HARTEVELT'S JENEVER DE OLYMPISCHE SPELEN TE LOS ANGELES. VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 sjoerijsche havenstad Yinkow aangevallen en in het nauw gedreven. Chineesche vrijscharen hebben op het zelfde oogenblik, waarop het garnizoen van Yinkow werd aangevallen, bij verrassing aanvallen gedaan in de Mandsjoerijsche steden Tsjangtsjoen, Liautsjang en Moek- den. De toestand aan de grenzen van de pro vincie Jehol wordt voortdurend dreigen der. Volgens een semi-officieel Chineesch bericht hebben de Japanners groote afdee- lingen troepen aan land gezet en zijn zij voornemens de geheele provincie Jehol te bezetten als voorbereiding voor een aan val op Peking. Generaal Ma leeft. De regeering van Nanking deelt mede, dat maarschalk Ma Tsjang-sjen niet gedood is, maar zich in een goede gezondheid ver heugt en een leger aanvoert. Maarschalk Sjang Hsoe Liang is uit Pe king vertrokken. Naar verluidt is hij voot- nemens generaal Jén Hsi Sjan order te geven zijn troepen ter beschikking te stel len voor het afweren van den verwachten Japanschen opmarsch naar Peking. AMERIKA NIEUW PLEIT VAN BORAH. Voor een herziening der oorlogschulden. Iedere economische conferentie is tot échec gedoemd, zeide Borah in een rede te Minneapolis, als de vraagstukken der her stelbetalingen, der oorlogsschulden en der ontwapening niet tegelijkertijd door een gemeenschappelijk pogen der volkeren wor den opgelost. De Vereenigde Staten, voegde Borah er aan toe, moeten het initiatief nemen, wijl zij zelf alleen gered kunnen worden door samenwerking met andere volken. Wanneer Europa op een duurzame wijze de kwestie der herstelbetalingen en der ontwapening geregeld zal hebben, zullen de Vereenig de Staten bereid zijn, de oorlogsschulden te annuleeren als een belegging voor een duurzame welvaart. Sommigen zeggen, zeide Borah, dat wij, als wij de oorlogsschulden annuleeren, voor den oorlog zullen hebben betaald, maar van nu af aan betalen wij voor den oorlog en wij zullen voor den oorlog blijven be talen totdat de Vereenigde Staten bankroet zullen gaan. Verder verklaarde Borah nog in zijn rede, welke in de eerste plaats de verbete ring der landbouwindustrie tot onderwerp had, dat naar zijn meening het landbouw vraagstuk geen kwestie is van overproduc tie. Zoolang al9 er zeventig millioen men- schen in de Vereenigde Staten hongerig rondloopen, kan er slechts sprake zijn van onderconsumptie. Het volgende half jaar, zoo besloot Bo rah zijn rede, zal een climax in onze za ken brengen, welke een spoedige actie zal eischen, om de grondoorzaak van onze moeilijkheden, n.l. de oorlogsnalatenschap, weg te nemen. VETERANEN NAAR HUIS. Burgemeester nam kaartjes! De veteranen hebben thans eenstemmig besloten hun kamp te verlaten en naar huis terug te keeren. De burgemeester van Johnstown heeft een toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat hij voor alle oudstrijders kaartjes had genomen op den Baltimore and Ohio-spoor- weg en dat Vrijdag allen de 3tad moesten verlaten, daar anders geweld zou worden gebruikt. DE CONFERENTIE VAN OTTAWA. Canadeesch voorstel aan Engeland. De Canadeesche delegatie te Ottawa heeft gistermorgen besprekingen gevoerd met de Brit-sche gedelegeerden over een Canadeesch voorstel aan Engeland, betref fende wederzijdsche voorkeurtarieven. Canada heeft namelijk aan Engeland voorkeurtarieven aangeboden voor een groot aantal Britsche producten, met name ijzer, kolen en manufacturen, in ruil voor Britsche voorkeurtarieven ten behoeve van Canada op koren, visch, vleesch, boter, kaas, groenten, fruit en metalen, met name koper, nikkel, tin en lood. De