EEN EENVOUDIGE JAPON. Onze afbeelding no. 301 geeft u een eenvoudige japon te zien, die niet allen geschikt is voor een slanke vrouw, maar die een gezette vrouw juist ook slanker doet schijnen. Dat is voor een japon altijd een groot voordeel. Maar als een gezette vrouw deze japon wil maken, moet zij er in de eerste plaats op bedacht zijn, dat de heuplijn tot aan den on derkant van het heupstuk goed aan sluit, want wordt deze japon te wijd gemaakt, dan sluit de ceintuur niet mooi aan, integendeel, dan krijgt men een te ruime blouse, die met plooien tusschen de ceintuur gaat zitten met het gevolg dat het aan sluitende heupstuk heelemaal niet tot zijn recht komt en het slank makend effect volkomen verloren éaat- De rug van het lijfje is recht, het voorpand bestaat uit twee deelen, waarvan het rechter over het linker heensluit met twee schulpen, sluiten de met een fantasieknoop in iedere schulp. Aan den rechterkant zijn nog twee fantasieschulpen aangebracht, die echter als garneering dienen en geen dienst doen als sluiting. De hals wordt rondom eenvoudig met een smalle schuine bies afgewerkt zonder eenige garneering of kraagje. De gladde rechte mouw heeft een aardige manchette, eveneens met twee schulpen en sluit met een klei nere maat fantasieknoop in iedere schulp. De beide puntig geknipte heup stukken worden aan het lijfje vast- geknipt. Het middelste gedeelte van den rok wordt precies op maat ge knipt en de punten van het heup stuk eerst er op gehecht. De rok loop naar beneden toe iets klokkend uit, vooral niet te veel, want de om vang mag niet te wijd worden. Nadat de rok in elkaar is geregen wordt zij eerst afgepast, zoodat men kan zien of alle hoeken netjes vallen. Op de japon draagt men een smalle ceintuur, sluitend naar verkiezing met een z.g. blinde sluiting of met een aardige gesp, desnoods met een zelfde fantasieknoop. Daar de japon niet al te slap mag zijn, kan men er het best 'tweedstof voor gebruiken, of zijden linnen, het geliefkoosde zomerweefsel op het moment. Patroon verkrijgbaar in de maten 4250 a 58 cents. EEN GOEDZITTENDE ONDERJURK. Van den snit van onze onderjurk hangt eigenlijk het goedvallen van onze japon af, want hebben wij een onderjurk die te wijd is, dan kan onze aansluitende japon al die ruim te niet anders dan met plooien ver werken. Hebben we een onderjurk, die wij bij de heup een ingezet ploo- ienpand geven, dan valt meestal het heupstuk van onze japon niet mooi! Ook moeten wij heel goed letten op de hoogte van de halsopening en vooral op de lengte, want niets staat zoo leelijk als een onderjurk, die on der onze japon komt uitgluren of een onderjurk, die veel te kort is waardöor deze niet beantwoordt aan de eischen die men aan een onder jurk mag stellen. Onze teekening no. 302 geeft u een onderjurk te zien, die geheel aansluit aan het figuur, waarbij het afzakken van schouderbandjes is uit gesloten, omdat de schouders pre cies op hun plaats zitten en die nergens te wijd is of plocien bezit, die hinderlijk zijn voor de japon. Deze onderjurk van soepele zijde gemaakt of van lingeriekatoen als het voor een daagsche onderjurk is, zal u buitengewoon bevallen en ik zou u aanraden er een patroon van te bestellen, te meer waar deze on derjurk met een patroon al zeer ge makkelijk zelf te maken is. Patroon verkrijgbaar in de maten 4250 a 58 cents. EEN UITGAANSJAPONNETJE. Nu de vacantie dan eindelijk een feit is geworden en wij 's avonds op visite gaan of ons verpoozen in pret tig gezelschap, trachten wij er na tuurlijk allemaal zoo voordeelig mo gelijk uit te zien. Maar om er voordeelig uit te zien, een chique japonnetje te hebben, dat toch uitmunt door eenvoud, dat is een kwestie van smaak en smaak moet aangeboren zijn, dat kan men niet aanleeren. Onze figuur no. 303 is een heel eenvoudig elegant japonnetje van soepele zijde in een lichten grond met zwarte balletjes. Het model is de z.g. prinsesse-japon, dat wil zeg gen de japon uit een stuk, zonder taillenaad. De halsafwerking is zeer bijzonder en wordt gemaakt van een onregelmatig geknipte zijden sjaal in de kleur van den ondergrond van het zijdje, waarvan de japon is ge maakt. Kan men het zijdie met en zonder balletjes koopen, dan ver dient het aanbeveling, de halsgar- neering van de effen en de japon van de bedrukte zijde te nemen. Ook heeft men deze zijde in omge keerde samenstelling, wat ook zeer aardig is; wij zouden dan een licht japonnetje met zwarte balletjes