DINSDAG 16 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Bovenal ben ik u dankbaar omdat gij u Riorgen in de H. Mis wilt mede-verheugen voor de groote weldaden door God mij in de 40 jaren van mijn H. Priesterschap ge schonken en voor de groote weldaad dat God mij heeft gesteld als hoofd van deze parochie. Als deze liefde en eensgezindheid zoo aangenaam voor den priester is, zal deze ook aangenaam zijn aan God. Moge de goede God geven, dat de liefde voor den priester en de eensgezindheid on der het christenvolk zal blijven nog vele lange jaren. Weder klonken de fanfares, waarna de feestelijkheden voor dezen dag beëindigd waren. In enkele minuten was de Zuidbuurt weer even stil als anders. Allen gingen tor ruste, want de volgende dag zou weer vroeg beginnen. De kerkelijke viering. In de vroege H. Missen gingen de pa rochianen tot intentie van den Jubilaris ter H. Tafel. De toch reeds zoo schoone kerk was heer lijk versierd door de zorgen van den heer C. Onderwater, koster der kerk. Onder de vele en mooie bloemen waren die van de Gebr. Vink alhier zéér te prijzen. Het hoogaltaar was een lusthof van pal men en bloemen, alle kleine altaren waren eveneens gesierd en in de geheele kerk wa ren bloemstukken aan de pilaren en hangen de bloemenmanden aangebracht. Hangende banieren van de sluitsteenen naar de kapi ttelen brachten weder die mooie omspeling in het lijnen en kleurenspel van de schoone in het zonnelicht en de groote lichtbron gewelven. Het zilver op het hoogaltaar schitterde nen wierpen op het tabernakel een gouden glans. Zoo ging de Jubilaris een Plechtige Hoog mis opdragen. Presbyter Assistens was de eerw. Pater Ludovicus Jansen O.P., broeder van den Jubilaris, diaken de zeereerw. Rec tor Melchers van de Kweekschool te Bever wijk, neef van den Jubilaris, subdiaken de eerw. frater Emmanuel Jansen O.P., neef van den Jubilaris, ceremoniraius de eerw. heer Jac. Roessen, student van het Groot Seminarie Warmond. De lagere functies werden vervuld door de studenten uit de parochie. In het Priesterkoor namen o.m. plaats prof. Niekel, directeur van het philosofi- cum te Warmond, Pastoor Klaverweijden van de parochie H. Kruisverheffing, Pas toor Floor van Stompwijk, Pater Radox leeraar aan het seminarium der Kruishee- ren te Uden, Pater Eusebius O.C. De edelachtbare heer Burgemeester en de eerc-comitéleden namens eveneens met de familieleden van den Jubilaris in net priesterkoor. De groote kerk was geheel gezet. De weleerw. heer J. v. Bemmelen, oud kapelaan, hield de feestpredioatie De predicatie. Do gebeurtenis die ons heden samen brengt, hier om dit tabernakel, is wel ge denkwaardig. Veertig jaar is het geleden, dat deze priester, de pastoor van uwe pa rochie, de rijke weelde beleefde van ziju wijdingsmorgen; dat voor de eerste maal de stilte om hem heen trok bij zijn eerste consecratie, die stilte, die hier altijd hangt, wanneer hij daar namens u allen staat en de blanke Hostie heft boven uwe hoofden. Het is veertig jaar geleden, dat deze priester begon te schrijven de eerste blad zijden van het boek, waarin zou komen het verhaal van zijn priesterlijk leven. De laatste tien jaren van dit priesterlijk leven heeft hij in uw midden doorgebracht; gij hebt zijn leven van nabij gezien en dankan het niet anders of dankbare vreugde en vreugdevolle dankbaarheid rij zen op in ons hart en die gevoelens zoeken een uitweg naar omhoog, klimmen langs de gewelven van dit kerkgebouw, door de wolken heen voor den troon van God, waar zij te zamen vloeien in het heerlijk schoo ne: U, o God, prijzen wij, wij zijn U dank baar. Maar wij huldigen in dezen mensch bo ven duizenden uitverkorenen, het H. Priesterschap der Nieuwe Wet. Zijneerw. gaat nu de diepste beteekenis van het Priesterschap ontvouwen. Na in schoone taal den priester, staande bij den mensch van .de geboorte tot den dood, te hebben geteekend, komt Zijneerw. aan de verantwoordelijke taak nu al 