DINSDAG 6 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 Sept. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bildfcï Hoogste barometerst.: 764.3 te Münehen. Laagste barometerst.: 745.8 te Vardö. Verwachting tot den avond van 7 Sept.: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt, met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk eenige regen, weinig ver andering in tempe ratuur De depressie bij Schotland heeft zich Oostwaarts uitgebreid maar kreeg ver sterking uit het Westen, terwijl de rug van hooge drukking op den Oceaan weinig van plaats veranderde, zoodat voorloopig nog geen vast weer te wachten is. De hoo ge drukking uit Midden-Europa is Oost waarts weggetrokken, de depressie over Scandinavië is sterk afgenomen, zoodat al leen de depressie bij Schotland in onze omgeving het weer beheerscht, waarbij regenbuien met korte opklaringen zullen afwisselen. De Britsche eilanden en West- Frankrijk hadden reeds overal lichte tot matige regen, Schotland zware regen, in Noorwegen neemt de regen af, in Frankrijk is de temperatuur in het Westen weer bo ven normaal, in het Zuiden er onder. Duitschland heeft grootendeels droog weer met zware bewolking en bijna'normale tem peratuur. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 20.1 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 8.08 uur tot Woensdagmorgen 5.48 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminr., Hooge Rijndijk hedenmorgen 7 uur 19, 12 uur 19.5 en 3 uur 19.5 gr. C. Zweminr. „De Zijl", hedenmorgen 7 uur 18, 12 uur 18.5 en 3 uur 18.5 gr. C. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Woensdag 7 September voorm. 7.55 uur en nam. 8.20 uur. en Vlaardingen aan boord te zijn gegaan en dat hem onmiddellijk gefrappeerd had de groote rust die er op het schip heersch- te. Op het dek was niemand te zien en uit niets kreeg hij den indruk dat hier een be manning aan boord was, die op een gege ven moment „het bijltje" erbij neer had ge legd. Een wandeling over het schip schonk hem al heel spoedig de overtuiging, dat hier van muiterij van de equipage niet ge sproken kon worden. Hij verklaarde verder een gesprek te heb ben gehad met kapitein Duiken en inzage te hebben gehad van het scheepsjournal, doch hij wenschte zich omtrent het een en ander niet uit te laten. Er was aanleiding voor hem geweest tot arrestatie over te gaan van den 27-jarigen stoker L. R., als verdacht van muiterij. Op onze vraag óf deze arrestatie had plaats gehad op verzoek van den gezagvoerder, zeide de heer Van Binsbergen het ant woord te moeten schuldig blijven. Hij kon niets anders zeggen dan dat de stoker ver moedelijk een bedreiging geuit heeft tegen over den kapitein en dat de justitie verder zal hebben uit te maken of er tegen den man een vervolging zal worden ingesteld. Verder deelde de chef van de rivierpoli tie ons mede dat er negen vreemdelingen zijn aangehouden en wel zeven Duitschers, één Pool en één Bulgaar. Deze leden van de bemanning hebben zich solidair verklaard met de dienstweige raars en daar het den heer Van Binsbergen ongewenscht voorkwam, dat vreemdelingen aan boort? van Nederlandsche schepen de wet overtreden, heeft hij hen gearresteerd. Of zij ter beschikking van de Vreemde lingendienst zullen gesteld worden met ge volg, dat zij over de grens gezet worden, óf dat men tegen hen geen verdere maat regelen zal nemen en zij dus weer op vrije voeten zullen worden