DINSDAG 6 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT BLAD PAG. DE KWAKEL. L. T. B. Vergadering van den L. T. B. afd. de Kwakel St. Amandus. Aanwe zig waren 50 leden. De voorz., de heer P. W. Pouw, opent met den chr. groet en een passend woürd deze vergadering. De notu len worden onveranderd goedgekeurd. Dan komen de zeereerw, heer Pastoor en de nieuwbenoemde kapelaan binnen. Zij wor den met een applaus en een woord van wel kom door den voorzitter ontvangen. De voorzitter deelt mede, dat namens de vereeniging aan den vertrokken geest. adv. een souvenir is gegeven. Hierna krijgt de secretaris het woord. Deze deelt in 't kort mede, dat door de afdeeling sinds 1 Mei j.l. ter bevoegder plaatse is gedaan tot verkrijging van hulp voor de in ontzettende nood verkeerende tuinders. Wij hebben ons ten slotte met een adres gericht tot de Koningin, waarin de werkelijke toestand is blootgelegd. Ver volgens leest spr. een schrijven voor van den zeereerw. heer Rector Kok, bondsadvi- seur. Deze schrijft,dat wij ons moeten wenden tot het Kerkelijk Armbestuur. Zoo dit ons niet helpen kan, dan moet de ge meente ons bijstaan volgens art. 23 en 28 der armenwet. Heeft ook de gemeente niet, dan zal het Rijk moeten bijpassen. Zoo kan en moet er geholpen worden, tot de tuinderssteunwet in werking treedt. De heer B. J. Cornelissen zegt, dat de gemeente Mijdrecht een telegram van den Minister heeft ontvangen, hierin bericht hij dat geen steun aan tuinders gegeven wordtdat de tuinders zich tot de ge meente kunnen wenden om werkverschaf fing (alsof de tuinders gebrek aan werk hebben). Vervolgens verkrijgt de zeereerw. heer Pastoor het woord. De eerw. spreker zegt mede te voelen met de nooden der tuin ders, voelt de ellende als men om steun moet gaan, maar toch: armoe is geen schande. Het gemeentebestuur heeft de so ciale plicht voor zijn armen te zorgen. Doet het dat niet, dan verzaakt het zijn plicht, wat de gewijde spreker schande vindt. De Pastoor zou verder den weg van produoent tot consument willen ver korten, desnoods door dwang van de Re geering. Hij spreekt daarna de vergadering moed in en dat haar vertrouwen moeten stellen op God. De pastoor en de kapelaan verlaten de vergadering. De heer C. Voorn zou een commissie wil len benoemen, die moeilijkheden oplost over renten en aflossingen ontstaan, in wel ke commisie de zeereerw. pastoor zal ge vraagd worden zitting te nemen. Dit zal aanhangig gemaakt worden. Op voorstel van J. v. d. Meer zal het hoofdbestuur worden verzocht een mas sale demonstratie van tuinders te organi- seeren naar Den Haag. De heer M. Kleijn zou aan de Provin ciale Staten vrijstelling willen verzoeken van betaling van water en electriciteit. Een dergelijk adres zal in orde gemaakt worden, daar de tuinders het tarief dezen winter onmogelijk kunne betalen. Een storm van verontwaardiging gaat op over de Regeering, die andere bedrijven steuin verleent en ons de grootste slachtoffers der crisis in de put laat zitten. Zeer velen wilden op 3 Sept. reeds een massale optocht demonstreeren (dit wordt alsnog uitgesteld). De secretaris raadt aan het advies van Rector Kok te volgen. Hierna sluiting der vergadering met den chr. groet. LISSE. Collecte. De weleerw. heer kapelaan Meijnders, uit de parochie Noordwijk, hield gisteren in de kerk van de II Agatha al hier onder alle H. Missen een liefdadig- heidspredicatie ten behoeve der arme ker ken in ins Bisdom. De hierna gehouden schaalcollecte bracht de mooie som van 340.30 op I Naar de Missie. A.s. Woensdag 7 Sep tember vertrekt de weleerw. pater I?. Schoone, Missionaris der H. Familie, naar zijn missiepost in Bandjermasin in Ned.