^MiL i, sJ^ Wmm 23ste Jaargang DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1932 No. 7281 ^e£öidóeiie6ou^cmt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Christelijke cultuur. Haarlems Bisschop Mgr. heeft bij de inzegening van het sportpark aan den Haagweg te Leiden, 14 Augustus j.l., in een zoo duidelijke en klare rede ge wezen op den onverbreekbaren samenhang tusschen lichaam en ziel, tusschen het stof felijke en het geestelijke. En in deze fei telijke onverbreekbaarheid ligt de verkla ring van de daadwerkelijke belangstelling, welke de Bisschop, als zoodanig, heeft voor en betoont aan de lichamelijke opvoeding der jeugd; ligt de verklaring, waarom de Katholieken ook voor de organisaties, waarin zij de sportbeoefening, de lichame lijke opvoeding nastreven, een katholiek karakter noodzakelijk oordeelen. Op een andere wijze wordt hetzelfde gezegd in de laatste aflevering van hot tijdschrift „Dux" door pater dr. H. Rob bers S.J. Wij ontleenen aan zijn artikel: „Lichaam en ziel, natuur en bovennatuur staan in zoo'n nauw verband met elkander, en doordringen zóózeer elkaar, dat ook de „zieV'zorger de eisehen én wensohen van het z.g.n. lagere niet voorbij mag gaan.. Ook de natuurlijke krachten heeft God ge schapen; ook deze moeten dus meewerken tot het bereiken van het laatste levens doel. Wie het „Sursum Corda" dat de Kerk aan allen toeroept, zou vertalen met een: geheel en al los-van-de-wereld-en-de-natuur, alsof er tusschen stof en geest, lichaam ea ziel, natuur en bovennatuur een abso lute scheiding, een onoverbrugbare klove moest zijn, zou zeker het religieuze cul- tuurideaal, dat hierin door de Kerk ver tolkt wordt, eenzijdig opvatten. Het Christendom immers is de leer van de Godskracht, de zuurdeesem, die in het leven doordringt en alles doordeesemt. Echte christelijke cultuur, waarop de op voeder moet doelen, is: de overwinning van de tweespalt tusschen stof en geest, de harmonieering van natuur en genade: de wereld te zien in hemelsch licht. Daar om verbiedt niets den christen om ook voor ■zijn lichaam te zorgen en profane waarde- dingen aan te nemen. Blijven deze dingen aan zichzelf overgelaten in hun „ruwen natuurtoestand", dan loopt men gevaar on gedoopte begrippen over liohaamskultuur en geestesvoornaamheid binnen te smok kelen. Maar de oonfessioneele sport-, thea ter- en kunstvereenigingen hebben juist tot taak deze natuurwaarden in het bovenna tuurlijk licht te plaatsen en daaraan de ware proporties te geven". Nu kan men wel de zaak bespottelijk voorstellen. Men kan b.v. vragen, hoe nu toch in 's vredesnaam het schoppen van een voetbal, het hardloopen over een veld iets te maken heeft met christelijke cul tuur Dit is in wezen dezelfde bestrijding als die, waarmede men in vroeger jaren het katholiek lager onderwijs belachelijk heeft willen maken: Is soms 2 X 2 op een ka tholieke school geen vier, en ligt Berlijn op de atlas daar misschien niet in Duitsch- land? Evenals men bij het onderwijs om in te zien de noodzakelijkheid van een katho liek karakter het ge bee le onderwijs moet beschouwen, zoo moet men ook de sport, de lichamelijke opvoeding in haar geheel nemen, om te kunnen erkennen, dat zij in dienst kan en moet staan van de christelijke cultuur. Sport en lichamelijke opvoeding, be oefend onder een alleszins goede leiding, kunnen voor de geestelijke vorming een waarde hebben, welke men niet mag o n- derschatten. Natuurlijk ook niet overschatten. Aan het inzicht van verstandige ouders, die hun tijd begrijpen èn de geaardheid en levensomstandigheden hunner kinderen kennen, blijve het oordeel, inhoeverre sport en lichamelijke opvoeding door dezen zal worden beoefend. Dat oordeel kan voor verschillende gevallen met recht en reden verschillend zijn. Maar voor katholieke ouders sta dit vast, dat hun kinderen al leen thuis bebooren in katholieke organi saties. En oudere kinderen, die wat ver standig zijn en willen inzien, zullen dat zelf erkennen. AUTO TE LEIDSCHENDAM DOOR BRUGAF>LUITING GEREDEN Drie voetgangers meegesleurd. EEN DEZER VERDRONKEN. Gisterenmiddag omstreeks 4.30 had aan den Westvlietweg in de gemeente Stomp- wijk een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij helaas een doode te betreuren viel. Omstreeks dien tijd was de brug over dezen weg bij de Veursche Groentenvei- ling opengedraaid om eenge schuiten door te laten. Terzeldertijd kwam een melkauto aangereden, bestuurd door den 18-jarige C. 