LUCHTVAART UIT DE OMGEVING VOOR HUIS EN HOF IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad! DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 WIELRENNEN DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN TE ROME. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN OP DEN WEG. De Hollandsche profs rijden schitterend. Binda wereld kampioen. Bij de amateurs wordt Martano, Italië, we reldkampioen. Slaats 15e en Willems moet opgeven. Gisteren werden te Rome de wereld kampioenschappen wielrennen voortgezet met do wegwedstrijden voor amateurs en professionals. Zooals verwacht werd toonden zoowel bij do amateurs als bij de profs de Italia nen zich de sterksten en hebben de groot ste triomphen behaald. De groote verras sing was heden het rijden van de Holland sche profs. Bogaert, Valentijn en Braspen ning. Met een slag hebben zij zich ge schaard onder de sterkste wegrenners ter wereld en de plaatsen, die Valentijn en Braspenning innemen in het eindklasse ment bewijzen, dat zij op een schitterenden wedstrijd kunnen terugzien. Doch laat ons eerst beginnen met de amateurs. De amateurs moesten het traject van Costelli twee maal rijden, dus een af stand van twee maal ongeveer 68 km. Niet minder dan twee en dertig amateurs ver sohenen vanmorgen aan den start, welke 15 verschillende landen vertegenwoordig den, nl. Italië, Zweden, Oostenrijk, Dene marken, Duitschland, Engeland, Neder land met Slaats en Willems, België, Zwit serland, Polen, Luxemburg, Hongarije, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Joego slavië. Onze amateur Willems was reeds in de eerste ronde gedwongen den strijd op te geven. In de nabijheid van Aricca kwam hij te vallen waardoor hij zich genoodzaakt zag den strijd op te geven. Slaats hield in- tusschen moedig vol en gedurende de eer ste ronde van ruim 60 km. wist hij zich bij den kopgroep te plaatsen. Hij kon het tempo echter in de tweede ronde niet vol houden en zakte langzamerhand af. Hij slaagde er tenslotte nog in de 15e plaats te bezetten. Zijn tijd bedroeg 4 uur 53 man. 1 sec., ongeveer twintig minuten langer dan dien van den winnaar. De Italiaan Martano wist het wereld kampioenschap in den eindspurt te win nen. De uitslag van het wegkampioenschap der amateurs luidde: 1. en wereldkam pioen Martano, Italië tijd 4 uur 33 min. 52.2 sec.; 2. Egli, Zwitserland; 3. Ohocque, Frankrijk; 4. Macchi, Italië; 5. Hein, Lu xemburg; 6. Lohmann, Duitschland; 7. Poffé, België; 8. Weismayer, Oostenrijk; 9. Sella, Italië; 10. Johnson, Zweden; 11. Tjor, Zweden; 12. Scheller, Duitschland. De strijd der profs. Precies om 10 uur waren de profs, van de Passegiata Archeoloca vertrokken, 21 in totaal. De startvolgorde was Italië, België, Engeland, Nederland met de ren ners Bogaert, Braspenning en Valentijn, Zwitserland, Luxemburg en Frankrijk. De beroepsrijders moesten drie maal het traject afleggen, in totaal dus ongeveer 205 km. In de eerste ronde werd dadelijk een straf tempo ingezet. Na 53 minuten be reikte het hoofdpeleton het plaatsje Fras- cati. Hier hadden de Italiaan Bertoni en de Hollanders Valentijn en Bogaert de leiding. De andere renners lagen toen on geveer drie minuten achter. De Engelsoh- man Mills was reeds eerder teruggevallen. Intusschen werden de leiders bij Araccia weer door de anderen ingehaald, waarna het leidend peleton uit 11 renners be stond. Guerra had toen de leiding. Merk waardig was, dat de Fransche cracks toen reeds kansloos waren, Magne en Godinat hadden flinken achterstand, terwijl Leducq n.b. reeds had moeten opgeven. Terug in Rome bestond het leidend peleton uit 12 renners, waarbij Bogaert, Guerra en Va lentijn de leiding hadden. Het tempo van de