Het Economisch Program van von Papen 23ste Jaargang MAANDAG 29 AUGUSTUS 1932 No. 7290 Êeicbokc (Saiuta/iit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent por week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, h«ur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Een lasterlijke voorstelling. De onlangs gepubliceerde verklaring van het Dagelijksoh Bestuur der R. K. Staats partij inzake het rapport-Weiter bevatte heel weinig positiefs, niet veel concrete meeningen omtrent de verschillende in dat rapport geadviseerde bezuinigingen. Misschien is genoemd Dagelijksoh Be stuur van oordeel, dat deze houding, in de gegeven omstandigheden, een eisoh van voorzichtigheid is. Het heeft zich misschien in deze gespiegeld aan een voorbeeld van minder voorzichtig optreden, gegeven op de bekende Utrechtsohe meeting, waarop een in 't vooruitzicht gestelde salariskor ting voor het overheidspersoneel, die lan ter verwezenlijkt is geworden, zoo heftig ie beoritiseerd geworden! Maar op één punt laat de verklaring van het Dagelijksoh Bestuur der R. K. Staatspartij aan duidelijkheid niets te wenschen over! Er wordt nl. vierkant stelling genomen tegen de geadviseerde verlaging van de werkloozen-steunnormen 1 Als in de politiek altijd de eerlijke be doeling voorzat, om een algemeen belang te dienen in dit geval om de werkloo- zen te beschermen dan zou de S. D. A. P., die ook de verlaging van de werkloo zen-steunnormen bestrijdt, deze houding van het Dagelijksoh Bestuur der R. K. Staatspartij hebben toegejuicht. Als.... Klaarblijkelijk zou de S. D. A. P. liever hebben gezien, dat in de R. K. Staats partij de door de commissie-Weiter gead viseerde werkloozen-steun verlaging werd goedgekeurd of goedgepraat! Nu dit niet is geschied, tracht zij door leugen en laster de waarheid te omwolken en onzichtbaar te maken! De S. D. A. P. heeft aan Hahn een lasterlijke plaat geïnspireerd van „de No tenkraker". Een pastoor, die een wierookvat zwaait, is geteekend tegen witte wolken, waaruit de uitgehongerde kop van een werklooze schreeuwend opdoemt. Er boven staat: De Katholieke Staatspartij en het Welter-plan" En er onder: „Met wierookwolken moet de schreeuw om recht verstikt worden". Met zulke venijnige caricatuur, met zulke leugen en laster tracht de S. D. A. P. den arbeider op te hitsen tegen, los te scheuren van de Kerk de S. D. A. P., die morgen weer beweert.niet tegen den Godsdienst te zijnl V Bezuiniging op „Defensie.' „Bezuiniging op Defensie" zouden wij boven het onderstaande bericht van de pers der S. D. A. P. willen zetten. In „Vooruit" enz. staat er wat anders boven, n.l. met groote vette letters: „Wel ter afgewezen. Ten minste voor defen- eie". Een titel, die indruk maakt! De lezer neime kennis van bedoeld bericht en oordeel© dan zelf over de waarheid van dat sensationeel© opschrift: Het ligt in d© bedoeling van de regee ring zich niet accoord te verklaren met de door de commissie-Weiter voorgestel de contingentsvermindering van 2150 man per lichtingsterkte. De minister van Defensie stelt zich voor de vereischte bezuiniging te ver krijgen door opheffing van: 8 regimenten infanterie, 8 batterijen artillerie, 1 regiment onbereden artillerie, 2 treinafdeelingen. Voorts zal nog een aantal reorganisa ties van geringer beteekenis worden doorgevoerd. Zoo zal oa. de te 's Graven- hage gevestigde Normaal Schietschool worden opgeheven. De Minister van Defensie wil het door DE BASIS VOOR EEN NIEUWEN OPBOUW. Meer werk, meer geld, meer bezuiniging. Conservatief maar niet reactionair. Ter