UIT DE OMGEVING DINSDAG 16 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 in kath. zin beoefend moet zijn een deel van de opvoeding der jeugd. En omdat de opvoeding aan de Kerk toebehoort, moet ook dat onderdeel van de opvoeding zich voegen naar de voorschriften der kerkelij ke overheid en deze is niemand anders dan de Bisschop. Een bijzonder woord van hulde breng ik aan kapelaan Bangert, die zoo goed zijn taak als adviseur begrijpt. Hij heeft hier een krachtig initiatief genomen geheel volgens onzen wensch. Voor de eminente wijze, waarop hij zioh van zijn taak heeft gekweten, breng ik hem openlijk hartelijk dank. Ook roep ik een woord van welkom toe aan de jongens, die lid zijn geworden van do R. K. SportcentraleDit is een daad, die mij ten zeerste verheugt. Nu ik het groot getal leden vernomen heb, ben ik overtuigd, dat waar er zooveel principieele jongemannen in deze stad' zijn, wij voor de katholiciteit van Leiden .niet behoeven te vreezen. De vroegere leiders. Nog een andere reden is er voor mijn komst aan Leiden. Ik wil ook een woord van dank spreken tot de vroegere leiders voor het goede en verdienstelijke werk, in het verleden verricht. Die verdiensten heb ik nooit ontkend en voer hun arbeid wil ik hier openlijk hulde brengen. Voor den tijd, waarin zij leefden, was hun werk goed, namelijk ervoor te zorgen, dat onze katholieke jeugd niet behoefde te gaan in neutrale vereenigingen. Niet voldoende inzicht getoond. Maardes te meer spijt het nlij, <rat althans enkelen van hen niet voldoende inzicht hebben getoond in de nieuwere opvatting van de Kath. Sportbeweging. Was men vroeger tevreden met te zeg gen: onze kinderen bevinden zich niet in neutrale vereenigingen; thans is dat niet meer voldoende. Het is ook de mee ning des Pausen: de sportbeweging moet méér zijn dan de jeugd onttrekken aan ge varen; zij moet ook aan geestelijke belan gen gewijd zijn. Het is spijtig, dat enkelen dat niet wil len inzien tenminste tot nog toe niet. Ik kan wel inzien, dat het voor hen per soonlijk aangenamer ware geweest als hun de leiding ware gelaten. Maar bij de beoordeeling van belangrijke zaken moet men niet vragen: wat is aangenamer voor sommige personen, maar wat is zakelijk beter. Als dan de kerkelijke overheid be paalt, dat een onderdeel der opvoeding onder leiding wordt gebracht van hen, die geheel daarvoor zijn aangewezen, dan heeft men dat te aanvaarden. Dan is het onmogelijk te onderhandelen over voorwaarden door z.g. contact-com missies. Dat standpunt is niet katholiek en deze oommissie wordt door mij niet erkend. Iedere onderhandeling met deze oommissie gevoerd, zal door mij -worden ter zijde gelegd. 1) Ik doe dan tenslotte een beroep op de ouders en verklaar hierbij, dat de ouders dan alleen zuiver Katholiek handelen, wanneer zij hun kinderen toelaten in al leen die vereenigingen, die bisschoppelijk zijn goedgekeurd, het kerkelijk stempel dragen en geestelijke adviseurs hebben. Ouders, die verkeerd doen. De ouders doen beslist verkeerd, wan neer zij hun kinderen toelaten in z.g. ver eenigingen van Katholieken, die door de kerkelijke overheid niet gewild worden. Ik ben ervan overtuigd, dat dit woord invloed zal hebben. Ik ken de ouders van het diocees en van Leiden veel te goed, dan dat zij niet zouden luisteren naar de stem van den Bisschop. De ouders zijn Roomsch genoeg om te weten, dat de bisschoppelijke bepalingen niet worden ingegeven door willekeur, maar zuiver met 't oog op 't zieleheil der kinderen. En