40 jaren door den Pastoor volbracht. Zijn le ven blijft een gesloten boek; God alleen weet wat er in staat. Wat wij wel weten is, dat de Jubilaris een hart heeft, dat veel liefde heeft gege ven, maar ook een hart dat veel liefde vraagt. Met een aansporing tot blijvende liefde in daden tot den Herder, besluit Zijneerw. deze schoone predicatie. Het zangkoor, onder leiding van den hf-er C. H. de Boer, voerde zeer verdienstelijk uit de Mis ter eere van de H. Marga ret ha voor vierstemmig mannenkoor door Aug. Wiltbergen. Na de Hoogmis werd gezongen de can tate „De Priester'' voor driestemmig man nenkoor en bariton-solo van Elbert Jos. Franssen. Deze zang en het orgelspel viel zeer te waardeeren. Om twee uur celebreerde de Jubilaris een Plechtig Danklof, geassisteerd door den weleerw. heer J. Dael als diaken en den eerw. frater Emmanuel Jansen O.P. als subdiaken. De receptie. In de naaischool van het klooster der Eerw. Zusters was 's middags te 3 uur de receptie, die door honderden parochianen werd bezocht. Onder deze receptie gaf de Sint Jansfanfare in den tuin een concert. De huldiging door de organisaties. Te halfaoht kwamen in het Patronaats gebouw het eere-comité, het feest-comité, alle bestuursleden der kath. vereenigingen of instellingen bijeen tot een grootsche hul diging van den Jubilaris. De groote zaal was stampvol. Bij het binnentreden van den Jubilaris steeg er een enthousiast ap plaus op. Toen ook de familieleden en hoo- ge gasten hadden plaats genomen, waaron der Pastoor Klaverweijden O.S.Cr., prof. dr. v. Rooyen O.S.Cr., prof. J. H. Niexel, de Kapelaans van Bemmelen, van Diest, Boon en van Dael en Pater Eusebius, deel de de voorz. mede, dat Burgemeester Wap wegens zijn jubileum verhinderd was te ko men. Zich richtend tot den Jubilaris geeft spr. uiting van de groote voldoening van de parochie, na dezen onvergetelijken dag, als een waardig slot dezen avond als laat ste hulde aan den Priester te mogen aan bieden. Als het scherm zich opent staat onder leiding van den heer C. H. de Boer een machtig groot gemengd zangkoor tot uit voering van den cantate „Hulde aan het Priesterschap". Onder stilte wordt dit zangnummer zeer goed ten gehoore gebracht. Nu komt het glanspunt van alle huldigin gen: dc opvoering van het declamatie-spel „De Priester in de Roomsche Kerk". De drie spreekroüen stellen voor: Ecclesia, on ze Moeder de H. Kerk, Philothea, de God minnende en Ignoratia, de Onwetendheid. In de eerste afdeeling wordt Ignoratia door Philothea gevoerd tot Ecclesia, die Ignoratia leert wat de Priester is. In het tweede gedeelte verklaart Eccle sia nader aan Ignoratia wat de Priester in de H. Kerk beteekent. Zij doet dit aan de hand van negen levende beelden, die de verheven handelingen des priesters voor stellen: de Leerling, de H. Priesterwijding, het H. Misoffer, de Doop, de H. Communie, de Geloofsverkondiger, het Huwelijk en do Bediening. Wij zouden graag alle deelen afzonderlijk beschouwen en weergeven, maar de plaatsruimte is beperkt. De lei ding berustte bij Kap. Brans, een leiding die subliem werk heeft geleverd. De drie dames, die de moeilijke spreekrollen ver vulden, lof en dank voor dit schoon spel. De tableaux waren eveneens schitterend verzorgd. Na de pauze kwamen de patronaatsjon gens-spreekkoren met de acht patronaats- wetten. Zij hadden een zeer groot succes met hun eerste optreden. A.S.C. gaf een eere-demonstratie onder leiding van den heer A. Goddijn; rythiui- sche oefeningen van meisjes (leden der adspiranten-afdeeling). Zeer goed werk! Dan worden met plastische voorstelling de takken van sport voorgesteld. Het eere-ooncert van de Sint Jansfanfare onder leiding van den heer T. J. v. d. Berg, een sextet, was mooi en zuiver. De vele ac- coorden, zoo blij gestemd tot hulde van den stichter van hunne muziekvereeniging, klonken prachtig. Daar staan de kath. Gezellen in een feest gewaad gestoken met hun spreekkoor „Ge zellen