NEDERLAND-BR. INDIE 1-9 De Singelloop van Rood-Wit MAANDAG 5 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Britsch-Indië over alle linies sterker. Fabel achtige techniek der Olympische kampioenen. AMSTERDAM, 4 September. De wijze, waarop de Nederlandsoiie Hockey- en Bandy Bond ditmaal het sei- soen opent, is ongetwijfeld een unicum in de geschiedenis der N ederlandseke hockey- sport, aldus de schrijver in het program ma, dat wij hedenmiddag voor den wed strijd NederlandBritsch indië in het Sta dion kochten. Een 91-nederlaag voor het Neder- landsche elttal is zekei een unicum, al ver moedden wij dat de scnrijver in het pro gramma iets anders bedoelde. Tot dusverre gold steeds de zoogenaam de Hocheydag als de opening van net sei zoen, een 0.1. zeer begrijpelijke opening, waarm de clubs in Nederland voordat ae competitiewedstrijden een aanvang nemen elüaars krachten hunnen leeren kennen. E11 bo ven-dien is de hockey dag een uitstekend middel om langzamerhand ingespeeld te raken en niet volkomen ongetraind aan de competitie te beginnen. Dit nu merkten wij in de eerste plaats op, immers de Hollandsohe spelers kwamen ongeoelend in den strijd tegen de door en door getramde gasten. Laat men nu met zeggen, dat de enkele oelenwedstrijden vol doende zijn geweest om de spelers weer in vorm te krijgen. Een dergelijke wedstrijd kan alleen voor Holland eervol vèrloopen, als deze tegen het einde van het hockey- seizoen wordt vastgesteld. Holland was van middag ondanks oen grooten nederlaag niet uit vorm, doch de spelers waren nog met in vorm. Een nederlaag had het toch gewórden, volkomen begrijpelijk anders tegen een ploeg, die alle fijne puntjes van het spel kent. Maar een 91-nederlaag zegt toch heel iets anders als de uitslag der Olympische Spelen van de finale: Neder landBritsch Indië 03. Dat was praon- tig, dat was de kleinste nederlaag, welke een land tegen de Olympische kampioenen had geleden. We vreezen, dat tegen de Duitsche ploegen in Essen verloor West Duitschland „slechts" met 51 de Britsch-Indiërs met niet zulke groote cij fers zullen winnen, al heeft men bij onze Oostelijke buren het zelfde nadeel, te vroeg in het seizoen. Vanzelfsprekend kon deze ontmoeting niet op een ander tijdstip worden vastge steld en wij juichen het initiatief van den Hockeybond ten zeerste toe om vooral voor de propaganda in Nederland de Olympiscne kampioenen in Nederland te laten spelen. Wat dat betreft is hun komst vermoede lijk met anders dan winst. Doch tevens is dit een belangrijke reden, dat het Nederlandsch elftal met zulke groo te cijfers hebben verloren. Want wij mo gen er gerust aan toevoegen, het had even goed 151, of 201 kunnen worden. Dé kansen, die de Britsch-Indiërs zich wisten te scheppen waren ontelbaar, de kansen die de Hollanders kregen waren miniem, om niet te zeggen nihil. Evenals in 1928 bij de Olympische Spe len te Amsterdam "lieten de Britsch-Indiërs ons weer fabelachtige staaltjes zien van him stickteohniek. De wijze waarop'de spe lers het witte balletje aan hun stick weten te houden, er mee manoeuvreeren, tot zij hun tegenstander voorbij zijn, er mee goo chelen, door er tientallen meters over het veld op hun stick meer te balanceeren, dat dwingt alles de grootste bewondering af en het publiek liet zich voor dit fraaie techni sche spel dan ook niet onbetuigd met ap plaus j es Voorts zijn alle spelers zeer snel