'AME5 RUBRIEK 11ÉM w Hi Hjt ONZE GOEDKOOPE PATRONEN Patronen kunnen per giro (125025), per postwissel of per brief met bijge sloten postzegels worden besteld uit sluitend bij de redactrice Damesru briek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het ge- wenschte model duidelijk vermelden! EEN MODERN VEST Hoe blij waren we, dat eindelijk de zomer in aantocht was en nu zitten we al weer over een paar weken in den herfst. In September en begin October kan het gelukkig nog prachtig weer zijn, hoewel het iets te kil is om zonder mantel op straat te gaan. Om nu aan dit euvel tegemoet te komen, geven wij u in teekening no. 312 een voorbeeld van een vest van laken, wollen stof, peau de peche of waarvan u het ook maar wilt maken. U kunt hiervoor een patroon bekomen. De snit, hoewel onberispelijk, is zeer eenvoudig en de sluiting bestaat uit zeven knoopen en knoopsgaten. Patroon verkrijgbaar a 0.58 (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). DE Nn7TTTV7T? HA.LS- GARNEERING De nieuwe herfstmode geeft een bui tengewoon bewerkelijke halsgarneering allerwege te zien. Zoo ziet u hier op teekening no. 313 een donker japon netje met lichte mouwen en een lichte kraag, bestaande uit 8 weinig klokken de, maar mooi rond loopende strooken. Voor jonge meisjes is dit wel een zeer aardige dacht, doch voor vrouwen die tegen de dertig loopen is zij eigenlijk iets te kinderachtig, tenzij zij heel slank is. Deze kragen zijn in de modezaken nogal prijzig, en met een beetje geduld kunt u hem best zelf maken. Het een voudigste is, dat u hem precies naar het patroon knipt en de verschillende strooken uit laat slaan, want het is nogal een lastig werkje om al die stroo ken met de hand om te zoomen. Patroon verkrijgbaar a 0.58 (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). HET MATROZENPAKJE VOOR ONZEN ZOON Alleraardigst zien ze er uit onze klei ne heeren met een heele wijde matro- zenbroek, goed in de plooi geperst, en de matrozenblouse blijft altijd nieuw, altijd frisch. Dit pakje is gemaakt van wit en blauw james, de kraag en de manchet ten zijn afgezet met een smal wit biesje, terwijl even boven de manchet nog een smalle blauwe bies is bevestigd. Op de £8 blouse ziet u twee ankers, waarvan de bovenste oogen tevens de knoopsgaten zijn waardoor een koordje wordt ge haald eindigende in twee wollen bal letjes. De broek heeft een stevig aansluitend bovenstuk, terwijl de pijpjes naar on deren toe tamelijk breed uitloopen wat iets grappigs geeft bij het loopen en te gelijk den jongen niet belemmert in zijn bewegingen. Voor het patroon hiervan moet u even no. 314 opgeven en den leeftijd van uw zoon. Patroon verkrijgbaar a 0.58 (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN OCHTENDJAPON De tijd voor een warme ochtendjapon komt nu ook zoo langzamerhand weer aan, want het zijn juist de ochtenden, als er nog een kille damp hangt en alle hoekjes en gaatjes nog niet door de zonnestralen droog gemaakt zijn, dat wij het gauw te pakken krijgen, vooral als er deuren tegen elkaar open staan s morgens bij het doen van het huis houdelijk werk. Onze afbeelding no. 315 laat u een ochtendjapon zien van dunne warme stof De ver over elkaar slaande voor panden moeten flink ruim zijn, zoodat de japon goed over elkaar blijft zitten. Dit bevordert u ook nog door het lin kervoorpand van binnen met een bandje aan de rechterzijnaad vast te maken, terwijl het rechtervoorpand met een knoop vlak onder den kraag sluit, waaroverheen de ceintuur komt. De sjaalkraag moet goed aansluitend worden geknipt en is versierd met tres, welke versiering ook op de n'et te wij den mouw is aangebracht De smalle ceintuur sluit met een strik. Maakt u vooral de ochtendjapon niet te kort Hij behoeft niet te worden gevoerd, maar om een nette mouw-inkijk te krijgen kunt u als afwerking ook tres aanbren gen aan den binnenkant van de mouw. Patroon verkrijgbaar a 0.58 (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). MODERNE SCHOONMAAK- METHUi. De huisvrouwen van den tegen woor- digen tijd zullen allicht haar huishou den op een heel andere manier doen als haar moeders en wellicht grootmoe ders.