- Zuid-Borneo. Wij wensohen zijneerw. een voorspoedige reis en een vruchtbaar ar beidsveld. HILLEGOM. Knapenkoor der St. Joseph-parochie. Onder leiding van den heer W. Kessels is in deze parochie voor eenigen tijd een kna penkoor gevormd. Vrijdagmorgen deed zich dit voor het eerst hooren. Bij de H. Hart- mis voerde het de 8ste Gregoriaansche Mis „Misaa de Angelis" uit, terwijl de 2-stem- mige Tantum Ergo van Ebert Franssen de plechtigheid besloot. De uitvoering was zeer stichtend. Het streven van den heer Kessels verdient ontegenzeggelijk aller medewerking, opdat de Gregoriaansche Kerkzang, die is en blijven moet de zang der Kerk aan de plechtigheden alle luister bijzetten. Onderscheiding. Onze plaatsgenoot, de heer H. Walter, is begiftigd met de bronzen eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Voor enkele da gen vierde de heer Walter, kantoorknecht bij de P.T.T. alhier onder groote belang stelling zijn 40-jarig ambtsjubileum. V. V. V. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, werd in April alhier de Ver eeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer opgericht. Het bestuur heeft sedert dien hard gewerkt, al is tot heden nog niet zooveel naar buiten uitge dragen. Gestreefd wordt veel aantrekke lijks aan de Gemeente te geven, hetgeen tot vestiging of korter of langer verblijf ter plaatse uitnoodigt. Gedacht wordt in het bizonder om de bolgewassen in plantsoe nen als anderszins te doen prijken, daar deze hun wereldberoemde bekoring blijven bieden. Een permanente tentoonstelling daarvan wordt besproken, al zal deze gezien het groote werk van voorbereiding in het a.s. voorjaar vermoedelijk nog niet kunnen gehouden worden. De samenwer king met het bestuur der Gemeente en met dat van Bloembollencultuur is voortref felijk. Er wordt hard gewerkt aan een Gids voor Hillegom, die in 4 talen zal ver schijnen en die mede propaganda inhoudt voor onze producten. Over vele cliohé's krijgt het bestuur welwillende beschikking. Een circulaire om begunstigers en leden wordt ten spoedigste verspreid. Het be stuur der afd. dat mede krachtig ge steund wordt door de Directie der Alg. Ver. voor V. V., zetel Den Haag doet thans een beroep op de burgerij om haar medewerking te erlangen. Het lidmaat schap vraagt, geen groot finantieel offer. Laat vooral de middenstand in zijn eigen belang de vereeniging krachtig steunen; zij verdient zulks. N00RDWIJK. Gevonden voorwerpen. Bruine porte- monnaie met inhoud, rugzak waarin por te rn on naie en trommeltje bramen, grijsgroene ceintuur, bruine portemonnaie met inhoud, rozenkrans, blauwe portemonnaie met wit te streep met inhoud, rijwielbelastingmerk waarin een gat, groene vulpenhouder, groe ne badschoen, rijwielbelastingmerk in étui en zwarte langharige keeshond. Inlichtin gen over bovenstaande voorwerpen uitslui tend des Woensdags en des Zaterdags van 12 tot 1 uur n.m. ten Politiebureele te Noordwijik-Binnen. Burgerwacht Door den Burgemeester is benoemd tot commandant van de bur gerwacht de heer P. Wassenaar, Inspecteur van Politie. Bouwvergunning. Naar wij vernemen is door den heer J. Warmenhoven aan de Kroon vernietiging gevraagd van het raadsbesluit, waarbij het beroep van War menhoven is afgewezen tegen afwijzende beschikking van Burgemeester en Wethou