VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 VAN M'N BOEKENTAFEL Het Schild. Apologetisch Maandschrift. Uitg. der A. V. Petrus Canisius. Een der grootste euvels, waartegenover onze katholieke apologeten vaak machte loos staan, is de onverschilligheid en onwe tendheid van zoovele andersdenkenden ten- opzichte van de Katholieke leer. Deels uit dom vooroordeel, deels uit gebrek aan in zicht omtrent de belangrijkheid van de zaak, waar het om gaat, doen zij geen en kele moeite, iets meer te weten te komen van hetgeen de Katholieken lecren en met leeren. Niet iedere Katholiek kan zich op de hoogte stellen van alle andersdenkende stroomingen, maar waar de gelegenheid zich voordoet eenig dieper inzicht te krijgen in de geestesgesteldheid van on ze medemenschen, die afwijkende gods dienstige meeningen hebben, mogen wij die gelegenheid niet onbenut laten voorbij gaan. Het „Schild" van deze maand is een rij ke bron, waaruit in dit opzicht te putten valt. In de vorige aflevering heeft J. Lam- mertse Lz. reeds uiteengezet, dat wij alle Protestanten niet over één kam mogen scheren, daar „Protestant" een verzamel naam is, waaronder vogels van zeer uiteen- loopende pluimage worden begrepen. In een vervolgartikel bespreekt hij thans de grondbeginselen van het Lutheranisme, Calvinisme en Spiritualisme, waaruit dui delijk blijkt, van welke totaal verschillen de standpunten deze „Protestanten" uit gaan. Zich verplaatsen in hun standpunt is de eerste stap tot begrijpen en begrijpen is voorwaarde voor een overtuigende argu mentatie. Een volgend artikel, van de hand van Mar. v. d. Berg, bespreekt de Joodsche Re formbeweging, welke een schakel bedoelt te zijn tusschen de Joodsche orthodoxie en de Joodsch-onverschilligen, die toch nog aan de Joodsche traditie gehecht zijn. P. Kasteel behandelt vervolgens een Protestantsche apologie, geschreven door een Zwitserschen dominee, welk boek ook in het Nederlandsch vertaald is en met een voorwoord is voorzien door prof. Slote- maker de Bruine. Deze ontdekte in het boek niets meer of minder dan „den rijk dom van het Evangelie zelf" benevens den zegen der reformatie. P. Kasteel zet hier even de puntjes op de i's, en laat eenige misvattingen van den Zwitserschen domi nee niet onweersproken. Niet alleen Protestanten en Joden wor den besproken, ook de Islamieten krijgen in deze aflevering een beurt. P. Fritschy uit Algiers vestigt n.l. de aandacht op de pre diking van El Okbi in Noord-Afrika, die in de Muzelmansche leer stellingen verkon digt, welke een Katholiek sympathiek aan doen, en een kentering bunnen teweeg brengen in het denken der Mohammedanen naar de zijde van het Christendom. In de Rubriek „Op den Uitkijk" treffen wij eenige zeer lezenswaardige stukjes aan, welke eveneens geschikt zijn, om ons in zicht in de denkwijze van onze Protestant sche medebroeders te verdiepen. Merk waardig daarbij is, dat bij nader inzicht de meeningen toch niet zoover uiteenloo- pen, als men aanvankelijk wel zou den ken. In de Vragenrubriek behandelt dr. Ben der wederom eenige „zware" onderwerpen, zooals abortus provocatus, vivisectie e.d., waaromtrent de gemoederen nog lang niet tot rust gekomen blijken te zijn. Onder „Boekbespreking" een aanprij zing van zeer interessante studies van ma gister Doodkorte O.P., v. Santé O.P. en Jac. Stol te over Missie en Nationalisme, studies, welke zijn uitgegeven door De Ge meenschap in opdracht van de Studenten- Missiebeweging en. welke ons van groote waarde toeschijnen. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. VIER KINDEREN GEWOND. Bij ongeval te Loosduinen. Op den Haagwag te Loosduinen is een ongeval gebeurd, waarbij vier kinderen ge wond werden, maar dat overigens toch nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Op dat uur speeldon op het voetpad langs den weg ter hoogte van perceel 99 eenige kinderen, toen twee vrachtauto's naderden. Door het onvoorzichtig manoeuvreeren van een dezer wagens kwam het tot een botsing tusschen beide auto's. Een der wagens werd daar bij op het voetpad geschoven en kwam midden tusschen de kinderen terecht, waarvan er vier tegen den grond werden geworpen. Dezen werden allen vier licht gewond. De zevenjarige J. v. L. kreeg een lichte hersenschudding, de 5-jarige P. v. L. een linkerbeenfractuur, de 2-jarige S. v. L. eveneens een lichte hersenschudding en de vierjarige J. v. L. onbeduidende wondjes in het gelaat. De vijfjarige P. v. L. werd door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht ter verdere verpleging, terwijl de andere kinderen na door dr. Boekelman behandeld te zijn, naar huis konden worden gebracht. Van een en ander is proces-ver baal opgemaakt. >»Tel." WIELRIJDER AANGEREDEN. Op den prov. weg TilburgWaalwijk heeft de heer van L. uit Waalwijk, op het gevaarlijke kruispunt van genoemden weg te Sprang, H. v. d. H., die per fiets de straat overstak, aangereden. De man was ernstig gewond en werd in een café binnen gedragen vanwaar hij naar het ziekenhuis te Waalwijkftwerd overgebracht. Hij bleek een ernstige schedelbreuk bekomen te heb ben en is aldaar overleden. Fietsrijdster aangereden. Gisteravond omstreeks acht uur is mej. A. Koninx uit Leeuwen Maasniel, die per rijwiel op de Roermondsche straat te Te- gelen reed, aangereden door een personen auto, bestuurd door dr. Grasborn uit Horn. Het ongeluk geschiedde, doordat de be stuurder uitweek voor een kind, dat plot seling de straat overstak. Mej. K. werd van haar fiets geslingerd. Met ernstige verwon dingen is zij naar het ziekenhuis te Tege- len gebracht. De aanrijding bij Blerik. De 26-jarigió T. van Heusden uit Wasse naar die Zondagmiddag tijdens de te Ble i-ik gehouden 100 K.M. sterrit in botsing kwam met den motorrijder P. van Soest uit Baarle is in het ziekenhuis te Venlo, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. De toestand van de duo-rijdster, de 23-jarige mej. P. Gantevoort, eveneens uit Wassenaar afkomstig, is naar om standigheden redelijk. Een kleine vooruit gang valt te oonstateeren. De toestand van liet derde slachtoffer, den 27-jarigen P. v. Soest uit Baarle, die een arm en beenfrac tuur opliep, is naar omstandigheden rede lijk. Aan zijn verwondingen bezweken. Gisteravond is in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overleden de heer Van Dijk uit Bussum, medeinzittende van de auto van den heer Gerritsen uit Amsterdam, welke gistermorgen op den Rijksstraatweg Zwolle Meppel is verongelukt. De heer van D. had inwendige kneuzingen bekomen en is aan de gevolgen daarvan bezweken. De mededeeling. dat hij slechts licht gewond zou zijn, is dus onjuist gebleken,De heer v. D. was gehuwd en vader. De toestand van den heer Gerritsen is zeer