- En daar is wel iets voor te zeggen. Had vroeger de vrouw haar leven te vullen in haar huis en met haar familie, tegenwoordig nu de vrouw vaak ge dwongen is door de tijdsomstandighe den bij haar huishouden hetzij buiten de deur of wel in huis iets bij te ver dienen, als zij niet de heele zorg van het huishouden en het verdienen op haar schouders gelegd ziet, door b.v. werkloosheid of ziekte, moet zij haar huishouden wel op een andere basis doen. Wij worden daarbij ook door ver schillende uitvindingen op huishoude lijk gebied geholpen. Om er enkele te noemen, de voornaamste zijn zeker wel de stofzuiger, de boenmachine, de waschmachine met wringer, de electri- sche naaimachine, 't electrische strijk- rooster, de electrische broodrooster, theepot, waterkoker en allerlei andere gebruiksvoorwerpen. De stofzuiger heeft voor, dat het stof niet verplaatst wordt van den grond naar de gordijnen en op alle voorwerpen in de kamer te recht komt, maar inderdaad opgezogen wordt. Allerlei voorwerpen om te ko ken of te verwarmen hebben een heel groot gemak, n.l. dat zij niet kunnen stoomen, niet harder gaan branden, ter wijl wij er niet bij zijn, nooit uitgaan, enz. enz. Allemaal dingen, die onze voorouders niet hadden. Want wij kun nen ons bijna allemaal nog wel herin neren dat er op petroleumstellen werd gekookt, en dat zoon stel, als de ka toen maar een heel klein beetje scheef zat, optrok en weldra stond te walmen. Nu, en hoeveel werk er is als de keu ken onder het roet zit, behoef ik u zeker niet te vertellen. Toen kwam het gas, maar ook dat was niet heelemaal zonder ellende, want soms ging de vlam in de pijp, soms stond er ergens een kraantje open, wat we niet wisten, of er was een verborgen lekje ergens in den muur of tusschen den vloer en het plafond, waar wij niet bij konden, en dan rooken wij door het heele huis gaslucht, zonder te ontdekken waar het vandaan kwam. Natuurlijk zijn al deze euvels in den loop der jaren opgelost, maar electri- citeit is toch een ideaal verwarmings middel, omdat wij er als wij den stroom he.bben ingeschakeld, practisch niet meer op behoeven te letten. En zoo is het met allerlei machines, die de huis vrouwen heden ten dage ten dienste staan en die het werk grondiger in veel minder tijd doen dan vroeger de huis vrouw het kon met hard werken en sloven dagen achtereen. Om nu een huishouden zoo econo misch mogelijk te bestieren doen wij het best een vasten regel te nemen. Bv. Maandags vast de huiskamer en de salon, als wij die hebben, flink stofzui gen, schoone kleedjes neerleggen, stof fen enz.; iederen Dinsdag b.v. de wasch of de slaapkamers en zoo ver- deelen wij dan het werk dat er te doen is over de geheele week. en houden de rest van de week even de andere ver trekken bij. Op deze manier heeft de huisvrouw een groot gedeelte van den dag voor haarzelf, zonder dat het huishouden er onder behoeft te lijden, welken tijd zij dan op de een of andere wijze voor haar zelf of voor de maat schappij productief kan maken. DE SCHOTSCHE ZIJDEN BLOUSE Schotsche zijde, of schotsche wollen stoffen is een mode op zichzelf, die wel altijd zal blijven duren. Het ma teriaal mag eens anders zijn, maar de echte Schotsche ruiten kennen wij overal uit. Hier ziet u bij no. 317 een schotsche blouse van soepele zijde. De beide voorpanden hebben een reep, die met het natroon dwars is aan gezet, terwijl het sluitstuk weer in de goede richting loopt. De blouse sluit met een vijftal schotsche knoopjes, ter wijl de niet te wijde mouw, die in een aansluitende manchet eindigt, even een smet twee schotsche knoopjes wordt dichtgeknoopt. Voor- en achter pand worden door een schouderstuk aan elkaar bevestigd, terwijl een klein rond aansluitend kraagje de blouse af maakt. Dit eenvoudige model wordt altijd in den rok gedragen. Patroon verkrijgbaar a 0.58 (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). HET GEBLOEMDE JAPONNETJE Een alleraardigst gekleed japonnetje ziet u hier afgebeeld op no. 316, waar van gebruik is gemaakt van twee kleu rige stof, of zijde. Het bovenstuk is n.l. van lichten ondergrond met donkere bloemen en de rok, ceintuur en beleg stuk je zijn van donkere stof met lichte bloemen van dezelfde kleuren en de zelfde stof. De blouse wordt met het heupstuk er aan geknipt, terwijl als ."VV vVo li/ garneering een haakvormig stuk wordt aangebracht. Het heupstuk loopt puntig uit. Daaronder springt een diepe plooi van den rok uit, terwijl de rok verder eenigszins klokkend wordt geknipt, wat iets aardigs geeft bij het loopen. Het smalle ceintuurtje zit om het middel en sluit met een klein onopvallend gespje De v-vormige hals is afgewerkt met een