OVERALLS VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 NOORDWIJKERHOUT. Afscheid kapelaan van Stralen. In de groote zaal van het café de Zwaan had alhier Woensdagavond het afscheid plaats van den wcleerw. heer kapelaan v. Stralen. De avond was georganiseerd door den R. K. Volksbond en de K, J. M. V. Bij het binnentreden van de zaal kon men merken, dat er iets bijzonders zou plaats vinden, daar door de zorgen van Mej. Brama eenige versiering met bloe men was aangebracht. Het bestuur van den Volksbond met de besturen van de verschillende onderafdeelingen, alsmede het bestuur van de K. J. M. V. waren aan wezig, voorts de meeste K. J. M. V.'ers en een aantal leden van den Volksbond mei belangstellenden. Te ongeveer half negen trad kapelaan Van Stralen in alle besoheidenheid alleen de zaal binnen en nam plaats bij het be stuur van Volksbond en K. J. M. V. De Voorzitter van den R. K. Volksbond, do heer A. H. van Noort, nam hierna het woord en sprak ongeveer het volgende: In Noordwijkerhout heeft men met ge mengde gevoelens de benoeming van kape laan van Stralen tegemoet gezien. Wij beschouwen, zei spreker, uwe benoeming als een promotie, doch hebben spijt dat U weggaat. 4 jaren Lang bent U onze geestelijke adviseur geweest en hebben wij samengewerkt. Uwe geestelijke adviezen hebt U steeds gegeven, vervolgde spreker, en steeds hebt U bemoeienissen met on zen Bond gehad, en ik durf verklaren, dat u geen vergadering hebt gemist zonder ernstige reden. Daarom hebben we gemeend, zei spre ker, u bij het verlaten van ons dorp een blijvend aandenken aan te bieden, een ge dachtenis aan Noordwijkerhout en aan de vreugdevolle jaren welke U, weleerw. hier hebt mogen doorbrengen. Hierna bood spreker namen den R. K. Volksbond den scheidenden kapelaan en geestelijk adviseur een fauteuil aan, een kistje sigaren en een couvert met nog een bedrag aan geld. Spreker eindigde zijn rede met een ver zoek aan den kapelaan om een gebed voor allen die hij gaat verlaten. Vervolgens kwam aan het woord de Voorzitter van de Katholieke Jonge Mid- denstandsvereeniging, de heer Th. Conijn. Deze sprak ongeveer als volgt: „Nog verleden week mooht gij in ons midden het programma voor de a.s. win ter bespreken en thans zult gij door uwe benoeming de afwerking niet meer mee maken. Reeds lang verkeerden wij in onzeker heid of U zoudt weggaan, en nu zijt ge voor het laatst temidden van uw K. J. M. V.'ers. Meneer kapelaan, U wordt bedankt, voor alles wat u geweest bent vóór, tij dens en na de oprichting van de K. J. M. V. Uw bijzondere sympathie ging naar onze vereeniging uit. Ik ben de bolk van de K. J. M. V. als ik U dank zeg voor alles wat U voor de vereeniging hebt gedaan, wees er van overtuigd, dat onze beste wensohen U naar Rotterdam vergezellen en wij be loven dat wij zullen bidden dat het U daar ginder steeds naar wensoh moge gaan. Hierna bood spr., namens de K. J. M. V. den scheidenden moderator een keuri ge bureaustoel aan. Daarna kwam aan het woord de voorzit ter van de St. Barbara Vereeniging, de heer H. Zwaan, die een gloedvolle rede hield. Spreker zeide, dat kapelaan Van Stralen gedurende 4 jaren zijn arbeid voor de vereeniging met een priesterlijk hart gegeven had. Spreker zei, dat de tijd van gaan smartelijk is omdat de vereeni ging aan de geestelijke atdviezen gewoon was. Veel heeft de vereeniging niet van uwe krachten uit den aard der zaak ge vergd, zei spreker, doch het zaad der