DE 27e NEDERLANDSCHE JAARBEURS 23ste Jaargang DINSDAG 6 SEPTEMBER 1932 No. 7297 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poEt f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij v., _>ruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Zwart is zwart. In dezen tijd wordt, misschien méér nog dan voorheen, geëischt van de katholie ken, dat zij het niet met hun beginsel op een accoordje gooien! Zwart is zwart, hoe men 't ook bekijkt en welk licht men er ook op laat vallen. Kwaad is kwaad en een Katholiek haalt zichzelf neer, als hij tracht het kwaad goed te praten. Wij herhalen wat we dezer dagen schre ven: De Katholieken bijv. in een gemeen tebestuur behooren het kwaad aan zee- en ri vierstranden onomwonden te erkennen, af te keuren en het zoo veel als in hun vermogen is te keeren of te be strijden. De ouders behooren in de opvoeding hunner kinderen wat kwaad is ook als kwaad te signaleeren, in welke omstandig heden dan ook. Tn het tijdschrift „Moederschapszorg" lezen we in een artikel deze behartens- waardige woorden. „Wij leven in een tijd, die merkwaardig veel gelijkt op den vervaltijd „yan het Ro- meinsche rijk, zooals wij dien zien beschre ven bij de klassieken Horatius, Ovidius, Martialis, Juvenalis en anderen. Vele van hunne liederen en geschriften zijn op dezen tijd toepasselijk, evenzeer als vele beschrijvingen van de oude Propheten van het Joodsche volk in den vervaltijd, vooral van den profeet Ezechiel, die in krasse taal het zedenbederf schildert van zijne dagen. Wij, katholieken, hebben in deze noo- denvolle tijden wel een zeer bijzonderen plicht. Wij moeten de katholieke beginse len uitdragen in de wereld. Het wordt ons op tallooze vergaderingen zoo dikwijls op welsprekende wijze voorgehouden. Doch het is niet genoeg, dat wij door applaus met handen en mond onze instemming be tuigen, neen wij moeten het voorbeeld geven, door onze kinderen weer op te voe den in strengheid van zeden, door niet deel te nemen aan de vaak schandelijke vertooningen op tooneel en in bioscoop. Wij moeten weer terug naar meer inge togenheid, zooals ons die wordt geleerd in de H. Schrift, met name in het boek der Spreuken, dat in eenvoudige en 'dui delijke bewoordingen de regels aangeeft, naar welke wij hebben te leven. Geen politiemaatregelen zullen baten, als niet de mensch wordt veranderd en onze hoop moét gevestigd zijn op het ko mende geslacht, dat door de jonge ouders van heden in andere richting moet wor^ den opgevoed volgens den alouden regel: „De vreeze des Heeren is het begin der wijsheid"." „Wij moeten weer terug naar meer ingetogenheid".... waarlijk, zóó en zoo alléén zullen Christelijke karakters gevormd kunnen worden. BINNENLAND AANGIFTE VAN BOTER-VOORRAAD. De minister van Arbeid, H. en N. heeft bepaald, dat ieder, die op 5 Sept. 1932 voor zich zelf of voor een an der meer dan 100 K.G. boter in een koelhuis, opgeslagen had, verplicht is daarvan vóór 13 Sept. 1932 aangifte te doen bij de Crisis-Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84, te 's-Gravenhage. De aangifte moet onderteekend zijn en opgave bevatten van: naam en ■woonplaat-s van den aangever; hoeveel heid van den voorraad (zonderaftrek van 100 K.G.); nauwkeurige aanwijzing van de plaats, waar de voorraad is op geslagen. Onder koelhuis wordt in deze be schikking verstaaan een ruimte, waarin 100 K.G. boter of meer wordt gekoeld en is opgeslagen. CRISIS-VAR KENS WET. Benoeming Regeeringscommissaris. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Regee ringscommissaris voor de uitvoering van de Crisis-Varkenswet-1932 (Staatsblad No. 374) ir. S. L. Louwes te Zwolle. VANDAAG GEOPEND. Optimisme, ondanks de on gunst der tijden. Verlies op internationaal tegen winst op nationaal terrein. Zoo staat dan, welbemand en welbe- vracht. het zeven en twintigste jaarbeurs schip gereed om zee te kiezenhet schip vaart uit met volle zeilen dwars door de branding het schip niet van den Vlie genden maar van den gevleugelden Hol lander, van den Hollandsohen Mercurius, van den Nederlandschen handel Aldus de peroratie van den heer W. Graadt van Roggen, secretaris-generaal van den Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsohe Jaarbeurs, tegenover het internationale gezelschap journalisten bij het vóór-bezoek aan de nieuwe najaars- beurs, welke van 616 September den za kenman opnieuw de gelegenheid par ex cellence zal geven, zich ten behoeve van zijn branche snel, juist en gemakelijk te oriënteeren. Wie den heer Graadt van Roggen kent, weet dat hij zich nimmer ophoudt met phrases. De mededeelingen en beschou wingen, welke hij bij gelegenheid als deze in een vorm en op een wijze, waarvan al leen hij het geheim bezit, ten beste pleegt te geven, vormen een rijke bron en ook thans valt daaruit weer te putten voor een inleiding tot deze nieuwe beurs, een in leiding, die wellicht kan aansporen tot ken nismaking met of kennisname van het detail 1 Zoo moge men dan vernemen, dat te genover 1004 deelnemers aan de Septem- berbeurs van het vorige jaar, 1053 deelne mers aan deze beurs staantegenover 11250 M.2 verhuurde oppervlakte ter na- jaarsbeurs 1931 staan 12.250 M.2 nu. Dat thans niet. zooals toen, alle beschikbare ruimte in de gebouwen verhuurd is, is een gevolg van het feit, dat sindsdien het der de jaarbeursgebouw in gebruik is genomen en 3000 M.2 meer beschikbaar is gekomen, welke niet met één sprong waren in te ha len. Het huidige resultaat, dat gunstig af steekt tegen den donkeren achtergrond van den algemeenen economischen toe stand, is bereikt „zonder eenigen kunst- greep en zonder toepassing van kunstmati ge ademhaling". Van jaarbeursstandpunt en in vergelij king met buitelandsche jaarbeurzen mag men over deze deelneming tevreden zijn en ook trotsch, wijl deze beurs een toonbeeld is van moed en volharding van het bedrijfsleveneen daad waarvan de moreele waarde in dezen benarden tijd niet mag worden onderschat. Men neemt aan deze jaarbeurs deel, niet „omdat de con current deelneemt", maar omdat men het zeer positief in het eigen zakelijk belang acht. Intusschen: ongemerkt is het groote we reldgebeuren ook aan de Nederlandsohe jaarbeurs niet voorbijgegaan. In het alge meen gesproken zou men dezen invloed kunnen typeeren als: een verlies op inter nationaal terrein tegenover een winst op nationaal gebied. Er is internationaal ver lies, o, dat door de buitenlandsche belem meringen van den goederenhandel con- tingenteeringen 1 de buitenlandsche producent geen voldoende kans meer meent te hebben om met succes aan de Nederlandsohe Jaarbeurs deel te nemen een moeilijk stuk werk der laatste jaren: de uitbouw van het jaarbeursinstituut tot internationaal centrum, is daarmede stil gelegd en gaat verloren. Toch blijft het instituut zijn internatio naal principe en zijn internationale roe ping trouw. Van het buitenland nemen, in meerdere of mindere mate, deel: Ame rika, België, Denemarken. Duitschland, Egypte, Engeland, Frankrijk, Italië, Noor wegen, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Zuid- Afrika, Zweden en Zwitserland. Nationale winst valt te boeken doordat de Nederlandsohe exportgoederenfabrikant door den algemeenen toestand thans bijna uitsluitend is aangewezen op den binnen- landschen afzet. Reeds thans valt te con- stateeren dat de nationale kern van onze internationale jaarbeurs op deze nieuwe na- jaarsbeurs belangrijk versterkt te voor schijn treedt Van de aangelegenheden op meer orga nisatorisch terrein, waarmede het jaar- beursbestuur