RECHTZAKEN AGENDA DINSDAG 6 SEP! EMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 KATH. HANDELS- KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Afdoende regeling van de rechtspositie bepleit. Omstreeks zes honderd leden van den Ned. R K. Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assi- sië" zijn Zondagmiddag bijeengekomen op een landelijk congres, dat gehouden werd in de groote zaal van den schouwburg „Casi no" te 's-Hertogenbosch. Openingsrede Bondsvoorzitter. Om één uur opende de bondsvoorzitter, de heer A. van Hamersveld, het congres met den Chr. groet en nadat de congressis ten „Aan U o Koning der eeuwen'' hadden gezongen, memoreerde hij, dat hij op het laatste congres had gewezen op den slech ten toestand, waarin de bedienden verkeer den, een toestand, welke inmiddels nog ver slechterd is. Vooral onder de kantoorbe dienden maakt de crisis vele slachtoffers en het merkwaardigste is, dat zij vooral vallen onder hen, die dertig jaar en ouder zijn. Veelal worden deze opgevolgd door jeug dige mannelijke krachten of vrouwelijke be dienden en dan tegen loonen die te laag zijn om van te leven en te hoog om van te sterven. Met de belangen van de bedienden wordt omgesprongen het hoofdbestuur geeft zich daarvan terdege rekenschap als gold het kinderspeelgoed. Met klem be pleitte spr. aansluiting bij de organisatie. Gestreefd dient te worden naar invoering van collectieve contracten. Gehandhaafd moeten worden de wettelijke regelingen ten aanzien der winkelsluiting. Voor verbeterin gen komen de bedienden gewoonlijk niet in aanmerking zeide spr., maar als er ver slechteringen worden ingevoerd dan komen zij het eerst aan bod Na de prijzenswaardige actie van het werkliedenverbond geroemd te hebben keerde de bondsvoorzitter zich tegen het rapport-Weiter om vervolgens nader te be spreken de werkloosheid onder de bedien den, wier positie niet alleen achteruit gaat, maar die bovendien nog beconcurreerd wor den door gepensionneerden, waarbij de overheid zelfs voor gaat. Positieve arbeid is ter verbetering in dezen noodig. Aan het slot van zijn inleiding deelde de heer Van Hamersveld mede, dat de invloed van den bond stijgt; hij is thans over de 7000 leden heen. Rector Bots over „Quadrage- simo Anno". De voorzitter verleende daarna het woord aan den Zeereerw. heer J. F. A. Bots, rec tor te Amsterdam, die een rede hield over Quadragesimo Anno. Hij betoogde daarin, dat men dichter moet komen bij den inhoud van deze encycliek en 's Pausen streven. Al ler medewerking en toewijding wordt ge vraagd om een brokstuk van die idealen te verwezenlijken of althans voor te bereiden. Uitvoerig besprak de inleider de centrale gedachte van genoemde encycliek, waarin overheerschend is de verzoeningsgedachte, n 1. de nieuwe ordening der maatschappij. Die nieuwe ordening zal moeten steunen op nieüwe menschen, die de consequenties hunner beginselen aandurven. Met verbete ring der menschen moet worden gestreefd naar eene verbetering der maatschappij. Thans is de maatschappij versplinterd, een lichaam zonder organen. De nieuwe orde zal er moeten komen door de organen weer in de maatschappe lijke samenleving in te planten. Het herstel zal gebracht moeten worden door de be drijf sschappen, gelijk spr. nader in den breede aantoonde. Deze door den Paus uit gesproken gedachte zal gepopulairiseerd moeten worden. Spr. gaf nog aan dat de be- drijfsschappen zullen hebben te garandee ren de harmonie, den vrede en de welvaart van de samenleving, waarbij de Paus tevens heeft voorgehouden sociale rechtvaardig heid en sociale liefde. Het is uitgesloten, dat de maatschappij zich zal herstellen als er geen menschen van groot geloof en groote liefde komen. In dezen tijd, zoo betoogde rector Bots eindelijk, moet er worden geholpen aan uit, bouw der vakorganisatie, in welk verband hij mede wees op de beteekenis welke ge hecht moet