daarom vertrouw ik, dat de katholieke kinderen allen vereenigd zul len worden in de R. K. Centrale. De sport, in nieuwere banen geleid, zal dan in dit Bisdom een bloeiende toekomst tegemoet gaan. Dat is een van mijn vurig ste wenschen en daarom roep ik van gan- scher harteLang leve de Katholieke Sport en de R. K. Centrale in Leiden! (Langdurige toejuichingen). Na deze bisschoppelijke troonrede, die onder groote stilte werd aanhoord, kwam het moment, waarnaar iedere sportjongen met belangstelling had uitgezien: de aftrap van den bal. De bisschop werd uitgenoodigd deze sportieve daad te verrichten. „Prachtig", zeide Mgr., „dan zal ik mijn kunst eens vertoonen Nadat Mgr. dit werk verricht had waar een bisschop al niet in thuis moet zijn! werd begonnen met den wedstrijd Leiden I tegen Lenig en Snel I uit Den Haag. De voetbalkamp tusschen Leiden ILenig en Snel I Scheidsrechter Haverkorn floot boven genoemde elftallen binnen de lijden. Lenig en Snel wint den toss, Leiden trapt dus af. De aftrap voor Leiden wordt verricht door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, het welk een evenement voor de R. K. Sport beweging genoemd kan worden en door de R. K. Sporters op hoogen prijs werd gesteld. Beide partijen werpen zioh vanaf het begin met groote geestdrift in den strijd. De eerste aanvallen zijn voor Lei den, doch zij weten voor het doel voorloo- pig geen resultaat te bereiken daar de Haagsche defensie van geen wijken weet en het gevaar weet te keeren. De Hage naars zijn in deze periode voor het Lei- den-doel, kort samenspelend, iets gevaar lijker, en, als de linksback van Leiden over den bal heentrapt, wordt de keeper ver rast en leidt Lenig en Snel na een kwar tier spelens met 01. Dit is voor Leiden het sein beter aan te pakken. De vleugel spelers worden herhaaldelijk aan het werk gezet en gevaarlijk benaderen zij de Haag sche veste, welke daardoor voortdurend in gevaar verkeert. Er zit een doelpunt in de lucht en het duurt dan ook niet lang of D. Kerkvliet weet met een geweldige kogel de partijen op gelijken voet brengen (11). Luide aangemoedigd door de tal rijke supporters, komt Leiden nu overdon derend opzetten, de Leidsdhe aanvallen zijn niet van de lucht. Steeds weer woTden de vleugels door flinke passes van den midihalf daartoe in de gelegenheid gesteld, waardoor de Hagenaars de kluts eenigs- zins kwijt raken, waarvan Leiden handig weet te profiteeren en de soore tot 31 op te voeren door Fr. en W. Goddijn. Als rusten wordt aangekondigd is de stand nog ongewijzigd en gaat Leiden met een flinke voorsprong zich verkwikken voor de tweede helft. Een athletiek-demonstratie. Tijdens de pauze vond een athletiek-de- monstratie plaats, waaraan deelnamen de loopers van Rood-Wit en De Bataven. Ge demonstreerd werd de 1500 meter hard- loopen. Een 16-tal loopers verschenen aan den start, zoowel Senioren als Junioren. Dit nummer mocht zich in een groote belang stelling verheugen; de praestaties van de loopers werden dooi* het publiek ten zeer ste gewaardeerd. Met luide bijvalsbetui gingen en felicitaties werden de overwin naars begroet. De tweede helft van den voetbalkamp. nam nu wederom een aanvang. Het bleek onmiddellijk dat „Leiden" met de vaste wil was bezield om te winnen, want direct was haar voorhoede weer in den aanval, en, als vijf minuten gespeeld is, heeft zij door toedoen van W. Goddijn succes. De stand is 41. De Hagenaars vinden het nu toch wel wat al te erg en werpen zich met een elan in den strijd, hetgeen