bijeenkomst van de Westfaalscke Boerenvereeniging in Munster heeft rijks kanselier von Papen het economische pro gram der rijksregeering ontwikkeld in een redevoering, die over alle Duitscke zenders uitgezonden is. De rijkskanselier zette uit een, dat de taak der regeering, die onder zijn leiding staat, niet beperkt is tot econo misch of politiek detailwerk. Wij willen de basis leggen voor een nieuwen opbouw van den Duitschen staat. Gij, de Westfaalsche boeren en ik, wij zijn geen revolutionnairen en wij zijn niet reactionnair. Wij voelen ons innerlijk gebonden aan bodem en vader land. Wij weten, dat de mensch de uitein delijke dingen dezer wereld niet kan on derwerpen aan de eigen intellectueele be slissing en dit ook niet mag. Wij erkennen, veeleer, dat wij dienende leden zijn van een door God gegeven orde. Dat noem ik conservatieve levenshouding. Het vonnis van Beuthen. Omtrent het bekende doodvonnis te Beu then, zeide von Papen: Op de vonnissen van Ohiau en Beuthen is van rechts en links een storm gevolgd tegen de gelijkma tige handhaving van het recht. Beide par tijen verlangen den politieken tegenstander buiten de volksgemeenschap en buiten het recht te plaatsen. In den politieken strijd moet doodslag en wraak geoorloofd, de te genstander vogelvrij worden. Objectiviteit geldt als minderwaardig, tegen een derge lijke verwildering van de politieke moraal op te treden is de plicht van het staatsge zag. Ik ken geen recht, dat slechts het strijdmiddel van een klasse of een partij is. Dat is een marxistische opvatting, die ik afwijs. Ook wanneer zij wordt uitgespro ken door de nationaal-90cialisten. De teugelloosheid, die uit de proclama tie van den leider der nationaal-socialisti- sohe beweging spreekt, past slecht bij de aanspraken op staatsleiding. Hem komt t recht niet toe de minderheid in Duitsch- land, die zijn banieren volgt als de Duit- schers en alle overige volksgenooten als vrij wild te behandelen. Wanneer ik thans in het strijdperk treed tegen Hitier en voor den rechtsstaat, dan volg ik en niet hij het doel, dat millioenen van zijn aanhangers in den strijd tegen de partijheerschappij, tegen willekeur en onrechtvaardigheid ja renlang met warme harten hebben ver- De noodtoestand in den landbouw. Vervolgens besprak de Rijkskanselier den noodtoestand, waarin de Landbouw verkeert. Landhuishoudkunde kan niet beoeefnd worden met alleen te letten op belasting opbrengst. Ook wijst de regeering de gedachte aan autarchie als beginsel af. De grondslagen der voedselvoorziening moeten echter voor het land worden verzekerd. De Rijksregee ring erkent daartoe de noodzakelijkheid eener verdere doeltreffende regeling van den invoer en heeft de daartoe noodige maatregelen opgesteld. Als thans de grondslag wordt gelegd voor een herbouw van het Duitsche economische leven, dan mag echter daardoor de valuta niet in gevaar worden gebracht. Elk ingrijpen in de sfeer van het parti culier huishouden wijst de regeering af en zij zal ervoor waken, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid der vrije bedrijven niet wordt verdoezeld door vermenging met staatkundige vormen van economie. Plannen. Niettemin gaf de Rijles kanselier een overzicht van de plannen, die de regeering binnen weinige dagen aan den Rijkspresi dent zal voorleggen. De regeering is besloten, in grooten stijl een poging te doen, om door verlevendiging van de particuliere bedrijven, arbeiders aan werk te helpen en due het aantal werkloo- zen te verminderen. Ongehoorde sommen zijn uitgegeven voor