worden aan het tot stand ko men van collectieve contracten. Rede W. Steinmetz. Na de pauze werd het woord verleend aan den heer W. Steinmetz, lid van den ge meenteraad van Amsterdam, ter bespreking van de economische positie van de bedien den, mede in verband met de huidige cri sis. De spreker merkte allereerst op, dat de positie der bedienden ver bij die van de handarbeiders achter staat. Dit is voor een deel te wijten aan het feit, dat de bedien den langen tijd buiten de organisatie ge bleven zijn. Na den indruk gelegd te hebben op de economische noodzakelijkheid van den ar beid van den bediende, waarvoor hij ook als zoodanig beloond moet worden, dat hij naar zijn staat en stand kan leven, vestigde spr. de aandacht er op, dat de bediende de eerste tientallen jaren uitgesloten is ge weest bij de bescherming van den arbeid. Thans, dertien jaar na de inwerkingtreding van de Arbeidswet-Aalberse van 1919, zijn er nog duizenden, die niet onder hare bepa lingen vallen. De heer Steinmetz betoogde dat de geheele bediendenstand mobiel ge maakt moet worden om volledige doorvoe ring van de Arbeidswet 1919 te verkrijgen. Tcrwille van hun eigen belang zijn vele bedienden vaak de vijand van den geheelen bediendenstand, verklaarde spr., die ver volgens schetste de beteekenis van de standsorganisatie in de medewerking van het herstel der Christelijke beginselen, waarvoor de massa der collega's evenwel koud is gebleven. Er is gebrek aan solidari teit, maar zij mogen niet rusten. Zij hebben mee te werken aan den ombouw der maat schappij; en als die tot stand is gekomen mogen zij er weer niet buiten blijven staan. Het ontwerp-bedrijfsradenwet bespre kend merkte spr. op, dat minister Ver schuur daarin de gelegenheid opent voor 100 pCt. om den bediendenstand volledig te negeeren. Dit kan niet worden aanvaard. Geëischt mag worden, dat de bedienden in het ontwerp worden opgenomen. De inleider protesteerde eveneens tegen het rapport-NVe'.ter, met het oog op de on eerlijke concurrentie, welke het afvloeien van personeel ten gevolge zal hebben. Te vens keerde hij zich tegen de opdracht aan een staatscommissie om te onderzoeken de mogelijkheid van het vorleenen van steun in natura aan werkloozen, welke armenzorg hij de meest platte manier van armenbedee- ling noemde. Motie. Na eenigegedachtenwisseling over de beide redevoeringen werd de volgende mo tie met algemeene stemmen aangenomen: „De Nederl. R. IC. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Francis cus van Assisië", in congres bijeen op Zon dag 4 September 1932, in Gebouw Casino te 's-Hertogenbosch, gehoord de uiteenzet ting over de beteekenis van de encycliek „Quadragesimo Anno'' voor het godsdiens tig, maatschappelijk en zedelijk leven, ook voor de groep bedienden; gehoord den on- gunstigen toestand waarin de bedienden verkeeren; stelt vast, dat, om hierin verbe tering te brengen ook de bedienden aller eerst hiervoor de lessen hebben op te vol gen neergelegd in de genoemde encycliek; dat, met alle geoorloofde middelen er naar gestreefd dient te worden een afdoende re geling van de rechtspositie te verkrijgen, waardoor de achterstand wordt ingehaald; Draagt het Bondsbestuur op: bij de werkgevers, hun organisaties en overheids- colleges pogingen in het werk te stellen tot het afsluiten van collectieve arbeids-over- eenkomsten, om als eerste stap te geraken tot een volwaardige positie in het bedrijfs leven; voorts er bij de Regeering op aan te drin gen: a. tot het verkrijgen van gelijkwaar dige erkenning van de bedienden bij de tot standkoming van de wet op de bedrijfsra- den; b. voor onmiddellijke toepassing van de Arbeidswet 1919 in het bijzonder wat be treft de regeling van den arbeidsduur en de vaststelling van den vrijen middag voor de kantoorbedienden. Noodigt alle ongeorganiseerde katholieke bedienden van Nederland uit door toetre den tot den bond, dit