't Hart, welke door het af sluithek heen pardoes het water inreed, blijkbaar wegens het weigeren der rem men. Voor de brug stonden verschillende personen te wachten, waarvan er door den auto drie te water werden gereden. De drie in de auto zitten personen werden gered en ook twee der in 't water gerede nen, doch een persoon, de 33-jarige v. d. Horst van den Broekweg, zat blijkbaar bekneld onder de auto en kon pas na een half uur, zwaar verminkt worden opge haald; de levengeesten waren geweken. Een en anderverwekte een zeer groote consternatie. De auto werd door de firma v. d. B. uit Voorburg uit het water gehaald. Na eenigen tijd verscheen ook de offi cier van justitie, mr. Blok, uit Den Haag en onder zijn leiding stelde men een on derzoek in na-ar. de oorzaak van dit droe vige ongeluk. Het bleek, dat de remmen van den auto niet goed funotionneerden. Bij zijn ondervraging door den officier van justitie gaf de chauffeur dit toe. Do jongeman, die zelf ook danig onder den indruk was, bezat wel een rijvaardigheids bewijs, doch nog geen rijbewijs. Dit was hem nog niet verstrekt kunnen worden omdat hij pas dezer dagen den achttien- jarigen leeftijd heeft bereikt. Hij was in dienst van de firma Haas- te-rt zoo deelde burgemeester Keizer van de gemeente Stompwijk ons mede en hij had voor zijn patroon melk naar de stad gebracht. Hij was, toen het ongeluk gebeurde, op weg naar huis. Onderweg bemerkte hij, dat er iets aan zijn auto niet in orde was, en hij leende daarom bij iemand in Rijswijk een anderen auto. Doch ook deze functionneerde niet heele- maal goed, en met name werkten de rem men niet behoorlijk. Het zoontje van den man, ddo aan 't Hart den auto leende, reed 'n eindje mee en zoo was hij bij dezen rit bijna slacht offer van een ongelukkigen samenloop van omstandigheden geworden. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt; hij is voorloopig vastgehou den. Het lijk van Ter Horst is in beslag ge nomen en op last van den officier naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag gebracht, voor een gerechtelijke schouwing. Het slachtoffer wa-s. gehuwd en laat een vrouw en drie kinderen achter. BINNENLAND R. K. STAATSPARTIJ EN HET GEZINSLOON. Conclusies der Commissie-Romme. Bij schrijven van 5 Juli 1932 is door de Commissie tot 'bestudeering van het vraag stuk van het Gezinsloon (onder voorzitter schap van mr. C. P. M. Remme) aan het Partijbestuur medegedeeld, dat zij, of schoon zij nog geen beredeneerd rapport kan aanbieden, toch in staat is thans de conclusies, waartoe zij is gekomen, in be- knopten vorm voor te leggen. De Commis sie heeft deze mededeeling gedaan in ver band met het verzoek van het Partijbestuur om zoo mogelijk in den zomer van 1932 het resultaat harer werkzaamheden kenbaar te maken. Inmiddels was de opstelling van het ont- werp-program in begin Juli reeds zoover gevorderd, dat eenige directe weerslag van deze conclusies der Commissies in dat ont werp niet meer mogelijk was. Daar het echter van belang werd geacht de door de Commissie vastgestelde conclu sies aan de leden der R. K. Staatspartij bekend te maken, worden zij in het partij orgaan opgenomen. De brief der Commissie is in het part-ij- orgaan „R. K. Staatspartij" opgenomen en luidt als volgt: Bij haar conclusies heeft de Commissie rekening gehouden met het verband, dat in de aan haar verstrekte opdracht is ge legd met de loons- en inkomensvorming. Mede daarin ligt de oorzaak, dat in deze