door de aanwe zigen zeer werd op prijs gesteld. De aan- moedigings'kreten waren niet van de lucht en toen de Haagsche rechtsbuiten zijn snelle ren met een prachtschot besloot, da/t doel trof 2), werd dit keurig staaltje voetbal door een krachtig applaus beloond. Het enthousiasme laaide thans geweldig op, iedereen leefde met den strijd mede. Wat zou den uitslag worden? Er wa ren nog 15 minuten te spelen. Leiden zette de tanden op elkaar. De Hagenaars gaven zich nog niet gewonnen, en ondanks de groote warmte gaven zij zioh geheel. Het mocht echter niet baten. De Leidsche ach terhoede, met den keeper aan het hoofd, weerde zich geducht, er was geen doorko men aan, zij gaf den Hagenaars geen schijn van kans meer. Het was een opluch ting voor het kwartier van spanning, dat de Leiden-aanhang doorleefde, toen de scheidsrechter einde aankondigde van dezen in de beste verstandhouding ge speeld en kamp, waarin „Leiden" door taai volhouden een verdiende 42 zege had behaald wat een belofte voor de toe komst inhoudt. Wij zouden niet volledig zijn, als we niet vermeldden de aardige attentie van Lenig en Snel aan Leiden betoond. Bij monde van den aanvoerder werd aan den Leidschen aanvoerder te dezer gelegen heid een prachtige wimpel aangeboden, symboliseerend de pauselijke kleuren, die van „Leiden" en van Lenig en Snel". Hij sprak de hoop uit dat de verstandhouding tusschen beide vereenigingen zoo moge blijven als zij altijd geweest is: aangenaam en sportief. De Leidsche aanvoerder dankte voor de herinnering aan den heugelijken dag van heden en gaf de verzekering dat bij het bestuur en de vereeniging „Leiden" dit aandenken steeds een eereplaats zal in nemen als symbool van den vriendschaps band tusschen beide vereenigingen. De prijsuitreiking. Dat Mgr. de R. K. Sport een warm hart toedraagt heeft hij Zondag ondubbelzin nig bewezen. Hoewel zijn vertrek aanvan kelijk bepaald was om 4.45 uur, heeft hij tot het laatste signaalfluitje den wedstrijd bijgewoond, om in staat te zijn persoon lijk de prijsuitreiking te verrichten, wel ke onmiddellijk na het spel een aanvang nam. De „Leiden"-aanvoerder mocht uit han den van Z. H. Exc. den prachtigen wissel beker, aangeboden door de Firma van Haasteren, in ontvangst nemen met een hartelijk woord van gelukwensch. Ook de prijswinnaars van de 1500 meter hardloo- pen werden door Mgr. persoonlijk gel uk- ge we nscht, bij het uitreiken van de ver worven onderscheiding. De uitslag was: 1500 meter senioren: 1. J. Bakel, 2. Th. Klein en 3. J. Dubbelaar, allen van „De Bataven". 1500 meter junioren: 1. J. Hendriks en 2. J. Visser, allen „De Bataven". Toen de prijsuitreiking was verricht vertrok Mgr. na een hartelijk afscheid, plechtig uitgeleide gedaan. De boottocht Des avonds te 7 uur werd een boottocht door de R. K. Sporters gemaakt over de Kager- en Brasemermeeren per salonboot „Concordia", waarbij de bekende Jasz- Band „Aufgepast" haar medewerking ver leende waarvan zij zich uitstekend heeft gekweten. Het was een aardige ge- KATWIJK AAN DEN RIJN. JUBILEUM JOH. MEIJER Snr. De Jubilaris begiftigd met het Gouden Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Maandag 15 Augustus was het 60 jaar dat de heer Joh. Meijer Sen. lid was van het R.K. Zangkoor. Dit lidmaatschap dateert vanaf den tijd dat op de kerkkoren geen vrouwe lijke leden meer werden toegelaten, wat voor dien wel het geval was. Van het nieuwe koor dat toen onder pastoor Brinkman z.g. gevormd werd, was alleen de heer Meijer niet