EEN GROOT STAATSMAN IS HEENGEGAAN VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 IN ZEELANDS HOOFDSTAD MIDDELBURG wordt thans de wijd en zijd bekende jaarlijksche echt-Zeeuwsche kermis gehouden. In de zweefschommel. EEN VLIEGONGELUK". De vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken, Linker Maasoever" te Rotterdam, heeft Donderdag aan den Blindendijk te Rotterdam veldcfefeningen gehouden, waarbij een vliegongeluk geënsceneerd was. Mgr. Dr. Seipel, Oud-Minister President van Oostenrijk. Mgr. Dr. Ignaz Seipel is niet meer Het veel gepijnigde lichaam heeft zich voorgoed ter ruste uitgestrekt en de groo- te geest, dien het omsloot, is opgericht naar andere, naar betere gewesten. De gewoonte getrouw zal de internatio nale pers in vele kolommen van -zijn leven en zijn werk verhalen; er zal hem "hulde en critiek worden gebracht, concentree- rend in deze gemeenschappelijke overtui ging, dat er een groote staatsman is heen gegaan, die door zijn wereldpolitieke ar beid in een der moeilijkste decennia van de wereldhistorie, een voorname rol ver vuld heeft. En uit al deze beschouwingen zal de persoon van den overledene in dui delijke belichting naar voren treden en in de herinneringen worden vastgelegd. Scherper dan al deze officieele momen to's geven de „kleinigheden" uit het le ven van den priester-staatsman ons een juiste schildering van zijn persoon, klei nigheden, die als momentopnamen in de herinnering zijn vastgelegd en die vertel len van Seipel als politieken leider en als priester twee zoo uiteenloopende richtin gen, die hij, hoewel zij in zijn persoon ver- eenigd waren, nimmer met elkander heeft verward. Seipel's portret is algemeen bekend, zijn expressieve kop, scherp van lijn en uitdruk king, is tallooze malen afgedrukt in boek en blad. Het hooge voorhoofd de leven dige oogen, de scherpe haviksneus en de bijna immer ietwat scheeve mond jnet de dunne lippen, die bij 't luisteren naar an dere woorden die hem niet aanstonden lichtjes optrokken, maakte het gemakkelijk hem overal terug te kennen. Krachtig stond dit hoofd op z'n flinke stevige ge stalte ingeplant, het wit en zwart van priesterboord en zwarte jas. Zoo kende men Seipel in de regeeringspa- leizen van Oostenrijk, zoo ook toog hij naar de hoofdsteden van Europa en be zocht hij Nederland, om er den dank te gaan vertolken, die .zijn land zich tegen over 't kleine Holland verplicht gevoelde voor het machtige vele voor de Weensche kinderen gedaan. Wanneer is Mgr. Dr. Ignaz Seipel als de Seipel, zooals wij hem kennen, naar vo ren getreden? Heeds in de oorlogsjaren speelde hij zijn rol. De revolutie van 1918 bracht hem op het voorplan. Arbeiders- en soldatenraden regeerden in de straten van Weenen. In ordelooze benden verlieten de soldaten het front. Het keizerrijk had afgedaan, de republiek stond voor de poorden. Op Schönbrunn vocht keizer Karl een zwaren strijd. De leiders der revolutie eisehten zijn heengaan en slechts zijn vrijwillig ver trek zou de verandering van staatsvorm onbloedig doen verloopen. Vanuit zijn zomerpaleis zag Karl aan de overzijde van het park de Glorietta, be kroond door den machtigen adelaar. Voor bij, des adelaar's heerschappij was ten einde. Nog talmde hij. Zijn echtgenoote Zita kon het beslissende woord niet spre ken, Zij, een Parma, wist zoo slecht te bui gen- Voor het paleis een enorme menschen- massa in gisting en beroering. Vier jaar van oorlogsleed en honger hadden het volk onbarmhartig gemaakt. „Weg met de kei zer. Leve de Republiek Toen verscheen Seipel de leider van de Christelijke sociale partij op Schönbrunn. In een der pronkerige zalen had een on derhoud onder vier oogen plaats. Wat is daar gezegd 1 Niemand weet het. Seipel heeft er nimmer