in de afgeloopen maanden de handen vol heeft gehad, kan vermeld wor den dat plotseling onder de deelnemers actueel is geworden de wensch om voortaan de voorjaarsbeurs niet meer na de Leipzi- ger voorjaars-Messe te houden, maar daar vóór. Een beslissing omtrent de data der toekomstige voorjaarsbeurzen zal eerst op de algemeene bestuursvergadering der Ko ninklijke Vereeniging op 7 September a.s. genomen worden. Een belangrijk besluit is voorts genomen ten opzichte van de groep „Meubelen en Aanverwante Vakken". De Raad van Be heer heeft n.l na overleg met de commis sie van advies besloten, op deze nieuwe najaarsbeurs een proef te nemen met het weren van particulier bezoek op deze af- „deelingen, zulks naar aanleiding van be sprekingen met bedoelde greep. Alleen die genen hebben thans toegang, die in het bezit zijn van een speciale „Meubelkaart". Het jaarbeursbestuur is hiertoe overge- aaan, nadat te Leipzig, Keulen, Parijs en Bazel een onderzoek in loco had plaats gehad. Van groote beteekenis is verder dat een nieuwe tak van werkzaamheden werd voor bereid, n.l. de organisatie van collectieve Xederlandsche industrieéle inzendingen op buitenlandsche jaarbeurzen; voorloopig zal de actie zich beperken tot het organi- seeren van een coljlectieve Nederlandsohe inzending op een vijftal buitenlandsche jaarbeurzen. Over de uiterlijke verschijning van deze najaarsbeurs deelde de heer Graadt van Roggen mede, dat de indeeling dezelfde is gebleven als op de voorjaarsbeurs, toen voor de eerste maal het derde gebouw in gebruik werd genomen. Als groote bijzon derheid zal er nog te zien zijn de circa 40 K.G. wegende goudvondst, welke onlangn te Suriname op de Placer de Jong Zuid gewonnen werd. Dank zij de groote mede werking van de directie der Surinaam- scbe Bank in Amsterdam is het mogelijk den jaarbeurstijd deze goudschat in origi nal! ten toon te stellen. En wat ten slotte het welslagen van deze beurs betreft: de deelnemers zijn niet zonder verwachting. Er is ongetwijfeld sedert ruim een maand verademing geko men. Iets meer optimisme is weer waar neembaar. Is ook in de kringen der Ne derlandsohe zakenmenschen het besef door gedrongen, dat een kentering in den eco nomischen toestand wellicht aanstaande is, dan kan de komende beurs voor het be drijfsleven een belangrijke beurs worden. Zoodra het gaat om herstel, om opbouw, om opleving, is voor den zakenman, vooral in dezen tijd, nu bij den tusschenhandel de goederenvoorraden uitgeput zijn, de eerste slag „een daalder waard" 1 DE HAAGSCHE ANNEXATIE. De Haagsche Raad vereenigt zich met het wetsontwerp. De Haagsche raad heeft zich gister middag voor de zooveelste maal met het annexatie-vraagstuk bezig gehouden. Ditmaal gold het het voorstel van B. en W. om zich met het wetsontwerp van Gedeputeerde Staten te vereenigen, inzake de wijziging van de grenzen van Den Haag door annexatie van Voor burg en Rijswijk. Bij de debatten werd door den heer Joëls (V.D.) een ivo ingediend, de wenschelijkheid uitspre kend om de grenzen van Den Haag, Voorburg en Veur te laten zooals zij thans zijn en niet de electrisohe spoor baan als grens aan te nemen, zooals Ge deputeerde Staten willen. Daarna kwam ir. Feber (R. K.) met het voor stel om voor 1 Januari 1935 geen grens wijziging in te voeren in verband met de tijdsomstandigheden en den finan- cieelen toestand. Na bestrijding door den heer Vliegen (S. D. A. P.), die de toeten niet zoo groot achtte, en van den voorzitter, mr. Bosch ridder van Rosen thal, die betoogde, dat de te annexee- ren gemeenten zoo spoedig mogelijk dienen te weten waar zij aan toe zijn, al kan dan met de uitvoering worden gewacht trok ir. Feber zijn voorstel in De motie Joëls werd z. h. s. goedge keurd. Het voorspel van