alleen nog in leven, doch 'zelfs nog actief lid van het koor. Tientallen leden zijn in dien tijd gekomen en gegaan, sommige gegaan wegens verwisseling van woonplaats, anderen die het tijdelijke met het eeuwige intusschen verwisselden. In stilte waren voorbereidingen getroffen om dien dag feestelijk te vieren. Den dag te voren was de jubilaris kennis gegeven dat hem dien dag de toegang tot het zangkoor zou worden „geweigerd" en was hem verzocht tij dens de plechtige Solemneele Hoogmis die tot zijn intentie zou worden opgedragen, plaats te nemen in de voorste bank. Het zangkoor voerde uit de IXde Mis In Festis B. Mariae Virginis I. Na het Offertorium het 4 st. „Jesu dulcis" van HaagL, na de Communio het 4 st. „Anima Christi" van Au- wer en na de Mis „Laudate Dominum" 2 st. van Haller. Het waren plechtige oogenblikken toen in de H .Mis behalve de jubilaris en diens familie, het voltallig zangkoor in toga en roket en tientallen parochianen ter H. Tafel nader den. Na de Hoogmis -speelde de heer E. Nie- kerk uit Leiden op het orgel op zeer verdien stelijke wijze een tweetal feestnummers. Te half twaalf was er in het Parochiehuis plechtige receptie en felicitatie van den jubi laris. Niet alleen van den kant van den jubi laris doch ook van zangers uit naburige paro chies, Oegstgeest, Wassenaar. Voorschoten, was er veel belangstelling. Toen de jubilaris, de pastoor en de familie van den feesteling in het voor deze gelegenheid prachtig met bloe men versierde parochiehuis hadden plaats ge nomen, zong het zangkoor het 4 stemmig „Ju bilate Deo", van Ablinger. Dan nam de Zeereerw. heer pastoor Schip horst het woord en sprak als volgt: Het is mij een groote vreugde dit feest mede te mogen maken. Het is mij een groote vreugde U Vader Meijer, op dezen dag eens te mogen huldigen. Het is mij een groote vreugde U te mogen eeren op dit Uw zangersfeest. Want koorzanger zijn dat is een verheven taak. Dat doet men niet voor zijn plezier. Daarvoor moeten er te veel offers worden gebracht. Offers van nederige volgzaamheid aan vaak strenge leiding, offers van stipte plichtsvervulling als de beurt eischt om te ko men, offers om altijd maar weer de repetities bij te wonen die dikwijls taai en talrijk zijn, offers zelfs van financieele aard om nog de kas en kerk te steunen; dat doet men dus niet alles voor zijn pleizier nog veel minder voor Wie de leuze kent van een goed koorzanger dachte, na een zoo warmen dag, op een groen grastapijt, beschenen door de ver zengende zonnestralen, te hebben doorge bracht, verpoozing te zoeken op de meren. Door alle deelnemers werd dit ten zeerste gewaardeerd; de feestelijke stemming, welke aan boord heerschte, was daarvan wel een bewijs. Kortom die dag van- Zon dag 14 Augustus is een succes geworden en zal bij allen nog lang in herinnering blijven en zijn vruchten afwerpen voor de R. K. Sportbeweging. Dit zij zoo!? 1) Deze contact-commissie werd onlangs opgericht door enkele gymnastiek-vereeni- gingen, aangesloten bij de D.H.G B De commissie zou van de vereenigings-besturen willen overnemen de onderhandelingen om trent eventueel overgaan naar de Graal. De photo's, in het verslag, en die op de photo-pagina zijn gemaakt door onzen photograaf, den heer Slegtenhorst. Wij hebben bemerkt, dat er ook door amateurs photo's zijn gemaakt. En wij wil len er daarom opmerkzaam op maken, dat deze photo's kunnen worden ingezonden, om mede te dingen in onzen vacantie-pho- to-wedstrijd. De besten zullen eventueel worden