zorgwek kend. NOODSPRONG IN DE RIVIER. Ernstig ongeluk te Zalt-Bommel. Bij een ernstig ongeluk aan de nieuwe spoorbrugwerken te Zalt-Bommel is de werkman Staveren uit Waardenburg om het leven gekomen. Om ongeveer drie uur zou de derde spanning voor de brug aan komen. Deze spanningen worden op pon- i tons aangevoerd, welke vaartuigen in de daarvoor gegraven haven voor een steiger moeten aanleggen. Om dezen steiger in orde te maken waren hier tegen halftwee vder mannen aan het wex-k. Plotseling schoot een zware ijzeren balk van den stei ger los en begon af te glijden. Bevreesd dat de balk hen zou verpletteren, spron gen de werklieden allen te water. Geen van hen kon echter zwemmen en ongeluk kigerwijze was geen ander personeel in de nabijheid. Boven van de brug zag men het ongeluk gebeuren. Op het gegil schoot hulp toe. Men slaagde er in twee arbeiders te redden, terwijl een derde reeds zelf den kant had bereikt. De vierde drenkeling, Staveren, verdween evenwel in de diepte. Hoewel door verschillende ervaren zwem mers gedoken werd kon men hem niet vin den. Om vijf uur gistermiddag werd het lijk van den ongelukkige opgehaald; Het slachtoffer is 27 jaar en ongehuwd. De ver slagenheid in het dorp is groot. »Tel.'' TIJDENS HET SPELEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Terwijl de 11-jarige Annie Lam, wonende in de Geranium straat te Hilversum, aan het spelen was op de heide achter den Lo- rentweg is zij door den bliksem getroffen en op slag gedood. Haar zusje, dat naast- haar aan het spelen was, kreeg alleen brandwonden aan de beenen. Verdronken. Gisteravond is in het Spoordok te Leeuwarden, drijvende gevonden het lijk van H. Brinkman, slager, wonende aldaar. Waarschijnlijk is de man reeds eergisteren avond te water geraakt. Aan kwaadwillig heid wordt niet gedacht. PAARD OP HOL. Woensdagmiddag sloeg op den Hoofddor- perweg te Haarlemmermeer een voor een boerenwagen gespannen paard op hol. Het dier reixde in razende vaart den weg op, terwijl de voerman wanhopige pogingen deed het tot stilstand te brengen. Tenslotte vloog het paard met wagen en al tegen een stilstaanden auto op, waarbij de voerman van den bok sloeg en een* ernstige hoofd wonde bekwam. De auto zoowel als de boe renwagen werden zwaar beschadigd. BRANDEN. Tengevolge van hooibroei is de kapitale boerderij van den heer J. van Caloar te Schaaphok, onder Scharmer (Gron.) totaal afgebrand. Hoewel den dag tevoren de brandspuit reeds werkzaam geweest was bij het omzetten van het broeiende hooi en herhaaldelijk gecontroleerd werd, was op een gegeven oogenblik het vuur niet meer te stuiten. Alleen een stier werd gered. Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak is de boerde rij van den landbouwer G. J. Horst, te West-Geesteren, onder de gemeente Tub- bergen tot den grond toe afgebrand. Pogin gen om het huis nog te redden bleken ijdel te zijn. Slechts een klein gedeelte van den inboedel kon gered worden. Alles was laag verzekerd. Gistermiddag omstreeks een uur is de bliksem ingeslagen" in de boerenhofstede "an den heer J. Kuipers, gelegen aan den Dijk onder de gemeente Grave. In korten tijd stond de boerderij in lichtelaaie en brandde tot den grond toe af. Van den in boedel kan niets worden gered. Verzeke ring dekt de schade. Tijdens een hevig onweer is de blik sem in een houten strooloods van de stroo- stoffabriek de Phoenix aan de Molenstreek te Veendam geslagen. De brandweer kon de asbesten strooschuren beschermen en de brand localiseeren. De fabriek werd niet aangetast. De schade van het verbrande stroo wordt door verzekering gedekt. ÜIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 6 Augustus. Huizen, 296 M. 8.009,15 Morgenconcert. 