DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1931. DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN MILITAIRE PAARDEN OP HOL. Een soldaat gewond. Auto mobilist vluchtte uit zijn wagen. Gisterochtend om half tien is aan een 21-jarigen soldaat van het tweede regiment veld-artillerie te Den Haag, eerste batte rij, een ongeluk overkomen. Deze militair was gezeten op een van de zes paarden, gespannen voor een stuk geschut dat zich naar de parade begaf. Ter hoogte van de Delistraat, bij het afrijden van de helling ter plaatse, kwam uit tegen overgestelde richting een personenauto aanrijden. Dc paarden voor een der stukken werden schichtig. De bestuurder van de auto, dit bemerkend, vluchtte uit den wagen, die op den rijweg bleef 6taan. Inderdaad sloegen de paarden op hol, botsten daarbij tegen de auto op, waarbij de soldaat kwam te vallen en het voorspan over het lichaam kreeg. Onmiddellijk bracht men de paarden tot staan, en vervoerde men het geschut, waarvan een viertal paarden werd afge spannen, naar de Riouwstraat. De soldaat werd per ziekenauto naar het militair hospitaal overgebracht, waar hem onmiddellijk geneeskundige hulp werd verleend. Het bleek, dat hij een sleu telbeen had gebroken en eenige ontvellin gen aan den rug had bekomen. Zijn toe stand was gisternamiddag zeer gunstig. Dit ongeval had nog een nasleep. Zooals gezegd was het geschut met twee paarden in de Riouwstraat geplaatst, vanwaar het naar de kazerne zou worden teruggebracht Evenwel, nauwelijks na het afrijden sloe gen ook deze twee paarden op hol. In volle vaart renden de dieren door de Rioufstraat, links de Banka-straat in en vervolgden hun weg over de Laan Copes van Cattenburgh, waar zij tegen een boom opbotsten, en daardoor tot staan werden gebracht. Doordat een wachtmeester te paard voor de hollende paarden uitreed, om het verkeer en de voetgangers op het dreigend gevaar attent te maken konden verdere ongelukken worden voorkomen. LUCHTBALLON OP HET IJSELMERR NEERGEKOMEN. Bestuurder door vrachtboot opgepikt Gisteravond rapporteerde kapitein B. de Jong van de Sint Martinboot, die te Lemmer binnen kwam, dat hij een ballon vaarder had opgepikt die tusschen Mar ken en Urk ronddreef. Het was de heer van Sommeren uit Brussel, die ter gelegen heid van het Koninginnefeest in het Am- sterdamsche Stadion was opgestegen. Hij was in de richting van het IJselmeer afge dreven en op het water neergekomen. In vrijwel uitgeputten toestand werd hij door genoemde kapitein aangetroffen en aan boord genomen. Inmiddels is de heer van S. per nachtboot weer naar Amsterdam vertrokken, terwijl de ballon per zelfde ge legenheid naar Amsterdam is vervoerd* Oude man overreden en gedood. Gistermiddag werd op de Maompjes te Rotterdam de 70-jarige H. Donk uit Oud- Beijerland door een vrachtauto overreden. Met een schedelbasisfractuur is de man naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst is overleden. Vrachtauto van den dijk gereden. Gistermiddag is, naar het „Vad." meldt, te Gorinchem een vrachtauto uit Rotter dam nabij de stad van den Dorpschen dijk gereden. De chauffeur M. K. heeft ver klaard, dat zijn stuurwiel afbrak en hij daardoor de macht over de auto verloor. In de auto bevond zich een gezelschap van vijftien personen uit Rotterdam, dat voornemens was op genoeglijke wijze een dag in Gorinchem door te brengen. Een der inzittenden, een juffrouw uit Rotter dam, werd vrij ernstig aan haar linkervoet gewond en is naar het ziekenhuis overge bracht. De overige inzittenden kwamen er met eenige schrammen af. De politie stelt een onderzoek in en heeft de auto in be slag genomen. WEER EEN HISTORISCHE BOERDERIJ TE OSS AFGEBRAND. Gisteravond ontstond een zware uit slaande brand in de historische hoeve „De Kinderzorg", bewoond door den -eigenaar J. van Erp te Oss. De 68-jarige yrouw en de 80-jarige' man, die zich reeds te ruste hadden