geplaatst. dat men zijn eigen stem bij het koor niet mag hooren, die weet wel het best dat men niet zingt voor eigen eer. Zanger zijn dat doet men ter eere Gods en tot stichting der geloovigen. En daarom zingt men zoo mooi mogelijk, maar daarom moet een goed zanger, ook hebben een goede intentie, een devote geest, en zelfs, een vrome houding. En als dan zingen dubbel bidden is dan be grijpt men volkomen dat zanger zijn is een verheven taak. Maar wat dan te zegen van 60 jaar zanger. Hier in de zaal is bijna niemand die dien leef tijd heeft. Het is een stuk van de eeuwigheid. Toen U begon te zingen zat er een heel ander geslacht in de kerk waarvan bijna niemand over is. 60 jaar is een record. De kranten staan tegenwoordig vol van Los Angelos en records. Het is de tijd van records, hoe gek ker hoe mooier. Zoo lang mogelijk hangen in een vliegma chine in de lucht, zoo lang mogelijk zitten op een 30 meter hooge paal, zoo lang mogelijk zwemmen met de vrije slag. 60 jaar zanger dat is een ander record; niet van het zwemmen volgens de vrije slag maar van zingen volgens de vaste maat van den dwingenden dirigent; niet van het te kijk zitten op een paal voor het dwaze publiek, maar van het staan in het volle gezicht der geloovige menigte in toog en ro- chetta aan het altaar der Heeren; niet van het zweven in de lucht maar wel van het opzen den naar den Hemel van zijn geluid, God den Almachtige ter eere. 60 jaar lang dat is een record alleen door enkelen geslagen. Van harte dan feliciteer ik U daarmede, ge achte heer, het is een praestatie de felicitatie van ons allen ten volle waard Maar het is niet het eenige, er is nog meer. Als Pastoor durf ik U noemen een voorbeeld, niet alleen voor het zangkoor maar voor ge heel de parochie. Gij zijt een voorbeeld ge weest van navolgenswaardige werklust, van oprechte naastenliefde, en van diepe gods vrucht Werklust, naastenliefde en godsvrucht, als die er maar meer waren, was er veel ellende minder. Als er overal zooveel werklust was als bij den ouden Jan Meijer, dan werd er min der geluierd en meer goeds tot stand gebracht. Ik ken U maar drie jaar en heb uw werk van nabij gezien en had altijd maar een vrees, namelijk dat U te veel zou doen en ik durf zeggen dat vele jonge krachten zich gauwer moe voelen en korter werken dan deze 84- jarige. En op Uw werklust steunt Uw oprechte naastelieide die maar met zwetst en praat over crisis en malaise op hoeken van straten, maar meevoelt het lijden, en altijd maar weer steunt waar geleden wordt, en zuinig op Uw oud werkpaKje zijt, maar met aarzelt om zijn rijks daalders te otteren voor goede doeleinden en dan liefst nog in het geheim. En bij zulk eèn echte naastenliefde, het kan al bijna niet anders, gaat gepaard een ware liefde Gods, de daadwerkelijke die al is het nog zoo druk, als is het nog zoo koud, al gaat gij nog zoo laat naar bed, en al waart gij reeds zoo oud, toch eiken morgen den weg wist te vinden naar de kerk en geen ochtend werd gemist aan de communiebank. Dat is de echte Katholiek van den daad En daarom duri ik U te noemen een voor beeld voor allen, een voorbeeld eerst voor Uw kinderen en kleinkinderen God geve dat zij uw voetstappen mogen volgen; dat zal ook uw heerlijkste premie zijn een voorbeeld ook voor het zangkoor dat U moge navolgen niet alleen als trouw lid van de schola, maar U ook moge navolgen in uw werkzaam, godsdienstig leven; een voorbeeld eindelijk voor heel de parochie waarvoor ik U als pastoor mijn hartelijksten dank