krii- gen en een kraag van zwarte zijde met lichte balletjes maar precies in den tint der japon. Dit laatste is meer geschikt voor een getrouwde vrouw, terwijl onze afbeelding het zeer goed doet voor een jong meisje van even in de twintig De mouw be hoort bij dit japonnetje evenals de japon zelf geheel glad en aansluitend te zijn. Daar deze japon niet over het hoofd is aan te trekken en absoluut een sluiting moet hebben, is deze sluiting gewonden op de rechter schouder met een „zipp-sluiting", waaroverheen de halsgarneering valt. Patroon verkrijgbaar in de maten 4250 a 58 cents. HET ZOMERHOEDJE. Al zien we wel een enkele maal een vrouw met een grooten hoed wandelen, over het algemeen hebben de kleine, goed om het hoofd slui tende hoedjes toch de voorkeur. Want al staat de kleine hoed schuin en achter op het hoofd, toch is de pasvorm goed en dit komt in hoofd zaak, omdat de vrouwen met kort haar geen kammen en dergelijke dra gen, waardoor dus de hoed geheel om 't hoofd heen kan sluiten. Wij laten u een zomerhoedje zien van donker bruin fijn stroo gevlochten. De wand is aan de linkerzijde omlaag en loopt naar rechts hoog op. Het hoedje staat een beetje schuin. Als garnee ring doet een tak bloemen in diverse kleuren dienst, die van achteren iets oploopt. Aan den binnenkant van den opgeslagen rand is eveneens zoo'n tak bevestigd, zoodat deze bloemen op het haar liggen, dat goed geonduleerd of gewatergolfd daar onder uit komt kijken. Deze soort hoeden staan oud en jong. Ik zag er een paar dagen ge leden een oudere dame, zij was al grootmoeder, mee wandelen en haar lieve oude gezicht leek werkelijk veel jonger, terwijl deze hoedjes niet den indruk geven van persé een jong meisje te willen schijnen. je eveneens van donkerbauw linnen is gemaakt. Het broekje, dat bij het lijfje goed aansluit wordt met knoopen en knoopsgaten aan de blouse vastge maakt. De blouse is zooals u ziet heel eenvoudig en recht en sluit met twee rijen knoopen, dezelfde als waarmee het broekje wordt opge houden. Het korte mouwtje met een omgeslagen manchet voorkomt veel wasschen, omdat de mouwen van de pakjes altijd het meest te lijden hebben en dadelijk vuil zijn. Is de zoon heel klein dan is het eenvou diger geen zak in den broek te ma ken, wordt hij al wat grooter dan kan men desgewenscht een of twee zakjes er in zetten. De lengte van den mouw en de lengte van de pijp jes kan men zelf regelen. Patroon verkrijgbaar a 58 cents. HOE MEN ZELF EEN PATROON KAN VERVEN. Heel vaak gebeurt het, dat wij een of ander kleedingstuk hebben, dat eigenlijk door de gelijkheid van de keur erg saai is. Welnu, wij zullen u een maniertje aan de hand doen, om zoo'n japon met een aardig pa troon te verven. Maar wij oefenen dat eerst met gewoon ongebleekt of wit katoen, dat voor wij gaan pro- beeren, eerst met een vet zeepsopje en flink veel schoon water wordt gewasschen. Als het stuk goed schoon is, knippen wij er b.v. een kussenovertrek van. Eerst verdeelt u met een centimeter het kussen in verschillende vakken, b.v. de vier hoeken snijdt u met een schuine lijn af en in het centrum teekent u een vierkant, een ruit of een cirkel, net wat u het best lijkt. Nu kunnen wij op twee manieren verven. De eerste manier is dat u de plekken, die u wit wilt laten, met was bedekt, die vooraf warm gemaakt moet worden en er vloeibaar wordt opgebracht. Als de was gestolten is kunt u de lap in verf doen, dat u speciaal in de drogisterij kunt krijgen. Daarna wordt de heele lap goed met koud water uitgespoeld, de was wordt ver wijderd en u hebt een gekleurd kus sen met lichte hoeken en een lich- der vastgebonden droog worden. Eerst dan worden de banden of rub- berstrooken er afgehaald en het re sultaat is verrassend. Ook hier krijgt u altijd in het ongeverfde gedeelte sporen van de verf, omdat men nooit de katoenen draad of de rubber er zoo om kan binden, dat er heele maal geen verf tusschen de plooien komt, maar dat is juist het aardige en de resultaaten, die men dus niet in de hand heeft, zijn vaak verras send. Men kan op deze manier niet al leen katoenen maar ook zijden en wollen goederen behandelen, doch dit voorbeeld was dan ook alleen om ons te oefenen. Na wat oefening kunnen wij aller lei motiefjes op deze manier maken. Wil men bijv. een aardig boom- of bloemblad op deze manier verven, dan teekent men dit eerst op het goed. Daarna rijgt men een rijgdraad langs den heelen omtrek, men trekt de draad goed in en hecht