WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 toestand is somber. Wij zullen geen mid delen onbeproefd laten, als het noodig is maatregelen te treffen. Maar als wij aan den eenen kant uitgaven hebben, moeten er ook aan den anderen kant inkomsten zijn. Weth. Holscher gelooft, dat den heer Post geen vertrouwen in B. en W. stelt. De voorz. sluit de discussies en brengt het voorstel-Post in stemming; dit wordt verworpen met 92 stemmen (Hoogervorst en Post). Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 92 stemmen (Hoogervorst en Post). Punt 15: Voorstel van B. en W. om, in gaande 1 Januari 1933, het aantal opcenten op de Personeele belasting te verhoogen tot 140 en voor het belastingjaar 1933/34 50 opcenten te heffen op de vermogensbe lasting.,, De voorz. lioht dit nader toe. B. en W. hebben deze bron genomen om nog ergens geld vandaan te krijgen. Met algemeene stemmen werd het voor- .stel aangenomen. Punt 16: Voorstel van B. en W. tot het weder invoeren van de steunregeling voor werklooze arbeiders. B. en W. zullen pro- beeren van de Begeering gedaan te krij gen dezelfde steunregeling als het vorig jaar, met deze verandering: de kindertoe slag van 5 op 6 te brengen, dus de kinder toeslag van 2.50 tot 3.voor elk kind krijgt men 50 cent. De heer Apeldoorn zou graag de uitkee- ring van een georganiseerde hooger willen stellen dan dit nu het geval is voor een ongeorganiseerde. Het verschil van één gul den vindt spr. te weinig. Doch na eenige besprekingen de Raad voelde er veel voor maar men stuitte op gevaren werd besloten het zoo te houden. Aangenomen werd de steunregeling en geprobeerd zal worden deze op 12 Septem ber in te voeren. Er werd nog eens op gewezen, dat het Agentschap van de arbeidsbemiddeling is aan het Secretarie. Menig werkgever blijkt dit nog niet voldoende te weten. Bij de rondvraag wees de heer v. Vliet op het eind weg, dat gemaakt wordt aan de Oostzijde van het Aarkanaal voorbij de Aardammerbrug. Vooral des avonds is dit zeer gevaarlijk voor de menschen die aan dien weg wonen. Kunnen nu voorloopig niet een paar lantaarns branden. De voorz. zal met den heer Bergs ma er over spreken. Niets meer aan de orde sluit de voorz. kwart voor twaalven de vergadering. UIT DE OMGEVING NOORDWIJK. Opening van de Winkelweek. De zeer gewilde attractie etalagewedstrijd, welke telken jare gehouden werd tijdens de Oranjefeesten, dreigde dit jaar geen door gang te hebben, doordat het O.V. bestuur zich niet geroepen achtte deze wedstrijd langer te verzorgen, daar het toch betreft een groepsbelang, welke haars inziens beter behartigd kon worden door" de belangheb benden. Niettegenstaande dat er op een dergelijke organisatie door de Middenstan ders weder was gerekend, hebben zij het er niet bij laten zitten en na verloop van slechts luttele dagen is door een zeer actie ve commissie zelf een Winkelweek georga niseerd welke aller verwachting zeker zal hebben overtroffen, daar niet minder dan 99 etalages zijn opgegeven. Een succes wel ke de beste belooning is voor het harde werken dezer commissie. Gisteravond werd deze Winkelweek in café „Flora'* officieel geopend door den heer Burgemeester, waarbij tegenwoordig waren afgevaardigden van de Hanze, Win keliersvereniging, Chr. Middenstandsver- eeniging, Oranje Vereeniging en meerdere deelnemers. In een kort welkomstwoord heette de Voorzitter, de heer