over gesproken. Feit is, dat hij de onderteekende troonsafstand van Keizer Karl publiceeren deed. En wanneer toeristen het Sohönbrunner-paleis doorloopen zal de gids hen in een der za len verhalen: Hier waren de laatste kei zer en mgr. Seipel, toen daar buiten het volk des keizers heengaan eischte De eerste regeering der Oostenrijksche republiek was een regeering-Renner, een socialistische. Niet lang is zij dat gebleven. Het was Seipel, die verzamelen blies, die de verstrooide partijgenooten weer bij el kander bracht en bij de eerste verkiezingen het staatsbestuur veroverde. Doch toen begon zijn zware taak. Oos tenrijk moest voor de totale ineenstorting worden gered. Er moest geld komen. De Volkenbond zond Zimmermann als toe ziende voogd, dit uiteindelijk de wetten stellen kon. Seipel kon geld krijgen, maardan moest het geheele bestuur van Staat en stad grondig worden herzien, „gesaneerd". Begin 1923 kwam de groote Volkenbonds- leening los, doch meteen brak voor den bondskanselier een zwaar oogenblik aan. Duizenden ambtenaren en beambten moes ten worden afgedankt op bevel van den Volkenbondscommissaris. Seipel zag voor" zich, welk een storm dit zou verwekken, hoe op hem de verontwaardiging, de las ter en haat zouden neerkomen. Doch hij zag ook wat gebeuren ging, wanneer de Volkenbond zijn credieten terugtrok. Dan ging zijn geheele volk ten onder in de chaos. Kiescampagne en stakingshetze ten spijt, heeft hij de taak uitgevoerd. Eigen salaris verminderde hij tot op de helft en diverse z.i. louter decoratieve gebruiken in de regeeringspaleizen schafte hij af. Nim mer hebben de Austro-marxisten hem het saneeringswerk van 1923 vergeven, ten minste niet, dat hij er den uitvoerder van was en als zoodanig in de geschiedenis te boek staat. Mateloos is de laster die over zijn hoofd is uitgestort, 't Blijft een eeuwige schande van de socialisten van Oostenrijk, dat zij zich niet ontzien hebben de critiek van het zakelijk terrein naar het persoonlijke te hebben overgebracht. Seipel werd voor gesteld als de verpersoonlijking van de reactie, als de advocaat van de bloedzui gende kapitalisten. Smadelijke „grappen" werden op hem gemaakt, carricaturen ge publiceerd. Is het wonder, dat velen op een dwaalspoor werden gebracht en Sei pel begonnen te beschouwen als een vijand Het was deze socialistische het ze, die in 1924 een Weensche arbeider de revolver deed richten op den van een reis terugkeerenden staatsman. De dader had goed gericht. Gevaarlijk drong de kogel in een der longen, terwijl zachtjes het be wustzijn hem verliet, kwam Seipel met inspanning van zijn laatste krachten tus- schenbeide, toen het publiek den dader te lijf ging: „Laat hem, doe hem geen leed, hij wist niet wat hij deed Groot was de opwinding, die deze aan slag in Oostenrijk verwekte, doch nog die per was de indruk, die Seipel's houding veroorzaakte. Niet lang duurde Seipel's ongesteldheid. Vreesde men aanvankelijk, dat de zwaar aan suikerziekte lijdende man van dezen aanslag ernstig blijvende gevolgen zou on dervinden, die vrees bleek gelukkig onge grond. Zelfs deed zich de eigenaardige om standigheid zich voor, dat de aanslag. tijdelijke verlichting in de suikerziekte gaf. Spoedig zat dr. Seipel weer in het Zwartsenbergpaleis te Weenen achter het bureau der Christelijk-sociale partijlei ding. In die dagen was de vraag, of Oos tenrijk bij Duitschland aan zou sluiten, zeer actueel. De socialisten, vele Duitsch- nationalisten e.a. hielden in woord en ge schrift groote propaganda-betoogingen. Ook aan Seipel vroeg men zijn meening, niet eens doch tallooze malen. Evenzoo dikwijls wist echter Seipel een antwoord te omzeilen en wanneer hij er niet bui ten kon, sprak hij in algemeene phrazen. Het