werkverschaffing en werkloozensteun en loopen in de milliarden. De eerste stap, die moet worden gedaan, is, aan het economische bedrijf de middelen te verschaffen, om dit verlies in te halen. Deze eerste stap moet voldoende groot zijn, wil zij de gewenschte uitwerking heb ben. Daarom moet een som beschikbaar zijn van meer dan twee milliard Rijksmark, daar zij hooger moet zijn dan het bedrag dat voor werkverschaffing en steunverlee- ning is uitgetrokken. Dit bedrag zal echter niet gevonden wor den door het uitschrijven eener gedwongen leening. Verschillende belastingen, die bijzonder remmend werken op de productie, zooals de omzetbelasting, de belasting op het be zit, de bedrijfsbelasting en de vervoerbelas- ting en die tusschen 1 October 1932 en 1 October 1933 vervallen, zullen kunnen wor den betaald met belastingbons. Hierdoor komt een' bedrag van anderhalf milliard beschikbaar, welke terstond als credietmiddelen moeten worden benut. Verder zal de regeering een bedrag van 700 millioen Mark aan belastinggelden la ten voldoen in bons, door zulke onderne mingen, die kunnen aantoonen, dat zij meer arbeiders tewerkstellen dan vroeger. Door het vrijkomen dezer bedragen zul len 1millioen arbeiders meer kunnen worden aangesteld. Verder kondigde de Rijkskanselier aan, dat werkgevers, dde meer arbeiders aan het werk zetten,-een zeker bedrag be neden de tariefloonen zullen mogen gaan. De tariefloonen en de loonscheidsgerech- ten in hun geheel wensoht de regeering echter overigens intact te laten, hoewel voor bijzondere gevallen wijzigingen kun nen worden gebracht in de bestaande ver ordeningen. Deze verordeningen zullen echter slechts voor twaalf maanden gelden. Daarna kondigde de Rijkskanselier aan, dat hij in den Rijksdag een politieke pro- grammarede zal houden. Hij verdedigde de samenvoeging van ge meenten, de opheffing van 60 rechtbanken in Pruisen en kondigde verdere financieele hervormingen aan en eenige wijzigingen op het gebied van hooger onderwijs. Tenslotte verklaarde de Rijkskanselier het zijn plicht te achten, bemoeilijking van zijn voorgenomen arbeid door de partijen te verhinderen. Von Papen leest Centrum en Nazi's de les. Als er thans al gesproken wordt van een coalitie tusschen Oentrum en N.S.D.A.P., waaraan hij niet gelooft, dan ligt daarbij toch de geheime grondgedachte voor, elkaar te vernietigen, en hij vraagt zich af, of de nood van het Duitsche volk in dit oogenblik nog wel zulk een coalitiespel zal Overigens denkt de regeering niet aan 'n afwijken van de grondbeginselen der oon- stitutie of aan een wijziging van den Staatsvorm. De rede van den rijkskanselier werd luide toegejuicht. het rapport-Wel ter geadviseerde bedrag aan geld op „Defensie" dus w e 1 bezuini gen, maar als 't bericht van „Vooruit'' juist is gedeeltelijk op een an dere w ij z e, dan in genoemd rapport ge adviseerd wordt. Men kan over dit voorne men van minister Deckers in waardeering verschillen, men kan het bestrijden. Maar: is 't een onware, bedriege- 1 ij k e voorstelling, als men daarvan zegt, dat aan „Defensie" de bezuiniging van de Commissie-Welter wordt.... afgewe zen! Oók dit is, helaas, weer een manier van zeer onbehoorlijke socialistische voorlich ting! BINNENLAND ENGELSCHE INVOERRECHTEN OP VASTE PLANTEN. De fa. B. Ruys, Moerheim, Dedemsvaart publiceert in de Engelsche vakbladen een mededeeling, dat het invoerrecht van 6 stuivers per Eng. pond op vaste planten weinig afwijkt van een totale uitsluiting, omdat het meer dan 21/» maal zoo hoog is als het Duitsche invoerrecht