uitspreek God alleen kan U dit naar waarde loonen. Hij moge dit doen hier en vooral hiernamaals, waarvoor van morgen de gebeden van mij en uw vele vrienden ten Hemel zijn opgegaan. Er is echter nog een verrassing. Ook in Rome, bij den Plaatsbekleeder van Christus zijn uw verdiensten doorgedrongen en daarom heeft het Z. H. de Paus behaagt U op dezen mooien dag teridderen. Uit zijnen naam dan mag ik U op de borst spelden het Gouden Eerekruis: Pro Ecclesia et Pontifice. (Donderend applaus.) Moge het U gegeven zijn het nog lang te dragen onder Gods rijksten zegen. Het zangkoor zong dan het 4 st.„Hij leve lang" van v. Paeschen, waarna de gelegenheid kwam om den jubilaris te feliciteeren waarvan door alle aanwezigen gebruik werd gemaakt. Begrijpelijk dat de feesteling, geheel onvoor bereid voor zulk een huldiging, zeer onder den indruk was. Des avonds had een Plechtig Danklof plaats waarna het feest verder in huiselijken kring werd gevierd. Behalve de reeds omschreven sympathie mocht de jubilaris tevens nog vele schriftelijke bewijzen van belangstelling ont vangen. Op een later te bepalen datum zal deze gebeurtenis op feestelijke wijze speciaal door het zangkoor gevierd worden. PRIESTERFEESTEN Wij hebben Zaterdag er aan herinnerd, welke priesters in ons Bisdom dit jaar op 15 Augustus een jubileum zouden vieren. In de verslagen van de Zondag en gis teren gehouden feestvieringen moeten wij ons beperken. Onder de jubilarissen was op de eerste plaats de hoogeerw. Vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem MGR. M. P. J. MöLLMANN die zijn veertig jarig priesterfeest heeft ge vierd. Om half drie immers zou de officieele re ceptie voor de leeken een aanvang nemen. Een kwartier daarvoor echter waren de leden van het feestcomité van leeken reeds in de woning van Mgr. Möllmann bijeenge komen om den jubileerenden hoogwaardig- heidsbekleeder, een kostbaar geschenk een fraai ameublement aan te bieden. Mgr. Möllmann recipieerde in een van de vertrekken in zijn woning, die dank zij de vele praehtige bloemstukken, een feestelij- ken aanblik bood. Met een hartelijke toespraak bood de voorzitter van het feestcomité het geschenk aan, waarna Mgr. hartelijk dankte. Gistermorgen heeft de Jubilaris een Pon tificale H. Mis opgedragen in de schoon- versierde kathedraal. Mgr. Möllmann werd aan den ingang van de Kathedraal opgewacht door het. kapittel van het bisdom met Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent aan het hoofd. Voorts waren daar een aantal priesters en theologanten van Warmond, misdienaars, koorknapen en een groep St. Bavoknapen. Voorafgegaan door dezen kleurigen stoet schreed de hooge feesteling naar het hoogaltaar der kathedraal, dat rijk was versierd met bloe men en waslicht, waar hij de missa coram episcopo parato opdroeg. Hij werd daarbij geassisteerd door den zeereerw. heer J. M. v. d. Tyun, als diaken en den weleerw. heer W. Grossouw, student aan het Neder- landsch Priestercollege te Rome als sub diaken. Troondiakens waren de kanunniken M. Wijtenberg en J- van Heeswijk. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent assisteerde pontifi caal. De lagere assistenties werden vervuld door theologanten van het seminarie War mond. In het priesterkoor hadden om. plaatstgenomen Z. H. Exc. Mgr. J. Buckx uit Finland, mgr. H. Taskin, president van het seminarie Warmond, mgr. H. Holiër- hoek uit Amsterdam en mgr. De Gruyter. Het zangkoor van de St. Janskerk te Haar lem voerde onder leiding van den heer Job. de Klerk op uitnemende wijze de tweede pontificale mis van Perosi uit. Het pro prium der H. Mis was genomen uit de feest mis ter eere O. L. Vr. ten Hemelopneming van H. Andriessen. Na de H. Mis werd het „Te Deum'' van Perosi gezongen. Na de H. Mis verliet mgr. Möllmann, weer voorafgegaan door het kapittel en ge volgd door Z. H. Mgr. Aengenent de ka thedrale kerk. Mgr. M P. J. Möllmann heeft gistermid dag te zijnen huize aan den Kruisweg te Haarlem gerecipieerd voor de geestelijkheid van het bisdom. Aan deze receptie ging een min of meer officieele huldiging vooraf. Uit de geeste lijkheid van het H&arlemsch diocees im mers had zich een feestcomité gevormd, waarin o.m. het geheele kapittel zitting had en dat zich ten doel had gesteld op dezen heuglijken dag mgr. Möllmann ook een stoffelijk blijk van sympathie en waardee ring aan te bieden. De eere-voorzitter van dit comité, Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, heeft zich gistermiddag tot tolk gemaakt niet alleen van het feestcomité maar van de geheele geestelijkheid in het bisdom, die op de meest ondubbelzinnige wijze haar instemming had doen blijken met het doel van dit comité Monseigneur, aldus sprak Z. H. Exc. den feesteling toe, gij viert vandaag een grooten gewichtigen feestdag. Maar ook voor mij en voor alle priesters in dit bis dom is het groot feest. Uit alle rangen van dit diocees heeft zich een feestcomité ge vormd om u op dezen dag te huldigen, want alle priesters van het bisdom stellen er prijs op u hulde en dankbaarheid te betui gen voor de ontzaglijke hoeveelheid arbeid, dien gij steeds, maar vooral in de laatste 21 jaar, hebt verricht in het belang van het bisdom Haarlem. U, monseigneur, hebt met gewerkt voor een enkele parochie, zelfs niet voor een en- - kele stad of dekenaat, maar voor heel het bisdom en voor den Bisschop. Daarvoor zijn de Bisschop en de priesters van dit diocees u van harte dankbaar. Hooge eischen wor den er aan den eersten raadsman van den Bisschop gesteld. Als een uit duizenden heeft de Kerkelijke Overheid u uitgekozen om de eerste raadsman van den Bisschop te zijn. Gij hebt die verantwoordelijke taak aanvaard en al uw talenten en geheel uw werkkracht beschikbaar gesteld voor de vervulling daarvan. Wij weten, dat uw ta lenten talrijk, groot en schitterend zijn en uw werkkracht dwingt onze bewondering af. Gij hebt uw taak vervuld met voorbeel dige plichtsbetrachting en steunend, zooals het devies van uw wapen het kort en dui delijk zegt, op kracht uit den hooge. Geen wonder dan ook, dat het gansche bisdom u op dezen heuglijken dag wenscht te huldigen. Ik ben verheugd u toe te kun nen spreken namens alle priesters van mijn diocees. Niemand kan beter dan ik besef fen, welk een onschatbare verdiensten gij u hebt verworven voor het bisdom en welk een ontzaglijken arbeid door u voor het bis dom is verricht. Met een heilwensch bood Z. H. Exc. den jubileerenden prelaat een bedrag van f 5400 als huldelijk aan benevens een fraai bewerkt album, waarin de namen van alle deelnemers aan dit huldeblijk vermeld staan. Mgr. Möllmann beantwoordde deze toe spraak van den Bisschop op hartelijke wijze. Spr. meende, dat de hem gebrachte hulde en dank niet geheel en al verdiend waren. Des te grooter echter was zijn er kentelijkheid jegens het feest-comité, dat zich blijkens het resultaat van zijn werk zaamheden, uitmuntend van zijn taak heeft gekweten. (Zie verder pagina 2). -o-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6