besprekingen, welke op de meeet vriendschappelijke wijze werden gevoerd, duurden slechts kort en werden verdaagd, teneinde de Engelsche delegatie in de ge legenheid te stellen de voorstellen nader te bestudeeren. Waarschijnlijk zullen begin volgende week de besprekingen wirden hervat. ZUID-AMERIKA BOLIVIA—PARAGUAY. De mobilisatie in beide landen duurt voort. Het blad „La Nacion" publiceert een offi cieel Boliviaansch communiqué, dat zegt, dat een zwaar artilleriebombardement is begonnen in den sector van Pilcomayo in het gebied van dan Gran Chaco. Hoewel Bolivia noch Paraquay een oor logsverklaring hebben afgekondigd, gaan beide landen voort met mobilisatie. In de hoofdstad van Paraguay gaat het Boode KruL nog steeds voort met het uit reiken van gasmaskers onder de burgerbe volking. De regeering laat groote hoeveel heden dezer maskers vervaardigen. De Bo- liviaansche vlieghaven is slechts vier vlieg uren van Asunción gelegen. Burgers melden zich aan voor den krijgs dienst. Te Puerto Nuevo moest de politie honderden burgers van de vaartuigen, waarmede de troepen naar de grens zouden varen, verwijderen. Honderden jonge men- schen belegeren als het ware het ministerie van oorlog. Zij dringen er op aan, instructie te ontvangen in schieten. Kinderen trekken door de straten onder het zingen van vader- landsche liederen. Te La Paz, de hoofdstad van Bolivia, vreest men, dat een eventueele oorlog zal leiden tot een versperring van de Bolivi- aansche grens door de naburige neutrale staten, hetgeen een zeer gevoelige maat regel zou zijn, aangezien Bolivia dan geen toegangsweg naar de zee zou hebben, ter wijl Paraguay ieder oogenblik toevoer kan verkrijgen via de Paraguay-rivier. Prac- tisch zou een dergelijke stap der staten, wordt beweerd, een steun aan Paraguay be tee kenen. Bemiddelingsvoorstel der Z.-Amerikaansche Staten afgewezen. Uit La Paz wordt gemeld, dat Bolivia en Paraguay het voorstel der Zuid-Amerikaan- Bche neutrale staten, om de vijandelijkhe den te staken en de beide legers in nun stellingen te doen terugkeeren teneinde de zaak aan de overige neutrale staten in Zuid-Amerika voor te leggen, hebben afge wezen. Nieuw beroep op denv Volkenbonds president. Mattos, de president van den raad van den Volkenbond, heeft het antwoord van Bolivia op zijn nota van Dinsdag ontvan gen. Hij deelde onverwijld de regeeringen te La Paz en te Asuncion mede, dat zoowel de eene als de andere regeering zich in haar ant^voord verbindt, niet meer haar toe vlucht te nemen tot geweld en hun geschil aan arbitrage te onderwerpen. Gutierrez, de minister van buitenland- Bche zaken van Bolivia, verklaart, na herin nerd te hebben aan den oorsprong van het conflict, in het antwoord inderdaad, dat Bo livia, rekening houdende met de mededee- ling van den Volkenbond, bereid is om on der de reserven, die de neutrale landen kennen, de quaestie aan vredelievende re geling te onderwerpen. Dit bericht is eenigszins in strijd met het boven gemelde bericht, dat den indruk wekt, dat de beide staten niet bereid zijn hun geschil aan vredelievende regeling te onderwerpen. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ BELFORT. Gisteren heeft in een klein plaatsje in de onmiddellijke nabijheid van Belfort een ernstig auto-ongeval plaats gehad. De chauffeur van een auto bevond zich plotse ling voor twee fietsers, die zonder licht aan de verkeerde zijde van den weg reden. Ten einde op het laatste oogenblik een aanrij ding te voorkomen, wierp de chauffeur het stuur van zijn wagen om, waardoor hij, nog in volle vaart, op een groepje van tien dor pelingen inreed, die voor de deur van een der huizen met elkaar stonden te praten. Een bejaarde vrouw en een kind werden op slag gedood, terwijl vijf anderen zóó ernstig gewond werden, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De toestand van eenigen hunner is in ver band met hun hoogen leeftijd, hopeloos. COMPRESSOR-EXPLOSIE TE TURÏJN. Gisteren is in een metaalfabriek te Tu rijn een compressor voor vloeibare lucht ontploft, waardoor vier arbeiders werden gedood en drie levensgevaarlijk werden ge wond. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend. een man, die verschillende ka-sloopers van firma's, die geld afhaalden, naging en be- spiedde. j Toen een politieagent den man aan- i hield, om zijn identiteit vast te stellen, j rukte de man zich los en loste een schot j op den politieagent, waardoor echter niet i de agent, maar een voetganger zwaar ge- wond werd. De man vluchtte in het gebouw van de ziekteverzekering, vanwaar hij over een binnenplaats in een andere straat uit kwam. Hier hield hij een taxi aan en dwong, met de revolver in de hand, den chauffeur, hem naar het station te rijden. Inmiddels was een Ueberfall-commando gearriveerd, die de taxi achtervolgde. Men schoot op den man, die het vuur beant woordde en een politieagent verwondde. Eerst toen de misdadiger door eenige ko gels getroffen was, durfde de taxi-chauffeur te stoppen. Tot hun verrassing vonden de politie beambten in de taxi nog een dame uit Sellin, die op weg was naar de haven, toen de bankroover de taxi aanhield. Waar schijnlijk om zich reisgeld te verschaffen had de man haar gedurende den rit onder bedreiging van zijn revolver gedwongen, hem 200 Mark te geven, die hij waarschijn lijk als reisgeld wilde gebruiken. De dame kwam met den schrik vrij, ter wijl de onbekende naar het ziekenhuis werd overgebracht, waar hij korten tijd later aan zijn verwondingen overleed. Een nader Wolff-telegram uit Stettin meldt, dat de antecedenten van den aan zijn verwondingen overleden misdadiger konden worden vastgesteld. Het betreft hier den 32-jarigen Oosten- rijkschen koopman Nikolaus Starnoch int Garsben in Oostenrijk. Diefstallen in warenhuizen. Naar thans gebleken is, is met den aan vang van de groote seizoenuitverkoopen in de groote Berlijnsche warenhuizen een ge heele reeks van internationale dieven te Berlijn aangekomen. Tot dusver is het de politie gelukt 15 van deze dieven te arres teeren, waarbij aan het licht kwam, dat zij speciaal met het doel hun slag te slaan bij deze seizoensuitverkoopen uit Europeesche DE ATHLETIEK-WEDSTRIJDEN. 80 meter hordenloop dames in in wereldrecordtijd. Voor de finale 80 meter horden dames kwamen uit de Amerikaansche athleten Didrikson, Slhalleren Hall, de Zuid-Afri- kaansche Clark, de Canadeesche Wilson en de Engelsche Webb. Direct na den start zag men, dat de loopsters zeer snel gingen. Miss Didrik son had reeds spoedig de leiding en won in den nieuwen wereldrecordtijd van 11.7 sec. Zij had in de series reeds een nieuw wereldrecord gevestigd, met een tijd van 11.8 sec. Deze tij^l was overigens ook be reikt door de Amerikaansche athlete Anne O'Brien uit Pasadena bij wedstrijden in Juni van dit jaar. Dat reoord was echter tot op heden nog niet erkend. De uitslag van de finale luidde: 1. Miss Didrikson V. S. tijd 11.7 sec. Olympisch kampioene; 2. Miss Hall V.S. eenige c.M. verschil; 3. Miss Clark Zuid-Afrika; 4. Miss Shadier V. S.; 5. Miss W&bb Enge land, 6. Miss Wilson, Canada. n Literflesschen f. 3.40 in V2 Literfl. f. 1.75 exclusief glas 5867 ALOM VERKRIJGBAAR hoofdsteden, zooals Warschau, Boedapest, Praag, Stockholm en zelfs uit Helsingfors naar Berlijn waren gekimen. Roofoverval. In de