op! Wilt nu den Praeses eeren". Een ander beeld vertoont zich; het zijn de lau- wen onder de jongeren met het altijd weer: wij keuren niet af, maar blijven toch nuch ter. Ten slotte jubelen zij ook met fiere Kol- pingsgeest mede: Gezellen op! en juicht en jubelt mede, Brengt hulde aan den Priester, Kolpings- zoon, En bidt en vraagt aan God met vurige bede, Dat Hij zijn Priester geeft het Hemelsch loon. Met luid applaus wordt nu dc Graal be groet, die in een spreekkoor den Deken eert. Met de mooie tooneelbelichting in ver schillende kleuren was de kleurenmenge ling met de kostuums een feest voor de oogen. Daar komen de Gezellen weer op om de hulde in te leiden van de drie standsorga nisaties. En daar rijst het beeld op: het ideaal waartoe de Jubilaris zoo krachtig heeft ge streefd. Paus Leo, omgeven door de Vaticaan- sche figuren en daarvoor de verschillende standen, mooi uitgebeeld, in diepe vereering het pauselijk woord aanvaardend tot maat schappelijke vrede. En het slotkoor zegt aan het einde: Mochten uw' woorden en het vaderlijk vermanen, Niet zijn gevolgd, dat was u tot leed, Velen toch schaarden zich onder de vanen, Staan op uw voorbeeld ten strijde gereed. En met volle borst klonk nu het „Aan U, o Koning der eeuwen". Onder luide toejuichingen kwam de Ju bilaris op het podium om te danken voor dit heerlijk feest, te danken voor de liefde en eensgezindheid waarmede dit feest is bereid, de vurige wensch uitsprekende, dat wij allen, na hier te samen zoo eensgezind dit feest gevierd te hebben, ee.f vaal met elkaar een nog mooier feest in den Hemel met elkaar mogen vieren. Zoo is de Priester geëerd; een nooit te vergeten feest. De geheele week worden de feesten nog voortgezet. PRIESTERFEESTEN Pastoor F. B. J. Filbry. Met groote feestvreugde heeft de pa rochie der Vredeskerk te Amsterdam Za terdagavond de viering van het zilveren priesterjubileum van den Zeereerw. heer Pastoor F. B. J. Filbry (oud-Leidenaar) ingezet. Tegen half acht kwam pastoor Filbry per auto aan op den hoek van de Van Hille gaertstraat en de Ruysdaelkaae. Hier werd hij ontvangen door de leden van het kerk bestuur. De jubilaris stapte uit den auto en ging te voet de van Hillegaertsstraat in. Deze bood een feestelijken aanblik. Bijna van ieder huis wapperde de vlag. Uit de ramen puilden de menschen en op de trot toirs stonden zij in drommen. Ook de jeugd- en andere parochieele vereenigingen ston den hier opgesteld. Luid gejuich steeg op, toen de pastoor langs kwam en het werd vanaf de Ruysdaelkade tot aan den ingang van de kerk een ovatie, zoo spontaan en op recht gemeend, dat de jubilaris ervan onder den indruk kwam. Aan den gevel van de kerk hingen twee schilden met de jaartallen 19071932. De bogen van het voorportaal waren geïllumi neerd, het gewelf rijk versierd met groen Daaronder door schreed de pastoor de kerk binnen. Staande zongen zijn parochianen hem een welkomstlied toe. Daarna cele breerde de jubilaris een plechtig Lof. Na afloop van het plechtig Lof heeft Zondagavond de heer Nolet, kerkmeester van de Vredeskerk, in de pastorie het ge schenk der parochie aan pastoor Filbry overhandigd. Het bestond uit de kapitale som van f 9000 die zal worden gevoegd bij het fonds tot stichting van een parochiehuis op den hoek van de van Hillegaertstraat en de Ferd. Bolstraat. Reeds vroeg gistermorgen naderden de meeste parochianen der Vredeskerk tot de H. Tafel. Om 10 uur droeg pastoor Filbry in de prachtig versierde en geheel .gevulde kerk een plechtige H. Mis op, geassisteerd door zijn broer rector J Filbry uit Alkmaar diaken, rector Kok uit Bloemendaal, sub diaken, pastoor Haver uit Rotterdam pres- byter-assistens en kapelaan Clarijs uit Den Haag, oud-kapelaan der parochie, ceremo- niarius. De feestpredikatie werd gehouden door rector Filbry. Na afloop der H. Mis voerde het koor een Priester-cantate uit van L Simonis. Gistermiddag is pastoor Filbry gehul digd in de