conclusies niet in betrokken het vraagstuk van de kinderrente, hetwelk in de bespre kingen der Commissie wel ter tafel is ge komen. De meer bedoelde conclusies der Com missie betreffen: a. de personen in Overheidsdienst; b. de loonarbeiders in het particulier be drijf; c. de kleine zelfstandigen. Personen in overheidsdienst. Ad a. Wat de personen in Overheids dienst aangaat, beveelt de Commissie aan, dat aan de openbare lichamen, in wier dienst zij zijn, de verplichting worde opge legd, voorschriften omtrent kindertoeslag te geven, gelijk zoodanige verplichting reeds bestaat omtrent andere gewichtige onderwerpen, de rechtspositie van ambte naren betreffende. Daartoe worde in artikel 125 der Ambte- narenwet-1929, regelende, dat Rijk, Pro vinciën, Gemeenten enz. omtrent de aldaar genoemde gewichtige onderwerpen positie ve voorschriften moeten geven sub d. gewagende van „bezoldiging", ingela-scht: „en kindertoeslag". Zal ten aanzien van de Rijksaari'btenaren een zoodanige wijziging geen ander gevolg hebben, dan dat wettelijk wordt vastge legd 's Rijks verplichting tot dat, wat het Rijk feitelijk doet, ten aanzien van de amb tenaren der lagere organen beteekent de aanbevolen wijziging, dat het Rijk verplich tend stelt het bestaan van een kindertoe slag-regeling, gelijk het Rijk te hunnen aanzien reeds verplichtend gesteld heeft, o.a. het bestaan van een vacantia- en ver lofregeling. HET AUTO-ONGELUK TE LEIDSCHENDAM alÜi 'l ij ■l ÉÉMg iMkg'J Sp/,.,- Jyjjgj |R§i f v jfien melkauto reed door het afsluithek van de brug op den Westvlietweg te wa ter, waarbij drie personen werden meegesleurd van wie er een verdronk. wagen wordt gelicht. Dc Loonarbeiders in het particu lier bedrijf. Ad b. Ten aanzien van de loonarbeiders in het particuliere bedrijf beveelt de Com missie aan, (het tot stand komen van een wettelijke regeling betreffende uit het par ticuliere initiatief voortgekomen gezins- kassen of kindertoeslagfondsen, waarin de Staat geldelijk bijdraagt. De wettelijke regeling opene de mogelijk heid, dat een, in een bedrijfstak uit het par ticuliere initiatief voortgekomen, gezins- kas verpliohtend wordt gesteld voormalle bedrijfsgenooten. De gezinskas strekke er toe, aan de werk nemers in de aangesloten ondernemingen een bepaald percentage van en boven het door hen te verdienen loon uit te koe ren voor elk kind beneden den leeftijd van 14 jaar, aanvangende met het vierde kind. De voor de uitkeering benoodigde gelden worden, behoudens de inkomsten uit do Staatsbijdrage, verkregen uit de aangeslo ten ondernemingen, waarbij het werkge vers- en het werknemers-element in (het be drijf onderling zullen vaststellen, op welke wijze die premie zal worden opgebracht. De gezinskas worde zooveel mogelijk be- drijfsgewijze opgebouwd. Daarnaast zij echter mogelijk de oprichting van een ge mengde kas. Een algemeene vereveningskas verbinde de verschillende kassen. Naar de algemeene verplichte aanslui ting bij een gezinskas worde, vooral met het oog op de evenbedoelde gemengde kas, zoo spoedig mogelijk gestreefd. Zoolang die algemeene verplichting niet bestaat en men derhalve vrij is, al dan niet toe te treden, worde een daaruit voort vloeiende hoogere premie voor de aange slotenen bij een gemengde kas dan voor de aangeslotenen bij een bedrijfskas opge vangen door ©en extra Rijksbijdrage. Kleine zelfstandigen. Ad c. Met betrekking tot de kleine zelf standigen beveelt de Commissie aan, dat ook voor hen gelegenheid 'besta tot toetre ding tot een wettelijk geregelde gezinskas, waarin de Staat geldelijk bijdraagt. Wat hierboven sub b. ter zake van een gemengde kas is opgemerkt, geldt even zeer ten aanzien van een kas voor de klei ne zelfstandigen, zoowel derhalve wat aan gaat een extra-Rijksbijdrage als wat be treft de ontwikkeling naar een verplichte aansluiting. Na het vorenstaande veroorlooft de Commissie zich nog de, met haar opdracht slechts zijdelings verband houdende, op merking, dat