DINSDAG 16 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Aug. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.768.6 te Valentia. Laagste barometerst.: 748.te Janmayen. Verwachting tot den avond van 17 Aug.: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen; gedeel telijk bewolkt wei nig of geen regen, warm weer. De veranderingen bleven veel sneller vefloopen dan dat in de vorige week het geval was. De depressie bij IJsland trok Noord- Oostwaarts doch een secundaire heeft zich gisteren in het Zuiden van Noorwegen ge vormd, die tusschen den hoogen druk over het Noord-Oosten en dine in het Zuid- Westen aan scheiding bracht, waardoor in ons land de wind ongeveer Noordelijk werd. Door de menging van den iets koeleren zeewind met de lucht boven het land, vormden zich vannacht nevels. Te De Bilt daalde de thermometer nau welijks beneden 20 graden Celsius, hetgeen wel bewijst, dat de afkoeling nog niet veel te beteekenen had. In het Zuid-Westen heeft zich nieuwe hooge druk gevormd, die echter over de Britsche eilanden nog geen barometerstijging veroorzaakt. Verschil lende Britsche stations melden motregen. Over Frankrijk, waar het bijna, windstil fraai weer is, stijgt de druk geleidelijk. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drid 24.gr. 'C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.: Van Dinsdagnamiddag 8.52 uur tot Woensdagmorgen 5.15 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminr., Hooge Rijndijk hedenmorgen 7 uur 24, 12 uur 25 en 3 uur 25 gr. C. Zweminr. „De Zijl", hedenmorgen 7 uur 22, 12 uur 22 en 3 uur 22.5 gr. C. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Woensdag 17 Aug. voorm. 4.15 uur en nam. 4.40 uur. a. Hoe oud genoemde burgemeester is b. Hoeveel pensioen en hoeveel sala ris hij krijgen zal als burgemeester c. Of er geen jongere, bekwame krach ten te krijgen waren, die geen betrekking kunnen bemachtigen en waarom die gepas seerd zijn? heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: 1. Het antwoord op deze vraag luidt bevestigend. 2. a. Bedoelde burgemeester is 54 jaar oud. b. Hij geniet als gepensionneerd ma- oor der infanterie een pensioen van 3450 en als burgemeester een salaris van ƒ2950. In verband echter met het bepaalde in het eerste lid van art. 23b der Pensioenwet voor de landmaoht (St.bl. 1922, No. 66), zal op het militair pensioen een korting wor den toegepast. c. Van de candidaten voor het burge meesterschap van Stedum is de gesehik- ste benoemd. De leeftijd deed aan deze ge schiktheid geen afbreuk. Van een passee- ren van jongere candidaten kan geen spra ke zijn. Verzoek om meer Staatsloterijbriefjes. Op de vraag van het Tweede Kamerlid den heer K. ter Laan betreffende wijziging van art. 2 der wet op de Staatsloterij in dien zin, dat meer loten kunnen worden uitgegeven, heeft minister De Geer geant woord, dat deze vraag eerst in September a.s. zal kunnen worden beantwoord. Te 's-Hertogenbosch is plotseling overleden de heer F. M. Jansen, sinds een tiental jaren lid van het hoqfdbestuur van de Ned. R. K. H a n d e 1 s r e i z i- gers vereeniging „Sint Christoffel" Ook in het plaatselijk katholieke vereeni- gingsleven nam hij een vooraanstaande plaats in. Na een vrij langdurige ongesteldheid is overleden de 'heer P. A. Rammeloo, bur