op vaste plan ten, dat den handel reeds zoozeer bemoei lijkt. Dit Engelsche invoerrecht wordt het hoogste ter wereld KARDINAAL VAN ROSSUM. Zaterdagavond om half zeven heeft Z. Em. Kardinaal van Rossum, in gezelschap van zijn secretaris, dr. Lijdsman en ?ijn oud- secretaris, dr. Drehmanns, Nijmegen ver laten en is naar Vught vertrokken. Vóór zijn vertrek stond Z. Em. nog een korte audiëntie toe aan den voorzitter van het R. K. Nationaal Tehuis „Lector et Emergo", den heer H. Schroder, en aan den directeur, den heer A. Janssen, waarbij Z. Em. zijn bijzondere waardeering uitsprak voor het R. K. Reclasseeringswerk. Ook verleende Z. Em. nog audiëntie aan den tachtigjarigen oud-zouaaf, den heer Gerritsen, uit Den Bosch. Zaterdagavond om half acht is Z. Em. Kardinaal van Rossum uit Nijmegen in „Sparrendaal" te Vught gearriveerd. Z. Em. was weer vergezeld van dr. Lijdsman en dr. Drehmans. De Kardinaal werd door den waarne mend overste ontvangen, pater v. d. Putte, met de assistenten, alsmede paters uit de Missiehuizen van België, Nijmegen en „Sparrendaal". Na een korte begroeting begaf Z. Em. zich naar de kapel. De Kardinaal heeft zich vervolgens in zijn vertrekken teruggetrokken. Zijn dag-indeeling. Overde dag-indeeling, die de 78-jarige kardinaal van Rossum, hoofd van de Con- gregatio de Propaganda Fide, te Rome volgt, deelt „De Volkskrant" naar aanlei ding van het bezoek van den kardinaal aan ons Land het volgende mede: Om kwart voor vier staat de kardinaal op, om half vijf is hij in zijn kapel. Dan vol gen daar meditatie met den secretaris en de twee broeders, de eene koster en huis verzorger, de andere kok. De kardinaal leest zijn H. Mis en woont daarna die van zijn secretaris bij, waaronder de broeders en de twee man leeken-personeel, chauffeur en huisknecht, communiceeren. Daarna re collectie, ontbijt en om half zeven eiken ochtend, winter en zomer, zit kardinaal Van Roesurn aan zijn werktafel. Prompt half ne gen komt de secretaris-aartsbisschop der Propaganda voor zijn dagelijksch rapport. Om één uur het middagmaal, daarna een siesta van niet meer dan een drie kwar tier, en de kardinaal zit weer tusschen zijn papieren. Doch om prompt half vier eiken dag, hoe dringend ook het werk, komt de auto voor. De kardinaal heeft in zijn vertrekken een privó-lift en de auto rijdt den binnenhof uit en naar een der mooie plekjes in de om geving van Rome: de Villa d'Este, de Via Appia of zoo, waar de kardinaal en zijn se- cretaris dan uitstappen en een poosje wan- j delen. I Deze dagelijksche exodus is hem door j artsen dringend voorgesohreven. Als hij dan thuis komt, om 5 uur, zitten I de salons al vol audiëntie-gangers: gebaar de missie-bisschoppen, aristocratische pre- j laten, kloosterlingen en missionarissen uit j letterlijk alle deelen der wereld. De j audiënties duren tot 7 uur eiken dag en reeds om 8 uur des avonds trekt hij zich na zijn zwaren dag, die voor vier uur begonnen is, in zijn slaapvertrek terug. De ochtenden houdt Kard. Van R. zooveel mogelijk vrij voor het werk, doch dikwijls interrumpee- ren kerkelijke plechtigheden daarin, of ver gaderingen. Do kardinaal is behalve Pre fect der Propaganda nog lid van verschil lende andere Congregaties, oa. van die van het H. Officie, waarvan de paus voorzit ter is. BISSCHOPSWIJDING Mgr. F. JOOSTEN. had in het missiehuis Sparren daal te Vught de plechtige bisschopswij ding plaats van den nieuwen apostoüschen vicaris van 'Tatungfu (China) Mgr. Fran- cicus Joosten, missionaris van de Congre gatie Scheut-Sparrendaal, die