naar haar meening meer dan tot nu toe het geval is, bij de verdeeling der gemeenischapslasten rekening zal moe ten worden gehouden met het groote ge zin. In stede van het groote gezin tege moet te komen, drukken sommige belas tingen, met name o.m. de personeele belas ting, onevenredig zwaar op het groote ge zin. De Commissie hoopt in het najaar aan Uw bestuur een beredeneerd verslag, waarin bovenvermelde conclusies zijn uitgewerkt, te kunnen aanbieden. INVOER VAN BUITENLANDSCH FRUIT. Handel acht regeeringsingrijpen ongewenscht. DE REGEER ING STAAT WéóR TUSSCHEN TEGENSTRIJDIGE BELANGEN. Naar aanleiding van een door het „Cen traal Bureau van de Veilingen in Neder land" tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid gerichte adres, met het verzoek ten spoedigste maatregelen te wil len nemen, teneinde verdere overstrooming van de Nederlandsche fruitmarkt door bui- tenlandsche producten t© voorkomen, heeft de Centrale van vereenigingen voor den Aardappelen-, groente- en fruithandel te 's-Gravenhage eveneens in een adres aan genoemden minister er op gewezen dat do groote aanvoer van buitenlandsch fruit uit sluitend betrof het artikel pruimen en dat van andere artikelen geen grootere kwan titeiten dan de normale zijn aangevoerd. Deze groote aanvoer van pruimen is ver oorzaakt aldus adressante doordat zendingen, die reeds aan Frankrijk en Bel gië onderweg waren, door bijzondere om standigheden naar Nederland zijn gediri geerd, waardoor die groote aanvoeren slechts gedurende enkele dagen plaats had den. Thans zijn deze weer geheel normaal, als gevolg van het feit dat elke buitenge woon groote aanvoer direct door een daling der prijzen gevolgd wordt, welke prijsda ling verminderde aanvoeren tengevolge heeft. Uit dien hoofde wordt de aanvoer dus zonder eenig regeeringsingrijpen nood zakelijkerwijze tot de normale behoefte te- Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een verklaring van rijkskanselier von Papen. (2de blad). Nasleep van den opstand in Spanje. (2e blad). De spanning tusschen Cihna en Japan op nieuw sterk gestegen. (2© blad). Prof. Piccard hedenmorgen vroeg ge start voor zijn stratosfeertocht. (Luchtv. en Telegrammen). BINNENLAND. De invoer van buitenlandsch fruit. (1st© blad). De dader van den moord in den Blijdorp- polder te Rotterdam. (Laatst© Berichten). OMGEVING. Te Leidschendam is een auto door een brug-afsluiting gereden. Eenige personen werden meegesleurd, van wie een verdronk. (1st© blad). HET AUTO-ONGELUK TE LEIDSCHENDAM. De heer C. J. v. d. Kragt Jr., die bij het autoongeluk deelname aan de reddingspo gingen en het slachtoffer onder de aute vandaan haalde. ruggebracht, welke practische les voor de regeering een aanwijzing moge zijn, dat elk kunstmatig ingrijpen absoluut onnoodig is. Bovendien zouden aldus eindigt adr. beschermingsmaatregelen voor den Ne- derlandschen fruitkweeker ongetwijfeld door represaillemaatregelen funeste gevol gen hebben voor den Nederlandschen tuin bouw, en het Centraal Bureau van de Vei lingen zou daardoor het tegenovergestelde bereiken van hetgeen beoogd wordt. UITVOERING VARKENSWET. Steun voor uitgevoerd spek. Het bestuur der Nederlandsohe Varkene- Centrale deelt mede, dat het voor het rug- en buikspek van varkens met een slachtge- wicht van 190 K.G. of meer, geslacht in de week van 2 tot en met 27 Augustus cn uit gevoerd uiterlijk 15 October 1932 welk rug- en huikspek gewaarmerkt moet zijn voor het gewicht van 190 K.G. of meer van het desbetreffend varken door den keu ringsdienst, onder wiens toezicht het var ken is geslacht en welk spek tevens voor zien moet zijn van het duidelijk dagstempel van den bctreffenden keuringsdienst d.»s som van 9 cent per K.G., zijnde het gehe ven bedrag, na uitvoer aan de exporteurs zal terugbetalen. Ook nu gelieve men met dc Nedorl. Var kens-Centrale over de uitvoering van dezen maatregel nader overleg te plegen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1