tweede ronde was aanmerkelijk minder vlug. Om 12.10 uur begonnen arriveerde het hoofdpeleton om 14.45 uur weer voor de tweede maal te Rome. Bertoni gaf den toon aan en tracht te telkens weg te spurten, waardoor het veld nog al eens uit elkaar gerukt werd. Toen voor de tweede maal de helling moest worden genomen leidden Guerra en Bertoni voor Magne en de schitterend rij dende Hollanders. Even later had Magne de leiding geno men, die zich na de eerste ronde schitte rend hersteld had en zijn geheelen ach terstand had ingeloopen. Op de tweede en derde plaats lagen Braspenning en Valen tijn. Hadden de Hollanders in de eerste ron de vrijwel steeds de leiding gegeven aan het peleton, in de tweede ronde traden de Italianen reeds meer op den voorgrond doch toen de derde ronde inging lagen onze Hollandsche renners nog in fraaie pc «tie. Vooral bet rijden van Valentijn dwong allor bewondering af, terwijl Braspenning zich uitstekend weerde. In de derde ronde zakten de Hollan ders tenslotte, kon het ook niet anders, io*s ai. Vooral Binda en Bertoni reden sc-b/toerend en het was al spoedig bij de finisL bekend, dat beide Italianen een bclai.»sr;;lrein voorsprong hadden weten te n«nyi op de overige renners. Was de or- gaidsft-tje o-veral perfect in orde, bij de finish «ierigde er letterlijk niets van. De I-tavbaacft-me toeschouwers waren zoo geest- drafiig, dat zij alle afzetting omverliepen co Ksoh bij de finish verzamelden. De pers plaatsen werden onderstboven geloopen en onder de grootst mogelijke verwarring stormden Binda en Bertoni op de finish af. Met slechts een wiellengte verschil werd Binda wereldkampioen in den tijd van 7 uur 1 min. 28.2 sec. De tijden van de andere deelnemers waren door de groote wanorde bij de finish vrijwel niet te nemen. Valentijn kwam als zesde aan met slechts gering onderling verschil met Braspenning. De tijd van Va lentijn bedroeg 7 uur 8 min. 37.8 sec. Ook Bogaert bereikte de finish, doch we kon den niet noteeren op welke plaats. De uitslag luidde: 1. en wereldkampioen Binda, Italië, tijd 7 uur 1 min. 28.2 sec.; 2. Bertoni, Italië, op een wiellengte, tijd 7 uur 1 min. 30 sec.; 3. Franfcz, Luxem burg, tijd 7 uur 3 min. 20.6 sec.; 4. Montcro Spanje, tijd 7 uur 6 min. 43.4 sec.; 5. Guerra Italië, tijd 7 uur 7 min. 37.2 sec.; 6. Va lentijn, Nederland, tijd 7 uur 8 min. 37.8 sec.; 7. Braspenning, Nederland, 7 uur 8 min. 38 sec.; 8. Haemerlinck, België. MOTORSPORT DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE. Het was Dinsdag voor de Nederlanders in de Internationale zesdaagsohe een slech te dag. De leider van het Nederlandsche A-team, van Haversveld kreeg een lekken band, waardoor hij 21 minuten te laat aan de tijdcontrole kwam. Hoewel ons A-team hierdoor nog niet uitgeschakeld is, kan toch wel aangenomen worden, dat de silver vase voor ons Land verloren is. Slechter bracht het B-team het eraf, daar Nortier onderweg een bandijzer tuschen zijn wiel kreeg, waardoor de band en de ketting van zijn motor vernield werden. Aan repara tiekosten verloor Nortier meer dan een uur waardoor hij den tijd van aankomst over schreed. Hierdoor is het B-team en tevens het Nederlandsohe Ariel-team uit den strijd. Verder zijn de Nederlandsche rijders zonder strafpunten gebleven, een alleszins goede prestatie, daar het vandaag voor de rijders een zware dag was. Het parcours bedroeg 372 km. en liep over zeer slechte passen, waardoor nogal veel valpartijen voorkwamen. Strafpunten liepen op: Clementi, Italië op M. A. S. 60; Martinek, Hongarije op Rex Acme 3; Crisp, Engeland op Triumph 14; van Ha- mer8veld, Nederland op Eysink 21; Mauer- mayer, Duitschland op B. O. W. 33; Voigt Duitschland op Ardie 