10.0011.00 Gramofoonmuziek. 11.0011.30 Verkorte operette „Der Bettcl- student". 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door pastoor Perquin. 12.151.30 Lunchmuziek door K.R.O.-sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer. I.30300 Kinderuurtje. 3.004.00 Uitzending der openingsvergade ring van het Natè. Maria-congres te Nijmegen. 4.005.00 Afgestaan aan den H.I.R.O. 5.005.45 Het K.R.O.-Kunstensemble o.l.v. Piet Lustenhouwer. 5.456.00 Sportpraatje. 6.006.20 Het K.R.O.-Kunstensemble. 6.206.40 Journalistiek Weekoverzicht. 6.407.10 Het K.R.O.-Kunstensemble. 7.107.30 Causerie van drs. W. Bleeker over de „Shackleton-expeditie". 7.458.00 Causerie van Ed. Hoornik over: „De stervenden Jordaan." 8.0011.00 Vroolijk Zaterdagavondprogram ma met medewerking van het K.R.O.-Salon-or kest o.l.v. Marinus van 't Woud. Kampliedjes van de Katholieke Verkenners, Jac. Molenaar (accordeon). II.0012.00 Graraofoonplaten. Hilversum, 1875 M. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Trio Willem Drukker 10.00 Morgenwijding. 10.00 Voor Arb. i. d. Continubedrijven: Trio Willem Drukker, Adolf Bouwmeester (voor dracht); V.A.R.A-tooneel o.l.v. W. v. Cappel- len, en gramofoonpl. 12.00 V.A.R.A.-Septet o.l.v. Is. Eyl en gra mofoonplaten. I.45 Pauze. 2.15 Dr. M. Peeters: Arbeiderssport. 3.30 Concert John Brookhouse Mac. Carthy (orgel), Loe Cohen (viool), Mevr. Frieda Felt- kamp-Belifante (cello) en L. de Groot (piano). 3.10 J. H. Scheps: Kan een Christen Socia list zijn 3.30 Vervolg concert. 4.00 Weekoverzicht door J. Oudegeest. 4.15 Vervolg concert. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 V.A.R.A.-Septet o.l.v. Is. Eyl en gra mofoonplaten. 7.15 Toespraak door A. de Vries. 7.30 Gramofoonplaten. 8.00 Bonte Avond m.m.v. V.A.R.A-Klein-Or- kest o.l.v. Jan v. d. Horst; Leo Fuld (refrein zang); The 5 Melody Singers; John Brookhou se; Mac. Carthy (piano) en het V.A.R.A.-Too- neel o.l.v. W. v. Cappellen. O.a. Ouv. „Le Ca- life de Bagdad", Boieldieu en Potp. „The Geis ha", Jones. In de pauze: Persberichten, V.A.- R.A.-nieuws en Voetbalberichten. II.0012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.5011.50 Tijdsein, berichten. 12.20 Northern Studio-Orkest o.l.v. Don Hy- 1.05 Orgelspel Reg. New. 1.5Q2.50 Het Comodore Grand Orkest o.l.v J. Muscant. 3.50 Mantovani's Argentijnsch concert m.m.v. Alfred Selby (tenor). 5.05 Orgelspel Reg. Foort. 5.35 Kinderuur. WROK TEGEN DE MACHINE. In een der afgeloopen nachten werd te Wildervank uit een apart staande schuur van den heer D. een zelfbinder wegge haald, welke vernield is en daarna in het kanaal geworpen. Deze baldadigheid is vermoedelijk ge pleegd uit wrok tegen de machine, die de arbeidskracht van verschillende arbeiders overbodig maakt. Vooral het feit, dat de eigenaar behalve van zijn eigen graan ook dat van andere landbouwers met dezen bin- 6.20 Berichten. 6.45 Pauze. 6.50 Lezing. 7.05 Intermezzo uit Wales. 7.25 Piano-recital. 