v. Bourgondiën, allen van harte welkom in het bijzonder den heer Burgemeester, die door diens tegenwoor digheid blijk gaf mede te leven met het streven van de Noordwijksche Midden stand. De Burgemeester sprak hierna zijn ge noegen uit bij deze opening tegenwoordig te kunnen zijn en wensoht de commissie van harte geluk met de groote deelname aan deze winkelweek. Spr. hoopte, dat deze in alle opzichten moge slagen, want gaat het alle groepen goed, zoo gaat het ook de gemeente goed. Het is zoo zeide spr. "wel geen rooskleurigen tijd; toch komt het hem voor dat wij het onderste van de cri sis hebben bereikt en zal de opleving slechts langzaam gaan, hoopt spr. dat de toekomst spoedig betere uitkomsten mag brengen. Met de beste wenschen voor het welslagen, verklaarde hij deze winkelweek voor geopend. De Voorzitter dankte hierna den Burge meester voor diens wenschen en hoopte, dat deze in vervulling mogen gaan. Verder dankte hij voor aller medewerking, waar door het organiseeren in een zoo'n kort tijdsbestek dezer winkelweek mogelijk ia geworden, de schenkers der prachtige prij zen en de jury-leden .voor de toezegging om het groote aantal etalages te keuren. Spr. vertrouwde dat allen zich gaarne bij de uit spraak door hen te doen, zouden neerleg gen. Gezien de ondervinding, opgedaan bij het tot stand brengen dezer winkelweek, kon de Voorzitter het niet nalaten dank te brengen aan he O.V.-bestuur voor de vele en groote moeie welke zij hebben gehad in voorgaande jaren bij he organiseeren van etalage-wedstrijden. Ook dankte spr. het Fanfarecorps „Excelsior" voor de toezeg ging drie avonden gedurende deze week een muzikale rondwandeling door het dorp te houden. De juryleden C. L. Korenhoff, C. R. Lau, C. Kriest, uit Leiden, begonnen hierna bun omvangrijke taak waarvan de uitslag is als volgt: Eerste eereprijs: Gebr. v. Dam. Tweede eereprijS L. P. Koelewijn. Derde eereprijs M. v. d. Berg. Groep Sigaren: le. L. Zonneveld, Jac. Vink; 2e J. Bierman, 3e M. M. F. For- nara. Groep Bakkers: le O. Roodenrijs, 2e G. C. v. d. Burg. Groep Banketbakkers: le P. Vlieg. Groep Kruideniers: le H. Medemblik en Zn., H. d. Mathot, 2e Jac. Hoogeveen, Coap. D.S.S., 3e H. Medemblik en Zin., Wed. F. v. d. Berg. Groep Slijterijen: le P. H. v. d. Voort, 2e J. Vos, L. Zonneveld, J. v. d. Werf. Groep Groenten en Fruit: le 0. M. v. Zuylen, 2e H. J. Zoet, 3e O. M. v. Zuylen. Groep fijne vleeschwarenle O. Smit, 2e Th. Verweij, N. v. Veen, G. A. Janson, 3e H. C. Hoogeveen. Groep Slagerijen en visch: le A. v. d. Berg. Groep Damesmodes: le Th. Rooyers. Groep Manufacturen: le E. Tissing, 2e E. Tissing, £a. Braun v. Sambeek, B. P. Zonneveld, 3e C. v. Gerwen. Groep Luxe Huish. Artikelen: fa. S. W. Langelaan, 2e H. A. Mathot, 3e S. W. Lan- gelaan. Groep Ijzerwaren: le J. v. d. Geest, 2e H. v. Bourgondiën. Groep Boekhandel en Foto's: le J. v. Steen, 2e fa. Geytenbeek, 2e Adr. Dorsman, 3e fa. Geytenbeek. Groep Goud en Zilver: le C. Waasdorp, 3e C. Waasdorp. Groep Rijwielen, Radio enz.: 2e Zoet en Vink, P. Schrier. Groep Schoenwinkels: 2e J. J. Sengers. Groep Drogisterijen en Coiffeurs: 2e H. Caspers, 3e Wed. J. Berkhout. Groep Behangers en Stoffeerders: 3e J. Meijerink. RIJNZATERWOUDE. Arbeidsbeurs. Bij den agent der Ar beidsbemiddeling stonden als werkzoeken de- ingeschreven 3 landarbeiders. SASSENHEIM. DE ORANJEFEESTEN. De gedachte van het Bestuur van de Oranjevereeniging