LEDERWAREN KERKNIEUWS SPORT AGENDA STADSNIEUWS VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANJ EERSTE BLAD PAG. 2 WIJZIGING ARBEIDSBESLUIT IN VOORBEREIDING. De minister van Econ. Zaken en Ar beid heeft een voor-ontwerp van een alge- mecnen maatregel van bestuur tot wijziging van het Arbeidsbesluit 1926 bij den Hoo- gen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. In de toelichting wijst de minister er op, dat de bedoeling is, duidelijker dan tot nu toe het geval was, tot uitdrukking te brengen, dat de beslissingen van het districtshoofd der arbeids-inspectie zich moeten bepalen tot „de uitvoering in een bepaald geval van in den algemeenen maatregel vervatte voorschriften." Tot dat doel is in de eerste plaats de bevoegdheid der districtshoofden om be treffende de uitvoering van do normen van het Arbeidsbesluit eischen te stellen, wel ke bevoegdheid thans in de afzonderlijke artikelen is opgenomen onder zeer uiteen- loopende bewoordingen, overgebracht naar een nieuw artikel 67bis. Krachtens dit artikel zal het districtsfoofd in de toe komst eischen kunnen stellen betreffende een doelmatige beschutting van werktui gen en werktuigdeelen, een doelmatige luchtverversching en het vermijden van hinderlijken tocht, een doelmatige in richting van vloeren, kleederbergplaatsen, waschgelegenheden, privaten, een veilige berging van ontplofbare stoffen enz. Alleen, waar het gewensoht was de itrekking van bepaalde uitvoeringsvoor- •chriften uitdrukkelijk aan te geven, is de bevoegdheid tot het stellen van eischen in de artikelen, die de normen bevatten, op genomen of behouden. In de tweede plaats is, waar het Ar beidsbesluit het districtshoofd de bevoegd heid gaf bepaalde maatregelen in het be lang van veiligheid of gezondheid te eischen, zonder dat dit daaromtrent een norm bevatte, die norm thans in het be sluit opgenomen. De thans gekozen methode heeft het voordeel, dat zij aan de districtshoofden bij de uitoefening hunner'uit het Arbeids besluit voortvloeiende bevoegdheden een duidelijker richtlijn geeft dan het bestaan de besluit. Ook is het aantal der voorschriften van het Arbeidsbesluit, waaromtrent de dis trictshoofden eischen kunnen stellen, door het nieuwe artikel 67bis uitgebreid. Het bestaande besluit vertoont in dit op zicht leemten. Zoo mogen tot dusverre wel eischen worden gesteld ten aanzien van de luchtverversching en het tegengaan van tooht in fabrieken otf werkplaatsen en in winkels en apotheken, doch eenzelfde be voegdheid ontbreekt met betrekking tot kantoren. Krachtens artikel 8 mogen eischen worden gesteld met betrekking y tot de beschutting van werktuigdeelen; in artikel 25 daarentegen is die bevoegdheid niet opgenomen. Ten aanzien van privaten in winkels en apotheken kunnen krach tens artikel 60 eischen worden gesteld; voor fabrieken of werkplaatsen (art. 22) en kantoren (art. 66) bestaat een soortgelijke voorziening niet. VENTEN DOOR JEUGDIGE PERSONEN De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft tevens bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt voorontwer pen, waarin wordt voorgesteld met ingang van 1 Maart 1933 in werking te doen tre den, de artikelen 14, eerste lid, 17 en 19 der Arbeidswet 1919, voor zoover betreft arbeid van jeugdige personen, bestaande in het venten, het verkoopen of het te koop aanbieden op of aan voor het open baar verkeer openstaande land- en water wegen of in of op voor het publiek toegan kelijke gebouwen, terreinen en perrons; en artikel 17 der Arbeidswet 1919, voor zoo ver betreft vervoerarbeid te land. Tevens wordt een besluit voorgesteld, volgens hetwelk een jeugdig persoon zes tien jaar of ouder op werkdagen tusschen 7 en 8 uur des namiddags arbeid mag ver richten, bestaande in het aan huis bezor gen van voorwerpen of stoffen van een winkel of winkelhuis uiten dit besluit in werking te doen treden met ingang van 1 Maart 1933. Tn de toelichting hierop lezen wij o.m.: Het verrichten van loopwerk en het venten met allerlei waren moet in het al gemeen voor jeugdige personen