streven krachtig te steunen. Besluit deze motie te publiceeren in de pers, ter kennis te brengen van de Regee ring, de leden van de Eerste en Tweede Ka mer der Staten-Generaal, de besturen van de werkgeversverenigingen en verder waar zulks dienstig kan worden geacht, gaat over tot de orde van den dag". Een motie, welke de heer Fransen uit Amsterdam daarop nog indiende en welke o.m. een protest tegen het rapport-Welter inhield werd met behandeld, daar het bondsbestuur haar eerst wenschte te over wegen. Het bestuur kreeg machtiging ver der ermee te handelen naar bevind van za ken. De voorzitter van het Werkliedenver bond, de heer A. C. de Bruyn, wees er nog op, dat juist voor de bedienden de huidige crisis van ontzaglijke beteekenis is. Zij heb ben naar zijn oordeel volkomen aanspraak op deelname in de hopenlijk komende be- drijfsraiien. Verder zeide hij van meening te zijn, dat het verlangen, dat met betrekking tot het aansteken van kantoor- en winkelpersoneel de regeering het bedrijf zou sluiten, tenein de te waarborgen, dat den bedienden het brood met uit den mond wordt genomen door gepensionneerden of wachtgelders, ernstig overweging verdient. R. K. KLEERMAKERSBOND. In de voortgezette vergadering op Zon dagochtend te 10 uur werden de voorstel len der afdeelingen behandeld. Op voorstel van de afdeeling Arnhem werd besloten dat de gesalarieerde hoofd bestuurders geen nevenfuncties mogen waarnemen, waaraan eenigerlei vergoe ding verbonden is, tenzij met goedkeuring van het hoofdbestuur. Naar aanleiding van voorstellen van Amsterdam en Nijmegen werd in begin sel besloten de vrouwelijke leden te doen deelnemen in de bijdragen der strijdkas, volgens de regeling, die ook geldt voor do mannelijke leden. De doorvoering welke in deze omstandigheden, vele moeilijkheden met zich zal brengen, werd overgelaten aan het Hoofdbestuur. De voorstellen tot contributie-verlagjng werden na het praeadvies van het hoofd bestuur ingetrokken, evenals het voorstel- Haarlem tot verlaging der salarissen van de Hoofdbestuurders. De verschillende voorstellen betreffende de herziening van de tarieven werden naar de betrokken commissie verwezen." Op voorstel van de afdeeling Utrecht werd besloten dat alle afdeelingen aan het hoofdbestuur moeten berichten bij het aangaan van een nieuwe collectieve over eenkomst, of de voorwaarden door haar worden aanvaard, zoo niet, de reden te omschrijven. Daarna zal dqor het hoofdbe stuur, van alle afdeelingen met toelichtin gen worden gerapporteerd, welke afdee lingen voor en tegen zijn. Het hoofdbestuur zal trachten het voor stel van de afd. Alkmaar: „De 5 pet. loons verlaging van dit jaar eraf' door te voe- Het voorstel-Haarlem om te trachten een vergooding te krijgen voor de thuiswer kers, daar deze een gedeelte van hun wo ning moeten afstaan, heeft steeds de aan dacht van het hoofdbestuur gehad, even als de afschaffing van de huis-industrie, hetgeen werd voorgesteld door de afd. Breda. Betreffende het plakken van zegels voor de hulp van een kleermaker-thuiswerker door den patroon, vervat in een voorstel- Leeuwarden, zeide de voorzitter dat ook de voorzitter van den Raad van Arbeid van Den Haag op het standpunt staat, dat dit door den werkgever moot geschieden. Het hoofdbestuur verleent in deze steeds ale medewerking en het best is ieder geval afzonderlijk te behandelen. Het voorstel-Dordrecht om het aantal wachtdagen te verminderen, kon wegens de tijdsomstandigheden niet aanvaard worden. Tot leden van den Bondsraad werden gekozen verklaard de heeren v. Os, Hulst en Keesman. De begrooting werd na ampele bespre king goedgekeurd met een uitgaven-cijfer van ƒ41.035.28 en een inkomsten-cijfer van ƒ41.785.28. Nadat de voorzitter nog wezen had op het rapport van de Commissie tot herzie ning der tarieven, waarop verder voortge bouwd zal worden, en de heer Diemei, secr. penningmeester een beschouwing