om dit jaar den feest dag met wijdingsdiensten in alle kerken aan te vangen, bleek bij de geheele volle sympathie en instemming te hebben. In alle kerken was een groote schare opge komen en de vele goede woorden die ge sproken zijn hebben ongetwijfeld een bij zondere wijding aan deze dag gegeven. Te half tien volgde de traditioneele op tocht van alle schoolkinderen. De belang stelling voor de lange stoet, begeleid door de beide plaatselijke muziekkorpsen, was algemeen en langs den geheelen weg, gaande van den School met den Bijbel tot aan de Oude Post en terug naar het feest terrein, had zich een dichte rij menschen opgesteld. Het zijn, zooals ook de voorzitter van de Oranjevereeniging in zijn speech bij de opening op het feestterrein opmerkte, de kinderen die in him ongedwongen vreug de en enthousiasme, de goede stemming er ook bij de ouderen inbrengen. Zelfs de garde van de fröbelschool had zich bij den stoet aangesloten en marcheerden flink mee. Van de versiering was ook ditmaal veel werk gemaakt. Precies om 10 uur arri veerde de woelige schare vol verwachting j op Sporthof, allen met het vaste voorne- men een prijs machtig te worden bij het zakloopen, stoelendans, tobbetje steken, enz., en in het heerlijke vooruitzicht van de tractaties. Vooraf schaarden allen zioh om de mu ziektent, waarop het Bestuur van de Oranjevereeniging zich bevondt en de I voorzitter de heer L. Ph. Bisschops en de eere-voorzitter de Burgemeester gereed stonden om de hoop der toekomst toe te j spreken. De voorzitter zeide dat ondanks de ongunstige omstandigheden het Be stuur kans gezien had dezen dag te orga- niseeren en dat daarbij in de eerste plaats j aan de kinderen was gedacht, zoodat deze feestelijkheden onveranderd konden plaats I hebben. Onder de hoera's van de vele hon- I derden kinderkelen las de voorzitter het volgende telegram voor dat H. M. de Ko ningin werd gezonden: „Sassenheim's Burgerij in feestvreugde bijeen biedt Hare Majesteit haar hartelijke en eerbiedige hulde en gelukwenschen aan". Verder zeide de voorzitter dat de volks vermakelijkheden van andere jaren achter- JP\PS" WAS VERHWAAL& „EN NIEMANN HAH 'T HURVEN HROQMEN „HAT Hy OPEEN ADVERTENTIE^ „WEER TERECHT ZOU ^OriEN M wege zijn gelaten, om zoodoende de porte- monnaie van de feestgangers in bescher ming te nemen. Laat ons toonen dat wij ook zonder deze feest kunnen vieren. Hierop bracht de Burgemeester hulde aan de kinderen voor de versieringen en sprak als vertegenwoordiger van H.M. de dank uit voor de oranjeliefde die daaruit spreekt. „Lang zullen zij leven" ontlokte de Burgemeester aan de kinderen voor het Bestuur van de Oranjevereeniging, beant woord met een driewerf hoera voor den Burgemeester. Hedenmiddag werden de verschillende sportwedstrijden gehouden, alsmede het hoofdnummer touwtrekken om den zilveren wisselbeker tusschen ploegen van de plaat selijke firma's Hedenavond om 8 uur houdt de muziek- vereeniging „Ambrosius" een muzikale rondgang door het dorp, terwijl om half negen volkszang en concert zal worden ge houden op het terrein achter het K.S.A.- gebouw, waaraan behalve door „Crescen do" ook zal worden medegewerkt door de mondorgelclub. WARMOND. Personalia. Donderdag slaagde te Den Haag voor Hoofdacte de heer J. Ver hoeven. 