ders op zijn verzoek om een bouwvergun ning voor het bouwen van een bollenschuur met woonhuis aan den Binnenweg. TER-AAR. Voetbal. Onder begunstiging van het mooie weer en aanwezigheid van een tal rijk publiek speelde Adolf Kolping 1 een vriendschappelijke wedstrijd tegen Fore- holte van Voorhout. Beide partijen waren tegen elkaar opgewassen; daardoor ont stond er een spannend partijtje voetbal en zeer rijk aan doelpunten, die bijna beurte lings gescoord werden. Uitslag was 55. Waarmede vooral Voorhout tevreden mag zijn, want 3 minuten voor het eind stond Kolping nog voor. Na deze wedstrijd speele Foreholte 2 te gen Noorden Oorspronkelijk zou Kolping 2 er tegen moet spelen, maar er was een klein abuis ontstaan in de aanschrijvings- biljetten. Noorden liet zich weer eens van de beste zijde zien en won met 30. WASSENAAR. Ongeluk bij voetbalwedstrijd. Bij een voetbalwedstrijd op een terrein aan den Buurtweg, bekwam de speler P. uit den Haag een enkelbreuk aan het rechterbeen. Na 9palkinig is hij per ziekenauto van den heer Goemans overgebracht naar het Zie kenhuis aan den Zuidwal te 's Grave'n- hage. Aanrijding. Bij een aanrijding op den Rijksstraatweg tusschen de auto van den heer F. uit den Haag en den motorrijder G. uit Rotterdam, bekwam laatstgenoemde verschillende snijwonden en een hersen schudding. Nadat dr. Baart de la Faille de eerste hulp had verleend, is G. per ziekenauto van den heer Goeman» overge bracht naar de woning van een vriend te Voorburg. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Tot tijdelijk assistent ter gemeente-secretarie alhier werd benoemd de heer Chr. v. d. Spelt, alhier. De commissie voor jeugdige werkloozerv B. en W. hebben drie deskundigen aan gezocht voor een commissie belast met het toezicht en financiering van de op te rich ten ontwikkelingscursus voor jeugdige werkloozen. Deze commissie bestaat uit de heeren W. van Diest, J. A. Tolk en Ir. D. J. Waardenburg. Aan de drie plaatse lijke besturenbonden hebben B. en W. ver zocht elk een lid aan te wijzen om in voorkomende gevallen te vergaderen en om deze commissie in het algemeen te die nen van advies. Bij het bestuur van den. Alphenschen Besturenbond heerscht ern stige ontstemming over deze handelwijze van B. en W., daar men verwacht had, dat de commissie in overleg zou zijn samen gesteld met de vakorganisaties en dat daarin vertegenwoordigers van deze or ga- nisaties zitting zouden hebben. De Alphen- sche besturenbond hierover vergadert, heeft beslist en gisteren aan B. en W. schriftelijk medegedeeld, dat zij om deze redenen weigeren een lid als door B. en W. bedoeld, aan te wijzen. BODEGRAVEN. Verdronken. Het 3-jarig zoontje van den heer Wijn stra te Nieuwerbrug, raakte in een onbe waakt oogenblik te water en werd daar levenloos opgehaald. Dr. v. B., die juist ter plaatse was, kon slechts den dood constat eeren. BOSKOOP. Gevonden voorwerpen. l pr. oliepij- pen, 1 dito mantel, 1 dames handschoen, 1 jongenspet, 1 idem. Inlichtingen politie bureau 's Zaterdags tusschen 23 uur. Geboren Anthonius Jacobus, zoon van J. M. v. Hevelingen en M. J. v. d. Berg Klazina Johanna, dochter van P. J. van Klaveren en C. Heijkoop Johan Willem, zoon van G. Rietkerk en J. Pas- schier Dirk, zoon van P. Griffioen en A. Stam. Getrouwd: J. Wassenaar 27 jaar en H. C. Nieuwerf 21 jaar. Z0ETERW0UDE (H.