had ge geven over de werkloozenkas, kwam de rondvraag aan de orde. Op verzoek van de afdeeling-Amsterdam werd besloten de volgende jaarvergadering in Amsterdam te houden, waar dan tevens het zilveren jubileum dier afdeeling zal worden gevierd. Een der aanwezigen braoht den voorzit ter en het hoofdbestuur nog dank voor het verrichte werk, waarna de voorzitter der afdeeling dankte voor de aangename ver standhouding en tevens er op wees, dat het dezer dagen verhandelde nu in de prac- - tijk moest gaan worden omgezet. Hanzebond van Meubelmakers- en Stoffeerderspatroons. De Nederlandsche R. K. Hanzebond „St. Reinoldus", de vereeniging van werk gevers in het meubelmakers-, behangers-, stoffeerders- en beddenmakersbedrijf en aanverwante vakken hield zijn algemeene vergadering te Rotterdam. De bijeenkomst, welke was belegd in een der zalen van Hotel Coomans, werd ge opend met een welkomstwoord van den voorzitter, den heer Bröcker, die mede deelde, dat het lidmaatschap steeds groeiende was. Voldoening mag ook heerschen over het feit, dat we het afgeloopen jaar tot over eenstemming met de inkooporganisatie „Thova" zijn gekomen. Hetgeen voor de toekomst van den Bond van groot belang mag worden geacht. De periodiek aftredende bestuursleden J. Morel, F. Duyn en H. W. Tolenaar wer den vervolgens bij acclamatie herkozen. Tot lid van den Bedrijfsraad werd her kozen de heer A. Hoogveld. Vervolgens kwamen de ingekomen voor stellen in behandeling. Door de afdeeling Den Haag waren een vijftal voorstellen in gediend, meerendeels van huishoudelijken aard. In bespreking kwam vervolgens het we- derzijdsch verplicht lidmaatschap van vak- eb standsorganisatie, welk onderwerp door mr. van Hellenberg Hubar werd ingeleid. Daarna werden besproken de arbeids voorwaarden in verband met het afloopen van het thans geldende collectieve ar beidscontract in de bedrijven met Maart Allerwegen gingen stemmen op om het contract op te zeggen. Besloten werd in het najaar een verga dering te beleggen om nader onder het oog te zien welken kant het met het col lectief contract uitmoet. Mishandeling. De bouwkundige Th. J. J. heeft te Wa s- s e n a a r oneenigheden gehad met zekeren G. over betaling van een rekening. Bij die gelegenheid heeft hij G. een klap met een duimstok gegeven. J. beweerde, dat hij de mishandelde was. Eisch en vonnis van den Haagsche Politierechter f 40 boete sub. 20 dagen. Daarop stond de getuige G. terecht, die J. een schop had gegeven nadat deze reeds het kantoor verlaten had. Ook dat mocht niet en bracht G. eveneens verdacht van mishandeling in het verdachtenbankje. Tegen hem eischte het O. M. f 25 boete sub. 25 dagen. Over 8 dagen zal de politierech ter vonnis wijzen. Mishandeling van een reclasseerings- ambtenaar. Het ambt van reclasseeringsambtenaar blijkt voorzeker in het minst niet vrij van allerlei wederwaardigheden te zijn. Dit ondervond ook de ambtenaar der R. K. Reclasseeringsvereeniging, den heer Th. Rurup te 's-Gravenhage, die op een dag in Mei 1.1. op zijn bureau bezoek ontving van den werkloozen keukenknecht G. J. Kr. en bij deze gelegenheid door laatstgenoem de vrij ernstig werd mishandeld. Reeds een maand lang had Kr. de be scherming en hulp der 'R'. K. Reclasseering ondervonden, o.a. had hij van den ambte naar nog een jas gekregen. Kr., die inmiddels in het huis voor on- behuisden was terecht gekomen, voelde zioh sohijnbaar daarover ontstemd en bij bovengemeld bezoek uitte hij dienomtrent zijn verontwaardiging tegenover den reclasseeringsambtenaar, omdat z.i. deze niet gezorgd had dat Kr. buiten deze in richting van waaruit moeilijk een be trekking te aanvaarden viel was geble ven. Terwijl de ambtenaar op den bewusten morgen met Kr. hierover in gesprek was, gaf deze den heer R. onverwachts een ste- vigen vuistslag op het linkeroog, hetwelk dermate opzwol, dat de ambtenaar gedu rende enkele dagen