een slechte beroepskeuze worden geacht. Mag het voor verreweg de meesten is het de in- gin zijn om later als winkelbediende tot een vakbekwamen arbeider op te groeien, voor werreweg de raeesten is het de in trede tot de groote groep ongeschoolden, die door gebrek aan vakbekwaamheid la ter een zeer zwaren strijd om het bestaan heeft te voeren. Is het om deze reden al een nadeel, dat zij niet in ander richting trachten zich een bestaan te verzekeren, wanneer men be denkt, dat vele dier jeugdige personen 's avonds laat en ook op Zondag in schouwburgen, bioscopen, op perrons en langs den openbare weg hun arbeid moe ten verrichten, behoeft het geen verder be toog, dat deze jonge menschen onder zeer ongunstige omstandigheden opgroeien en de bescherming der Arbeidswet dringend noodig hebben. Om hun die te verschaffen, is het noo dig de artikelen 14, eerste lid, 17 en 19 der Arbeidswet in te voeren. Invoering van artikel 17 der Arbeidswet is tevens noodig met betrekking tot ver voerarbeid, om het loopwerk van jeugdige personen aan banden te kunnen leggen. Kunnen deze bepalingen, naar het oor deel van den minister, voor ventarbeid j worden gehandhaafd zonder daarop uit- j zonderingen bij algemeenen maatregel van j bestuur te treffen, voor loopwerk is dat i niet het geval. De Winkelsluitingswet 1930 heeft het sluitingsuur der winkels in het algemeen op acht uur des namiddags bepaald. Het komt den minister gewenscht I voor om het werk der oudere loopjongens ook tot dat uur toe te staan. HET RAPPORT WELTER. Een scherpe resolutie. In een te Utrecht voortgezette buitenge wone algemeene vergadering van het Chr. Nationale Vakverbond zijn de besprekin gen over do inleiding van den heer J. S. Ruppert te Utrecht over het rapport Wei ter voortgezet. De heer Vermeulen te 's-Gravenhage (Chr. ambtenaren), hoofdbestuurslid, noem de het een ernstig verzuim van de com- missie-Welter, dat zij niets had voorgesteld om de cumuiatie van pensioenen en sala rissen tegen te gaan. Veel bezuiniging zou z.i, bereikt kunnen worden door samen voeging van gemeenten. De voorgestelde «alariskorling, welke permanent zal zijn, achtte spr. volkomen onjuist, omdat men geen blijvende korting op de salarissen mag aanbrengen onder den druk van tij delijke omstandigheden. Er zijn nog wegen zeide spr., om de inkomsten te verhoogen, en als zoodanig stelde spr. o.m. voor een belasting op de dagbladen en de tijdschrif ten. De heer Belger te Utrecht (Prot. Chr. Bond van spoor- en tramwegpersoneel) zeide met genoegen, nog geen verdedigers van het rapport te hebben gehoord. Zou het mogelijk zijn, zoo vroeg hij, door een heffing ineens het geheele tekort weg te werken De heer Van Keulen te Rotterdam (Chr. belastingambtenaren) betoogde, dat de workloozensteun niet de minste verlaging velen kan. Dan kan er eerder nog wat van de ambtenaarssalarissen af. Voorts zou spr. opheffing van het bankgeheim wen- schen. De heer Strijbos uit Den Haag (Chr. transportarbeiders) betoogde, dat aan een verdere verlaging van de steunnormen groote geestelijke, zedelijke en stoffelijke gevaren verbonden zijn. De heer Ruppert heeft daarna uitvoerig de vele sprekers beantwoord. Over het al gemeen handhaafd de heer Ruppert de in zijn inleiding verkondigde meening. Z.i. zou in geen geval getornd mogen worden aan de minima van de steunverleening. Resolutie. Ten slotte werd met algemeene stem men de volgende resolutie aangenomen: De vergadering enz. erkent, dat van de sterke vermindering van het inkomen van het volksvermogen zeer groote teruggang der rijksmiddelen het gevolg zal zijn en dientengevolge maatregelen tot herstel van het financieele evenwicht van de begroo ting niet kunnen uitblijven; spreekt echter als haar meening uit dat op grond van de thans bekende op brengst der rijksmiddelen over de eerste zeven maanden van 1932, de financieele positie van het rijk zich minder ongunstig laat aanzien dan in het raport tot uit gangspunt is genomen. dat de regeering een beroep zal doen op het Nederlandsche volk, o.m. door een besparing aan rente, ook door vrijwillige conversie van staatsleeningen, alsmede door verhooging van belasting of invoering van nieuwe belastingen, opdat het te ramen tekort op een kleiner bedrag kan worden EN ONZE AFDEELING Maarsmanssteeg 21 duurt de opruiming slechts kort 308 IjS?