1 Collecte. Door Burgemeester en Wet houders is aan Herwonnen Levenskracht ahier vergunning verleend tot het houden van een collecte ten bate dezer instelling op 3 en 4 September a.s. Geboren: MartinusiAntonius, z. v. A. M. de Vroomen en G. Th. A. Kortekaas. - Johannes Jacobus Leonardus, z. v. J. P. de Haas en M. J. van Haastrecht. Simon Reinier Gerardus, z. y,,A. L. Bellekom en M. J. Kroon. Gehuwd: W. J. Guldemond jm oud 24 j. en A. M. Terpstra jd oud 22 j. Overleden: Cornelis van Egmond oud 63 j. echtgenoot van J. C. van Noord. Maria Cornelia v. d. Schuyt, oud 72 jaar, weduwe van D. A. Bijdendijk. 1 r Incasso's op Binnen- I|^ gn gUjjen|an(| UIT DE RIJNSTREEK Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdagavond te ze ven uur. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. tot beschikbaar stelling van gelden, krachtens art. 72 der Lager-Onderwijswet 1920 aan het bestuur der bijzondere lagere school Hoöftstraat, voor het venanderen van schoolbanken. 2. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een geldleening groot 200.000. 3. Aanwijzing van 3 leden uit den Raad, die zitting zullen nemen in de Commissie voor georganiseerd overleg. Aangaan geldleening groot f 200.000. B. en W. schrijven aan den Raad: Door het uitvoeren van eenige werken, door werklooze n, waaronder het aanleggen van den Buitenweg en van een begraafplaats alsmede door het vernieuwen van een tweetal bruggen, het bestraten van de Gaslaan en het verbeteren van de speel plaats bij de openbare scholen aan den Oudsoornscheweg, welke werken uit den kapitaaldienst moeten worden betaald, is het noodig dat een geldleening wordt aan gegaan. De hierbedoelde kapitaals-uitgaven be- loopen rond 41.000. Voors is het noodig om aan de Water en Liohtbedrven bedrijfskapitaal te ver strekken voor uitbreidingen, welke in den laakten tijd hebben plaats gehad en die tot nog toe uit de kas- en reservegelden zijn gefinancierd, nl. voor de Gasfabriek 88.000.het Electriciteitsbedrijf 53.000 en de Waterleiding 18.000. Ook hiervoor zal een leening gesloten moeten worden. In totaal is alzoo noodig 200.000. De Directie van de Pensioenfondsen voor de Koloniale Landsdienaren en de locale ambtenaren te 's-Gravenhage is bereid, behoudens de vereischte goedkeuringen, genoemd bedrag aan de gemeente ter leen ee verstrekken voor den duur van 25 jaar, tegen een rente van 5 5/8 bij parikoe rs De aflossing zal geschieden in gelijke ter mijnen van 8000.voor het eerst in 1933. Inbraken. In den afgeloopen nacht werd ingebro ken in het kantoor der N.V. Ned. Asphalt fabriek. Door het verbreken eener ruit hebben de ongenoode gasten zich toegang weten te verschaffen in het kantoorge bouw, alwaar kasten en laden werden ge opend en de inhoud daarvan werd nage snuffeld en over den grond verspreid. Ook werd getracht een brandvrije kluis te ope nen, welke pogingen niet zijn gelukt. Zoover kan worden nagegaan wordt er niets vermist. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het naast gelegen magazijn van den bierbottelaar P., waar evenwel ook niets wordt vermist. Van de daders is tot heden toe niets bekend. De politie doet onder zoek. Weer een fiets gestolen. Door A. K. werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing of ontvreemding van een hee renrijwiel, dat hij onbeheerd had laten staan in de omgeving van de fabriek van H BODEGRAVEN. Vrouwenbond. Door prachtig weer begunsligd maakte de da-mes-gymnastiek vereeniging „Sport en Spel", onderafdeeling van den R. K. Vrouwenbond, een uitstapje naar het Westland. Er werd gereisd met twee autobussen. EEUWFEEST DER EERW. ZUSTERS FRANCISCANESSEN. VAN ROOSENDAAL. Den len September is het 100 jaren ge leden, dat de Congregatie der Zuster Fran ciscanessen van Roosendaal haar zegen- rijken loopbaan begon. Toen immers deed de Stichteres Mère Maria Josef (Maria Raaymakers) geboren te St. Oedenrode m 1781, overleden in 1867, met 5 Zusters haar intrede-te Roosendaal (N.