naar binnen geslagen schuine bies, ter wijl de mouwen naar de pols toe nauw aansluiten en eveneens afgewerkt zijn met een naar binnengeslagen schuine bies. Patroon verkrijgbaar k f 0 58 (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). HET MANTELTJE VAN PEAU DE SUEDE Van donkerbruin peau de Suede is dit manteltje gedacht, omdat peau de Suede zoo'n heerlijke warme herst- dracht is. Onder zoo'n manteltje kan men dan gerust nog eenige weken een dim japonnetje dragen. Schijnt het zon netje, dan laat men het manteltje open hangen. Zooals u ziet op teeke ning no. 318 sluit het manteltje met twee rijen knoopen, terwijl een smal ceintuurtje met een gespje in de kleur der knoopen om het middel sluit. Ook op de mouw is zoo'n knoopje als gar neering aangebracht. De smalle kraag loopt in iets bree- dere revers uit, terwijl een paar kleine zakken, tot aan den zoom van de voor panden reiken. Een nauw aansluitende mouw maakt ret manteltje verder af. Patroon verkrijgbaar a f 0 ^8 (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN SCHEMERLAMPJE Dit schemerlampje ziet er zoo duur en zoo bijzonder uit en toch is het een vaas, die gemonteerd is met een kurk waarop een voetje met snoer is aange bracht en daarna verder gemonteerd, want de vaas was eigenlijk niet mooi genoeg meer om als vaas dienst te doen. Een lampekapje in den stijl be werkt van den vaas, waarvan de bin nenkant zacht rose is getint, geeft bij het branden 'n koesterenden, warmen indruk. RABARBERGERECHTEN Nu de rabarber, als een echte zomer- kost, er overvloedig is, doen de huis moeders verstandig, dit gezonde ge recht dikwijls op tafel te brengen. En om nu te zorgen, dat de rabarber niet altijd in denzelfden vorm opgediend behoeft te worden, zullen wij hieronder enkele rabarbergerechten laten volgen. GEKOOKTE RABARBER Snijdt de rabarber aan stukken en kook ze met heel weinig water tot ze gaar zijn. Daarna door een paarden- harenzeef wrijven, suiker naar smaak bijvoegen en even door laten koken. U kunt hier indien u dit wenscht een stukje boter bijvoegen, of een geklopt ei. Dit is de gewone rabarberbereiding. RABARBER MET VRUCHTEN Als het bovenstaande recept van ra barber koud is geworden, dan doet u in een diepe kom aan schijfjes gesne den bananen, wat dobbelsteentjes sui kermeloen en wat schijfjes sinaasappel. Stort over deze vruchten de rabarber en laat de schaal even staan, zoodat de rabarber goed in de vruchten trekt. GEBAKKEN RABARBER-PUDDING Neem uw puddingkookvorm, leg daarin een laag stukken rabarber, die gestroopt en goed gewaschen en uit gelekt zijn. Strooi daarop niet te zui nig suiker, broodkruimels en hier en daar een stukje boter. Daarop komt weer een laag rabarber, dan suiker, broodkruimels en stukjes boter en zoo tot den vorm gevuld is. Maar als bo venste laag moet er broodkruimels en stukjes boter komen. Zet u den vorm in de oven, of als u zoo'n vorm niet hebt. kunt u alles in een vuurvaste schotel doen, en laat alles zachtjes bakken tot de rabarber gaar is en er een mooi bruin korstje op de schotel is gekomen. RABARBER JELLY Drie pond rabarber wordt in kleine stukken gesneden, voeg daarbij een half pond suiker, een kopje water, een geraspte schil van een halven citroen. Kook alles te samen tot de rabarber gaar is en zeef ze daarna door een paardeharen-zeef. Voeg nu bij do heete rabarber een paar blaadjes witte gelatine, die te voren even geweekt en uitgeknepen is. Als de gelatine al roerende is opgelost, stort dan het mengsel in een te voren met koud wa ter natgemaakten vorm en laat het op een kouden plaats stijf worden. Als de jelly gebruikt wordt, stort den vorm dan op een schaal, spuit er wat slag room overheen, dat bestrooid wordt met wat gemalen amandelen of noten. Dit is werkelijk een buitengewoon heerlijke rabarber-pudding. RABARBER VOOR HET ONTBIJT In plaats van brood is het volgende recept buitengewoon gezond op dert nuchteren maag. Snijdt de rabarber on geschild in kleine stukken en kook deze, zonder bijvoeging van water au bain Marie tot ze gaar zijn. Voeg er daarna voldoende suiker bij en een paar lepels rozijnen zonder pit. De schil hebt u er om laten ziten omdat dit aan het berecht een mooie roode kleur verleent. Dit gerecht wordt koud of lauw gege ten, desgewenscht met fijngemaakt be schuit er doorheen, of een geklopt ei, zelfs room kan worden bijgevoegd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7