was voor de oplettende toeschouwers duidelijk, dat Seipel niet veel voor de Anschluss voelde. Inderdaad. In een ge sprek, dat hij in 1924 onder vier oogen met een Nederlandsch journalist had, die hem uit ander hoofden kwam bezoeken, zei hij, dat van de Anschluss niets kon ko men, wijl dat den Europeeschen vrede niet bevorderen zou en ook voor Oostenrijk op den duur ongewenscht zou zijn. Voor het oogenblik, aldus Mgr. Seipel toen, is Oos tenrijk een republiek. Mocht het ooit tot een verandering komen, dan is een herstel der Donau-federatie zij het ook totaal an ders dan onder het Habsburgsch bewind, de aangewezen oplossing. Toenmaals moch ten deze woorden niet gepubliceerd wor den. Hier kunnen zij gevoegelijk weerge geven worden. En wie de ontwikkeling der Europeesche politiek volgt, zal toegeven, dat Seipel's visie in 1924 op de feiten ver vooruitging. Ook na de saneering zijn Oostenrijk's binnenlandsche moeilijkheden groot en zwaar gebleven. De stijgende macht der socialisten in Weenen en Neder-Oosten- rijk en de doorvoering van de socialisti sche theorieën in het stadsbestuur en in het sociale leven, verscherpte al meer en meer de tegenstellingen, onder de burgers. Tegenover den Schutzbund stonden de Heimwehren, die onophoudelijk met el kaar in botsing kwamen. Toen Seipel in 1926 wederom het bondskanselierschap aanvaardde, vond hij het land in twee kampen verdeeld en vereenzelvigden de socialistische regeering met de „reactie" der burgerlijke partijen. Al meer en meer kwam het land in koortsachtige opwinding. Het bekende Schattendorfproces, alwaar eenige Heim- wehr-leden, die bij een botsing met den Schutzbund enkele personen hadden dood geschoten, werden vrijgesproken wijl nood weer werd aanvaard, leidde tot bloedige revolutiedagen van 16 en 17 Juli 1927, toen meer dan 24 uur de machinegeweren in Weenen's straten ratelden, het Justitiepa leis, het gebouw van de Reichspost, tal van winkels werden in brand gestoken of ge plunderd en ruim 180 politie-agenten en burgers werden gedood en meer dan 1000 gewond. In die zware dagen heeft Seipel getoond een moedig-» man te zijn. Op den Ring revolteerden meer dan 400.000* ar beiders en arbeidersvrouwen, door de so cialistische leiders opgezweept. De com munisten namen aldra de leiding uit han den der socialisten. Te tien uur in den voormiddag van den 16en Juli sloegen de vlammen aan alle kanten uit het paleis van Justitie. De revolutie leek te zullen sla gen Het was toen, dat de roode Weensche burgemeester Seitz en de roode leiders Deutsch en Bauer het paleis van den Bondskanselier op de Balthausplatz be traden. Zij werden door Mgr. Seipel ont vangen. Kort en goed eisehten de socialis ten, dat hij hen de regeering zou overdra gen en triomfantelijk wezen zij op de enorme menschenmasa op den Ring, die meester van het terrein dreigde te worden. Dr. Sei pel weigerde kortaf en deelde mede, voor geen geweld te zullen wijken. Daarop schelde hij en liét de heeren uitgeleide doen, die Seipel toevoegden, dat hem zulks berouwen zou. Een uur later berouwde het heele avon tuur den heeren geducht, want toen bleek, dat ook zij de macht over het losgebroken plebs verloren hadden en slechts wapen geweld kon de orde herstellen. In deze bloedige dagen heeft Mgr. Sei pel zich geen oogenblik van zijn gewonen doen afgehouden. Op hetzelfde uur steeds reed hij per staatsauto over den Ring naar de Balthousplatz terwijl er alom werd geschoten, met steenen gegooid, gechar geerd enz. Op een gegeven oogenblik spron gen twee met revolvers gewapende com munisten op de treeplank van de auto. De chauffeur dit ziende gaf vol gas. Door den schok viel een der mannen van den wagen en de ander klemde zich aan de auto vast, toen deze in