Z3ste Jaargang DINSDAG 23 AUGUSTUS 1932 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij yooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9T oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen V Een onbeschaafde bestrijding. Wij willen eerlijk opmerken, dat de le den der R. K. Volkspartij, althans velen, verdienen geestelijk hooger te worden aan geslagen, dan hun partijblad „Onze Vaan" hen taxeert. Daarin toch worden grappen en grofhe den voorgezet, welke beschaafden lezers onmogelijk kunnen vermaken of eenige voldoening schenken; integendeel, hen zullen afstooten en ergeren. Wij overdrijven niet. Wij maken deze opmerkingen niet, om er over met genoemd orgaaD in discussie te treden. Onze bedoeling is alleen, het naar onze meening onwaardig geschrijf te sig- na le er en, opdat het door wie het lezen naar waarde worde geschat, en het den goeden smaak niet bederve. Wij meenen dat te móeten doen, omdat den laatsten tijd genoemd orgaan in onze stad nogal verspreid wordt. „Minister Ruys en de Kerk" staat er iboven een schets in een „Spothoekje".. De minister houdt een samenspraak met zijn kamerbewaarder Jansen. En hij ver telt dezen, dat hij besloten heeft, om na de verkiezingen „weer voor vier jaartjes bij te teekenen". „Gelijk hebt u, Excellentie, 't is waarachtig geen tijd, om zoo 'n mooi salaris weg te gooien." „Daarom niet, Jansen. Ik werk meer voor de eer en voor het vaderland. En ik doe heb goed, al zeg ik het zelf. Ik was daaraan begonnen te twijfelen, maar nu ben ik op Rolduc geweest, moet je weten. Daar hebben we een sociale week gehouden „Wat zeit u me nou, Excellentie, gaat u ook al met die socialen mee doen?" „Welnee, Jansen, dat 's zooveel als een studiereis. Nou en daar op Rolduc daar weten ze het beter. Daar was bijv. meneer Van Cauweiaert, de bur gemeester van Antwerpen. En die zei je kimt 't in De Maasbode le zen, Jansen „dat het ©en eer was, dat het roer van staat geleid wordt door de vaste hand van.... van wien denkt ge, Jansen?" „Van den president der Ned. Bank, Excellentie „Mis Jansen, van mij, Jhr. Rijst tot Beerenklauw „Bravo Excellentie, 'n knappe man die burgermeester. Moet u hier zien te benoemen „Wacht even Jansen, 't wordt nog mooier. Ook de bisschop van Roer mond heeft me gehuldigd. Z. Exc. noemde me „een grooten Limburger en een grooten strijder voor de kerk". „Goed zoo, Excellentie!" „Ziet ge, Jansen, dat heeft me goed gedaan. En daarom blijf ik. En als volgend jaar de verkiezingen uitbre ken, dan laat ik nieuwe aanplakbil jetten maken en dan zet ik er op: „Kiest Rijst, de edelman, die voor dc kerk werkt!" En dan zou ik wel eens willen zien, wie dan nog op een ander zou durven stemmen." Is dat Jhr. Rijst tot Beeren klauw niet geestig en om te schudden Ivan het lachen? En dan het motief, om ttióg vier jaar minister te willen blijven: alléén om het mooi salaris dat is óók «oo fijn gezegd! Op een niet minder fijn-beschaafde wijze {wordt Minister Verschuur in een ander Hummer van „Onze Vaan" in het zonnetje gezet. Heb ik altijd niet gezegd, dat Mi nister Verschuur een leuke kerel is? Hij heeft overal maling aan. Zelf noemt hij dat christelijke berusting. Hij is om den dood niet op zijn mond je gevallen. In de Kamer kan hij aar dig smoezen. Hij weet natuurlijk blik sems goed, dat hij met al zijn maatre gelen het leven langzaam maar zeker geweldig duur maakt. Hem 'n zorg. Hij heeft 'n zuinige huisvrouw en voor de rest kind noch kraai. Hij heeft een salaris, grooter dan ie ooit gedroomd heeft in zijn vader's koekebakkers- winkeltje in Utrecht. Minister