begeven, worden door het knette ren van het vuur gewekt en met zeer voel moeite uit het brandende perceel gered. De brandweer, die spoedig met 2 motorspui- ten aanwezig was, kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Heel de inboedel werd een prooi der vlammen beneveus 80.000 K.G. hooi en stroo. Daar op de boerderij een kippen- fokstations uit Horst (L.) geyestigd was, kwamen zeer veel kippen in de vlammen om. Het huis dateert uit de 16de eeuw en was vroeger een kasteel, dat tot boerderij werd omgebouwd. VAN HET SMOKKELFRONT. D00DENRIT TUSSCHEN MOTOR EN SMOKKELAUTO'S. Rijke buit en een slachtoffer. Twee Hollandsche smokkelauto's nas- seerden Dinsdag de grens bij Lingsfort en kwamen door Holt, waar zij het eerst ge signaleerd werden. In allerhgast werden douanerosten langs de wegen uitgezet, terwij! twee beambten per motor de beide voei.tuigen achtervolgden. Een wilde race begon. Vluchtelingen en achtervolgers hadden een vaart van ongeveer 90 K.M., waarmee zij in de richting Pont-Nieukerk verdwenen. Langs den weg probeerden de beambten reeds met nagelplanken 'de auto's tot stilstand te brengen, hetgeen echter n.'ct gelukte. Na geruimen tijd week een der beide wagens af in de richting Straeien, waar hij, na enkele minu'-eo. op een boerenhoevn tot stilstand werd ge bracht. De beide inzittende1 smokke'aars wisHer te ontkomen. In den auto werden 2800 Jiiei azijn-extract, benevens enkele honderden k''o s koffie gevonden. Iniusschen achtervolgden andere be ambten per auto den tveeden sm kkei- auto. Door c'c gioote vaaic over een Boch ten weg achter Straclen. verloor de chauf feur van den smokkelauto blijkbaar d« macht over het stuur. De wagen begon te slingeren en tioeg tegen een boom. De be stuurder werd er uit geslingerd en bleef bewusteloos ^angs der» weg liggen. De bei de andere smokkelaars wisten in de *er- warring te ontnemen. In den wagen wv den enke'e honderden kilo's kofie en far bak ontdekt. De toestand van den gewon den smokkelaar is hopeloos. Smokkelaars overmoed. De beambten namen beide wagens in be slag en voerden ze naar een garage in Straelen. In don afgeioopen nacht hebben drie personen in deze garage ingebroken. Ze trachtten de beide in beslag genomen auto's te ontvoeren. Daar de eene wagon grootendeels vernield was heeft men een personenauto uil de garage gestolen. De garagehouder, die door het geraas van loo- pende motoren ontwaakte, kon nog juist zien, dat zijn luxe auto door smokkelaars weggereden werd. Door de beambten wordt een onderzoek ingesteld. „Msbd." Kano op de Noordzee drijvende gevonden. Woensdagmiddag heeft de schipper van het Instructievaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart le Amsterdam, op de Noordzee dwars van Scheveningen drijvende gevonden een vermoedelijk Duitsche zeekano met luchtkas ten, gemerkt O. B. G. 1714. Is het vermoe den juist dan is deze kano waarschijnlijk van een Duitsche dame, die bezig was van Hamburg naar Londen over te steken. Deze week was zij Den Helder gepasseerd. De „Prinses Juliana" heeft de kano Woensdagavond te Amsterdam binnenge bracht. DISPUUT OVER EEN GLAS BIER EN EEN STUKJE KAAS. Twee Amsterdammers gingen in het Parkhotel een glaasje bier met een portie kaas gebruiken en betaalden daarvoor 1.50, fooi inbegrepen. Ze vonden dat heel duur en klaagden bij liet Initiatief Comité Amsterdam en bij A. N. V. V. Zij riepen do afd. Amsterdam van Horecaf ter ver antwoording en deze heeft de klacht tot den grond toe onderzocht, waarna de hee- ren een antwoord ontvingen, dat o. i. ver spreiding ift ruimen kring verdient, om dat dikwijls erg onrechtvaardig ons Hotel- bedrijf wordt aangevallen door menschen die niet weten, onder welke onbillijk zware lasten dit bedrijf gebukt gaat. Ten eerste vergelijkt men gewoonlijk den prijs, welke wij bij den bierhandelaar en den kaasboer betalen met den restaurant- prijs en oiÉze