nabijheid van den „Schlesischer Tor" te Berlijn is 'n drieste roofoverval ge pleegd. Drie gemaskerde mannen drongen de woning van een huisbewaarder binnen, dien zij met den revolver in de hand dwon gen tot overgave van in het huis aanwezige huurgelden, ten bedrage van verscheidene duizenden mark. Zonder herkend te zijn verdwenen de roovers. AVONTUURLIJKE TOCHT VAN EEN ZWEEDSCHE. In een bootje naar Napels en terug. Een gisteren in Nice aangekomen Ita- liaansch stoomschip had een 24-jarige Zweedsche aan boord, die onderweg naar Nice was opgepikt. De jonge vrouw had in een slechts 1 y3 M. lange boot met een buitenboordmotor een reis ondernomen van Zweden naar Napels en vandaar naar Cor sica. Op de terugreis van Ajaccio naar Nice was de schroef gebroken, zoodat zij 48 uur hulpeloos op zee rondgedreven heeft. Nadat het defect in Nice gerepareerd was, heeft ze haar tocht voortgezet. Zij wil trachten langs het Rhöne-Rijnkanaal naar Zwedon terug te varen. HET PROGRAMMA VOOR HEDEN Het programma der Olympische Spelen voor heden luidt als volgt: 8.30 uur: Equipe-sohermen. 9.30 uur: Vijfkamp (zwemmen). 10.30 uur: Tienkamp (100 m. hard loopven en verspringen). 11.30 uur: Griebsch-Romeinsch wor stelen. 12.30 uur: Zeilen. 14.30 uur: 400 m. (demi-finale) en tienkamp (kogektooten). 15.15 uur: Finale 5000 m. 15.30 uur: Tienkamp (hoogspringen) 16.30 uur: Finale 400 meter. 17.30 uur: Tienkamp (400 m.). 18.30 uur: Grieksch-Bomeinsch wor stelen. Carr als de favorieten in dit nummer worden beschouwd. Hij won gemakkelijk in 49 sec. 2e serie: 1. Eastman V. S. tijd 49 sec.; 2. Buechner, Duitsehland3. Johannson, Zweden. 3e serie: 1. Strandvall, Finland, tijd 49.8, 2. Ball, Canada; 3. Masuda, Japan. In de vierde serie kwam Carr V.S. uit, die reeds dadelijk zijn geweldige snelheid in dit nuöimer liet zien. Hij noteerde een tijd van 48.8 sec. in zijn serie. Overigens is deze tijd nog een heel eind af van het. Olympisch record, dat op naam van Lid del, Engeland, staat met 47.6 sec., te Pa rijs in 1924 gemaakt. 4e serie: lv Carr V. S. 48.8 sec.; 2. Golding, Australië; 3. S'toneley, Engeland. 5e serie: 1. Banner, Oostenrijk, tijd 49.2 sec.; 2. Rampling, Engeland; 3. Walters, Zuid-Afrika. De zesde serie bracht weer een Ameri kaansche overwinning, al was de tijd van den winnaar, Gordon, nu niet bepaald schitterend. De uitslag luidde: 1. Gordon V. S. 50.6 sec.; 2. Lewis, Canada, 3. Pug- liesi, Brazilië. 110 meter horden. Filmopnamen hebben thans laten zien, dat het resultaat der finale 110 meter horden niet juist is opgenomen door de juryleden. De volgorde, door de juryleden gecon stateerd, was: 1. Saling V. S„ 2. Beard V. S., 3. Keller V. S. en 4. Finlay, Enge land. Gebleken is thans, dat de Engelsoh- man Finlay als derde is gearriveerd voor den Amerikaan Keiler. Het is dus niet een Amerikaansch nummer geworden, daar behalve twee maal de Amerikaansche vlag ook de Engelsche vlag aan de buitenste mast omhoog ging. 1500 meter beslissing. Ver rassende overwinning van Beccali. Voor de finale 1500 meter hardloopen kwamen de volgende loopers aan den start Cunningham, Hallewell en Crowley V. S-, Lovelock, Nieuw Zeeland, Cornes Enge land, King en Edwards Canada, de Finnen Purjo, Larva en Luomanen, de Italiaan Beccali, Ny Zweden. Direct na den start namen Cunningham en Edwars de leiding. Geruimen tijd be hielden zij in scherp tempo de leiding. Te vergeefs wachtte men op de Finnen, waar van men vooral van Purje en Larva veel verwachtte. Doch niets gebeurde er en rustig bleven de Amerikaan en de Cana dees leiden. Zou de Olympische winnaar 1928, Larva in de laatste 100 meter gaan spurten? Doch in