gemeester van Philippine. Naar wij vernomen, is Zaterdag op het in Nijmegen gehouden congres van den Ned. R. K. Tabaksbewerkers- fa o li d tot bondsvoorzitter gekozen de heer Jac. Gemen, te Eindhoven, als opvol ger van den heer Joh. Kook, die geduren de 20 jaar het voorzitterschap van dezen bond bekleedde en die functie per 1 Dec. a.s. zal neerleggen. STADSNIEUWS CRISISPACHTWET 00K VOOR TUINDERS? Kantonrechter meent van niet. Het lid van de Tweede Kamer de heer j Van de Bilt heeft den minister van Justi tie gevraagd Is het juist, dat de kantonrechter te Haarlem bij een beschikking van 28 Juli, 1 ich onbevoegd heeft verklaard kennis te nemen van een verzoekschrift, ingediend door een pachter ten einde op grond van het bepaalde in de Crisispachtwet 1932 om gedeeltelijke ontheffing der pachtsom te bekomen en wel omdat de aanvrage een perceel tuingrond betrof Is de minister ook van oordeel, dat de crisispachtwet niet geldt voor de tuin bouwbedrijven, zooals de bovengenoemde kantonrechter bij zijn decisie meende? Wil de minister in gevaL.hij meent, dat de tuinbouwbedrijven wel onder genoemde wet vallen daarvan de kantonrechters doen blijken B0TERINV0ER IN DUITSCHLAND. De Nederlandsch-Duitsche besprekingen over onzen boterinvoer. Wij vernemen, dat bij de gisteren en heden in Den Haag voortgezette bespre kingen van Duitsche zijde voorstellen ter tafel zijn gebracht, die de Nederlandsche regeering nader zal onderzoeken, waarna binnenkort de onderhandelingen voortgang zullen hebben. Uit wat ons verder ter oöre kwam, kre gen wij den indruk, dat er thans een vrij goede kans besbaat, dat men tot overeen stemming zal komen. „Hbld." REORGANISATIE BIJ DEFENSIE. Twintig ambtenaren moeten afvloeien. Door „reorganisatie" bij het departement van Defensie zullen het ingang van 1 Jan. a.s. een twintigtal hoogere en lagere amb tenaren afvloeien, met toekenning van wachtgeld en een tweetal worden gepen sionneerd wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd. DE NIEUWBENOEMDE BURGEMEESTER VAN STEDUM. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Braat in verband met de benoeming van een gepensionneerd majoor der infanterie tot burgemeester van Ste dum: 1. Is het juist, dat de nieuwbenoemde burgemeester van Stedum een gepension neerd majoor der infanterie (de heer Kuy- per) is, die nu werkzaam is op de ge- mentesecretarie te Koudekerke aan den Rijn? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid mee te deelen: Handelsregister K. v. K. Wijziging 5401. Naamlooze Vennoot schap Bloembollenkweekerij en Export- maatschappij v/h. C. Colijn en Zonen, Voorhout, Jac. v. Beieren weg 61. Als datum van oattreding van den directeur C. Colijn Jr., werd, bij opgave van 8 Jani 1932, abu sievelijk vermeld: 4 Juni 1932. Dit moet zijn: 1 April 1932. Aan de firma Burgersdijk en Niermans, Nieuwsteeg 1 alhier, is opgedragen de bi bliotheek van. bet Genootschap „Het Lees museum" te Amsterdam in publieke veiling te verkoopen. De bibliotheek van dit ge nootschap is zeer belangrijk en over het heele land bekend. Op de eerste veiling, welke eind September te AmsteiX-m in net gebouw van het Genootschap gehouden zal worden, zuilen uitsluitend de kostbare se ries tijdschriften geveild worden. Op de tweede veiling, welke waarschijnlijk