verontwaardiging is fel, maar we vergeten, dat we wonen in een huis met de noodige belasting, dat wij een dienstbo de hebben om de kaas en het bier aan te nemen, glas en bord om deze te verorbe ren cn dat.wij dus eigenlijk veel meer voor die ééne consumptie betalen. Dan volgt een lijst van uitgaven en las ten, welke de houder van het Parkhotel te betalen heeft, om de porties bier en kaas te kunnen verstrekken. Voor het terras, waarop de Amsterdam mers zaten, betaalde de restaurateur vroe ger 3 per M2., thans 9 per M2. en per seizoen. Komt er een los scherm op het terras ,dan moet hij daarvoor nog eens 3 en voor een vastscherm 9 per M2. beta len. Hangen er lampen boven het terras, dan vraagt de fiscus nog eens 3 per lamp ►Sinds 1918 zijn de sociale lasten voor een eenvoudig café 4000 en 5000 per jaar. Sinds 1914 zijn mede de loonen en salaris sen aanzienlijk verhoogd. Het slot van liet o.i. pakkende verweer schrift luidt: „Wij hopen, dat u bij het indienen van reclames in de toekomst met bovenstaande uiteenzetting rekening zult willen houden en nioet ons ten slotte de verzuchting van het hart, dat het Nederlandsche volk ein delijk ook élbns een weinig chauvinisme aan den dag zal weten te leggen en niet steeds zal blijven voortgaan alles in het buitenland veel beter en. goedkoopor te vinden dan bij ons,-oen en ander meestal als gevolg van een totaal gebrek aan ken nis van de juiste verhoudingen en toestan den." Men kan deze leerzamp correspondentie in extenso vinden in ï)e Hotelhouder van Een bad-record. In het gemeentelijk volkszcebad te Scheveningen werden Dinsdag 1498 baden genomen. Dat het aantal baders ditmaal buitengewoon groot is, blijkt wel uit het feit, dat het vblkszecbnd spoedig weer een record zal slaan. Verwacht wordt n.l. dat een dezer da gen, waarschijnlijk reeds heden de 250.000e bader het loket zal passeoren, een aantal dat nog nimmer is bereikt. Een oranjekleurige mol gevangen. Curiosileitshalve kan worden gemeld, dat gistermorgen de heer T. Blokland Jr. aan de Schinkelwijk te 't Zand op zijn erf een mol heeft gevangen, waarvan de huid kleur zuiver Oranje was. Het beestje is echter door het bekomen letsel gestorven. De heer B. zal echter wegens het exceptio- neele van het geval het velletje preparee ren. WIE ZIJN TIJD BEGRIJPT, J'PROPAGEERT DE KATHOLIEKE PERS UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Vrijdag 2 September. Huizen, 296 M. Alg. Programma, verzorgd door de N C.R.V. 8.00 Schriftlezing. 8.15930 (gramofoonplaten. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Harmoniumconcert G. Snijders. 11.30 Concert. T. G. v. d. Haar (viool), H Hermann (viool), H. v. d Horst Jr. (cel lo) en Mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (piano). 12 55 Vervolg harmoniumspel. I.20 Vervolg kwartetconcert. 2.00 Pauze. 2 30 Concert. Mevr. I. Mulder-Belser, alt- mezzo; H. E. Wittpen, fluit; H. Scholl, viool; G. Hengeveld, piano. 4.30 Gramofoonplaten. 5.30 Voor fotografen. 6.00 Causerie H. J. Steinvoort. 6.30 Causerie door A. J. Herwig. 7.00 Radio-dokter. 7.45 Causerie door A C. de Wit. 8.00 De HOV (iSymphonie-orkest) o.l.v. F. Schuurman. O.a. „Tannhaii6er", Wagner. 9.00 F. Kloek: De zang der vogels. 9.30 Vervolg concert m.m v. het NOfifV- Damcskoor o.l.v. L. Lauenroth. Oa. Suite in b kl. t. Bach. ca 9.50 Vaz Dias. 103011.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnaatiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 VARA-septet o.Lv. Is. Eyl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10 15 Voordracht door R. Numan. 10.30 Vervoig septet. II.00 Voor de Soc. Dem. Vrouw. 11.15 Vervolg sptet. 12.00 AVRO-Klein-orkest o.l.v. Treep en Gramofoonplaten 2.00 B. den Besten Jr.: De Unitates en Bonden in het Nederl. Studentenleven. 2.304.00 AVBO-Kamer-orkest o.l,v. L. Schmidt en Gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VARA-orkest o.Lv. H de Groot. 