* Profiteert er nog van Telef. No. 1293 dat de te treffen bezuinigingsmaatrege len, in verband met het behoud van de groote belangen, die daarbij betrokken zijn, zooveel mogelijk van tijdelijken aard moeten zijn dat de toestand in de gezinnen der door de werkloosheid getroffenen niet toelaat, de normen voor steunverleening en de loo- nen in de werkverschaffing te verlagen, in het bijzonder bij de toepassing daarvan voor de groote geinnen, en dat zij het standpunt van de commissie erkent, dat ten aanzien van het platteland op verhoo ging van de steunnormen moet worden aangedrongen dat de door de commissie voorgestelde korting op de salarissen en loonen van het rijkspersoneel, n.l. een permanente verla ging van 8 percent voor gehuwden en kost winners en 13 percent voor ongehuwden, waarbij geen degressie ten bate van de laagst bezoldigden wordt toegepast, niet i kan worden aanvaard dat echter, indien naast en in verband met voorgenoemden maatregel tot herstel van het financieele evenwicht door de re geering salarisverlaging onvermijdelijk wordt geacht, door haar met de centrale commissie voor georganiseerd overleg daarover reëel overleg worden gepleegd dat een inkrimping van het overheids personeel op de wijze en naar de mate als de commissie voorstelt, ongewenscht is en vervangen dient te worden door ver vroegde pensionneering en door, voor zoo ver mogelijk, het niet aanstellen van nieuw personeel, alsmede door het tegengaan van cumulaties van salarissen en pensioe nen dat zij ernstig bezwaar maakt tegen de voorgestelde verlaging van de bijdragen aan het invaliditeitsfonds, de limiteering van het bedrag, dat uit dit fonds besteed zal worden aan toepassing van de artike len 99 en 100 van de invaliditeitswet en de wijze waarop van rijkswege over de bezit tingen van de fondsen der sociale verze kering wordt beslist; dat zij het in hoogeemate onredelijk en ongewenscht acht, op het nijverheidson derwijs zoodanig te bezuinigen als door de oommissie wordt voorgesSeld, te meer daar op middelbaar, voorbereidend hooger en hooger onderwijs naar verhouding minder zal bezuinigd worden, terwijl er bij nood zakelijke bezuiniging van het nijverheids onderwijs naar gestreefd moet worden het kwaad, dat daardoor ontstaat, door toe- i passing van het leerlingenstelsel zooveel mogelijk te ondervangen; besluit deze resolutie ter kennis te bren- de regeering en van de Statcn- Generaal. „VaU." DE MARIA OMDRACHT TE NIJMEGEN EN HET VERKEER. Gedurende de Maria-omdracht op 7 de zer moeten aldus de corr. van de ,,N. R. Crt." uit Nijmegen in de binnenstad tram- en auto-verkeer veel hinder hebben veroorzaakt. Hierin vond mr. Smeets aan leiding o.m. te vragen: is het juist, dat vóór het Maria-congres aan de tramdirec tie is verzocht, tijdens de omdracht het tramverkeer stop te zetten, althans zoo te 1 regelen, dat de door de Omdracht te vol gen weg vrij zpu blijven van tramverkeer? I dat de tramdirectie de betrokkenen heeft verwezen naar B. en W. dat van de zijde van het Maria-congresbestuur bij B. en W. een dergelijk verzoek is ingekomen? Zoo ja, welk antwoord hebben B. en W. gegeven en hebben zij daaromtrent overleg gepleegd met do tramdirectie en de ver- j keerspolitie Zijn B. en W. bereid mee te deelen, hoe die adviezen hebben geluid, en indien die adviezen gestrekt hebben tot afwijzing van het gedane verzoek, hebben B en W. zich dan zonder meer bij die ad viezen aangesloten? Indien de burgemees ter van meening mocht zijn, dat de vragen I niet de comnetpntie en bet beleid van B en W. zouden raken, maar hem als hoofd I der politie, zoo werd- zijn antwoord ge vraagd. I De voorzitter antwoordde, dat, wat de I tram als bedriif betreft. B en W. in deze competent waren. Hij kon den heer Smeets j objectief antwoorden, omdat