Broederschool in de van Hille gaertstraat. De receptie, die pastoor Filbry gister middag gehouden heeft in het gymnastiek lokaal der St. Josephschool in de v. Hille gaertstraat te Amsterdam, was overweldi gend druk bezocht. Ruim twee uur heeft de pastoor onafge broken handen moeten driikken en toen de tijd der receptie reeds lang voorbij was, moest men de deur sluiten, omdat er toch eens een eind aan moest komen. De kerkelijke viering werd gisterenavond besloten met een plechtig Lof, waarbij de kerk weer stampvol was. De jubilaris werd geassisteerd door zijn broer rector J. Filbry als diaken en praeses J. v. Galen als sub diaken. Als troondiakens fungeerden pas toor Ch. Meysing uit Wassenaar en pas toor Th. Taman uit Heerhugowaard. Als ceremoniarius fungeerde de weleerw. heer B. Smulders, rector van Heliomare te Wijk aan Zee. Onder het Lof bracht de jubilaris in gloedvolle woorden dank aan alle parochi anen. Na het Lof werd door alle aanwezi gen een danklied gezongen. „Msb." Pastoor E. A. M. Mersel. In verband met het feit, dat de Zeer eerw. heer E. A. M. Mersel, pastoor van de St. Barbarakerk te Rotterdam (oud-kape laan van de Mon-Père te Leiden) het vorig jaar op zoo luisterrijke wijze, zijn 25-jarig pastoraat heeft herdacht, heeft hij, volgens zijn eigen wensch, zijn 40-jarig priesterfeest in allen eenvoud gevierd. De jubilaris heeft Maandagmorgen te kwart na tien uur aan het versierde Hoog altaar een plechtige H Mis opgedragen, geassisteerd door zijn neef den Weleerw. heer Ed. Detemeyer, kapelaan te Velsen- Noord, als diaken, en den weleerw. heer H. H. Brouwer, kapelaan der parochie, als subdiaken. Een groot aantal geloovigen woonde het plechtig offer bij. Op het priesterkoor hadden plaats genomen Pater Finke en Pastoor Rossaert, respectievelijk rector van de Missieprocuur der Priesters van het H. Hart aan den Walenburgerweg te Rotterdam en rector der Priesters van het H. Hart in de Peel. Onder leiding van kapelaan A. J. Bekke ring werd door. het zangkoor een Mis van Refice op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Tijdens de Hoogmis en mede onder de ove rige H.H Missen werd een schaalcollecte gehouden voor de schulddelging der kerk, welke collecte als een feestgave der pa rochie zou worden beschouwd Des middags recipieerde pastoor Mersel aan de" pastorie. Een groot aantal pa rochianen en vrienden van den jubilaris zijn hun gelukwenschen komen aanbieden. De dag werd besloten met een plechtig Lof. Rector L. A. Roozen. Zondagmorgen werd van het prachtig met bloemen versierde altaar in de pa rochiekerk te Overveen, waar hij eens zijn le plechtige H. Mis opdroeg, thans als zil veren jubilaris door den zeereerw. heer rec tor L. A. 'Rtoozen een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen, geassisteerd door den zeereerw, heer pastoor G. v. N:e- kerk als presbyter assistens; pater J. Mei knecht O.E.S.A., leeraar aan het R. K. Ly ceum te Overveen, al diaken; W.E. heer J. Verhaar, kap. der parochie, als subdiaken; W.E. Zeergel heer A. Vollaerts, leeraar Sem. Hageveld en Eerw. heer W. Nico- Zilveren Priesterfeest Paste Op feestelijke wijze heeft de Parochie van St. Bavo alhier het feest van haar Herder den Zeereerw. Heer Pastoor E. B. Derksen op den wonderschoonen Maria dag gevierd. Overeenkomstig den wensch van den ju bilaris moest alles zoo eenvoudig mogelijk worden gehouden, doch een element heeft zich aan dezen wensch niets gelegen laten liggen; de zon straalde met uitbundige pracht over het rustige Oud-Ade en heel in de verte ontdekte men, verlicht door de warme zonnestralen, nog de vlaggen, welke de parochianen lustig lieten wapperen in het kleine koeltje. Zondagmiddag werd de oa stoor aan de grens der parochie ingehaald e'oor meisjes en jongens-congreganisten en de leden van Kerk- en Armbestuur. Hier werd de jubilaris op hartelijke wijze toegesproken door den heer Van der Hulst. Vervolgens ging de stoet, voorafgegaan