5.45 Voordracht door C. Rijken. 6.00 Orge.spel J. Jong. 6.30 Vervolg voordracht. 6.45 Vervolg orgelspel. 7.00 Gramofoonplaten. 7.10 Vervolg VARA-orkest. 8 00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Vaz Dias. 8.15 Uit het Kurhaus te Scheveningen: 'Ktsidentie-orkest o.l.v. Carl Schuricht m.m. v. het Toonkunstkoor, Den Haag, Jo Vin cent, sopraan; Suze Luger, alt; L. v. Tul der, tenor en W. Ravelli, bas. Negende symphonie in d kl. t. op 125 met slotkoor naar Schiller's „Ode an die Freude" van Ludwig van Beethoven. ca. 9.45 Mevr. Immink Cost Budde: Reli gie in het hedendaagsche gezin. ca. 10.00 Ds. P. D. Tjalsma: Vrouw Zorg (II). 11.0012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 12.20 Em. Starkey's orkest. 12.35 Motorbootraces: Gar Wood (Miss America X>—Kaye Don (Miss England III). 1 20 Orgelconcert door H. Hogan. I.50—2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Norhern Studio-orkest m.m.v. M. Smith (tenor). 5.35 Kinderuurtje. 620 Berichten. 6.50 Bach's Pianomuziek door V. Hely- Hutchinson. 7.15 en 7 35 Lezingen. 7.50 BBC-orkest o.l.v. 8. Robinson m.m.v. E. Ackland (alt). Oa. Woodland Sketches, MacDowell. 9.00 „Love in Greenwich Village" van J. Watt Muziek vhn G. Barker. 10.00 Berichten en lezing. 10.36 Leslie Bridgewater's kwintet. Mu ziek v. d. kinderen. II.2012.20 BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. „R a d i o-P aril", 1725 M. 8.05; 12.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 9.05 Concert man.v. solisten o.l.v. R. La bis. O.a. lste Spaansche Dans, De Falla en. „Karnaval der Dieren", van Camille Saint- Saëns. Kalundborg, 1153 M. 12.201.35 Concert uit Hotel Angletcrre. 3 205 20 Concert o.l.v. Gröndahl. 8.30 „Mrs. Dot", blijspel van W. S. Maug ham. 10.20 Radio-symphonie-orkeet en blaas- kwintet o.l.v. Reesen. Oa. lste symphonie op. 6, Hye-Knudsen. 11.2012.50 Moderne Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert uit Bad Münster. 11.3512.20 Gramofoonplaten. 12,20136 Concert door werklooze mu sici o.l.v. P. Weidig. 1.502.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 5.358 36 Conoert o.l.v. Eysoldt. 8.40 Concert uit Münster o.l.v. Wolf m.m. v. W. Schöneweiss (bas-bariton). Oa. Ouv. „Der Barbier von Bagdad", Cornelius en ballet ,,Le Cid", Massenet. 10.5012.20 Zie Daventry. Rome 441 m. 9.05 Concert door het Radio-kwartet en vocale solisten. O.a Kwartet in g kl. t. op. 27, Grieg en uit „Die Zauberfltde", Mozart. Hierna tot 12.20 Dansmuziek. Brass* 1. 508 en 338 M. 50fl M.12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v, Meulemans. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.Lv. K. Walpot. 9.20 Concert uit de Kurzaal Ostende. Hierna tot 11.20 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten 5 20 Concert o.l.v. Walpot. 6.20 Gramofoonplaten 8.20 Concert o.l.v. Meulemans. 10 30 Jack Hylton en zijn Band (Gramo foonplaten). Zeeien, 1635 M. 7.50 „Pntdam", folkloristisch hoorspel. 9.20 K. G. Sell: Woruober man in Ame rika spricht. 9.35 Symphonieconcert o.l.v. W. Siobcn. 10.45 Berichten, hierna tot sluiting: Zie Daventry. SPORT PAARDENSPORT HARDDRAVERIJEN TE HILVERSUM. Kruithof Sr. verongelukt. Tijdens de courses van do Hilversumsche Harddraverij- en Benvereeniging, welke gistermiddag op het Sportpark te Hilver sum werden gehouden, is een droevig on geluk gebeurd, dat aan den bekenden rijder J. Kruithof uit Voorburg het leven heeft gekost. Het ongeluk geschiedde bij de laatste course, een handioap draverij voor heerrij ders. Do heer Kruithof in vinnigon strijd gewikkeld, lag met Kastelein aan den kop, toon in don laaUtcn bocht de sulkey kantelde. De heer Kruithof viel op het hoofd en stierf enkele oogenblikken na don val. Waarschijnlijk is een halswervel go- broken. Zijn lijk is overgebracht naar hot Diaconessenhuis. De overledene wae on geveer zestig jaar oud. De heer Kruithof was een bekend aanne mer. Hij was o.m. de bouwer van liet Olym pisch Stadion te Amsterdam, onder arohi- tectuur van Jan Wils. In verband met dit ongeval word de laatste oourao afgelast. Zooals begrijpelijk veroorzaakte het ongeluk groote oonster- natie. De zoon en do dochter van het slachtoffer waren op het terrein aanwe zig. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR ROMAN VAN EDGAR JEPSON. Vertaald door F. van Velsen. (Nadruk verboden). 7) V. Ik word een onafhankelijk mensch. Mijn terugreis naar Engeland deed ik met overhaast, want ik achtte het niet raadzaam voor mijn gezondheid, om zoo rechtstreeks uit het brandend heete ge bied, mijn verzwakte lichaam bloot te stel len aan het Engelsche klimaat. Daarom bleef ik ongeveer veertien dagen in Mar seille, dat leek mij de meest geschikte stad voor een overgang. Behalve aan de genoegens der beschaaf de wereld, waaraan ik mij eens dégelijk te goed^ deed zorgde ik voor een uitstekende voeding. Marseille is een heel prettige stad en na veertien dagen was ik reeds tien pond zwaarder geworden. Ik leek, volgens mijn eigen schatting, al ruim een jaar jon ger. In het begin van November kwam ik op een somberen, mistigen dag te Londen aan. Huiverend ia den kouden Oostenwind stapte ik in een rijtuig en liet mij naar Picca/dillycircus rijden. In Regenstreet ging ik onmiddellijk eenig warm ondergoed koopen en een paar flinke warme hand schoenen. Met het huren van kamers trof ik het bizondcr gelukkig, want in Maddox- street vond ik een heel geschikt apartc- ment, van waaruit ik op mijn eigen huis in Berkeley square het uitzicht had, zno- dat ik de gangen van mijn halfbroer Ge rard, althans eenigszins, kon nagaan. Ik had geen lust om dien dag nog uit te gaan en bleef op mijn kamer dineeren. Den avond bracht ik door in een geniak- kelijken stoel bij het haardvuur al denken de over mijn positie en over de middelen die ik zou moeten te baat nemen om mijn broer Gerard te controleeren en na te gaan of hij mij had bedrogen en zoo ja, wat ik dan in dat geval diende te doen. Den volgenden ochtend begaf ik mij naar het kantoor van „The Times" en liet mij de drie laatste jaargangen brengen. Ik begon naarstig te zoeken naar bijzondere gegevens, die mij belang in konden boeze men doch ik vorderde slechts langzaam, omdat mijn blik telkens weer getroffen werd door berichten over dingen waarvan ik tot nu toe onkundig was gebleven. Eindelijk vond ik wat ik noodig had. Op een voorpagina stond met vette letters: „Moord op een Engelsch edelman". Vluchtig las ik het artikel door en het bleek mij al spoedig, dat alle details moesten ontleend zijn aan den brief welke ik Gerard had geschreven en waarin ik hem vroeg een losgeld te zenden. Nog eens las ik het artikel langzaam over. Neen, er was geen twijfel mogelijk. Haastig sloeg ik het blad om en zocht in een volgend nummer. Daar kwam een her haling in voor met nog eenige details en een aankondiging van den lijkdienst. Nóg eens las ik alles over en leunde toen ach terover in mijn stoel. Een sterk gevoel van wrevel welde in mij op: Moest mijn vader hertrouwen om het levenslicht te kunnen schenken aan zoo'n karakterloos individu Die nietsnut- ter van een Gerard had mij opzettelijk ge dwongen om in gevangenschap te verkwij nen en in Soedan te sterven Eenige oogenblikken waren mijn ge dachten te verward en was ik te opstandig rustig te kunnen denken. Toen ik eindelijk mezelf weer eenigszins hervonden had, vroeg ik den archivaris mij het „Jaarboek van den Engelschen adel" te willen geven en ik vond al spoedig, dat de voornaam van den tegenwoordigen graaf van Honiton en Vaux, Gerard was. Er stond vervolgens bij, dat hij zijn broeder was opgevolgd cn gehuwd met met Lady Isabel Branxholm, het meisje, waarmee ik verloofd was en met wie ik, volgens familieovereenkomst, zou trouwen. Ik was nu voldoende op de hoogte van den gang van zaken en keerde eenigszins mismoedig naar