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert m.m.v. solisten en het BBC- Symphonie-orkest o.l.v. Sir Henry Wood. O.a. Largo in G, Handel en Valse Triste, Sibelius. 9.50 Berichten. 10.10 Vervolg concert. 10.5012.20 Het BBC-Dansorkest o.l.v. Hen ry Hall. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05, 2.20, 7.20 Gramofoonplaten. 9.05 Populaire liedjes door Georges Chefi- fer en Jules Moy. 10.5011.20 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit Rest. „Wivex". 3.205.20 Het Omroeporkest o.l.v. E. Ree- sen. M.m.v. Hans Hammer (piano). 5.205.50 Gramofoonplaten. 8.209.20 Oude dansmuziek door het Om roeporkest o.l.v. E. Reesen. O.o. Radetzky- marsch, Joh. Strauss. 9.4510.05 Populaire liedjes door Frxtz Berger M.m.v. V. Fischer (pianobegel.) 10.3511.05 Mandolineconcert door trio. 11.0512.35 Dansmuziek uit Rest. „Ritz" Langenberg, 472 M. 7.258.20 Gramofoonplaten. 11.3512.35 Gramofoonplaten. 1.051.35 Gramofoonplaten. 1.502.50 Concert "uit Pforzheim o.l.v. Crom- 5.206.35 Concert door het Volkskoor Sud- biack te Bielefeld o.l.v. Fritz Westerfrölke. In de pauze: Vioolsoli door Hela Jamm. 8.20 „Wenn man eine Reise tut... o l.v. Fritz Neumann .M.m.v. Orkesten en vocale so listen o.l.v. Kühn en Eysoldt. 10.4512.20 Uit Berlijn: Hans Schindler's Kapel. 12.201.20 Dansmuziek. (Gramofoonplaten). Rome, 441 M. 9.05 „Boris Godunoff", lyrisch drama in 4 actes van H. Moussorgski. Dirigent: Santarelli. Brussel 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Concert uit Ostende. A. Sy- kes en zijn orkest. I.50 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Jean Kumps. 6.20 Zang door Mej. M. v. d. Velde. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-tooneel. 9.20 Symphonieconcert in de Kurzaal te Os tende, o.l.v. Fr. Rasse. M.m.v. Sydney Kayner (zang). Hierna tot 11.20 Dansmuziek uit Os tende 338 M.: 12.20 Max Alexys' Orkest. 5.20 Omroep-Orkest o.l.v. A. Meulemans. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Piano-recital J. v. Durme. 7.20 Zang door Theo Demulder-Mercier. 8.20 Symphonie-orkest o.l.v. A. Meulemans m.m.v. mevr. Minne Verhoeven (zang). 10.30 Dansmuziek uit Ostende. Zeesen, 1635 M. 8.20 „Schlesicher Baudenzauber", hoorspel van H. Chr. Kaergel. Muziek van B. Strecke. Regie: Axel Feit. Dirigent: Franz Marszalek. 9.20 Blaasconcert o.l.v. A. Engel. II.2012.50 Dansmuziek door H. Schindler's Echt en goed zijn Poeders alleen, wanneer zij de handtee- kening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt 5861 der gaat „zichten", schijnt oorzaak te zijn van deze daad. De politie heeft deze zaak in onderzoek genomen en meent een drietal daders op het spoor te zijn. „Msbd." FEUILLETON. DE WREKENDE GERECHTIGHEID. Naar het Duitsch (Nadruk verboden). 39) „Een dergelijke bedoeling heb ik na tuurlijk niet gekoesterd. Ik houd van den jongen, ondanks zijn gebreken, als van 'n broeder, en als met een broeder zou ik met hem willen handelen. Toen hij voor eenige dagen vol wanhoop bij mij kwam, vast besloten om zich aan de schande voor een vrij willigen dood te ont trekken, toen zou ik om de uitvoering van een dergelijk plan te verhinderen nog een veel grootor offer hebben gebracht niet alleen om hem zelf, maar nog meer om zijn nobelen vader, dien ik oprecht hoogacht." Maar ik zou beiden een slechten dienst hebben bewezen, als ik mij enkel had be paald tot het overgeven van het geld, dat voor mij