B. en W. werd met 26 tegen 14 stemmen aangenomen- De ex-Keizer. Maandagmiddag heeft H. M. de Konin gin-Moeder een bezoek gebracht aan den ex-keizer op Huize Doorn. Wij vernemen verder, dat de ex-keizer heden weer voor eenige dagen naar Zandvoort is gegaan. Electrificatie RotterdamDordrecht. Bij de Nederlandsche Spoorwegen is thans besloten tot electrificatie van het baanvak RotterdamDordrecht. De bedoe ling is dat deze in Mei 1934 voltooid zil zijn. TESTAMENT VAN Z. EM. W. KARDINAAL VAN ROSSUM. Uit Rome wordt d.d. 5 September aan de „Msbd." geseind Hedenmorgen zijn eenige officieele mededeelingen gedaan omtrent den in houd der laatste wilsbeschikking van Z.Em. Willem Marinus Kardinaal van Rossum z.g. Tot algemeen erfgename van alles, waarover vrij beschikt kon worden, heeft de Kardinaal benoemd de „Propaganda Fide", met dien verstande, dat de erfenis gedaan is aan de Pro paganda zonder eenige lasten. Alleen heeft de Kardinaal den wensch geuit, dat eenige kleine legaten werden ver maakt aan familieleden, die hij zelf heeft aangewezen. Verder heeft hij nog eenige geschenken en herinneringen be stemd voor kloosters, kerken en instel lingen van liefdadigheid. Meer zal uit den inhoud niet gepubli ceerd worden, daar de Kardinaal testa mentair bepaalde, dat de letterlijke tekst van het testament niet zou wor den bekend gemaakt. Zatterdag werd het testament voorge lezen op het Vaticaan. Allen, die bij de voorlezing tegenwoordig waren, waren ontroerd en gesticht over den inhoud, maar ook over den eenvoud, die er uit sprak. Bij de officieele publicatie van het testament waren in de Staatssecretarie van het Vaticaan aanwezig: Mgr. Otta- viana, substituut van de Pauselijke Staatssecretarie, Mgr. Salotti, secreta ris van de Congregatie der Propaganda Fide, pater Dr. Lijdsman C.s.e-.R. en twee notarissen van het Vaticaan. Dinsdag zullen de appartementen van den overleden Kerkvorst definitief ont zegeld worden, waarna Mgr. Salotti de Propaganda Fide als representeerend erfgename in het bezit zal stellen van de appartementen. Naar men na-der uit Rome aan de „Msbd" seint, is bij de opening van het testament van Z. Em. Kardinaal van Rossum gebleken, dat de Kardinaal hierin geen schikkingen omtrent zijn begrafenis heeft getroffen. INVOER VAN MANUFACTUREN. Waarom niet gecontingenteerd werd. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Teulings in verband met het niet over gaan tot oontingenteering van den invoer van manufacturen en een aantal andere handelsartikelen, heeft Minister Verschuur, Minister van Economische Zaken en Ar beid, ais volgt geantwoord: Inderdaad is omtrent de in deze vraag genoemde artikelen een afwijzende be schikking met betrekking tot oontingentee ring genomen, van welks beslissing in de pers mededeelingen zijn gedaan. De Minister teekent hierbij aan, dat bij de in deze vraag gegeven omschrijving van aardewerk en tegels is weggevallen: „voor zoover vallende onder de posten, 777, 783 en 793 van de Handelsstatistiek". Voor bedoelde artikelen zijn aanvragen om oontingenteering ingediend. De eerste aanvragen dateeren van de behandeling der Crisisinvoerwet bij de Staben-Generaal zij kwamen verder geleidelijk binnen. Ten aanzien van deze artikelen zijn door de oommissie, ingesteld ingevolge artikel 2 Crisisinvoerwet, adviezen uitgebracht. De Minister ontving deze adviezen successie velijk gedurende het tijdvak van einde April tot einde Juli. De Minister stelde er prijs op, voor ver schillende artikelen met zijn beslissing te wachten totdat de Sta ten-Generaal uit spraak had gedaan over de reeds loopende contingenteeringen, daar bij de overweging der alsnog te nemen maatregelen waar schijnlijk het aldaar naar voren gebrachte van nut kon zijn. Nog afgezien daarvan