door een vijftigtal bruidjes, naar de pasto rie, waar het woord werd gevoerd door den heer Van der Poel, kerkmeester. Om 2 uur werden onder groote belang stelling van de parochianen de Vespers ge zongen. Agens was de jubilaris, de zeer eerw. heer Derksen, diaken de weleerw. pa ter Bernardus van der Werf O.F.M., sub diaken Father J. Hilders uit Lisse, ceremo niarius de weleerw. heer C. Schuttelaar uit Gouda. Als cantores fungeerden de eerw. heeren H. Verkaaik uit Gouda en L. So- mers uit Amsterdam. Aan het einde van de Vespers zongen de parochianen den jubilaris een feestlied toe. In den Vroegmis den anderen morgen droegen een zeer groot aantal communican ten hunne H. Communies tot intentie van hun ijverigen en devoten Herder op. Te kwart na tien stroomde de kerk weer vol met geloovigen tot bijwoning van de laas, theologant van Warmond, als canto res. ünder de H. Mis werd de feestpredicatie gehouden door pastoor van Niekerk. Van 2 tot half 4 was ten huize van den jubilaris receptie, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Ook ontving de ju bilaris vele bloemstukken en cadeaux. Des avonds te half 8 had een plechtig danklof plaats waarbij de jubilaris werd ge assisteerd door pastoor v. Niekerk als dia ken, kap. J. Verhaar, als subdiaken en pa ter J. Meiknecht als ceremoniarius. Het zangkoor voerde afwisselend Gregoriaan- sche en polyphone gezangen uit. Maandag werd het feest in intiemen kring gevierd in „Boekenroode", waar een zuster van den jubilaris kloosterlinge is. BINNENLAND DE UITVOERING VAN DE CRISIS- VARKENSWET. De bijslag op export-varkens voorloopig bepaald op ƒ0.15 per pond levend gewicht. De Nederlandsche Varkens-centrale deelt mede, dat zij maatregelen heeft genomen waardoor de prijs der varkens langzaam aan dichter bij den kostprijs zal komen. Zij heeft de „richtprijs" voor export-var kens, welke van Donderdag 18 Augustus af zullen worden geslacht, vastgesteld op 0.15 per pond, levend gewicht. Mien heeft dezen prijs op dit peil vast gesteld, met de bedoeling om te zien hoe de handel hierop zal reageeren dooh de Nederlandsche-'Varkens-Centra-le hoopt, dat zij zeer spoedig een hoogeren „richtprijs" zal kunnen vaststellen. Prijsverhooging van het var- kensvleesch te verwachten. Naar aanleiding van het in werking tre den van de Crisis-varkenswet hebben de dagelijksche besturen van de 's-Graven- haagsche Slagerspatroonsvereeniging en de R. K. Slagerspatroons vereeniging St. An- tonius Abt besprekingen gehouden. Daar bij werd naar voren gebracht, dat aan een varken slechts 40 pet. vleesch is; de ove rige 60 pet. bestaat uit vet, spek, kop, poo- ten en afvalproducten en brengt weinig of niets op. Wordt straks de baconexport ge steund, clan zal men misschien meer gaan slachten; de hoeveelheid afvalproducten zal toenemen en ongetwijfeld zullen de op brengsten voor de slagerspatroons gerin ger worden. De accijns van 9 cent per k.g. drukt dus hoofdzakelijk op 40 pet. van het varkensvleesch, voor verkoop aan het pu bliek geschikt. Uit dien hoofde meenen de vertegenwoordigers van genoemde dagelijk sche besturen, dat tot prijsverhooging van het varkensvleesch moet worden overge gaan. Hierover zullen in een algemeene verga dering van de 's-Gravenh. Slagerspatroons- vereeniging op 17 dezer nadere besprekin gen worden gevoerd. CONTINGENTEERING. Vrouwen- en meisjesboven- kleeding. In verband met de afkondiging in het Staatsblad der contingenteeringswetten zal voor de contingenteering van vrouwen- en meisjesbovenkleeding zonder rubber, geen Dr DERKSEN te Oud-Ade. Plechtige Hoogmis, welke door den Jubila ris voor zijn parochie aan God werd opge dragen. De Celebrant werd daarbij geassisteerd als diaken door den weleerw. heer H. Ver kaaik, Missionaris van Mill-Hill, als Sub diaken door den weleerw. heer J. Hilders, eveneens van de Congregatie van Mill-Hill, terwijl Ceremonorius was do. weleerw. heer C. Schuttelaar. Het zangkoor, onder 