mijn kamers terug. Wel dra wat ik weer voor den haard in diep gepeins verzonken. Ik overwoog wat ik doen moest. Al verschillende plannen en maatregelen had ik mijzelf voorgesteld maar ook telkens weer verworpen, en nog had ik geen bepaald besluit genomen. Gerard moest, zoo overwoog ik, ongetwij feld een zeer ongelukkig menseh zijn, dat kon niet anders. Met zenuwsloopenden angst en afmattende nieuwsgierigheid moest hij natuurlijk de gangen van Kitche ner in Afrika gevolgd hebben. Bij elk suc ces, die de Engelschen te boeken kregen, moet zijn hart van schrik ineen gekrompen zijn. Met welk een hevige spanning zou hij nog eiken dag uitki ken naar nieuwsbe richten uit Karthoeni Ik kwam tot de ge volgtrekking, dat het 't beste was, als ik hem voorloopig met zijn geweten en zijn verbeelding alleen liet, hij zou er last ge noeg van hebben zoolang ik niet voor den dag kwam. Opgelucht door dit besluit stond ik op uit mijn gemakkelijken fauteuil. Ja, het stond nu vast voor my, ik zou Gerard de eerstvolgende drie maanden nog maar aan zichzelf overlaten en inmiddels genieten van mijn vrijheid, zonder mij te laten be ïnvloeden door gedachten aan dien lagen schurk, die zich mijn halfbroer durfde noe men In opgewekte stemming liet ik mij naar restaurant „Stone" rijden, in Pantonstreet, en dineerde daar. Den volgenden morgen maakte ik mijn kas op. Ik was nog in het bezit van drie honderd vijf en zeventig pond Opeens dacht ik er aan, dat ik nog moe-st trachten de juweelen te verkoopen. Het was toch maar goed afgeioopen daar in Karthoem met dien Ahemed, want zou hij mij niet zoo rijkelijk hebben schadeloos gesteld, dan ware het voor mij onmogelijk geweest me voor Gerard verborgen te hou den. Ik schreef onmiddellijk eenige aanbeve lingen en getuigenissen op oud postpapier, dat ik nog steeds in mijn koffertje had be waard. Als plaats van afzending schreef ik Alexandrië en dateerde de brieven drie jaar vroeger. Om de inkt wat ouder te doen schijnen vermengde ik haar met wat water. Een der brieven adresseerde ik aan onze familie-juwelier. Hij luidde als volgt: Geachte heer Sturgis, Indien U brenger dezes, mijn vriend Gabriël Hulston, in de gelegenheid kunt stellen, de kostbare steenen, welke hij in de Oost heeft verzameld, te verkoopen. zult U mij ten zeerste verplichten. Mochten er volgens Uw oordeel eenige steenen bij zijn, die geschikt zouden zijn om de Honiton- collectie aan te vullen, dan verzoek ik U ze voor mij te willen koopen. Met vriendelijke groeten. Honitan en Vaux. Ik ach roef bovendien nog eenige vrien delijke brieven aan mijzelf, welke er, met behulp van eenige asch uit den haard, spoe dig oud genoeg uitzagen om echt to kun nen lijken. Daarna wandelde ik in de richting van mijn huis in do Berkeley square, ik wilde namelijk weten of Gerard in Londen was. Alsof het toeval mij gunstig gezind wa», kwam hij plotseling aan toen ik den hoek omsloeg. Wij waren geen tien meter van elkaar verwijderd. Ik bemerkte onmiddel lijk op zijn gelaat een uitdrukking van angst en gekweldheid. Toen hij mij gepas seerd was, keerde ik mij om en volgde hem. Hij was zeer nerveus, dat bleek wel uit de manier waarop hij liep, nu eens schichtig vooruit, alsof hij opgejaagd werd, dan weer tergend langzaam, het hoofd steeds diep geboRen met de handen op den rug cn z'n wandelstok achter zich aan slepende. Toen hij St. Jamesstreet insloeg begreep ik, dat hij naar zijn club ging. Hij zou er wel de kranten gaan inzien om te kijken of er nog nieuws omtrent mij was bekend -geworden. Ik volgde hem niet verder, maar wan delde door naar Piccadilly, waar ik een overtuigend bewijs zou krijgen, dat ik vol strekt onherkenbaar veranderd was. Ik bestelde namelijk eenige costumes bij mijn kleermaker, omdat alle klecren, die ik op reis naar Engeland gekocht had mij niet bevielen. fWordt vervoledL

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9