10; terwijl vandaag gevallen zijn Deville, Engeland op Sun beam; Polak, Tsjecho Slowakije op Pre mier; Nortier Nederland op Ariel; Dunz, Duitschland op S. S. U. en Kehoe, Enge land op Douglas. In totaal zijn er dus 9 uitvallers. Het weer was schitterend, alleen werd het uitzidht der rijders belemmerd door het opgejaagde stof. „Vad." VOETBAL LEIDSCHE VOETBALBOND. DE COMPETITIE-IN DEELING. De competitie-indeeling voor het a. 8. seizoen luidt als volgt: ZONDAG: Eerste klasse. D. S. O. 1; L. F. C. 2; T. O. N. A. 1; U. V. S. 3; D. V. S. 2; Alphen 3; Lugdu- num 2, Roodenburg 1. Tweede klasse A. L. D. W. S. 2 L. F. C. 3; A. S. C. 3; Al- phia 3; U. V. S. 4 Lugdunum 3; Rooden burg 2; Leidsche Boys 2. Tweede klasse B. Sportman 1; Alphia 4; U. V. S. 5; D. V. S. 3; Alphen 4; R. C. L. 2; Lugdunum 4, Rouwkoop 1. Derde klasse A. D. S. O. 2; L. D. W. S. 3; L. F. C. 4; TJ. V. S. 6; Alphen 5; Lugdunum 5; Leidsohe Boys 3; A. S. 0. 4. Derde klasse B. L. F. O. 5 D. K. L. 1; Alphia 5; Lugdu num 6; Roodenburg 3; Kagia 1; R. C. L. 3; Rouwkoop 2. Vierde klasse A. D. S. O. 3 Sportman 2; L. F. C. 6; II. V. S. 7; Alpben 6; Lugdunum 7; D. V. S. 4 Vierde klasse B. L. F. C. 7; D. K. L. 2; T. O. N. A. 2; U. V. S. 8; Lugdunum 8; Leidsohe Boys 4 Vierde klasse 0. Sportman 3; L. F. G. 8; A. S. C. 5; Lug dunum 9, Lugdunum 10; Kagia 2; Rouw koop 3. Junioren A. Alphen; R. C. L.; Roodenburg; L. F. C. (a); A. S. C. (a); U. V. S. (a); Lugdu num (a). Junioren B. Sportman; Zuiderkwartier; D. V. S.; Leidsche Boys (a); L. F. C. (b); U. V. S. (b); Lugdunum (b). Junioren 0. A. S. C. (b); Leidsche Boys (b); Lugdu num (c); U. V. S. (c); L. F. C. (c); L. F. C. (d). ZATERDAG: Eerste klasse. L. R. 0. 1; Terleede 1; Rijnsburgsohe Boys 1; S. C. O. 1; S. L. F. 1; A. R. C. 1; Quick Boys 1; Fides Pacta 1. BRENGEN BLVF REGELMATIG AQVERTEEREN li Tweede klasse A. L. R. C. 2: Rijnsbnrgsche Boys 2; S. C. O. 2; S. L. F. 2; A. R. C. 2; Quick Boys 2; Fides Pacta 2. Tweede klasse B. Woubrugge; Terleede 2; Katwijk 1; Ons Clubje 1; Quick Boys 3; D. V. E.; Sleu tels 1. Derde klasse A. L. R. C. 3; Terleede 3; Rijnsburgsehe Boys 3; Ons Clubje 2; A. R. C. 3; Quick Boys 4; Fides Pacta 3. Derde klasse B. Terleede 4; Katwijk 2; Ons Clubje 3; S. L. F. 3; Quick Boys 5; Fides Pacta 4; Pegasus. J unioren. L. R. C. Terleede, Katwijk; Rijnsburg sche Boys; Pegasus; Fides Pacta; Rouw koop. DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. De resultaten van gisteren luiden: Eerste afdeeling. ArsenalW. Bromwioh 1—2 Derby C.Blackburn R. 2—1 EvertonSheffield W. 2—1 Manchester C.Birmingham 1—0 Newcastle U.Middlesbrough 5—1 PortsmouthChelsea 2—0 Tweede afdeeling. BradfordOldham A 1—3 PlymouthGrimsby 4—0 HET LOT VAN LEE EN B0CHK0N. Een beambte van den kustwachtdienst van Wales meldt, dat hij Vrijdagavond bij Talybout boven de zee een motor van een vliegtuig hoorde, die echter plotseling op hield te werken. Men neemt aan, dat het de machine was van Lee en Bochkon, die Donderdag van Harbour Grace vertrokken zijn. N00DLANDING IN DEN SOEDAN. Het vliegtuig „City of Stonehaven", dat op weg was van Juba (Kenya) naar Khar toem, moest wegens een motordefect dalen op de rivier de Zeraf, in een afgelegen ge bied op 170 km. ten Zuiden van Malakal (Soedan). Het watervliegtuig „City Khar toem" is met opvouwbare kano's aan boord naar het defecte vliegtuig gevlogen en heeft drie vrouwen, een man en een kind naar Malakal gebracht. Vervolgens is het vlieg tuig opnieuw vertrokken om de overige twaalf passagiers en vier leden der be manning te halen. M0LLIS0N VLIEGT NIET TERUG. M^vr. Mollison heeft medegedeeld, dat haar man per boot uit Amerika naar En geland zal terugkeeren. Hij zal zich a.s. Zaterdag