'lei ding van den heer J. F. Henderickx voerde op devote wijze de wisselende gezangen en de IX Mis uit. Plechtig en blijde klonk het „Gaudea- mus'' uit het Introitus, terwijl het „As- sumpta es Maria", door Celebrant en Koor op zoo treffende .wijze gezegd en gezongen het devote hart van de geloovigen met vreugde vervulde. Na voorlezing van het Epistel en het Evangelie feliciteerde de Weleerw. heer Verkaaik den Herder met een kort woord namens de parochianen, waarbij hij er op wees, dat deze hun beste geschenk hebben aangeboden in het groot aantal Communies tijdens de Vroegmis. Tevens werd bekend gemaakt, dat een portret van Pastoor Derksen in ieder Ka tholiek gezin zal worden bezorgd. Nadat te twee uur de plechtige Vesperi waren gehouden was de feestviering ten .einde. Evenals na de Hoogmis werd ook nu weer het feestlied gezongen, waarin uitste kende hoedanigheden, welke Pastoor Derk sen als priester bezit worden aangewezen, sen waarin Gods Zegen voor de toekomst met aandrang voor hem werd afgebeden. Rest ons nog een kleine vergissing te her stellen in ons bericht van Zaterdagavond. Hierin staat vermeld, dat Pastoor Derksen kapelaan zou zijn geweest te Lisse, dit moet zijn Vlissingen. AGENDA LEIDEN. De avond-, nachts en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Aug. a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telefoon 136, en A. J. Donk Doezastraat 31, telef. 1313. WEGENS OVERVLOED VNA C0PIE MOETEN WIJ VERSCHILLENDE VER- SLAGEN-SPORTVERSLAGEN ENZ. TOT MORGEN LATEN LIGGEN. gebreide of tricot en niet vervaardigd van wollen stoffen of half-wollenstoffen, met in gang van 13 dezer het invoerperoentage van 100 pet. worden toegepast. Belanghebbenden kunnen zich omtrent de wijze van uitvoering, wenden tot de Ka mer van Koophandel en Fabrieken alwaar alle gewenschte inlichtingen verkrijgbaar zijn. Aardewerk en tegels. Dezer dagen hebben we medegedeeld, dat niet zal worden overgegaan tot contin genteering van den invoer van staaldraad- kabeil, ijzer- en staaltouw, rijwielen, frames en motorrijwielen, triplex en dergelijk hout, gloeilampen, gezaegd naald- en kisthout, aardewerk, tegels en vuurvast materiaal. Hieraan had nog moeten zijn toegevoegd „vallende onder de posten nos. 777, 783 en 793 van de Handelsstatistiek? Hieruit blijkt dus, dat gecontingenteerd blijven aardewerk en tegels, voor zoover deze tot dusverre gecontingenteerd zijn, maar dat niet gecontingenteerd zullen wor den aardewerk en tegels, voor zoover zij vallen onder voornoemde posten. GEEN KOFFIE-BELASTING. Tegenspraak van het Ministerie van Financiën. Bij informatie aan het Departement van Financiën werd het in eenige bladen voor komende bericht over een te verwachten' invoering van een koffiebelasting uit de lucht gegrepen, genoemd. GRIEVENDE WOORDEN VOOR EEN VERDACHTE? Vragen aan minister Donner. Het lid van de Eerste Kamer de heer Hermans heeft den minister van Justitie gevraagd, of deze kennis heeft genomen van het verslag eener zitting van het ge rechtshof te 's-Gravenhage, waarin, in hoo- ger beroep, behandeld werd de overval in de Incassobank aan den Goudschen singel te Rotterdam. Zoo ja, heeft de minister dan ook gele zen, vraagt de heer Hermans verder, dat de president van genoemd gerechtshof den verdachte in deze zaak heeft toegevoegd: „Nu sta je hier, alsof je geen tien kunt tel len, je moest je schamen, je hebt je heele leven bedorven. Je lijkt wel gek, of liever was het dat maar. Dat zou beter voor je zijn. En even laterJ e bent een domme lummel? De heer Hermans vraagt den minister nu of deze niet van meening is, dat het beter ware geweest, wanneer de hier ge spatieerde woorden, als ze werkelijk ge sproken zijn, achterwege waren gebleven, omdat zij onnoodig grievend zijn voor den verdachte. En als de minister deze meening is toegedaan, wil Zijn Excellentie dan een wenk in die richtoing geven?

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2