9e- No. 7278 HET EINDE DER DUITSCHE VERKIEZINGEN. ST. CLEMENS-RETRAITENHUIS 23ste Jaargang ZATERDAG 13 T TGUSTUS 1932 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent» Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS 11 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. door Dr. JULIUS CURTIUS. Oud-Minister van Buitenlandsche Zaken. De verkiezingen zijn thans ten einde. Een putsch is niet gekomen. De rust kan in Duitschland terugkeeren. De sensatie der verkiezingen bestaat daarin, dat er geen sensatie is. Hindenburg had den Rijksdag ontbonden, om den nieu wen zich te laten aanpassen aan de veran derde meerderheden in het Duitsche volk. Hij handelde hierbij geheel naar de grond wet. De aanpassing voltrok zich naar de gemaakte berekeningen. De uitslag is be kend. Het beeld van den nieuwen Rijksdag, toont een duistere kleur, bruin, zwart, rood. De drie sectoren van de zittingszaal worden ingenomen door nationaal-socialisten, cen trum en marxisten. Bij de bijna vernietigde burgerlijke partijen (behalve het centrum) 'behooren ook de Duitsch nationalen. De communisten hebben gewonnen. En ook de oude centrumstoren staat niet alleen nog, maar is sterker geworden door den grooten toeloop van andere partijen. De evenredige vertegenwoordiging is op zich geen hinderpaal voor de vorming van groote partijen. Maar het is toch noodzake lijk, het kiesrecht te hervormen. De mas sa's zijn georganiseerd, maar zij verlangen geen nummers meer, maar mannen. De menschen, de kiezers verlangen een meer persoonlijk contact met de gekozen afge vaardigden. Wanneer de nazi's van plan zijn met hun 230 man in uniform den Rijksdag binnen te marcheeren, dan zal die intocht een drei genden indruk maken. Nooit is er in den Rijksdag een grootere partij geweest. Zij zullen den presidentszetel bezetten en een groote machtsfactor zijn. Maar zij hebben de meerderheid des volks en van den Rijksdag niet kunnen ver overen. De Hitler-beweging is tot staan ge komen. Meer volgelingen zal zij vermoede lijk niet krijgen. Hitler was uitgetrokken om de marxisten te vernietigen. Dat is niet gelukt. De sector der marxisten is sedert twaalf jaar op de gelijke sterkte gebleven. Hitier zal dus niet alleen Duitschland beheerschen. De bruinhemden zullen geen legale gelegenheid krijgen om in het Rijk een eenzijdig partij regiment op te richten. 'Hun martelaarsrol is uitgespeeld. Een op- inarsch naar Berlijn zou geen zin hebben. Zij stooten niet meer op een zoogenaamd systeem, maar op Hindenburg, de 'ESjks- weer en op een regeering, die hun volle vrij heid van beweging gaf. Groot is thans de verantwoording, die op Hitier rust, maar waaraan hij niet kan ont komen. Rekenkunstenaars zijn aan den gang, om coalitiemogelijkheden in den Rijksdag te berekenen. Men constateert, dat de regee- rmgsmeerderheid is verdwenen, dat noch de coalitie van Weimar noch de groote coa litie mogelijk zijn, maar men constateert eveneens, dat er dertig stemmen ontbre ken voor e«n meerderheid der nationaal- socialisten en Duitsch nationalen. Wanneer men het Centrum en de Beiersche Volks partij bij de rechterzijde telt, dan krijgt men natuurlijk een zeer groote meerder heid. Maar zulk een meerderheid is niet te verwachten. In hoofdzaak daarom, omdat de tijd voor coalities en coalitieregeeringen voorbij is. Wie scherp toekeek, bemerkte reeds in de laatste jaren, dat allengs het zwaartepunt van de politieke macht zich veranderde. De Rijksdag was al lang niet meer uitslag ge vende factor. Wat de uitvoerende macht betreft concentreerde de staatsmacht zich in den laatsten tijd in den Rijkspresident, in de hooge regeeringsbureaucratie en in de Rijksweer. De volksstemming zocht an dere symbolen voor haar staatsgevoel dan den Rijksdag. Hindenburg zag dit vooruit en koos reeds in 1930 Brüning als man van zijn vertrouwen en trachtte hem los te ma ken van de fracties. Zulke ontwikkelings mogelijkheden liggen in de grondwet van Weimar. Hindenburg heeft grondwettelijk gehandeld tot een staatsgreep is hij nooit te bewegen. Hij zal in den lijn blijven, dien hij koos, toen hij Von Papen in plaats van Brüning tot kanselièr maakte. Hij zal niet terugkeeren tot een regeering, die afhanke lijk is van fra-ctie-eischen en allerlei onmo gelijkheden en moeilijkheden in zich bergt.