deze flink vast, zoodat hij niet los kan gaan. Daarna windt men er verder de rub ber om en het verdere procédé is hetzelfde. Al te kleine motieven zijn natuurlijk niet zoo eenvoudig, maar ook hier is met wat oefening aardig effect te bereiken. Tenslotte laten wij u nog een door de wasch leelijk geworden ki mono zien, die wij op deze manier weer heelemaal vernieuwen. Het vaal geworden rose van de wollen crêpe neemt heel gemakkelijk een nieuwe rose kleur op. Willen wij nu b.v. op den schouder en van voren een lichter motief houden, dan me ten wij eerst precies uit, waar wij dit hebben willen en teekenen dit met potlood aan. Nu kunnen wij knikkers gebruiken en deze afbinden waardoor wij lichte ringen krijgen, wij kunnen ook zoo'n heele plek be dekken, waardoor wij een ronde plek houden in de kleur die het goed voor het verven had. Ook rondom den zoom kan men op ge lijke afstanden motieven uitsparen, precies zooals wij het zelf wenschen. Daarna wordt de japon of kimono weer geverfd in kokend water met de kleurstof, ook weer drooggesla- gen en waarna hij verder goed ge droogd en tenslotte worden de ban den verwijderd, waarna wij onze beschilderde japon kunnen bewon deren. U ziet het is een alleraardigst werkje en we knappen er gelijk wat saaie dingen op artistieke wijze mee op. EEN ZEER BRUIKBARE SCHEMERLAMP. De schemerlamp, die tegenwoor dig in geen enkel huishouden meer ontbreekt, ziet men wel in alle denk bare uitvoeringen, maar tegenwoor dig komen de metalen lampen, hetzij van gechroomd nikkel, van dof of glanzend metaal meer en meer in de mode. En niet aleen als groote lamp, maar ook als schemerlamp vinden deze veel toepassing. Een zeer bruikbare samenstelling voor allerlei doeleinden geschikt la ten wij u hier zien. Nemen wij eerst de lamp, zooals wij dezen op een tafeltje kunnen zetten. U ziet het voetstukje, waarop een puntig toe loopend zuiltje staat. Dan volgt er een kogelgewricht, waardoor het bo venstuk verschillende richtingen kan worden uitgedraaid. Daarop volgt de montage met peer en kapje van per kament. U kunt het lampje gewoon tweede afbeelding laat zien en ten slotte voor hen, die of ziek zijn of 's avonds in bed nog graag een poos je liggen te lezen, ziet u hier op de bovenste afbeelding, dat u dezen lamp ook aan den stijl van het ledi kant kunt bevestigen, waardoor u goed licht hebt en geen gevaar loopt j uw oogen te bederven. Wil men gaan slapen, dan behoeft men slechts de knop om te draaien en het licht is uit en men kan de lamp rustig aan het ledikant laten zitten. U ziet, een zeer bruikbare sche- I merlamp dus inderdaad. VOOR ONZEN ZOON. Voor onze kleine meisjes is het al tijd zeer eenvoudig van een heel klein lapje een schattig jurkje samen te stellen, maar voor onze kleine jongetjes vinden de meeste moeders het toch eenvoudiger om een pakje te koopen, vooral omdat het broekje dikwijls nogal moeilijkheden met zich brengt. Maar toch, als wij onze zoontjes er aardig willen laten uit zien en vooral als wij willen be schikken over een aantal waschbare pakjes, dan doen wij goed, deze pakjes zelf te maken. Daarom willen wij nu voor onze aankqmende heeren een pakje geven dat door de kleurcombinaties toch persoonlijk is, maar flat om te maken heel eenvoudig is. No. 304 is een blouse van licht blauw linnen met een broekje van donkerblauw linnen, terwij 't kraag ten ondergrond, waarin vaak, door het breken van de was van die grappige batiklijntjes zijn gekomen. Maar nu de tweede manier. We nemen weer dezelfde lap en vijf knikkers. Zooals de teekening on deraan laat zien worden de knikkers in elk der vier punten gewikkeld en één in het midden. Deze knikkers worden nu vastgebonden met stevig katoen of een stukje rubber, ter breedte als u niet geverfd wilt heb ben. Daarna laat u weer een gedeel te van het goed vrij en bindt er dan nogmaals, maar overal precies op dezelfde afstand een katoenen draad of een stukje rubber omheen. U ziet, dat de knikker in het midden een veel langere afbinding heeft. Als nu het kussen er op deze afgebeelde wijze uitziet, kunt u het in de verf doen en flink laten koken. Na vol doende gekookt te zijn, haalt u alles er uit en spoelt het kussen met zoo veel schoon water na tot het water helder blijft. Maar nu moeten we even oppassen, want op het drogen komt het juist aaan. We wringen niet maar slaan het kussen uit tot het bijna droog is en laten het ver

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7