gesteld, is ook een kwestie welke de justitie te behandelen zal krijgen. Eveneens zal de justitie hebben uit te maken, of er tegen de Nederlandsche leden van de bemanning een vervolging zal wor den ingesteld. De taak van de politie is geweest, rap port op te maken van de gebeurtenissen welke zich aan boord hebben afgespeeld en van die bevindingen verslag uit te bren gen aan de justitie- die dan uiteindelijk heeft te beslissen of de bemanning zich aan eenig vergrijp heeft schuldig ge maakt. Van andere zijde vernemen wij nog, dat zich onder de gearresteerde schepelingen de Duitscher Demuth bevond, een vroegere kok van het s s. „Indrapoera" van den Rot- terdamschen Lloyd. Deze heeft zich destijdö buitengewoon verdienstelijk gemaakt bij het overbrengen van exotische visschen voor de Rotter- damsche Diergaarde. Ook heeft hij in opdracht van de Ne derlandsche Heide Maatschappij forellen mee naar Indië genomen om te trachten, deze visschen te laten acclamatiseeren. ken, wanneerhet schip niet naar Rotter dam zou varen. Voor zoover de leden van de bemanning nog niet in staking waren, verklaarden zij, dat zij aan het werk zouden blijven, mits zij niet gedwongen werden het werk der stakers over te nemen. Maandagochtend heeft ook een groot gedeelte van het civiele personeel het werk neergelegd. De koks waren evenwel aan het werk gebleven I Ten slotte werden de opvarenden in clubjes van zes man nogmaals voor - den gezagvoerder geleid. Maar weer gaven zij volgens onzen zegsman met gebalde vuisten te kennen, dat zij alleen aan het werk zouden gaan, wanneer het schip naar Rotterdam zou gaan. De kapitein heeft daarop overleg ge pleegd met de directie van de Holland- Amerika Lijn te Rotterdam en heeft voor gesteld het stoomschip -naar Rotterdam te doen terugkeeren. Van ander zijde vernemen wij, dat het besluit van de Directie om het schip te doen terugkeeren, mede is beinvloed door het feit, dat men in Southampton moeilijk heden verwachtte met het verkrijgen van bunkerkolen. Wij vernemen voorts dat kapitein Dul- kaen aan de rivierpolitie een lijst heeft verstrekt van alle namen van de leden der bemanning, die in staking zijn geweest. Een stoker zou aan boord gearresteerd zijn, omdat hij den kapitein zou hebben toegevoegd: „Bergen en dalen ontmoeten elkander niet, maar menschen wel. Ont houdt u dit goed." Volgens mededeeling van andere opva renden heeft deze stoker hiermede bedoeld dat hij den gezagvoerder straks wel voor het gerecht zal ontmoeten. Toen een groot deel van de bemanning op den hoek van de Wilhelminakade en den Parallelweg was gekomen, bracht de daar wachtende menigte haar een groote ovatie. Te kwart over zes werd de afzetting van de terreinen der Holland Amerika Lijn door de politie vrijgegeven. De mariniers, die na een boord ontbeten te hebben, in- tusschen ook ontscheept waren, vertrok ken in een autobus. Onderhoud met den Hoofdin specteur van Politie, E. van Binsbergen. Een stoker als verdacht van muiterij gearresteerd, negen vreemdelingen aangehouden. Vanochtend hebben wij e«n onderhoud gehad met den Hoofdinspecteur van Politie den heer E. van Binsbergen, die vannacht met eenige rechercheurs per politieboot IJ het stoomschip „Rotterdam"' tegemoet is gevaren. Hij deelde ons mede tusschen Schiedam STADSNIEUWS nis, in tabak, Leeuwarden. Tenslotte heeft de E.L.I.O. nog een stand, waar alle ge strekt, terwijl het podium gereserveerd is wenschte