lief de, door u gezaaid, heeft reeds jonge boompjes doen opgroeien. Spreker ein digde met den wensch, dat het den kape laan in het verdere leven goed moge gaan. De heer v. d. Klauw, voorzitter van den spaarkas, het woord krijgende, zeide, dat do voorzitter van de St. Barbara-Vereeni- ging had gezegd, dat niet veel van de krachten van den kapelaan geverd was voor de vereeniging. Het tegendeel is waar zei spreker, van den spaarkas, doch nooit was U iets te veel. Het scheiden valt hard, vervolgt spreker, doch er is een tijd van komen en van gaan. Ik wensch U veel goeds verder in Rotter dam toe. Namens de Retraiteclub nam de heer J. v, d. Voet het woord. Spreker zei, dat het hart van kapelaan van Stralen altijd ge weest is de Retraiteclub, en dat door zijn onvermoeid streven de laatste retraite de grootste was van het heele bisdom. Een woord van dank is hier met recht op zijn plaats, zei spreker. Namens de vakvereeniging ,,St. Isidorus" betuigde de heer v. d. Voet mede zijn dank voor alles wat kapelaan van Stralen hier voor had gedaan. Vervolgens spraken de voorz. van de af- deeling tooneel en propaganda van den Volksbond en de Voorzitter van den St. Jo zefclub een woord van dank en sloten zich bij den rij der sprekers aan om hun hulde aan een scheidenden geestelijk adviseur te brengen. Hierna nam kapelaan v. Stralen onder doodsche stilte ontroerd het woord en sprak ongeveer het volgende: „Ik ben echt blij, dat we vanavond hier nog bij elkaar kunnen zijn. Graag had ik ieder apart thuis goedendag willen zeggen, doch de tijd ontbreekt me ervoor. Lief en leed heb ik met onze parochie gedeeld en daarom had ik graag in elk huisgezin persoonlijk afscheid genomen. Ik vind het prettig al mijn oude getrouwen rond me te zien. Ik ben zeer dankbaar voor de prachtige ca- deaux en hoop er een dankbaar gebruik van te maken. Ontroerd zegt nu de kape- laan dat hij echter niet veel rust hoopt te nemen om van de stoelen gebruik te mak ken. Later, op het kerkhof dan zullen wij wel rusten, mannen 1 Hierna zet zijn eerw. uiteen in welk ge deelte van Rotterdam de parochie ligt, waarin hij als kapelaan benoemd is. Ver volgens vraagt hij van een ieder zijn best voor de vereenigingen te blijven doen en zegt dat hem veel te veel lof is toege zwaaid. Spreker vraagt, de jongens van de K. J. M. V. en de St. Josephclub samen te werken en het nooit, tot een strijd te laten komen. Hierna besprak zijn eerw. nog enkele huishoudelijke zaken van de verschillende onderafdeelingen van den Volksbond en vroeg den aanwezigen hun gebed voor zijn nieuwe parochie, en dezelfde volgzaamheid en trouw voor zijn opvolger als men voor hem had gehad. De avond werd verder in een gezellig samenzijn doorgebracht en te ongeveer 11 uur namen alle aanwezigen persoonlijk af scheid van hun beminden kapelaan. RIJNZATERWOUDE. Collecte. De collecte voor alleenstaan de blinden van alle gezindten te Wolfhe- zen heeft alhier opgebracht 28.15. Vechtpartij. In den nacht van Woens dag op Dondedrag kwam het alhier tus- schen de familie van Sch. en een zekere T. uit Alkemade tot een ernstige vecht partij. Van beide zijden werden gevoelige klappen uitgedeeld, zoodat de hulp van de politie werd ingeroepen. Eenige ruiten van de woning van Sch. moesten het ontgel den. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. DE VERHOOGING DER BEDRIJFS- TARIEVEN. Een protest-motie bij den Raad ingediend. Door de R.K. Vereeniging van den han- deldrijvenden en industnëelen Middenstand „De Hanze'', af deeling Alphen aan den Rijn en de Vereeniging van den handeldrijven den en industriëelen Middenstand voor Al phen aan den Rijn en Omstreken is aan den Gemeenteraad de volgende motie inge diend Winkeliers en klein-industriëelen uit Al phen aan den 'Rijn, in vergadering bijeen op Maandag, 22 Augustus 1932 in Hotel „Centraal" ter bespreking van de tariefs- verhooging van gas, water en electriciteit, komen met algemeene stemmen tot de vol gende conclusies: le. dat deze verhooging een zeer onbil lijke belasting is, welke voor het grootste deel drukt op de winkeliers en klein-indu striëelen, een groep, welke toch al moeite heeft om zich staande te houden; 2e. dat het ernstig betreurd moet worden dat door den Raad een voorstel is aange nomen tot verhooging der meer genoemde tarieven, hoewel de algemeene tendenz in den lande uitgaat naar verlaging van on kosten en prijzen; 3. draagt de besturen der middenstands organisaties op om met alie geoorloofde middelen er naar te streven, aan deze on billijke en eenzijdige belasting te ontkomen. Huldiging Kapelaan H. J. Sondaal. lYOOi in blauw, khaki, bruin en wit 4.75, 3.95, 3.75, 3.50, 3.10, 2.35 6314 Ook met ritssluiting theek aan kapelaan Sondaal zeer veel is verplicht en onder zijn leiding tot groote bloei is gekomen. Achtereenvolgens weïd nog gesproken door den heer B. Bombouts namens de R.K. Prop.-club, door de heer J. v. d. Bosch namens „Ons Tooneel" en den heer J. Boeren namens „De Rijngids". Hierna nam de Deken het woord, 't Is voor spreker geen gemakkelijke taak aan al 't gesprokene een woord toe te voegen. Spr. wenscht daaróm alle wenschen bijeen te voegen, om een hartelijk dankwoord te spreken tot kapelaan Sondaal. Uit het ge sprokene, zegt spr., kan ik opmaken, dat de kapelaan het hart van de vereenigin gen heeft gewonnen. Daarvoor niet slechts namens de vereenigingen, maar mede na mens de parochie breng ik u dank. Spr. hoopt ten slotte dat kapelaan Sondaal in zijn nieuwe parochie door God rijkelijk moge gezegend worden. Als slot nam de scheidende kapelaan het woord om in welgekozen bewoordingen de verschillende sprekers dank te zeggen, die hem namens hun vereeniging zoo har telijk hadden toegesproken. Inzonder den Deken is spr. zeer dankbaar voor hetgeen hij in de Pastorie heeft genoten. Ten slot te zegt spr, spijt te gevoelen, Alphen te moeten verlaten. De plicht der gehoor zaamheid roept hem evenwel elders heen. De stoffelijke blijken van belangstelling door de verschillende vereenigingen hem heden geschonken, zal spr. in Rotterdam rustig overdenken en zullen hem als een aangename herinnering aan Alphen bij blijven. Nadat door de talrijke aanwezigen en kele malen den scheidenden kapelaan een „Lang zal hij leven" was toegezongen en zij hem allen persoonlijk de hand hadden gedrukt, behoorde deze avond weer tot het verledens. BODEGRAVEN. Koninginne-verjaardag. Ter gelegen heid van de verjaardag van H. M. de Ko ningin zullen de 2 Bodegravensche muziek- vereenigingen „Crescendo" en „Soli Deo Gloria' een concert geven op de markt op 31 Augustus. Besluit. Bij besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 26 Juli 1932 is vernietigd het besluit van het bestuur der Meyepolder om den heer L. v. d. Bosch eervod ontslag te verleenen, zulks in strijd met het algemeen belang. Rectificatie. Zaterdag j.l. stond ver meld, dat do laagste inschrijver der aan