ook in Amsterdam gehouden zal worden, zullen de boeken geveild worden. Het Leidsche publiek zal er zeer zeker prijs op stellen te vernemen, dat deze be langrijke veilingen aan een Leidsche lir- ma zijn opgedragen. i Wegens uitstedigheid is de heer T. S. j Goslinga, Wethouder van Financiën, gedu- rende de maand Augustus verhinderd j spreekuur te houden. De Wethouders van Onderwijs en voor j Sociale Zaken, zijn verhinderd morgen spreekuur te houden. j In de hedenmiddag gèhouden buitenge- wone vergadering van aandeelhouders van de N.V. Algem. Boek- en Handelsdrukke- i rij v/'h. Batteljee en Terpstra is aan den j heer W. F. L. Buschkens op diens verzoek eervol ontslag als directeur der N.V. ver leend. Hem werd dank gebracht voor de vele en gewichtige diensben aan de N.V. bewezen. In zijn plaats werd tot directeur benoemd de heer Is. Lehman, thans ad junct-directeur. In plaats van den heer J. C.Destree, ge delegeerd commissaris, die als zoodanig ontslag had genomen, werd gekozen de heer A. J. Martens te 's Gravenhage. Geslaagd is voor het examen Fransc'h L. O. de heer C. A. E Tonus. Geslaagd zijn voor het examen hoofd- acte de heeren N. A. Verberg en M. Zaal berg. Geslaagd zijn voor het examen Hoog- duitsche taal L. O. de heeren B. F. Rasker en P. A. Wisse. Voor het examen hoofd-akte is te 's-Gra- venhage geslaagd de heer A. P. v. d. Kraan. Voor het examen Duitsch L. O. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer P. A. Wis se alhier. Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier op Vrijdag jl. ten ©verstaan van: H. M. Markusse,, Notaris alhier te Voorscho ten: Het woonhuis, stalling, schuur ca. en twee perceelen weiland. Kooper J. W. P. Licht qq. voor 12000.Het huis, Deutz- straat 16 is niet gegund. Aanbesteding. Hedenmorgen werd op het bureau van Gemeentewerken door de directeur van dezen dienst aanbesteed: het verbouwen van het Stedelijk Museum do Lakenhal, het afbreken van het perceel Oude Singel 30 en het uitvoeren van daarmede ver band houdende werken en voorzieningen. Ingeschreven was als volgt: Firma v. d. Velden en Co., Den Haag 19.150; Firma Westmaas. en Keizer, Al phen aan den Rijn 15.12S; W. Oudshoorn en Zoon Leiden 17.384; M. Kool, War mond 17.950; Firma Philips Haarlem 18.649; Aann. Mij. Holland, Den Haag 19.049; Firma Voordouw, Zwammerdam 17.750; Alg. Haagsche Aann. Mij. Den Haag 17.930; J. de Wit, Leiderdorp 15.900; C. J. van Valdcron, Leiden 18.432, Firma Heemskerk, Leiden 16.467 Breijer en Kuil, Den Haag 20.300, L. v. d. Wal, Amsterdam 16.405; Gebrs. C. en A. v. d. Loo, Rotterdam 20.740; N.V. In genieursbureau voor Bouwnijverheid Oegst- geest 19.133; Firma Mulder, Oegstgeest 17.463; Firma v. d. Velden on de Jong Oegstgeest 17.300; J. Warnaar Leiden 18.750; Gelens en Zoon, Den Haag 18.200. Verder werd aanbesteed: het verbou wen van het gemeentehuis Rapenburg 12 en het maken van een tuinmuur naast het perceel Hooge Rijndijk 9, in 2 perceelen. Hiervoor was als volgt ingeschreven: Firma Hoogstraaten Leiden perc. II 1250 W. Oudshoorn en Zoon Leiden perc. I 3797, perceel II 1195, in massa 4992; Th. Barthen Leiden I en II 4900; Firma Heemskerk Leiden I 2944, perc. II 1247, in massa 4187; Chr. van Wee- ren en Zoon Leiden II 920; Langeveld Leiden I 4444, II 1398, massa 5842; v. Rooijen