bij aan de be raadslagingen over de aangelegenheid in het colleee B en W. geen deel had kunnen nemen. Bij dit college was een verzoek j ineekomen van het congresbestuur om stop zetting van de tram gedurende de over- dracht.De commissaris van politie, die de zaak met dat bestuur had besproken, ad viseerde de tram één uur niet te laten rij den. B. en W. besloten, na overleg met den directeur der electriciteitswerken, dat de meest mopelüke medewerking zou worden verleend tot het niet storen van de om dracht. tot stonzetting werd niet besloten ook bij vroecere gelegenheden werd daar tegen opgezien met het oog op het vreem delingenverkeer. Toen tijdens de omdracht de toestand in de oude stad criUek werd. heeft de commissaris van politie daar stop zetting van de tram gelast. Beter ware het eeweest, dat hii tevoren op stopzettine ge durende één uur had aaneedronven en tot B. en W cezegdik neem bii niet-stopzet- tin? eeen verantwoordelijkheid op mij. De voorzitter meende intusschen. dat de zaak zeer is ongeblazen. De tram heeft op de markt het gezicht op de omdracht wel belemmerd, doch den stoet niet gestoord. Het geschrijf er over, alsof het gemeente bestuur er nleizier in had. de omdracht te storen, vindt hij ergerlük en krenkend voor den waarnemenden burgemeester. De heer Smeets oordeelde, dat B. en W. in plaats van de tram over te laten aan de zorg van de wagenbestuurders en de oude practiik te vol een. beter hadden ge daan naar bet advies van den commissa ris van politie te handelen. De voorzitter verklaarde, dat B. en W. tot stonzettine zouden hebben besloten, in dien de commissaris hun had eezeed, dat hij anders de verantwoordelijkiheid niet op zich zou nemen. De heer Smeets. acte nemend van deze verklaring, vertrouwde, dat voortaan met het gebeurde rekening zou worden gehou den. De beer Beukema (S. D.) bracht B. en W. hulde voor de door hen genomen maat regelen. welke er toe medewerkten, dat 't Mariacongres is geslaagd, maar dat gulle gebaar van B. en W. is zijn partij nooit getoond. Op 1 Mei werd haar geweigerd een extra-concert op het Hof te geven, en dit was wel toegestaan aan het Maria congres dit is een meten met twee ma ten. De voorzitter gaf te kennen, dat ook het Maria-Congres is geweigerd, op het Hof te concerteeren, juist met het oog op de wei gering aan de S. D. A. P- Wel heeft de Canisius-Harmonie op het Hof gespeeld, doch haar concert stond buiten het Maria congres. Wij kunnen uit eigen aanschouwing hier bij onmerken, dat de verkeersregeling bij de Maria-omdracht inderdaad verbazing- wekkend-slecht was wat het tramverkeer betreft en haast nog slechter wat betreft het ongebreidelde autoverkeer door de straten, waar de optocht zou passeeren, tot kort daarvoren Dan kan de politie het op 3 October te Leiden beter „Het versche kadetje". „Het versche kadetje", dat zioh zoo dik wijls in de belangstelling van overheid en rechterlijke macht mocht verheugen, zal waarschijnlijk weer in eere hersteld wor den, indien wij ten minste de optimistische beschouwingen van het Comité tot het ver krijgen van versch brood bij het ontbijt mo gen gelooven Men kent de kwestie: door de wettelijke bepalingen omtrent de afle vering van versch brood, kon aan het ont bijt dit begeerd bakkersproduct niet genut tigd worden Een hotelhouder te Amster dam bakte de broodjes zelf en had zich deswege een paar maal voor den rechter te verantwoorden. Het comité hoopt thans in den nieuwen directeur-generaal van den arbeid, dr. u\ A. H W. Hacke. een voorstander gevondei te hebben en het meent dat redelijkerwijs de spoedige indienina van een wetsontwerp tot wijziging van de Bakkerswet dat toelaat verkoop van versch klein brood voor acht uur des ochtends kan worden verwacht. Immers de heer Hacke acht het ver3ch brood bij het ontbijt geen kleinigheid, doch een aangelegenheid van groot volksbelang. De nieuwe functionaris, die blijkens zijn proefschrift een bijzondere studie heeft ge maakt van deze aangelegenheid, heeft openlijk en bij herhaling verklaard, dat zijn onderzoek hem heeft