en ook in dit onderdeel van het spel waren zij de meerderen der Hollanders. De Britsch-Indiërs pasten in hoofdzaak het korte samenspel toe. Het openen naar de vleugels door de middenlinie geschiedde niet vaak, in de meeste gevallen een korte pass naar het binnentrio en dit was vol doende om een prachtige aanval op te zet ten. Dit vijftal speelde een voortreffelijk spel, waarbij de drie binnenspelers met de gebroeders Singh op de binnenplaatsen en Dhyan Ghand op de midvoorplaats onge looflijke staaltjes van hun samenspel lieten zien met tot slot gewoonlijk keiharde scho ten op doel. Dhyan Ghand, de midvoor, die reeds in 1928 de groote man was en aller interesse tot zich trok, heeft nog niets van zijn snelheid, techniek en schietcapaciteiten verloren Ook nu wandelde hij somwijlen rustig door onze verdediging heen om al leen tegenover Hardebeck staande in de zen speler een soms onoverkomelijke hinder paal te vinden. De Britsch-Indiërs pasten het systeem van: aanvallen is de beste verdediging toe. De middenlinie zat vlak achter de voor hoede aan, steunde haar enorm en het leek vaak, dat de gasten met 8 voorhoedespe lers, in plaats van vijf speelden. Hierdoor werd onze ploeg gedwongen steeds in ver dedigende positie te gaan. Onze midden linie trad welhaast den geheelen wedstrijd verdedigend op en van het steunen der voorhoede kwam weinig of niets. Onze voorhoede heeft weinig kunnen uit richten, doelman Allen heeft geen enkel ge vaarlijk schot op doel gehad, het eene wat ons een doelpunt bracht ontstond uit een corner, die door v. d. Bergh hoog en kei hard over een viertal Britsch-Indiërs die in doel stonden heen, ingeschoten. De wedstrijd. Ongeveer 12.000 toeschouwers waren aan wezig, toen om over half 3 de beide ploe gen in het veld kwamen, verwelkomd door de volksliederen. Bloemen werden door het bestuur van den Hockeybond aangeboden, verder de gewone dingen, welke men bij internationale voetbalwedstrijden ook pleegt te zien. Britse h-I n d i Doel: Allen. Achter: Tapseli en Hammond. Midden: Brewin, Pinniger, Lal Shah. Voor: Kerr, Kulhar Singh, Dhyan Ghand, Roop Singh en Saffar. N ederland: Doel: Hardebeck (Amsterdam). Achter: De Waal (Amsterdam) en Tres- ling (H.O.C.). Midden: De Looper (Hliversum), Ter Haar (Amsterdam) en van Lierop (Hilver sum). Voor: Gunning (Bloemendaal), De Geer (H.D.M.), v. d. Berg (Amsterdam), Dupon (Haagsch Lyceum Club) en van der Haar (Haagsch Lyceum Club). Het veld is fraai en de Britsch-Indiërs voelen zich er bijzonder thuis. In ieder ge val konden zij ditmaal hun spel beter ont plooien, dan jl. Vrijdag te Essen, waar door den regen het veld modderig en glad was geworden. De eerste aanval is voor Holland, doch de voorzet van onzen rechtervleugel wordt door do Britsch-Indische verdediging ge stopt en dan volgt er een groot aantal aan vallen der gasten. Kulhar Singh en Saffar schoten in, doch Hardebeck stopt fraai. Geruimen tijd blij ven de Britsch-Indiërs in de meerderheid, hun middenlinie zit vlak achter de voor hoede aan en zij zijn vrijwel niet van de Hollandsche helft weg te slaan. Het bin nentrio speelt voortreffelijk samen en me nige kans ontstaat, doch door „sticks" of trappen ontkomt het Hollandsche doel door de fouten der tegenstanders aan doorbo ring. Menig schot vloegt bovendien naast. Wanneer een buitenspeldoelpunt voor Britsch-Indië is geannuleerd, krijgt zij twee strafcorners