varkens geinventariseerd (geteld) en gemerkt. Dit inventariseeren gebeurt door den districts-secretaris, ter wijl het merken door den merker wordt verricht. Alle varkenshouders worden hier toe 'bezocht. Alvorens tot het merken wordt overge gaan teekent de varkenshouder een aan vraag om te worden toegelaten als lid van de Gewestelijke Varkens-Centrale, waarop hij een lidmaatschapsbewijs ontvangt van den Secretaris der districts-commissie. Het lidmaatschap is kosteloos. Vervolgens be taalt de varkenshouder zooveel maal 12 cent, als hij varkens heeft, die in aanmer king komen om te worden gemerkt, waar na het merken plaats heeft. Niet gemerkt worden 1. hoogdrachtige zeugen, 2. varkens lijdende aan besmettelijke ziekten of vertoevende op erven waar be smettelijke ziekten heerschen, 3. varkens beneden 10 K.G. 4. varkens, die reeds van het tatoueer- merk der Nederlandsche Varkens-Centrale zijn voorzien. Deze laatste varkens worden ook niet geteld. 5. varkens, die voor 1 October voor den slacht woTden verkocht. Het merken van de 3 eerstgenoemde ca- tegoriën dient' Later te geschieden en wel voor: de onder 1. genoemde, zoo spoedig mo gelijk na het werpen; de onder 2. genoemde, direct na herstel of na gezondverklaring van het bedrijf. de onder 3 genoemde, zoodra zij het ge wicht van 10 K.G. bereiken. Deze laatste varkens dienen zoo eenigs- zin>s mogelijk gemerkt te worden voor den verkoop. Mocht dit niet kunnen, dan moet van den .verkoop opgave gedaan wor den aan den merker, met vermelding van naam en woonplaats van den verkooper. De merker is verplicht voor elk volgend bedrijf zijn tang te ontsmetten en is te vens verplicht verder nog zijn kleeding enz. te ontsmetten, indien een varkenshouder zulks van hem verlangt. Voor deze laatst genoemde ontsmetting moet do varkens houder zelve de middelen verstrekken, ter wijl ook de kosten voor zijn rekening zijn. De aandacht wordt er in 't bijzonder op gevestigd, dat na 1 October geen onge merkte varkens meer aanwezig mogen zijn, behoudens die wélke om een der hiervo- ren genoemde redenen nog niet gemerkt konden worden. Heeft men zonder dat daarvoor een geldige reden bestaat, wel ongemerkte dieren in zijn bezit, dan stelt men zich aan gerechtelijke vervolging bloot. Verder hebben de varkenshouders er re kening mede te houden, dat zij wette- lijk verplicht zijn aan den Secretaris der districtscommissie en den merker alle gewenschte inlichtingen te verschaffen en alle hulp te verleenen bij het merken enz. Na 1 October zullen de fokkers verplicht zijn den merker of den Secretaris der dis tricts-commissie kennis te geven, zoodra zij in 't bezit zijn van varkens van 10 K.G. opdat deze dan direct van een merk kun nen worden voorzien. Er mag hier wel eens nadrukkelijk wor den gewezen op het feit, dat de Crisis-Var kenswet is bedoeld als steunmaatre gel voor de boeren en dat het diensvol gens de plicht is van alle varkenshouders een goede en snelle uitvoering van de wet zooveel mogelijk te bevorderen. Zij mogen bedenken, dat zij daarmede hun eigen belang dienen. Met klem waar schuwen wij tegen het plegen van lijdelijk verzet, in welken zin ook, omdat de go- volgen hiervan zeer ernstig kunnen zijn. Ook raden wij den landbouwers ernstig aan om zich door anderen niet tegen deze wet, die in 't belang der boeren word uitgevaar digd, te laten opzetten. Ten aanzien van de huisslachtingen kan Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Duitschlands eisch inzake bewapenings pariteit (2e blad). Maandag a.s. rijksdagzitting (2e blad). Bolivia en Paraguay met economische blokkade bedreigd (2e blad). De „Vliegende Familie" kan verder vlie gen. (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. Het zilveren feest van De Hanze te Haarlem gevierd. (2de blad). Koninklijk Bezoek aan Amsterdam. (1ste blad). Mededeelingen van de Crisiszuivelcen- trale en de Crisis-Varkenswet. (1ste blad). Het conflict in de koopvaardij. (1ste blad). Tariefsverlaging op de Spoorwegen? (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Zijl promoveert naar de 2e klasse N.Z.B. worden gezegd, dat van het betalen der heffing worden vrijgesteld zij, dio één var ken slachten voor eigen gebruik, wanneer zij in don loop van het jaar niet meer dan 2 varkens hebben gemest en indien zij deze minstens 4 maanden in hun bezit hebben gehad. Voor do Gewestelijke Varkens-Centrale voor Zuid-Holland, A. N. VAANDRAGER, Voorzitter. F. DEN HARTOG, Secretaris. Groote bloembollenschuur te Noordwijk uitgebrand DE SCHADE OP EEN TON GERAAMD. Hedennacht te ongeveer half één brak een uitslaande brand uit in de bloembollen- Bchuur van de firma J. A. Alkemade Co. op het Vinkenveld. Een dienstdoonde agent en de heer S., welke direct bij het uitbre ken der brand aanwezig waren, wekten in allerijl het gezin van K., dat in de arbei derswoning naa-st de schuren woonde. K. kon zich ternauwernood met zijn vtouw en 5 kinderen in veiligheid stellen, met ach terlating van alles. Het droge materiaal van den bollen schuur en de felle wind wakkerden den brand geweldig aan en in den tijd van een half uur was het groote gebouw een vuur zee. Een groot gedeelte van de papieren kon nog uit. het kantoor worden gered, doch niet zonder gevaar. Een tweede brandkast, met inhoud moest men aan de vuurmassa prijs geven. Do groote schuur en pakkerij zaten tjokvol met blóembollen, bestemd voor den buitenlandsohen handeldeze gin gen allen verloren, hetgeen wel oen on overkomelijke stagnatie in dit bedrijf zal geven. In den tijd van 2 uur was het ko lossale gebouw geheel uitgebrand. De brand was uren in de omtrek zicht baar en trok veel bekijks. Op het terrein van den brand waren o.m. tegenwoordig Burgemeester v. d. Mortel, wethouder Meyer, de commissaris van politie en de opper-brandmeester. De stoomspuit kon tegen deze geweldige vuurmassa niets uitrichten en bepaalde zich alleen tot het nablusschen. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, zal naar schatting zeker meer dan één ton bedragen. Het vuur is ontstaan in de omgeving van de centrale verwarminc.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1