zijn functie niet heeft kunnen waarnemen, terwijl nog gedurende geruimen tijd de gevolgen ervan zichtbaar bleven. Het O. M. bij de Haagsche Rechtbank eischte wegens mishandeling een gevange nisstraf van één ma^nd, welke straf door den Haagschon Politierechter, Mr. Feith, die het geval van zeer ernstigen aard acht te, tot drie maanden werd verhoogd. DE STAKING AAN BOORD VAN HET S.S. „ROTTERDAM" Het stoomschip te Rotterdam aangekomen. Strenge afzet ting door de politie. Wat er aan boord gebeurd is. Laat in den namiddag was het Maandag in Rotterdam bekend geworden, dat de Directie van de HollandAmerika Lijn in verband met de moeilijkheden aan boord van het s.s. „Rotterdam" bes-loten had het stoomschip toch maar naar de thuishaven te doen terugkeeren. Het was echter niet bekend, wanneer het schip zou aankomen. Oorspronkelijk heette het, dat heb schip tot Dinsdagochtend buitengaats zou blij ven, en eerst ongeveer 10 uur des morgens zou arriveeren. Dit hield verband met maatregelen, die men overwoog tegen de leden van de bemanning te zullen nemen. Later op den avond werd echter bekend, dat het stoomschip „Rotterdam" zoo spoe dig mogelijk naar Rotterdam zou opstoo- men en te 2.35 uur hedenochtend, passeer de het stoomschip, dat voorloopig niet in een Nederlandsche haven zou terugkeeren, Hoek van Holland mot bestemming naar Rotterdam. Daar het tij ongunstig was, rekende men dat het sohip niet voor half vijf voor de kade zou aankomen. Toen wij hedenochtend omstreeks vier uur aan de Wilhelminakade arriveerden, bleek dat de geheele omgeving van de ter reinen der HollandAmerika Lijn door de politie was afgezet. Er waren strenge maat regelen getroffen, dat niemand, het terrein van de H.A.L. zou betreden; zelfs don leden van de Contact-Commissie werd geen toestemming verleend het terrein te betreden. In de onmiddellijke omgeving van den aanlegsteiger was een groote politiemacht bijeen: het wemelde van agenten te voet, motorpolitie en agenten per rijwiel. De Westpoort van de terreinen van de Hol landAmerika Lijn werd bewaakt door een leger van wachtslieden. Het was inder daad onmogelijk bij den aanlegsteiger te komen. De aankomst. Omstreeks half vijf kregen wij vanaf den steiger van de veerboot bij Katendrecht de „Rotterdam" in zicht. De liohten waren grootendeels gedoofd. Drie sleepbooten trokken den Oceaanstoomer naar den wal, waar, ondanks het vroege uur velen op de aankomst van het sohip wachtten. Toen de „Rotterdam" ter hoogte van den linker veerdam was, ging er uit de wachtende menigte op de kade een luid hoera op. Aan boord bleef echter alles stil. Het was kwart voor vijf toen het schip aan de kade gemeerd lag. Sommige leden van de bemanning kwamen met hun bagage naar buiten, maar het meerendeel had al les achtergelaten, toen medegedeeld was, dat er in den loop van den ochtend gelegen heid zou worden gegeven de eigendommen van boord te halen. Wat er aan boord gebeurd is. De eerste, die de poort van de terreinen der HollandAmerika Lijn verliet, was een tremmer. Omtrent de gebeurtenissen aan boord van het stoomschip deed hij ons het volgende relaas: „Tussohen Plymouth en Boulogne werd Zaterdagmiddag aan de passagiers bekend gemaakt, dat het schip niet naar Rotter dam zou opstoomen en dat dientengevolge de passagiers in de Fransche haven Bou logne zouden worden ontscheept. Het per soneel werd hiervan onkundig gelaten. Toevallig zag een bediende in een eer ste klas hut een biljet hangen, dat de des betreffende mededeeling voor de passa giers bevatte. Zaterdagnacht omstreeks 1 uur kwam de „Rotterdam" op de reede van Boulogne. Groepsgewijze heeft de equipage toen be sproken, wat haar houding in deze zou zijn. Besloten werd zioh telegrafisch in verbin ding oe stellen met de Contact-Commissae en den Central en Bond van Transportar beiders. Weldra kwam het antwoord, waarin de Bond het personeel adviseerde de reis