besteding van het consultatiebureau zich teruggetrokken had. Dit blijkt echter on juist. De laagste inschrijver is en blijft de laagste. Aanrijding. Gistermorgen ongeveer half twaalf had op den hoek Brugstraat— v. Tolstraat een aanrijding plaats. Twee auto's kwamen uit de richting Leiden eu zouden den hoek passeeren. Juist op den hoek echter wilde de achterste auto de voorste voorbijrijden met het gevolg, dat zekere bakkersknecht J. R. omvergereden werd. Z'n witte jas werd aan stukjes ge scheurd. Met nog eenige schrammen liep deze aanrijding overigens goed af. De auto bestuurder reed door. Eenige personen hébben echter bijtijds het nummer opgenomen, zoodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. Proces verbaal is opgemaakt. HET WEER OP ZONDAG. VRIJ ZEKER WARM MET EENIGE KANS OP BETROKKEN LUCHT. De hitte-golf van de vorige week is bijna over het geheele land geëindigd, zonder zware onweders, die echter wel in gedeel ten van West-Duitschland gevallen zijn. Na de groote warmte van verleden week Vrij dag en Zaterdag is echter een afkoeling van niet langen duur gevolgd, die veroor zaakt werd door den inval van koelen luchtstroom uit het Noordoosten. Deze heeft tengevolge gehad, dat over Midden- Europa de luchtdruk weer sterk gestegen is. Hij was gisteren nog niet tot staan ge komen maar was meer naar de omgeving van de Oostzee verlegd, zoodat ons land waarschijnlijk gaandeweg buiten zijn in vloed zal geraken. Intusschen moeten wij er rekening mede houden, dat de langer wordende nachten reeds vrij lage mini mum-temperaturen beginnen te veroorza ken, die de maximum-temperatuur over dag iets lager houden dan eenige weken geleden. In Zuidwest-Europa heeft zich opnieuw een hitte-gebied ontwikkeld, dat gisteren weer aanleiding gaf tot onweders in West- Frankrijk. Ook in de hoogere luchtlagen is de temperatuur gestegen en deze om standigheid, gevoegd bij het feit, dat de toestroomende lucht in ons land nu niet meer van hoogere breedten afkomstig, is ver groot de kans op warm droog en zonnig weer aanzienlijk. Het mooi-weer gebied over ons land wordt echter aan den Zuidkant eenigszins door het genoemde hitte-gebied- aan den Noord-oostenkant door den nog aanwezi gen koelen luchtstroom bedreigd en de langzaam dalende barometer wijst op bei der hier toenemnden invloed. Men moet dus voor Zondag .wel eenige rekening hou den met de mogelijkheid van verandering, óf naar Z.O. terugdraaiende wind met vrij sterke temperatuur-stijging, toenemende bewolking met kans op onweer vooral in het Zuiden, óf naar N. draaienden wind met zware bewolking en lichtelijk buiig en koeler weer, vooral in het Noorden des land. Deze laatste kans is heel gering, de andere iets grooter, zoodat op warm weer vrij zeker te rekenen valt. (Nadruk verboden). HAZERSWOUDE. Geboren: Evertje, d. van H. de Heer en A. van 't Hof Levenl. aangeg. kind vian L. J. van der Ven en M. J. Straver. KOUDEKERK. j Aanrijding. Mej. van V. uit de Lage- i waard reeds op haar rijwiel ter hoogte van j den winkelier P. G., toen zij voor een auto uit moest wijken en er tevens een paard en wagen passeerde. Waarschijnlijk wist zij niet goed welken kant uit te gaan, waar door zij kwam te vallen. Gelukkig kwam zij met den schrik vrij, dooh haar rijwiel werd'geheel vernield. Geboren: Johanna, d. van H. van der Maas en G. den Hollander. Overleden: J. Daim 65 j. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Wilhelminafeesten. Onder begunstiging van heerlijk zomer weer werd de 2de dag begonnen met ring- rijden per fiets voor dames- en heeren. Hier voor waren ruim 40 deelnemers. De prijzen werden behaald door: 1. Marie van der Hoeven. 2. A. v. d. Voort. 3. C. v. Amster dam en 4. M. Kaptein. Bij de onthoofding van 111 werd de 1ste prijs behaald: 1. M. van Velsen, 2. A. Lem merzaal en 3. M. v. Leeuwen. In den namiddag om 2 uur werd onder groote belangstelling begonnen met de na tionale ringrijderij met paard en tibury. Hierbij behaalde de 1ste prijs de heer N. Wesseling en mej. C. Kaptein uit Hazers- woude, de 2e pr. C. v. d. Meer uit Noord wijkerhout en mej. A. Kiijn uit Zoeterwou- de, de 3e pr. H. v. Teijlingen en mej. A. v. Teijlingen, beiden uit de Groenendijk en de 4e pr. J. v. d. Salm en mej. O. v. d. Krogt uit Zoeterwoude. Bij het tobbetje steken, waaraan zelfs door jonge meisjes werd deelgenomen, wer den de prijzen behaald door: 1. C. Vink, 2. J. Lemmerzaal, 3. L. Reeuwijk en 4. F. de Bruyn. Na afloop werden de prijzen met eenige toepasselijke woorden uitgereikt. Het verdere gedeelte van den avond heerschte een gezellige, steeds toenemende drukte en feestvreugde op het terrein. De St. Jansfanfare zorgde voor goede muziek en wist met verschillende moppen de hos- vlonder te trekken. Drommen van menschen kwamen om tenslotte getuige te zijn van het vuurwerk, waarbij zeer mooie nummers gegeven wer den. Wanneer dit behoorlijk op tijd was afgestoken, dan zou het meerendeel der talrijke toeschouwers daarov< zeer tr re den zijn geweest. De feesten der Wilhelminavereeni-ging zijn ook dit jaar wederom zeer goed ge slaagd. VOORSCHOTEN. Gevonden. Een damesbaschje. Een gladde ring Verloren Een rieten koffertje. Geboren: Jacoba, d. van P. Kranen- burg en G. Buijs. Adrianus Godefridus Maria, z. v. A. O. van der Poel en G. H. M. Meijer. Johanna Paulina, d. van K. J. Wassenaar en M. van Santen. Getrouwd: J. W. Livius en M. J. Meijer. Gevestigd: G. H. ten Kate en gezin van Blerick. H. P. Henkus en gezin van 's-Gravenhage. W. Bosman vaai Rijswijk (Z.-H.). C. N. Berg van Zoeterwoude. A. J. Straathof van Wassenaar. D. Rie- zebos en gezin van Zegwaart. Vertrokken: A. Helder naar Alk maar. F. J. J. Blokhuizen naar Utrecht. W. Ritmeester en echtg. naar Leiden. - W. F. Elshove naar Stompwijk. C. P. Vogel naar Hazerswoude. H. J. Meer man van der Horst en echtg. naar Rotter dam. J. Dijkman en gezin naar 's-Graven- ZEGWAART. Kalmer rijden. De vrachtauto-bestuur ders schijnen het gemunt te hebben op de palen van de electrische verlichting. Gister morgen werd zoowel op den Zegwaartsche- weg als op den Bleiswijksche weg een paal afgereden. Verdere ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. Een beetje kalmer rijden is voor de meeste vrachtauto-rijders wel aan te raden. Bijna onder den trein. Even voordat de trein van omstreeks half zes uur de on bewaakte overweg bij kilometerpaal 11, op weg naar station Bleiswijk, passeerde, reed, als bestuurder van met een paard bespan nen wagen, daarover een knecht van den landbouwer T_. Bleiswijksche weg, alhier. De machinist kon door krachtig remmen een aan- en overrijding voorkomen. De on fortuinlijke bestuurder krijgt echter een procesverbaal wegens minder goed opletten. Geboren: Willemijntje Jacoba, doch ter van D. W. van Eedel Petersman en J. W. Schipper. Ondertrouwd: J. P. Kneppers 32 j. en A. C. Vollebregt 25 jaar. ZOETERMEER. Geboren: Johannes