geleid tot de vaste overtuiging, dat al hetgeen tegen standers van het „versche kadetje" aan ar gumenten van geneeskundigen, vakkundi- gen en socialen aard hebben aangevoerd, den toets van een nieuwe enquête niet kan doorstaan. Waar een onderzoek van de Kamer van Koophandel te Rotterdam reeds had be wezen, dat het „versche kadetje" bij het ontbijt rustig kan worden genuttigd zonder verontrusting van het sociaal geweten, waar het op de ontbijttafel is verschenen zonder de nachtrust van den arbeider in de bakkerij te hebben verstoord, zal ook de allerlaatste pijl van de tegenstanders moeten worden opgestoken, meent het co mité. Mocht onverhoopt zijn blijmoedig voor uitzicht niet in vervulling gaan, dat dit door dr. ir. Hacke reeds bij den aanvang van zijn betrekking bij uitstek loffelijk ge tuigschrift aan het „versche kadetje" uit gereikt, spoedig wordt omgezet in een wet telijke daad, dan moge onverwijld een Ka merlid zich de mcening van den heer Hacke herinneren, dat: het „versche ka detje" bij het ontbijt is een aangelegenheid vian groot volksbelang om velerlei rede nen". En tevens indachtig blijven, dat ten bate van niemand, doch tot schade en onge rief van velen, Nederland één van de zeer weinige landen is, in welke de wet niet toe laat, den dag blij te beginnen met het ge nieten van versch klein) brood aldus schrijft de „Tel.", voor wier rekening deze beschouwing blijven. TARWE-ORGANISATIE VOOR NOORD- HOLLAND EN VOOR ZUID-HOLLAND. De Tarwe-Organisaties voor Noord-Hol land en Zuid-Holland hebben bseloten op de prijzen der tarwe van oogst 1932, zoo als die reeds zijn bekend gemaakt, een voorloopige inhouding toe te passen van 0.50 per 100 K G. Deze inhouding is een gevolg van het feit, dat momenteel op voorloopige mon sters wordt geleverd. Zoodra de definitieve monsters zijn vastgesteld, worden deze met de voorloopige vergeleken, en volgt verrekening der 50 cent met do telers. De officieele vaststelling der monsters zal ver moedelijk in October plaats vinden. WATERPOLO MGR. IVANIOS BEZOEKT DE ABDIJ VAN BERNE. Gisteren bracht mgr. dr. Mar. Ivanios, Britsch-Indiseh aartsbisschop van den Ma- lankara-Lyrisohen ritus, een bezoek aan de abdij van Berne te Hees wijk. Z. H. Exc. was daarbij vergezeld van mgr. C. K. Mat- tam en father dr. H. Ahaus. Vóór zijn overgang tot het Katholicisme had mgr. Ivanios, hoewel Jacobiet, een „Congregatie van Bethanië" gesticht, welke zich volgens den regel van den H. Basilius aan de beschouwing wijdde. Ook voor de vrouwen riep hij een nieuwe stichting in het leven: de Zusters van de Navolging van Christus. Bij zijn bekeering moest de prelaat de hem dierbare stichting verlaten echter niet zonder den troost, dat verschillende monni ken en nonnen zijn voorbeeld volgden. De belangstelling voor het kloosterlijk samenwonen' is den aartsbisschop evenwel bijgebleven en tijdens zijn verblijf in onze streken tracht Monseigneur ook de ver schillende vormen van het Westerscho kloosterleven meer van nabij te leeren ken nen. ,Msb." Oudregent Th. F. Ebbinkhuysen. Gisteren zijn aan den hoogeerw. heer Th. F. Ebbinkhuysen, kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem, oud regent van Hageveld en verblijfhoudende in Huize St. Joseph te Hill eg om, uit voorzorg door den zeereerw. heer Pastoor Krook de laatste H.H. Sacramenten toege diend. L.Z.C. I DEGRADEERT. Een 30 nederlaag tegen U. Z. S. In den degradatie-wedstrijd te Utrecht tegen U.Z.O. speelde L.Z.C. I gisterenavond met eemge invallers in de volgende opstel ling: Doel: v. Driessum; achter: C. Walen kamp, J. Elzinga en Th. v. Helvert; voor: C. A. de Reede, J. J. de la Court en H. v. d Reyden. U.Z.C. is volledig. In 't begin wegen de partijen aardig te gen elkaar op. De 1) Z.C. is snel er, doch t plaatsen laat wel iets te wenschen over. Voor de rust brengt de U.Z.C.'er Wol- ters den stand op 1--0. Direct na de rust weet Schat met 2 man op z'n rug den bal Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. C. Lewerens en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een vleeschwarenfabnek in het perceel Ma- redijk No. 157; b. J. J. Dingjan en recht verkrijgenden tot het uitbreiden van de stoomwasscherij in het perceel Hooge Rijn dijk No. 1; c. A. J. van Tienen en rechtver krijgenden tot het oprichten van een brood bakkerij in het perceel Bronckhorststraat No. 43; d. J. Schuster en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een sigamakerij in het perceel Uiterstegracht No. 168; e. de N.V. „De Leidsche Zoutkeet" en rechtver krijgenden tot het oprichten van een zout- rafineerderij in het perceel Oude Singel No. 248. Afsluiting landverkeer Touwersbrug. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen tcr algemeene kennis, dat de Tou wersbrug, gelegen in de Oude Vest aan het einde van de Lange Mare, vanaf Maandag 29 Augustus a.s gedurende 3 a 4 dagen we gens herstellingswerkzaamheden voor alle landverkeer zei zijn afgesloten A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN, 26 Augustus 1932. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Aug. a.s. waargeno men door de apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. in 't doel te werken, en dezelfde speler die een uitstekend partij ten beste gaf brengt na fraai opzwemmen den stand op 30 Nadat de U.Z.C.'er Daatselaar uit het water is gestuurd breekt spoedig het einde aan. Door dezen uitslag is L.Z.C. gedegradeerd naar de .tweede klasse. gesp.gew gel.verl.v.t. pnt. U. Z. C1 25—1 4 A. Z1 1 l—l 1 L. Z. C3 1 2 2—6 1 AANSLAG DOOR EEN WAANZINNIGE Een 8-jarig meisje met een mes in het gelaat gestoken De Van Limburg Stirumstraat en omgeving werden gistermiddag omstreeks vijf uur in op schudding gebracht door een aanslag van een waanzinnige op een 8-jarig meisje. De drie en twintig-jarige werklooze arbei der B. M. A. K., wonend in de Van Limburg Stirumstraat 13, die in een achter het huis gelegen tuintje aan het werken was, heeft in een vlaag van waanzin het acht-jarig meisje J M., wonend in de Van Limburg Stirum straat 9, dat op het tusschen de tuinen lig gende pad passeerde, plotseling beetgegrepen en op den grond geworpen. Daarna bracht hij haar met een aardappelmesje een tweetal steken in het gelaat toe, een onder het lin ker- en een onder het rechteroog. Het vreeselijk verschrikte meisje was da delijk hard gaan gillen, hetgeen de belang stelling van buren en voorbijgangers trok. De courantenbezorger Koevoet, die daar eveneens voorbijkwam, snelde onmiddellijk op den aanvaller, die met een knie op het kind lag, af en wist hem te overmeesteren. Daar bij liet de waanzinnige het mes vallen. Onmiddellijk werd de politie gealarmeerd, die den aanvaller meenam naar het politie bureau om hem vervolgens naar Endegeest te De inmiddels gewaarschuwde Eerste Hulp dienst was ook spoedig ter plaatse en de dok ter verleende d eeerste hulp, waarop het meisje per auto naar het Acad. Ziekenhuis werd vervoerd. Gelukkig bleek daar, dat de verwondingen niet zoo ernstig waren als zich aanvankelijk liet aanzien, .zoodat er alle hoop is op spoedig herstel. Het verhoor van den dader. Omtrent het verhoor van den dader, die den laatsten tijd meermalen teekenen van abnor maliteit heeft gegeven, vernemen wij nog, dat hij het jammer vond, dat hij het mïis'e niet in de oogen had geraakt. Dat was zijn bedoe ling geweest. Eigenlijk had hij het heelemaal niet op zijn buurmeisje gemunt, doch op een tien-jarigen buurjongen. Toen het meisje evenwel passeerde en iets tegen hem zeide, wat hem niet aanstond, be sloot hij haar aan te vallen, met bovengemeld resultaat. Gelukkig mag het genoemd worden, dat zoo spoedig hulp voor het meisje kwam op dagen. Anders zou het waarschijnlijk slecht met haar zijn afgeloopen. Dat de dader inderdaad in een vlaag van waanzin heeft gehandeld, staat wel vast. Hij weet allerlei vreemde en onmogelijke dingen te verhalen, die dit bevestigen. Het behoeft overigens niet gezegd, dat deze aanslag in de anders zoo stille buurt veel ont steltenis teweegbracht en het geval den ge- heelen avond druk werd besomen

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2