voort te zetten. Toen Zondagochtend de passagiers wa ren ontscheept, werd aan het personeel medegedeeld, dat de „Rotterdam" naar Southampton zou gaan. De bemanning stak daarna de koppen bij elkaar en met nage noeg algemeene stemmen werd het besluit genomen niet naar een Engelsche haven te varen. De kapitein, wion dit besluit werd mede gedeeld- beloofde daarop dat wanneer men bereid was zoo spoedig mogelijk Boulogne te verlaten hij achtte de ligplaats voor het söhip in de haven aldaar minder gun stig de „Rotterdam" naar huis te zullen laten opstoomen. De bemanning nam daarmede genoegen. Volgens onzen zegsman heeft de kapitein van de „Rotterdam", de heer Duiken, de belofte dat hij in de richting van Rotter dam zou varen, niet alleen op eerewoord, doch zelfs zwart op wit gegeven. Het sohip is daarop uit Boulogne ver trokken, doch buiten de boeien bemerkte de bemanning, dat geen koers gezet werd naar Rotterdam, doch dat men naar Enge land stevende. Toen men vaststelde, dat de koers inder daad naar Engeland ging, heeft de wacht onmiddellijk het werk neergelegd, welk voorbeeld terstond door andere groepen van de equipage gevolgd werd. Binnen wei nige oogenblikken was er geen stoom meer en nadat de „Rotterdam" nog ongeveer een kwartier gedreven had, lag het schip stil. Een uur later kwam de eerste machinist uit naam van kapitein Duiken verklaren, dat men nu inderdaad, koers zou zetten naar Rotterdam. De bemanning, die bij de brug was te hoop geloopen, vroeg toen welke zekerheid de eerste machinist kon geven, dat de ka pitein ditmaal werkelijk zijn woord zou houden. Hoewel de machinist deze zekerheid niet Dinsdag, Vergadering Leidsche Winkel week „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Dinsdag, Woensdag en Donderdag: Sper- werbeurs, Stadsgehoorzaal 25 uur, 711 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 September a.s. waargenomen door apotheek P. du C r o i x, Rapenburg 9, TeL no. 807. He kon geven, heeft de bemanning het werk hervat, hopende, dat nu' werkelijk zou ge beuren, wat er namens den kapitein ver klaard was. Alle leden van de equipage gingen ver volgens op hun posten, waarna het schip in de richting van Rotterdam opstoomde. Het was toen Zondagochtend negen uur. Zondagmiddag omstreeks 2 uur was men in de omgeving gekomen van het lichtschip „West Hinder". Toen nam het schip plotseling een draai om opnieuw koers te zetten in de richting van Southampton. De bemanning belegde daarna weer een vergadering en spoedig moest order gegeven worden, voor anker te gaan. De „Rotterdam" is toen nabij de Wiest Hinder blijven liggen. Maandagochtend te half vijf heeft een loodsboot mariniers aan boord gebracht. Het waren 32 man, onder commando van een officier. Een sergeant zette de wachten uit, I 0> waarbij vijf ploegen van ieder twee man I st op de stookplaat post kregen, een post 1 werd gezet voor de hut van den kapitein, terwijl vier ploegen, elk van twee man voor de stookholen op wacht liggen. Daar de stemming onder de bemanning geen oogenblik verstoord werd, hadden de mariniers het uiterst gemakkelijk. Gedu rende eenige uren bleven de wachten uit staan, doch toen alles rustig bleef, zijn zij ingetrokken. Onze zegsman deelde ons verder mede, dat Maandagmidag omstreeksvijf uur aan het personeel werd medegedeeld, dat men des avonds te 10 uur koers zou zetten naar Rotterdam. De vuren waren echter gedeel telijk gedoofd. Slechts twee ketels waren blijven branden, ten behoeve van het licht en van de telegrafie. De mariniers hadden inmiddels hun in trek genomen in de eerste klasse salon en naar de tremmer ons verklaarde, hebben ■zij het er buitengewoon goed gehad. Ten slotte deelde onze zegsman mede, dat hedenmorgen nabij Schiedam de rivier politie langszij kwam. Een inspecteur en twee rechercheurs kwamen aan boord, doch zij hebben met de bemanning geen enkel contact gehad. Nadat hedenmorgen