en Zirkzee, Leiden I 3160, II 1080, massa 4240; v. d. Velden en Co Den Haag I 4114, II 1539, massa 5353; de Wit, Leiderdorp I 4200, II 1350, mas sa 5550; Meijer Koudekerk 3383, II 1548, massa 4731; v. d. Velden en de Jong, ÓetgS'tgeest I 4433, II 1333, massa 5555; Jao. v. d. Riet, Leiden I 4069, II 999, massa 5068; West maas en Keizer, Alphen aan den Rijn, massa 6840; Firma Koert Leiden I 3790, II 980; Cornet, Leiden II 1168, Stolk IJmuiden I 5630, II 2245, massa 7680; Bekooij Leiden II 2250, M. de Jong en Zoon Voorschoten I 4130, II 1470, Timmcrs Leiden I 5900, II 1600, massa 7250; Firma Warnaar Leiden I 3990, II 1150; Voordouw Zwammerdam: massa 4450; Firma Smittenaar en Abspoel Leiden II 998; Aann. Mij. Holland Den Haag: I 3464, II 2125, massa 5594. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: N.V. Bloembollenbedrijf v/h Peereboom Co., 8 a s s e n h e i ni. Cur. mr. C. J Goudsmit, Leiden. C. Oorver, aannemer en expediteur, Leiden, Rijnsburgerweg 194. Cur. mr. J. A. Hannivoort, Leiden. C. den Haas, koopman, Katwijk aan Zee. Cur. mr. M. T. Moolenburgh, Leiden. J. de Vreede Sr., S t o m p w ij k. Cur. mr. E. Bolsius, Leiden. C. N. de Vreede, S t o m p w ij k. Cur. mr. E. Bolsius, Leiden. V erniet-igd: W. Barendse en P. Schreuder, Leiden. L. J. van Oosten, N o r d w ij k. LAATSTE BERICHTEN HAAGSCHE RECHTBANK. Op 2 Juli j.L, heeft de los werkman J. R. O. uit Leiden in een mel'kwinkel aan de Jan Vossensteeg aldaar, do toonbanklade j gelicht en daaruit een doosje, inhoudende I plm. f 5.weggenomen, j Verdachte beweerde met zekeren R. den winkel te zijn binnengegaan om een broodje tè koopen. Deze R. zou hem een duw heb ben gegeven, waardoor hij viel en juist met zijn hand in de winkellade terecht kwam. O. was slechts 9 dagen weer op vrije voe ten. Het doosje met geld heeft hij aan R. overhandigd, die er mede heenging en het doosje op de Turfmarkt wegwierp. Deze laatste stond wegens heling terecht. Het O.M. eischte tegen O. vier maanden en tegen R, die ook reeds eerder veroor- deeld is, dezelfde straf. Vonnis 30 Aug. a.s. OUDE MOORDZAAK TE MEDEMBLIK. In de dagbladpers is eenigen tijd geleden een bericht gepubliseerd, hetwelk in ver band met een 18 jaar geleden te Medem- bli'k gepleegden moord cyp den manufactu- rier K, S. aldaar, de sensationoele mede- deeling bevatte, dat een gewezen politie agent in genoemde gemeente, die destijds van het plegen van dezen moord verdacht werd en die op het tijdstip der publicatie te Amsterdam woonde, op zijn sterfbed be kend had, deze gruwelijke misdaad te heb ben gepleegd. Naar ons ter oore kwam heeft deze pu blicatie tot gevolg gehad, dat de burge meester van Medemblik de politie in de hoofdstad verzocht, heeft, naar deze aange legenheid een onderzoek in te stellen, als gevolg waarvan de Amstcdamsche recher che zich met deze zaak belastte. Wij vernemen thans, dat de Amstcrdam- sche politie het resultaat van haar onder zoek heeft vastgelegd in een rapport, het welk aan de autoriteiten to Medemblik is uitgebracht. Volgens dit rapport moet zijn komen vast te staan, dat do gewezen poli- tiegent nimmer en 'dus ook niet op zijn sterfbed een bekentenis met betrekking tot den moord heeft afgelegd, zoodat deze zaak weer naar het gebied der onopgehelderde misdrijven is verhuisd. RIJWIELDIEVEN