inlichtingen kunnen worden ver voor de fa. van Nelle 'uit Rotterdam, die aldaar een gratis bheeschenkerij heeft inge richt. Gedurende de beurs zal een strijkje onder leiding van den heer van Well voor muzikale afwisseling zorg dragen. De opening. i te 1 uur heeft de officieele opening van de beurs plaats gehad. De voorz. van de E.L.I.O., de heer J. J. Laman, sprak, toen de deelnemer® en ge- noodigden in de receptiezaal der Gehoor zaal waren bijeengekomen, een welkomst woord, waarin hij om. zeide, verheugd te zijn, dat zooveien van uiteenloopenden werkkring gevolg hadden gegeven aan do uitnoodiging. Spr. zette nog eens in het kort het doel der beweging uiteen: het beste tegen den laagsten prijs. Spr. dankte den heer G. Molkenboer, voorzitter van afd. Kleinbedrijf der K. v. K., dat hij deze beurs wilde .openen. Verder heette spr. welkom de heer mr. Knibbe, secretaris der K. v. K., de besturen van Febowico en het Sperwerverbond, af gevaardigden van zustervereenigingen, standhouders enz. (De heer T. S. Goslinga versoheen later op de bijeenkomst). De heer G. Molkenboer zeide, dat de ope ning van deze beurs voor de afd. Klem- bedrijf der K. v. K. van groote beteekénis was, vooral na het uitgebrachte rapport der Kruideniers vereenigingen. Evenwel, aan rapporten heeft de middenstand niets, men moet daden stellen, doch uit het rap port is tevens de belangstelling van regee- ringszijde gebleken. Spr. weidt dan uit over de organisatie van inkoop en vérkoop, ten opzichte waar van deze organisatie haar tijd heeft begre pen. Door gezamenlijke actie in alle opzichten kunnen de leden van het Sperwerverbond tegen den grooten stroom van het groot fabrikaat het hoofd bieden. Zich wendend tot den voorzitter zeide spr., dat de Leidsohe afdeeling getoond heeft wat zij kan en spr. hoopt, dat het publiek dit moge waardeeren en begrijpen, temeer wijl de winkelier aan zijn zaak ook zijn eigen persoonlijkheid geeft, wat niet het geval is met een coöperatie. Spr. eindig de tenslotte met de beste wenschen namen® de Kamer en verklaarde hiermede de beurs SPERWERBEURS 1932. In dc Stadsgehoorzaal georganiseerd. In de Stadsgehoorzaal wordt vanaf he den tot en met Donderdagavond een Sper- werbeurs gehouden, georganiseerd door de Kruideniersvereeniging E.L.I.C. hier ter stede. De Eerste Leidsche Inkoop Combinatie is aangesloten bij het Nederlandsche Sper- wersverbond, waarvan het hoofdkantoor is gevestigd: Mathenesserdijk te Rotterdam. Deze bond is op zijn beurt weer aangeslo ten bij de Federatie van Winkeliers in Ko loniale Waren, kortweg genoemd Febowiko. Deze Kruideniers^ tevens Sperwerbeurs heeft tot doel de Sperwer-artikelen meer bekendheid te geven en het publiek meer bekend te maken met den gezamenlijken inkoop. Het behoeft geen betoog, aldus schrijft de heer P. Ph. van den Broek, secretaris van de ELIC, in het voorwoord van het Sperwer-programma, dat aan de oprichting en organisatie van deze beurs groote moei lijkheden en bezwaren zijn te overwinnen geweest. Dank zij evenwel de zeer welwil lende medewerking van het Ned. Sperwer- verbond, hebben wij wel niet alle, maar toch vele leveranciers der Sperwerartikelen kunnen bewegen een stand op deze beurs in te nemen. Is het noodig het doel van deze te hou den beurs nog uiteen te zetten? Eigenlijk toch niet. Immers, iedere inkoopvereeni- ging, aangesloten bij ons prachtig werkend Sperwerverbond, weet, dat het in dezen crisistijd, een