ver- eischen de adviezen der commissie bestu deering ten Departemente en moet daar over menigmaal nader overleg met de com missie worden gevoerd, terwijl het menig maal van belang is, zich op de hoogte te stellen van de opinie van het buitenland en nadere gegevens over de statistische po sitie van bepaalde artikelen van beteeke nis kunnen zijn. Aan den wensch, in deze vraag geuit, kan niet worden voldaan. De Minister stelt zich echter voor, de Kamer aan te bieden een nota, waarin de gevolgde contingentee- ringspolitiek uitvoerig zal worden uiteen gezet. Daarbij zal ook de gelegenheid be staan, in te gaan op die gevallen, waarin van de toepassing van de Crisisinvoerwet st worden afgezien. Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het Duitsche herstelprogram. (2de blad). Herstelconferentie voor Z.-O.-Europa te Stresa begonnen. (2de blad). BINNENLAND. Het testament van Kardinaal van Ros- sum. (1ste blad). De 27ste Nederlandsche Jaarbeurs is heden geopend. (1ste blad). De staking op het s.s. „Rotterdam". (1ste blad). HEFFING VAN ACCIJNS. Ook op rundvet en reuzel. Ingevolge den accijns op boter (65 oents per kilo) en op margarine (40 oents per kilo mélange) valt ©enerzijds een ab solute vermindering van- de consumptie en dus ook van do accijns-opbrengst waar te nemen en anderzijds een relatieve, d.w.z. dat het publiek overstapt van boter en margarine op andere vetten, b.v. gesmol ten rundvet en reuzel. Dit laatste heeft de regeering er, vol gens „Het, Handelsblad", toe gebracht, ook op deze vetten een accijns te gaan heffen, om op die wijze het „lek" in het Crisi9zui- velfonds te stoppen. Binnenkort vallen rundvet en reuzel dus eveneens onder den zuivelaccijns. Omtrent den datum van in werking iro den en het bedrag van den accijns kunnen wij nog geen mededeelingen doen. KEURING VAN AUTOBUSSEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Keestra betreffende het in de onderschei dene provinciën bestaande verschil in eischen en kosten bij de keuring van auto bussen en het nemen van maatregelen ter bevordering van een ongeveer gelijke be handeling ten deze over het geheele land, heeft Minister Reymer, Minister van Wa terstaat, geantwoord, dat bij de keuring van autobussen de door de Vereeniging van Deskundigen voor het Autobuswezen (V.D.A.) samengestelde en gepubliceerde „Uniforme keuringsvoorschriften yoor autobussen" als maatstaf worden gebezigd. Uit den aard der zaak is daarbij echter aan de door den Commissaris der Konin gin aangewezen deskundigen, o.m. met het oog op het verschil in verkeerstoeslanden in de onderscheiden streken des lands, de noodige vrijheid gelaten. Dientengevolge en doordat in enkele pro vinciën nog afzonderlijke instructies voor de deskundigen bestaan, ontbreekt volle dige uniformiteit. Ook in de tarieven van de vergoedingen, welke door de deskundi gen in rekening mogen worden gebracht, bestaan eenige verschillen, welke echter deels verband houden met verschil in de omstandigheden in elk gewest, oa met de plaats waar gekeurd wordt. Dat echter een en ander van zoodanige beteekenis zou zijn, dat de ondernemers in de eene provincie veel duurder wagens in bedrijf moeten hebben dan in de andere, moet worden ontkend. Maatregelen om een zooveel mogelijk ge lijke behandeling over het geheele land te bevorderen, zijn in overweging. EEN „B0TERFR0NT" TEGEN DUITSCHLAND. Naar het orgaan van den Letlandschen boerenbond „Briva Seme" ((„Vrij Land") meldt, is een gemeenschappelijk optreden der Baltische landen inzake 't botervraag- stuk tegen Duitschland aanstaande. Het initiatief hiertoe gaat van Estland uit, dat voorgesteld heeft een gemeenschappelijk „boterfront" tegen Duitschland te vor-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1