GEARRESTEERD Twee personen hadden bij oen rijwiel handelaar in Haarlem fietsen gohuurd, doch dezo niet teruggebracht. Gisteravond laat zag do rijwielhandelaar zijn fietsen voor een café staan. Hij wildo zo mee nemen, hetgeen de beide personen hun beletten. Er ontstond een voolitpartij, waarbij een ruit van het café werd inge slagen. Een agent van politie, die een dor mannen wildo arresteeren, werd in het gezicht geslagen. Hij liet dientengevolge zijn arrestant los die op een fiets sprong en wegreed. Aan de sommatie van den agent om af te stappen gaf hij geen ge volg, waarop do agent zes revolverschoten loste. Hoewel de vluchteling eeq schot in een zijner boenen kreeg wist hij te ont komen. Later zijn beide personen aan gehouden. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. EEN GOEDE VANGST Vervalscher van postwissels aange houden Door de politie te Delft is gearres teerd de 18-jarige W. W. Hot jong- mensoh had Vrijdag aan hot postkan toor te Delft een vervalschte postwis sel aangeboden, die hij uitbetaald had gekregen. Hij veranderde n.l. den post wissel, dien hij ten bedrage van 1 aan zichzelf had geadresseerd, in 25, ter wijl ook de naam van den geadresseer de en de straatnaam verwijderd on ver anderd werden. De jongeman had de zelfde truc ook reeds toegepast in Kerkrado en Roermond, waar hij een pension had betrokken en brieven en postwissels aan zichzelf schreef. In to taal heeft hij zeven maal een bedrag van 25 weten te innen. De politic heeft ten huize van de ouders, die niets van de handelwijze van hun zoon ver klaarden te weten, verschillende post wissels enz. in beslag genomen. Met deze aanhouding heeft men een goeden slag geslagen. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Hedennacht is te Baarabrugge verdronken de 16-jarige Johannes Versteeg, wonende te Schalkwijk, die met een vriend, eveneens uit Schalkwijk afkomstig aan den dijk van den Amstel was gaan uitrusten. De jongens zijn op den dijk gaan slapen: J. V. is daarbij in het water geraakt en verdronken. De politie stelt een nader onderzoek in. Gisteravond heeft in de petroleumhaven aan de Vondelingenplaat onder de gemeente Per nis een droevig ongeval plaats gehad. Het 5- jarig dochtertje van den schipper K. Stuy was bij haar vader eenige dagen gelogeerd aan boord van den zandzuiger „Sliedrecht 9" lig gende in genoemde haven. Het kind, dat op den wal aan het spelen was, werd na eenigen tijd vermist. Enkele arbeiders, die de omgeving afzochten, konden het meisje niet vinden, waarna men de gemeentepolitie te Pernis waarschuwde. Deze dregde de petroleumhaven af waarbij het 'lijkje werd gevonden. Vermoe delijk is het kind bij het aan boord gaan van de loopplank gevallen. Het lijkje is naar de ouderlijke woning te Sliedrecht overgebracht. In de Hcnricus-put te Oostburg is gister avond bij het zwemmen verdronken de ruim 15- jarige Petrus Roets. DE WERKLOOSHEID IN ONS LAND. Door het departement van Binnenland- sche Zaken is aan alle gemeenten verzocht, in de eerste week van Augustus op te gc- ven, hoeveel geheel- en gedeeltelijk werk- loozen op 30 Juli 1932 als werkzoekenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbe- middeling (inclusief het aantal tewerkge- j stelden bij de werkverschaffingen) waren