tijd, waarin alles zoowel maatschappelijk als economisch overhoop ligt, noodig, ja, zeer noodig is, als één man pal te staan en ons te verzetten tegen al wat ons bedreigt in ons redelijk bestaan. De Stadsgehoorzaal is dus gedurende enkele dagen in e>en beurs veranderd, die voor de huismoeders zeer zeker een bezoek waard is. Zij is heden, morgen en Donderdag geopend van 25 en van 711 uur. Op deze beurs neemt het Sperwerver bond zelf met een viertal stands een voor name plaats in. Het zijn twee algemeene stands, een bier- en een busgroenten-stand. Verdere exposanten zijn: Phoenix Bier brouwerij Amersfoort, fa. G. Kuperus Lei den, in wijnen, likeuren en limonades, fa. P. W. Lettinga, koffie- en theehandel, Haarlem, fa. Jo. Kapteijn, fabrikant van de Sperwer-custardpudding, N.V. Zeepfa briek „de Klok" te Haerde, Biscuitfabriek „Victoria" te Dordrecht, N.V. v/h. Gebrs. I Dercksen, Koek- en suikerwerken te Gouda, i The Quaker Oats Company, havermout, te i Rotterdam, The Altenco Company, Sper wer-pudding en -griesmeel, te Amsterdam, fa. P. CoTba, koek- en banketbakkerij te Leiden, fa. v. d. Heuvel, in wijnen, te Rot terdam, N.V. Exportpapierwarenfabriek te Nijmegen, fa. Tieleman en Dros, conserven, te Leiden. N.V. Zeeppoeder fabriek „Excel sior" te Wouw, fa. G. Smolders en Zn. te Gilze, Nationaal Kasregister, fa. J. Taco Vereeniging van Mathesianen. De Leidsche Vereeniging van Mathe sianen viert binnenkort haar 15-jarig be staan. Ter gelegenheid van dit lustrum wordt een receptie gehouden in hotel-cafó-restau- rant „Den Burcht" op Donderdag 22 Sept. van 4 tot 6 uur, waarbij tevens zal plaats hebben de installatie van een eerelid. üp 24 September zal een groote feestelijke herdenking plaats vinden in de groote Stadsgehoorzaal, met opvoering van de V. V. M.-revue „Dat bestaat niet" in 2 bedrij ven, 33 tafereelen, waaraan ongeveer 80 personen hun medewerking zullen verlee- nen. Deze revue zal worden opgevoerd door leden van het V. V. M.-tooneel met mede werking van het welbekende V. V. M.-ox- kest. De feestviering wordt besloten met een gezellig sameqzijn. Nadat een kleine verversching was aan geboden, sprak de voorzitter van de Febo wico, de heer J. G. Balder uit Amsterdam. Deze bracht den heer Molkenboer zijn com pliment voor de wijze waarop hij blijk heeft gegeven den stand van zaken in de krui denierswereld te kennen en te begrijpen. De strijd, die de winkeliers in dit be drijf thans voeren, is een aangename strijd, aldus spr. Dit mag in dezen crisis-tijd vreemd sohijnen en toch is het zoo. Dat komt voornamelijk doordat gezamenlijk, buiten alle politiek om, gewerkt wordt aan de belangen der leden. Spr. eindigt met de verzekering, dat de E.L.I.O. te Leiden een goede toekomst te gemoet gaat, indien zij luistert naar den heer Molkenboer. Vervolgens sprak nog de heer L. Kool, directeur van het Nederlandsch Sperwer verbond, die de beste wenschen voor het slagen der beur? uitsprak. Hij hoopte, dat zij door duizenden zal bezocht worden, maar dat zij allen ook begrijpen wat het Verbond beoogt en wat het brengt. Spr. hoopt, dat later met genoegen op deze beurs mag worden teruggezien en dat de burgerij het streven moge steunen. De heer T. S. Goslinga, wethouder van financiën en de bedrijven, voelde zich hier temidden van z'n klanten. Immers de hui dige crisis wordt wel eens genoemd de cri sis der rijken, zoodat er van hen niet veel meer te verwachten is. Een andere