-R.. Pater Vlasveld. Zondag heeft de wel eerw. Pater P. Vlasveld, missionaris van het H. Hart, afscheid genomen van onze parochie. Heden vertrekt zijn eerw. naar het klooster te Driehuis en op 29 Sept. hoopt hij naar de Missie der Filippijnen te vertrekken. Onder de H. Missen sprak Pater Vlas- UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Woensdag 7 September. Huizen, 296 M. Uitsluitend N.C.R.V.-Uitzending. Groningsche Radio-dag. 8.00 Morgenwijding uit Haren. 8.30 Orgelspel Joh. B. Meurs. 9.15 Leger des Heilsmuziekcorps (Gro ningen II) o.l.v. D. v. d. Zee. 10.15 Causerie. 10.45 Chr. Muziekvereen. „Wilhelmina" (Zuidhorn) o.l.v. R. Sennema. 12.15 Concert. IR. J. Prnmmel, zang; C. Jinker, viool; C. v. d. Tuuk, cello; H. Poel man, harmonium; Mej. A. Frielink, piano en Chr. Mondorgelclub „Vios" o.l.v. F. La- ning. 2.00 Kinderzangkoor o.l.v. L. Huizinga. M.m.v. E. F. Gamphoff, piano; J. Hoekze- ma, harmonium; J. de Jong, slagwerk. 3.00 H. HeidingaDe Groninger Flora. 3.30 Causerie door M. Duisterwinkel. 4.00 Ev. Luth. Gem. Koor ,,De Lofstem", o.l.v. E. E. v. d. Glas en declamatie. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Vervolg zang en declamatie. 7.00 K. Lantermans: De Groninger Veen koloniën. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00—11.00 Concert. Chr. Gem. Zangver. eeniging „Euphonia'' en Meisjeskoor „Klein Euphonia", o.l.v. J. Sennema. Chr. Mannen koor „Laus Deo" o.l.v. L. Huizinga, Chr. Muziekvereen „Oranje", o.l.v. J. Zuidema. ca. 9.50 Vas Dias. 11.0011.30 Gramofoonplaten. Hilversum 1875 M. VARA-uitz. 1.00 VPRO. 11 00 en 6.30 RVU. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Trio Loe Cohen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor de Arbeiders in de Continu bedrijven: Trio L. Cohen en R. Numan (voordracht). 12.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 12.45 Voordra-cht door R. Numan. 1.00 Orgelspel Joh. Jong. 1.15 Gramofoonplaten. I.20 VARA-orkest (vervolg) 2.00 Pauze. 2.15 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 3.00 Voor de kinderen. 6.00 Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 RVU. Dr. J. v. Dillen: Hoe Amster dam een Wereldstad werd. 7.00 Toespraak A. Hoogland. 7.15 Orgelspel Joh. Jong. 7 45. „Het opgezette hondje", blijspel van H. Wouters (Groot Volkstooneel) 8.15 „Die Blume von Hawaii'', operette van Griinwald-Löhner Beda Földes. Muziek van Paul Abraham. (Uit Theater Carré, Amsterdam). In de pauze: Wakker en Tro- penduit. Vaz Dias. II.3012.00 Gramofoonplaten. Dave n try 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. veld hartelijke woorden van dank, voor al nog voor de zoo luisterrijke intocht na zijn H. Priesterwijding het vorig jaar. Spr. dankte God voor de rijke zegeningen en genade welke hij had mogen ontvan gen, maar vooral voor de vervulling van zijn ideaal, het vertrek naar de Missie. Zijn eerw. verzoekt de zoo noodige hulp voor de Missie door het gebed en ook een kleiné bijdrage om de zware zorgen van het Missiewerk eenigszins te verlichten. De daarna gehouden oollecte bracht op 172.een som die de verwachtingen van den Pater verre overtrof. Zijn eerw. was zeer erkentelijk voor deze milde vrij gevigheid, en verzocht ons te willen berich ten, dat hij met dankbare herinneringen aan de Parochie naar het verre Oosten gaat vertrekken, waar hij de parochianen niet zal vergeten in zijne gebeden. 1.05 Gramofoonplaten. I.502.50 Jack Martin's orkest. 3.10 Verslag van de St. Leger paarden rennen. 3.50 Sted. Orkest Bournemouth o.l.v. Sir D. Godfrey m.m,v. O. Lampe( viool). Oa. Vioolconcert. Wieniawski en Symphonie „Landliche Hochzeit", Goldmark. 