- Aan den anderen kant echter moet de eisch vervuld worden, dat de nationaal- socialisten deel moeten nemen aan de ver antwoordelijkheid van de macht. Het is zoo, als de Kölnische Volkszeitung, het groote Centrumsblad, zegt, dat het den nationaal- socialisten niet veroorloofd mag zijn, om de verantwoording een grooten boog te maken en dat de verkiezingen djelioos zouden zijn geweest, wanneer de nazi's nu niet in de officieele regeering zouden treden. Het is de taak van Von Papen, om deze officieele medewerking te bewerkstelligen. Gelukt dit, dan is het wel zeker, dat het Centrum de regeering dan zal tolereeren. De regeering zal ook in veranderden vorm den eenmaal ingeslagen weg moeten gaan. Het is haar gelukt den burgeroorlog te verhinderen. Zij is de crisis en de Rijksexe cutie tegen Pruisen te boven gekomen. Maar nog zijn de moordenaarsbonden niet overal uitgeroeid. Maar daarvoor zal thans de noodverordening tegen den terreur zorgen. Naast de plicht der onderdrukking van het oproer staat de plicht van positief wer ken voor het herstel der economie, voor het verschaffen van arbeid en voor verzachting der werkloosheid. Nooit zal het lukken, Duitschland te herstellen, als de groote nood niet wordt gelenigd. Overleven wij den komenden zwaren win ter, dan moet in het voorjaar de regeering komen met een program van hervorming des Rijks aan hoofd en ledematen. De R^jks- eenheid, die te kraken scheen, is in werke lijkheid niet bedreigd. De krachten, die naar eenheid streven, zijn zoo krachtig ge worden, dat zij opwegen tegen alle particu laristische stroomingen. Maar de Rijks eenheid moet eindelijk ten volle tot stand komen door Pruisen in het Rijk te doen op gaan. De doeleinden der Buitenlandsche Poli tiek liggen klaar voor ieders oogen. Het einde der reparaties is gekomen. Lausanne blijft bestaan en er zal geen verdere belas ting van Duitschland komen. De ratificatie in den Rijksdag kan eerst plaats hebben na de onderhandelingen, die de schuldeischers- mogendheden met elkaar zullen voeren. Wat de ontwapeningskwestie betreft moet de eisch blijven gehandhaafd van ge lijk recht voor Duitschland. Het zal in Genève duidelijk moeten wijzen op de ge volgen van een weigering. Over het algemeen kan het buitenland thans weer rekenen op zuivere verhoudin gen en op een ondubbelzinnigen politieken lijn. Men moge iets anders wenschen, cri- tiek oefenen, de hoofdzaak is, dat er weer wil, richting en lijn bestaat. BINNENLAND KONINKLIJKE BESLUITEN. Notaris. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats de gemeente Naaldwijk, R. H. Arentsen, candidaat-notaris te Hon- eelersdijk; is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Arnhem, ter standplaats de ge meente Arnhem, J. G. Coster, candidaat- notaris te 's-Gravenhage. Kantonrechter. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton rechter te 's-Gravenhage mr. G. A. van Haeften, advocaat, procureur en kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton 'e-Gravenhafra. Directeur Postkantoor. Bij Kon. besluit is aan den commissie bij den post-, telegraaf- en telefoondienst C. Mudde, belast met de functie van di recteur van het post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Monster, op verzoek, eervol ont slag verleend. GEEN CONTINGENTEERING. Manufacturen enz. Naar het Corr.-Bureau verneemt, zal niet worden overgegaan tot contingenteering van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels met caoutchouch (gomelastiek of rubber) en dergelijke, pluche, fluweel, pluchette, trijp en moquette, touw, touw werk, linoleum, laboratorium- en technisch porselein. Mgr. M. C. J. MOLLMANN Vicaris-Generaal viert 15 Augustus zijn 40 jarig Priesterfeest WIJZIGING DER POSTWET. Frankeering bij abonnement, enz. Met ingang van 1 September a.s. worden eenige wijzigingen in de postvoorschriften aangebracht, welke het gevolg zijn van de bij de wet van 4 Februari 1932 j.l. vastge stelde wijzigingen van de postwet en de pakketpostwet. De wijzigingen betreffen o.m. de fran keering bij abonnement, waarbij het mini mum-aantal niet-periodieke drukwerken wordt teruggebracht van 1000 tot 500. Te vens mag voortaan de aanwijzing „frankee ring bij abonnement" of „port payé", ge volgd door den kantooraaam, door middel van een stempelafdruk worden aangebracht. Gewone aangeteekende stukken kunnen voortaan bij uitreiking aan huis ook aan een volwassen huisgenoot (geen dienstper soneel) van den geadresseerde worden af gegeven. Bij ambtshalve aanteekening van stuk ken is voortaan tweemaal het recht voor gewone aanteekening verschuldigd. In de bepalingen omtrent de behande ling van onbestelbare en geweigerde stuk ke nworden eenige wijzigingen gebracht. De desbetreffende bepalingen van de pakketpostwest zijn voorts zoodanig gewij zigd dat de gelegenheid kan worden gege ven, het port en