catego rie is die der arbeiders, waarvan velen werkloos zijn en waarvan overigens niet veel kan gevraagd worden. Dus komen we aan de middenstand en het mag, ondanks alles, getuigd worden, dat de middenstand in Leiden er moge wezen. Spr. stelt veej belang in den middenstand en zijn bloei gaat hem zeer ter harte. En al mogen dan de maatregelen, die somtijd® genomen worden eens hard schijnen, de bedoeling ervan is toch niet tegen den middenstand. Wanneer er tenslotte sprake is van eeni ge opleving dan hoopt spr, dat deze beurs er de klinkende bevestiging van moge worden. Namens de winkeliersvereniging „Insu- linde" te Amsterdam sprak ten slotte nog de heer Helmers, waarna ten slotte voor zitter Laman dank bracht voor de ge sproken woorden en geuite wenschen. Hierna werd een rondwandeling ge maakt langs de stands. Wij willen er ten slote nog de aan dacht op vestigen, dab de toegangsprijs voor deze beurs slechts tien cents be draagt en dat 50 pet. van de ontvangen entrée-geld'en ten bate komt aan het Leidsch Crisiscomité. i Prof. van Vollenhoven. Prof. v. Vollenhoven, hoogleeraar al hier, die ongeveer een half jaar geleden voor wetenschappelijke doeleinden naar Indië is vertrokken, wordt 23 Sept. hier te lande terug verwacht. Rijksvoorlichtingsdienst ten bate der Leder en Schoenindustrie. Evenals vorige jaren, zal de heer F. H. Hoek, ambtenaar van bovengenoemden Rijksvoorlichtingsdienst zitting houden tot het geven van advies en voorlichting aan schoenmakers en schocnwinkeliers in ons district. Deze zitdag zal worden gehouden op Vrijdag 16 September a.s. in hpt gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, Stationsweg 43, te Leiden, des Yoormidags van 10.30 tot 12.30 uur. Autotocht voor ouden van dagen. Maandag 12 September zal er voor de tweede maal worden uitgereden om de oudjes van Leiden een prettigen dag te bezorgen. Bij den eersten tocht kon slechts de helft der liefhebbers, die zich hadden aangemeld, worden meegenomen. Nu komt de andere helft aan do beurt. Autobezitters! 240 oude menschen wach ten al een jaar lang op dezen dag. Stelt ze niet te leur! Zonder uw welwillende medewerking kunnen wij immers niets. Wacht niet tot den laatsten dag; dit be moeilijkt de werkzaamheden van het Co mité in hooge mate. Auto's kunnen schriftelijk, mondeling of telefonisch worden opgegeven bij mevrouw C. Smitsde Wit, Rapenburg 82, Tel. 2605. Giften voor versnaperingen in natura of in geld te zenden aan mevrouw M. Juyn- bollvan Ysselsteyn, Kloksteeg 12, Giro 78364. Het Comité: Dr. M. D. Horst, mevrouw GoudsmitCohen, mej. R. Driessen, mo- vrouw Smitsde Wit, B. de Koning, mej. M. v. d. Velden, mevrouw M. Juynboll van Ysselsteyn. Uitdeeling haring en witte brood. Voor de uitdeeling van haring en witte brood op 3 October a.s hebben zich 2420 personen opgegeven (vorig jaar 2100). Dansinstituut Evert Castelien. Na een jaar van ingespannen arbeid, sinds de opening van zijn dansinstituut op de Langebrug, een jaar waarin de heer Castelein bewees, zioh van een blijvende plaats te kunnen verzekeren, heeft* hij nu vóór het begin van het nieuwe seizoen zijn instituut een algeheele restauratie doen ondergaan. De wanden zijn opnieuw bekleed met smaakvol rood en alles is opnieuw in fris- soh6 tinten geschilderd. Nieuwe licht punten van moderne vormen geven aan het geheel een stemmige bekoring. Zondagmiddag heeft de heer Castelein zijn gerestaureerde danstempel voor vrien den, leerlingen en belangstellenden her opend, en voor al die belangstellenden daarbij de nieuwste dansen en passen ge demonstreerd. Des avonds werd in den Foyer der Stads gehoorzaal een dansavond gegeven, waar bij hij met zijn partnerin wederom de monstreerde. Ook gisteravond had in zijn instituut zulk een demonstratie voor belangstellen den plaats. Evenals in het vorig seizoen zal het ook dezen winter den heer Castelein wol niet aan belangstelling ontbreken. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 987. Naamloozo Ven- nootschap Drukkerij „Laboremus" v.h. „Hermandad". Leiden, Langebrug 107. Uittr. Dir.: C. Laterveer, Leiden, d.d. 19 Aug. 1932. N.wnd. dir.: J. Schipaanboord, Leidon. 436. Firma G. H. Maat, Leiden, Hooge- woerd 5961a. Wijnkooperij. Wijz. han- delsn. in: C. C. M. Maat. Donderdag 8 September a.s. zal de Mu- ziekvereeniging „6 R.V.A.", directeur do heer M. Bolderdijk, het elfde concert ge ven van den Bond van Leidsche Hax'monie- en Fanfare-Vereenigingen. Dit concert wordt gegeven in het Plant soen (Musis Sacrum) 's avonds 8 uur pre cies. Het publiek wordt beleefd vei'zocht gedurende -het concert niet te loopen. Stoe len zijn weer, evenals bij de andere concer ten te huur tegen zeer geringen prijs. Hedenmorgen ohstreeks 5 uur is do 44- jarige autobestuurder A. D. W. uit Boskoop tegen e>en mast van de electrische geleiding gereden op den Hooge Rijndijk bij dc Rijn stroomstraat. De mast, wagon en do be stuurder werden „beschadigd". De be stuurder werd door don dokter van don E. H. D. verbonden. UIT DE OMGEVING groet. Z.E. Achtb. werd door den heer van Noord „als gastheer'' verwelkomd. Gedurende do pauze bood men verver- schingen aan en onderhield de Burgemees ter zich met directeur en bestuur van „Triumph". Het spelen van een potpouri, waarin vele vaderlaiidsche liederen voor komen, die door allen spontaan werden mee gezongen, viel bijzonder in den smaak. Bij het einde van het concert werd verzocht nog eenige marsohen te spelen en werd toe stemming gegeven tot „hossen" waaraan door jong en oud werd meegedaan. Na afloop dankte de heer v. Noord het corps en de heeren automobilisten, die be reid waren het gezelschap naar de Morsch te brengen. Spreker hoopte het corps het volgend jaar hier wederom te mogen be groeten. De auto's werden daarna opge zocht en met een flink vaartje vertrok het gezelschap naar de „Leidschebuurt" nog lang nagewuifd door de blij en dankbaar gestemde bewoners van de Morsch. Zwemvereen. „Poelmeer". Hot diplo ma als geoefend zwemmer(ster) is door de Zwemvereen. „Poelmeer" uitgereikt aan de heeren: E. Nieuwenburg, H. Blok, A. Kop- pier, A. Leget, H. Leget, J. Oudshoorn, J. H. Woutersloot, B. Kruit, J. Visch, J. P. M. Trouw, A. L. v. Ingen Schenau, F. W. N. Hugenholtz; en de dames: W. F. Splinter, A. E. Oath, M. v. d. Oord, 0. Kromhout, J. Splinter- Bijlsma, N. Verbeek-Hoope, J. Arentz- Westra van Holke, S. H. F. M. Barge, L. v. Qerrevink, T. Kennen, P. J. de Mol-den Hartog, A. A. v. Gerrovink, W. A. Krijger, A. Woestenburg, J. L. Splinter, A. Wissema en M. A. Vos (8 jaar). Arbeidsbemiddeling. Bij het agent schap der arbeidsbemiddeling in onze ge meente staan ingeschreven 53 werkzoeken den w.o. 19 bouwvakarbeiders en 16 land en tuinbouwai'beiders. Hot bureau zag gaar ne, dat zooveel mogelijk van de arbeidsbe middeling wordt gebruik gemaakt. 