razende vaart verder reed. Eerst duwde dr. Seipel de revolver omlaag en zei den tot de man: „Pas toch op, je zult zoo verongelukken". Daarop gaf hij den chauffeur een teeken, die den wagen deed stoppen. „Ziezoo beste man", zei eipel. „En pas nu voortaan een beetje op." Dit geschiedde op een uur, dat in de ziekenhuizen reeds meer dan 250 dooden en gewonden waren binnengedragen Omdat Mgr. Seipel op krachtige wijze het gezag deed handhaven en omdat hij zich ook in de latere jaren steeds krachti ger tegen de socialistische aanmatigingen is blijven keeren, heeft men hem van dien kant als een geweldenaar, een ophitser gaan afschilderen. En dat ten opzichte van iema-nd. die heel zijn leven in dienst van de vrede stelde Dat Mgr. Seipel in de politiek gegaan is, is zijn roeping geweest. Ware dit niet het geval geweest, dan zou hij de politiek al gauw den rug toegekeerd hebben. Want niemand meer dan hij was er van over tuigd dat „die Politik den Charakter ver- dirbt", zooals hij het in een van zijn rede voeringen kernachtig uitdrukte. Doch hij voegde er aan toe, dat „die Charakter oft die Politik verdirben." En daarom heeft hij steeds gezocht naar karakters, die met reine handen politiek vormden. In zijn priesterschap heeft hij voorzeker de kracht gezocht, om op die wijze aan het staatsbestuur deel te nemen, ondanks de ontzettende verguizing en mis prijzing, die hem ten deel viel. Zelfs ook wanneer hij bondskanselier was, bleef Mgr. Seipel in zijn privaat le ven de eenvoud in persoon. Hij bleef rec tor in het Herz-Jesu-Kloster der Ursulinen aan de Landstrasse, alwaar hij twee ka mers bewoonde en gaarne gaf hij gevolg aan de uitnoodigingen, om hier of daar een H. Mis te celebreeren, feestpredica- ties te houden, vaandel wijdingen te ver richten enz. Wanneer Mgr. Seipel in vol ornaat in de Tronleinchman Prozession meeliep of ergens in Weenen of in het land een gods dienstige plechtigheid voor een katholieke arbeidersorganisatie leidde, dan stroom de het volk te samen om hem toe te jui chen. SfVant dan kon Seipel's persoonlijk heid tot de menschen spreken en stelden zich de socialistische bonzen en de socia listische kranten niet tusschen hem en het volk met htm laster en verdachtmakingen Nu Seipel dood is, zal heel Oostenrijk eerst beseffen gaan, wien men in hem ver loren heeft. BUITENLAND BELGIE HET MIJNC0NFLICT IN BELGIE. Voortzetting der staking. In een zeer rumoerige vergadering te La Louvière hebben de mijnwerkers in het centrum-bekken besloten, de staking voort te zetten, en de arbeider» van andere be roepen uit te noodigen, zich solidair te ver klaren met de mijnwerkers. Ook de mijnwerkers van de Borinage hebben de bemiddelingsvoorstellen van den minister van arbeid verworpen en beslo ten de staking voort te zetten. DUITSCHLAND OPTREDEN TEGEN DE TERREUR. Verscherping der bestaande straf bepalingen. Gisteren is een zitting van het rijkska binet gehouden. Onder leiding van den mi nister van Binnenlandsche Zaken, Freiherr von Gayl, werd de situatie op het gebied der byinenlandsche politiek uitvoerig be sproken, terwijl tevens werd beraadslaagd over het nemen van maatregelen tegen het toenemend aantal daden van terreur. Naar verluidt word overeengekomen, de bestaande strafbepalingen aanzienlijk te verscherpen, daar de bijeen zijnde minis ters principieel tot de conclusie kwamen, dat ernstige stappen worden vereischt. Volgens de door ons verkregen inlichtingen moet het echter in de bedoeling liggen, de verscherpte bepalingen vooralsnog niet af te kondigen, daar men dit van de verdere ontwikkeling van den toestand wenscht te doen afhangen. Op grond van de gisteren genomen kabinetsbesluiten is de rijksre- geering echter te allen tijde in staat, on- middellijk