inschepen op de „Empress of Britain". Aan enkele me caniciens heeft hij opgedragen zijn toestel de „Hearts Content'' te demonteeren en het voor het transport naar Engeland ge reed te maken. WASSENAAR. KONINGINNEFEEST. Groote belangstelling voor het concours hippique. Dinsdagavond werd het Koninginnefeest reeds ingeluid door een concert op het Dorpsplein door de Mondharmonica-ver- eeniging D.V.S. Door een buitengewoon groot getal aanwezigen werd dit concert met aandacht gevolgd en verschillende nummers werden met een warm en welver diend applaus beloond. Jammer dat de jeugd nu niet bepaald rustig was, hetgeen jammer genoeg dikwijls ernstig stoorde. Woensdagmorgen gaf „Excelsior" koraal- muziek ten gehoore. Nadat het programma was afgewerkt werd een stoet geformeerd door de schoolkinderen, waarna het met muziek voorop een rondgang maakte door het dorp. De eerste twee klassen der lagere scholen werden naar het Patronaatsgebouw ge voerd, alwaar zij werden onthaald, terwijl een goochelaar zijn kunstjes vertoonde en er me Ij de poppenkast zeer spoedig een goede stemming wist in te brengen. De grooteren kwamen op het feestter rein terecht alwaar zij aan de diverse kin derspelen deelnamen en voorts werden ont haald op poffertjes. Ook de kinderspelen hadden een vlot en prettig verloop, deze bestond uit Blok- jesrapen voor meisjes van 8 en 9 jaar; Bal- letjedragen voor meisjes van 10 en met 12 jaar; Stoelendans voor meisjes van 13 en 14 jaar; Ringsteken met versierde rijwie len voor meisjes van 13 tot en met 14 jaar; Stoelendans voor dames van 16 jaar en ouder; zakloopen voor jongens van 8 en 9 jaar; Beschuit happen voor jongens van 10 en 11 jaar; Ruiter te paard voor jon gens van 12 en 13 jaar; Het eerst aan den trein voor jongens van 14 tot en met 16 jaar en voor de grooteren touwtrekken van 17 jaar en ouder, om levensmiddelen; en op Dinrell Vogelschieten. Hier verwierf de heer W. B. v. d. Stoel den eersten en J. Versteeg den 2den prijs. Om half twaalf gaf de Vereeniging „Door Oefening Sterk" een demonstratie in vrije- en orde-oefeningen, waarvoor mede veel belangstelling was. Keurige standen werden te zien gegeven, waarvoor veel applaus werd ingeoogst. De laatste stand een „W" met kroon wekte aller bewondering. Middelerwijl werd door werkloozen een wedstrijd gegeven in „Het eerst aan den trein". Hier werd om de prijzen, bestaande uit levensmiddelen gekampt. Alle deelne mers ontvingen buitendien een fijne rook worst. Voor de deelnemers aan Touwtrekken werd een rookworst beschikbaar gesteld door de firma Van den Berg Gerzon. Des middags 2 uur had op het landg-oed Duinrell een groot concours hippique ge houden. Hoewel het weer nu en dan dreig de bleef het zich tot het einde toe goed houden. Een groote belangstelling was op het terrein voor dit hippisch feest. Allereerst werd gehouden het concours voor het schoonste rijpaard. Door het pu bliek moest dit bij schriftelijke stemming worden beoordeeld. De uitslag was: le prijs mevr. E. Kahn met Espoir; 2e pr. R. J. J. Hiemstra met Starbeek; 3e pr. mevr. van Duyvendijk met La Belle Hélène. Hierna een springconcours M. De eerste 4 prijzen werden gewonnen door Luit. A. D. C. v. d. Voort van Zijp op Silver Piece; Ritm. G. P. de Kruyff met Preten; Laren- sche Manége met Knaapje; H. B. Gescher met Grietje. Hierna een ooncours voor het schoonste paar rijpaarden. Ook hier moest het pu bliek beoordeelen. De uitslag was: le prijs E. Kahn met Espoir en Dandy; 2e pr. R. J. J. Hiemstra met Radboud en Star beek; 3e pr. mevr. van Duyvendijk met La Belle Hélène mej. Th. Stokvisch met Dixie; 4e pr. H. Hertzberger met Ratgrat en Ro- ziena. Vervolgens werd een gelnksspringcon- cours