0EGSTGEEST. Concert aan de Morsch. Gisteravond concerteerde het R. K. Harmoniegezel schap „Triumph" onder leiding van den di recteur, den heer Jac. Kroon. Door de goede zorgen van den heer G. Koelman was daartoe op het plein voor de O.L. School een keurige verlichting aange bracht terwijl „meester" van Noord had ge zorgd, dat er een aantal bankjes waren ge plaatst waarop de meer bejaarde luisteraars "konden plaatsnemen. De jeugd, die goed was vertegenwoordigd, verkoos de tegels tot zitplaats. Tijdens het eerste gedeelte van het con cert werd de feestelijke stemming, die er heerschte nog verhoogd door do komst van Burgemeester van Gerrevink, die door de Morschenaars met luido hoera's werd be- LAATSTE BERICHTEN Rangeerder gedood. Hedenmorgen tegen half tien is op het emplucemnt te Nuth bij het smeren van een wissel dc rangeerder A. J, Schrave door een losse locomotief overreden en gedood. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. TELEGRAMMEN SPOORWEGONGELUK BIJ MARSEILLE. Verschillende zwaar gewonden. PARIJS, 6 Sept. (V. D.). Do sneltrein ParijsMarseilleVentimiglia, die gister avond om 21.40 uur uit Parijs is vertrok ken, is hedenmorgen ongeeer 10 uur nabij Marseille ontspoord. Een der wagons kwam buiten dc rails to loopen en stortte om. Het rijtuig werd geheel versplinterd. Volgens tot nog toe ontvangen berichten zouden bij liet ongeluk geen passagiers zijn gedood. Echter werden 8 reizigers door hel versplinterde hout zóó ernstig gewond, dat zij in hopeloozen toestand naar een zieken huis moesten worden vervoerd. Hot aantal licht gewonden is nog niet bekend. Het ongeluk is waarschijnlijk veroorzaakt door een breuk in de rails. Het opruimingswork is reeds in vollen gang. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 Sept. Groentenveiling. Por 100 stuks: andijvie 0.401.90, kroten -1.001.80, komkommers 1.807.40, bloemkool I 4.4010.20, bloemkool II 1.003.90, roodekool -1.507.50, savoyo- kool 5.407.00, groenekool 1.403.00, meloenen 529, pieterselie 0.500.80, prei 1.402.80, kropsalade 0.403.40, selderie 0.501.40, bleekseldcrie 19 21, wortelen 1.806.40, perziken 214; per 100 kg.: kroten 1.002.10, kroten gek. 26, snijboonen 323, stokboo- nen 319, pronkboonen 2—4, stam- boonen 28, postelein 37, spina zie 610, tomaten A 4.70, B 4.30, O 4.80, CO 1.90, uien 3.00—4.40. 6 Sept. Vette Varkens. Aangevoerd 592 stuks, waarvan 478 zwaar 2-426 cent en 114 licht 2324 cent per kg. levend gewicht. Zouters geen handel. Handel matig. BODEGRAVEN, 6 Sept. Kaas. Aange voerd 380 partijen Goudsche kaas, waar onder 377 met rijksmerk, totaal 16824 stuks wegende 151416 kg. Prijs met rijksmork lo soort 2326, 2e soort 18—21, zware tot 28. Handel matig. ROTTERDAM, 6 Sept. Vee. Aanvoer:' 198 paarden, 33 veulens, 2 ezels, 745 ma gere runderen, 1050 vette runderen, 296 vette kalveren, 507 nuchtere kalveren, 553 graskal voren, 214 schapen of lammeren, 7 varkens, 20 biggen, 10 bokken of geiton. Prijzen per half kg.: koeien 1417,5, 25 28 en 3133 cant, ossen 1718, 2425 en 29—31 cent, stieren 1417, 19—21 en 23— 25 cent, vette kalveren 25—29, 3540 en 47.550 cent, graBkalvoren 1013.5 cent; prijzen per stuk van mager vee: melk koeien 120225, stieren 70300, gras- kalveren 2035, werkpaarden 100280 slaohtpaarden 100160, hitten 60120 veulens 4070, nuchtere fokkalveren 814, nuchtere slaohtkalveren 56.50 kalfkoeien 130235, pinken f 40—85, vaarzen 90135, biggen 46, biggen per week 0.300.60.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3