-B.) om een school voor meisjes te openen en de bestaande borduurschool, over te nemen. Mère Maria Josef toonde zich een edele ziel, sterk door geloof en liefde. Het zaad, door haar uitgestrooid, droeg rijpe vrucht. Reeds tijdens haar leven telde de nieuwe Congregatie 17 huizen o.a. Rotterdam (1840), Woerden (1841), den Haag (1842, nu 3 huizen), Oegstgeest (1850), Mon ster (1850), Amsterdam volgde in 1872, Delft in 1873) en 390 Zusters. In Woerden zijn de Zusters werkzaam vanaf 1841 in weerhuis en pensionaat, be nevens de meisj essohool. Hier zijn 50 Zus ters werkzaam voor 500 kinderen, resp. 150 internen en 350 externen. In 84 trokken ook de eerste 5 missiezusters naar Curasao, DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. waar zij na ruim 60 dagen in 'n zeilschip op zee gedobberd te hebben, aankwamen. Later gingen anderen naar Suriname, zoo dat aan deze zusters de eer toekomt, dat zij de eerste Missie-congregatie in Nederland zijn en echt pionierswerk verricht hebben. In die 100 jaren heeft katholiek Neder land en in 't bijzonder katholiek Woerden onnoemelijk veel aan die goede Zusters te danken. Zeiven vrijwillig arm, wijdden zij bijzondere zorg aan de arme misdeelden. Zeiven vol liefde voor God, stortten zij de rijdom der liefde over in de harten van tal- looze kleinen, door haar opgevoed naar ziel en lichaam. En zoo kunnen we bewonderen de rijke vruchten van 100-jarige frissche takken, zoo bewonderen we de stam, waar op die takken groeien n.l. de stamvader Franciscus van Assisië, wiens levensregel die Zusters trouw volgen, zoo bewonderen we de vaste wortel, waaruit de stam en do takken voortdurend nieuw leven putten, n.l. de leer van Christus en het Evangelie. Geen wonder, dat de Zusters van Roosen daal uiting wilden geven aan hare dank bare vreugde. Reeds 24 Augustus werd in alle huizen het eeuwfeest kerkelijk en hui selijk gevierd. Den lsten September wordt in het Moe derhuis te Roosendaal een Pontificale Hoogmis opgedragen door Mgr. P. Hop mans, Bisschop van Breda. In Woerden vie ren de meisjes der R. K. school het eeuw feest den 5en September en den 9en Sep tember komen de pensionnaires aan de bert. _tl j Eere wien eere toekomt! 547. Hartelijk afscheid namen zij van den boschgod, die hun tot een vriend was geworden. „Vaarwel, beste vriend, riep Keesie, ik hoop' u nog eens weer te zien". „Ik ook, zeide de matroos, als jij maar zorgt dat jij je staartje niet verliest". De boschgod keek hen zoo lang na tot zij aan het einde van de laan verdwenen, ze gingen het bosch in om hun vliegmachine te halen. 