te nemen. De eerste wordt ge stopt door Tresling, die „sticks" maakt. De tweede wordt door Roop Singh kei hard ingeschoten en langs verscheiden Hol landsche beenen treft het schot doel (01). Nu volgen kort aachtereen meer doelpun ten. Een schitterend schot van den mid voor trof doel en bij een algemeenen aan val ziet Roop Singh kans den bal tegen de paal te wippen en voor de tweede maal zijn stick er achter plaatsend, onhoudbaar in te schieten (03). Opgemerkt kan nog worden, dat Harde beck reeds veel schoten uit zijn doel had gehouden. Eindelijk ontstaat even een ge vaarlijk momentje voor het Britsch-Indi sche doel, als Gunning scherp voorzet, doch keeper Allen werkt kort maar krachtig weg. Na een half uur krijgt Holland den eersten corner te nemen. Keihard inge schoten wordt deze het veld weer inge werkt. Tonny van Lierop plaatst weer op doel en nu gaat het balletje via Hammond corner. Deze van links genomen levert niets op. De aanvallen der Britsch-Indiërs zijn di rect weer gevaarlijk en als weer eens een corner op het Hollandsche doel wordt ge nomen, ziet Lal Shah kans fraai langs den grond in te schieten. Het balletje wordt op 2 Meter van het doel gestopt, doch Kul'han Singh is er razend snel bij en wipt den bal in het Hollandsche doel (04). De vol gende aanval is weer voor Britsch-Indië, Dhyan Chand passeert al zijn tegenstan ders en de stand is 05. Het wordt een wanhopige strijd tusschen de Hollandsche verdediging en de Britsch- Indische voorhoede en middenlinie, waar bij Hardebeck speciaal een pluim verdient voor zijn moedig en fraai keepen. De rust gaat in met een 50-voorsprong der gas ten. Tweede helft. Om 2 min, voor half 4 wordt met de twee de helft een aanvang gemaakt. Een corner voor het Britsch-Indische doel wordt vlak onder den lat ingeschoten doch een Britsoh- Indiër slaat het balletje corner. Voor de tweede maal genomen ontstaat even een scrimmage voor het doel der gasten, maar weldra verhuist het witte ding weer naar den overkant. Een inzinking in de Hollandsche achter hoede ontstaat. Zeven minuten na de her vatting is Kerr er door en onhoudbaar schiet de rechtsbuiten langs onzen kee per (06). Van de bully af nemen de Britsch-Indiërs den bal mee en Dhyan Chand scoort nume- 1 ro 7. En weer gaan de Britsch-Indiërs er DE BEKER VOOR J. DUBBELAAR VAN „DE BATAVEN" DE DRIE EERSTAANKOMENDEN VAN DEN LEIDSCHEN SINGELLOOP. In 't midden de winnaar J. Dubbelaar, rechts D. Tuithof, tweede en links Th. Stijnman, die derde werd. De jaarlijksche Singelloop, thans voor de vierde maal wederom door Rood-Wit georganiseerd heeft Zaterdagmiddag, ondanks het ontbreken van den crack W. Vessies, weer onder groote belangstelling plaats gehad. Evenals verleden jaar waren de weers omstandigheden ongunstig door regen en wind en ook de inschrijving was niet zoo groot, maar toch is de Singelloop een groot succes geworden, door den prachtigen tijd, waarin volgens opgave der tijdopnemers door J. Dubbelaar de zen afstand werd afgelegd. De samenkomst van deelnemers en officials was dit jaar natuurlijk in het mooie clubhuis op het R. K. Sportpark waar ook kapelaan H. J. Bangert met eenige leden van het bestuur der R. K. Sportcentrale, aanwezig waren. Van hier werd om drie uur naar de start ge reden, waar de volgende loopers zich in den regen opstelden om den Ringelloop te maken: K. v. d. Voort, W. Houps. D. Tuithof, P. van