Verschuur is een zoon van een Utrechtschen bakker; hij is gehuwd, maar heeft geen kinderen. Deze omstandigheden van persoonlijken aard worden heel fijn in verband gebracht met het salaris, dat hij als minister geniet geniet, terwijl hij overal maling aan heeft! Als men zulke banaliteiten gooit naar hen, met wie men het in de politiek niet eens zegt te zijn, blameert men tenslotte zichzelf e n degenen, van wie men veron derstelt, dat ze daarvan genieten! V Kleur bekend. Wij hebben gisteren er op gewezen, hoe de liberale „Avondpost" zich schaart aan de zijde van hen, die de publieke eerbaar heid en welvoegelijk'heid aan het strand wenschen te beschermen. Ook in de socialistische pers van gister avond wordt dit artikel van de „Avond post" geciteerd, maara-ls kleinzie lig gelaakt en bespot. Dit is nu weer één van de feiten, waar uit blijken kan, hoe ver vaak rood en roomsch van elkaar afstaan, als Jt er op aankomt het publieke leven te regelen. Dit kleur-bekennen heeft als zoodanig zijn verdienste. BINNENLAND HET 700-JARIG BESTAAN VAN ROERMOND. De piechtige opening van het stedelijk museum. PRINSES JULIANA BIJ DEN BISSCHOP. -Hedenmiddag omstreeks 1 uur arriveer de H. K. H. Prinses Juliana vanuit het Loo in Roermond ter opening van het ge meentelijk museum aan den Maastrichter weg. Aan de grens der gemeente werd H. K. H. verwelkomd door Burgemeester Waszink. Hierna werd naar de woning van den Burgemeester gereden, waar in intiemen kring een luncfy plaats had. Tegen half drie werd naar het museum gereden voor de officieele opening. Aanwezig waren o.m. de Commissaris der Koningin in Limburg, dr. F. Schmidt Degener, de hoofd-directeur van het Rijks museum te Amsterdam als vertegenwoor diger van den Minister van O. K. en W., de gemeenteraad van Roermond, welks leden door den Burgemeester aan H. K. H. werden voorgesteld en eenige tientallen genoodigden. De Burgemeester hield een begroe tingsrede, waarin hij o.m. een overzicht gaf van de bezoeken, die sinds 1815 de achtereenvolgende Oranje-vorsten aan Boermond hebben gebracht. Namens het gemeentebestuur bood hij H. Iv. H. de gou den penning der stad Roermond aan. Hierna geschiedde de opening met een rede van de prinses, welke door de radio werd uitgezonden. Aan den ingang van het museum stond een eerewacht opgesteld met vaandels ter sterkte van 150 man, uit het vrijwillig landstormcorps „Limburgseh Japan". H. K. H. werd begroet door een deputa tie van de Vereeniging van Nederlanders in Belgisch Limburg, die bloemen aan bood. Na deze plechtigheid reed de Prin ses naar de Munsterkerk, waar H. K. H. werd ontvangen door den Bisschop van Roermond. Z.H.Exc. Mgr. dr. Lemmens, die H. Iv. H. vervolgens rondleidde door de oude kerk. Hierna werd naar de jubileum tentoonstelling gereden, waar Prinses Ju liana werd begroet door mr. Höppener, voorzitter van het centraal herdenkings comité en mr. George Dahmen, voorzitter van het tentoonstellingscomité. De Prin ses maakte vervolgens een rondgang door de expositie waarna wederom naar de wo ning van den Burgemeester werd gereden. Na een kort oponthoud aldaar verliet H. K. H. de stad. KARDINAAL VAN ROSSUM TE AMSTERDAM. Hedenmorgen met den Duitschen trein, die om 9.32 uur aan het Centraal Station te Amsterdam arriveert, kwam Z. Eminen tie kardinaal van Rossum aan, die eenige dagen incognito te Amsterdam zal vertoe ven in het klooster der Paters Redempto risten. De trein, die anders op het 2e per ron aankomt, werd voor deze gelegenheid naar het le perron gedirigeerd, waar een 2-tal auto's gereed stonden. Z. Em, die