ingeschreven. I Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 901 gemeenten i met. 7.357.388 inwoners. In die gemeenten j stonden op 30 Juli 1932 igeschrovcn 253.304 geheel werkloozen en 19.424 gedeeltelijk j werkloozen. Van 176 gemeenten met rond 563.000 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 25 Juni stonden bij 1065 gemeenten met 7.874.561 inwoners ingeschreven 247.688 I geheel en 19.099 gedeeltelijk werkloozen. Weer geheime zenders in beslag genomen. Het euvel der clandestiene radio-zen ders neemt steeds grooter afmetingen aan, zoodat den laatsten tijd van Rijks- wege daartegen krachtig wordt opgc- treden. j Nadat Zaterdag te 's Gravenhage een geheime zijder in beslag .vas genomen, is Maandag te Haarlem in samenwer king met de politie weder een radio zender opgespoord en in beslag geno men bij een bewoner van de Vijverlaan. BURGERLIJKE *TAMn LEIDEN. Geboren: Johanna, d. van G. van Eijgen en J. Boom. Matheus Gerardua, z. van J. van Polanen en A. M. Schouten. Ghristiaan Cornelis, z. vam I. C. Gabel en J. Timmerman. Francisca, d. van J. N. van der Sluis en A. M. Kerkhoff. Mag- dalena Theodora, d. van H. A. Schouten en M. Th. Verstraten. Jan Into, z. van H. R. Goudsmit en J. N. Nauta Andreae. Alida Maria Jeanno, d. van A. J. Duin dam en A. N. van Rijn. Jenny Louise, d. van jT F. de Buck en J. Hoogerwerf. Geboren: Johanna Barbara, d. van I. Pardon en J. E. M. Jansen. Petronella Apolonia, d. van J. van der Linden en P. A. van Loon. Theodora Martina Gerarda, d. van C. G. Ph. de Bruijn en M. J. Kooloos. David, z. van J. J. Zirkzee en Chr. van der Meel. Ondertrouwd: K. H. Gaudlitz jm. 23 j. en H. S. v. d. Zwart 24 j. A. v. Leeu wen jm. 24 j. en A. de Vroede jd. 24 j. T. de Haas jm. 28 j. en B. Grzoesny jd. 25 j. D. v. d. Kwaak jm. 23 j. en M. Serdijn jd. 22 j. W. v. d. Berg jm. 24 j. en E. Bergman jd. 23 j. A. Rijsbergon jm. 23 j. en E. v. As wede. 24 j. L. Ouwerkerk wedr. 44 j. en M. E. B. Schmidt jd. 39 j. Gehuwd: O. Zandbergen en J. E. M. van der Poel. G. J. Ras en A. M. Weck- wert. J. van Houwelingen en J. J. van der Hijden. Overleden: B. Bannet-van Dam vr. 71 j. IV. van der Sluis m. 45 j.A. Fa- ber m. 35 j. Overleden: C. van Heuzen wedn. 76 j. C. Hoek-Verstraaten vr. 51 j. BIOSCOPEN. Trianon. Volwassenen. City. Casino. Luxor. Goedgekeurd. TELEGRAMMEN RUSSISCH DORP AFGEBRAND Veertien personen vermist. MOSKOU, 16 Augustus (V.D. In heb dorpje Solzy in het district Pskow brak gisteren een brand uit, die weldra het geheele plaatsje, bestaande uit ruim 30 boerenwoningen met schuren en stallen, aantastte en vernielde. Veertien perso nen worden vermist. NEGENTIEN GEVANGENEN UIT GEVANGENIS ONTSNAPT. Zij terroriseeren een gedeelte van Oklahoma. NEW YORK. 16 Augustus (V.D.). Uit Granite in den staat Oklahoma wordt gemeld, dat negentien gevangenen uit de staats-straf- gevangenis te Granite zijn ontsnapt. De man nen, die allen tot zeer hooge straffen waren veroordeeld, zijn desperado's, die zwaar gewa pend zijn en alles in het werk zullen stellen om door het politiecordon en het cordon van vrijwilligers, waarmede de toegangswegen naar de bewoonde zijn afgezet, heen te breken. Voor zoover de leiding der Granite-gevan- genis hen persoonlijk kent, neemt zij aan, dat zii voor niets zullen deizen om hun vrijheid te kunnen