Dam. J. Dubbelaar. J. Bakel, allen „De Bataven" Leiden. H. Visser en H. Slingerland „Meerburg" Zoeterwoude, C. en N. van Bakelen, R. K. A. V. Amsterdam. Th. Stijnman en H. Langezaal „Rood-Wit" T-eiden. Om kwart over drie precies valt het startsein. De Singelloop is begonnen. De beide Amsterdammers starten snel maar het is de vraag of zij den heelen weg dit tempo zullen kunnen volhou den. Het blijkt dan ook al spoedig, dat hun dit onomgelijk is, want op de Mare- singel komt er reeds verandering in de kop en bij het begin van den Heeren singel gaan van Bakel en Dubbelaar van door en Roop Siugh scoort bet acht ste doelpunt (08). Thans gaat het er alleen maar om, oni te voorkomen, dat de dubbele cijfers be reikt worden. De tanden werden op elkaar gezet. Werkelijk gelukt het den Hollan ders den strijd wat meer verdeeld te krij gen. Na 17 minuten scoort Roop Singb nummero 9 doch dan is het uit. Met groote geestdrift gaat het Hollandsche team weer ten aanval waarbij in hoofdzaak het enthou siasme het strijdwapen is, waarmee men de tegenstanders te lijf gaat. En ook nu zien de Hollanders kans wat dichter bij het Britsch-Indische doel te komen. Zij for- ceeren een corner, die door een fout der Britsch-Indiërs hen haast noodlottig wordt. Van der Bergh komt in vrije positie te staan en zijn schot ketst tegen Tapseli, die in doel staat terug. Van Lierop is er snel bij en wipt het balletje langs de te genstanders in het net. De Britsch-Indisohe scheidsrechter heeft echter een foutje ontdekt, vermoedelijk buitenspel of sticks. Precies is door de klu wen der spelers dit niet na te gaan. Holland laat zich door dezen tegenslag niet ontmoedigen, eenige corners worden geforceerd, doch men ziet geen kans Allen met gevaarlijke schoten te belagen. Dhvan Chand c.s. zitten in tusschen niet stil, hun corners zijn heel wat gevaarlijker en het is soms verwonderlijk, hoe Holland boft met schoten, die juist langs gaan of even te hoog zijn gericht. Nog ongeveer vijf inuten zijn te spelen. Een corner op het Britsch-Indische doel wordt door v. d. Bergh hoog en hard in het net geschoten. De Britsch-Indiërs bukken zich, zij dachten dat het schot toch niet houdbaar, was, en het balletje vloog in het net, waarmede Holland de eer gered had. Vlak daarop wordt het einde aangekondigd. Van een bespreking der spelers zien wij af. O.i. waren alleen Hardebeck, de Waal. Tresling en Gunning voldoende. Bij de Britsch-Indiërs was natuurlijK geen zwakke plek te ontdekken. van „De Bataven" voorop, de eerste met een voorsprong van ongeveer 10 M., ge volgd op 30 M. door D. Tuithof en op 40 M. door Th. Stijnman. Wij verwach ten dat Dubbelaar spoedig op Bakel zal inloopen maar Bakel loopt integendeel nog meer uit en op de Zoeterwoudsche Singel heeft hij reeds een voorsprong van 25 M. op Dubbelaar. Daarachter komen nog steeds Tuithof en Stijnman. Op flinken afstand komen daarna de overigen met onderling niet zooveel verschil. Op de Zoeterwoudsohe Singel krijgt J. Bakel plotseling een inzinking. Tenminste hij stopt eensklaps en blijft aan den kant staan waardoor Dubbe laar, Tuithof en Stijnman hem voorbij gaan. Wij zijn nu intusschen doorgere den naar de finish om daar de athleten op te wachten. Daar booren wij even la ter dat Bakel toch weer meeloopt en zich weer naar voren werkt. Dubbelaar heeft intusschen de kop genomen, onmiddellijk gevolgd door D. Tuithof. Eenigen tijd