tegenstelling hiermede zakten de Finnen af en toen de eindrace werd ingezet, hadden zij absoluut geen kans. In den laatsten bocht zette de Ita liaan Beccali een praohtigen spurt in. Hij passeerde Cunningham en Edwards en met een voorsprong van 3 meter won hij in den nieuwen Olympischen recordtijd van 3 min. 51.2 sec. Het oude Olympische reoord stond op naam van Larva Finland met een tijd van 3 min. 53.2 sec. te Am sterdam in 1928 gevestigd. Beccali werd in zijn spurt slechts gevolgd door den Engelsohman Cornes, die als tweede ein digde. Direct daarop eindigden Cunning ham en Edwards resp. als 3 en 4. De Finnen wisten zich niet eens onder de zes eerste plaatsen te rangschikken. Vanzelfsprekend heersohte ér in de Ita- liaansChe kolonie groote vreugde, om van de vele omhelzingen, die de winnaar te verduren haul, nog maar te zwijgen. Het speerwerpen. Terwijl de loopers hun series op de athletiekbaan afwerkten begonnen de speerwerpers hun fraai nummer op het middenterrein. Beeds direct werden hier uitstekende resultaten geboekt. Eerst bracht de Duitscher Weimann het Olym pisch reoord speerwerpen, dat op naam van den Zweed Lundquist stond met een worp van 66.60 meter te Amsterdam in 1928 gevestigd, om zeep en wierp in een van zijn eerste beurten de speer 68.18 me ter. Dit nieuwe Olympische record hield echter niet lang stand, want Matti Jaer vinen, Finland, bracht het even later op 71.25 meter, wel een buitengewone pres tatie, welke overigens geheel past in het kader de Olympisohe prestaties tot op heden. Voor het speerwerpen hadden zich van een plaats in de finale verzekerd de vol gende athleten: M. Jaervinen, Finland, 72.15 meter; Weimann, Duitsehland, 68.18 meter; Sippila, Finland, 68.04 meter; Pent- tila, Finland, 65.44 meter; Bartlett V. S. en Ohurchchill V. S. 63.29 meter. In de finale wierp Matti Jaervinen de speer nog wat verder en bereikte nu een afstand van 72.71 meter, een nieuw Olym pisch reoord.-De beide Finnen Sippila en Penttila wieten hun prestaties nog te ver beteren, zoodat zij tenslotte in dit num mer de drie eerste plaatsen bezetten. Stelden zij dus bij de 1500 meter hardloo- pen teleur, nu gingen drie maal de Fin- sche vlaggen omhoog. De einduitslag van het speerwerpen luidde: 1. en Olympisch kampioen Matti Jaervinen, Finland, 72.71 meter, nieuw Olympisch record; 2. Sippi la Finland 69.80 meter; 3. Penttila Fin land 68.70 meter; 4. Weimann, Duitsehland 68.18 meter; 5. Bartlett V. S. 67.40 meter; 6. Churchill V. S. 63.24 meter. Het Olympisch schermtoumooi. Heden werden de schermwedstrijden op floret voor heeren voortgezet. In de eerste groep onderscheidden zich in het bijzonder de schermers Cattiau, Frankrijk en Casmir Duitsehland. Uit de eerste poule worden voor de finale geplaatst de schermers Cattiau Frankrijk, Casmir Duitsehland, Larraz Italië, Garduru Frankrijk en Gaudini Italië. Uit dé tweede poule plaatsten zich in den eindstrijd de schermers Lloyd Enge land, Marzi Italië, Galacius* Argentinië, Guaragna Italië en Bougnol Frankrijk. De finale wordt a. s. Zaterdag ver- 8chermd. Wat de dames betreft, Helen Mayer, de Olympisohe kampioene van Amsterdam schijnt geen kans meer te hebben op de eerste plaats. Tot op dit moment zijn nog ongeslagen de schermsters Adams België en Olsen Denemarken. Helene Mayer geslagen. Heden werden de wedstrijden in het floretsahermen voor dames voortgezet. De groote verrassing was wel de nederlaag van 4 tegen 5 treffers van de Duitsohe Olympische kampioene tegen de bekende Belgische schermster Mej. Adams. De wed strijden duren voort Nader wordt gemeld, dat Frankrijk met WIM PETERS, de man van den hinkstap- sprong