5.05 Orgelspel N. Milne. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's Strijktrio no. 3 in D op. 9. 7.10 en 7.30. Lezingen. 8.20 Baoh-concert uit de Queen's HalL BBC-orkest en solisten (O.a. Maria Basili- des) o.Lv. Henry Wood. O.a. 1ste Branden- burgsche concert in F. 10.00 Berichten. 10.20 BBC-orkest m.m.v. 'EJ. Newell (bari ton) ol..v. S. Robinson. O.a. Ouv. „La prin- cesse jaune", St. Saëns. II.2012.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05, 12.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 9.05 Concert door het Omroeporkest. Walsen, Schumann en valse romantique, Debussy. Kalundborg 1153 M. 12.202.20 Concert uit rest. „Wivex". 3.205.20 Concert o.l.v. Gründalh. 5.20 Gramofoonplaten. 8.20 Kamermuziek. 0.a 10de Strijkkwar tet F Gr t., Mozart. 9.202.20 Dansmuziek v. d. jeugd door diverse orkesten. Langen berg 473 M. 7.258.20 Concert uit Bad Oeynhausen. 11.35 Gramofoonplaten. 12.20 Concert o.l.v. Wolf, 1.202.40 Concert o.l.v. Eysoldt. 5.206.35 Concert (orgel-cello-piano). 8.20 Operette-concert (gramofoonplaten). 9.20 „Meister Oelze'', drama van J. Schlaf 10.4012.00 Dansmuziek o.l.v. Eysoldt. Rome 441 M. 9.05 Mascagni-avond. L. „Silvano" in twee acten II. „Cavalleria rusticana", in 1 acte. 10.15 Sluiting. Brussel 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Concert o.l.v. Meulemans. 6.20 en 6*.50 Gramofoonplaten. 8.20 dito. 8.35 „Clavigo", drama van Goethe. 10.05 Gramofoonplaten. 10.30 Max Alexys' orkest. 338 M.12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Triqconcert. 8.20 Concert m.m.v. solisten o.l.v. Meule mans. 10.30 Max Alexys' orkest. Z e e s e n 1635 M. 8.20 Blaasconcert o.l.v. Hans Teichmann. 9.20 Zie Langenberg. 10.35 Berichten en hierna tot 12.20 Popu lair concert uit Leipzig o.l.v. Th. Blumer. ZEVENHOVEN. Voetbal. Zondag ging het 2e elftal van Z. V. V. op bezoek te Aarlanderveen, om een vriendschappelijke wedstrijd te spelen tegen het Aarlanderveensohe 2de elftal, dat was gecostumeerd. Voor de rust wist Z. V. V. 2 doelpunt en te ma ken, tegen het einde wist Aarlanderveen ook nog een treffer te maken, zoodat bij 't einde de stand 21 was. Het eerste elftal van Z. V. V. zou op eigen terrein spelen tegen Uithoorn, maar ter elfder ure kwam bericht van ver hindering binnen, zoodat de jongens rust konden houden. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR ROMAN VAN EDGAR JEPSON. Vertaald door F. van Velsen. (Nadruk verboden). 11) Ik gaif hem op al zijn vragen antwoord met een argeloosheid die hem niet kon mis leiden, doch ik zorgde er voor niets meer te zeggen, dan ik noodig oordeelde. Men schenkt rentenierende dictators van Zuid- Amerikaansche republieken nu eenmaal niet het volle vertrouwen. Ik bemerkte wel dat hij met mij iets anders op het oog bad dan een eenvoudige vriendschap te sluiten. Dat prikkelde mijn nieuwsgierig heid nog meer. Waarom zou hij mijn gezel schap zoeken? Waarvoor zou hij mijn hulp willen hebben? Dat waren vragen, die ik mij voortdurend stelde. Om iets meer uit hem los te krijgen liet ik doorschemeren, dat ik weliswaar voor geen geld ter wereld mijn eerlijkheid en rechtschapenheid zou prijs geven, maar dat ik toch spirit genoeg bezat om de aan gename zijde van een avontuur te kunnen waardeeren. En om zijn vertrouwen te wekken zei ik hem, dat een avontuur een welkome afwis seling zou zijn in het eentonige alledaag- »che leven. Ik kreeg den indruk, dat hij over onze conversatie