VIJFTIGJARIG PRIESTERFEEST VAN PASTOOR THUS TE SASSENHEIM. DE MOEILIJKHEDEN TE OTTAWA 23ste Jaargang DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1932 No. 7276 ®e£cicbdie0oii^aTit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen De St. Vincentius-Vereeniging. Volgens de nieuwste statistiek telt de Sint Vinoentins Vereeniging, die door Fre deric Ozaman werd gesticht, op het oogen- blik ruim 15.000 afdeelingen, waarvan meer dan 150.000 Vinoentianen lid zijn. Xn het afgeloopen jaar werd voor ruim 25 millioen onder de behoeftige bevolking uitgedeeld. Aldus een bericht van de Katholieke .Wereldpost. Dit geeft ons aanleiding, om met een en kel woord te wijzen op het schoone doel en nuttige werk der St. Vincentius-Ver. Onder een leiding, welke de St. Vincen- tius-ver. weet aan te passen aan de nooden èn aan de gewijzigde geestesgesteldheid van dezen ónzen tijd, zal de St. Vincentius- ver. ook in den nood onzer dagen haar ze genrijken arbeid, van het verleden weten voort te zetten. De St. Vincentius-ver. stelt zich ten doel, om, mèt de leniging van den stoffe- lijken nood van den arme, hem terug te geven, voorzoover hij die verloren heeft, de practische beleving van den Godsdienst óf hem terug te houden van een verval in on tevreden onverschilligheid. Een goed Vincentiaan gaat tot den arme, met een liefde, als ging hij tot Christus- zelf! Voor de St. Vinoentius-ver. die mee leeft met den tijd en den mensch begrijpt, zooals hij feitelijk is in dezen tijd vragen wij aller hoogachting, waaardeering en daadwerkelijke sympathie V Sport-overschatting. Wij zijn het eens met het „Volk", als het soc.-dem. orgaan schrijft: „Het is in vele kringen de gewoonte om sportgebeurtenissen op te blazen tot za ken van nationale beteekenis. Hier zucht men, dat een hardlooper „Hollands laatste kans" te niet deed of dat een veertienjarig meisje „de Nederlandsche eer redde" door in een bassin vlugger heen en weer te zwemmen dan een ander. Om maar niet te spreken van de „nationale schande", waar onder heel wat menschen Nederland be dolven zagen, omdat maar geen geld bin nen kwam, genoeg om een aantal gespierde meisjes en jongens naar Los Angeles te zenden. Alles richt zich naar Los Angeles, wie bekommert zich om Ottawa? De heele we reld schreeuwt of zucht „Olympiade". De ochtendbladen doen in het eene land een orkaan van vreugde losbarsten en openen op hetzelfde oogenblik elders een wereld van smart, als over een groote ramp. Niets is op het oogenblik gewichtiger. En toch mag men niet vergeten de sportbeoefenaren moeten dat in hun eigen belang klaar en duidelijk zien dat wat daar in Los Angeles gebeurt een enorme en kostbare parade is, met maar 'n heel kleine sportieve waarde. Men ziet dit door gaans niet, omdat de hoera-sfeer verblindt en valsche sentimenten opwekt. Dit heeft weer tot gevolg, dat men niet naar de in nerlijke waarden vraagt". „Alles richt zich naar Los Angeles wie bekommert zich om Ottawa?" Een uit roep, welke teekent de overdreven sport- waardeering, waardoor de waardeering van ander en belangrijker gebeuren in de maatschappij wordt verdrongen en op zij gezet. Wij vertrouwen, dat onze lezers bij hun belangstelling en hun dagblad-lectuur zich niet door die eenzijdigheid laten leiden! Belangstelling voor de sport is goed, maar overdrijving kan hier de gezondheid schaden de lichamelijke zoowel als de geestelijke gezondheid. ken zou Pastoor zorgen. Wie kent niet „Huize Bernardus"? Het zou ons te ver voeren, alles op te noemen, wat door den Pastoor tot stand gebracht