een desbetreffende verordening af te kondigen, wanneer de situatie daar toe mocht nopen. Voorts hield het rijkskabinet zich bezig met kwesties der buitenlandsche politiek, speciaal ook met de kwestie der boterin- voerrechten. Nieuwe aanslagen. In de woninga van een plaatselijken natio- naal-socialistischen leider te Gleiwitz is een handgranaat geworpen, die enkel ma- terieele schade aanrichtte. Van den dader ontbreekt ieder spoor. Te Tilsit is een achttal schoten gelost op de woning van een communist. De ruiten werden vernield. De schutters zijn per auto ontkomen. De teraardebestelling van de slachtoffers der recente onlusten te Koningsbergen is volkomen rustig verloopen. Slechts enkele personen zijn gearresteerd, toen deze een poging doden de orde te verstoren. De regeeringspresident te Kiel heeft voor de opheldering van den in den nacht van Dinsdag op Woensdag gepleegden aan slag op de synagoge aldaar ©en belooning van 1000 mark uitgeloofd. FRANKRIJK DE TOLOORLOG. Fransche stemmen voor opheffing der douanegrenzen. In Frankrijk gaan met den dag meer stemmen op tegen de belemmeringen, die het internationaal handelsverkeer in den weg worden gelegd door de overmatige pro tectie en dc opvoering der douanetarieven en de contingenteeringen. De Fransche export-handel, die van deze maatregelen den weerslag ondervindt door de maatregelen, in andere landen genomen en de onmogelijkheid om eigen uitvoer te handhaven, daar het ruilverkeer geheel ont wricht wordt, heeft zich opnieuw naar de ministers van landbouw en van handel be geven, om te protesteeren tegen dc invoer- belemmeringen, die meer en meer een pro hibitief karakter krijgen. De Fransche exportunie heeft die minis ters er aan herinnerd, dat in minder dan een jaar zestig decreten contingenteeringen hebben ingesteld van artikelen, die 1200 posten van de Fransche douane-nomencla tuur betreffen en dat voor tal van artike len de invoerrechten verhoogd zijn. De Fransche exporteurs geven wel toe, dat in sommige gevallen een bescherming van den landbouw en de nationale indus trie noodig is, maar die bescherming moet niet verder gaan dan de nationale produc tie op voet van gelijkheid te stellen met de buitenlandsche. Toen onlang» het nieuwe gebouw van de Fransche unie van exportbedrijven werd geopend, heeft oud-minister Le Trocquer er nog aan herinnerd, dat'de overmatige bescherming cn de contingenteeringen voor - een belangrijk deel oorzaak zijn van de el lende, waarin de Fransche industrie ver- keeft. De Fransche exporteurs hebben dan ook de ministers gewezen op den brief, door ko ning Albert aan minister Renkin gezon den ter gelegenheid van de onderteekening van het NederlandschBelgischLuxem- burgsch tol-accoord en gepleit voor de op heffing der douane-barreelen door de be vordering eener Europeesche tolunie. Thans zijn 36 volken van elkaar afgeslo ten door 27 douanemuren, die te zamen een lenerte hebben van meer dan 6000 K.M. Helaas, zoo al van verschillende zijden protesten komen tegen de steeds hooger opgedreven bemoeilijking van het interna tionaal ruilverkeer, de ministers ontvangen nog meer bezoekers, die om nieuwe be schermende maatregelen vragen. Practisch is dan ook nog niet de minste ■verbetering te bespeurende producenten zelf hebben nog niets geleerd en verwach ten uitkomst van de „luie oplossing", allo concurrentie uitgesloten te houden, onver schillig wat den weerslag daarvan op het algemeen belang is. „Msb. CHINA JAPANSCHE 0PMARSCH NAAR PEGING? Nieuwe aanvallen van Chineesche vrijscharen op Mandsjoerijsche steden. Naar officieel wordt medegedeeld, heb ben ongeveer 1000 man Chineesche vrijscha- ren het Japansche garnizoen in de Mand- t

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5