onafgebro ken dertig jaren in de missie van China heeft gewerkt. Z. Em. Kardinaal W. van Rossum dien de Mgr. Joosten de H. Bisschopswijding toe, met assistentie van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogen- bosch, en Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond. Om 9 uur Zondagochtend ving in de ka pel van het missiehuis Sparrendaal de plechtigheid aan. Assistenten van Z. Em. Kardinaal van Rossum waren de hoogeerw. paters C. Crabbe en Verhaeghe, resp. assitent en raadslid van de Congregatie van Scheut. As8istenten van Mgr. Joosten waren pater L. Joosten, broeder van den wijde ling en de eerw. heer P. Hoogers, subdia ken van het seminarie van Roermond. In de kapel waren o.a. tegenwoordig de promotors van de Missieactie, Mgr. Bek kers. Mgr. Hermus, Mgr. Prinsen en Mgr. F. Hendrikx, vicaris-generaal van het Bossche diocees, en Mgr. Alex Sweens, lid VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Von Papen zet zijn economisch pro gram uiteen. (1ste blad). Naar verluidt zou overeenstemming zijn bereikt tusschen Centrum en Nazi's. (4e blad). Massale staking in Engeland. (4e blad) De nieuwe anti-godsdienstige maat regelen in Rusland.* (4e blad). BINNENLAND. Vechtpartij met doodelijken afloop te Drachten. (Gem. Ber. 3e blad). Auto- en motorongelukken eischen weer dooden. (Gem. Ber. 3de blad). Brand in een meubelfabriek te Dordrecht Aanzienlijke schade. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Uitstekend geslaagde atletiekwedstrij den van Meerburg. Het record kogelstooten verbeterd. De bondsvergadering van den G.N.V.B. •besluit tot het invoeren van juniores-com- petities bij den aanvang van het seizoen i 1933—1934. De tenniswedstrijden te Noordwijk leve ren een overwinning van Engeland op Ne derland op. van het kathedraal Kapittel van het bis dom Den Bosch. Voorts waren aanwezig tal van geeste lijke en wereldlijke autoriteiten uit de, om geving. Na de H. Bisschopswijding werd in do versierde aula een druk bezochte recept'"- gehouden, waarbij tegenwoordig waren do a-ssisteerende bisschoppen Mgr. Diepen en Mgr. Lemmens. Z. Em. Kardinaal van Rossum had zich, na de vermoeien plechtigheden, in zijn ver trekken afgezonderd en nam ook niet deel aan het diner, dat na de receptie volgde. Kardinaal van Rossum begaf zioh om 5 uur per auto naar het klooster te Wittem (L.) „Maandagmorgen Onbehoorlijkheden in een zomerkamp. Het Kamerlid K. ter Laan heeft aan den Minister van Defensie het volgende ge- Is de heer Minister bereid, een onderzoek te doen instellen naar de onbehoorlijkheden in het zomerkamp in de Legerplaats bij La ren, genoemd in een artikel, voorkomende in „De Tijd" van 16 dezer, en bij gebleken juistheid van de feiten te zorgen voor af doende verbetering van den toestand? Is het mogelijk de leiding van dit kamp voortaan op te dragen aan militairen, die voor zulk werk een bijzondere geschiktheid bezitten 1 Waarschuwing tegen „geprepareerde" kaas. De Nederlandsche Vereen, van Kaashan delaren bericht het volgende: Het prepareeren van kaas neemt weer toe. Laten de veehouders toch begrijpen, hoe daardoor de uitvoer van kaas, door de tijdsomstandigheden reeds zoo bemoeilijkt, ten zeerste wordt geschaad. Geprepareerde kaas vernietigt den goeden naam van het aloude Hollandsche product. Ontginning Wieringermeer voltooid. Aan alle arbeiders bij de ontginnings werken in den Wieringermeerpolder is gis teren met ingang van 15 September ont slag aangezegd wegens beëindiging der werkzaamheden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1