is. Steeds leefde hij met zijn parochianen mee, en zelf vriend van den vrede, wilde hij niets liever dan den vrede in de Gemeente. Geen wonder, dat een der vroede vaderen hem eens noemde: „den Vredevorst van I Sassenheim". j Voor enkele jaren erkende H. M. de Ko- j ningin de buitengewone verdiensten van i den Pastoor, door hem te benoemen tot j Ridder in de orde van Onanjc-Nassau. j Hoe iedereen den Pastoor hoogacht en met hem meeleeft, bleek zeer duidelijk tij- dens zijn ziekte. j Wij zijn er dan ook van overtuigd dat van de receptie, die a.s. Maandag van 2 I 3.30 uur iu het K. S. A.-gebouw zal plaats hebben, een buitengewoon druk gebruik zal worden gemaakt. I Moge de feestdag van Maandag een blij- I de dag zijn voor den goeden, ouden Herder, j die nooit iets wilde voor zichzelf, maar I alles over had en gaf voor zijn kerk, zijn parochianen, zijn gemeentenaren. Moge de I hooge feesteling nog lange jaren heugenis j hebben van de de genegenheid en aanhan- kelijfcheid zijner parochianen en gemeen- j tenaren. Dat geve God. i Men verzoekt ons nog het volgende pro- j gramma, mede te deelen. Maandag 10 uur: Plechtige Hoogmis, opgedragen door den Hoogeerwaarden heer Borsboom, Deken van Noordwijk. j 121 uur: Ontbijt in 't K. S. A.-gebouw j voor genoodigden en comité-leden. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De militaire opstand in Spanje. (2e blad). Duitschlands politieke situatie nog niet opgehelderd. (2e blad). BINNENLAND. Bezoek van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent aan het Padvinderskamp te Wassenaar. Pontificale H. Mis (1ste blad). 1.30 uur: Kinderhulde in 't K. S. A.-ge bouw. Aanbieding van 't cadeau. Alle comité-leden met 'hun eohtgenooten worden verzocht hierbij tegenwoordig te zijn. 23.30 uurReceptie. 7 uur: Plechtig Sluitingslof. De jongens en meisjes van het 4o leer jaar en hooger moeten om 1.15 uur op do respectieve scholen aanwezig zijn. De parochianen worden verzocht zooveel mogelijk te vlaggen. Door den Pastoor is, ter gelegenheid van zijn jubileum, aan het Plaatselijk Cri sis-Comité een bedrag van 500.ge schonken, aan het Paroch. Armbestuur eveneens 500 en aan het St. Bernardns- 100.—. Op 15 Augustus a.s. hoopt de zeereerw. heer J. H. A. THUS, Pastoor te Sas- senheim, zijn 50-jarig Priesterschap te herdenken. Wij geven hier een reproductie van het door Antoon v. Welie geschilderde portret van den Jubilaris Teekenen van algemeen herstel? DE STRIJD TUSSCHEN DE VALERA EN COSGRAVE Maandag 15 Augustus a.s. hoopt de zeer- eerwaarde heer Pastoor J. H. A. Thus den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar het H. Priesterschap mocht ontvangen. Met het oog op den zwakken gezondheids toestand van den jubilaris zal dit heuge lijk feit zeer bescheiden worden herdacht. Een comité, samengesteld uit de voorzit sters en voorzitters van de verschillende R.-K vereenigingen in de parochie, heeft zich met de regeling belast. Op dien dag zal den jubileerenden Herder een door den kunstschilder A. van Wely vervaardigd portret worden aangeboden. Eenige bijzonderheden uit het leven van den alom geachten Priester mogen hier vermeld worden. Zijneerw. werd den 19den November 1857 te Weesp geboren uit eenvoudige, maar degelijke ouders. Na met veel succes zijn studiën op „Hageveld" en te Warmond te hebben voltooid, werd hij den 15den Augustus 1882 door Monseigneur Snickers tot Priester gewijd. Als kapelaan was hij achtereenvolgens werkzaam te Nieuw-Ven nep, Voorschoten, Bleiswijk, Delft, Rotter dam (H. Laurentius) en te Amsterdam (H. Catharina) en als Pastoor te Middel- harnis, Rotterdam en sinds 11 Juni 1921 te Sassenheim. Ondanks den drukken werkkring, dien hij overal vond, wist hij tijd te vinden, om anderen te doen genieten van zijn litterai- ren geest en zijn studiën op historisch ge bied. Velen zullen zich herinneren de vlot geschreven artikelen in de Katholieke Il lustratie en de „Leidsche Courant", maar vooral werd de aandacht op den histori- cus-belletrist gevestigd door zijn artikelen in „Het jaarboek van Thijm", in „De Ka tholiek", en in „Bijdragen voor 't Bisdom Haarlem". Was het niet Pastoor Thus, die de aan dacht heeft doen vestigen op den Priester dichter J. Stalpaert van der Wiele En dan de gedegen, van diepgaande studie getuigende artikelen over Cornelis Mee- siusHet was een verdiende erkenning, dat Zijneerw. werd benoemd tot lid van i het Historisch Genootschap. Ook voor het onderwijs heeft hij overal op de bres gestaan; jarenlang was hij lee- raar aan opleidingsscholen voor onderwij zers zoowel te Amsterdam als Rotterdam. Tijdens zijn Pastoraat in laatstgenoem de stad bouwde hij niet minder dan 24 schoollokalen, die onmiddellijk vol liepen. Herhaaldelijk bleken ook in onze ge meente zijn groote liefde en zorg voor 't onderwijs. Meermalen mochten wij uit zijn mond hooren: „Het is mijn trots, niet1 een mooie kerk te hebben, maar scholen, waar het onderwijs gegeven wordt in den geest der Moederkerk, en die met de beste kunnen wedijveren". De Jongensschool be stond bij zijn komst alhier uit 4 lokalen. Thans zijn er 10, terwijl ook de Meisjes school aanmerkelijk werd uitgebreid. Dikwijls is Pastoor Thus betiteld met den naam van „Kerkenbouwer" en niet ten onrechte. Als Pastoor te Middelharnis bouwde hij een hulpkerk te Melissant, in Sassenheim werd de kleine kapel der eerw. Zusters vervangen door een veel grootere, meer in overeenstemming met de behoeften der Zusters. En de oude, veel te kleine kerk moest plaats maken voor het majestueuze gebouw, dat om zijn schoonheid de bewon dering van iedereen opwekt. Ook het vereenigingsleven trok zijn vol le aandacht. Bouwde hij in Rotterdam een groot Pa tronaatsgebouw en een Spaarkasgebouw, in Sassenheim waren ook voor dit doel „de steenen hem niet vreemd", en verrees met zijn onmisbaren steun het prachtige K. S. A.-gebouw, dat om zijn practische inrich ting algemeen geroemd wordt. En wat al vereenigingen kwamen tot stand: de beide Congregaties, het Patronaat, de Derde Or de, als kerkelijke vereenigingen, en van bijna alle andere, die thans bestaan, was het Pastoor Thus, die den stoot er toe gaf. Maar ook voor ouden van dagen en zie LONDEN, 8 Augustus 1932. Het is zeer moeilijk den loop van de Rijks Economische Conferentie te Otta- wa op grooten afstand te volgen. Het zou moeilijk zijn zelfs al waren de be richten. welke de Engelsche dagbladcor respondenten in de Canadeesohe hoofd stad naar Londen zenden, onderling min der tegenstrijdig en ook minder ten dentieus Te Ottawa worden geen be ginselen geformuleerd, geen algemeene besluiten genomen. Over de beginselen immers was men het in groote lijnen eens lang vóór de Conferentie bijeen kwam. Onderhandeld wordt over zuiver commercieele vraagstukken. En deze Z'jtï even gecompliceerd als het aantal pro ducten en artikelen, dat er bij betrok ken ie, groot is. De besprekingen krijgen dientengevolge een streng technisch ka rakter. Wat kan deze partij aanbieden? Wat kan gene partij aanvaarden? Het antwoord op deze vraag wordt evenmin bepaald door de klinkende imperialisti sche leuzen van Lord