Bernardua Maria, z. van J. B. in 't Veen en E. O. van der Kraan. Gehuwd: J. Bolleboom, 22 j. en M. Th. van Dorp, 23 jaar. In de St. Josephzaal vond gisteravond een huldiging plaats van den weleerw. heer Kapelaan Sondaal, die met ingang van he den is benoemd te Rotterdam. Deze huldiging waaraan door vele ver eenigingen, waarvan kapelaan Sondaal als directeur of geestelijk adviseur was ver bonden geweest, werd deelgenomen, had een zeer spontaan verloop. De leiding van dezen afscheidsavond be rustte bij kapelaan Koopmans, die aller eerst den scheidenden kapelaan toesprak. Spr. zegt: we zijn bijeengekomen voor een soort uitvaart en ik zal de eerste lijkrede uitspreken. Met een beklemd gevoel wil spr. hieraan voldoen, te meer omdat hij niet georganiseerd is in al de aanwezige ver eenigingen. Spr. hoopt evenwel, dat de verschillende besturen wanneer hun het woord wordt gevraagd, hem zullen volgen. Spr. drukt vervolgens zijn spijt uit, dat kapelaan Sondaal ons gaat verlaten en brengt vervolgens in welgekozen woorden dank aan zijn collega voor de steun gedu rende twee jaren aan hem verleend. Namens de R. K. S. V. „Wilskracht" sprak vervolgens de heer C. Y. Ponsioen, om allereerst den scheidenden adviseur hartelijk te danken, voor al hetgeen hij voor „Wilskracht" heeft gedaan, inzonder ook wanneer de geestelijke belangen op 't spel stonden. Uw vertrek naar Rotterdam, aldus spr., is door ons met zeer gemengde gevoelens ontvangen, wij wenschen u in Rotterdam Gods beste zegen en evenals gedurende vier jaren bij Deken Hellegers, j bij uw nieuwen Pastoor een even gulle gast- i vrijheid toe. I Namens de R.-K. V. Y. Alphensche Boys en de Maria Congreagtie werd den schei- i denden adviseur toegesproken door den heer G. Bahlmann, namens de Maria-ver- eeniging door mej. wed. van Egmond. j De heer H. v. d. Putten sprak namens de Patronaatscommissie zijn erkentelijk heid uit voor de wijze waarop kap. Son daal de commissie heeft gesteund. Spr. be sloot met voor hem de beste wenschen te uiten in zijn nieuwe parochie. Een der pa- ironaatsjongens, dankte mede namens alle ieden den directeur voor de leerzame en iuttige oonferenties, die hij voor hun feestelijk en lichamelijk welzijn had ge houden. Thans kwamen de Misdienaars aan de beurt om bij monde van een hunner kape- i laan Sondaal een laatste afscheidswoord toe te spreken. Ook de bibliotheekcommissie betuigde bij monde van den beer J. C. Böckling haren dank aan den soheidenden directeur voor hetgeen deze heeft gedaan om de bibliotheek tot grooter bloei te brengen. Uit het feit, aldus spreker, dat bij de komst van kapelaan Sondaal alhier het boekenaantal 738 bedroeg en thans tot 1736 is gestegen en bovendien het aantal lezers zeer belangrijk is uitgebreid, mag worden geconstateerd, dat onze biblio- DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENT JE. 539. De koning zette zijn wandeling voort en kwam bij het matroosje dat nog altijd in de laau, als standbeeld stond. De koning keek hem aan en begreep er niets van. Toen hij het been van het matroosje betastte, kon deze het niet uithouden en riep: U kietelt me koning en de koning lachte. 540. Nu de koning alles wist nam hij het matroosje mede naar zijn paleis, omringd door een mooi bosoh. Yoor het paleis was een groote vijver. Toon ze bij het paleis aan kwamen, stond daar Keesie op waoht op de hoogste trede van de paleistrap.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6