het nationaal Eucharistisch Congres te Kopen hagen heeft bijgewoond, was vergezeld van zijn secretaris, pater B. Leydsman. Hij werd ontvangen door pater v. Baarle en pater Wouters, provinciaal van de paters Re demptoristen. Direct na aankomst van den trein steeg het gezelschap in de gereed staande auto's om naar het Redemptoris tenklooster te rijden, waar Z. Em. een H. Mis zou opdragen. Donderdagmiddag vertrekt kardinaal van Rbssum naar Nijme gen. De heer A. J. Loerakker zal met ingang van 1 September bedanken als lid van den Haarlemschen gemeenteraad we gens drukke werkzaamheden. KERKNIEUWS BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd de volgende eerwaarde hee- ren: Tot kapelaan te Amsterdam (H. Vine, a Paulo) A. I. M. Busch; Rotterdam (O. L. Vr. v. Lourdes) H. L. J. M Sondaal; A 1 p h e n a. d. R ij n P. J. Jong; Hoek van Holland J. Klijn, neom. Amsterdam (H. Agnes) J. Metzelaar; Os dorp-Sloten C. J. A. Campfens; Leid- schendam L. van Vugt, neom. Amsterdam (H. Hubertuskapel) A. Ver haar; H i 11 e g o m (H. Jos.) A. A. W. Die- penbrock, neom. 's-Gravenhage (O. L. Vr. van G. R.) Th. Lampe; Warmond J. Th. van der Beek, neom 's-Gravenhage (H. Ger. Maj.) P. M Ver- hoofstad; Haarlem (H.H. Elis. en Barb.) G. J. Morsch; Zaandam: W. Mulder; d e Z i 1 k E. A. M. Paap, neom. 's-Gravenhage (H. Agnes) J. Dekker; Spierdijk N Buurman neom. 's-Gravenhage (H. Jac.) E. Stolwijk; Mid delburg Th. J. Hilborst neom. Rotterdam (iH. Ther. van het K. J.) J. H. L van Stralen; Noordwijkerhout ('H. Jos.) W. G. Minnebo; Bo venkarspel J. H. van der Vliet neom. Rotterdam (H. Willibrordus) J. P. van Zon; L i s se (H. Agatiia) H. J. P. Tabink; de Kwakel J. Sijm neom. Rotterdam (H. Barbara) J. C. Groot; Krommenie W. J. Dekleermaeker neom. R'otterdam (0. Ant. A'bt) J. B. L. Simon; Bergen J. W. Kragtwijk neom. Rotterdam (H. Familie) H. D. A. Remmer Quintsheul Th. J. Klaassen neom. Medemblik: F. Richter, Amsterdam (H. Will, binnen de V.) J. G. A. Saraber; Hoorn G. P. Regeer neom. Den Helder (H.H. Petrus en Paulus) D. Buis; 's-Gravenhage (O. L. Vr. v. G. R.) A. C. J. van Rtooyen; Volendam J. van den Boogerd, neom. Assendelft: S. Mol; Rotterdam (H. Nic.) W. E. Blok; Oegstgeest J. A. M. van der Gaag neom. Purmerend B. W. Kloes; Delft (H. Sacr.) W. van Lammeren; Venhuizen F. J. J. Bol linger; Castricum N. Hoek; Voorscho ten L. A. Brabander neom. Wateringen B. G. H. Keyer; Groote- "broek R. G. Oud; Langeraar B. G. Henning; Middelharnis L. A. M. Pennock neom. Rijswijk J. N. Verkley; Stompwijk C, M. Klaver neom. Loosduinexi: A. A. van Rijn; Wormer- veer: J. J. Kooij; Naaldwijk: W. Burg- houwt neom. Wassenaar (Goede Herder) G. A. W. Corstcn neom. Muiden: C. Oh. van der Sman neom. N o o r d w ij k: C. A. Watervis neom. Heemstede (H. Bavo) J. F. Franse neom Heemstede (O. L. Vr. Hemelvaart) A. A H. M. Oeverhaus neom. Westerblokken C. A. M. Kroon neom. L e i m u i d e n J. S. W. Groenen neom. Amstelveen L. C. Schinkel neom. Noord-Zijpe C. H. Willemse neom. Zoeterwoude a. d. h. Rijndijk, Lei derdorp: A. H. M. Ruhe neom. Vervolgens tot rector van de St. Willi- brordus-stichtin'g te Heiloo J. F. H Bier- mans; tot kapelaan te Amsterdam (H. Will, binnen de V.) A. F. J. Olsthoorn Seheve- ningen (H. Ant. Abt) J. F. M. de Sain; Am sterdam (O. L. Vr. v. A. B.) A. L. Onder water; Gouda (O. L. Vr. Hem.) J H. J. Greitcmann; Schoonhoven L. A. van Tey- lingen neom. Alsmede tot godsdienstleeraar en rector van het St. Annagesticht te 's-Gravenhage4 J. N. A. Beenakker; tot kapelaan te Am sterdam (H. Catharina) A. J. M. van der Horst, te