Beaverbrook en diens organen als door de vrijhandels leuzen van de „Manchester Guardian". Elk voorstel moet onderzocht worden, product na product, fabrikaat na fabri kaat, en niet alleen in 'het licht van den Rijkshandel, maar ook in dat van den wereldhandel. Deze Conferentie is er een van zui vere handelsbelangen. Geen der deel nemers denkt er aan buitenlandsohe 'handelsbelangen prijs te geven ter wille van een schikking met het Moederland of de Dominions, tenzij die schikking overwegende voordeden met zich brengt. Het feit dat Engelands aandeel in den Europeeschen handel de laatste jaren sterk geslonken is, en dat zijn balans met het vasteland voortdurend passiever geworden is, heeft de beweging ten gun ste van een veelomvattend stelsel van Rijkspreferentie ten zeerste aangewak kerd. Maar tevens heeft 't ten onrechte het aanzien gegeven van de meening dat Engeland zijn minder voordee-lige con tinentale en Amerikaansohe markten gaarne ten offer zou brengen aan een verbetering der Rijkshandelsbetrekkin gen. Zij, die verwacht hadden dat dit gebeuren zou, zijn teleurgesteld. Ook de delegaties der Dominions zelf zijn tot dergelijke offers, tenzij hun economisch nut glashelder kan worden aangetoond, niet bereid. Vergissen wij ons niet dan streeft Mr. Baldwin er veeleer naar overeenkomsten te sluiten, waardoor de achterstand in den handel met de Dominions wordt op geheven, dan op groote schaal een quasi tolunie tot stand te brengen, welke eco nomisch en indirect politiek, tegenover de rest der wereld zou staan. Wij ge- looven ook niet dat een der andere de legatieleiders hiertoe bereid is. Van daar dat de volbloed imperialisten, met Lord Beaverbrook aan het hoofd, alarm slaan, en zich verraden achten. Te Ottawa wordt veeleer gemarchan deerd dan in den politieken zin van het woord onderhandeld. Men looft en biedt. Tusschen Groot-Brittannië ecner- zijds en de meeste Dominions en Indië anderzijds, zijn reeds belangrijke resul taten bereikt, maar of de conferentie ten volle slagen zal, hangt af van de onderhandelingen tusschen de Britsche en Canadeesohe delegaties. Donderdag diende Mr. Bennett, de Canadeesoho premier, zijn voorrstcllen in. De eerste berichten gaven, naar bhans blijkt, eeen overdreven denkbeeld van de waarde, welke Mr. Bennett's plan voor Engeland had. Een groot deel der Londensche pers kraaide reeds vic torie. Als gevolg van de voorgestelde overeenkomst zou voor meer dan 20 millioen Canadeesohe handel in Enge land ondergebracht worden. Aan den anderen kant verlangde Mr. Bennett uitgebreide preferenties. Ook stelde hij de voorwaarde dat Engeland een einde zou maken aan de dumping door Russi sche producten. Canada immers is, even als Rusland, een groote leverancier van graan en hout. De voorwaarde betreffende Rusland kon geen moeilijkheden bieden, aange zien dat land in 1931 voor slechts 7 millioen orders in Engeland geplaatst had, terwijl het voor 30 millioen naar dit land had uitgevoerd. Maar de Ca nadeesohe voorstellen moesten tot in détails onderzocht worden. en thans blijkt dat zij veel minder aanlokkelijk zijn dan men aanvankelijk gedacht had. De Britsche delegatie heeft ze althans voor onaannemelijk verklaard. Niet met twintig, doch met hoogstens vier mil lioen pond zou Engelands handel op Canada er door vooruitgaan. Dit weegt niet op tegen de preferenties, welke mr. Bennett verlangt. Heden komen do Britsche en Cana^ deesohe delegaties opnieuw bijeen en de besprekingen zullen van voren af aan

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1