heel tevreden was. •Nog verschillende malen dineerden wij lamen. Ik waakte er zorgvuldig voor dat Ik hem geen diner schuldig bleef, want ik lacht er niet aan om mij ook maar in 't Hinst aan hem te verplichten. Onze verhouding werd allengs vertrou welijker en hoe meer ik omtrent zijn merk waardig leven vernam, hoe grooter mijn nieuwsgierigheid en mijn belangstelling voor hem werd. Toen hij ten slotte meende voldoende omtrent mijn antecedenten en mijn gevoelens te weten, stortte hij op een zeker oogenblik zijn hart voor mij uit. „Zeg. Hulston", zei hij, toen wij na een goed diner een havanna hadden opgesto ken, „ik ben uit beginsel zeer kieskeurig met vrienden, maar tegenover jou maak ik een uitzondering, dat heb ik wel bemerkt. Er zijn menschen die gelooven, dat zulke mannen wispelturig en onstandvastig zijn, maar ik beweer daartegenover, dat juist het tegendeel waar is. Ik twijfel er niet aan of jij zult niet zoo dwaas zijn, om, als je eenmaal je eerewoord gegeven hebt, 't weer in te trekken." „Natuurlijk, natuurlijk", beaamde ik vol gespannen aandacht voor hetgeen volgen zou. „Ja, dat wist ik wel", zei hij langzaam en zweeg weer eenigen tijd. Toen hervatte hij weer, elk woord wikkend en wegend: „Luister eens Ik wil je een voorstel doen, maar alvorens dat voor je uiteen te zetten eisch ik, dat je me op je eerewoord belooft nooit of nimmer een woord over dat ge heim want het betreft een geheim te spreken." Ik voelde mij even in een moeilijk par ket. Maar ik had geen groote keuze. Zou ik mijn eerewoord geven, dan was ik ver plicht om het plan van een of andere mis daad geheim te houden, wat zeker tegen mijn rechtvaardigheidsgevoel zou strijden, maar anderzijds zou hij, als ik mijn eere woord niet gaf, mij ook niets mededeelen en dat was misschien nog gevaarlijker. Ik antwoordde daarom: „Goed, ik geef u mijn eerewoord, ik zal uw voorstel absoluut ge heim houden." „Welnu," vervolgde hij, „zooals ik reeds zei, begrijp ik dat je geen dwaas bent. Je was handelaar in juweelen in de Oost. Ik zelf ben dat ook geweest, zij het dan ook in een meer vulkanisch land, en ik weet er daarom alles van. In negen van de tien ge vallen betaalt men met lood en staal, niet waar Hij hield even op en keek de hel verlich te kamer rond alsof hij naar woorden zocht om zijn voorstel zoo kort en duidelijk mo gelijk te formuleeren. Ik zag zijn aarzelen en begreep onmiddellijk, dat zijn voorstel in verband stond met een of andere schelme rij en dat hij het daarom een aantrekke- lijken vorm wilde geven om het beter en minder ernstig te doen schijnen dan het werkelijk was. Ik begreep, dat hij eenige aanmoediging noodig had en zei daarom voorzichtig: „Er zullen waarschijnlijk veel achtenswaardige menschen zijn, die de wij ze, waarop ik juweelen verzamel, zullen af keuren. Misschien zijn er wel, die beweren, dat ik van gestolen goed leef, al is daar dan ook niets van waar". Ik begreep, dat ik balanceerde langs het randje van de eer lijkheid, maar ik was te zeer ten prooi aan mijn nieuwsgierigheid, dan dat ik niet alles zou geprobeerd hebben, om, wat hij te ver tellen had, te willen vernemen. „Ja", zei hij, merkbaar opgelucht, „het zou mij niet verbazen als er zijn, die van mijn geld hetzelfde zeiden en toch heb ik het onder moeilijker en zwaarder omstan digheden en ten koste van ontzettende moeite en zelfs van mijn bloed ik zou meer dan een week noodig hebben om daar alles van te vertellen verdiend. Als er ooit op moeilijke