aan de bemanning was medegedeeld, dat er in den loop van den ochtend gelegenheid zou bestaan haar eigendommen van boord te halen en dat' hedenmiddag te 3 uur de uitbetaling zou plaats hebben, gingen de leden van de be manning van de „Rotterdam' tegen zes uur van boord. Yan een der andere opvarenden, die wij daarna spraken, en die ons in groote lij nen hetzelfde verhaal deed, vernamen wij nog, dat de kapitein, naar het schijnt op last van de directie van de Holland-Ame- rika Lijn, alle opvarenden man voor man heeft gevraagd, of zij bere.id waren over eenkomstig de monsterrol te blijven varen. Deze ondervraging gesohiedde Maandag ochtend. Een voor een werden de leden van de bemanning, die het werk hadden neergelegd, door eenige mariniers voor j den kapitein geleid. De stokers hebben den I kapitein toen uitdrukkelijk te kennen ge geven, dat zij in geen geval zouden slo- 460e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Dinsdag, 6 September 1932 4e Klasse. 2e lijst IIOOGE PRIJZEN 100 12872 14306 15232 18304 20894 22650 22887 200 599 1639 14002 21857 400 10012 f 1000 9533 16925 22854 Prijzen van f 65 64 119 132 142 219 301 321 323 333 367 368 409 413 431 484 548 778 779 830 852 1166 1186 1251 1289 1315 1338 1356 1510 1665 1682 1717 1867 1680 1900 1939 2059 2111 2123 2184 2202 '221b 2284 2291 2329 2341 2428 2470 2532 2636 2685 2711 2787 2867 2920 1123 1472 1907 2275 2534 3024 3615 4183 4537 2937 3053 3145 3178 3185 3374 3428 3522 3789 3818 3832 3906 :999 4041 4151 4187 4209 4284 4307 4376 4471 4572 4625 4639 3667 4675 4687 4727 4815 4888 4896 4917 4956 5004 5108 5239 5275 5300 I 5356 5384 5403 5405 5462 5478 5513 6526 5552 5567 5571 5606 5697 5738 5763 5817 5904 5909 5950 5974 6040 6041 6057 6086 6157 6159 6266 6313 6351 6417 6424 6457 I 6485 6516 6574 6643 6726 6765 6786 6946 j 7075 7101 7138 7192 7245 7353 7421 7430 7463 7502 7516 7522 7559 7560 7562 7693 1 7858 7903 7930 7939 7996 7997 8047 8110 8210 8245 8280 8369 8428 8492 8511 8583 8622 8647 8681 8739 8787 8796 8820 8888 8889 8914 8920 8923 8972 9088 9329 93o0 9360 9399 9511 9550 9570 9617 9637 9672 9749 9877 9888 9894 9950 10156 101G7 10179 1 10271 19379 10383 10392 10446 10487 10627 10647 10674 10730 10738 10764 10787 10791 10792 10828 10917 10975 11120 11161 11350 11399 11405 11457 11564 11570 11574 11577 15598 11710 11727 11786 I 11926 12044 12064 12081 12088 12270 12294 12321 12407 12413 12583 12606 12664 12669 12690 12725 12812 12869 12945 12976 12998 13238 13241 13249 13270 13282 13295 13489 13510 13549 13616 13637 13638 13707 13737 13771 13806 13815 13820 13844 13896 14044 14125 14248 14323 14328 14391 14496 14500 14548 14737 14787 14818 14833 14917 14978 15026 15058 15107 15202 15205 15350 15390 15472 15474 15502 15543 15557 15574 15628 15709 15729 15743 15823 15855 15956 15977 15986 16149 16201 16324 16369 16371 16393 16415 16500 16564 16601 16683 16744 16763 16771 16813 10833 10960 16984 17081 17137 17234 17303 17372 17417 17453 17557 17573 17580 17582 17623 17725 17727 17750 17773 17779 17799 17855 17920 18016 18095 18186 18191 18221 18275 18307 18418 18429 18447 18498 18511 18522 18569 18574 18627 18649 18662 18682 18694 18707 18805 18807 18827 18852 19853 19097 19123 19157 19186 19198 19222 19283 19375 19410 19495 19504 10506 19545 19554 19556 19623 19737 19762 19022 19910 19913 20011 20076 20137 20202 20245 20258 20274 20375 20419 20532 20550 20632 20638 20939 20649 20722 20734 20808 20931 20954 "0965 21026 21030 21056 21092 21095 21134 21163 21173 21223 21260 21269 21345 21402 21485 21648 21665 21753 21775 21776 21847 21938 21948 21981 21987 22001 22116 22132 22168 22239 22320 22395 22403 22419 22480 22527 22549 22301 22572 22577 22583 22591 22G80 22688 22755 22854 22954 22957 23095 23157 23162 23303 23381 23439 23444 23483 23490 23652 23709 23788 23806 23912 23955 23966

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2