maar een betrekkelijk klein be drag is. Voor karakterzwakke personen, wa-axxmder helaas uw broeder ook gere kend moet worden, kan niets zoo noodlot tig worden dan de onverwacht gelukkige oplossing van hun eersten misstap. In de hoop dat een dergelijke gelukkige oplos- sirig zich ook in de toekomst wel weer zal voordoen, vallen zij des te gemakkelijker weer in de bekoring. De zware verant woordelijkheid van een dergelijk gevolg van mijn hulp kon ik onmogelijk op mij ne men. Maar het kostte mij een zwaren strijd om tot een beslissing te komen. Ik ben bevriend met bankier Norrenberg en als ik hem in vertrouwen het gebeurde had medegedeeld, en hem had verzocht, den jongen man in het vervolg beter na te gaan, en hem geen geld meer toe te ver trouwen, dan zoix hij om mijnentwil er wel in hebben toegestemd den jongen niet te laten merken, dat hij van zijn misstap op de hoogte was. Maar ik kon er toch niet toe besluiten om dezen weg te be wandelen, want er zou weer een persoon meer van zijn misslag geweten hebben en zijn patroon zou hem in het vervolg toch altijd met eertig wantrouwen be zien." „Hoe goed toch, dat gij dat niet ge daan hebt!" zeide Margaretha. „In welk een onmogelijke verhouding zou mijn arme broeder dan altijd tot mijnheer Norren- berg gestaan hebben." „Er bleef mij dus niets anders over dan dokter Ruthardt op de hoogte, te bren gen." „Wat? Mijn vader?" riep het jonge meisje doodeüjk verschrikt uit. „O, u kent hem niet, mijnheer Sandory, als u daar in ernst aan gedacht hebt. Zoo goed en edel als hij is, zoo streng en onverbiddelijk kan hij ook zijn. Ik heb dikwijls gehoord, met welke verachting hij sprak over men- schen die een eerlooze daad hadden be- gaan. Hij zou Sigmund zeker nooit ver geven en hem voor altijd uit zijn huis ver bannen. En wat een vreeselijk verdriet zou hem dat doen! Neen! neen! Geen plichtsgevoel zou u kunnen dwingen om zoo iets wreeds te doen." „Ik vreesde wel iets dergelijks, mejuf frouw, daar ik wel vermoedde, dat de vrees voor uw vader uw broeder de ge dachte aan zelfmoord had ingegeven. Ik bracht dus mijn geweten tot zwijgen en besloot tot de eenige andere mogelijkheid die mij overbleef, om namelijk zelf in de toekomst over den zwakken jongeman te blijven waken. Het zou een zware en groo te verantwordelijkheid zijn geweest, die ik op mij zou hebben geladen, maar ik geloof de wel, dat het mij mogelijk zou zijn ge weest die te dragen. Want ik bezit het ver trouwen van uw brpeder en hij heeft toch wel een goed karakter en hij is gemakkelijk te leiden. Zoo zou ik zijn scheepje wel ge lukkig alle klippen en ondiepten voorbij hebben geloodst tot hij zedelijk sterk ge noeg zou zijn geworden om zelf het stuur over te nemen. Het zou voor hem zeker den besten uitweg geweest zijn." „En waarom bent xx dan opeens van gedachten veranderd?" vroeg Margaretha in angstige spanning. „Wat is er gebeurd, dat u spijt hebt gekregen van uw edelmoe dig besluit?" Sandory aarzelde met antwoorden en er klonk zachte weemoed in zijn stem toen hij eindelijk zeide: „Niet omdat ik er spijt van zou hebben, heb ik mijn voornemen veranderd, maar omdat ik bij de zorg voor een andere vergeten was, dat ik zelf een mensch ben, een zwak menseh met een ge voelig en lijdend hart." „U moet me niet kwalijk nemen, als ik zeg dat ik u niet begrijp. Kunt u niet wat duidelijker