wijze geld is verdiend, dan is 't het mijne. Maar ongetwijfeld zijn er, die onze zaken onder de loupe nemen en him oogen vast sluiten voor hun eigen zwendelarij. Werkelijk, de wereld is diep bedorven, Hulston, maar wij moeten het er nu eenmaal mee doen, daar valt niets aan te veranderen." Hij keek mij eens aam. „Ja," antwoordde ik, dat moeten wij in derdaad". „Maar luisterWat ik je nu ga voorstel len is hetzelfde als het verzamelen van ju weelen. Heb je wel eens gehoord van de „regalia" van de prinsen van San Stefano Mijn opgewekheid daalde tot diep on der nul. Wat een teleurstelingIk had me voorgesteld, dat hij een plan had uitge werkt, om zichzelf to dictator van Frank rijk bijvoorbeeld, op te werken en dat hij daarbij mijn hulp zou noodig hebben om, onder andere, de weerspannige generaals die geweigerd zouden hebben zijn partij te kiezen, voor de zaak te winnen. Daarom zei ik, eenigszins terneergeslagen: „Ja, daar heb ik wel eens van gehoord, ze moet erg mooi zijn. Maar meer weet ik er ook niet van." „O, dan moet je het boek van Streeter: „De Kroonjuweelen van Europa" eens lezen daar zul je van watertanden. Door dat boek werd mijn aandacht op die kroonju weelen gevestigd en ik heb ook opgemerkt dat er niemand is, die dergelijke dingen verzamelt of ook maar tracht te verzame len. Er is wel een zekere kolonel Blood ge weest die het probeerde, maar hij gaf 't al gauw op. Ik ben zelf ook kolonel geweest, maar dat doet nu niets ter zake. Ik heb in mijn hoofd gezet om de kroon van San Ste fano tetenou ja, te „verzamelen" en ik geloof, dat ik nu zoover met mijn plan gevorderd ben, dat ik tot de uitvoe ring zal kunnen overgaan." Hij wachtte even om mij gelegenheid te geven met dat plan vertrouwd te raken. Nu hij alles verteld had, was zijn timiditeit verdwenen en keek hij mij aan alsof hij een betuiging van hulde verwachtte. Ik had echter tijd noodig om de zaak tot mij te la ten doordringen. Omdat ik feitelijk nog te weinig wist van zijn bedoelingen en daar omtrent nog geen oordeel kon vormen, zei ik, eenigszins weifelend„En „Welnu, zooals ik reeds zei, heb ik een plan ontworpen. Maar ik moet een assis tent hebben, een assistent die vóór all»* gentleman is, op en top een gentleman, jlk heb daarom jou gekozen en mijn vertrou wen gegeven. Niet alleen omdat j'e sterk en krachtig bent en matig in je eten en drin ken, maar, ik heb dat zorgvuldig nagegaan, je hebt de juiste manier om over zaken te spreken en alles te doen wat in deze kwes tie noodig zal zijn. De andere leden van onze club zijn heel beste kerels maar ehze zijn toch uit ander hout gesne den. Het gaat hier niet om ruw geweld, het is een kwestie van handigheid en list. Ik heb een assistent noodig, die in staat is om zich aan het hof te bewegen, begrijp je? Voel je er iets voor om in deze zaak met mij samen te werken en mij be hulpzaam te zijn?" Ik voelde mij in een zeer moeilijke situa tie, en begreep, dat hier iets van groot be lang op het spel stond. Weigerde ik mijn medewerking, dan zou Cumberland te eeni- ger tijd zijn plan toch uitvoeren en zou ik hoegenaamd geen invloed op zijn daden kunnen uitoefenen. Mijn eenmaal gegeven woord om het geheim niet te schenden, wilde ik onder geen beding breken, dat zou ik heel ongentlemanlike hebben gevonden. Wat bleef mij dan feitelijk anders over, dan zijn voorstel te aanvaarden, de schijn aan te nemen, dat ik hem in alles behulp zaam zou zijn?

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8