gegeven waarvoor niet minder dan 45 deelnemers(sters) hadden ingeschreven. De uitslag hiervan was: le prijs Ritm. G. P. de Kruyff met Preten; 2e pr. Luit. J. P. Ilcken met Kalaga; 3e pr. A. B. v. Vlie- lander met Marcius; 4e pr. H. Gescher met Tyl; 5e pr. Luit. A. J. de Bruine met Diana C. F.; 6e pr. Luit. A. D. C. v. d. Voort vau Zijp met Sunday; 7e pr. Oranjestallen met Citane; 3e pr. Luit. A. D. C. v. d. Voort van Zijp met Silver Piece; 9e pr. A. Klebe met Lucerne; 10e pr. Larensche Manége met Action; lie pr. Ritmeester Baron Sir- tema van Grovestins met Tip; 12e pr. A. B. Vlielander met Jaepi. Tot slot een springconcours voor onder officieren van het 2e Regiment Huzaren te Den Haag. le prijs Wachtemeestqr Rijken; 2e pr. Wachtmeester Kersbergen; 3e pr. Ouuer-Wachtmeester de Kort; 4e pr. Op per-Wachtmeester Instr. Schapers. Aan alle deelnemers werd een souvenir aangeboden in den vorm van een lepel met het wapen van Wassenaar. De prijzen wer den door wethouder Boichel met een kort woord uitgereikt. Na afloop van het concours-hippiqne werd voor een groote schare een gecostu- meerde voetbalwedstrijd gegeven, waaraan werd medegedaan door alle ter plaatse be staande voetbalclubs. Heel origineele cos- tuums werden te zien gegeven, terwijl ver schillende spelers keurig het publiek wis ten te vermaken. Door een jury werd be oordeeld wie het origineelste costuum had en bovendien het meeste vermaak ver schafte. Charley Chaplin kreeg den eersten prijs. Half Watt de tweede; Charley Chaplin No. 2 de 3e prijs, een jong meisje 4e; éen oude vrouw 5e, de tweede een 6e prijs, terwijl een kabouter de 7e prijs werd toegekend. Alle deelnemers ontvingen een doos sigaretten. De prijzen werden na afloop door den voor zitter der K. W. V. uitgereikt. Des avonds 8 uur werd tot 11 uur op het dorpsplein een concert gegeven, waarna op het Burchtplein een stoet werd geformeerd, waarachter honderden zich aansloten, al len voorzien van een brandende oranje- lampion, waarna een rondgang door htt dorp werd gemaakt, hetgeen een sprook jesachtige aanblik gaf. Nog lang nadien bleef het nog rumoerig in het dorp van dansende en hotsende club jes. Tenslotte kwam ook hieraan een einde en keerde tenslotte de ruts in het dorp weer. Het geheel is als volkomen geslaagd te beschouwen. De da.g was bijna te kort om alles af te werken. Voor zoover wij konden vernemen werd ook ditmaal weder geen wanklank gehoord en is ook dit feest weer, le traditie getrouw, verloopen. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (le helft September). IN moes- en bloemtuin, keuken en kelder. In den bloemtuin: Planten, die onder glas overwinterd moeten worden, maar ge- durende den zomer in den vollen grond zijn uitgeplant, om ze flinker te doen groeien, kunnen nu opgepot worden, zooals Azalea indica, Aronskelken .Hortensia's, Bouvor- dia's e.a. Na het oppotten zet men ze op een beschaduwde plek, of schermt ze met matten tegen te feilen zonneschijn. Ooi houdt men ze door middel van 'spuiten vol doende vochtig. Ze zullen dan spoedig op stijven en weldra opnieuw doorgroeien. Dat worden de planten weder aan de zon ge wend en blijven buiten staan tot het tijc is ze naar binnen te brengen. De stek ken, die onlangs gestekt zijn, zullen nu op. gepot moeten worden. Men gebruikt daar- toe gezeefde bladgrond met wat scherp zand. De stekken worden afzonderlijk ia kleine potjes gezet en aangegoten. De eerste dagen schermt men een weinig bij zonnig weer, doch daarna blijven ze open en vrij in den bak staan, tot ze in haar winterkwartieren gebracht worden. De gezaaide winterviolieren, violen, Bellis, etc. dienen verspeend te worden op een afzon- derlijk bed of rabat. Ze zullen