in Los Angeles. Soortgelijk ongeval bij Hannover. In de fabriek van de Deutsche Erdöl- raffinerie in Misburg bij Hannover exploi- deerde gisterochtend vroeg bij het schoon maken een compressor. Door steekvlammen liepen 1U arbeiders verwondingen op. Twee moesten in het ziekenhuis opgenomen wor den. Gevaar voor hun leven bestaat niet. NOODWEER BOVEN HET MOEZEL GEBIED. Gistermiddag is boven het Midden-Moe zelgebied een hevig noodweer losgebarsten, dat even groote schade heeft aangericht als het noodweer van eenige weken geleden. In buitengewoon korten tijd waren wijn bergen en velden overstroomd. Wijnstokken etc. werden door het water weggesleurd. De wijnoogst is op vele plaatsen voor de helft vernield. De schade is nog niet te overzien. Volgens een mededeeling van de rijksspoorwegdirectie te Trier is de spoor baan bij Lieser Muehlheim tijdens het nood weer overstroomd, zoodat het treinverkeer moest worden stopgezet. De baan kon ech ter spoedig weer worden vrijgemaakt. BOTSING MET HONDERDEN SMOKKELAARS. Aan BelgischDuitsche grens. Gisternacht hebben aan de Duitsch-Bel- gische grens douane-beambten verscheiden honderden smokkelaars den weg naar het Duitsche grensgebied versperd. Om geweld dadigheden van deze reusachtige groep te voorkomen, werden eenige schrikaanjagen de schoten gelost. Toen de smokkelaars echter op een signaal voorwaarts marcheer den moest met scherp worden geschoten, waardoor twee smokkelaars gewond wer den. De situatie voor de douane-beambten werd steeds dreigender zoodat de hulp der politie ingeroepen moest worden, met wel ker hulp de smokkelaars, van wie sommige de smokkelgoederen moesten aehterlaten, teruggedrongen worden. JACHT OP EEN BANKROOVER. Opwindende achtervolging door Stettins y straten. Beambten van het -filiaal van de rijks bank te Stettin bemerkten gistermorgen Hinkstapsprong. De volgende athleten wisten zich te kwalificeeren voor de finale: Svensson Zweden 15.32 meter, Namboe Japan 15.22 meter; Oshima Ja-pan 15.05 meter; Peters Nederland 14.93 meter, Fitzgerald Ierland 14.89 meter en Furth V. S. met een sprong van 14.88 meter. Direct daarop vestigde de Japanner Namboe een nieuw wereldrecord door een sprong van 15.72 meter te maken. Peters, Nederland, heeft zich in de finale weten te plaatsen met een sprong van 14.93 meter. Het was vanzelfsprekend, dat de Japan ner Nambu met zijn sprong van 15.72 me ter tevens het Olympisch kampioenschap had gewonnen. De Ier Fitzgerald vermocht in de finale zijn eigen prestatie nog te verbeteren. Peters slaagde er evenwel niet in bo ven de 15 meter uit te komen, zoodat hij zich met de vijfde plaats moest tevreden stellen. De einduitslag van het nummer hink stapsprong luidde: 1. en Olympisch win naar Namboe Japan 15.72 meter, nieuw wereld- en Olympisch reoord; 2. Svensson Zweden 15.32 meter, 3. Oshida Japan 15.12 meter, 4. Fitzgeral, Ierland, 15.01 meter, 5. Peters, Nederland 14.93 meter, 6 Furth V.S. 14.88 meter. Begin 400 meter series. De belangstelling van heden was niet zoo groot als die van gisteren. Ongeveer 40.000 toeschouwers waren in het Olym pisch Stadion aanwezig, toen een aanvang gemaakt werd met de series 400 meter hardloopen. De inschrijvingen voor dezen wedstrijd waren talrijk, zoodat in zes series geloo- pen moest worden. De drie eerst aanko menden uit elke serie werden in de finales geplaatst. De series 400 meter hardloopen hadden het volgende resultaat: le serie: 1. Metzner, Duitsehland, tijd 50.4 sec.; 2. Oki. Japan; 3. Wilson, Canada In de tweede serie liep de Amerikaan Eastman mee, die met zijn landgenoot

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6