volgt Tuithof hem op de hielen, maar dan loopt Dubbelaar, die nog genoeg reserve overheeft, uit en wint met een voorsprong van 13 se conden op D. Tuithof. Bakel heeft zich intusschen aan Stijnman vastgeklampt, maar de laatste blijkt nog reserve ge noeg te bezriten voor een krachtigen eindspurt en wordt met meters voor sprong op Bakel drie. De volledige uitslag luidt: 1. J. Dubbelaar (De Bataven) in 17 min. 31 sec. Vorig jaar bedroeg de tijd van den winnaar W. Vessies 18 min. 22 sec.; 2. D Tuithof (De Bataven) 17 m. 44 sec.; 3. Th. Stijnman (Rood-Wit); 4. J. Bakel (De Bataven); 5. A. Visser (Meerburg); 6. P. van Dam (De Bata ven); 7. N. van Bakelen (R. K. A. V.); 8. A. Slingerland (Meerburg); 9. W. Houps (De Bataven); 10. C. van Bake len (R. K. A. V.); 11. A. Langezaal (Rood-Wit); 12. K. v. d. Voort (De Ba taven). Ondanks de regen was de belangstel ling in de stad voor dit jaarlijksche sportgebeuren zeer groot. Bij de finish had zich een groote menigte verzameld, maar daar evenals gedurende de geheele loop, had de politie voorbeeldig voor afzetting gezorgd, zoodat de loopers overal ongehinderd konden passeeren. Na afloop werden in het clubhuis op het R. K. Sportpark de prijzen uitge reikt. Hier sprak de heer P. Verhoef Jr., voorzitter van de organisoerende vereeni- ging „Rood-Wit" woorden van geluk- wensoh, vooreerst aan den winnaar J. Dubbelaar, die nu in den korsten tijd dezen Singelloop won en aan den twee den en derden prijswinnaar D. Tuithof en Th. Stijnman. Voorte bracht hij dank aan allen, die aan de organisatie van dezen Singelloop hadden meegewerkt, daarbij noemende de heeren van Noort, van Brussel en Molkenboer, aan inspec teur Duval voor de prachtige verkeers regeling in de stad, aan de heeren der R. K. Sportcentrale, aan de pers e.a., waarna hij Mevr. Verhoef verzocht den beker aan den winnaar te willen over reiken. Mevr. Verhoef overreikte hierop met eenige hartelijke woorden den beker aan J. Dubbelaar, waarna kapelaan Bangert aan de overige winnaars de prijzen uit reikte. De heer P. Verhoef Jr. bracht nog maals allen loopers dank en deelde mede, dat aan hen, die buiten de prijzen gevallen waren, een Rood-Wit-diploma zou worden toegezonden. Hiermede was de goedgeslaagde Sin- 1 gelloop ten einde. R. K. Athletiek en Sportvereeniging „Rood-Wit". Athletiek. De onderlinge wed strijden zijn een waar succes geworden, de uitslag is nog niet bekend maar wij kun nen wel mededeelen dat vele olubrecords zijn verbeterd. De prijsuitreiking wordt gehouden op onzen eersten clubavond in het najaars seizoen en wel op Vrijdag 10 Sopt. des avonds om half negen in Hotel „Den Burcht". Gelieve hiervan goede nota tc nemen. Zaterdag behaalde ons lid Th. Stijnman den derden prijs op onzen Singelloop waar wij allen zeer "verwonderd over waren. Vooruit Theo nu nog als nummer één op de 3000 meter dan zijn wij tevreden. Tevens kunnen wij melden dat wij de 100 leden zijn gepasseerd en thans tellen 105 leden. Vooruit Rood-Witters nu op weg naar de 150. Voetbal: Na afloop der onderlinge athletiek-wedstrijden speelde het voorloo- pige eerste elftal een oefenwedstrijd to gen een versterkt S. M. C. II. Deze eerste ontmoeting met de langdu rige rustperiode is ons bijzonder mcege- valle. Wel haperde het hier en daar wel eens, maar wanneer men eenmaal is inge speeld gelooven wij wol, dat met dit elf tal behoorlijke resultaten zijn te boeken. De