dan flinke planten geworden zijn tegen het najaar, wanneer men ze voor de perken noodig heeft. Heeft men Laurieren, die te klei nen pot of kuip hebben, dan is het nu een goeden tijd ze te verpotten en nieuwen grond te geven. De nieuwe potten of kui pen mogen vooral niet te groot genomen worden, en de grond moet voedzaam en niet te licht wezen. Een goed mengsel is: 2 deelen bladgrond, 2 deelen kleizoden- grond en 2 deelen ouden, verteerden paar- denmest. Bij de verplanting moet voor vol doende drainage gezorgd en de grond ste vig aangestampt worden. Met het gieten moet men nu heel voorzichtig zijn. Vooral niet te veel. De dagen en nachten kunnen reikis koud en vooral na zijn. Ook niet te laat gieten. De planten moeten tijd heb ben vóór den avond weer geheel op te drogen, en daarom is het goed den regel der ouderwetsche tuinlui te volgen, en na half September niet meer 's morgens te gieten. De Palmen, die buiten stonden gedurende den zomer, moeten naar binnen gebracht worden. De kuipen en planten worden eerst goed schoon gemaakt en ge- wasschen, en daarna zet men ze voorloo- pig in de oranjerie of koude kas, tot men met het inschikken der andere planten be gint. Voor de kouken: Wij bespraken de voe dingsstoffen: water en ei-wit. Nu volgt vet Vet hebben ve noodig voor ons lichaam; nu juist geen dierlijk vet, maar 't zij i dierlijken of plantaardigen vorm, bijv. als olie, of zooals 't in melk en vruchten (noten en amandelen) voorkomt. Zekere hoeveel heden vet behoeven we als huidvulling of zenuwoliebovendien, zooals de volks mond zegt: vet smeert, maakt zacht en le nig, bevordert den stoelgang. Vele dokto ren schrijven patiënten, die aan hardnek- kigen stoelgang lijden 't gebruik voor van 2, 3 maal daags een half uur vóór den maaltijd van een lepel slaolie. (Dit is ook een bekend gunstig werkend middel tegen galsteenen). Er bestond echter langen tijd in de geneeskundige wereld, en thans nog bij zeer vele leeken, een onjuiste opvatting nl. deze: dat vet in 't lichaam alleen uit vet in het voedsel gevormd werd. Nauw keuriger onderzoekingen bewezen, dat vet, om de organen te voeden overbodig is, dat in het lichaam het vet uit andere stoffen gevormd wordt. Wilt ge een bewijs? Zie dan eens naar de vetste grasvreters: de koeien. Hun voedsel, het gras bevat nog niet één procent vet. Aan het landbouw proefstation te New York heeft men ge durende ruim 3 maanden een koe gevoe derd met voedsel, waaruit langs kunstma- tigen weg het vet goeddeels was verwij derd. zoodat het dier in dien tijd nog geen 12 pond vet in zidh opnam. Niettemin nam het 47 pond in lichaamsgewicht toe, en produceerde 63 pond botervet! Is dit geen schitterende weerlegging van de meening, dat lichaamsvet alleen uit vet in 't voed sel zou kunnen worden gevormd De mensch is geen koe, zult ge zeggen. Dat is zoo, maar men heeft bij den mensch geheel de zelfde verschijnsel^ kunnen waarnemen. Zoo kon Prof. Senator te Berlijn consta- teeren: Suiker kan het vet in de voeding geheel vervangen". Dit weten we ook wel, immers bij vetzucht wordt ook het gebruik van suiker verboden. En we weten ook wel, dat meelkost (pap, havermout) vet aanzet. Nog eens: voor 't vetgehalte van 't lichaam is vet in de voeding niei noodig. Wel kan het voor andere doelein* den (zie boven) dienen. Vrouwenmelk bel vat dan ook ruim 5 pet. vet, dat de zachtsf kinderdarmpjes kan streelen. Amandelen, bevatten 53 pet., walnoten 57, hazelnoten1 62, para- en kokosnoten 67 pet. vet. Rund- vleesch 10, vette kaas 30, vet varkens- vleesdh 42 pet. vet. Te vet eten maakt niet vet, maar ver zwakt de maag en leidt eerder tot verma gering.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10