548. Al spoedig vonden zij de vliegmachine, die zij, zoo als jullie weet in het bosch hadden verborgen. Ze namen daarin plaats, nadat de motoren, kortom de geheele machine goed was nagezien. Groot was de belangstel ling bij hun vertrek, want iedereen hield veel van Kee sie en zijn vriend. Zelfs de boschgod kwam kijken hoe de machine de lucht inging. GEVAREN DER ZEE. TIEN GEBODEN VOOR BADERS EN ZWEMMERS. Ten einde de verdrinkingsge vallen bij baders en zwemmers in zee zooveel moge lijk te voorkomen, heeft het bestuur van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen zich gewend tot de ge meentebesturen van vele plaatsen langs de Nederlandsche kust, met verzoek bij aan vragen door kampeergroepen of vereeni- gingen tot verkrijging van vergunning van kampeergelegenheid aan zee, de aandacht te vestigen op het door den Bond uitgege ven boekwerkje: „De gevaren der Zee", hetwelk gratis ter beschikking van belang hebbenden wordt gesteld. Voorts wordt in overweging gegeven kampeergroepen of -vereenigingen te wijzen op de ter plaatse, of in de nabijheid geves tigde reddingsbrigades, die zeer zeker tot medewerking bereid zullen zijn. Indien het plaatse, of in de nabijheid gevestigd is, ver plaatsen betreft, waar geen brigade ter strekt de Bond gaarne verdere inlichtingen. Het secretariaat is gevestigd: Ceintuur baan 362, Amsterdam Zuid. De zee eischt telkenjare nog een groot aantal slachtoffers. Het aantal baders en zwemmers dat in de laatste 10 jaren bij het baden of zwemmen in zee het leven liet, bedraagt ongeveer 300. Hieronder volgen een aantal wenken, „De tien geboden voor baders en zwem mers", die, als zij ter harte genomen wor den, veel onheil kunnen verhoeden. 1. Ga nimmer op een onbewaakt strand- gedeelte baden of zwemmen, wanneer er een sterke landwind waait, en bet water vallende is. De bovenstroom en de muien voeren u van de kust af. 2. Als ge baadt en ge bevindt u op de bank, ook al staat ge maar tot kniehoogte in het water, let dan op den opkomenden vloed. Het water stijgt in betrekkelijk kor ten tijd. De mogelijkheid bestaat dat ge niet terug kunt keeren. 3. Wilt ge veilig baden en zwemmen, wilt ge volop genieten van de heerlijke, heilzame zee, ga dan alleen baden en zwemmen daar, waar uitstekend toezicht door ervoren bad- personeel wordt uitgeoefend. 4. Gedraagt u geheel naar de aanwijzin gen en raadgevingen van het had-personeel. Zij weten de gevaren die dreigen beter dan gij. 5. Breng den badman, die van 's morgens vroeg tot 's avonds onvermoeid en onafge broken op zijn klanten heeft te letten, niet noodeloos in gevaar. Bedenk dat velen van hen huisvader zijn en door uw onvoorzich tigheid een ongeluk kunnen krijgen. 6. Leer wat een mui is. 7. Wanneer ge niet zwemmen kunt, leer dan zwemmen maar onthoud ook, dat iemand, die goed zwemmen kan, wel in zee kan verdrinken. 8. Vraag, wanneer ge een goed zwemmer zijt en ge wilt u iets verder uit de kust be geven, aan den badman, hoe de stroom loopt. Tegen den stroom optornen is in het dagelijksch leven' reeds moeilijk, in zee is het geheel onbegonnen werk en ge gaat ze ker ten onder. 9. Lijdt ge aan eigenwijsheid, ge wilt u niet laten raden, en ge lacht om elk gevaar, zoekt dan een gevaarlijke plek op, liefst waar een waarschuwingsbord staat en ga daar in zee, wellicht bereikt ge dan spoe dig uw doel. 10. Laat u echter door al deze voor schriften niet afschrikken. Baadt en zwemt naar hartelust. Neemt echter altijd de noo- dige voorzichtigheid in acht en ga, wan neer ge niet kunt zwemmen, nooit dieper dan tot borsthoogte in zee. WIE ADVERTEERT VERGROOT ZIJN OMZET WIE ZIJN OMZET VERGROOT KAN GOEDKOOP VERKOOPEN. DUS WIE ADVERTEERT VERKOOPT GOEDKOOP!

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8