zijn?" „Ik zou het gaarne hebben vermeden, juffrouw Ruthardt, want ik heb u plech tig beloofd, alleep te spreken over de aan gelegenheid van uw broeder, en ik zou mijn beloften niet graag schenken." „Maar het gaat toch om niets anders dan juist om hem. Waarom hebt u me hier laten komen, als u slechts in raadse len wilt spreken 1" „Goed. U hebt gelijk. En we kunnen ook de reden onvermeld laten, waarom ik de stad reeds binnen eenige dagen ga verlaten om er nooit terug te keeren." „Gij gaat weg, dat hebt. gij reeds in uw brief geschreven. En daarom wilt gij mijn vader en mijn broeder voor hun ver der leven ongelukkig maken?" „Als u zoo vriendelijk is geweest mijn uiteenzetting straks te volgen, dan zal het u duidelijk zijn, dat ik de verantwoor delijkheid voor het lot van den jongen heer Ruthardt alleen kan dragen als ik in zijn onmiddellijke nabijheid ben. Op het oogenbliK dat ik vertrek, is het met mijn macht over uw broeder gedaan en daarom nu ik me in zekeren zin tot zijn mede plichtige heb gemaakt moet ik op dat oogenblik de taak over hem te waken aan andere handen overgeven." „U wilt dus voor uw vertrek met mijn vader spreken en hem dit verschrikkelijk papier toonen, dat u nxij hebt laten zien?" „Het is mijn plicht, juffrouw Ruthardt, een plicht waaraan ik mij slechts ten koste van mijn eigen gewetensrust zou kunnen onttrekken." „Maar dat mag niet geschieden dat mag onder geen enkele voorwaarde ge schieden! Uw bedoeling is natuurlijk heel goed, want gij hebt u tot nu toe edelmoe dig en als een oprecht vriend van mijn broeder gedragen maar u zoudt met zulk een stap juist het tegendeel bereiken van wat u v oor hebt. Mijn vader zou hem ver- stoote zoodat hij voortaan geheel op zich zelf was aangewezen. Wij anderen, dio toch geheel onschuldig zijn zouden echter door hem ongelukkig worden. Gij kunt toch niet bij uw plan blijven, als ik uw vroeg, ja, als ik u smeekte er van af te zien?" Vraag mijn vermogen, vraag mijn le ven, juffrouw Ruthardt, en ik zal alles met genoegen geven. Maar vraag me niet mijn plicht te verzaken. De kernspreuk van mijn leven is: Voor alles de plicht! Tot op heden ben ik die nooit opzettelijk ontrouw geworden. Ik zou voor de toe komst alle achting voor mezelf verliezen, als ik juist in dit geval zwak genoeg zou zijn om toe te geven." De smartelijk bewogen toon, waarop hij gesproken had, ontnam haar nog meer dan alle hoop, om hem te kunnen overre den zijn rampzalig plan te laten varen. Toch gaf zij de pogingen nog niet direct op. Tranen sprongen haar uit de oogen toen zij hem met allen aandrang smeekte en ten slotte met alle vastheid die zij nog in haar stem kon leggen verklaarde, dat zij zelf borg wilde blijven voor de eerlijk heid van haar broeder in de toekomst. Maar het was alles tevergeefs, want Sandory schudde met een weemoedig ern stig lachje het hoofd. „U denkt er niet aan, lieve juffrouw, dat u daar iets belooft, dat geheel buiten uw vermogen ligt. Uw broeder zou u in de toekomst zijn geheimen evenmin toe vertrouwen als bij tot nu toe gedaan heeft en u zoudt een nieuwen misstap eerst te weten komen als het te laat zou zijn de ge volgen daarvan ongedaan te maken. Dat is geen taak voor eou jong miesje. Alleen uw vader kan die op zich nemen, nu het mij onmogelijk is geworden ze te volbren gen." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9