Dord.recht (H. Bon.) N. Ph. J. van Ruyven neom. Tenslotte heeft de weleerw. heer J. C. Groot neom. opdracht gekregen zijn studie in de theologie voort te zetten aan de R. K. Universiteit te Nijmegen en de weleerw. heer Fr. C. J. Holthuizen neom. om te stu- deeren in de sociale wetenschappen aan de Universiteit te Leuven. De priesters van het H. Hart. Gisteren is te Leuven het generaal kapit tel der Priesters van het H. Hart begon nen. Als vertegenwoordigers der Neder- landsche provincie nemen er aan deel pater W. Govaart, provinciaal, die rechtens zit ting heeft, de beide door het provinciaal kapittel in Juni j.l. gekozen afgevaardigden pater K. Hermans, verbonden aan de rec- toraatskerk te Maastricht en pater Ph. Collignon, professor in de moraal-theologie te Hees-Nijmegen. Het kapittel is geen benoemings- maar een zakenkapittel en zal derhalve handelen over aangelegenheden van internen aard, die meer het kloosterleven, de religieuse en wetenschappelijke vorming raken, en over de werkzaamheden der congregatie in Euro pa en in de missies. „Msb." Terug uit de Missie. Uit de missie Bagamoyo (Eng. Oost- Afrika) keerde dezer dagen terug de Zeer- Eerw. Pater J. A. de Rlooij, C.S.Sp. In 1922 priester gewijd, was hij thans sinds negen jaa-r werkzaam in die missie.- Hij was o.a. een tijd lang verbonden aan de bloeiende kweekschool voor zwarte onder wijzers te Morogoro, een inrichting, die meer dan 2D0 leerlingen telt, doch werkte de laatste jaren tezamen met Pater v. d. Kimmenade in Usandawi onder een volk stam van plm. 40.000 negers, waarvan de zg. „kliktaal'', zooals die der Hottentotten, een der moeilijkste ter wereld vormt en bijna niet in lettertcekens weer te geven valt. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Personalia. Voor het examen Engelsch L.O. is geslaagd de heer W. M. N. Schou ten, alhier. Bankwezen. Namens de N.V. „de Twentsche Bank" is door den architect J. J. van Noppen onderhands aanbesteed: „Het verbouwen en uitbreiden met moderne kluisinrichting van heb kantoor alhier". De verschillende leveringen en werken zijn op gedragen aan: fa. E. Schuit, aannemer al hier, de N.V. Kon. Rott. Betonijzer Mij. voorheen van Waning Co. te Rotterdam, de N.V. Lips Brandkasten en Slotenfabrie- ken te Dordrecht en de N.V. Techn. Mij. Heringa en Wutrich te, Haarlem. Ingebroken. In den winkel van den heer Mijnders, gevestigd in een houten ge bouwtje nabij de Steenfabriek is ingebro ken. Door een bovendeur te forceeren is men binnengekomen. Eenige doozen siga retten en wat sigaren worden vermist. De politie stelt een onderzoek in. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Het aan tal ingeschreven werkzoekenden bedraagt alhier 237 hetgeen een vermindering betee- kent van 26. Hiertoe behooren 39 bouwvak arbeiders, 130 bloemist- en landarbeiders, 27 losse arbeiders. Postkantoor verplaatst. Het P.T.T.- kantoor alhier is vanaf heden wegens ver bouwing tijdelijk gevestigd in villa Sonne- vanck aan de Sixlaan. Voor het oude kan toor zal een standaardbrievenbus worden geplaatst. Vanzelfsprekend is aan de bui tenzijde van Sonnevanck óók een bus ge plaatst. KATWIJK AAN DEN RUN. Afgesloten. Algemeen bekend is het dat de brug aan de Sandtlaan, in ondei- houd bij Rijnland, sinds een paar jaar in zeer slechten toestand verkeert en een wonder mag het heeten dat hier nog geen ongelukken zijn gebeurd. Meermalen kwam het voor dat, nadat een auto de brug ge passeerd kas, een gat in het brugdek ont stond waardoor men door de brug in het kanaal kon zien. Thans zal de brug van een nieuw dek worden voorzien en hiervoor zal het verkeer vanaf en naar Rijnsburg over den Noordwijkerwog worden geleid. De werkzaamheden zullen duren tot 11 September a.s. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De dooden van den Yzer door Vlaande ren herdacht. (2do blad). Vijf nationaal-socialisten in Duitschland ter dood veroordeeld. (2de blad). Eucharistisch Congres der Noordelijke landen te Kopenhagen. (2de blad). Ir. Cosyns, prof. Piccard's assistent, ver telt van de stratosfeertocht (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND. Kardinaal Van Rossum is vanmorgen te Amsterdam aangekomen, (le blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn. le blad). Prinses Juliana bracht heden een bezoek aan Roermond, (le blad). De nieuwe electrische tram Leiden Haarlem. (2de blad). Nog meer slachtoffers van de warmte. (Gem. Ber, "*de blad en Laatste Ber.). Tal van verkeersongelukken. Dooden en gewonden. (Gem. Ber. 'de blad) LISSE. Kapelaansbenoeming. In plaats van kapelaan J. P. van Zon is benoemd tot ka pelaan aan de St. Agathakerk de weleerw. heer A. J. P. Tabiuk. Kapelaan Tabink werd geboren in 1904, priester gewijd in 1928 en was sedert dien kapelaan te Do Kwakel. LANGERAAR. Kapelaansbenoeming. De weleerw. heer R. G. Oud, die kapelaan was alhier, is be noemd tot kapelaan te Grootebroek. In zijn plaats is benoemd de weleerw. heer B. G. Henning, die kapelaan was te Middelhornis. Kapelaan Henning werd geboren in 1905 en priester gewijd in 1930. NOORDWIJKERHOUT. Kapelaansbenoeming. Door .Z H. Exc. den Bisschop is benoemd tot kapelaan aan de St. Josepkerk alhier, inplaats van den weleerw. heer J. II. L. van Stralen, dc wel eerw. heer W. G. Minnebo. Kapelaan Min nebo werd geboren in 1901, priester gewijd in 1930 en was sindsdien kapelaan te Bo- venkarspel. Personalia. De heer P, I'. 0. Kroetz, onderwijzer aan de Parochiale H. Hart- school, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Parociale School te Oudekcrk. Schadepost. Een paard van den land bouwer Hoogeveen, dat op hol geslagen was, viel plotseling dood neer. Het beest is vervoerd naar het slachthuis to Sas- senheim. Arbeidsbemiddeling. Bij den corres pondent der Arbeidsbemiddeling staan momenteel ingeschreven 59 landarbeiders, 3 timmerlieden, 1 metaalbewerker, 1 voe ger. In totaal 64. Het aantal is sinds de vorige week met 9 verminderd. N00RDWIJK. Gevonden voorwerpen. Bruine cein tuur; padvindersriemring met steentje; heeren badschoen; zijden ceintuur; grijze bal; strandtent waarop staat N. B.rijbe wijs ten name van J. Bakker, Oosten West Souburg; nuinmerbewijs ten name van P. Bakker, Oosten West Souburg; zwarte da meshoed; portcmonnaie'met inhoud; scha kelarmband vermoedelijk goud; broodzak; paar kinderschoentjes met sportkousjes; ring met 2 sleutels; hondje, bruin met zwart riempje om; snoer kralen en arm band van kralen; portemonnaie met in houd; paar kinderbadschoentjes; huissleu tel; lage gummischoen; huissleutel; kinder schoentje; zilveren broche met steentje; handtaschje met inhoud; jongensschoen; gouden broche; Heerenrijwiel; gummi- schoentje; kinderschoentje; duitsche her dershond; regenjas; badpak met muts; ten nisracket in foudraal; parapluie; langhari ge donkerbruine Iersche Setter; paar strandschoenenmanteltje; paar bad- schoenen; kinderkous; half afgewerkt kin- derjasjc; dames-portcmonnaio met inhoud; rijwiclbelastingmerk ten name van J. Ktot- InlichLingen uitsluitend des Woensdags en des Zaterdags van 12 tot 1 uur n.m. ten politicburecle te Noordwijk-Binnen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1