het verrekenrecht van bin- nenlandsche postpakketten niet bij voor uitbetaling te voldoen; voorshands zal al leen het port voor gewone pakketten ten laste van den geadresseerde kunnen wor den gelaten. Ten slotte heeft ook de regeling betref fende het verleenen van korting op de bin- nen'landsche posttarieven eenige verrui ming ondergaan. KOFFIE-BELASTING. In September een voorstel van de regeering te wachten? Eenige jaren geleden is de regeering gekomen met plannen om een koffiebelas- ting in te voeren. In handels- en ook in scheepvaartkringen ontmoetten die plan nen toen echter een dusdanig verzet, dat zij werden teruggenomen. Thans verluidt, dat zij opnieuw vasten vorm hebben aange nomen en de Wekelijksche Uitlotingscou- rant weet zelfs te melden, dat bij de indie ning van de Rijksbegrooting in September a.s. zal worden voorgesteld tot de heffing ervan over te gaan. Is het blad wel inge licht, dan zal deze belasting dertig cent per pond bedragen. Aannemende, dat tengevolge van deze belastingheffing het verbruik met 100.000 balen vermindert, dan zal toch, zoo bere kent het blad, bruto nog ongeveer 18!^ millioen gulden uit deze belasting worden verkregen. WINKELSLUITINGSWET. Een onderzoek naar bezwaren toegezegd. Gemeld wordt, dat met bestuur van den Koninklijken Nedrlandschen Middenstands bond aan het ministerie van oeconomische zaken en arbeid besprekingen gevoerd zijn over de gevolgen van de sedert 1 Mei j.l. in werking getreden Winkelsluitingswet. Daarbij zijn verschillende bezwaren naar voren gebracht, die zich bij de uitvoering van de wet hebben voorgedaan, in het bijzonder die, welke de winkels van ban ket, suikerwerk en chocolade, alsmede eenige ander zaken ondervinden van de sluiting op Zondag. Aan voornoemd be stuur werd toegezegd, dat zoo spoedig mo gelijk te dier zake een onderzoek zou worden ingesteld, en dat naar aanleiding daarvan zou worden overwogen, of en op welke wijze aan de geopperde bezwaren zou kunnen worden tegemoet CR ISIS-INVOERWETTEN. De „Stscrt." No. 156 bevat Kon. beslui ten ingevolge art. 3 van de wetten van 25 Juli (Staatsbladen Nos. 363, 364, 365, 366, 367, 369 en 370) tot regeling van den in voer van schoeisel, van trricotgoederen, van wollen en halfwollen stoffen, van boven- kleeding, van leestklaar schoenwerk, van porselein, fijn en sanitair aardewerk en van rijwielbuiten- en binnenbanden. Voorts beschikkingen van den minister van oeconomische zaken en arbeid betref fende de uitvoering van genoemde wetten DE BOTERPRIJS. Het botermerk op ƒ0.55 gehandhaafd. De Crisis-zuivel-centrale deelt mede, dat voor de week van 14 tot en met 5o Aug. de prijs voor het botermerk wederom is vastgesteld op 55 ct. per K.G. evenals die van de vervoervergunning. TE N00RDWIJKERH0UT 1619 Aug. Jonge Middenstanders 10. 23—27 Aug. Dam. Onderwijzeressen 10. 6—9 Sept. Geh. Dames Middenst. 10.— 1013 Sept. a.s. Recruten 6.50 2023 Sept. Heeren Middenstand 10. 2427 Sept. Mannen P. T. T. 6.50 14 Oct. St Josephgezellen 6.50 47 Oct. Heeren Middenstand 10.— 1114 Oct. Meisjes boven 17 jaar 6.5Ö BERICHT. Wegens den Feestdag van Maria ten Hemelopneming zal ons blad Maandag a.s. NIET verschijnen. DE DIRECTIE. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Kerken en een klooster in brand gesto ken in Spanje als wraak tegen de monar chisten. (3do blad). Nieuwe gewelddaden tegen de Katho lieken geestelijkheid in Mexico. (3de blad). uitgesteld. Prof. Piccard's tocht (Luchtv., (3de blad). BINNENLAND. Een belasting op koffie te verwachten. (lste blad). Groote brand te Wormerveer. (Laat ste Berichten). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Olympische Spelen: De Hollandsche dames winnen in de estafette den tweeden Mevr. Philipsen-Braun ernstig ongesteld. De Hollandsche roeiers vierde. JUBILEUM PASTOOR E. B. DERKSEN Het programma van do feestviering van het 25-jarig priesterfeest van Pastoor Derk- sen is als volgt samengesteld: Zondag te 1.30 uur wordt de jubilaris ingehaald door de beide congregatieste 2 uur Vespers. Maandag 10.15 uur plechtige Hoogmis met assistentie. Des avonds tractatie van de jeugd en van de congregaties. Overigens is de wensch van den jubilaris de festiviteiten zooveel mogelijk kerkelijk te vieren in verband met de tijdsomstan digheden. Pastoor Derksen is kapelaan geweest in Veur, Gouda, Lissc. Daarna Pastoor o; Texel (den Burg) waar hij zeer bemind wa in de. geheele parochie die hem met lce l wezen naar Oud-Ade zag vertrekken. Eerst sinds Juni 1931 is hij Pastoor Oud-Ade.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1