uitslag was 22. Hedenavond training alleen voor senio ren. Morgenavond training alleen voor se nioren. Morgenavond alleen voor junioren op het bijterrein. De elf-dorpen-tocht om Leiden. Het is bekend dat Rood-Wit op 3 Octo ber a.s. zal deelnemen aan de 3de clf-dor- pcn-tocht om Leiden. Het is ook bekend dat velen reeds hier voor inschreven maar het is eveneens be kend dat dit aantal nog belangrijk moet en kan worden uitgebreid. Kan de geheele Rood-Wit familie nu niob deednemen aan een tocht zooals deze, die zeer zeker kan worden gemaakt tot oen der fijnste en gezelligste herinneringen van ons lustrumjaar. Het moet, allen zullen ze zich bij heb bestuur scharen achter hot rood-witte vaan del en op do dag van Leiden's Ontztst deel nemen aan „De 3de Elf-dorpcn-tocht om Leiden". Niet het minst mogen w'e klagen over de opkomst bij wedstrijden. Getuige hier van de laatste inschrijvingen bij de 4- daagsche en Meerburgwedstrijden, maar ook nu roept het bestuur haar leden op. Men moet niet veronderstellen dat wan neer de commissie die hiermede is belast niets uitlaat over de omvang der deelname dat deze gering is, in het geheel niet, de inschrijving is zelfs groot maar toch op hun verzoew, plaats is volgaarne dit stukje in de stille hoop, dat het deze week nog inschrijvingen zal regenen. En nu Rood-Witters als ge nog niet hebt ingeschreven doe het dan terstond aan de heeren W. Schrijvers, Nieuwe Rijn 32 of A. van Noort Haarlemmerstraat mot bijvoeging van 50 cent inschrijving. De in schrijving sluit uiterlijk 10 September en direct daarna zullen wc het aantal inge schrevenen publiceeren. Met uw aller me dewerking zal het klinkend zijn. R. K. Athletiek-Vereen. De Bataven. Onder do meest ongunstige weersom standigheden hield Rood-Wit 1.1. Zatepdag haar vierde Singelloop. Toch kon het gure weer noch de regen het felle enthousiasme blusschen bij de „Bataven"-deelncmcrs. De vaste wil om ook in Leiden de pres taties tot een ongekende hoogte te bren gen, de wil om het Leidsche publiek te la/- ten zien wat een R. K. Athleet presteert on niet in het minst wat een Bataaf kan presteeren, dat alles heeft geleid tot do pracht-prestaties die 1.1. Zaterdag geleverd zijn. Het feit, dat de Bataven zulke goedo plaatsen zou bezetten op deze singelloop wats te voorzien, niet was te voorzien dat Joop Dubbelaar, die no. 1 word het in zoo'n prachttijd zou loopen en allo zeven singels in een tijd van 17 min. 31 sec. zou afleggen, wat beteekent, dat hij bijna 1 min. minder geloopen heeft dan W. Ves sies vorig jaar. No. 2 was een nog grooter verrassing. Noch bet bestuur, nooh de T. C. had kunnen denken, dat D. Tuithof no. 2 zou worden met den prachttijd van 17 min 44 sec. Als no. 4 kwam J. van Bakel binnen* Dat hij een looper is van de beste kwali teit, dat heeft hij Zaterdag weer bewezen. Eerst liep hij tot de Zoeterwoudsche Sin gel als no. 1, daar kreeg hij een ongemak, blepf pl.m. 2 minuten langzaam loopen, zoodat alle loopers hem passeerden, om daarna zijn gewone prachtige gang met zijn schitterend lange pas weer in te zet ten. Om in de laatste twee singels weer zoo op te zetten, dat hij nog als no. 4 bin nenkwam. Als no. 6 kwam Piet van Dam binnen. Woud Houps als no. 9 en K. v. d. Voort als no. 12. Ook voor hun onze bewondering voor het taaie volhouden. Met een woord van dank aan Rood-Wit

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5