rekken Aanvankelijk waren 23 man ontsnapt, doch 4 gevangenen konden reeds da delijk weer gegrepen worden. Inmiddels dwalen de 19 desperado's door het prairie-gebied van Oklahoma en oefenen een ware terreur op de bevolking uit. Zij zijn huizen binnengedrongen en hebben genomen wat van hun gading was, terwijl twee motorrij ders door hen zijn neergeschoten. In de omge ving hebben de boeren hun deuren gegrendeld en het geweer staat achter de deur gereed. In enkele dorpen is 's nachts het Gemeente huis door vrijwilligers bezet en wordt den ge- heelen nacht door gewapende vrijwilligers in de omgeving gepatrouilleerd. TWEE D00DELIJKE MIJN ONGELUKKEN. HINDENBURG, 16 Aug. (V.D). Ge durende den nachtdienst stortte op de mijn „Glück auf" te Hindenburg een pijler in, waar door ee nhouwer wer dgedood. Op de Sisnitza-mijn te Gleiwitz werd een mijnwerker eveneens door vallend gesteente door een houwer werd gedood. ONRUSTIG SPANJE. MADRID 16 Augustus (V.D.) Te Grana da, waar een fanatieke volksmenigte als pro test tegen de monarchistische omwentelingspo ging verschillende uitspattingen beging, zijn de radicale arbeiders hedenmorgen algemeen in staking gegaan. In bijna alle steden van Span je worden dagelijks nog arrestaties verricht van bij de „putsch" betrokken of verdachte perso nen. De opperbevelhebber van het corps gen darmerie generaal Cabanelias is uit zijn func tie ontheven, omdat hij verantwoordelijk is ge steld voor het feit, dat de gendarmerie op tal van plaatsen niet betrouwbaar is gebleken. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 Aug. Vette Varkens. Aan voer totaal 163 stuks, waarvan 147 zwaar 2829 cent en 26 licht 2526 cent per kg. levend gewicht. Zouters geen aanvoer. Handel tamelijk. AMSTERDAM, 15 Aug. Vee. Aange voerd: 425 vette koeien, waarvan dc prij zen waren: le kwal. 6070 cent, 2o kwal. 5055 cent, 3e kwal. 30J45 cent per kg. slacht gewicht; 95 melk- en kalf koeien 170 250; 150 vette kalveren le kwal. 4050 cent, 2de kwal 3039 cent, 3e kwal. 2029 cent, per kg. levend gewicht; 49 nuchtere kalvrcn 18, 41 schapen 811, per stuk; 132 varkens vlccschvarkens 90110 kg. 3638 cent, zware varkens 38—35 cent 24 paarden b0120 per stuk. Benevens 10 wagons uit Denemarken. BODEGRAVEN, 16 Apg. Kaasmarkt. Aangevoerd 305 partijen Goudsche kaas waaronder 300 met Bijksmerk, totaal 13378 stuks, wegende 120312 K.G. Prijs met R.M. le soort f 23 Lot f 26; 2e soort f 18 tot f 21. Zwaardere tot f 27. Handel matig. ROTTERDAM, 1G Aug. Veemarkt. Aan gevoerd 210 paarden, 39 veulens, 1 ezel, 575 magere runderen, 750 vette -runderen, 285 vete kalveren, 414 nuchtere kalveren, 290 gra&kalveren, 77 schapen of lammeren, 4 varkens en ovcrloopers; 15 biggen; 8 bok ken of geiten. Prijzen per '/s K.G.: Koeien 1519; 26— 29; 32.5— 34 ct Ossen 17—19, 25—27, 30— 32 et; Stieren 14—17, 20—22, 24—25 ct.; Vete kalveren 20-25, 31—36, 44—46 ct.; Graskalveren 147-17 ct. Prijzen per stuk van rnager vee: Melk koeien f 120—230; Stieren f 00-300; Gras kalveren f 20—35; Werkpaarden f 100—270; Slachtpaarden f 90—155; Hitten f 50110; Veulens f 30—60; Fok nuchtere kalveren f 9—19; Slacht nuchtere kalveren f 47; Ivalfkoeicn f 130240; Pinken f 4085; Vaarzen f 90145; Bigen 57; Biggen per week f 0.500.70.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3